ter gelegenheid van hef 25-jarfg huwetrflTvan Hi M. de Koningin. Voigens spreker is dii een private aange- legenheid, waarmee de gemeente niets te ma- ken heeft. De voorzitter dacht er anders over en wees er op, dat president Ebert op kosten van de Duitsche staat begraven werd, terwijl de voorstanders van e?n andere regeeringsvorm uit kieschheid zwegen, waarop de heer Zee- man opmerkte dat deze vergelijking in het minst niet opgaat. De post bleef gehandhaafd. De heer Groen wees op de hooge post van 7 3445 voor krankzinnigenverpleging en zou activiteit van B. en W. wenschen om de pa tienten uit de dure provinciale gestichten vandaan te krijgen. De heer Zeeman wees er op, dat het nog lang niet vaststaat dat de verpleging elders evengoed is. Men durft van de provinciate te zeggen, dat ze het best zijn en bij de provin- de wordt de uiterste zuinigheid betracht. De patienten moeten ook op zijn tijd be- zoek kunnen ontvangen. Hij wees tevens op de polemiek van de hand van den heer Michels, die bewezen heeft dat de verpleging in Zuid-Holland abso- luut niet minder kost dan in Noord-Holland, doch daar een ander systeem van boekhou- ding en inrichting bestaat. De heer Groen: Maar de gemeenten beta- len lang zoo veel niet. De heer du Burck wees op de inrichting te Gheel. De heer Groen vond de post 1382.90 wat hoog doch de voorzitter wees er op, dat voor vergoeding verbouw katholieke school een post pro memorie uitgetrokken is. De begrooting werd daarna vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van 52814.10 voor de gewone en f 15.57 voor den kapitaal- dienst. Nadat de heer du Burck nog een aanval gedaan had op een plaatselijk bericht in de •Alkmaarsche Courant, waarin voigens zijn oordeel de afloop van de kermis te ongunstig geschilderd is, werd de vergadering gesloten. UIT OUDKARSPEL. Bij de op 3 October j.l. gehouden aanbeste- ding voor den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) zijn ingekomen voor bestek A. (het niaken van kistingen en ophoogen aan den Oosterdijk), begroot op 1350, 2 biljetten, n.l. van D. de Jong, Sluis- kade te Broek op Langendijk, voor 1310, en C. van Veen,' Zuidscharwoude, voor 1483. Het werk is aan den laagsten. in- schrijver gegund. Voor bestek B. (het maken van steekschoei- ingen langs verschifilende plaatsen van den Oosterdijk), begrooting 1500, waren inge komen 3 biljetten, n.l. van: A. Zuidschar woude te Noordscharwoude voor 1748; van P. Doom te St. Maartensbrug voor 2360, en, van Jb. Kroon Cz. te Oudkarspel voor 1594. Het werk werd aan den laagsten in- sdtrijver gegund. Voor het leveren van 80 kub. Meter zwier- groind waren 3 biljetten ingekomen, n.l. van de N. V. Bouwstoffenvereeniging voorheen P. Messelaar te Alkmaar voor 5,83 per kub. Meter, de N. V. W. F. Stoel en Zoon te Alk maar voor 5,85 per kub. Meter, de firma Card de Wild te Alkmaar voor 5,90 per kub. Meter. Het week werd aan de laagste in-' schrij'fster gegund. D. T. S. wist in een mooien spannenden wedstrijd met 21 van Zeevogels uit Eg- r.ond te winnen. De adspianten speelden tegen de N. V. V. adspiranten uit Nieuwe Nieciorp en verloren met 1—0. D. T. S. 2 was op bezoek naar Grootscher- mer en kwam daar met ecu 62 nederlaag thuis. Als tijdelijk hoofd der school is aange- steld de heer O. de Wit thans te Heemstede, vroeger hoofd der school onzer gemeente. De heer de Wit was van hier als hoofd van een tuinbouwschool naar Lisse gegaan. doch staat thans als zoodanig op wachtgeld. UIT DE RIJP. J.l. Zaterdag des voormiddiags omstreeks elf uur bracht de Commissaris der Koningini in de provincie Noord-Holland een bezoek aan de gemeenten Graft en de Rijp. Nadat Zijne Excellentie in het gemeentehuis aldaar audientie had verleend, werd een bezoek ge- bracht aan de destijds gerestaureerde N. H. kerk te de Rijp, met haar prachtige geschil- derde rameni, voor welke restauratie door het rijJc en de provincie een belangrijke subsidie werd verleend. Daarna hield hij zich eenige oogenblikken. pp ten huize van den burge- meester te de Rijp, waarna hij te omstreeks 1 uur nam. de gemeente veriiet. UIT, SCHERMERHORN. Zondag hadden alhier onderlinge athlethiek- wedstrijcen van de :r .nnastiekverceniging „Volharding" plaats, cue zeer druk bezocht waren en een mooi verloop hadden. De pa'ijzen die wcrden behaald, zijn voor le afd. heeren 10-kamp: le pr,js W. Schellmg met 82,29 p. (zilveren lauwertak)2e pr. Jo Kluft met 78,62 p. (gouden medaille); 3e pr. M. de Jongh met 52,87 p. Voor 2e afd. heeren 10-kamp: le pr. Jan Beets met 26,20 p.; 2e pr. Piet Ton met 15 p.; 3e pr. Ar. v. Petten met 11,55 p. Dames 7-kamp: le prijs Dieuw Kan met 44,50 p.; 2e pr. Cor Lakeman met 41,35 p.; 3e pr. G. v. d. Meer met 38,50 p. le afd. Jongens 5-kamp: le pr. Arie Lake- man; 2e pr. Jan Bakker; 3e pr, Henk Nat- zijL Aillc behaalde medailles zijn wisselmedail- les. 2e afd. Jongens 5-kamp: le pr. Joop de Jong; 2e pr. Hip Sdireuler; 3e pr. Joi de Vries. 3e afd. Jongens 5-kamp: le pr. Piet Lake- man; 2e pr. Wietse Bosga; 3e pr. Arie v. Setten v. d. Meer. Meisjes 5-kamp: le pr. Guus Heertjes; 2e pr. Hannie Snoeck; 3e pr. Willie Rlug- boer4e pr. Suze Klippel. Des avonds te half acht hield de gymnas- fiekvereeniging een bal en 'prijsuitrciking. Na de prijsuitreiking sprak de heer Hop namens den Alkmaarschen Tnmkring. Op den wedstrijd, zeide spreker, was zeer goed werk verricht. De gymmastiekvereeni- ging deed er veel goed aan deze wedstrijden te orgaoiseeren. Hierdoor ontstond niet alleen meer ammo bij de leden. maar er werd tevens th-hech&e han^^oond* - UTT WTNKEC. Onder vele blijken van belangstelling her- dacht de heer J. Poste Zaterdag j.l. zijn zil veren ambtsjubileum als hoofd der school te Lutjewinkel. De raad, commissie van toe- zidit, Volksonderwijs, collega's en venschil- lende belangstellenden kwamen den jubilaris gelukwenschen en behalve een schat van bloemen, werd hem menig blijvend blijk van waardeering aangeboden. Maandagmiddag maakte een vliegtuig een noodfanding wegens een motordefect. De bemanning bestond uit 2 personen, die op weg waren naar de Kooij, doch vreezende voor een ongduk, zochten zij een geschikt stuk weiland om te landen. Zonder eenig 'letsel had dit plaats en na den motor te heb- ben hersteld, konden zij van het terrein weder opstijgen en hun weg vervolgen. De teekenschool der afd. Winkel van de vereeniging tot bevordering van het onder- wijs in West-Friesland, opende Maandag- avond haar cursus met een getal van 18 leer- lingen. De' leiding is weder opgedragen aan de heeren A. de Ridder, S. Vis en J. de Haan, aanvankelijk zal de heer Vis wegens onge- steldheid worden vervangen door den heer Deutekom te Aartswoud. UIT NOORDSCHARWOUDE. Het ging met de prijzen aan de markt deze week nog slechter dan de vorige. Wei gaven de beide eerste dagen geen verschil, doch reeds Woensdag gaf met de Duitsche tolta- rieven in uitzicht reeds een geheel ander beeld De mooie roode kool zakte nog van 3.70 op 2.70, de witte van 1.10 op /0.90 en de gele van 3.30 op 2.70, alles per 100 KS- De aanvoer was ongeveer 50 wagons min der dan de vorige week, doch deze mindere aanvoer had blijkbaar op de prijzen niet de minste invloed, een bewijs dat de markt zeer traag is. De aanvoer van aardappelen is sterk aan het verminderen en de prijs was nog weer la ger. Schotsche' muizen 3.60, blauwe /3.20* en duken eveneens 3.20 per 100 K.G. De aanvoer van spersieboonen loopt ten einde. De prijs was nog omstreeks 12 cent per K.G. Ook van uien was de aanvoer deze week veel minder. De prijzen bleven vrij gelijk. De l'osse wortelen waren in het begin aer week iets beter doch de laatste dagen was het weer mis. Ongeveer 2 cent per K.G. is te weinig. Kroten werden heel wat aangevoerd. De prijs ging omiaag. Boswotelen kwamen er niet veel en over de prijs was evenals de laatste dagen der vorige week niet de minste tevredenheid. Er kwam nog weer veel bloemkool. De orijs is 50 pet. lager dan het begin der vori ge week. Toch is de prijs nog goed te noe- men, doch er zijn slechts enkele tuinders die er van profiteeren. De totaal aanvoer van de drie markten was 100 wagons roode, 27 wagons gele en 88 wagons witte kool benevens ongeveer 40 wa gons andere producten. Holland 2 speelde op eigen terrein te- D. T. S. 1 wist in een mooien spannenden D. T. S. met een klein v«rschil 21 te win nen. .Holland 1. speelde haar le competitiewed- strijd tegen Heiloo 1 in Heiloo. De wedstrijd eindigde met als uitslag 20 voor Heiloo. De Holland adspiranten verloren in Hoorn met 100 van de Hollandia adspiranten. UIT OOSTEREND. (Texel). Zondag werd hier door het muziekgezel- schap „Excelsior" van Oudeschild, onder di- rectie van den heer P. Boom, een uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Koppen. Met vier violen, twee mandolines, piano en crgel werd een varieerencl programma af- gewerkt. Met „Allons courage" werd ingezet, waar- na volgde „Trio di Ciclamo"; toen hierna het zware stuk „de Calif van Bagdad" zeer verdienstelijk gegeven was, had men reeds volkomen succes. „Ave verum" klonk roerend mooi, en ook de verdere stukken werden keurig vertolkt. Voor abvisseling werd een drietal voor- drachten gegeven. VAN TEXEL. Zondag predikte Ds. Schellenberg in de- Ned. Herv. Kerk te De Cocksdorp zijn af- scheid naar aanleiding van 1 Cor. 16:13, middengedeelte. De belangstelling was grool. Den scheidenden leeraar werd toegezon- gen Ps. 121 laatste vers. Ds. Ab. Vis, thans te Heerenveen, heeft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Burg, Waal en Oosterend aangenomen. Op de voordracht ter benoeming van een Dijkgraaf voor den polder Eierland op Texel zijn geplaatst resp. als no. 1, 2 en 3 de heeren R. Keijser Johsz., B. Dros Pz. en Jac. Roeper Jnz. UIT WIERINGERWAARD. Begunstigd door prachtig weer heeft al hier j.l. Zondag de aangekondigde handi- cap-draverij plaats gehad op de mooie gras- baan van den heer J. A. Bakker, waaraan door elf flinke dravers werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: le prijs 100 Barones, eig. D. Marees, Zijpe 305 M.; 2e prijs 50, Kiinstler, eig. Jb. Koning, Wieringerwaard 315 M.; 3e pr. 25, Leitstern, eig. Z. Davidson,' Hoorn, 320 M.; 4e prijs 10, Astreer, eig. K. Hart, Medemblik 290 M. Baanlengte was 325 Meter. De heer D. Stammes van Anna Paulojvna was Handi- capper-Starter. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- daclie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede instead.) De vereeniging tot behartigiog vara de be- langen der land- en tuinbouwers in den pol der dte Schermeer, heeft eenige mededeelingen in die pers gevolgdi, waaruit blijkt dat de vermeld'ing vara den grooten regenval en ge- brekkigen afvoer van water werden be- schouwd als strijidmiddeleni tegen de molens. Voorts zou die bietenbouw slechts ongeveer 100 EI A. bestaam (de oppervlakte van ci!:: Schermer bedraagt 4400 H.A.) en zou het hooge water geen overwegendera invloed uit- oefenen. In die Schermer is echter ongeveer 940 H.A. land bebouwd met bieten, kool, late aardapplen enz. Weet men bovencfien dat het land 0.7 Meter boven het zomerpei,dt- steekt, dan blij'kt dat waterstanden, die bij omderzoek blekeo 15 a 35 c.M., boven het zo- merpeil te zijn, slechts een grondwater vrijen bodem overlaten van plm. 45 c.M. Trekken we hiervan af het verhang van het water uit het midden van den akker, dam rest nog maar zieer weiinig dlroge grond. A He gewassen die hun laatsten groei moeten voltooien bij hoog water, worcfen bin- nen enkele dagen in hun groei gestuit, om niet wedler te beginnen. Kleigronden zonder cultuurgewas en ook graslanden worden door enkele dagen met een te hoogen water- stand, zeifs in het najaar, ongescbikt ge- maakt voor de volgende cultuur. Er bestaat dam an de Schermer ook geen verschil van meening over de uitmuntende re- sultatehi verkregen in den Waaxd- en Groet- polder, de Haarlemmermeer en elders, welke ook in genoemde polders zeer gewaardeerd worden. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging betreurt het dan ook ten zeerste, dte na- deelige gevolgen van te hooge waterstanden te goed kennende, dat de strijders voor het behoud van de molens zich nooit tot onze vereeniging hebben gewendi om eenige inlich- tingen. Stompetoi'en, 3 October 1925. Namens het bestuur, dte secretaris, S. KAAN. Helder, 3-10-'25. Geachte Redactie! Het bestuur van de G. V. „Kracht en Vlug- heid" in de Alkm. Courant d.d. 1 Oct. j.l. een lans brekend voor de rythmische gymnastiek, acht het oirbaar „en passant" de moderne dansen een „Seitenhieb" toe te brengen. Deze klakkeloos onder,nomen aanval geeft blijk van ondankbaarheid. Klakkeloos omdat men andters niet ryth mische gymnastiek, moderne dansen en Beiersche Volksdansen in een adem zou noe- men %n met elkaar vergelijken. Ik zal die voetstappen niet volgen door uit mijn arsenaal de bezwaren tegen rythmi sche gymnastiek naar voren te brengen. Ik wil opmerken, dat Beiersche en andere „Volksdansen" in onze huidige maatschappij „Schau-tanzen" zijn en zullen blijvera. De Society-dansen zijn internationaal en het behoort tot de „uiopieen" om in gezel- schap alfe danslustigen vdlksdansen van welk land ook te doen uitvoeren. De moderne gezeischapsdans goed uitge- voerd is een aesthetische gymnastiek era de blijkbaar bereisde steller van het door mij gewraakte artikel, zal ik desgewenscht gaar- ne introduceeren in Engelsche Societykrin- gen, teneinde zijm oogen daar eens dten kost te geven. Zeker er wordt veel onaesthetisch als „moderne dans" aangeduid. Heeft echter K. en V. ooit iets gedaan om aan dit „ge- dribbel en geschuifel" eeira einde te maken? Veel wat op de dansles werd geleerd, heb ik op Vereenigings-bals teloor zien gaan. K. en V. en andere vereeaigiugen hebben het „Bal" gaarne aanvaard als „de vlag die de lading dekt"; echter nimmer maatregelen ge- nomen om dezen voornamen factor in de be- staansvoorwaarden der vereenigingen op peil *fe brengen. De dansleeraar zal gaarne zijn opvoedende taak vervullen, daarbij gebruik makende van de voordeelen, welke zijn „eleves" van goede gymnastiek h :bben on- dervonden. 't Is niet teveel verlmigd, dat propagandisten voor gymnastiek, alvorens den Dans daarin te betrekken, studie maken van de j,danse teatrale et de societe", opdat zij over doel en wezen der verschillende „branches" (nationale, karakter, grieksche, operatiek, fantasie en salondanskunst) vol- doende kunnen oordeelen. U, geachte Redactie, beleefd dankend voor de verlcende plaatsruimte, Hoogachtend, JAC. B. POLAK. DE VROEDVOUW VAN ST. PANCRAS. M. dte Redacteur. Naar ik veTmomen heb is te St. Pamcras nog at1 wat stof opgewaaid over mijn verslag. In dte openbare raadlszitting heeft die burge- meester mij van eenzijdigheid, dat is dus van partijd'igheid, beschuldigd. Het lijkt mij noodig, deze openbare aantijging in het openbaar te weerleggen. In dit Mad is reedfe vermeld, dat ik van de zaak niet op dte hoog- te was en daarom lijkt het mij al buitenge- woon vreemd, dat ik bevooroordeeld zou kun nen zijn. Ik heb mej. Dekker nooit gekend, ben geen familde van haar en sta tot haar in geenerlei dienstbetrekkimg, zoodat ik zel-fs de'mogelijk- heid niet inzie, hoe ik in een zaak, die mij niet in het minst aangaat, mij partij zou kun nen stelien. Had Z. E. A. van mij wellicht verwacht, daf ik zijn motiveeringen in extenso zou heb ben weer gegeven? Ik denk dat dte redactie vara dit Mad in een dtergeiijk geval mijn ver slag wel aanzienlijk bekort zou hebben en ik maak mij sterk, dat dan hetzelfdte er* in zou zijn blijven sta an; wat ik er thans zelf in heb geschreven. Uit hetgeen Z. E. A. sprak heb ik wel terdege dten indruk gekregen, d'at hij iets gedaan heeft om dte rechtsvervotging in te trekken. Z. E. A. bestrijdt dit, maar heeft hij dan zelf niet in de raadsvergade- ring, waarin hij dit dleed, een oogenblik later onomwonden gezegd dat hij steeds gepoogd heeft, voor mej. Dekker gevangenisstraf "te voorkomen? Nit, dat is volkomen hetzelfde, want op het mej. Dekker ten laste gelegde misdrijf staat geen andere dan gevaingenis- S'traf. Indien hij die wil voorkomen heeft hij dus gepoogd, de rechtsvervolging in te trek ken. Ik hoop dat het B. en W. geiukt het offi- cieele verslag van de vergaderiing van Ged. Staten in de volgende raadsziting ter tafel te brengen; want men Kan: nog veel onbevoor- oordeeldter zijn dan ik, om te kuranien consta- teeren, dat in mijn persverslag te korte woor- den volkomen hetzelfdte staat. Ik heb toevallig vernomen, hoe Ged. Sta ten reeds denzelfdten middag in dteze zaak beslist hebben, maar mag vooralsnog deze uitspraak niet publiceeren. Maar zoo Z. E. A. al eenige tendtenz uit mijn verslag heeft po- gen op te maken, zal hem uit dte uitspraak blijken, dat dteze de zuivere tendtenz was, die in dte vergadering kon worden opgemerkt. Dankend voor de plaatsruimte. W. F. LOMAN, De redacteur der O. li. Crt. die het verslag voor U. maakte. T Oemens;d Nieuws RADIO IN HET ZIEKENHUIS. Maandagmiddag heeft de heer Schiphorst, directeur van het weekblad Het Leven, de draadlooze installatie welke dit weekblad aan het Binnengasthuis te Amsterdam heeft aan geboden, aan- den directeur der inrichting, dr. E. Stumpff, overgedlragen en is zij te vens in gebruik genomen. Het toestel is ge- monteerd op de zaal voor chronische zieken, patienten dus van wie te verwachten is dat zij nog vrij langen tijd in het ziekenhuis zullen moeten doorbrengen. Boven het bed van el- ken patient is een contact met mierofoon aangebracht, zoodat zij slechts dte kap om het hoofd hebben te doen om het uitgezonde- ne te kunnen volgen. Zij waren' Maandagmiddag tegen 3 uur in gespannen afwachting, en zij fcregen juist op net vastgestelde uur door de aethergolvingen aanraking met die- buitenwereld. Voor den Hilversumschen zender zong mevrouw Suze Luger hun eenige liederen toedaarna meld- de zich Antoinette van Dijik, die hartelijke en opbeurendte woorden tot hera sprak, hen op- wtekte in hun afzondering den moed niet te laten zimken en hen er aani heriberdte dat de vriendelijke zon haar stralen ook door de ven- sters van de ziekenzaal weet te zenden. Daar om zong zij van den lieven zonneschijn en nog eenige andere liedjes en ineens wist ze een Mijdten lach te brengen op de gezichten der dankbaar luisterende pafientera. De heer Schiphorst dankte daarna den di recteur namens de directie van Het Leven, omdat hij deze door zijn vriendelijke medv- werking in staat had gesteld dit groote ge- inoegen aan de patienten te doen. En zijner- zijds dankte de directeur Het Leven voor dit schoone geschenk aan het gasthuis, hetwelk hij namens de gemeente gaarne aanvaardd'e, wetend dat het veel er toe zou bijdragen om onder zijn zieken die opgewektheid' te hou- den, die voor het herstel d'ikwijls zulk een voorname factor kan zijira. In die gang was een ioudspecaker opge steld, zoodat alfe zalen van dte verdieping mee konden luisteren. Dit zal echter niet al- tijd het geval zijn, omdat er natuurlijk pa tienten kunnen zijn voor wie dte muziek of het gesproken woord door dten aftijd wat luidruchti'ger loudspeaker hinderlijk of te op- windend zou zijn. De installatie met mikro- foons kan echter ook tot de andere zalen uit- gebreid worden. De oudste patient op de zaal, die gister- middag de „primeur" van het nieuwtje had, sprak "een woord van oprechte erkentelijk- heid tot dten directeur vara Het. Leven en bood hem mede namens de andtere patienten een fraai bloemstuk aan. FOKKER IN DE VER. STATEN. Men seint uit Detroit aan het Haagsche Anetakantoor: De heer Fokker is met'zijn toestel met drie motoren te Detroit als eerste in den Ford Re liability Tour adngekomen na drieduizend vierhonderd kilometers te hebben afgelegd. Bij aankomst gedurende een hevige donder- bui viel een camera uit het bagagerek. Door den hevigen klap kreeg de heer Fokker een lichte kneuzing aan het hoofd, overigens had hij geen letsel. De geheele tocht was een volmaakt succes voor de Fokker tienpersoonsmachine met drie motoren. EEN GOEDE VANGST. De politie te Leiden heeft tijdens de 3 Octo- berfeesten twee personen, H. de V. en H. M., beiden woonachtig te Amsterdam, naar het politiebureau overgebracht, wegens bet gele- genheid geven tot deelneming aan hazard- spel. Bij fouilleering op het politiebureau ble- ken de manner, in het bezit te zijn van eeh vol- ledig stel inbrekerswerktuigen, dat in beslag is genomen .De aangehoudenen zijn twee bekenden van de Amsterdamrehe politie. De Leidsche politie heeft hen's avonds op den laatsten trein naar Amsterdam gezet. VRIJ GESPROKEN. Mr. K. H. C. advocaat en procureur te Roermond, die terecht heeft gestaan wegens smaad m een pleidooi en tegen wien f 100, subs. 1 week hechtenis was geeischt, is van- daag door het ge'rechtshof in Den Bosch, met bevestiging van ^en vonnis van de rechtbank te Maastricht, vrijgesproken. EEN NATIONALE RADIO-OMROEP. De iinstelling van dte commissie, die op kor- tera termijn advies over het omroepvraagstuk zou hebben uit te brengen kan waarschijnlijk reeds heel goed verwacht worden. Niet alteen zijn de personen, die de minister van water- staat er voor op het oog heeft reeds uitgenoo- digd, maar vam hen alien op een na is ook reeds amtwoord ontvangen. Het is de bedoe- ling van den minister de commissie zoodra hij de personen er voor bfjeen heeft te benoe- men, te installeerera en aan het werk te zetten, zoodat het rapport van haar werkzaamheden binnen dten korst mogelijken tijd kan versehij- nen. Voor het behandtelen van technische vraagstukken zal aan de commissie een klein comi'te van dteskundigen worden toegevoegd. 77STE NEDERLANDSCH LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Gistereu is te Deventer het 77ste Nader- landsche landhuishoudkundig congres onder leiding van mr. A. G. A. Ridder van Rappard, uit Tiel, begonnen. De vergadering werd bijgewoond door mr. A. E."baron van Voorts tot Voorst, com missaris der Koningin in Overijsel; den heer I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den land- bouw; dr. Berger hoofdinspecteur van het veeartsenijkundig staatstoezicht, verschillen de landbouwconsulenten, onder wie de heer Stenser, landbouwconsulent in Indie, en ver schillende vooraanstaande landbouwvertegeu- woordigers. Mr. van Rappard hield de openingsrede. In zijn openingsrede maakte de voorzitter gewag van het plan, voortaan naast inlei- ders debaters officieel tot deelneming aan de besprekingen uit te noodigen. Bij de bestuursverkiezkig zag Mr. van Rap pard zijn mandaat hernieuwd, terwijl in plaats van dten heer LI. N. Valckenier de Greeve, te Gouda, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer G. J. Blink te Noord- wijk. De secretaris, dr. H. Molhuysen, bracht verslag uit van den raad van beheer van het Sloetfonds. De gouden medaille van het fonds is toegekemd aan O. E. Huisman te Blijham, leerling van de middelbare landbouwschool te Groningen. Verslag van de rekening en verantwoor- HYGIeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE LET OP, dat gij de metalen dee- len van een eledrische lamp met aanraakt! Wees extra voorzichtig in vochlige kelders en dergelijke ruim- ten, waar gij direct met de aarde in verbinding staat. Het Veiligheidsmuseum, Amsterdam. ding over 1924 werd vervolgens door den se cretaris uitgebracht. Deze sluit voor bet eerst na vele jaren (zooals de voorzitter opmerkte) met een voordeelig saldo, hetwelk 581 be draagt. Mr. van Rappard bracht hiervoor dank aan den secretaris. Na een kdrte pauze Ieidde daarna de heer G. J. Blink, te Noordwijk, het onderwerp in Is instf.lling van een instituut voor landbouw economisch en statistisch onderzoek ge- wenscht? Uitvoerig debat volgde. t VEERTIGJARIG JUBILEUM INDUSTRIESCHOOL. Gistermiddag heeft in het gebouw aap de Schietbaansfraat te Roterdam in tegenwoor- digheid van deira minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. V. H. Rut gers, benevens van tal van andere4 belang stellenden de opening van dte tentoonsteliing ter eere van het veertig jarig jubileum van de school ingericht, plaats gehad. De tentoonsteliing van werk der leerlingen is geopend door minister Rutgers. De voor zitter van het bestuur, mr. Lycklama a Nye- liolt hield een rede. Het aantai leerlingten bedroeg ira 1885 slechts 40, van 1900 tot 1920 schommelde het tusschen 250 en 300, na 1920 steeg het tot 3600. VERMISSING VAN EEN PAARLEN- COLLIER. Mevrouw T., wonende aan het Bezuiden- iiout in Den Haag, heeft bij dte politie aan- gifte gedaan van vermissing van een paarien- collier van groote waarde. Of hierbij aan- misdrijf gedacht moet woroden, valt nog niet te zeggen. VERKEERSONGEVALEN. Zondagavond omstreeks half-zeven heeft op den Amersfoortschen straatweg onder de gemeente Naarden een auto-ougeval plaats gehad, dat buitengewoon goed is afgeloopen. De auto van dr. Voorhoeve uit Amsterdam en die van den heer Geunter uit Hilversum kwamen met elkaar in botsing. De voertui- gen, in elk waarin vier personen gezeten waren, drongen in elkaar, sloegen om en siingerden op de trambaan. Geen der acht personen heeft eenig letsel gekregen. De auto's zijiru ernstig beschadigd, ze werden" voorloopig aan dien kant van dten weg ge- trokken. BOND VAN R -K. WERKLIEDEN- VEREENIGINGEN IN HET AART5BIS- DOM UTRECHT. Deze bond heeft te Deventer zijn central e raadsvergadering gehoudten. Daarin waren vertegenwoordigd 93 afdeelingen met 142 af- gdvaardigden. Voorzitter was de heer H. Brouwer, van Hilversum. Deze decide mee, dat het bestuur heeft besloteo, mede te arbei- den in de Nedterlandsche vredesactie. Het jaarverslag vermeldde, dat de bond eem stabiel ledental heeft van rond 20.000 leden. Het is een klein weinig achteruiige- gaan. In de hoofdvergadering heeft de heer H. Brouwer, van Hilversum, over het zieken- fondswezen in Nederland gesproken. Kapdaan Hooyman, van Zwolle, heeft ge sproken over:,De roeping van het R. K. dteel der Nederlandsche natie. Hij verklaarde, dat er hier te lande eem nieuwe geloofseenheid moet komen, die er zich op richten zal, Hol land voor Chrisius te winnen. TELEFOONVERBINDING ENKHUIZEN—AMSTERDAM EN ENKHUIZEN—UTRECHT. In de Zaterdag te Hoorn gehouden verga dering van de Kamer van Koophanael en Fabrieken voor West-Friesland werd mede- deeling gedaan van het feit, dat spoedig tot den aanleg van een telefoongeleiding EnkhuizenAmsterdam en Enkhuizen Utrecht zal Worden overgegaan. ZEDENMISDRIJF Ter beschikking van de justitie zijn gesteld de koopman J. H. R. uit de Tweede Lom- bardstraat te Rotterdam, diens vrouw en zoon, alien verdacht van het misdrijf, be- doeld bij art. 250bis Swb. DE ZAAK TEGEN DEN HAAGSCHEN WONDERDOKTER. Maandag is door den Hoogen Raad be- handeld het cassatieberoep van den wonder- dokter J. F. van der Poorten, die door -de Haagsche rechtbank tot drie maal 300 boe- te subsidiair 30 dagen hechtenis is veroor- deeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Mr. van der Heyden lichtte de volgende cassatiemiddelen toe: 1. schending, althans verkeerde toepas- sing van art. 436 van het Wetboek van Straf- recht en art. 1 der wet van 1 Juni 1865 door als bewezen aan te nemen: le dat de requirant „buiten noodzaak" het beroep van geneeskundige heeft uitgeoefend, terwijl hij als kruidkundige en koopman in kruiden heeft verkocht aan personen die jarenlang fevergeefs bij den wettigen medicus onder ge neeskundige behandeling waren geweest; 2e. dat de requirant geneeskundigen raad en bij- stand als beroep heeft verleend terwijl ge noemde wet onder de uitvoering der genees kunde verstaat het verleenen van geneeskun digen raad of bijstand als bedrijf; 2. schending, althans verkeerde toepassing van art. 177 van het Wetboek van Strafvor- dering, in verband met de artikelen 253, 256, 257 daarvan, omdat niet blijkt, dat het ex- traetvonnis en de daarop bestelde ambtsee- dige verklaring, welke in het bevestigde von nis, tot het bewijs hebben medegewerkt, in eerste inlasch zijn voorgelezen. Het O.M. zal 19 dezer conclusie in deze zaak nemen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7