Alkmaarsciie Gourant De Reisgenoote. De papiermand l! Eli ILL ETON. a Maandaff 12 October. Gemengd Nieuws. N®. 240 T Honderti Zeven en Twlntigste Jaargang, DE BIOSCOOPWET. in de Gemeentelijke School bioscoop te VGravenhage is Zaterdgamiddag een verga- diering gehouden van de Vereeniging van le- den van Gemeentelijke en Particuliere Bios- coop-commissies in Nederland. Deze vergadering was belegd in verband met de a.s. behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp-Bioscoopwet. Ze werd geopend door den voorzitter van de vereeniging, den heer dr. W. W. van der Meulen. Met applaus werd de mededeeling ontvangen dat de Amsterdamsche commissie tot den Bond is toegetreden. Twaalf commis- sies, alsmede de vereeniging „Voor Eer en Deugd", waren ter vergadering vertegen- woordigd. Spr. verklaarde, hoe groat veler verwonde- ring was over de indiening van een gewijzigd wetsontwerp. Spr. weeh kort op de voor- deelen van centrale keuring. Hedenmiddag zouden hoofdzakelijk de in het ontwerp ge- brachte wijzigingen worden besproken. De aandacht behoorde daarbij in de eerste plaats te warden besteed aan de kinderbescher- ming, minder aan de censuur ten behoeve van volwassenen. Terloops merkte spr. op. dat door overdreven afficheering het filmbe- drijf zich dikwijls slechter voordoet dan het is. Dat de keuring voor volwassenen beter hier buiten beschouwing kan blijven, heeft tot oorzaak het feit dat deze aangelegenheid in een politieke sfeer is geraakt. Spr. verwelkomde mr. Frederiks, die na- mens den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de vergadering bijwoonde. Eerste spreker was de heer Van Staveren, directeur van de Gem. Schoolbioscoop, die sprak als lid van de Haagsche keuringscom- missie. Spr. herinnerde aan de parlementaire geschiedens van de bioscoopwetgeving. Nie- mand had verwacht, dat de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer zoo nabij zou zijn, toen de heer Rutgers even voor het uiteengaan der Kamer voorstelde, het op de agenda te plaatsen. Thans wordt voor 18 jaar geen gesplitste keuring meer voorgesteld, terwijl art. 4 ruim- te openlaat voor gemeentelijke nakeuring. Spr. betreurde dit ontwerp, zooals het er thans uitziet, vooral omdat de differentiatie voor keuring ten behoeve van kinderen is ver- vallen, dus de gemeentelijke naukeuring ook Het hindert ons dat men weer zijn heil alleen zoekt in censuur en straf, in plaats van door positieven opbouw het kwaad aan te tasten. Men steune jeugd-organisatie, leeszalen, het brengen van de kinderen in de n-atuur; men zorge voor werkelijk goede films. Thans dobbert men van de eene zij.de naar de andere, men kent eigenlijk de bioscoop en de films niet en heeft dienaangaande geen klaar begrip. Men praat elkaar maar na, en zoodoende staat het ontwerp naast de werke- lijlcheid. Dit blijk.t ook uit verschillende op- merkingen in de pers. Men kent de materie niet. Zoo schreef mr. Sann-es in de „Voor- waarts" dat de bioscoop maar voor kinderen beneden 18 jaar moest worden gesloten. Men jaagt hen dan naar verkeerder gelegenheden, als dancings, in p.aats van ze toe te laten bij films waaraan de excessen zijn ontnomen. Zoo overdraft men ook in het verschil tus- schen toelaatbaarheid en geschiktheid. Beter de kinderen in de puberteitsjaren te brengen bij goedgekeurde films, dan hen te drijven naar dancings en dergelijke gelegenheden. Wij zijn aldus spr. vrijwillige bestrij- ders van het bioscoopkwaad, in het belang van het kind, en we wenden ons dus tot de genen die over de bioscoop praten zonder haar te kennen. Maar het voornaamste weten we nog niet: hoe zal de centrale keurings. commissie zijn ingericht? Spr. hoopt dat z-. zal bestaan uit verspreid wordende leden, met een centrale commissie van beroep daar boven. Spr. constateerde dat het karakter der films is verbeterd niet alleen door wat we er uithaalden, meer nog echter door wat men ons nooit heeft laten zien. Spr. prees dus de preventieve werking, van de keuring uitge- gaan- Men zorge ook dat de cultureele film vrijgesteld worde van invoerrechtenmen zorge voor of steune goede kindervoorstel- lipgen. Men ga alles tegen, dat tot een chaos zal leiden. De keurders.van de films, de beschermers van het kind, hebben hier op een en a-nder Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure) Geautoriseerde vertaling van W. Ff. G 48) Ja, zoo had ik in weerwil van mijn eigen toestand van behoeftigheid uit het oog verlo- ren dat men zonder geld niet eet, zich niet kan kleeden en heelemaal niet kan bestaan! Wetende dat mijn vriend Kerjean volstrekt geen fortuin bezat, dat zijn gestadige arbeid, die dikwijls zwaar en soms gevaarlijk is, hem niet anders toestond dan op bescheiden voet te leven, had ik er toch niet aan gedacht dat ik hem een zware last zou zijn, dat ik zijn bescheiden budget met een groote post zou bezwaren, en dat ik hem misschien nood- zaken zou nog harder te werkenIk nam hem zijn geld, zijn arme, zuur verdiende geld! Dit oogenblik van huiselijke intrmiteit tus schen ons, die hartelijke glimlach, die vrien delijke stem, die eenvoudige braafheid, waar- mede hij gaf, onder verontschuldiging van niet meer te kunnen gevenen die bankbil- jeten waarnaar ik plotseling met eerbied keek, in zijn smalle hand, dit alles was noo dig ik weet niet waarom om me na wekenlange verblinding, in enkele seconden duidel ijk te maken met welk een lichtzinnig- heid en egoisme ik had gehandeld Maar de openbaring kwam onverhoeds, als een bliksemstraal O, Kerjean, wat rnoet je wel yan me gedacht bebben, toen ik je willen wijzen. (Applaus). De voorzitter zou thans de keuring voor volwassenen hier willen laten rusten. Na deze uiteenzetting verklaarde de vergadering, aan de hand van conclusies der Rotterdamsche commissie, zich vooi; centrale keuring zonder gemeentelijke nakeuring. De heer Arkema (Groningen) wenschte toch iets te zeggen over de keuring voor vol wassenen. Groningen is daarvan een fel te- genstander; ons Nederlandsche volk bestaat niet uit op perversiteit belusten, en dan is er bovendien de politie om daartegen te waken. Spr. vreest dat er leden in de centrale com missie komen die van het amusementsbedrijf even ver afstaan als Pontianak van de Noord- pool. De heer Zijlstra, lid1 van de Tweede Kamer, ter vergadering uitgenoodigd, protesteerde er tegen dat hier politieke beschouwingen wor den gehouden, pijnlijk voor anti-revolution- nairen. De heer Van Staveren noemde het politiek van den heer Zijsltra, te beweren dat b.v. hij een politieke rede over de bioscoop heeft ge houden. De heer Zijlstra hield zijn meening staan- de; het scheen hier wel een vergadering van den Vrijbeidsbond. De heer Boon, lid van de Tweede Kamer, kwam tegen deze woorden op. Bij meerderheid van stemmen werd alsn-u besloten, niet verder te discussieeren over de keuring voor volwassenen. De vergadering sprak zich daarna uit voor twee keuringen vooi' kinderen. Ook met de grenzen 14 en 18 jaar ging de vergadering accoord. Het meerendeel van de vergadering ver klaarde zich voor keuring op geschiktheid voor den 14-jarigen leeftijd. De vergadering verklaarde zich (ook de vereeniging Voor Eer en Deugd) voor keu ring op toelaatbaarheid. Met 17 tegen 8 stemmen verklaarde de ver gadering zich hierna tegen nakeuring (een minderheid van Rotterdam vroeg aanteeke- ning dat ze was voor nakeuring). De Amsterdamsche gemeentelijke bioscoop- ccmmissie verzet zich tegen den eisch van het ontwerp-Bioscoopwet, dat voor kinderen beneden de 18 jaar alleen „geschikte" films mogen worden vertoond. Keuring op ge schiktheid tot 18 jaar beteekent h. i. sluiting van de bioscooptheaters voor de jeugd. SPECULEEREN OP GELIMITEERDE PROLONGATE. Het Vad. schrijft: Ons kwamen in den laatsten tijd meermalen klachten ter oore van menschen, die op geli- miteerde prolongate gegokt hadden bij kleine bankinstellingen en te laat hadden be- merkt, dat zij met zwendelarij te doen had den. Zij waren de slachtoffers der reclame voor het z.g. Stop Loss System, waarin duidelijk uiteengezet wordt, dat men nooit meer dan het vooraf gestorte bedrag kan verliezen, het- geen alleen voor kan komen bij koersdaling der gekochte fondsen. De praktijk heeft bewezen, dat men niet te voorzichtig kan zijn met het aangaan van dergelijke transacties. De meeste slachtoffers zijn uit minder gegoede kringen, die uit den aard der zaak niet zoo ingewijd zijn in de geheimen van den geld- en effectenhandel. Om te laten zien, op welke wijze enkele der hier bedoelde kleine bankjes te werk gaan, geven wij als voorbeeld een geval, dat zich voor enkele dagen heeit afgespeeld. Een tweetal jongelui besloten, gelokt door de mooie voorspiegelingen in de verspreide circulates, ook eens een kansje te wagen. Op het kantoor werden zij te woord ge- staan door iemand, die zich bekend maakte als de directeur. Deze heer adviseerde tot aan koop van aandeelen Slioengkang, welke op dat oogenblik pl.m. 105 pet. noteerden, doch volgens zijn overtuiging binnen enkele dagen tot 200 pet. zou oploopen. Het is, tusschen haakjes gezegd, anders uitgekomen. De beide speculanten gingen er niet op in en besloten voorzichtigheidshalve voorloopig aan te koo- pen 2000 aandeelen Amsterdam-Java Rub ber, waarvoor een depot gestort moest wor den van f 100 plus provisie en zegelkosten in totaal een bedrag van 108.25. Deze fond- sen werden aangekocht tegen een koers van 48 pet., waarvoor een aankoopnota werd ge- geven. Toen de koers een twintigtal procenten Was gpstegen, vroegen beide heeren aan den di recteur advies. Deze gaf den raad om voor de gemaakte winst ad 400 fondsen bij te koopen, daar de rubberpositie zeer gunstig was. Tevens werd medegedeel', dat de liqui- datiekoers 43 pet. was, m.a.w. dat het depot van f 108.25 verloren zou zijn, wanneer de aandeelen tot 43 pet. zouden dalen, tenzij voor verdere dekking gezorgd werd. Opnieuw werd nu opdracht gegeven tot aankoop en wel van f 2000 aandeelen Amsterdam-Java Rubber en 1200 Lampong, welke opdracht werd uitgevoerd tegen de koersen resp. van 69M! en 65 pet. Na eenige dagen waren deze koersen weer ongeveer 20 pet. gestegen en wederom adviseerde de directie tot fiieuwen, aankoop. Nu werd voor 4000 Amsterdam-' Java Rubber gekocht tegen 8714 pet. Op dat moment waren beide heeren specu lanten dus in het bezit van f 9200 rubberaan- deelen. Begin October meenden de heeren genoeg winst gemaakt te hebben en gaven opdracht aan de bank om hun bezit te verkoopen, waar- zij ten antwoord kregen, dat in verband met hun positie niet mogelijk was(?) en dat de directie hen eerst wilde spreken, aan welk verzoek onmiddellijk gevolg werd gegeven. Toen kwam de aap uit den mouw en werd er een prachtige comedie ge-peeld. De direc teur, die plotseling bleek anders te heeten dan de speculanten meenden, beweerde bui ten zijn boekje te zijn gegaan en nu last met de commissarissen te hebben gekregen en meer dergelijke praatjes. Er verschenen nog twee heeren ten tooneele, die elkaar de schuld gaven. Nu bekenden zij niets anders aange kocht te hebben dan de eerste 2000 aandee len Amsterdam-Java Rubber tegen 48 pCt. A1 het andere bleek gefingeerd te zijn. Toch wa ren van de laatste aankoopen nota's getoond, maar de directie had deze in handen gehou den. De gedupeerden eischten afrekening van 9 aandeelen, maar toen zij bemerkten, dat daar niets van kon komen, aangezien zij de bewij- zen niet in handen hadden, probeerden zij tot een minnelijke schikking te komen en in ieder geval de eerste twee aandeelen van 48 pet. af te rekenen tegen den middenkoers van 3 Oc tober, zijnde 93 pet. Ook hiertegen werden al- lerlei bezwaren geopperd. De beide jongelui, vreezende, dat zij geen cent zouden zien, na- men na veel gemarchandeer, genoegen met 350, hoewel ze pl.m. 1800 hadden moeten ontvangen. Ook mengde zich nog iemand in het de- bat, die voorgesteld werd als een der com missarissen. Volgens het handelsregister be staan er echter geen commissarissen van bedoeld bankje. Na informatie bij de recherche bleek dit ef- fectenkantoortje bij de politie minder gunstig bekend te staan. Maar gelegenheid tot jngrij- pen had de politie blijkbaar niet gehad. Men zij, dit leert deze geschiedenis, dus voorzichtig bij het aangaan van transacties met dergelijke kleine kantoren, die door mooie voorspiegelingen de menschen op een dwaal- spoor brengen. Het verdient aanbeveling om- alvorens met hen in relatie te treden, grondig te informeeren naar de solidariteit en zich niet door handig opgestelde circulates te laten ver leiden. PAUL KRUGER-HERDENKING. Zaterdagmorgen heeft de commandant d'er marine, viceadmiraal C. Fock te Nieuwediep, in een toespraak tot den commandant, offi- cieren en verdere bemanning van Hr. Ms. Gelderland in herinnering gebracht, dat het vandaag 100 jaar geleden is, dat dte laatste president van de Zuid-Afrikaansche Repu- bliek, Paul Kruger, geboren werd. Verder zeide hij, dat het, op enkele dagen na, 25 jaar geleden is, dat Hr. Ms. Gelder land, onder bevel van, den tocnmaligen kapi- tein ter zee J. H. L. baron Sweerts de Lan- das Wyborg, de door (te geheele beschaafde wereld als sympathiek gevoelde opdracht van de Koningin ontving, President Kruger van Lorenzo Marques naar Europa over te voe- ren. Van de toenmalige bemanning van 309 koppen zijn er nog 1 o in actieven dienst, n 1. 5 hoofdolficieren, 7 hoofdonderofficieren en 4 sergeant-onderofficieren. Vanwege het Algemeen Nederlandsch Ver- bond en de Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging heeft gisteren te Deventer de her- denking van den lOOsten geboortedag van Paul Kruger plaats gehad met een bijeen- komst in de Groote Kerk, waarin dr. M S Lingbeek, vroeger huisarts van president Kruger te Pretoria, een herdenkingsrede heeft uitgesproken, en een zangkoor onder directie van den heer A: J. Mooy en de orga nist der kerk, dte heer A. van Opstal, mede- werking verleenden. Id de groote zaal van Tivoli te Utrecht is zaterdagavondl ondter groote bellangstelling en in iegenwoordighcid van vele autoriteiten (o.a. dte commissaris der koningin en' de bur gemeester) urtgaande van een comite, ne- vormd uit plaatsdijke afdteelingen van ver- eemgingen wal'ke zich verlevendiging en ver- sterking van het Nederlandsche stambewust zijm voorstellen, een opembare bijeen'komst ge- smeekte je over mijn ellende te ontfermen? Ik vond me zelf zoo schuldig, dat ik plotse ling en zonder een woord te zeggen, terwijl Willem zijn zin voleindigde, dien ik niet meer hoorde, in tranen uitbarstte Kerjean was ontroerd en in verwarring gebracht. Hij vroeg op bezorgden toon naar de oorzaak van mijn tranen en kwam, toen ik maar steeds doorging met snikken zonder hem te antwoorden, naast me zitien en legde zijn arm om me heen; hij streelde mijn haar en mijn voorhoofd, terwijl hij me steeds met dezelfde teedere, bezorgde stem, bleef vra- genEn in die sterke, troostrijke armen voelde ik me zoo heerlijk beschermd dat het me plotseling toescheen dat alles zich wel zou ophelderen, alles wel in orde komen en ik geen verdriet meer zou hebben. Toen ik, zoo goed en zoo kwaad als het ging, uitgelegd had wat me zoo vreeselijk hinderde en mijn wroeging had bekend, be- gon Willem te lachen: En was je daarom nu zoo diep be- droefd? Maar Phyleke, wat een kinderach- tigheid! Begrijp je dan niet, dat als ik alleen maar rekening houd met mijn behoefien en met mijn eenvoudige genoegens, ik eigenlijk te veel geld verdien en te rijk ben!... .en dat het een vreugde is om voor het welzijn van iemand, van wie ik houd, te werken? Och, als je eens wist, hoe ik, voor dat je me over dit wonderlijke huwelijk sprak, leed on der mijn onmacht je te helpen!Ik had je zoo graag willen zeggen: „Kwel je niet zoo, werk toch niet, gun je Reuzen-Bizuth, je grooten broer het voorrecht je te geven, wat je noodig hebt en het zal voor hem, nu hij zich door de wereld heeft weten te slaan en zich een presentabele positie in de maat schappij heeft weten te verwerven, de kosre- lijkste belooning zijn! Helaas was het me toen onmogelijk, zoo tot je te spreken Maar nu!Phyleke, voel je niet dat, als iets me zou spijten, 't zou zijn dat ik je niet het zelf die onbezorgde, weelderige leven kan bereiden, waaraan je altijd gewoon bent °e- weest; en dat je hier zult missen Ik zal het nooit missen, want doe jij niet het onmogelijke voor me, opdat ik het niet zou missen?Hoor eens, ik heb nog altijd een vermoeden, een verdenking, die ik niet van me kan afzetten die tweeduizend franc van den man „die onbekend wenschte te blijven" en die zoo te goeder ure uilt den hemel me in den schoot zijn komen vallen en die je me zoo zonder eenig bezwaar hebt aangeraden aan te nemendat was een attentie van joueen vriendelijkheid, die je liefderijke zorg je ingafIk weet het zeker, o ja, nu weet ik het zeker! Hij protesteerde met kracht, maarhij kreeg een kleur. Mijn brave Kerjean kreeg een kleur! Daar had ik pret in, maar het ont- roerde me tevens O, Kerjean! riep ik uit, zonder de dis- cussie langer te rekken, wat ben je toch goed Ik geloof niet dat er op de heele wereld twee menschen zijn, zoo goed en zoo fijngevoelig als jij! Hij glimlachte. Je ziet hoe verrukt ik ben, zoo'n vol- maakt wonder te zijn Dus, houd je nu op met huilen? Ja, ik zal ophouden, mijn lieve, goede vriend Nu moet je vroolijk, rustig en vol ver- houden ter herd--nking van den lOOen ge- boortedag van Paul Kruger. Nadat een zangkoor zich had laten hooren opende Da-. Ratter de bijeenkomst waarna Dr. Leijds, gewezen gezant van de voormalige Zuid Afrikaansche Republiek prof. mr. C. M. A. R. van Ray, gewezen hoogieeraar aan de voormalige Vlaamsche universiteit te Gent en dte heer L. Penning, de bekende schrijver van Zuid Afrikaansche verhalen herden kingsredevoeringen gehouden hebben. In een door de Volksuniversiteit te Rotter dam belegde bijeenkomst heeft Prof. R. Casi- mir dem grooten Transvaalschen staatsman herdacht. Kruger's figuur, aldus eindigde hij zijn rede, leert ons te gelooven in de waarde van innerlijke dingen, leert ons ook, dat zelfstan- digheid, vi'ijheid en recbt goederen zijn, die geen volk verwaarioozen mag zonder zich zelf te schaden. Zang en muziek luisterden de plechtigdieid op. Te Amsterdam werd Zaterdagavond een Kruger-herdenking in de Luthei'sche kerk aan het Spui gehouden. Prof. dr. J. W. Pont sprak de gedachte- nisrede uit, nadat prof. Burger den avond met een kort woord had geopend. De tweede spreker was advocaat J. Sm-it, hooge commissaris van de Universiteit van Zuid Afrika te Londen. Hij noemde het de vrucht van het werk van Kruger en van Steijn, dat Zuid-Afrika bezig is een eigen volksbestaaiT op te bouwen met een gezamen- lijke geschiedenis waarop men trotsch mag zijn. "Muziek en zang wisselden de spre- kers af. Te 's-Gravenhage had de plechtigheid plaats in de Groote kerk. Zij was georgani- seerd door het Algemeen Nederlandsch Ver- bond, met medewerking van de Zuid Afri kaansche Vereeniging. Hier sprak Dr. I. O. Los, gereformeerd predikaot te 5s-Graven- hage de gedachtenisrede uit. Na het zingen van enkele 1 iederen heeft de heer Ph. R. Botha een slotwoord1 gesproken. Met orgelspel werd de bijeenkomst ge sloten. De afdeeling Arnhem van het Alg. Necfenl- Verbond en van de Nederl. Zuid-Afrikaan sche vereeniging hebben Zaterdag een druk bezochte bijeenkomst gehouden ter herden- king van Paul Kruger's lOOsten geboorte dag. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door den commissaris der Koningin in Gel derland, mr. S. baron van Heefnstra en den bur gemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy. Dr. M. S. Lingbeek, vroeger arts te Pre toria, hield een herdenkingsrede, waarimi hij de groote lijnen aangaf van den, tijd1, waarin Kruger's figuur zich vormde, om daarna die figuur zelf te schetsen. Mevrouw J. M. van BeynumMuldter zong vele Transvaalsche 1 iederen, die grooten bijval vondlen. Valsche zilverbons. De recherche van het hoofdbureau van politie te Rotterdam heeft een bijzonder goe- den slag geslagen, na reeds weken lang op de loer te hebben gelegen om de vervaardi- gers van de in omloop zijnde valsche zilver bons van een rijksdaalder te betrappen. Tel- kens had zij in de laatste beide maanden be- richt gekregen, dat bij winkeliers, bij het op- halen van huur in arbeiderswijken, bij het betalen van belasting, enz. valsche zilver bons van 2 50 in betaling waren gegeven. Een paar dagen geleden gaf een jongen van 12 jaar een valsche zilverbon in beta- ling bij een winkelier in de Tolhuisstraat. Dit leidde tot een spoor. De jongen zeide de winkelier, dat hij de zilverbon van zijn oude- ren broer had gekregen, welke broer later bij dien winkelier kwam opspelen, omdat de ze de bon niet in betaling wou aannemen. Hiervan kregen een paar rechercheurs lucht. De oudere broer, de 25-jarige havenarbef der J. van H. uit de Spastraat, werd opge- spoord en gearresteerd. Hij beweerde, de zil verbon in drift verbrand te hebben. Na her- haaldelijk verhoord te zijn, bekende hij ten slotte, 15 zilverbons te hebben ontvangen van den 24-jarigen havenarbeider A. D. K. uit de Veldstraat, die eveneens gearresteerd werd en op zijn beurt zeide, de zilverbons gekregen te hebben van den 31-jarigen com- munistischen havenarbeider L. F., van de Persoonshaven. In diens woning werd dadelijk huiszoeking gedaan. Op een daarbij hoorend plaateje werd onder den grond een bonbonniere ge vonden, waarin 120 valsche zilverbons. De mans was niet thuis. Rechercheurs st^lden zich verdekt op, en toen hij 's nachts thuis kwam, werd hij gearresteerd. Hij was gewa pend met een geladen revolver. trouwen zijn, terwille van je vrienden je geen zorgen meer over geldzaken maken! Dat beloof ik je; je zult zien dat ik heel verstandig zal worden en de meest on- waarschijnlijke zuinigheid zal in acht nemen. Ik zal zulk een merkwaardig minister van financien zijn, zooals de wereld er nog nooit een aanschouwd heeftJe zult verbaasc over me staan! Ik heb al over je verbaasd gestaan, Phyleke. Wanneer dan? O, meermalenNog niet heel lang geleden, moet ik je eerlijk bekennen, zag ik niet meer in je dan een aantrekkelijk kind, waarvan ik veel hield, een kostbaar, levend poppetje, mijn prinsesje van vroegeren nu heeft zich een nieuw wezen voor me geo- penbaardIn enkele uren verloor je alles, Phyleke, bescherming, fortuin, liefdeIn je smart en toen je daar zwak en weerloos stond, ben je zeer dapper geweestIk heb je zien lijden, ik heb gezien hoe je met berus- ting een zware taalc op je hebt genomen Ik heb bemerkt dat je een fatsoenlijk, zelfs schitterend huwelijk niet hebt willen aan gaan, om trouw te blijven aan je ideaal en dat alles zoo heel gewoon, zonder je zelf heldhaftig te vinden, zonder in opstand te komen, zonder bitterheid en zonder op te houden je zelf te blijven; je was zoo'n arm, klein ding, dat niet in de wieg was gelegd voor zooveel ruws en smartelijks en voor wie de levenslast te zwaar werdIk heb je dikwijls bewonderd. Toch zeker niet in Brugge! merkte ik onwillekeurig op. Zeker wel, in Brugge ook. B B B B B B B B B B B B B B B B E B B B E E E E N.V. vh. Herms.Coster&Zn. Voordam C 9 Alkmaar. EEEEEEEBEEEEBE Aanvankelijk ontkende hij alles: daarna beweerde hij, de zilverbons aan de Wari -- ven gevonden te hebben, en vervolgens ze van een zekeren Herman te hebben gekregen. Ten laatste zeide hij, de zilverbons gekregen te hebben van den Duitscher Andre, uit de Hudsonstraat. L. F. werd voorloopig opge- borgen, en direct begaf de recherche zich naar de woning van genoemden Andre, dien zij op een door hem betrokken zolderkamer- tje in de Hudsonstraat overviel, terwijl hij bezig was met het vervaardigen van valsche zilverbons. In zijn bed vond men een pakje met 30 valsche bons en op het zolderkamer- tje een fototoestel, een drukpers, tubetjes met verfstoffen, een aantal negatieven, enz. waar om beslag gelegd is. De gearresteerde Andre noemde zich An dre de Bruin: hij is communist en bij zijn verhoor deelde hij mee, indertijd voortgehol- pen te zijn door de communistische partij te Rotterdam. Halsstarrig weigert hij zijn juisten naam te noemen of tie zeggen, tot wel ke nationaliteit hij behoort. Uit correspon dentie is zijn bezit gevonden blijkt, dat hij een zware gevangenisstraf heeft ondergaan. Deze Andre woonde in bij H. P., een ge- meentearbeider, werkzaam aan cle gasfabnek aan de Keilehaven, van wien hij het zolder- kamertje gehuurd had. H. P. is secretaris van de afdeeling Keilehaven van den Bone van personeel in openbaren dienst. In diens woning werd gevonden een portefeuille met ongeveer 25 valsche zilverbons van een rijks daalder. Ook hij werd gearresteerd. Verder zijn nog gearresteerd de 32-jarige havenarbeider A. S. uit de Zwijndrechtsche- straat, die vier valsche zilverbons van A. D. K. heeft ontvangen, doch kans heeft ge zien deze bons door te slikken, toen men hem met den celwagen zou overbrengen; A. K. H. P., rijwielhandelaar in de Rubenstraat. een broer van den gemeentearbeider H. P.. die 150 valsche zilverbons zou ontvangen hebben, en de havenarbeider L. van S. uit de Atjehstraat, die ook valsche zilverbons in betaling zou hebben gegeven. Bij een herhaalde huiszoeking in de wo ning van d'en havenarbeider, L. F. aan de Persoonshaven is in den kelder onder den grond een remunerator verstopt gevonden De steenen, die bij de fabricatie van de bons gediend hebben, zouden door L. F. in den mond van de Schiehaven te water zijn gewor- pen. De recherche heeft ruim 200 valsche zil verbons in beslag- genomen, verschiMemd ge- nummerd, maar alle van die serie G. B. Uit gevonden ter verzending gereed ge maakte correspondentie blijkt, dat de zich noemende Andre de Bruin het voornemen had, zoodra hij gereed was met het vervaar digen van de valsche zilverbons, de vlucht te nemen en deze correspondentie aan de po litie op te zend'en. Nader wordt gemeld: Het staat thans vast dat de zich noemen de Andre de Bruin, aangehouden wegens het maken van valsche zilverbons van een rijks daalder, een Duitscher is. Omstreeks 1922 heeft hij in Duitschland aan de zijde van de Spartacisten gevochten en in de buurt van Maar, Reuzen Bizuth, dat kon ik toch niet aan je zien! Waarom niet? Wel, omdat je, soms Omdat ik soms erg norsch was? Neen, dat niet! Jawel, dat was het!Ik ben een sleurmensch en kan de fabriek, mijn vlieg- tuigen, mijn studie, die me zoo na aan het harte liggen, niet verlaten, zonder me een beetje ontredde -d te gevoelen mijn gemoed ondervindt er de nawerking van. Daarbij kwam nog dat ik in Brugge oogenblikken had, dat ik geprikkeld was, uit mijn even- wicht gebracht door ik weet niet welk gevoel van gekwets-te marinentrots, dat jij niet kunt begrijpenJe was zelf tamelijk nerveus, Phyleke Ik raadde je gedachte je ge voel van spijt, dat me een beetje hinderde en waarvan ik je zeer onbillijk in mijn binnenste een verwijt maakte. En toch vond ik je zoo lief wegens den fijngevoeligen kijk, dien je op alles hadt.Bijna in weerwil van je zelf stelde je juist in die dingen belang, die mij zelf interesseerden en ik zag je in ver- rukking staan, terwijl je den regen en je slechte humeurtje van verwend kind vergat, tegenover de meesterwerken, die ik je toonde. Je hebt me eens gezegd, al lang geleden, in Vichy wellicht herinner je je het nog wel: „Misschien is er nog een andere Phyllis, die je niet kent, Kerjean! Je hadt gelijk. Die Phyllis, die ik nog niet kende, heb il nu leeren kennen Ongetwijfeld zal er nog wel een andere zijn, een, die zich. zelf no,£ niet kenten die misschien nooit iemanc zal leeren kennen. (Wordt vervolgd is mee9ta! een niet E bedoelde bergplaats afj voor drukwerk, dat men aan z'n klanten doet toekomen. Ooed uitgevoerd zal het niet zoo gauw weggedaan worden, als drukwerk, dat een slecht verzorg- den, slordigen in- druk maakt. Over de resultaten van uw aankondi- gingen, prospecti, en al uw overige drukwerken, zult ge tevreden zijn, wan neer gij ze laat ge- reed maken bij de:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5