In en om de hoofdstad. •Het beste geoeesmidcfel voor een trage tever, Scheie hoofdlpijo, versiopping en silech+e spijsvertering is een dosis Foster's Maagpitlen. Deze piillen regeten de vloeiing del* gal vam dte lever naar de ingewamden. Niu en dan een dosis Foster's Maagpilleri veraekert goede working van lever en inge- wandien, en is het beste voorbehoediniddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vij'f tig versuikerde pi Hen 0.65; in apotheken en drogistzaken. del eiding van de afdeelingen op zich nemen. De congrestaien zijn Duitsch, Engelsch, Franseh en Nederlandseh. Halle en op andere plaatsen medegedaan aan de bedreiging en afpersing van de landelijke bevolking. Hij beweert zelf, drie malen ver- oordeeld, te Dusseldorf uit de gevangenis ontvlucht te zijn. Bij zijn komst te Rotterdam is hij aanvan- kelijk door het bestuur van de Rotterdamsche afdeeling van de communistische partij ge- steund. Toen het bestuur van partijgenooten in Duitschland bericht kreeg, dat hij niet vertrouwbaar was, is hiermede dpgehouden, hetgeen niet uitsloot dat communisten indi- vidueel hem steun verleenden. In de gevonden correspondentie, waarin de Bruin het geheele beloop van het vervaardi- gen van de valsche zilverbons op schrift heeft gesteld, noemt hij zijn drie voornaamste me- deplichtigen. Het was zijn voornemen deze correspondentie aan de politie te zenden, zoo- dra hij zich door de vlucht te nemen in veilig- heid had gesteld. De recherche heeft zich tot de Ber- lijnsche politie om inlichtingen gewend. JHR. MR. A. P. C. VAN KARNEBEEK. t De Koningin zou zich bij de begrafenis plechtigheid van het stoffelijk overschot van den minister van staat, jhr. mr. A. P. C. van Karne'beek doen vertegenwoordigen door jhr. mr. W. M. de Brauw, kamerheer in buitenge- wonen dienst der Koningin te's Gravenhage. Naar de N. R. Crt. verneemt, zouden in eer- biediging van den wensch van den nu ontsla- pene bij de begrafenis geen redevoeringen aan de groeve worden gehouden. Ook zullen bloemen achterwege blijven. De begrafenisstoet zal langs het Vredespa- leis trekken, aan hetwelk de naam van den ©ntslapene zoo nauw verbonden was. u ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag passeerde te Haarlem een anto van Bus- Stoombootmij. het kruispunt KennemerstraatSchoterweg. Achterop zat het zoontje van den heer Bijster. De knaap wilde van den wagen springen om naar zijn woning in de Kennemerstraat te gaan, maar viel en raakte met z'n hoofd onder een achter- wieL Met een schedelbreuk werd hij opgeno- Vmen en naar het ziekenhuis St. Johannes de I Deo vervoerd. Spoedig is de knaap daar over- leden. f EEN WONDERBAARLIJKE REDDING. Bij Panama, 18 mijlen buiten de kust, is een 'Amerikaansch matroos, die 23 uur tevoren over boord was gevallen, door een voorbij- varend stoomschip opgepikt. De man had zich al dien tijd moeten verdedigen tegen haaien, die hij zich van het lijf wist te houden met een Ktuk hout, dat hij gegrepen had. RELLETJE. Een slagersjongen veroorzaakte gister- avond in de Weste Wagenstraat te Rotter dam een rehetj°. Een politiragent kwam er aan tt pas. De losse werkman J de H., uit den Groenendaal, die er niets nude te maken had, kwam er ook bij en toen de agent hem vroeg om door te loopen, gaf bij hem een vuistslag in het gelaat. Zijn arrestatie volgde waarop een worsteling onfmc nd en beiden dcor de ruit van een winkeldeur it; de Weste W;igenstraa vielen. Dt losse werkman rukie zich lcs en nam de vlucht. De politie-agent zerte hem na, greep hem op nuuw en een oogenblik later lagen beiden over de straat te rollen. Het Zaridslrsatpubliek kwam er op af om den lo?sen werkman te oi-tzeiten, doch ook een paar rechercheurs verschenen en biachten met den mishanddden agent den lotsen werkman J. de H naar den politiepost m de Raadhuisdraat waar hij voorloopig in bewaring is gehouden Nauwe!ijk.« waren de igenten met hun arrestant daar binnen of van de straatzijde werden twee ruilen van den post ingeworpen. AFGEVAARDIGDEN OP DE CON- FERENTIE BETREFFENDE HET INTERN ATION A AL PRIVAAT- RECHT. Bij Kon. besluit; zijn aangenomen als af- gevaardigden van Nederland op de den >12den dezer te's Gravenhage bijeenkomende conference betreffende het intemationaal privaatrecht de heeren mr. B. C. J. Loder, rechter in het Permanent® Hof van Interna tionale Justitie, voorzitter der bij Kon. be sluit van 20 Februari 1897 ingestelde staats- commissie tot voorbcreiding van de te nemen maatregelen ter bevordering van de codifi- catie van het international privaatrecht; mr. J. Ph. Suyting, hoogleeraar aan de Rijks- universiteit te Utrecht. Lid van voomoemde staatscommissie; mr. J. Kosters, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlainden, l>id van voornoemde staatscommissie en mr. J. Limburg, deken van de Orde van Advocaten te's Gravenhage, lid van Gedeputeerde Sta- ten van Zuid-Holland en lid van voornoem de staatscommissie. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Wandelaars hebben op het Delftsche Jaag- pad te Leiden een oude schooltasch gevon den, welke het lijkje van een pasgeboren kind bleek te bevatten. Het lijkje was verpakt in bruin pakpapier. Om de tasch was een touw gebonden, waaraan een steen beves tigd was. Hie INT. CONGRES VOOR REDDING WEZEN EN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Te Amsterdam zal van 711 September 1926 het 3de int. congres voor reddingwe zen en eerste hulp bij ongelukken worden gehouden. Besproken zullen worden: Eerste geneeskundige hulp bij ongevallen, oplei- ding van leeken in eerste hulp bij ongeluk ken; en reddingwezen en eerste hulp bij on gelukken: in steden en op het platteland, te water, te land en bij het luchtverkeer, in mij- nen, bij de brandweer, in het gebergte, bij sport enz. De Prins der Nederlanden zal eere-voor- zitter van het congres zijn. Hooge autoritei- ten worden uitgenoodigd tot de vorming van een eere-comite tal van bekende personen zijn hereid gevonden een groot nationaal comite te vormen. Vooraanstaande mannen zullen DE PADDENSTOELEN-TENTOON- STELL1NG TE ENSCHEDE. De afdeeling Enschede heeft voor de pad- denstoelen-expositie goed verzameld, zoo de schitterende Russula-collectie. Ook de tri- cholomas zijn sterk vertegenwoordigd. Als merkwaardigheden moeten hier genocmd Mycena Adonis, een Fomes Fomentarius en een tot nog toe slechts in de tropen en subtroplische streken groeiende zwam, een polyporus tuber astus. ONBEWAAKTE OVERWEG De trein van 2 uur uit Roosendaal naar Rotterdam, heeft Zaterdagmiddag den voer- man Tak uit Zegge met zijn vrachtauto aan- gereden. De auto werd vernield, een meerij- dend knaapje uit Roosendaal, de Bruyn, ge- dood. De aanrijding geschiedde op den beruch- ten onbewaakten overweg onder Ouden- bosch. NOODLANDING IN DE HAARLEM- MERMEERPOLDER. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur heeft het vliegtuig HNACL op weg van Rotterdam naar Amsterdam in den Haarlemmermeerpol- der nabij het fort Koedelstaart een noodlan- ding gemaakt. Het vliegtuig, een Fokker VII, vervoerde vier leden van het personeel van de K.L.M. en bagage van Rotterdam naar Amsterdam. De noodlanding had plaats we- gens het warmloopen van den motor. Het toestel kwam in een weiland terecht en werd emstig beschadigd. De inzittenden bekwa- men geen letsel. Het toestel werd bestuurd door van der Hoop. Het zal ter plaatse wor den gedemonteerd en naar Rotterdam ge- bracht. DE BELANGEN VAN HET KIND. Zaterdagmiddag is te's Gravenhage de al- gemeene jaarlijksche vergadering gehouden van den Bond ter behariging van de belan- gen van het kind. Na afhandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden was aan de orde verkie- king van een voorzitter en 3 leden van het dagelijksch bestuur. k De heer J. D. Ros werd bij acclamatie door de vergadering als voorzitter herbe noemd. Ook mejuffrouw Groshans werd met algemeene stemmen herkozen. In de vacatu- re-dr. Haga werd gekozen mr. A. C. Jose- phus Jitta, terwijl de vergadering in de vaca- ture-Beckering benoemde den heer Jansen. •Vervolgens was aan de orde het voorstel van den Nederlandschen Kinderbond: De al gemeene vergadering drage aan het dage lijksch bestuur op tot de regeering het ver zoek te richten het Gevangenpoort-museum niet meer toegankelijk te stellen voor kinde- ren van de lagere school. Dit voorstel werd toegelicht door mejuf frouw S. Groshans, presidente van den Ne- derl. Kinderbond. Na eenige discussie werd dit voorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde nog mede, dat in deze kwestie aansluiting gezocht zal worden met enkele andere organisaties, die hetzelfde doe! beoogen. Daarna ging men over tot de bespreking van de vraag: Op welke wijze kan geduren- de de eerstvolgende jar en worden tegemoet gekomen aan de nadeelen van het gebrek aan aansluiting tusschen het einde van den leerplichtigen leeftijd en de leeftijdgrens die de arbeidswet stelt. De bespreking werd ingeleid door professor dr. J. R Slotemaker de Bruine, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. ONTPLOFFING. Zaterdagavond 9 uur heeft in de Duitsche douaneloods te Nieuweschans een ontploffing alaats gehad; door welke oorzaak is niet be tend. De ruiten zijn gesprongen, en de ambte naar Schmidt kreeg lichte verwondingen. HET SMOKKELEN AAN DE OOSTGRENS. Men meldt uit Oostelijk Groningen aan de N. R. Crt.: Er wordt thans druk smokkelhandel gedre ven in schapen. In den laatsten tijd worden in vele plaatsen- van Oost-Friesland door of na- mens Nederlandsche kooplieden de beste schapen opgekocht, die door drijvers naar, en als het even kan, over de grens gebracht worden. KINDEREN AANGEREDEN. Zaterdagmiddag zijn eenige kinderen, die zich op het trottoir in de Prins Hendrikstraat te Eindhoven bevonden, door den automobiel van den heer Bayens aangereden. Het zoontje van den heer J. Kleerekoper werd emstig in- wendig verwond. Men vrcest voor zijn leven Het zoontje van den heer S. de Jong werd een baan zwaar gekneusd. Min of meer lichte kwetsuren liepen de beide zoontjes van den heer J. Wertheim en het zoontje van den heer Grunfeld op. DRANKSMOKKELHANDEL. Voor de rechibank te Win«choten is Vrij dag behandeld de zaak tegen E. B., 53 jaar schipper te Hamburg, gedetineerd, en G. Ch V., 22 jaar, koopman te Akersloot, beschul digd in een tank aan een -chip 988 liter spriet a 94.9 en 95.2 pCt. frauduleus uit Duitsch land te hebben ingevoerd. De rijksadvocaat, mr. Romke1?, eischte ver -beurdverklaring van motorboot, roeiboot en gedistilleerd en het O. M. vroeg tegen ieder der beklaagden 4 maanden gevangenisstraf. UNIVERSITEIT TE GRONINGEN. In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden heeft Zaterdagmiddag de opening plaats gehad van de kliniek voor dermatolo- gie bij de Rijksuniversiteit te Groningen. De plechtigheid vond plaats in de collegezaal van het pathologisch-anatomisch labo- ratorium. Prof. dr. J. W. van der Valk hield een rede. HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. We hebben ons zegt de N. R. Crt. naar aanleiding van het bericht over den man, die vier jaren geleden met een revolver schietoefe- ningen zou hebben gehouden op de deur in de passerelle aan de Schiestraat te Rotterdam, waarachter Ambrosius .m.oet hebben gestaan, toen hij door den doodelijkert kogel werd ge; troffen, tot mr. J. A. de Visser, den substituut- officier van justitie, gewend Deze deelde ons mede, dat van justitie- wege naar de beweringen van dezen vorigen gebruiker van de latere woning van Ambro sius een onderzoek is ingesteld. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat deze mededeelingen voor de behandelde strafzaak zonder eeuig belang zijn. SNOEKEN. In de Langweerder Wielen heeft het Rijks- Instituut voor biologisch visscherij-onderzoek deze week een aantal gemerkte jonge snoeken losgelaten, met het doel, gegevens te verza- melen omtrent den trek van deze visschen. Bij het vangen van deze snoeken wordt op- zending aan het Instituut in Den Helder ver- zocht, met vermelding van de plaats, waar ze zijn gevangen, datum en vischtuig. SCHIER MONNIKOOG. Wegens den grooten afslag der duinen op Schiermonnikoog bestaat het voornemen den nieuwen vuurtoren, aan1 den Noord-Westkant gelegen, met de \yoning van. den wachter en den uitkijk, buiten gebruik te stellen en den ouden toren, die niet meer werd gebruikt en Zuidelijker is gelegen, dicht bij het dorp, weer te laten functionneeren. Betrokken amb- tenaren zijn daarvoor op het eiland geweest De woningen en de uitkijk worden ook naar den ouden toren verplaatst. DE TARIEFWET. Zoolang de nieuwe tariefwet in werking was werd van ambtenaarszijde steeds aange nomen dat staalkabel, zoodra deze een kern van jute of hennep bevatte, aan een invoer- recht van 8 pet. onderhevig was Staalkabel, alleen uit metaal bestaande, was echter ge- heel vrij Tegen bovengenoemde opvatting is gepro- testeerd, en naar de N. R. Ct. verneemt heeft de tariefcommissie vandaag het besluit ge- nomen dat ook staalkabel met epn hennep- kern voortaan vrij van onvOerrecht zal zijn. DIEFSTAL. Van een Engelschman, die per mailtrein uit Duitschland naar Vlissingen reisde is ge- durende den nacht uit zijn in de coupe opge- hangen pantalon een bedrag van ongeveer 30 pond sterling aan Engelsch en Duitsch geld ontvreemd. De recherche te Vlissingen die telegrafisch mededeeling had gekregen heeft Vrijdag bij aankomst van den trein een onderzoek ingesteld, dat nog wordt voortge- zet. INBRAAK. Vrijdagnacht is ingebroken ten huize van den dierenarts P. te Overveldt; verm ist wordt een partij zilver en ruim 300 aan papier en baar geld van een veefonds; ook zijn twee rijwielen uit de schuur verdwenen. UIT HET MIJNBEDRIJF. De minister van waterstaat stelt een ern- stig onderzoek in naar de publicatie van het verhandelde in de couferentie dje Zaterdag van de vorige week in Den Haag gehouden is en waarover was besloten geen mededeelin gen te verstrekken. De minister heeft een brief gericht tot de voorzitters der mijnwerkersorganisaties. waarin hij over dit feit zijn bevreemding te kennen geeft en inlichtingen verzoekt. REORGANISATIE MIDDENSTANDS- BESTURENBOND, In het gebouw.der Middenstandsbank te 's Gravenhage heeft de Middenstandsbestu- renbond onder leiding van den voorzitter, den heer L. P. Maartens, opnieuw besprekingen gehouden over de voorbereiding der reorga nisatie. Onderscheidene leden hadden naar aanleiding van de ronagezonden concept-sta- tuten opmerkingen ingezonden. Het meeren- deel vereenigde zich met het concept. De vergadering wijdde vervolgens haar aandacht aan de komende periodieke verkie zing van leden voor de Kamers van Koop handel groot en kleinbedrijf, waarover in een Dinsdag te houden gecombineerde ver gadering nadere besprekingen zullen worden gehouden. Daarna rapporteerde de heer de Booy nog over de eerste maatregeien tot doorvoering van het melkbesluit. KORTE BERICHTEN. Te Luttelherpt is gisteren de 40-jarige F. v. H. bij het appelen plukken van een trap- leer gevallen en aan de bekomen verwondin gen overleden. De „Boun fen Fiyske Selskippen bu- ten Fryslan" heeft Zaterdag te Utrecht zijn algemeene vergadering gehouden. Het jaar- verslag sprak van een gezonden groei: wa ren toch bij de oprichting in 1923 nog maar 7 „selskippen" aangesloten met 1166 leden, in 1924 bedroeg dat aantal reeds 17 met 2090 leden en momenteel telt de Bond 24 afdeelingen met totaal 2903 leden. 9 sel skippen" met 579 leden hielden zich tot dus ver nog afzijdig. De vrouw van den landbouwer W. te Groot Driene, nabij Hengelo, heeft een be drag van 80 aan bankbiljetten, die in een oude krant waren gewikkeld, in de kachel ge worpen. De biljetten zijn geheel verbrand. Het het terrein van de gemeentegasfa- briek te Utrecht is een werkman uit een cokes inrichting gevallen en aan de gevolgen daar- van spoedig daarna overleden. CLI. De dans om den rubber-boom. We leven tegenwoordig in de rubber. Onder die „we" gelieve de lezer allereerst te ver- staan degenen, die door hun relaties tot de financieele wereld elken dag zaken komen dcen aan de effectenbeurs, welke hier wordt gehouden in het gcbouw der „Vereeniging voor den Effeclenhandel". staande aan dat gedcelte van het Damrak, hetwelk in de late re jaren" tot Beursplein is gedoopt. Ook wensch ik onder-die ,,we" begrepen te zien degenen, die, voor het grootste deel althans, zeker nooit een rubberboom in levenden lijve hebben aanschouwd; evenmin ooit gezien hebben het rubber-winnen in de-'tropische kouden, noch het „maken" van rubber voor de markt; evenmin degenen, die elken dag een of ander arlikel uit rubber vervaai-digd gebruiken, want had ik die categorie op het cog, we zouden tegenwoordig alien in rubber doen. Ik bedoel degenen, die de rubber alleen kennen uit de prijsccurant der effecten en uit de aandeelen der rubber-maatschappijen, waarvan zij momenteel de gelukkige bezitters zijn. Die twee categorien van menschen leven te genwoordig in rubber. De eerstgenoemde ca tegorie, die het artikel aan de effectenbeurs verhandelt, is van het wezenlijke product al thans dagelijks op de hoogte door de prijsno- teeringen, die op de rubbcrmarkt te Londen worden tinaald, waaruit zich hier dan wecler de rubber-aandeelen-koersen ontwikkelen. De tweede categorie is alleen bij die koersen ge- interesseerdbelegi: geld in rubber-aandeelen poogt er door koop en verkoop uit te ver- dienen. Het zou onbillijk zijn, zooals ik wel eens heb hooren doen, dien rubber-handel te ver- gelijken met den tulpenhanden aan de Am- sterdamsche Beurs der 17e eeuw, waarbij schatten gewonnen en verloren gingen; on billijk, omdat die tulpen-handel was iets on- reeels, een windhandel, terwijl de rubber- handel aan de effectenbeurs berust op een wereld-artikel van onzen tijd, waarvan de voorraden nog steeds te klein blijken in ver- houding tot de vraag die er naar is wegens de noodzakelijkheid van rubber in zoovele moderne bedrijven. Daardoor is het artikel zoo geweldig in trek, dat alien, betrokken bij den arbeid op de terreinen van oorsprong, van de hoogstgeplaatsten tot de rubber-aftap- pende'koelies, thans geld verdienen als water, het ook verteren alsof rubber altijd zoo'n vlucht zal houden als thans het gevai is. Wat wel niet zoo zal wezen, want alle „ko- loniale artikelen hebben zoo hun beurt van erge ,,grootheid". We hebben tijden gekend dat suiker, dat tabak, dat petroleum de ar tikelen waren, waarin we leefden. Maar zooals ik zeide: nu is het rubber. Om dat goed te beseffen moet ge in dezen tijd het gebouw van den effectenhandel hier eens be- zoeken als de effectenbeurs in voile werking is. Ten minste, als ge het geluk hebt dat ge daar wordt toegelaten. Want, stel u niet voor, dat zulks voor ieder- een zoo gemakkelijk is. Effectenmenschen hebben weinig geheimen, ten minste met be- trekking tot hun wijze van zaken doen, ver- moedelijk cmdat degene, die er buiten staat, toch niet voldoende begrijpen kan hoe een effectenman aan de Beurs zaken doet, maar toch zijn ze streng op de etiquette; ze lalen om den drommel maar niet iedereen in hun handelseigendom toe, absoluut niet zells de heeren van de groote Beurs, van de Beurs van Berlage, mogen, ook al zijn ze nog zulke groote Beursheeren, niet maar gewoonweg de effectenbeurs betreden, zij evenmin als gij en ik. Maar voor hun gasten zijn die effecten- beurs-menschen gastvrij; voor hen geldt het: les amis de mes amis sont mes amis". Als een effectenhandelaar eenmaal is aan genomen als lid der Vereeniging waarvoor hij eerst een entree van /1500 heeft moeten shorten en daarna nog een waarborgsom van 6000 in effecten heeft gedeponeerd heeft hij het recht zijn vrienden te intrcdu:eeren op de effectenbeurs, d.w.z. niet in het eigenlijke heiligdom, de groote zaal van het gebouw, waar de_ zaken worden gedaan, maar wel tot de gaanderijen cm die zaal, waarvan men uit de hoogte op dat zakengedoe kan neerzien Als ge, evenals ik, een vriend rijk zijt, die in den effectenhandel en lid van de Vereeni ging is en die ook, zooals de mijne, de wei- willendheid heeft u gedurende Beurstijd op die gaanderij te breng'en, laat u die gelegeu- heid dan niet' ontgaan, want eenmaal daar zult ge een allervermakeliikst uur kunnen doorbrengen", een uur, dat ge nooit meer ver- geten zult; dat u zal bijblijven als een der aardigste „vertooningen", die de hoofdstad u bieden kan tenminste, als ge door het bijwonen daarvan niet stokdoof zult zijn gc- worden. Want laat ik u maar dadelijk zeg- gen dat die effectenhandel de levendigsie het woord genomen in den letterlijke be- t^kenis handel is, dien ge ooit mede kunt maken. Nu begrijpe men mij goed. Ik heb te veel eerbied voor de effectenhandelaars, die voor een belangrijk deel bijdragen tot de weivaart van deze handelsstad, dan dat ik hun wijze van zaken doen in hun eigen huis zou willen rangschikken onder de publieke vennakelijk- heden van Amsterdam, dat ik dus het woord „vertooning" neerschrijvende, ook maar iets minachtends voor hun werk en hun cloen zou hebben bedoeld. Het woord „vertooning' gebruikende, doe ik zulks brndat de leek op de "gaanderij, die neerblikt op hetgeen zich daar heneden "hem in die groote zaal afspeelt, daarin niets anders kan zien dan een alkrzot- ste „vertooning", zoolang hij te mmste door zijn meester niet eenigszins in de geheimen van het vak is ingewijd. Mijn effectenhandelende vriend is een hoek- man, want op de effectenbeurs spreken ze van hoeken in den eenen hoek verhandelen ze tabak, in den anderen suiker, in den derden Amerikaansche spoorwegen, in weer een an deren rubber en degenen, die deze artikelen koopen en verkoopen nog eens, de artike len hebben ze vermoeclelijk nooit anders gezien dan zooals ieder onzer ze dagelijks ziet als effecten. Benijd den hoekman zijn bestaan niet, al thans niet als zijn artikel org in trek is. Toen ik op die Beursgaanderij kwam even voor half twee, steeg reeds uit de zaal een gewel dig rumoer van stemmen tot ons op. 't Was nog voor de Beurs, d.w.z. een zware gong- slag had nog niet aan kunnen geven dat het half twee e'de Beurs begnnen was en alle zaken van dat oogenblik af gedaan geldig worden beschouwd voor opgave in de pffici- eele prijsconrant. Want reeds voor dien kricelde het daar onder ons duwend en schreeuwend en zwaar-gesticuleerend dooreen en verdrongen zich overal groepen zaken- menschen om de hoekmannen, die in rubber deden. HYGIeliE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE van dient het IEDER LANDBOUWER zich voor den aanvang DORSCHEN te overtuigen, dat de gevaarlijke deelen der dorschmachi- ne beschermd zijn. Neem gedurende de werkzaamheden de beveiliging niet weg! Zorg dat de inwerper van het graan veilig staat, zoodat de mogelijkkeid van inglijden door stridkclen is uUgcsloten. „Boem!" weergalmde een. zwaren gong- slag precies half tw?e en het eigenlijke spel kon beginnen In de nissen langs de vier wanden van de Beurszaal, keurige kamertjes, open aan den kant van de eigenlijke plaats der handeling, stonden of zaten bij hun telefoontoestellen de commissionnairs in effecten en vertegenwoor- digers der bankiershuizen, die, hun orders hebben van het buiten het Beursgebouw le- vend publiek, dat in dit of dat belegd heeft of een kansje „naar de laagte" of „naar de hoogte" wil wagen in dit of dat fonds, alsof al dat zenuwachtig gedoe hun niemendal aanging sominigen zaten gemoedelijk als de kampeerder on een mooien ochtend in zijn tent op de heide, voor h u n „tent" een krant te lezen, toch steeds lettende op de te- iefoon, die hun mogelijk belangrijke opdrach- ten kon geven. In het kleine, geheel door ramen omlijnde gebouwtje midden in de Beurszaal, zaten de vertegenwoordigers van de Vereeniging voor den Effectenhandel, die zoo meteen de koer sen zouden noteeren op de „tape"-borden, aan den buitenlant van hun glazen huis be- vestigd, waaruit dan later de prijscourant zou worden gemaakt, die's avonds in de nieuwsbladen onder de oogen van de mensch- heid daar buien gebracht, voor velen zou be- helzen berichten van gewonnen of verloren kleine en groote bearagen, fortuinen soms. Maar het eigenlijke werk geschiedde om de hoekmannen. Geen twijfel of deze leden an het gilde van den effectenhandel maken dikwerf goede zaken, doch hoekman zijn, schijnt me toch maar een matig genoegen als zijn hoek erg in trek is, zooals nu het ge vai is met den rubberhoek. In alle hoeken was iets te doen. Overal zag men de hoekmannen van een of ander1 arti kel of fonds omringd door willige koopers en verkoopers. Ze waren overal, behalve in een hoek het woord genomen in de letterlijke beteekenis van het woord want door de geheele zaal, in de eerste plaats daar, waar iiet om rubber ging, drong men in groote trcepen om hen been. En de omsmgelaars duwden en deinden, en drongen den bele- gerden hoekman steeds been en weer, daarbij schreeuwende, cijfers sclveeuwende, door elkaar, die wij van dnze hooge galerij niet konden verstaan, en hoe de hoekman ze wel verstond, hoe hij er u;t vijs werd: hoe hij in dat gedrang, in dat gedein nog gelegen- heid vond boven zijn hoofd uit op een klem boekje de biedingen te noteeren, leek me een raadsel. Van mijn plaats van aansehouwing .was het alsof dfia-r heneden. op tal rn uyn- ten, werkelijk de rondedans plaats had om- het gouden kalf, in dit hiisschieo beter gezegd, om den rubber-boom. „Boera!" Weer weerklonk de gong. ,,Wat beteenent dat?" vroeg ik mijn hoekman-vriend, die weer uit de zaal, waar hij ook even „zaken was gaan dcen", maar in een kalmer hoek, zich .bij mij had gevcegd. „Dat is de „ping"," zeide hij, ,\vat zeggen wil dat er ticn minutep om zijn. Elke tien m'nuten, tot kwariier over drie wanneer de Beurs afloopt duidt zoo'n „ping" aan, dat er „tape gemaakt" wordt. Dar. noteeren de men schen in het glazen huis de verschillende laagste en hoogste koersen, dieh un door de hoekmannen in verschillende artikelen zijn opgegeven op de borden aan hun gebouwtic bevestigd en uit al de tapes" van den mid- dag worden dan straks de mededeelingen der prijscourant saamgesteld." De „ping" had echter in den handel, die cm de hoekmannen .gedaan werd, niet den minsten invloed gehad; a! dat eigenaardige gedoe om hun persoon bleef zijn gang gaan, het bleef werkelijk een zonderling, allerver- makelijkst schouwspcl. Teen het twee uur was begon opec-ns boven de hoofden der jgalerij-bezoekers een zw.are electrische bel hcvig to rmkelen. Wat was dat nu weer? „Dat beteekent," aldtts -vcrd mij verklaard, ,,hct teeken, dat in een aangrenzende zaal een veiling van effecten beginnen gaat; de genen, die dus daar koopen willen, kunnen er been gaan. Dat geschiedt niet elken dag, nu tcevallig omdat bij execute de effecten van een makelaar in veiling komen." Inderdaad, op de midden-galeru was mi een bediende der Vereeniging verschenen, die op een zwart bord aantr ':ende, welke groep uit den veilings-catalogs. - aan bod zou ko men. Misschien de laatste bczittingen van een cf anderen makelaar, die door te veel durf in rubber of wat dan ook met kon voldoen aan zijn verplichtirigeh; slachtoffcr van sen „hausse"- of „baisse'-yergissing! Ik had er genoeg van gezien. De lift bracnt ons weder op de verdiepmg, waar zich de Beurs-zaal bevindt; mijn ooren tuition nog van al het lawaai, dat ze hadden moeten ver- duren. Daar beneden was de Beurs-zaal door groote hekken afgesloten. waarbij een geuniformde cerberus" de wacht hield; op- dat geen ohingewijden zouden pegen door te dringen tot dezen tempel van geld- en fond- senhandel. Door den breed en door loop, die effecten- en koopmansbeurs verbindt. kwamen soms kooplieden uit Berlage's gebouw tot het hek om hun makelaars orders te geven m verband met berichten, die men uit de kolo- nien omtrent den stand der producten had ontvangen; anderzijds begaven zich effecten- makelaars nu en dan naar de Koopmansbeurs om daar een zaak af te sluiten. Steeds van twee uur tot drie uur, het drukke, zenuwach- tige leven om zaken te doen. Na drie uur vermindert al dat leven doch in dergelijke drukke tijden van sommi- ge fondsen blijven nog velen in de effecten- rulmte na-Beurs zaken doen, doch 't „offi- cieele" is dan gedaan; de prijscourant-koer- sen worden vastgelegd voor den dag; de hoekmannen kunnen even op adem komen om daarna, teruggekeerd in hun kantoren, de orders te gaan uitwerken en uitvoeren, die zii hebben kunnen afsluiten gedurende den tijd van hun omsingeling. De hoekman moet wel Segenadigd zijn met ijzeren zenuwen wanneer hij dag in, dag uit een dergelijke wijze van handel doen kan doorstaan en de rubber-hoekman van deze dagen mag wel even taai zijn als het artikel. hetwelk hij veranderdop papier. „Alles went", zeide mijn vriendelijke gids, toen wii aan de deur van het gebouw aan het Beursplem afschdd nasrnen, en hi j

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6