Mededeeling wegens verbouwing! ss PIANO- EN ONGELHANDEL ss pinna p «ph. YPMJI, Langestraat A 69, Albmaar. iMvertentiei! Met ingang van DINSDAG 13 0 CT0B ER 1925, wordt onze tijdelijk gevestigd aan de HEUL Mo. IB naast de Nederlandsche Bank. - Wt) honden aldaar eene nitgebreide collectie prachtige instrumenten voor refleetanten te bezichtigen. Ook stem- en reparatie-boodschappen gelieve men aldaar te bezorgen. was, wilde Jtiij z'n auto- keeren. Door dea smallen weg, kwam de wagen bij het draaien met den achteras op den berm terecht, met het gevolg, dat de auto achteruit de sloot in reed. De vele melkbussen, waarmede de auto geladen was, waren gelukkig ledig, ter- wijl de auto geen noemeoswaardige schade kreeg. EEN NOODLANDING Hednmorgen ongeveer 11 uru vloog er bo- ven onze stad een vliegmachine, die allerlei bewegingen uitvoerde, waaraan het te zien was, dat er aan de machine iets haperde. Met angst en beven zagen velen de machine tus- schen de schoorsteenen van de fabriek van Van Hoogenstraten vliegen en het gaf verade- ming toen dit zonder deze te raken werd vol- bracht. De machine wist op het land schuin achter de gasfabriek te landen en het scheen, d'at de landing goed volbracht zou worden. De vliegenier kon, hoewel het hem gelukt was zijn machine tegen wind in te richten, niet verhinderen, dat, daar zij tegen een berm van een- sloot terecht kwam, met het gevolg, dat de machine in het land dronk. Ter plaatse bleek on$, dat de machine de Fokkerjagers F 11 was. Van den officier-vlieger Adriaanse, die de machine bestuurde en er met zijn passagier zonder letsel was afgekomen, vernamen wij, dat hij met het marine-vliegtuig vanuit het vliegkamp de Kooij een overlandvlucht over Soesterberg naar Waalhaven had onderno- men. Boven onze gemeente weigerde op een hoogte van 500 a 600 M. de motor en pogin- genom deze weer in gereedheid te brengen, mislukten, zoodat hij een noodlanding moest ondernemen, waarvoor het noodig was ver- schillende wendingen uit te vo-eren. De landing gelukte vlot, doch het terrein was te kort, zoodat de machine tegen den berm van een sloot terecht kwam, het lan- dingstoestel werd .vernield en de propeller en de benzinetank ernstig beschadigd. De politic was spoedig ter plaatse om de hieuwsgierige menigte wat op een afstand te houden,- wat met het oog op het leegioopen van de benzinetank wel noodzakelijk was, ter voorkoming van het in brand geraken van het vliegtuig. Dat de officier-vlieger en zijn passagier er zonder ongelukken afkwamen stemt zeker tot vi'eugde. LABELS VOOR POSTPAKETTEN. De fd. Directeur van het Postkantoor brengt er kennis van het publiek, dat met in gang van 13 October op zijn kantoor voor de verzending van gewone binnenlandsche post- paketten (dus zonder verrekening of aange- geven waarde) verkrijgbaar zijn labels, tegen den prijs van een cent per stuk, waarmede tevens de navolgende bepalingen van kracht worden. Bedoelde labels, die aan de acliterzijde den arzenders de gelegenheid bieden om voor de - verzending aan te gtve'n wat met het pakket moet geschieden, mdien dit om eenigerlei re- den niet kan worden afgeleverd, moeten door of vanwege den afzender door middel van touw op voldoende. wijze aan het pakket be- vestigd zijn en wel zoodanig, dat de moge- lijkheid van losscheuren zoo gering ffiogefijk is. Behalve in de gevallen, dat de aard van de voorwerpen het aanbrengen van een kruis- touw niet toelaat (steenen potten, enz) kan worden gevoderd dat de pakketteu met een kruistouw zijn gesloten, ook voor de pakket- ten gesloten met gegomde banden. Het bewijs van ter postbezorging (deel van de label) dat behalve voor zooveel de dienstaanwijzigin- gen betreft door den afzender met inkt of ihktpotlood meet zijn ingevuld wordt hern kosteloos uitgereikt. Bij pakketten met verrekening al dan niet met aangegeven waarde moeten ais voorheen adreskaarten no. 38b of 38c (gjbo) en bij pakketten met waarde, doch zonder verrekening in afwachting van te zijner tijd invoering van een bijzonder soort kaart een gewone adreskaart no. 38 gevoegd wor den. De oud-model adreskaarten, welke in banden van het publiek zijn, luinnen voor ge wone pakketten worden opgebruikt, dan wel tegen labels worden ingewisseld. TURNKRING ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een geslaagde uitvoering. I® de Harmonic gaven de bij den Turn- kring Alkmaar en Omstreken" aangesloten vereenigingen een uitvoering. De belangstelling was gering. Vermoede- lijk mede tengevolge van het feit, dat aan deze uitvoering te weinig publiciteit was ge- geven. Indie® men een volgenden keer rekening hiermedte houdt, zal men ongetwijfeld een voile zaa'l krijgen, te meer daar dez-e eerste uitvoering bijzonder good geslaagd is en dus als zoodanig propaganda beteekent voor eventueel volgende turn-avonden van den krimg. De Vaandelgroet. Met vijf vaandcls werd de vaandelgroet gebracht, t.w. van den Tumkring, „Turn- lust", „Sport staalt spieren", „de Halter" en de damesafd. van „Turnlust". De opening. De heer Jung., voorzitter van den Turn- kring „A. en O" opende den avond met een toespraak, waariu hij de aanwezigen welkom heette up deze eerste uitvoering van den krjng. In het bijzonder heette spr. welkom dien heer Schenk, den directeur van het sportpark, die de vereenigiing de eer had aan- gedaan hier tegenwoordig te zijn. Spr. wilde memoreeren, dat 16 Sept. van dit jaar de Tumkring 12 H jaar bestond. Wat er allemaal in dien tijd gebeurd is, wil de spr. niet meer in herinnering brengen, doch vo 1st aan met de mededeeling, dat de leden der vea-eeniging veel leed §n nog meer lief met elkaar hebben gedeeld. Spr. bracht huiide aan de technische com- missie, die haar beste krachten heeft ge- geven voor de zaak van de lichamelijke op- voeding. Een bijzonder woord van hulde komt den heer Pol toe, die jarenlang gedaan heeft wat hij kon. Jammer genoeg heeft hij verleden jaar moeten bedanken, doch wij ho pen, zeide spr., makker Pol weer in ons midt- aein te mogen zien. Spr. vervolgde: Het heeft er voor ons an- ders voorgestaan dan tegenwoordig. Wij hebhe® jaren g-ehad, dat de zaak der licha melijke opvoeding in Alkmaar niet die be- langstdiing had, die ze op het oogeoblik heeft. Een woord van dank is daarom op zijn plants aan de overheid en in het bijzonder aam den burgemeester voor de wijze, waarop wij steun en medewerking van het gemeente- bestuur mochten ondervinden. Spr. deed een krachtig beroep op de aan wezigen lid te worden van turnvereenigingen of deze te steumen, opdat de zaak der licha melijke opvoeding steeds beter gediend kon worden. Ten slotte darnkte spr. nog de tech nische commissie, die het mogelijk had ge- maakt, dat deze avond kon gegeveu worden. De uitvoering. Met keu-rig uitgevoerde staflfoefening van de dames van ,gie Halter" werd de uitvoe- sing geopend. Veel goed werk. „rurnlast" gaf bijzonder mooie brugoefe- ningen te zien. E-nkele uitblintes kregen veel applaus. Langzame vrije oefeningen warden door de dames van Kracht en Vlugheid" gedemon- streerd. Deze oefemi-ngen maakten een uitste- kenden indruk. Ieder was vol-daan. Een bijzonder aantrekkelijk n-ummer was „springtafel" van de heeren van „De Hal ter", dat veel succes had. De beschikbare i'uimte was eigeulijk te kleim zoodo'ende moest 'n liehtbak op het tooneel het ontgel- den en kreeg de violisf gevaar een turner op zich te krijgen, die als een lawine over de tafel kwam daveren. De vrije oefeningen van de dames van „Voorwaarts" van S-tompetoren legden be wijs af van uitstekende leiding. De dames van „Turnlust" van Ot-erleek kregen een welverdiend applausje voor de iraa-ie costuums. Ze gaven uitstekend ver- zorgde knotsoefeningen te zien. De dames-afdeeling van de Alkmaarsche „Turnlust" dem-onstreerde met succes Tremplin-paardspringen. De HaLter-dames werkten vervolgens bij zonder goed aan de brug. Een groepje kranige dames-tumsters van S. 5. S. te West-Graft-dijk toonde zich bij zonder goed in 't springen. Een tweetal da mes behaalde bij dit tremplin-hoogspringen de 2 M. Onder begdleiding van een klein orkestje voerden de dam-es van „Turnlust" mooie knotsoefeningen. uit. Een nummer hoogrek van de Halter met de heeren Schenke en Lichex aan't hoofd, be haalde veel succes. Enkelen toonden nog dat de tijd van oefening en voorbereiding niet zoo lang was geweest. Een stel kramige, flinke boys uit S-cher- merhorn gaf tot slot keuri-ge gro-epen. Flfc'k werk. Twee kleine turners deden go-ed mee. D-e heer Jung sloot den avond met een woord van dank, tevens herinnerend aan den heerencursus a.s. Zondag voor keurturners onder leiding van den heer Goe'ling te geven. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.40 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uui' later. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Johannes Petrus Marie, z. van Cornells Groot en Jacoba Bommer. OVERLEDEN: Lijsbeth Beugeling, gehuwd met Gerbrand Kaij, 42 jaar. Maria Alida Spijker, 6 jaar. Oemengd J^ieuws PADDENSTOELEN PIE HUIZEN EN BO-OMEN VERNIELEN. Dat er in de pl-antenwereld eenvoudige specima voorkomen, die een herculische kracht o-ntwikkelen, blijkt uit het volgende: Deelnemers aan een Duitsche w-etenschap- pelijke expeditie -deelden onlangs mede, dat ze een geweldigen- pa-d-denstoel hadden ge- zien, die zich in den nacht dermate ontwik- keld-e, dat hij een hut van een tropisch dorp overdekte en boomen ontwortelde. Ook in het gematigd kli-maat zijin voorbeelden op te merke-n van -de verbazende kracht van en-kele zwammen. Zoo verhaalt de Engelsche bota- nicus dr. Frederick Graves, dat de bewoners van een Engelsche stad, waarva-n de hoofd- straa-t mieu.w geplaveid was, bem-erkten dat de bestrating heel o-nregelmatig werd en zel-fs gevaarlijk voor het verkeer. En-kele van de grootste steenen, waarvan sommige 80 pond wogen, werden, hoewel ze goed inge- yo-egd wa-ren, omhoog veheven- en het gehee- le plaveisel raa-kte los. T Het bleek, dat vergiftige paddenstoelen, die zich onder de steenen ont Iden, er de oorzaak van waren. De bodem van een land- huis begoo plotseli-ng in het midden om- hoog -te rijzen. De verba-asde bewoner merk- te op, hoe de bodem van dag tot dag meer steeg, tot-dat hij ten slotte in de lengte uit el kaar barstte. Toen kwam een verzameling zwammen voor den dag, die deze stijgin-g bewerkt hadden. Graves deelt ook mede, dat zwammeni in een kelder kisten met w-ijnflesschen tot aan de zoldering omhoog hieven. Sommige soor- ten paddenstoelen toonen verbazend veel kracht wanneer zij boomstammen omsli-nge- ren en ze zoo volkomen doordringen, dat de z-e uiteenvallen. In vochtige warme landen kan een verzameling zwammen door een groei van wein-ige dagen een geheel dorp overdekken. DE KINDEREN HADDEN NIET TE ETEN.... Ze moest voor den Amsterda-mschen poli- tierechter, Mr. Servatius, verschijnen, wegens bedelarij. Een mager, bleek, jong vrouwtje, met groote verschrikte oogen, blijkbaar heel zenuwach-tig. Ze was poover maar netjes ge- kleed, met het onmiskenbare stempel van de fatscenlijke, hard werkende huisvrouw. Bij een villa te Laren had ze aangebeld en gebedeld en was meteen op heeterdaad be- trapt door een agent, die juist voorbij kwam. En had preeesverbaa'i gekregen voor dit strafbare feit. 't Was juist den eersten keer, dat ze't er op gewaagd had. Haar man stond 'n eindje verderop te wachten, bij den kinderwagen. „En waarom bedelde u yroeg de poli- tierechter. „De kinderen hadden niet te eten, Edel- achtbare. M'n man is al drie jaar werldoos, we hebben zes gulden steun in de week en daar moet ik alles van doen. Ook de huur betalen. En toen op d-ien dag had ik geen cent meer in huis. Toen moest het wel In haar oogen was nu, naast de angstige spanning, een naive ernstige zekerheid: 't kon tocli niet^nders, zij was toch iinmers de moeder, ze had toch te zorgen, d-a-t er voed- s-el kwam. „De kinderen hadden niet te eten, Edel- achtbare", zei ze nog eens, met trillenclen nadruk. En zweeg toen, verschrikt De politierechter vond het een „zi-elig ge- val". Begreep het best, kon er niets meer op zeggen. En veroordeelde ten slotte het vrouw tje tot drie dagen voorwaardelijke gevange- nisstraf, met een proeftijd van een jaar, con form den eisch. Ze begreep niet goed, liet het zich nog eens uitleggen. „Dat beteekent dus: als u nu maar niet weer bedelt, dan gebeurt er niets- Maar als ti het toch weer zoudt doen, dan krijgt u die drie dagen". „0 nee, Edelachtbare, ik zal het nooit weer doen, heusch niet!" Toen schuifelde ze bescheiden weg, met een onderdanigen groet naar de rechters, en naar den deurwaarder en naar een agent, die daar zat. Verliet zielig ineen£ed-oken de zaal DE SALARISREGELING VAN HET R1JKSPERSONEEL. Vrijdagmiddag is de vergadering gehouden van de Centrales van Overheidspersoneel, vertegenwoordigd in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren- zaken, welke bijeen was geroepen door het C.N.O,P. ter bespreking van de door de Cen trales aan te nemen houding tegenover het standpunt van de regeering inzake de uitkee- ring aan het Rijkspersoneel. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de Centrale van hoogere ambtenaren, de R.K. Centrale, de Centrale van vereenigingen van personeel in rijks dienst en van het comite van Neutraal overheidspersoneel. De Cen trale van Christelijk overheidspersoneel had bericht van verhindering gezonden, terwijl Van het A.C.O.P. mededeeling ontvangen was, dat het geen aanleiding kon vinden aan de bespreking deel te nemen. Staande de vergadering werd namens de vier aanwezige Centrales een spoedvergade ring van de Centrale commissie aangevraagd, waarop mededeeling van den heer Kan, voor zitter der Centrale commissie, werd ontvan gen, dat hij bereid was de aangevraagde ver gadering te beleggen op Maandag a.s. des middags te 3 u. 30. Een vervolgvergadering van de Centrales werd voorloopig vastgesteld op a.s. Woens- dagmiddag 2 uur. In de Vrijdag gehouden vergadering van de postale commissie van overleg werd, na beraadslagingen over het standpunt, ter zake van een nooduitkeering aan het rijksper soneel, laatstelijk door de regeering ingeno- men, onder algemeene instemming besloten aan den directeur-generaal te verzoeken, te bevorderen dat de commissie spoedig in de gelegenheid gesteld wordt mede te werken aan de herziening van het Bezoldigingsbe- sluit en voorts om gezien de noodzaak van onmiddellijke hulp aan groote groepen van personeel indien voor 1 November a.s. de herziening van het Bezoldigingsbesluit niet tot stand is gekomen, op dien datum bij wijze van voorschot een uitkeering in eens te ver- strekken. KORTE BERICHTEN. In het Zijldiep bij Woldendorp (Gr.) is Vrijdag de 11-jarige N. C. verdronken. Buitenlaml DE CONFERENT1E VAN LOCARNO. Een te Locarno loopend gerucht dat een deel der Duitsche delegatie zou zijn vertrok ken, is onjuist. De leiders der Duitsche delegatie zetten het overleg met de leiders der andere dele gates voort met den vasten wil om al het mogelijke te doen om het voor de rest van Europa zoo gewichtige werk tot een goed einde te brengen Na afloop van de algenpene vergadering van Zaterdagochtend is het volgende commu nique uitgegeven: „In de zitting van heden heeft de confe rence in tweede lezing de artikeieti Jehan- deld, welke de juristen haar hadden voorge- legd. In de inleiding tot het ontwerp pact is de naam van Italic opgenomer dam lialie be reid is het pact ondc dezeiide voorwaarden te onderteekenen als Enueiand. Het onderzoek van de artik'elen heeft op de meeste punten tot aanneming geleid De over- blijvende artikelen zijn tot een nadere beraad- slaging uitgesteld. De volgende zitting is op Maandagochtend halfelf bepaald. De voorgenomen middagzit- ting van heden vervalt, daar het work sneller is opgeschoten dan-verwac'-t was." De Italiaansche gedelegeerde Grandi heeft aan journalisten verzekerd dat de conferentie het doode punt te boven is en dat de beste verwachtingen gekoesterd mogen worden. In het feit dat de voor Zaterdagnamiddag aangekondigde zitting van de conferentie niet heeft plaats gehad, zien de correspondenten van de Duitsche bladen het bewijs, dat de ge- delegeerden het onderling nog niet eens zijn geworden. De strijd gaat nog steeds hoofd- zakelijk om artikel 16 en in dit verband het toetreden van Duitschland tot den Volken- bond. In de ochtendzitting, die 1K uur duur- de zijn de Duitsche eischen nogmaals ter spra- ke gebracht, en door de Duitsche gedeiegeer- den krachtig verdedigd. De gedelegeerden der ententestaten dachten er echter niet aan, hun eigen standpunt te wijzigen. Zij zijn net als de raad van den Volkenbond van meening, dat er, zoolang Duitschland nifct tot den Volkenbond is toegetreden, geen sprake kan zijn, aan Duitschland een uitzonderingspo- sitie toe te kennen, Wel willen zij, en dit bleek uit de door Briand, Scialoja en van der Velde afgelegde verklaringen, de verplichting op zich nemen eenige d«_r Duitsche wenschen te verdedigen, in den raad van den Volken bond. Al het overige zal in orde moeten wor den gebracht, zoodra Duitschland zelf in den raad vertegenwoordigd zal zijn. Men zoekt thans een uitweg in den vorm van een formule, die beiae partijen eeniger mate voldoening zal schenken. Briand ver- klaarde na afloop van de zitting te hopen, dat deze formule heden zal worden gevonden. De besprekingen met Benesj en Skrzynski, die vandaag zouden plaats vinden, zijn daar om voorloopig tot Diusdag uitgesteld, en het is intusschen hoogst onwaarschijnlijk gewor den, dat de beraadslagingen reeds Donder- dag a.s. ten einde zouden worden gevoerd. De Zaterdagmiddag werd door Chamber lain benut om met Briand, Luther en Strese- mann een boottochtje te maken op het Lago Maggiore. Na de terugkomst om half 8, oncweek Bri and met grapjes de nem door journalisten ge- stdlee vragen. Chamberlain liet mededeelen, dat men wel was opgeschoten, maar het nog niet eens was geworden. Dit beteekent dat men het doode punt nog niet te boven is. De zaak staat zoo, dat van een regeling der kwestie van art. 16 ook de beslissing over het Poolsche vraagstuk afhangt. Over Frank- rijks garantie voor beide landen is men het vrijwel eens Ook Polen kan zich daarmee vereenigen. Dit moest echter in het Volkenbondskader worden gepast en is mitsdien van Duitsch- land's toetreding tot den Bond afhankelijk. Chamberlain heeft aan de Engelsche jour nalisten verklaard: De boottocht op het meer heeft ons gelegenheid geboden om elkanders standpunten beter te leeren kennen en te pre- ciseeren. Ik ben zeer tevreden over de bespre kingen van dezen middag en ik geloof dat zij ons dichter tot een accoord gebracht hebben, doch er valt nog veel te doen voor de confe rentie afgeloopen zal zijn. XJlt £^usla,ndL. (Nadruk verboden.) De buitenlandsche reis van Tsjitsjerin. De reis van Tsjitsjerin, den volks-commis- saris voor buitenlandsche zaken van de Sov- jet-Lnie, heeft overal veel belangstelling ge- wekt en iedereen gaf zijn verklaring aan de zen zet der bolsjewistische diplomatic op het schaakbord. Het aantal meeningen dat hier- over verkondigd wordt is legio en het is on- doenlijk ze allemaal op te sommen. Trouwens, ook volkomen overbodig. Wij willen slechts een paar curiosa mededeelen: 1. In de Russische anti-bolsjewistische pers in West-Europa werd geschreven, dat deze reis ten doel heeft een brug te Haan tusschen de Sovjet-regeering en de emigratie, dat de bolsjewiki van plan zouden zijn vergaande concessies aan de tegenstanders te verleenen om hen er toe te bewegen naar Rusland te rug te keeren en dat Tsjitsjerin naar Parijs zou gaan om er... Miljoekof (den bekenden leider der Russische democraten, een van de meest gezaghebbende politic! van de emigra tie) te ontmoeten. 2. Verschiilende West-Europeesche bladen beweerden daarentegen, dat het doel van de reis zou zijn het sluiten van een bondgenoot- schap tusschen Rusland, Duitschland en. Italic tegen Frar.krijk en Engeland. Het eerste gerucht is natuurlijk het pro duct van de phantasie der emigre's, die er naar verlangen naar hun vaderland terug te keeren; wie echter de onverzoenlijke en prin- cipieele politiek van den ouden professor Mil joekof kent, weet, dat van een accoord tus schen hem en de bolsjewiki geen sprake kan zijn. Het tweede gerucht is waarschijnlijk ook volkomen uit de lucht gegrepen, al beweren de bladen, dat zij het „uit een zeer goed inge- lichte bron" (nou ja, wij kennen de goed in- gelichte bronnen, waaruit sommige groote Engelsche en Amerikaansche bladen hun be- richten over Rusland putten) hebben verno- men. Wanneer wij echter alle phantastische be- richten laten voor wat zij zijn en de feiten overzien, dan blijkt het al heel duidelijk, dat het hooiddoel van de reis van Tsjitsjerin naar het buitenland wel zai zijn de overeenstem- ming tusschen Duitschland en Frankrijk te verijdelen en althans veel roet in het eten te gooien. In dat licht beschouwd is het ver- biijf van den volkscommissaris in Polen, en zijn onderhandelingen met de Poolsche re geering, een poging om de Duitsche regee ring te intimideeren, argwaan bij haar te wekken en zoodoende den bodem voor te be- reiden voor de onderhandelingen te Berlijn. Het is een oude true der bolsjewikide ver schiilende burgerlijke regeeringen van Euro- pa tegen elkaar uit te spelen. Maandag ja. is de conferentie te Locarno geopend. Lukken de onderhandelingen, dan wordt de toestand in West Europa minder ge- spannen, dan ontstaat er een mogelijkheid tot vreedzame samenwoning van de verschiilende volkeren, vooral van Duitschland en Frank rijk. De overeenkomst. als zij her°ikt wordt zal aan Polen de veiligheid in het Westen bren gen maar zij brengt fegelljlcerfijd de moge lijkheid, dat de Westelijke grenzen van den Poolschen lappendeken-staat voor den Vol kenbond meer in overeenstemining worden gebracht met de ethnographische verhoudin- gen, heigeen zou beteekenen, dat verschiilen de gebieden, die bij Polen werden ingeliifd, aan Duitschland zullcn teruggeveu worden. Wordt echter op deze wijze een begin ge- maakt met het ongedaan maken van den land- roof, door Polen gepleegd, dan ligt het voor de hand, dat het op den duur niet alleen tot de DuiFche gebieden bepcrkt zou blijven, dat later ook de Oostelijke gewesten, waar de verschiilende Russische stammen de overwel- digende meerderheid van de bevolking (in sommige gedeelten pCt.) uitmaken, aan Polen ontnomen worden. Dan "'tort de waan van de Poolsche nationalisten, dat Polen een „groote mogendheid" is, ineen en blijkt het, dat er een betrekkelijk kleine en niet levens- vatbare staat overblijft. De Polen vreezen daarom deze overeenkomst en zijn bereid met iedereen satnen te werken om maa. het drei- gende gevaar van de herziening der Poolsche grenzen het hoofd te kunnen bieden. De bolsjewiki zijn even hartsiochtelijke te- genstanders van een Europeesch pact als de Polen en daarom is er nu een soort toenade- ring tusschen deze twee regeeringen, wier be- langen overigenc volkomen tegenstrijdig zijn, mogelijk geworden. Polen kan als lid van den Volkenbond natuurlijk geen openlijken strijd tegen de conferentie voeren, maar Moskou is door niets gebonden en zoo ontmoeten el kaar de revoiutionair Tsjitsjerin en de reac- tionair Skrzijnski. Nadat de bolsjewistische persagentschap- pen, de openlijke en geheirne, de phantastisch gekleurde benchten over het verblijf van Tsjitsjerin te Warschau over de geheele we- reld hadden verspreid en in Duitschiand bij de burgerij de vrees hebben doen ontstaan, dat de machtige bondgenoot in het Oosten (Rusland) een overeenkomst met den aarts- vijand (Polen) kan sluiten, waardoor Duitsch land geheel aan zich zelf zou overgelaten worden, achtte Tsjitsjerin den bodem te Ber lijn voldoende voorbereid om op het tooneel te verschijnen. Tsjitsjerin is een handig diplomaat en maakt van, elke mogelijkheid gebruik om de positie van het Duitsche volk vom zich te winnen. De bourgeoisie wordt verlekkerd door een handelsovereenkomst, waardoor de mogelijk heid wordt geopend in Rusland veel geld te verdienen (de bolsjewiki zullen natuurlijk al hun beloften intrekken, zoodra dit in hun kraam te pas komt). De nationalistische krin- gen worden door Tsjitsjerin bewerkt door op het gevaar te wijzen, dat Duitschland van den leant van zijn Westersche naburen dreigt. Tsjitsjerin bewerkt door op het gevaar te wijzen, dat Duitschland van den kant van zijn Wetsersche naburen dreigt. Tsjitsjerin be- weert, dat Engeland iets in het schild voert tegen de SovjeVUnie, dat de Tory-regeering een aanval op het grondgebied van de Unie voorbereidt. Dat is natuurlijk onzin. De En gelsche regeering heeft een ',-ekel aan de bol sjewiki, maar welke regeering koestert tegen over de bende van't Kremlin andere gevoe- lens? Van een dergelijken tegenzin tot een militaire operatie is het echter nog zeer ver. Meer logica zit er in de volgende bewering van Tsjitsjerin: komt het vroeger of later tot een conflict tusschen Rusland en Polen (een dergelijk conflict is zeer waarschijnlijk) en is Duitschland dan lid van den Volkenbond dan moet het de troepen der Westersche mo- gendheden laten passeeren om Polen te steu- nen; Duitschland zou dus bij den oorlog be- trokken worden en de Russische legers zou den gerechtigd zijn Duitschland binnen te dringen en het als een vijand te beschouwen. Dat ziet er zeer ernstig uit. Tsjitsjerin vergeet echter een kleinigheid: hij verklaart urbi et orbi, dat de wrijvingen tusschen Rusland en Polen nu tot het verledene behooren, dat er een overeenstemming tusschen beide staten is bereikt, (hetgeen overigens een bolsjewisti sche leugen is) en er dus geen misverstanden bestaan; als het zoo is, dan is er toch geen aanleiding tot een oorlog tusschen Polen en Rusland en zal Duitschland dus niet voor de noodzakelijkheid gesteld worden vreemde legers over zijn grondgebied te laten passee ren; alle vreeselijke dingen, die de bolsjewiki voorspellen in het geval van een dergelijke botsing zijn dus volkomen ongegrond. Elke stap van Tsjitsjerin, zooals trouwens van elken anderen bolsjewistischen staatsman, is dus berekend op het zaaien van wantrou- wen, op het opzweepen van de hartstochten, op het verwekken van een tegenstand bij de minst beschaafde elementen tegen het werk van den Volkenbond. Wij zijn dan ook over- tuigd (dit artikel is geschreven op een tijd- stip, toen Tsjitsjerin zich nog te Berlijn be yond), dat de bolsjewistische diplomaat zijn netteti ook in andere landen zal uitzetten, dat wij aan den vooravond staan van een her- nieuwde actie der communisten in alle lan den van het Westen, een actie, die niet overal hctzclfde karaktcr zal dragen, maar door de- zelfde hand zal geleid worden. DORIS RAPTSCHINSKV. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Jnstituut te De Bildr. Hoogste barometerstand 766.5 ic Isaijord Laagste barometerstand 741.9 te Vardoe. Verwachting (van den avond van 12 Oc tober tot den avond van 13 October): Matige tot zwakke noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. overdag zelfdc temperatuur, des naclits kou- der. Heden overleed tot groote droetheid, na langdurig, doch geduldig den, onze oudste beveling MARIA ALIDA, in den ouderdom van 6 jaar, Haar diepbedroefde Ouders en Broertje. H. SPIJKER. A. SPIJKER—SPAANS. JACOB. Alkmaar, 12 October 1925 Asterstraat 20. - -57° U, Z( OCT* il-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3