DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Gemeentebegrooting voor 1926. No. 239 rionderd zeren en twintigste Jaargang 1925 tm m&mm Bs&sai «s 3 &ia«en. Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f 2.— fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster ZoonYoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redact ie No. 33. ZATERBAG1 Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JQ OCTOBER 1 Artikel 203 der Gemeentewet verkondigt, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven met de noodige inlichtingen en bescheiden jaarlijks vier maanden voor den aanvang van het jaar waarvoor zij meet die- nen, door Burgemeester en V/'ethouders aan den Raad wordt aangeboden. Dat was vrceger in Alkmaar theorie en de practijk was dat de begrooting omstreeks Oudejaarsavond in druk verscheen en on- geveer tegen Paschen van bet volgende jaar in openbare behandeling werd genomen. Ieder jaar werd theoretische beterschap beloofd, maar eerst in de laatste paar jaren kon geconstateerd Borden, dat de secretane er ernstig naar streed artikel 203 dezer Ge meentewet niet langer tot een doode letter te maken. Ditmaal was de begrooting bijna op tijd gekomen. Ze is reeds voor 1 September zij het dan zonder den aanbiedmgsbrief in druk verschenen en dat zij eerst op 1 October den Raad werd aangeboden, ligt eenvoudig aan de omstandigheid, dat in September geen raadsvergadering is gehouden. Even voor October is de aanbiedingsbriei verschenen, die de laatste jaren den vorm van een officieele bijlage heeit gekregen. En r.u ligt daar dus weer het huishoud- boekje van Moeder Alkmaar "ter beoordeehng, dat in den steeds duurder wordenaen iijd reeds den omvang van een ilinken d tcctive- roman in folio formaat heeft gekregen. Een even groot boekwerk'client a.s Memo- rie van Tceliclit ng.tot gids in'den dooliuf onzer stedelijke financitn en bijlage 139 is niets anders dan de bescfirijvingsbrief, waar- in Burgemeester en Weiii ouders hun alge- meen beleid pogen te rechtvaardigen. Of dit hun gelukt is zal de Raad mcetcn uitmaken. De Gemeentewet stelt angsfva'lig een tor- mijn van veertien dag en vast tusechcn dc aanbieding en de behandeling'der-begrooting en men beho ft nog niet bevreesd te zijn dai de- Raad, door nog vroegere behandebng, in strijd met de Wet zal komen. Wie den beschrijvlngsbrief-gelezen lreeft komt al spoedig tot de oiud.1 ,v,..g uit welkci; hoek de wind waait en of er goed of slecht weer verwacht wordt. Ditmaal zijn Burg en Weth. niet heekmaa tevreden en wordt er zells met eenige zorg over onze fmancien gesproken. Wethouder Thorns: n tiromfcert, v. st' e; op dat hij het wel voorspcld heeit. da.; ei moeilijkhcden zouden komen r...s men aan dc groote overschotUn te plotsciing een erne maakte en houdt d:n Raad vco:dat i .r li; tijds naar zijn beproelcle tia dgev ugai j mcetcn iuisteren. De dienst van 1924, wkn; sa thans al. openingspost meet dienen, la at si. ;s een overschot van f 69.957.57. daar reeds d'd jaar over een bedrag van 21.456.34 van saldo beschikt is. Bij het vorig jaar ver.oe'eken, g .-ft elite:; nadeelig verschil van 2r D en';r.. dti jaar over 21.456.84 aan .code bclaeting- posten kon worden becohik* kvi voor volgend jaar daarvocrVwcfcis op' li>V: worden gerekend. Doordat wegens onbekendh-eid met het ver loop van den dienst 1925 aan achterstallig inkomsten en uitgaven gelijke bedragen zij;: geraamd als in 1924 zijn ontvangen eniuitge geven, bedraagt het voordeelig verschi; op die posten 7000 tegen 10.000 in 1925. Dat zijn alle min of meer financieele strop pen of, om in begrootingstermen te spreken; bemoeilijkt dit alles het zoeken naar even wicht tusschen inkomsten en uitgaven. .Het batig saldo van Hoofdstuk I (vroegere diensten) is ongeveer f 105 000 lager dan dat van den dienst 1925 en het is geen wonder, dat Burg, en Weth. een beetje pessimistisch gestemd zijn. Wie op 1 Januari ruim honderdduizend gulden minder in kas krijgt dan een jaar te voren, begrijpt wel, dat er geen tijd voor fi nancieele bokkesprongen voor de deur staat. De eenige troost al is dit dan ook een schrale troost is, dat de begrooting thans met een meer normaal saldo aanvangt dan de laatste jaren' het geval was, zoodat de ramin- gen thans meer dan vroeger een beeld geven van de vermoedelijke uitkomsten over een jaar. Maar het gemis van ruim 100:000 heeft de samenstelling van de begrooting natuur- lijk bemoeilijkt en het is vanzelfsprekend, dat Burg, en Weth. bij het zoeken naar even- wicht allereerst even aan de eenvoudigste wijze van versterking der inkomsten gedaeht kropvlies scheurde. Nieuw aangekomen dieren dus kleine hoe- veelheden hardvoer, een paar uren later weer wat. En dan is er nog lets. In die proefdagen heeft de nieuweling gelegenheid zich te orien- teeren en vriiwel aan te oassen aan zhn nieu- hebben. Toch achten zij den tijd voor vastere aan- draaiing van de belastingschroef nog niet gekomen, onafhankelijk van de vraag of een factor van 0.60, op zichzelf beschouwd, wel- Iicht niet te laag is. Zij willen belastingverhooging zoo lang mogelijk vermijden, al zal, bij den tegen- woordigen stand der gemeente-financien, van belastingverlaging evenmin sprake kunnen zijn. Hoewel de uitkomst van het belastingjaar 1924/25 de raming van 630.000 voor 1925/26 ternauwernood wettigde, verwach- ten Burg, en Weth. toch dat door de toene- ming der bevolking en de daarmee samen- gaande stijging van het belastbaar inkomen en bovendien door eenige opleving van den algemeenen toestand, zoowel in het belasting jaar 1925/26 als in 1926/27 een netto op- biengst van 630.000 bij een factor van 0.60 zal worden bereikt. Vol verwachting klopt ons hart dus Voor een algemeenen opbloei van ons economisch leven en voor de vestiging van talrijke kapi- taalkrachtige ingezetenen, die reeds bij voor- baat veroordeeld zijn onder de pers gelegd en uitgeknepen te worden. Wij zijn er benieuwd naar of deze booze plannen ook in den nieuwen druk van het stedelijk propagandawerkje „Alkmaar als woonplaats" gepubliceerd zullen worden. Belastingverhooging komt dus voorloopig niet aan de orde en het is vanzelfsprekend, dat Burg, en v"eth. bij het dreigend tekort in de gemeentelijke schatkist op de gedachte zijn gekomen, dat sommige gemeentebedrijven eigenlijk veel te veel winst maken. In de jaren van voorspoed zou men er over denken daarvan eerst hen te laten profitee- ren, uit wier zakken, door blijkbaar te hooge tarieven, deze winst afkomstig is gebleken. Maar in de magere jaren bedenkt men dat het doel de middelen he"iligt en dat er geen schooner doel is dan het populus Alcmariae een weegschaaltje voor te houden waarop in komsten en uitgaven precies even zwaar zijn gebleken. Allereerst heeft men de begrootingen van de plantsoenen en van de. gemeentewerken verlaagd en inzonflerheid ir. laatstgenoemde begrooting moetCn vrij belangrijke wijzigin- geo gebracht zijn. Wij weten niet welke werken hierdoor stag- natie zullen ondervinden er het is heel wel mogelijk, dat ze nog een jaartje wachten kunnen. Maar wat elk jaar voor de plantsoenen be- schivbaar gesteid wordt is het speldegeld van vrouwe Alcmaria en de bekwame tailleur Hoek wect baar ieder jaar daarvoor in zoo'n oo- kle'edje te steken, dat zij tot de lieftalligste onder de schoone Noord-Hol- l?nc1eche s*: den kan worden gerekend. Bezuinigirig oo dozen dienst waar reeds zoo tonor-isch rnogclijk gewerkt wordt zal onze r'antsc nen niet ten goede komen. hn a Wtet eon brkjvaam tailleur hier en daar wei eehs hai^lig 'te schikken en te plooien, foch zal een bezliiniging op haar nieuwe zo- mcrklcedje vrouwe Alcmaria niet aan bekoor- lijkheid doon. winnen, wat het gevaar met zich brengt dat velen de bruid hunner keuze ergons and; rs zullen gaan zoeken. g-:uceh':iijk amchthuii en voorcame- iijk h; v. .ect; r iUitstvunji zijn thans als na- uurrlijke Ir.mmcn aartgvwozen hun behoef- nge moeder te OHdersteuren. Zij vvrkeerea beidtn ic goeden doen al valt er van de een dan ook veel meer te halen dan van den an der. Zoo wis de meerderheid van Burg, en Weill zich met' 3000 van de winst van het s aehthuis tevreden stellen, maar zal hetelec- ;...i,.islrd.ij! ten aderiadrg van 25000 ondcrgaan, v,c k bedrag een deel is van de wins* over 1924. Ook het- gro'ndbcdnjf zal er aan moeten gelooven De belieerdtis daarvan worden als grond- eigenaars beschouwd wier bezit zonder ar- c.;d van jaar tot jaar in waarde stijgt. De meerderheid va:; 'Burg en Weth. acht dan ook een aanvul.ingsregeling wenschelijk waardoor de gemeente meer dan tot dusvtrre van deze onroerend'e bezittingen zal profi- teeren. In den aanbiedirgsbrief wordt medege- deeld dat het bedrijf tot dusver een rente -be- taalt berekend naar de proresto-schuld de boekhouders onder onze lezers zullen dit wel volkomen begrijpen waarvoor de gronden indertijd in het bedrijf zijn gebracht. Daarnaast echter heeft het bedrijf van de gemeente renteloos in gebruik een kapitaal van ongeveer 500.0.00, vormende het ver schil tusschen de schuld en de taxatiewaarde der eigendommen. De meerderheid van Burg, en Weth. is nu van meening dat het belang van een juist overzicht van de uitkomsten van het bedrijf vergt,_daf van laatstgenoemd bedrag een rente a 5 aan de gemeente vergoed wordt. Men fceschouwt met't oog op de toene- mende waarde der eigendommen bijschrij- ving van cleze rente bij de waarde normaal en geoorloofd en Bttrg. en Weth. zullen den Raad1 in verband daarmede spoedig een wij- zigiing der betrokken bedf ij fs verorden i ng doen toekomem. Het komt dus hierop neer dat men het grondlbedrijf eens will toonen, dat het alles- behalve zelfstandig is en dat het ail zijn be drijf skapitaal aan de gemeente te dan ken heeft, waarom het, als de zaken goed gaan, den moreelen plicht heeft ook eens aan de belangem van zijn geldschieter te denken. Wie zich voor deze vrij ingewikkelde kwes- tie interesseert en er meer van wil weten, moet den betrokken directeur maar eens Oip- bellen (teilefoon 776) of anders de toegezeg- de wijziging der verordening afwachten, die, iiiaar wij veranoeden, in den Raad nog well tot uitvoerige en wellicht interessante be- sprekingen zal kunnen leidlen. Gemengd Nieuws. HET HALVE EEUWFEEST VAN DE SCHELDE. Nadat Donderdagmiddag een druk bezoch- te receptie was gehouden in het kantoorge- bouw der Kon. Mij. de Schelde en een zeer groot aantal bloemstukken aan het gebouw was bezorgd, waaronder zes van r'eederijen en andere lichamen of personen die op eeni ge wijze met de Schelde in relatie staan, had des avonds aan boord van het voor de fabriek liggende en voor den Rotterdamschen Lloyd bestemde mailstoomschip „Indrapoera" het officieele diner plaats waarvoor de gasten van buiten Vlissingen per extra trein waren aangekomen. Onder hen bevond zich Z. K. H. Prins Hendrik en minister Koolen. Tijdens het in een der groote salons aange- rieht diner werd het woord het eerste gevoerd door den Prins, die o.a. er op wees, welk groot aandeel Z. M. Willem III heeft gehad in de oprichting der maatschappij. De presi- dent-cornmi^saris der Schelde de heer B. E. Ruys uit Rotterdam wees er vooral op, hoe zonder den abreid van den' oud president- commissaris thans eere-voorzitter van com- missarissen, den heer Arie Smit, nimmer de Schelde tot haar huidigen bloei zou zijn ge komen. Vervolgens sprak Z. Ex. Mr. D. A. P. N. Koolen, minister van arbeid, handel en nijverheid. De oudste directeur der maatschappij J. Smit Azn. dankte voor gesproken woorden en gaf een overzicht van de geschiedenis der Maatschappij; de heer Jhr. J. W. Quarles v. Ufford, Commissaris der Koningin in Zee- land wees op de groote beteekenis van, de maatschappij voor heel de provineie. Z. E. vice-admiraal j. H. Zeeman wees op de groo te relaties tusschen de maatschappij en de Kon. Ned. Marine. Namens het Kon. Insti- tuut van Ingenieurs sprak de president, de heer ir. J. J. Stieltjes en wees op het belang der Schelde voor de ingenieurs. Prof. E. j. Vossnack van de Technische Hoogeschool wees namens den rector magnificus op het groote belang der Schelde voor het onderwijs. Vervolgens sprak de burgemeester van Vlis singen, de heer C. A. van Woelderen, die .ook hulde bracht aan hetgeen zijn ambtsvoor- ganger, de heer Arie Smit voor de Schelde heeft gedaan. Namens de reederijen die met de Schelde in relatie staan voerde het woord de heer J. H. Hummel, directeur in Neder- land van de Kon. Pakketvaart-Mij., waarna de Prins den heer mr. J. Smit het eerekruis van het roode kruis aanbood. Verschillende der sprekers hadden ook met waardeerende woorden herdacht wat de commissaris en oud-directeur, de heer Jos. van Raalte, die door ziekte niet tegenwoordig was, voor de Mij. heeft gedaan. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. In verband met de critiek in enkele katho- lieke bladen op de samenstelling van de be- zuinigingscommissie, meldt het Nederl. Cor- respondentiebureau in Den Haag, dat o. a. drie vooraanstaande R.K. heeren gemeend hebben, van de hun geboden gelegenheid om voor een benoeming tot lid der commissie in aanmerking te worden gebracht, om voor hen geldige redenen geen gebruik te mogen ma ken. HET DUITSCHE TARIEF. Uit Berlijn wordt aan het Hbld gemeld: Sedert eenige dagen worden er door het de- artement van buitenlandsche zaken en het Nederl. gezantschap te Berlijn onderhande- Hngen gevoerd over de verlaging van eenige Duitsche tariefposten, in het bij zonder voor tuinbouw-artikelen, die bij de jongste tarief- hervorming aanzienlijk zijn verhoogd en den invoer van Nederlandsche tuinbouwprcduc- ten in Duitschland vrijwel onmogelijk maken. Gisteren is "een Nederlandsche delegatie onder leiding van dr. J. A. Nederbracht van de eeonomische afdeeling van het departe- ment van binnenlandsche zaken in Den Haag te Berlijn aangekomen om met de Duitsche reg'eering te onderhandelen over een verdrasr, waarin tevens enkele andere kwesties van handelspolitieken aard zullen worden gere- geld. Gisteravond werden in een niet-binden- de bespreking onder voorzitterschap van on- zen gezant, baron Gevers, de wederzijdsche wenschen ter sprake gebracht. De onderhan- delingen zullen waarschijniijk eenige dagen duren. OP LIGHTING. Donderdag vervoegden zich in het cafe van den Chinees Z. C. C., aan de Veerlaan te Rotterdam, twee Amsterdamsche kooplie- den, die zeiden, een partij opium te kcop, te hebben. De Chinees en zijn knecht gingen m^f- de beide mannen naar Heck's lunchroom aan den Coolsingel, waar, naar het zeggen der mannen, een nadere telefonische mededee- ling moest afgewacht worden. Nadat eenige onderhandelingen omtrent den te betalen prijs hadden plaats gehad, werd er getelefoneerd, waarop de Chinees zich met een der kooplie- den verwijderd heeft terwijl de knecht met den ander ter plaatse bleef wachten Toen dit wachten ruim 2 uur geduurd had, vermoedde de knecht onraad en ging naar de Veerlaan om zijn patroon te zoeken. Deze bleek in den tusschentijd met den anderen koopman een bezoek gebracht te hebben in de woning van den koopman K. in de Ammanstraat alhier, waar men hem, volgens zijn onmiddellijke aangifte bij de politie, 450 op voorschot zou hebben laten betalen, onder de belofte, dat de opium's avonds laat naar zijn cafe gebracht zou worden. De Chinees zou min of meer met geweld uit het pand aan de Ammanstraat verwijderd zijn, en bij een onmiddellijlc ge bracht bezoek aan de lunchroom bleek' de twede koopman zich ook verwijderd te heb ben. PERSOONLIJKE TOELAGE AAN LEERAREN R. H. B. S. Bij Kon. besluit van den 3den October is bepaald: Aan art. 27, eerste lid, van het Bezoldi- gingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1925 wordt toegevoegd: „Aan de voor 1 Januari 1925 gehuwde mannelijke leeraren der Rijks Hoogere Bur- gerscholen en de leeraren der Rijks Hoogere Burgerscholen, die op grond van de vorige alinea uit anderen hoofde als kostwinner van een gezin worden beschouwd, wordt over 1925 een persoonlijke toelage toegekend ten bedrage van een nadeelig verschil tusschen het salaris volgens dit besluit en dat, hetwelk zij op 31 December 1924 ontvingen. Bij ver- mindering van hun getal lessen na 31 De cember 1924 wordt hun een persoonlijke toe lage toegekend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen het salaris volgens dit be sluit en dat, hetwelk zij zouden hebben ont- vangen, indien voor hen de regeling gold, welke op 31 December 1924 op hun salaris werd toegepast. Voor de overige leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen beloopt de toe lage het nadeelig verschil tusschen het sala ris volgens dit besluit en negentig ten hon- derd van het bedag, dat zij op 31 December 1924 ontvingen. Bij vermindering van hun getal lessen na 31 December 1924 wordt hun een persoonlijke toelage toegekend ten bedra ge van het nadeelig verschil tusschen het sa laris volgens dit besluit en negentig ten honderd van dat, hetwelk zij zouden hebben ontvangen, indien voor hen de regeling gold, welke op 31 December 1924 op hun salaris werden toegepast. Dit besluit treedt in werking op 10 dezer. VERKEERSONGEVALLEN. Op den Bredaschen weg onder Princenha- ge is Donderdagavond door de auto van den heer B: uit Loosduinen, die in een heel kalm tempo reed en uit alle macht remde, het 9-ja- rige zoontje van den metselaar V. D., da* plctseling op den weg verscheen, overreden Hevig bloedend werd het kind onder de auto vandaan gehaa'ld en naar huis gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. DORUS RIJKERS-FONDS. Dinsdag heeft onder leiding van den heer Henri ter Hall te Utrecht de tvyeede algemeene ledenvergadering plaats gehad van de ver- eeniging Helden-ter zee fonds Dorus Rijkers. De heer Ter Hall bracht namens het hoofdbe- stuur dank aan alien, die gelden hebben ge- schonken of bijeengebracht voor het goede doel, en, aan de pers voor haar medewerking. Het jaarveruag over 1924 vermeldt, dat het fonds door B. en W. van Den Haag is ge- plaatst op de iijst van bijzondere instellin- gen van weldadigheid, omdat deze instelling armenzorg ten doel heeft in den zin van art. 1 der Armenwet. Het hoofdbestuur spreekt er zijn erkente- lijkheid over uit. .dat de vorige regeering de noodzakelijkheid van regeeringssteun voor de oud-redders heeft erkend, en hoopt, dat in volgende jaren ruimere bedragen van regee- ringswege vocr dit doel mogen worden be- schikbaar gesteid. De colportage met de propaganda-brochu re bracht f 4000 in aan giften. De brochure- verkoof; tijdens voorstellingen van het revue- gezelschap Henri ter Hal! heeft voor het fonds een bate van 13,600 opgeleverd. De weldadigheidsfeesten te Rijswijk deden f 15,000 aan de fc-ndskas toevloeien. Aan giften is in 1924 ontvangen f 12.123. Op 31 December 1924 bedroeg het batig saldo f 38,876. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Aan het siot van ae vergade- ring zeide de voorzitter dat in 1925 door de inzameiingen voor de Qlympiade en de slaeht- offers van de stormramp zeer weinig giften zijn ontvangen voor het doel der vereeni- ging. In 1924 werden 20 oud-redders en we- duwen gesteund. Thans bedraagt dit aantal 100, hetgeen een uitgave vordert van f 19000 s jaars. De bese.hikbare fondsmiddelen op het einde van 1925 laten toe nog gedurende een jaar deze uitkeeringen te handhaven. Aan den oorspronkelijken opzet om een steunkapitaal te vergaren uit welke rente 50 oud-redders zouden kunnen worden geholpen, zal, als er zoo weinig gelden blijven toevloeien, geen uitvoering kunnen worden gegeven. Er moet van het kapitaal worden ingeteerd. Spr. hoopte, dat de regeering den post van f 5000 voor uitkeering aan behoeftige redders op de begrooting zal verhoogen tot 10.000 en dat het fonds door de mildheid van het Neder landsche volk in staat zal worden gesteid, zooveel gelden bijeen te zamelen, dat alle be hoeftige oud-redders en weduwen' kunnen worden ondersteund. Als middel daartoe heeft het hoofdbestuur besloten, de sedert 1 Januari j.l. stopgezette colportage met de propaganda-brochure 15 October wederom te doen hervatten. DE SALARISREGELING VOOR HETi RIJKSPERSONEEL1. Het hoofdbestuur van den bond van amb'te- naren bij departementen van algemeen be- stuur en hooge colleges van staat te 's-Gra- venhage heeft gisteren, naar aanleiding van het besluit der regeering tot het niet toeken- nen van een nooduitkeering, besloten, de af- deelingsbesturen in de komende week bijeen te roepen, ten einde te beraden, wat gedaan zal moeten worden, om te bevorderen, dat den ambtenaren alsnog een tegemoetkoming ten spoedigste zal worden gegeven. VADER EN ZOON EN SPECULEEREM. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een procedure tus schen een zoon en zijn vader. Voor den zoon trad op mr. Marchant en voor den vader mr. J. Weijl. De zoon was naar Amerika gegaan en speculeerde daar met geld van zijn vader zonder medeweten van deze. Van de daarbij gemaakte winsten zond hij geregeld geld naar zijn vader hetgeen door dezen werd geaccepteerd. Toen er echter verliezen werden geleden, wilde de zoon deze door zijn vader laten be talen, hetgeen de vader weigerde. De zoon stelde daarop een vordering in tegen zijn vader, om het verlies te betalen. De rechtbank ontzegde deze ingestelde vor dering. CONFECTIE-INDUSTRIE IN DRENTHE Naar men uit Den Haag aan de Prov. Dr. en Asser Crt. meldt, hebben de pogingen tot het vestigen van een confectie-mdustrie in de provineie Drente resultaat bereikt. Er heeft zich een vennootschap onder den naam van Eerste Drentsche Kleedingindustrie gewrmd die geleidelijk in verschillende Drensche dor- pen ateliers zal trachten te vestigen voor het confectionneeren van goederen. De regeerin"' steunt deze plannen en heeft o.a. reeds een opdracht verstrekt van 25.000 pantalons. Het ligt in de bedoeling der vennootschap, van Coevorden uit, waar reeds ateliers zijn gevestigd, spoedig werkplaatsen op te richten te Nieuw Amsterdam en andere dorpen, in dien in deze plaatsen voldoende meisjes aan- wezig zijn, die in het vak opgeleid wenschten te worden. HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. Dnderdagmiddag heeft zich naar de N. R. Ct. meldt iemand aangemeld op het politie- bureau aan de Groote Pauwensteeg te Rotter dam, die zeide, een vroegere bewoner te zijn van het pand, waarin de molenaar Ambro ses den dood heeft gevonden. De man be- weerde, ongeveer vier jaar geleden daar nog gewoond te hebben en omstreeks dien tijd schietoefeningen met een revolver te hebben gehouden, waarbij als doelwit gediend had de deur, achter welke Ambrosius zich bevon- den heeft in den nacht toen hij is doodgescho- ten. Als bewijsstuk had de man den revolver meegebracht, waarmee hij beweert bij die oefeningen geschoten te hebben. De politie heeft dit wapen in beslag genomen. Men zal zich herinneren, dat op de te- rechtzitting is gebleken, dat de bekfaagde in- specteur M. met een revolver van kaliber 6.35, en de beklaagde agent S. met een re volver kaliber 7.65 geschoten heeft. De in beslag genomen revolver is van kaliber 7. Omtrent andere mededeelingen van den man is een onderzoek ingesteld. Aan hetzelfde bureau heeft zich gisteren, in alien ernst, de opkooper B. aangemeld, die uit de verslagen in sommige bladen had op- gemaakt, dat de politie voortaan geen revol vers meer zou mogen dragen, en nu deze vuurwapens wou koopen. Ook aan het poli- tiebureau in de Witte de Withstraat heeft een dergelijke aanbieding plaats gehad. NEDERL. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Het hoofdbestuur van de Ned vereenfging van spoor- en tramwegpersoneel te Utrecht heeft het plan, bij de viering van het 40-jarig bestaan van de vereeniging op 1 Juli 1926 een herdenkingsredevoering te doen uitspre- ken door den heer Jan Oudegeest, oud-voor- zitter der vereeniging, in een" buitengewoon congres op dien datum. Voorts zal een recep tie gehouden worden, waartoe een groot aan tal binnen- en buitenlandsche organisaties en verschillende personen zullen worden uitge- noodigd. Er zullen eenige feestconcerten plaats hebben, een gecostumeerde optocht. geheel slaande op het spoorwegbedrijf en de organisatie, een zomerkermis, enz. Verder wordt ernstig overwogen aan de leden een blijvende herinnering aan te hie- den, waarbij rekening wordt gehouden met het aantal jaren, dat zij deel uitmaken van de vereeniging. Ook hoopt het hoofdbestuur, dat het mogelijk zal zijn, op 1 Juli 1926 den eersten steen te kunnen leggen van het te stichten spoonveghuis. iLKMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1