Ruwe, Scht*ale Handen geneest men met PUROL werV-Tflstrttmenfen zifncfe een fiescfieidefl notitie-boekje en een potlood bij zich stak „en bovendien," voegde hij er glimlachend bij, „een goede zakenmiddag is toch wel een beetje(!) gedrang en geschreeuw om je heen waard! En ginds, ver in de bosschen van ons Ar- chipel-rijk, omringen de inlanders den rubber- boom en tappen dien het zoo gewilde artikel af, hetwelk de hoekmannen op het Beursplein te Amsterdam omzetten in de koersen der ef- fecten bij stem. De dans om den rubber-boom! SINI SANI. Proyinciaal nienws INWENDIGE ZENDING De najaarsvergadering der Vereeniging voor inwendige zending in Noord-Holland zal plaat§ hebben op 19 October te Amster dam. UIT OUDORP. Bij Kon. besluit is aan G. Bos Wzn., op zijn verzoek, met ingang van 15 October, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oudorp, met dankbetuiging voor de landdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. UIT HEILOO. In „De Rustende Jager" waren Vrijdiag- avond een groot aantal ingezctenen bijeenge- komen die gehoor hadden gegeven aan de oproep van de voorloopige commissie, die pogingen had aangewend om te komen tot ©prichting van een gymnastiekclub. De vergadering werd gepresideerd door Jhr. H. van Foreest, die er aan herinnerde, dat eenige leden van „Heiloo Vooruit" en de Sportvereeniging „V. V H." het comite had den gevoxmd tot het houden van een turndag in Heiloo. Spr. heette bijzonder welkom het bestuur van den turnkring Aklmaar, die zoo welwil- lend is geweest om inlichingen te verstrek- ken, Hiema kreeg het woord de heer P. G. Jung, vooritter van den kring Alkmaar, die een uiteenzetting gaf van een en aader en meende, dat men naast een club van jeugdige pcrsonen ook ouderen de gelegenheid moet geven. De heer W. van de Vail herinnerde aan den Sportdag van den kring Alkmaar, hier gehou- den, Spr. stelde voor eene commissie van cu tters te benoemen als voorloopig bestuur, want deze aangelegenheid kan men niet aan de jongens overlaten, zooals is gebleken bij V. V. H spr- sprak de wensch uit, dat de ©prichting van deze vereeniging een daad mag wezen waarop we met genoegen kunnen terug zien en gezien de groote belangstelling twijfelde spreker daaraan niet. (Instemming). Na dit woord was niemand tegen oprich- ting en de vooriztter felioiteerde hiermede de aanwezigen en wijddte nog uit over de dtaak die de commissie wacht en sprak de hoop uit dat de club een flinke afdeeling van den turn kring Alkmaar mag wordten. (Applaus). Daaina sprak de heer Jung van Alkmaar nog eenige woorden van dank. De heer v. d. Vail meende, dat men met 10 cent contribute per week kon beginnen en decide mede dat eventueele deelnemers zich bij het bestuur kunnen aanmelden. Siaande de vergadering traden 37 deelne mers toe. In het voorloopig bestuur werden geko- zen de dames Groenewoud, Kruit en Bugter en de heeren W. van de Vail, J. Akkerman, J. L. Groot, A. J. de Vries, A. C. Meuldijk, P. A. Holtes, W. E. Borjeson en W. Muller, terwijl een 3-tal heeren uit Alkmaar het voorloopig bestuur zullen bijstaan. Besloten werd dat het bestuur stappen zal doen om de beschikking te krijgen over een schoollokaal. Voctbal. Gister speelde V. V. H. I tegen Vrone I van St. Pancras. Uitslag 2—0, in't voordeel van Heiloo. Het 2e elftal speelde tegen R. C. K. van Koog aan de Zaan L Uitslag 11. Het 3e elftal speelde tegen Vrone III van St. Pancras. Uitslag 05, in het voordeel van St. Pancras. UIT UITGEEST. Zondagmiddag kwam een 50-tal Tempe- lieren uit Amsterdam, Haarlem en Alkmaar naar hier tot het stichten van een loge der I. O. G. T. Een twaalftal werd lid van de nieuwe loge. De naam der loge is „Opgang No. 108". UIT EGMOND AAN ZEE. Zaterdagavond hield de voetbalvereeniging „Zecvogels" een feestavond in hotel Trom- penberg, onder voorzitterschap van den heer T. Hoppener, die in 't bijzonder welkom heette den trainer, den heer P. Mulders, de vertegenwoordigers van K. V. V. en Wout Rumpf. In verband met voor ieder begrijpelijke om- standigheden was het afgeloopen jaar geen algemeene vergadering gehouden. Daaren- tegen had de supportersvereeniging als blijk van sympathie een krans beschikbaar gesteld De menningmeester, de heer Schroevers, gaf hierna een beknopt overzicht van den stand der financien. Op de eerstvolgende -le- denvergadering zal dit meer gedetailleerd besproken worden. De ontvangsten bedroe- gen 1803,611,4 de uitgaven 1717.3514, zoodat er een batig saldo' is van 86.36 Vergeleken met het vorig jaar -is de finan- cieele toestand zeer goed, al moeten nog eenige rekeningen inkomen. Bezuinigd zal allereerst moeten worden op de drukkosten, die het vorig jaar vrij hoog waren. De secretaris, de heer Koelink, verdiende een pluimpje, omdat de boete over het vorig jaar maar 9.50 was. Vervolgens werden de prijzen de nederlaagwedstrijden uitgereikt Q. S. C. had den beker op verzoek toegezon- den gekregen, omdat deze,vereeniging juist op dezen avond haar 10-jarig bestaan viei'de De tweede prijs, een zilveren lauwertak, door de supporters beschikbaar gesteld, werd ter hand gesteld aan den afgevaardigde van K. V. V., die ook den 3en prijs, een zilveren medaille voor Assendelft zou meenemen. Namens de supporters werd het woord ge- voerd door den heer Pauw, die in herinne- ring bracht, hoe de voetballiefhebbers van Egmond meeleven met de „Zeevogels", die reeds zulke flinke prestaties leverden. Het zijn vooral de supporters, die naast de leden zelf de belangen van de „Zeevogels" kunnen beliaiagen. Op verzoek van den voorzitter herdacht men een oogeblik staande den ouden voor- zitter, den heer J. Holman. Vervolgens werd de vergadering gesloten en vereenigden alien zich tot een gezellig samenzijn, onder het genot van,voordrachteri en dans, met muziek door den heer v. d. Stok. UIT KOEDIJK. Vrijdagavond vergaderde de Tuinbouwver- eeniging „de West" in het lokaal van den heer M. K. de Weerd, onder leiding van den heer W. Visser. De voorzitter had gehoopt op een grootere opkomst, doch was tevreden met het getal aanwezigen. Door den voorzitter werd medegedeeld: lo. Dat de bloemkool in drie soorten moet worden aangevoerd; 2o. dat in het buitenland in drie talen reclame-couranten zullen uitge- geven worden voor onze producten. Elk lid der vereeniging zal een exemplaar in de Nederlandsche taal ontvangen ter ken- nismaking; 3o. de maat der winteraardappe- len, die aangevoerd worden aan de markt der L. G. C. moet zijn voor witvleezige 45 milimeter en geelvleezige 35 m.M.4o. door de L. G. C. is f 100 geschonken voor de ramp te Borculo en 25 als huldeblijk voor den afgetreden directeur van den landbouw, den heer Hoek. Een schrijven aan „de Weri" om steun aan de kweekers te Borculo door de kweekers, kon geen goedkeuring van d« vergadering verkrijgen, daar men van oordeel was, dat de algemeene steunbeweging ook voor dg kwee kers geldt. Hierna werd door den voorzitter ingeleid het belangrijk-te punt der agenda, n.l. het aanbesteden voor het ophalen der uitge- schoten producten voor den komenden win ter langs de huizen. Nadat men hierover eeni- gen tijd onderling gepraat had, werd alge- meen besloten het uitschot onder controle der vereeniging te laten ophalen. Het bestuurs- voorstel was aanbesteden voor gegadigden. De heer P. Zwetsman en anderen gaven de voorkeur aan het benoemen van een arbeider in weekloon. Ten slotte werd het bestuurs- voorstel om per kilo aan te besteden aangeno men met 16 stemmen voor en 13 tegen Elk lid is verplicht zijn uitschot met den vaarder der vereeniging mede te geven, tenzij het lid ze zelf ter markt brengt. De verdere regeling is aan het bestuur opgedragen. Door den voorzitter werden als commissie benoemd voor het nazien der rekening van den penningmeester de heeren W. de Geus, F. Groot en C. Beets. Hierna werden door den heer W. de Geus als lid der keuringscommissie van te veld staande aardappelen eenige mededeelingen gedaan. Er is gekeurd bij 6 tuinders, in totaal 5 H.A. Vier zijn goed gekeurd, 2 afgekeurd. De keuring ging in hoofdzaak over Rissitoria en Moziak. De eerste soort kan ontsmet wor den door indompeling in sublimaat, de twee de door vroeg de stammen uit den grond te trekken. Enkele der aanwezigen meenden ziekteverschijnselen aan het pootgoed be- merkt te hebben. Aangeraden werd om den heer de Geus zieke planten te bezorgen, die dan voor doorzending zal zorgen aan de plantenziekten keuringsdienst. Bij de nu volgende rondvraag besprak de heer jb. Otto Jz. de wenschelijkheid om den heer Balk uit te noodigen met zijn lantaarn veriooningen en toelichtingente geven op het gebied van reclame. Het bestuur zegde over- weging van het plan toe. De heer Jb. Zwetsman verzocht de loon- lijsten der Tuinbouw-Onderlinge zoo nauw- keurig mogelijk in te vullen om onaangenaam- heden te voorkomen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een krachtige opwekking om het verga- deringsbezoek grooter te doen zijn, om daardoor te komen tot een sterke organisa- tie die in staat is actie te voeren, waar dat noodig is, ook thans met het oog op het tol- tarief. Zondagmiddag werd door de Harddraverij- Vereeniging „Duinzicht" een Nationale Han- 'dicapdraverij gehouden, .waaraan door 10 paarden werd deelgenomen, begunstgd door prachtig herfstweer en een groote belangstel ling van het publiek. De prijzen waren 10040, 20 en 10. De lengte der baan was 350 M. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs door Lord D., 310 M., eige- naar C. Spaan te Koedijk, berijder D. Klomp, 2e prijs door Maggy Henry, 350 M., eigenaar J. Schoon te Medemblik, berijder J. van Leeuwen; 3e prijs door Nfeeltje O., 300 M., eigenaar C. Spil te Heiloo, berijdter A. Braas; 4e prijs door Erna, 300 M., eigenaar Mevr. T. de Heer Kloots-van Maastricht, te Bergen, berijder R. Meijer. Er werden spannende ritten gemaakt. Na afloop werden in de zaal van den heer Groot de prijzen uitgereikt. De voorzitter, de heer Jb. Swaag, riep het wel kom toe aan de aanwezigen, inzonderheid aan de gasten van andere vereenigingen. Spr. bracht dank aan de gemeente, aan hen die op de lijsten geteekend hadden, welke zeer be- vredigend waren, aan de eigenaars van paar den en de pikeurs, deri handicapper en star ter, ook aan de muziekvereeniging „Aurora", aan de dames die medegewerkt hadden /ran 5t welslagen van dezen middag en de politie. Zij alien ontvingen den dank der vereeniging. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt, inzonderheid den lsten prijswinner Lord D. en den eigenaar, den heer C. Spaan, bracht men een ovatie. Bij 't uitreiken van elken prijs waren er gejuich en fanfares. In zijn sluitingswoord beval de voorzitter de vereeniging in de welwillend- heid van het publiek aan. Het was een prach tig geslaagde middag. Zondagmiddag werd door de Vereeni ging W. O. E- (Wij onderwijzen elkaoder) een tentoonstelling geopend van dames- handwerken, ten huize van den heer W. But ter. Een belangrijke inzending was aanwezig en werd te koop aangeboden. Ook waren er verschillende inzendingen ter opluistering. Dinsdag- en Woensdagmiddag is het nog te bezichtigen. Elet is een bezoek alleszins waard. UIT HOORN; Op initidtief van de afd. Hoorn van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal alhier een cursus worden geopend in Electriciteit en hare toepassingen- Leider van dezen cursus is de heer J. D. Groet. De heer A. H. D. Erkens, alhier, is be- vorderd tot adjunct-commies bij de Posterijen en Telegrafie. Voor een geheel bezette Parkzaal h'eeft het R. K. Huisvestingscomite voor Hongaar- sche kinderen een uitstekend geslaagden' avond gegeven. Nadat Rector L. A. Roozen doel en streven van het Comite uitvoerig had uiteengezet, werd een zeer varieerend programma afge- werkt. Door den Hoornschen Bestuurdersbcnd, den.R. K. Werkliedenbond en den Christelij- ken Besturenbend worden hier ter stede po gingen aangewend om te komen tot verla- giiig van den broodprijs. De Bond van Gemengde Zangvereenigin- gen in Noordholland houdt 1 Nov. a.s. zijn algemeene vergadering in de Doelen, alhier. Voor het zangersfeest in 1926 worden voorgesteld: Alkmaar, Heerhugowaard en Schagen. Als ensemblenummer is gekozen een com- positie van den heer G. Boedijn alhier, woor den van den heer Jb. de Jong, bondsvoorzit- ter te Hoogkarspel. De liefdadigheidsuitvoering ten bate van het R. K. Huisvestings-comite voor Hon- gaarsche kinderen is een groot succes ge weest; de geheele Parkzaal was gevuld. Na een inleiding van Rector L. A. Roozen werd een zeer aardig, afwisselend programma af- gewerkt. Onder de „Hongaartjes" waren tal- rijke uitstekende krachten. Bij de gehouden stemming voor 20 ge- machtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente werden de vrijzinnigen met 438 422 stemmen van de 445 uitgebrachte stem- men gekozen. Door de rechtzinnigen werd niet aan de stemming deelgenomen. De heer H. B. F. Westerouwen van Meeteren, inspecteur van het Onderwijs in de inspectie Hoorn, is te Utrecht bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift: „Het Schema bij Immanuel Kant". Alhier worden pogingen aangewend om aan de Rijks H. B. S. te komen tot stichting van eene literair-economische afdeeling. De heer W. Balk Wz. alhier is door den Minister van Waterstaat benoemd tot lid van de Schattings-commissie voor de ont- eigeningen ten behoeve van de Zuiderzeewer- ken. UIT BEVERWIJK. De gemeenteraad van Beverwijk heeft be sloten de N'ijverheidsavond&chool voor meis- jes in stand te houden1, ook nu het rijk geen subsidie meer verleent. Aan B. en W. werd hiervoor een crediet van 1200 toegestaan. Bij een,verzoek van het bestuur der R K. Ulo-school om gelden beschikbaar te stellen voor meubelen en leermidd'elen, maakte een der leden bezwaar tegen den post van twee schrijfmachiines. De heer Zwager (R.K.) had groot bezwaar om zoo maar klakkeloos gelden toe te staan. Spr. zeide dat op dezen post van schrijfma- chines geen toelkhting is te krijgen er zou daarom eerst adviies van den inspecteur wil- len vragen. Daarom werd het verzoek aangehouden tot de volgende vergadering. De indeuwgebouwde N'ij'verheidsavond- school, tevens dienende voor Frobelschool te Beverwijk is Donderdagavond in gebruik ge- nomen met een rede van den 1 urgemeester, jhr. J. W. C. Strick van Linschc a. Ook de nieuWbenoemde directeur der idijverheids- avondschool, de heer F. J. Heykoop, voerde het woord. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Markt. Er is ten opzichte van de prij zen de beide iaatste dagen eenige vferbetering te bespeuren. Toch is deze nog steeds veel te laag en er zal nog heel, wat moeten gebeuren eer van een eenigszins loonende opbrengst kan worden gesproken. Er was de vorige week een belangrijke grootere aanvoer, 'waarvan de oorzaak wel zal zijn, dat de tuinders zich gaan. opntaken voor het thuis halen van de wiinterkool. Vooral de prijzen van de witte kool zijn nog uiterst laag te noemen, waarvan dan oak het gevalg is, dat belangrijike part'ijen voor veevoeder worden opgekocht. Dure meilk, koopt witte kool, zien we reeds adverteeren en dam worden ze aangeboden voor 100 per wagon wat nog ver boven de marktwaarde is. Naar Duitschland gaat natuiurlijik weinig of niets heen, want de invO'errechten zijn bij - na het viervoudige van de geheele kool op brengst. De minimumprijs van de roode kool was 80 cent, van de witte kool 40 cent en van de gele 70 cent p. 100 K.G. De hoog§te prijzen waren resp. 3.70, 1.20 en f 3.70 per 100 K.G. De aardappelenaanvoer wordt gering. De uienaanvoer was nog vrij groot, doch de prijzen gaan nog meer omlaag Ze varieerden tusschen 4.30 en 5.90. Boswortelen wordt weimig meer aange voerd, doch losse wortelen dies te meer. Deze brachten steeds omstreeks f 2 op, zoodat ook deze die laagte in gaan. Ook bloemkool kornt nog steeds vrij wat ter markt. De allerbeste brengen niet hooger op dan 12 cent. Vender was er een kleine aanvoer van ra- pen en ook nog eenige aanvoer van spercie- boonen ,wat echter nu meteen wel gebeurd zal zijn. De totaal-aanvoer aan onze markt was 110 wagons waarvan 92 kool. In Broek op Langendijk werden 105 wagons aangevoerd en in Warmenhuizen ruim 30. We betwijtelen of de opbrengst dooreen die 100 per wagon te boven zal gaan. We vernamen van enkele bouwers dat ze per snees op een omhrengst van f 8 kunnen rekenen, waarmee niet meer dan de land'huur betaa'ld kan worden. UIT AKERSLOOT. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dag j.l. Afwezig was wegens ongesteldheid de Burgemeester. Wethouder Groot, waarne- mend voorzitter, leidde daarom de vergade ring. Ingekomen stukken. Een schrijver van den armenraad van Heerlen en omstreken aan de gemeentebestu-en en armbesturen buiten de prov. Limburg om vooral personen die in de mijnen willen werker te waarschuwenw voor het gevaar dat er aan verbonden is daar- heen te trekken zonder midaelen van bestaan. Voorkennisgeving aangenomen. Een schrijven van het M. v. o. K. en W dat de gemeente, jn verband met de rijksver- goeding 126 te kort heeft ontvangen het- geen overgemaakt, zal worden. Bericht van Ged. Siaten dat het Burgelijk armbestuur gemachtigd is om grond van het Noordelijk- ste gedeelte van den grooten Uiterdijk te verkoopen voor bouwterrein. Deze stukken werden voor kennisgeving' aangenomen. Ingekomen een verzoek van het Bestuur van het Witte Kruis alhier om aan te sluiten bij het Prov. Waterl. Bedrijf. B. en W. stellen voor dit verzoek aan te houden omdat nog overleg gepleegd moet worden met den Ingenieur den hetr Nieveldt in hoe- verre de gemeente kan worden aangesloten. Verder zette spr. uiteen dat B. en W. met den heer Nieveldt zonder ton-dgaan om na te gaan of b.v. Boekel, Schermer, Sluis enz. ook aangesloten kunnen worden al liggen deze buurten niet aan de hoofdleiding. Besloten werd het verzoek in handen te stellen van B. en W. Een schrijven van het bestuur van de openbare leeszaal te Alkmaar, om subsidie van gemeentewege. Hieruit blijkt, dat ook hier nog al tamelijk gebruik wordt gemaakt van boeken van de openbare leeszaal. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken daar het geen gemeentebelang is. De heeren Berkhout, Schut en Helder gin- gen met het voorstel van.B. en W. accoord. De heer van't Hof was voor subsidie. De heer't Hof was van meening, dat geen hoog bedrag wordt vereischt, omdat geen bedrag in het verzoek wordt genoemd. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 5 voor en 2 tegen (de heeren v. 't Hof en Aafjes) aangenomen. Aan de orde was het verzoek van Burgemeester en wethouders va.i Alk maar om subsidie voor het te stichten cen- trale neutrale ziekenhuis a-ldaar, benevens een rapport van de Burgemeesters en Secre- tarissen te Hoorn, Schagen en Alkmaar. Het bedrag voor deze gemeente bepaald is 18 ct. per inwoner alzoo per jaar bedragende volgens het zielental 336 per jaar gedu- rende 10 jaar aldus de voorzitter. De bui- tengemeenten zouden 15000 gezamelijk moeten opbrengen. Burgemeester en Wethou- ders stellen voor geen subsidie te verleenen, omdat het geen plaatselijk bclang, een alge: meen belang, maar een uitsluitend Aik en a arsch belang is. De heer Berkhout vond dat er geen subsi die moet verleend worden, er is reeds een groot ziekenhuis en dit wordt nog uitge- breid. Het wordt te grootsch cp gezet en nu moeten ze er zelf maar voor zorgen. De heer Mul: Ik ben het met den heer Berkhout eens, het ligt in de bedceling om te Beverwijk of Velsen ook een ziekenhuis te bouwen en dan hebben we allicht het zelfde. De heer van 't Hof: Een neutraal zicken huis is een algemeen volksbelang. Hoeveel menschen worden er niet verpleegcl te Am sterdam. Het stadsziekenhuis is te klein en verouderd. Ik ben er voor dat er subsidie ge geven wordt. Wij zijn altijd neutraal ge weest en in neutraliteit ligt onze kracht. Ie- dereen wordt er in opgenomen. Wat de ver- pleging in het St. Elisabethgesticht betreft daarvoor heb ik alle respect. De heer Aafjes: Ik ben van hezelfde ge- voelen als de heer van 't Hof. Temeer daar Akersloot zoo dicht bij Alkmaar ligt is het noodzakdiik dat er subsidie gegeven wordt. Ik dacht dat het geen bezwaar was. De heer Schut: Alkmaar moet er zelf maar voor zorgen. Het Bestuur van het St. Elisabeth gesticht' vraagt ook geen subsidie dan zou ook daar subsidie verleend kunnen worden op verzoek. De heer Aafjes: Als het St. Elisabethgesticht subsidie vraagt zou het dan ook geweigerd worden? De voorzitter zeide, daar ook tegen te zijn. De heer Helder was voor een neutraal zieken huis, en 't is billijk als de gemeente subsidie verleent maar spr. was tegen dit bedrag, dat is te hoog. De heer .van *t Hof: Akersloot is toch geen noodlijdende gemeente, en daar komt bij: wat neutraal is, kan ieder steunen. De R.K. dragen in de belasting bij aan de O. L. scholen en ook omgekeerd is dit het geval. De voorzitter: Alkmaar heeft het plan te grootsch opgezet en men moet niet vergeten dat men 10 jaar aan dit be drag vastzit en waar blijft het einde van sub sidie verleenen. Voor de heeren van 't Hoi Helder en Aafjes. Aan de orde was de benoeming van een hoofd der O. L. school in den Kogerpolder. De voordracht luidt, no. 1 J. Buijs te Hel der, tijdelijk hoofd alhier, C. v. d. Beldt, te Boskoop en N. Kampman te Amsterdam. Met algemeene stemmen werd de heer J. Buijs benoemd met ingang van 1 Nov. as. Bij cte rondvraag vroeg de heer Berkhout of de weg op Boekel voorzien kan worden daar bij Hollenberg. De voorzitter zegde zulks toe. De heer Aafjes vroeg of er dezen winter nog vervolgonderwiis gegeven wordt. De voorzitter: De medewerking van het onder- wijzend personeel is de Iaatste jaren niet groot geweest. B. en W. zullen deze zaak nog eens bespreken en, den uitslag later mededee- len. Daarna sluifiing der vergadering. De gehouden geldverzameling voor het huldeblijk voor H. M. de Koningin voor haar 25-jarige echtvereeniging heeft in deze gemeente 89.50 opgebrachi UfT OUDKARSPEL. We vernemen, dat men bezig is am de schade op te nemen welke veroorzaakt is door de h-agelslag op 6 October in die B-leek- maar en Waarland. Hieruit blijkt wel dat er met kans op succes naar een regeling tot schadevergoedi-ng gezocht is. De uitslagen van de elftallen van D. T. S. welke alle uitgespeeld zijn als volgt: D. T. S. IHolland I te Noordscharwou- de 01 in bet voordeel van D. T. S. D. T. S. IISchoorl I gelijk spel 22. D. T. S.-adspirantenHollandia-adspi- ranten te Hoorn 1—2 in het nadeel van D. T. S. UIT WIERINGEN. Door het omvallen van een petroleumlamp verbrandde te Noordburen het huis met in- boedel van den heer P. Tijsen Sz. Verzeke- ring dekt de schade. Ttfdsehriften. De Wereldpost geeft interessante foto's van de zesde assemblee van den Volkenbond te Geneve. De Nederlander van beteekenis is ditmaal prof. Dr. Anton van Gijn, wiens verdiensten wij niet nader in het licht behoeven te stel len. Aan Leidens Ontzet zijn eenige Iraaie af- beeldingen gewijd en er is tevens een foto van een huis, dat den vorm van een olifant heeft natuurlijk in Amerika gebouwd. In de rubriek „Van Alles Wat" is o.a. nog een fraaie kiek van de ridderzaal van het Mui- derslot opgenomen. Speenhof vertelt van stokvisch en uien en vele der reeds populair geworden medewer' kers hebben ook dit nummer weer van inte ressante lectuur voorzien. Kunst. KAMERMUZIEK- AVOND. Uiterlijk een zeer eenvoudig man, innerlijk een kunstenaar van de hoogste orde, zoo hebben we j.l. Zaterdagavond in de „Unie" den violist Alexander Schmuller gezien en gehoord bij zijn, door bemiddeling van de, Internationale Concertdirectie, Ernst Krauss, eerste optreden in Alkmaar. In het eerste deel der Kreutzer-Sonate van Beethoven, aldus genoemd omdat de compo- nist deze Sonate aan den violist Rudolf Kreut- zer opdroeg, was al veel te genieten, maar wat daarna kwam, en wat men in volgende nummers van dezen rijkbegaafde te hooreu kreeg, deed toch gevoelen dat de heer Schrnul- ler nog niet in dit eerste Sonate-deel volko-' men zichzelf was. Het thema met de variaties was hele mooi, dat voor mij het hoogtepunt van voordracht bereikte in de Iaatste variatie, en de finale kwam tot ons als een stuk mu ziek vol jubel. Wat kon de sombere Beetho ven toch ook uitbundig vroolijk zijn, en wat heeft de violist ons dat in die finale prachtig doen hooren. Maar hij niet alieen. De heer Schmuller had in den jongen Helimut Baer- wald cen pianist die zijn partij vclkomen. technisch behecrschte, en behalve dat ook den inhoud, de geest van de sonate, in zijn spel voortreffelijk deed uitkomen. De violist speelde daarna de magistrate chaconne van Bach, met forschen breeden streek en grootsch van opzet. Met deze twee werken uit te voeren. voltooide de heer Schmuller cen aan zich zelf gestclde buiten- gewone opgave, die schitterend werd vol- bracht. Ten slotte nog wat klcinere nummers. een „Fantaisiestiick" van Schumann, een Caprice van Paganini-Schmiiller (op het programma stond: 2 Capricen) met heele reeksen octaven- gangen, en wat gaat het den kunstenaar alles gemakkelijk af, en cen ,,Praeludium en Alle gro" van Pugnani-Kreisler, in welke Allegro de violist opmerk'elijk veel toon ontwikkelde. Ook in deze stukken was de pianist voor de zen wonderen violist een kracht van crkendc zekwaamheicl. Als solist kwam de heer Baerwald, die eerst een aantal stukken van Moussorgsky zou vcordi'agen, maar dat later veranderde, met Rondo Capricioso" van Mendelssohn, Wals en Barcarolle van Chopin, en als toe- gift nog een Chopin-wals. Het begin van het rondo klonk wat zwaar, overigens virtuoos gespeeld, evenals zijn andere solo's. Een ras-pianist. De concertdirectie Ernst Krauss geeft na dit concert nog vijf avonden in de „Unie". Deze avonden, gevocgd bij de andere kamer- muzickuitvoeringen. maken een respectabel aantal. Als dat voor Alkmaar nu maar niet te veel is. 1 A. K. BEETHOVEN-AVOND VAN ANNE JAGER. De beer Jac. Jansen schrijft ons: Hij houdt niet van reclame maken, zou 't liefs zoo rndhr optreden, maar helaas er moet toch iets gezegd worden van hem, die werkelijk Beethoven kan vertolken. Daarom laat ik zeer goede recensies weg, en laat hem zelf zijn gedachten uitspreken, hoe hij Beethoven voelt, en doorvoelt; het is de. groote waarborg voor zijn ernstig streven Wat zijn spelen betreft, is Beethoven verre- weg de belangrijkste, dan volgt Bach, daar na veel verder Chopin, en nog verder Ravel. Bach is de dicp-bevredigende, Beethoven de zoekende, de naar diepste bevrediging zoekende. Bach stijgt boven 'r leven uit, Beethoven daarentegen nooit. Hij is altijd de menschelijke, die worstelt om uit de zonde en uit het lijden op te stijgen, maar wien ge.n andere bevrediging beschoren is, dan de berusting. Deze oogenblikken van berusting die ons aandoen als vredige luwien te mid den van de stormen, komeii veel zcidzamer in zijn muziek naar voren dan de stormen, waar hij doorheen moet. Maar wanneer zij komen. brengen zij ook troost. Ook is in de ziel van Beethoven soms een zweem van de onmiddel- lijke bevrediging van het komen tot de ziels- stilte zonder stormen te bespeuren, maar ver- reweg de meeste scheppingen (het eerste en Iaatste deel van de Appassionata-sonate) zijn zoo niet. Beethoven zouden wij kunnen noemen de hemelbestormer, die nimmer den hemel bin- nengaat, niet anders dan door de berusting in eigen en der menschen onmacht. Daarom is het spelen van Beethoven ook een verkon- diging. Bioseopen. VICTORIA THEATER. Wolkjes aan den huwelijkshemel. Het Victoria-Theater komt vanaf heden- avond met een nieuw hoofdnummer, getiteld De eerste acte brengt ons een verloving Wolkjes aan den huwelijkshemel. tusschen mr. Marsch en „het mooiste meisje van de wereld". Zij droomen zich beiden idealen van een later huwylijk, maar als het eenmaal zoover gekomen is, duurt het niet lang of de eerste twist komt hun geluk ver- storen. Op een avond in een Londensche midder- nachtclub ontdekt mr. Marsch, dat zijn jong vrouwtje al te veel de aandacht trekt van een zekeren mr. Rankin, wiens reputaiie niet tot de beste schijnt te behooren. Hij wil naar huis en zij wil nog blijven, wat tct een scene leidt, maar als het eerste kind geboren wordt, is de groote verzoening a-1 lang weer tot stand gekomei. Aldra komen de rekeningen. Het jongc vrouwtje is alles behalve zuinig en mr. Marsch, alieen aan het ontbijt met zijn zoon- tje gezeten, heeft er een einaelooze reeks van te doorworstelen. Negentien paar schoeneo

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7