DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 241 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925 DINSDAG 13 OCTOBER Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar/2.—franco door het geheelc Rijk /2.50. Afzonderlijke en bew*ljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabaf. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOOf Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratic 3. Telefcaanr. !?Cr!'2Ct5e 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE STRIJD IN MAROKKO. Overvloedige regens vielen in den Noorde- lijken sector. De onderwerpingen auren voort. Abd el Krim vermenigvuldigt de verplaat- sing van zijn troepen, om te ontkomen aan de vervolgingen van de Fransche vliegers, en schijnt al zijn troepenmachten in het hart des lands te hebben verzameld. De correspondent van de „Daily Express" heeft een onderhoud met Primo de Rivera in het Spaansche hoofdkwartier gehad. In dit gesprek verklaarde Primo de Rivera dat de 14-jarige oorlog in Marokko geeindigd was en met het overschot van Abd-el-Krims aanhangers zou in het voorjaar korte metten gemaakt worden, als zij dan nog in opstand zouden zijn. De nederlaag van Abd-el-Krim is een nederlaag van het bolsjewisme. Primo de Rivera beweerde dat de leiders der Rifs door de bolsjewisten met geld zijn ondersteund. DE REVOLUTIE-BE WEGINGEN IN GRIEKENLAND. Door de regeering is de arrestatie gelast vara generaal Plastiras, den leider der revo- lutie van 1922, die destijds plotseling uit Athene is verdwenen. Thans is hij spoorloos verdwenen. Pogingen om hem te vinden, zijn tot nu toe zander suetes gebleven. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Na de zitting van gistennorgen van de Conferentie te Locarno werd een communi que uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat de Conferentie is voortgegaan met diet houden van een algemeene bespreking van de kwesties, voortvloeiende uit deelneming aan het Volkenbondsstatuut door de eventueele onderteekenaren van het Veiligheidspact. Het verzcek van de Duitsche delegatie om een aanvullende verklaring, gaf aanleiding tot een gedachfenwisseling tusschen de verschillende delegaties, waardoor wederom vorderingen gemaakt zijn in de richting van een bevredi- gende oplossing der thans in onderzcek zijnde punten. Het Ag. Stef. spreekt het bericht tegen dat Mussolini naar Locarno zcu gaan. Gistermorgen heeft Briand met Benc-sj ge- confereerd, die Stresemann Zondag had ont- moet, Stresemann had een onderhoud met Briand. die hem Skrynski voorstelde. Na de conferentie had Chamberlain een onderhoud met Briand. De medewerker van het Hbl. seinde gis- teravond aan zijn blad:. Het vertrouwen in een spcedig accoord blijft cok hedenavond na een lang bezoek van Luther en Stresemann met de juristen aan Chamberlain bestaan, doch ik verneem van een deelnemend jurist, dat de feitelijke toe- stand hedenmiddag nog was, dat van de tien tot veertien artikelen, waaruit het pact be staan zal, nog pas drie geredigeerd zijn, ter- wijl de preambule nog evenmin geredigeerd is. Een Duitsch delegatielid verklaarde, dat men het heden over een bevredigende amen- deering van paragraaf zestien eens is gewor- fen, zoodat de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond niets ernstigs meer in den. weg staat. Skrzynski ligt ongesteld met keel- pijnmaar denlct dat rhorgen vroeg zijn eer- ste onderhoud met Luther en Stresemann kan doorgaan. De eenige kwestie, waarover nog wordt onderhandeld, betreft de arbitrage-verdragen voor het Oosten, doch ook op dit punt zijn de besprekingen reeds ver gevorderd. Een Wolffbericht spreekt tegen, dat de president van het Duitsche Rijk een lid der Duitsche delegatie uit Locarno naar Berlijn zou hebben ontboden om rapport uit te bren- gen. Een gerucht, dat de ronde deed, als zouden Luther en Stresemann naar Berlijn komen, is evenzeer onjuist. DE ZOOGENAAMDE ALGEMEENE STAKING IN FRANKRIJK. De „Humanite" van Zondagmorgen bevat m proclamatie voor een .algemeene ^taking van 24 uur, die morgen in geheel Frankrijk moet plaais hebben. De staking is volgens de „Humanite" bedoeld als protest tegen den oorlog in Marokko en dien in Syrie en tegen de belastingen van Caillaux. De staking van de Parijsche autobussen en trams is voortgezet, doch merkbaar is zij bijna niet. Van de 12500 conducteurs en be- stuurders staken er ongeveer 1200 en op het totaal aantal arbeiders van 30.000 zijn er 15 a 16 pet in staking gegaan. Het aantal rijdende trams en bussen be- draagt 90 pet. van het normale aantal. De staking van de Parijsche transportiniddelen is, altnans volgens de „Humanite", geschei- den van de algemeene staking te beschouwen, omdat zij vooral vakbelangen op het oog zou. hebben, als loonsverhooging, algemeene toe- passing van den achturendag, weer in dienst- stelling van a lie sinds 1 Jan. 1925 ontslagen beambten en het recht van het dragen van insignes van vakvereenigmgen ook tijdens den dtensttijd. Wat de algemeene staking betreft, daaraan zal zeker deel nemen een groot aantal van taaDi£bMHaa& die bqoa aim tot de com munistische vakbonden behooren. In een ver- gadering van Zaterdagavond hebben zij tot staking besloten. Ook zal staken een groot deel van de arbeiders van de bouwbedrijven. Daarentegen zal geen of bijna geen in- vloed van de staking worden bemerkt op de treinen en metro's. Evenmin zal stagnatie ver- oorzaakt worden.in den dienst van waterlei- ding, gas en electriciteitsbedrijven. De direc- tie van het postbedrijf zegt, alle maatregeler. te hebben genomen, opdat post, telefoon en telegraaf normaal zullen functionneeren. In het algemeen gelooft men, dat de alge- meen communistische proteststaking op een groot echec zal uitloopen. De communisten schijnen dat ook zelf in te zien, wat er is reeds van een verdaging der staking gespro- ken, doch dit schijnt niet meer mogelijk, daar de proclamaties reeds zijn verspreid. Cachin protesteert in de „Humanite" zeer heftig tegen het feit, dat de extra-uitgave van zijn blad 'is in beslag genomen, welke geheel aan de staking was gewijd. Eveneens is in beslag genomen een communistisch week- blad „La Vie Ouvriere". Een P. T. A.-bericht uit Parijs verzekert nog, dat gistermiddag om 12 uur vrijwel alle diensten normaal werkten. Ook in het bank- en verzekeringsbedrijf enz. waren geen sta- kers. Zooals werd verwacht, is de zoogenaamde algemeene staking gister een volkomen fias co geworden, zegt het Hbl. De eenige cate- gorie, waarin meerderheid werd gestaakt, was die van de chauffeurs van taxi's, zoodat de straten van Parijs eenigszins den aanblik van den eersten Mei vertoonden. Toch waren nog heel wat taxis te krijgen. In het trambe- drijf was het aantal stakers bij Zondag ver- geleken zelfs nog wat teruggeloopen, zoodat in den dienst bijna normaal kon worden voor- zien. Alle openbare bedrijven werkten overi- gens volkomen normaal, met name de post, telefoon en telegraphie en de spoorwegen. Wat de particuliere bedrijven aangaat, werd nogal gestaakt in de automobiel- en vliegtuigenfabrieken en in de metaalnijver- heid, die grootendeels ten Noordwesten van Parijs gecentraliseerd is, hier vielen ook eeni ge botsingen voor toen de overheid de werk- willigen bescbermde. Over het algemeen heeft dit alles echter zeer weinig te beduiden en is de poging, de arbeidende bevolking op te zweepen voor een po-litieke betooging, jammerlijk mislukt. Gelijkluidende berichten komen uit geheel Frankrijk in, waar nergens het communistische wachtwoord in het groot gevolgd schijnt te zijn. Te Straatsburg hadden gevechten plaats tusschen de politie en stakers. Verscheidene personen werden gewond. Eenige personen werden gearresteerd. Volgens een B. T. A.-bericht uit Parijs de- den zich aldaar op enkele punten eveneens stakingsrelletjes voor. Na afloop van een ver- gadering wierpen stakers een kar met stee- nen ondersteboven, waarop een botsing met de politie ontstond. Vele agenten en eenige betoogers werden gewond en naar het zie- kenhuis overgebracht, tal van personen wer den gearresteerd. Bij een tweede botsing werden eveneens agenten en betoogers gewond. De Parijsche afgevaardigde Doriot werd gearresteerd. Ten slotte ontstond een opstootje te St. De nis, waarbij twee agenten kwetsuren opliepen en een staker door een revolverschot, dat een onbekende loste, werd gedood. Een later ontvangen telegram meldt, dat Doriot vrij ernstig aan het gelaat en aan den schedel is gekwetst. Te kwart voor 6 was de rust hersteld en kon de gewapende macht inrukken. DE ZEELIEDENSTAKING. De stakende zeelieden hebben te Melbourne een nieuwe nederlaag geleden door het uit- varen van de „Port Adelaide", Zaterdag naar Sydney. Verwacht wordt, dat de „Nestor" he den zal vertrekken, hoewel 28 stokers zich bij de staking hebben aangesloten. De reeders hebben bedoten, met het oog op de molestaties, waarvan de bemanning van de „Demodocus" en van de „Trelyon" heeft bloot gestaan, zoolang de staking duurt geen schepen meer Freementle te laten aandoen. Uit Kaapstad wordt nog gemeld, dat de „Ballarac" gisteren naar Australie is ver- trokken, zoodat thans in de Tafelbaai geen enkel schip meer wordt opgehouden. Na 45 dagen van allerlei moeilijkheden is de toe- stand daar thans weer normaal. Het einde der staking van de matrozen in Engeland en Zuid-Afrika werd gister offi- cieel bekrachtigd door de vergaderipg van de Amalgamated Marine Workers' Union te Londen. Op deze vergadering werd een mo- tie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de staking noodzakelijk en rechtvaardig was, te meer daar de matrozen niet gekend waren in de loonsverlaging, doch dat het met het oog op de omstandigheden thans aanbeve- ling verdient de staking op te heffen Het ligt intusschen in de bedoeling, een nationale organisatie tot stand te brengen, waarin alle zeeliedenbonden worden vereenigd. Alle Engelsche havens, met uitzondering van Londen, hebben besloten, onmiddellijk de bestaande partieele staking te beeindigen. De draadlooze dienst herinnert aan de aan leiding tot de staking, die 12 Augustus be- gon. Het bestuur van den nationalen bond van matrozen en stokers had met de reeders een overeenlcomst geteekend, waarbij een loonsverhooging, die vroeger was verleend, werd opgeschort in afwachting van verbete- ring van de scheepvaart. Het was tegen deze overeenkomst, dat de staking werd ingezet, die door de extremisten werd geleid. Het be stuur van den bond van matrozen en stokers deed een beroep op zijn leden om aan de over eenkomst vast te houden en ofschoon de sta king voor bepaalden tijd de scheepvaart trof, heeft zij ten slotte geen doel getroffen. Zee lieden waren in voldoende hoeveelheid be- schikbaar om de diensten voort te zetten. Het mislukken van de staking werd beschouwd als een overwinning van de ordelievende vakbe- weging. Shinwell, de secretaris van den Engelschen bond van zeelieden, die de zeeliedenstaking aanmoedigde, gaf den stakers in Zuid-Afrika telegrafisch het advies het werk op de over- eengekomen voorwaarden te hervatten. HINDENBURG HULDIGT GEVAL- LEN GRENADIERS. De Duitsche rijkspresident Hindienbui'g heeft een monument onthuld voor de geval- lenen van het Konigin Auguste Garde Gre nadier Regiment. Onder de aanwezjgen zag men Oscar van Pruise-n. Nadat generaal Sixt von Arnirn namens dem ex-lceizer den eersten krans had1 gelegd, legde Hindenburg zijn krans op het monument. Op de linten daarvami pi'ijken de woorden: „Uw bloed kan en zal nimmer verge-efs gevlo-eid1 heb ben". De koningin van Zweden en de voor- malige groothertog van Baden lieten door bun gevoHmachtigden eveneens kransen neerleggen. KRUGER-HERDENKING IN ZUID-AFRIKA. Te Pretoria is Zaterdag het eeuwfeest van president Kruger plechtig gevierd. De „Ti- mes"-cori'espondent seint aan zijn blad het volgende relaas: „Pretoria had weer de at- mosfeer van de dagen uit de republiek. Van heinde en ver waren „onse mensen" weer naar de hoofdstad gefrokken om deel te kun- nen nemen aan de hulde aan de nagedachte- nis van Kruger. De „Burgers" reden door de straten met hun geweren en stonden heden- morgen bij het graf van den grooten man, zij aan zij met de oude boeren van bet voortrek- kersslag en met de oude vrouwer. in hun schilderachtige kappen. Op Oom Pauls graf wapperden de kleu- ren der republiek en reeds vroeg in den mor gen was het bedolven onder de kransen. Een menigte van 20.000 personen woonde de voornaamste gebeurtenissen van den dag bij; de onthulling van het Kruger-standbeeld op het Stationplein. De gouverneur-generaal en prinses Alice woonden deze plechtigheid bij. Erkentelijk- heid voor hun aanwezigheid werd uitgespro- ken door Smtfis namens de Holiandsche be volking. Generaal Hertzog, die met zijn geheele kabinet aanwezig was, verlichtte de onthul- lingsplechtigheid. „Kruger", zoo zeide hij, „was een heroi'sche figuiir, zooals wij die kennen uit de Noorsche sagen. Hij was bo- venal een Transvaalsch patriot, de man van zijn volk. Zijn bekwaamheid, zijn rechtvaar- digheidszin, zijn liefde voor zijn volk, zijn moed en zijn nobele daden ^ullen in onze har- ten blijven voortleven. Zijn nagedachtenis zal een heilzamen invloed op het geheele Af- rikanerdom uitoefenen." Generaal Smuts bracht daarna Hulde aan Kruger, die bij vooral de groote figuur van de vocrtrekkersbeweging noemde, welke be- weging de glorierijkste is in de geschiedenis. Smuts zeide: Indien wij. nog geschiedenis konden schrijven ais de Grieken, "dan zouden wij van de voortrekkersbeweging een verhaal schrijven zoo onsterfelijk, als de geschiedenis van Herodotus. De heweging van de voor- trekkers en de 100 jaar van strijd, die daar- op volgden, hebben voor het volk van Afrika bereikt, dat de toekomst gebaseerd is op ge- iijkheid en volkomen waardeering en ver trouwen tusschen de twee deelen der blanke bevolking. Waar de toekomst staat op den grondslag van broederschap en niet van overheersching door een der rassen, kan het Hollandsch sprekende deel der bevolking van Zuid-Afrika het hoofd rechtop houden, te- genover de geheele v/ereld, en dat is te dan- ken aan hen, die zijn voorgegaan, die geen opoffering te groot hebben geacht voor het behoud van hun rechten en hun zelfrespect. Zij volhardden in hun strijd, waarmede zij de volkomen gelijke rechten hebben bevoch- ten, en erkenning zonder eenig vcorbehouri. Op den huidigen dag zijn gelijkheid en \ye- derzijdsche achting en waardeerina een wtl- doende werkeliikheid geworden. De sne'le prcei en de vriendschappeliike samenw^rk'na tusschen de twee rassen als leden van een natie en een gemeenschanpelijk nationaal be- wustziin. Thars, zeide Smuts, plukkken wii de vredesbloemen op de bloedige slagvelden van weleer en wij zijn de Voorzienigheid dankbaar, dat goed uit kwaad is voortgeko- men. Smuts besloot zijn rede met woorden van warme waardeering en grooten eerbied voor Kruger's persoonlijkheid, het meest sfandvastige karakter, dat hij in zijn leven had ontmoet, eengroote en sterke ziel, een Af- rikaansch staatsman, die als leider van zijn volk zijn gelijke niet heeft gehad, die in de harten van zijn volk de herinering heeft na- gelaten aan de grootste figuur uit het he roi'sche tijdperk van Zuid-Afrika. De graaf van Athlone legde uit naam van den koning een krans van palmtakken en lau- rierbladeren aan den voet van het gedenktee- ken. Een draadloos N. T. A.-bericht meldt, dat volgens een telegram uit Pretoria aan vier officieren in de uniform van,het verde- digingscorps, o.w. een neef van w'ijlen gene raal De Wet, verboden werd deel te nemen aan den optocht der eere van Kruger. Als reden wercf opgegeven, dat de optocht alleen voor burgers en oud-inwoners der Z.-A. re publiek was bestemd. DE DUITSCHE RIJKSPRESIDENT EN DE „KYFFHaUSERBUND". De cent rale organisatie van de Duitsche „Kriegersvereine", de „Kyffhauserbund", vaart geheel in het anti-republikeinsche vaar- water. Ovei-tuigde aanhangers van den repu- blinkeinschen staatsvorm, lieden, die actief werkzaam zijn in de Rijksvlag, worden stel- selmatig geweerd uit den „Bund". Dezen zomer heeft de rijksdagafgevaardig- de dr. Haas deze aangelegenheid in het „Berl. Tag." uiteengezet. Nu heeft de „Westf. Demokrat" den eere-voorzitter van den „Kyff- hiiuserbund", rijkspresident Hindenburg, ge- wezen op de anli-constitutioneele tendenzen in het optieden van de „Kriegervereine" en heeft hem verzocht in te grijpen. Het demo- cratische orgaan heeft thans bescheid ontvan gen. Het blad wordt meegedieeld, dat de rijks president weliswaar nog eere-presidient van den „Bund" is, maar om" constitutioneele re- denen de aan dat ambt verbonden rechten en bevoegdheden voor den duur van de vervul- ling van zijn functie van rijkspresiident niet uitoefent. Hij acht hetzelfs gewenscht zich geheel bniten de kwestie te houden en heeft daarom het betoog van het blad doorgezom- den aan den voorzitter van den „Bund", ge neraal v. Heeringen. FRANSCHE COMMUNISTISCHE AF- GEVAARD1GDEN VEROORDEELD. Een Havas-telegram meldt, dat de correc- tioneele rechtbank te Parijs bij verstek in de zaak van de leden van het comite van actie tegen den oorlog o.a. Cachin en Doriot, leden der Kamer van Afgevaardigden, en Midol en Monmousseau elk tot dertien maanden gevan- genisstraf en 3000 francs boete heeft veroor- deeld. SPIONAGEPROCES TE PRAAG. Te Praag is voor de rechtbank de behan- deling begonnen van de spionagezaak tegen den secretaris van de communistische partij Houser en eenige anderen. De beschuldiging luidt op hoogverraad en spionage; zij berust'- op een tweetal brieven die dr. Houser tot een communistisch arbeider richtte, en waarin hij dezen opdracht gaf een inventaris op te ma- ken van de voorraden in het staatsarsenaa! van Pisek en met de werklieden bij het wapen- depot vertrouwelijke betrekkingen aan te knoo- pen teneinde de noodige inlichtingen te ver- krijgen. Verder zijn bij de beschuldigden brie ven gevonden van het secretariaat der In ternationale te Moskou, waarin een geldzen- ding van een millioen kronen wordt aange- kondigd, die voor gratificaties waren -be stemd. DE COMMUNISTISCHE PROPAGAN DA IN HET BR1TSCHE LEGER. De „Morning Post" maakt melding van een „vernuftige wijze van propagandamaken" voor de communisten tijdens de jongste le- germanoeuvres. Communistisch propaganda materiaal was n.l. gesloten in enveloppes, die door het opschrift den indruk moesten wek- ken, dat zij „tips" voor de wedrennen bevat- ten.v MUSSOLINI TEGEN BALDWIN. De „Daily Herald" verneemt, dat de Ita- liaansche ambassadeur te Londen namens Mussolini heeft geprotesteerd tegen de uit- lating van Baldwin, die in zijn te Brighton gehouden rede naar aanleiding van critiek bp het beleid van minister Joynson Hicks ver klaarde, dat in Engeland nooit een Musso lini zou worden geduld. Volgens het blad zal Baldwin thans zijn ver- ontschuldigingen aan Mussolini moeten aao- bieden. DE ECONOMISCHE CRISIS IN ROEMENIE. De steeds toenemende economische stagna tie, de werkloosheid in het bijzonder in de havensteden en de ineenstorting van eeni ge groote graanfirma's te Braila hebben in economische kringen in Roemenie in hooge mate verontrustend gewerkt. Te Braila wer den de drie grcotste graanhandelshuizen Po- dina Topolu, Hadzikoff en Elima Romuna Banca, alsmede te Craiova de fdinna Oro- vianu gesloten; al deze firma's hebben hunne betalingen gestaakt. De leiders dier onderne- mingen zijn voortvluchtig en een bevel tor aanhouding is tegen hen uitgevaardigd. Ta. van graanfirma's te Boekarest, Boedapest, Zagreb, en Belgrade, alsmede een aantal Weensche handelshuizen hebben zij in hun val meegesleept. In hoofdzaak schijnen ge troffen de Joegoslavische exporteurs, wier verliezen op 15 a 20 millioen dinari geraamd worden. De bladen te Boekarest houden zich ern stig bezig met deze verontrustende evenemen- ten en wijzen erop, dat de Opperste Econo mische Raad tot een bijzondere conferentie bijeengeroepen is. Er zou een aanmerkelijike verlaging der uitvoerrechten voor mais, ha ver en gerst aanstaande zijn. Ook de uitvoer rechten voor tarwe zouden', nadat to de bdo-; nenlandsche behoefte aan tarwe voorzien.jzal zijn, belangrijk verlaagd worden. j JONGE BOEVEN. fi Te Berlijn is een bende van jonge zakken- rollers, ladelichters en inbrekers ontdekt. Waren meest jongens van een jaar of 13, 14 die hun gemeenschap den wijdschen naam' Ku-Klux-Klan hadden gegeven. Zij woonden in den ongebruikten watertoren voor het Char- lottenburgsche station, waar een 13-jarig meisje, dat ook tot de bende hoorde, het ge- stolen eten voor hen bereidde. Den geheelen zomer hebben de jonge deugnieten de omge- ving onveilig gemaakt. Ten slotte is een paar dagen geleden alles uitgekomen, doordat een der boefjes gepakt werd bij het zakkenrollen. IN EEN TUNNEL GEDOOD. Bovenop een wagon van den sneltrein, die Zaterdagavond van Nancy Parijs binnen- reed, werd het verminkte lichaam van een jongen man gevonden. De passagiers van den wagon verklaarden, dat deze man zich in hun coupe had uitgegeven voor een agent der opsporingspolitie en inzage van hun papieren had geeiscbt. Zijn houding kwam echter den reizigers eenigszins verdacht voor en toen dan ook bezwaar werd gemaakt om de ge- vraagde papieren af te geven, vluchtte de pseuao-agent door't couperaam naar het dak- van den trein. Vermoedelijk heeft hij bij het passeeren van den trein door een tunnel een schedel- breuk opgeloopen. VERDUISTERING VAN 400.000 FRS. Te Parijs heeft een afdeelingschef bij een bank 400.000 frs. verduisterd. Dit feit kwam uit toen hij bij zijn ziekte door een ander ver- vangen moest worden. De dader, een oud-officier, die zich in den oorlog bijzonder onderscheidde, bekende het geld gebruikt te hebben op de wedrennen. Om zijn onberispelijk verleden werd de da der voorloopig in vrijheid gelaten. DE STORM IN EN RONDOM NEW-YORK. -I Enkele viliegtuigen, die te Mkchelriel<F'wa ren gekomen' voor de nationale luchtrace, zito door dten plotseling opgestoken storm zwaar beschadigd. Van het nieuwe, geheel metalen Ford-viiegtuig zijn twee vleugels afgenukt en 200 yards verder neergeworpen. De race con de Pulitzer trophy, die Zaterdag zou plaats hebben, is tot gister uitgesteld, nadat een' iie- gervlieger, die van Maryland to een Havil- land was komen vliegen, zich ternauwennood1 van den dood kon redden. Zijn machine sloeg over den kop bij de landing, doch zoowel de piloot ails de mecanicien ontkwamen zonder ernstige verwondingen. Een groote bommen- werper werd tot landing gediwongen in Campdix (New Yersey). E'EN PLEZIERBOOT VERONGELUKT. Veertien toeristen van Kansas zijn in den inham van Sebastian (in Florida) verdron- ken. Een pteizierboot, waarop zij zich be- vond'en, sloeg in een hooge zee om, toen zij trachtte te draaien JOURNALIST BESCHULDIGD VAN HOOGVERRAAD. De politie te Boedapest heeft een journalist van het christelijk sociale blad „Uj Nemze- dek" in hechtenis genomen, op groad' van een beschuldiging van oproer en hoogverraad. In den revolutietijd had hij. zich nogal op den I voorgrond geplaatst, om da a ma met zijn broer, die destijds burgemeester was, te vluchten. Eenigen tijd geleden keerde hij naar Boedapest terug. Men was echter zijn vroegere gedragingen blijkbaar niet vergeten. EEN MODERNE NERO. Den laatsten tijd hadden herhaaldelijk j te Freiburg en omgeving brandstichtingen plaats, welke groote schade aanrichten. Dezer dagen is het eindelijk gelukt den dader te ar- j resteeren: het bleek een 26-jarige arbeider uit Erbisdorf te zijn, die tevens brandweer- I man was. Hij bekende vijf brandstichtingen j op zijn geweten te hebben. Als mofief gaf hij in de eerste plaate zijn eerzuchi op, om zich j als Irandweerman bij reddingen te onder- scheiden. maar tevens bet genet, dat hij on- dervond bij den aanblik van een grooten brand. Of deze moH-ne Nero het schouwspel ook bezong. vertelt het bericht niet! II I tonto**lififitl1 TPf "rirT'ni Wx flofnBR!? URncRn on 2 TVIclvtCSI i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1