DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 242 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 WOENSDAG 14 OCTOBER DM numiu«r bestaat uif 2 Matfen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uifgegeven. Abonnemenlspriis bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door iet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWJjsnummers 5 cents. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telr^","<r. 33. Fostgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regtl 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. De conferentie is Maandag aangevangen met de bespreking van de bepaling van het ontwerp-Rijnpact, waarbij Frankrijk zich het recht op militaire interventie voorbehoudt, voor het geval de arbitrage-verdragen van Duitschland met Polen en Tsjecho-Slowakije worden geschonden en voor het geval van een gewapend ingrijpen van de overtredende partij. De conference schijnt een modus te zoeken, ten einde Frankrijks recht van ga- rantie tegenover zijn Oostelijke bondgenooten te laten bestaan. De Fransche delegatie is van meening, dat Fankrijk de handen behoort vrij te hebben in het geval van een flagranten aanval van Duitschland tegen Polen en Tsjecho-Slowa kije, om deze landen automatisch te hulp te kunnen komen. Wat betreft schending de arbitrage-verdra gen, waarvoor de aansprakelijkheid niet blijkt, zou Frankrijk, trouw blijvend aan zijn vredelievende onpartijdige politick, bereid zijn, maar dan ook alleen in dit geval, zijn garantie aan te wenden slechts na overleg met den Volkenbondsraad, welks mandataris het aldus zou worden. Ten opzichte van het bericht betreffende de principieele overeenstemming, welke ter pactconferentie bereikt zou zijn in zake Duitschlands toetreding tot den Volkenbond zegt de bijzondere correspondent van het Wolff-bureau te Locarno het volgende: „Van een definitieve instemming der Duit- sche delegatie met art. 16 kan geen sprake zijn. Eveneens onjuist zijn de volgens een Havas-bericht opgedoken geruchten over een bedenktijd van 24 uur, welken de Duitsche delegatie ten behoeve van deze kwestie ge- vraagd heeft. Tot het verkrijgen van ""zulk een termijn bestond geen aanleiding." Wolff spreekt. echter niet het Havas-be richLjegen dat een Duitsche gedelegeerde uaar.Berlijn is ver'trokken om daar nadere Tnlichtingen te verstrekken. Integendeel be- vestigt het dit bericht. Het meld n.l. dat de staatssecretaris bij de rijkskanselarij, dr Kempner, zooals aangekondigd, naar Berlijn vertrokken is om den rijkspresident mededee- lingen over de besprekingen te Locarno te doen, Volgens de „Daily Herald" is de op Duitschland uitgeoefende pressie om tot den Volkenbond toe te treden, met succes be kroond. Duitschlands betrekkingen met Rus land zullen minder hartelijk worden, waar voor het toetreedt tot een groepeering van mogendheden, welke door Engeland in diplo- matiek, zoo niet in militair, opzicht tegen Rusland zal worden gebezigd. Een drietal overwegingen hebben ten aan- zien van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond een beslissenden invloed op Stre- semann uitgeoefend. De eerste is de toezeg- ging van groote industrieele credieten, De tweede een gentleman-belofte, dat de Keulsche zone binnen zeer korten tijd zal worden ont- ruimd en de derde de voile en gelijkwaardige erkening van Duitschland in het concert der Westelijke mogendheden. De Fransche ochtendpers is over het resul- taat van de conference van Locarno bijna eestemmig tevreden. Het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond wordt door de Fransche bladen als een feit voorgeste'd. Alleen de „Matin" uit haar twijfel. De Sovjet-regeering, die blijkbaar goede luisteraars te Locarno heeft, legt, volgens de Times zenuwachtigheid aan den dag over den gang van de conference aldaar, en de Sovjetpers verhopvaardigt zich thans al min der op het succes van Tsjitsjerin te Warschau en Berlijn. Te Moskou loopen geruchten, dat Tsjitsje rin naar Rome zal gaan om te trachten de toetreding van Italie tot het pact zooal niet te beletten dan toch te vertragen. Beweerd wordt, dat Sovjet-Rusland bereid is, aan Italie ruime economische concessies toe to zeggen om dit land buiien het pact te hou- den. Of Tsjitsjerin zelf aan het succes hier- van gel oof t? De conferentie" is gistermiddag om 5 uur bijcen'gckomen om het algemeen verslag der juristen in ontvangst te nemen, over den stand der herzieningswerkzaamheden, die hun zijn toevertrouwd met het oog op de de finitieve redactie van het veiligheidsverdrag. De comferentie was het er over eens om net grootste gedeelte van den fcesproken tekst goed te keuren. Slechts enkele punten werden tot een volgend debat uitgesteld. Alles wijst er op, zegt Renter, dat de con- ferentie op bevredigende wijze zal eindigen in de volgende week. Het is e:liter niet on- waarschijnlijk, dat cenige overeenkomsten ad referendum zullen worden onderteekend. Daar cr gistercnochknd1 geen zitting was, heeft Briand geconfcrcerd met Chamberlain. Na zijn onderhoud met Luther en Strese mann. had Skrzynski ook nog een gesprek met Chamberlain. Btrihelofe heeft cen uit- voerige besprekine gd:ad met Von Schubert. De juristen hebben gezceht naar een for- mule, die in het. Rijnpt.ct het Fransc'qe,recht van interventie jeserveert voor de garantie der Oostelijke arbitrageverdragen; er is een groote stap in de rkhting eener toenadering gedaan. Gisterochtend verscheen de Poolsche minis ter van buiten.andscbe zaiken Skrzynski in het hotel Esplanade om een bezoek te brengen aan den Duitschen rijkskanselier. Na deze visite, die cngeveer tien minuten duurde, had hij een onderhoud met Stresemann, met wien hij bij Briand kennis gemaakt had Dit ge sprek duurde ca. een uur. Het bezoek bij den rijkskanselier was slechts een beleefdheids- visite. Het onderhoud van Stresemann met Skrynski betrof in de eerste plaats de formu- leering van een eventueel te sluiten Duitsch- Poolsch arbiCageverdrag. Briand heeft gistermiddag met Scialoja geconfereerd. Havas zegt, dat in het veilig heidsverdrag, dat heden besproken zal wor den, het recht op interventie van Frankrijk om de uitvoering der Oostelijke arbitrage- verdragen te waarborgen, uitdrukkelij'k voor- behouden zal zijn. De Duitsche staatssecretaris dr. Kempner is gisteravond te Berlijn aangekomen en zal heden verslag uitbrengen aan den rijkspresi dent en het rijkskabinet, om dan zoo spoedig mogelijk naar Locarno terug te keeren. Over verschillende geruchten als zou er een crisis zijn ontstaan bij de besprekingen op de conferentie, meld den de corresponden- ten van de Beriijnsche bladen het volgende: Nadat men het ten opzichte van het garan- tieverdrag eens was geworden en nadat ook de beraadslagingen aangaande de Oostelijke arbitrageverdragen een gunstigen loop sche- nen te zullen nemen, hebben gisteren de Duitsche gedelegeerden tijdens hun onder houd met Chamberlain en Briand in het Grand Hotel enkele problemen te berde ge- bracht die Duitschland als levenskwesCes be schouwt en die noodzake1 ijkerwij ze met het sluiten van het garantieverdrag en de arbi trageverdragen dienen te worden geregeld. Tot deze problemen behoort de ontruiming van de Keulsche zone die volgens de Du't- sche delegatie terstond moest plaats vinden. Vooris moet de kwestie van de ontwapening definitief worden geregeld. Duitschland moet er op kunnen rekenen dat het nog bezette Rijnland eerder dan op het door het vredesverdrag bepaalde Cjdstip zal worden ontruimd en dat het plebisciet in 't Saargebied vroeger dan dOor het verdrag van Versailles wordt voorzien zal plaats vin den. Zoowel Chamberlain als Briand hebben duidelijk te kennen gegeven er niet aan te denken deze concessies aan Duitschland te bewilligen. Zij verklaarden dat deze concessies met de vraagstukken van het garantieverdrag en van de arbitrageverdragen niets te maken hadden en zij verweten zelfs de Duitsche ge delegeerden door het opwerpen van deze vraagstukken dp moeilijkheden waarmede de conferentie bereids te kampen heeft nog groo- ter te maken. Harerzijds gaf daarop de Duitsche delega tie te kennen dat van het al of niet verkrijgen dezer concessies de verdere houding van de Duitsche delegatie zou afhangen. WOELIGE TOONEELEN IN HET OOSTENRIjKSCHE PARLEMENT. Gister hebben er in den Oostenrijkschen Nationalen "Raad zeer hevige botsingen plaats gehad tusschen de sociaal-democraten en Mataja, den minister van buitenlandsche za- ken, bij de debatten over het besluit van den Volkenbondsraad. De soc.-dem. spreker Leth- ner richtte zich in heftige woorden tegen den minister, dien hij den ergsten konkelaar tegen de aansluiting bij Duitschland en den grooi- sten vijand van Duitschland in de Oosten- rijksche politiek noemde. De spreker viel ook de groot-Duitschers aan, die dit drijven van Mataja verdroegen en partijgenooten in den ministerraad hadden. Mataja heeft volgens hem een ziekeiijke haat aan alles wat Duitsch is. Mataja stelde hierop aan de oppositie de vraag, of zij het betoog van Lethner afkeur- de, waarop de sociajisten stormachtig „neen" riepen. Toen Mataja de rede van Lenthner onsmakelijk en oneerlijk noemde, werd er ge- weldig geschreeuwd. Ramek, de bondskanselier, ging ter be- scheming voor Mataja staan en trachite Bauer, den sociaal-democratischen leider, te kalmeeren. De socialisten riepen echter: Geen vergadering zonder excuses. De vergadering werd toen geschorst om de partijleiders gelegenheid te geven, over het incident te spreken. Zij hebben zich, naar ver- lufdt, onb'evo'egd verklaard om een besluit te nemen en gezegd, dat het de taak is van de regeering, vast te stellen of zij zich solidair met Mataja verklaart. DE STAKING IN FRANKRIJK MISLUKT. De extremisten zien thans zelf in, dat de siakingspoging geheel mislukt is. Alle bladen zijn het er over eens, dat de staking een fiasco is geworden Vele organen wijten de incidenten yan den dag aan de com- munisten. „Peuple" schrijft, dat die eommunistische staking ten gunste van Abd-el-Krim een „na- tuurlijken" dood is gestorven. Volgens de „Oeuvre" is thans geblcken, dat de commu- nisten de ware kracht van het volk niet ach- ter zich hebben. De „Matin" zegt, dat de bclsjewisten niet anders dan hun onmachtige razernij ten toon konden spreiden. Het gezonde verstand van de arbeiders heeft gezegevierd, volgens het blad. Het .Journal" heeft een onderhoud gehad met dien minister van binnenlandsche zaken, Schrameck, en preciseert, dat de buitenland sche arbeiders, op wie de communisten reken- den, zich voor het meerendeel van deelneming aan de beweging onthouden hebben. De slag is hard geweest voor agitaforen als Dor lot De justitie zal haar plicht doen. De „Humanite" zegt echter, dat de sta king een vreedzaam karakter had, en zij stelt de regeering verantwoordelijk voor de bloe- dige incidenten. Volgens de Maandagavond binnengeko- men officieele berichten, hebben te Parijs 80 arrestaties plaats gevonden en een twintigtal in den omtrek. Zestien agenten werden ge- wond. ♦Berichten uit de provincie bevestigen, dat de staking is mislukt. De door de communis ten te Parijs en in andere groote steden geor- ganiseerde bijeenkomsten zijn zonder noe- menswaardige incidenten verloopen. Volgens de inlichtingen, op de prefectuur van politie ingekomen, zijn de werklieden gis- terenochtend onder de grootste kalmte weer aan het werk gegaan. De gisteren gearresteerde betoogers zijn naar het huis van bewaring overgebracht of voorloopig in vrijheid gesteld. NIEUWE BOTSINGEN MET VRIJMETSELAARS. De fascistische betoogingen tegen vrijmet- selaars zijn in Italie nog niet ten einde, hoe- wel de autoritei'ten er thans kraclitgier tegen optreden. Zondagavond drongen fascisten in het Palazzo del Gesu, de plaatselijke loge, binnen, en namen daar verschillende vaande's mede, welke daar als zegeteekenen uit den oorlog waren bewaard. Door de politie werd een charge uitgevoerd en 9 fascisten zijn ge- arresteerd. Later beproefden fascisten het Pa lazzo Giustiani binnen te dringen, doch zij werden door de politie verdreven. Naar aanleiding van deze incidenten heeft Farinacci, de secretaris der fascistische partij, Foschi, den hoofdleider der Romeinsche *f- deeling van de partij, van zijn post ontheven WAT IS ART. 16? Het zoo veelbesproken artikel 16 van het -Volkenbondsstatuut, waarop Duitschland gekomen, luidt letterlijk als volgt: zijn ongeneigdheid om tot den Bond toe te treden grondde, en waaromtrent men te Lo carno thans tot een accoord schijnt te zijn Indien een Volkenbondslid, tegen de bij art. 12, 13 en 15 aanvaarde verplichtingen in, tot oorlog overgaat, wordt het zonder meer beschbuwd als een oorlogsdaad te heb ben begaan tegen alle andere Bondsleden. Deze verplichten zich, onverwijld alle han- dels- en financieele betrekkingen met dat lid af te breken, hun onderdanen ieder verkeer met de onderdanen van den verdragschen- nenden staat te verbieden en alle financieele, handels- en persoonlijke betrekkingen tus schen de onderdanen van dien staat en van iederen anderen staat, onverschillig of deze laatste Bondslid is of niet, af te snijden. In dit geval is de Raad verplicht, den ver- schillenden betrokken regeeringen voor te stellen, njet welke land-, zee- of luchtstrijd- krachten ieder lid voor zijn deel aan de ge- wapende macht heeft bij te dragen, die aan- gewezen is om de Bondsverplichtingen te dcen eerbiedigen. De Bondsleden zeggen elkaar bovendien wederkeeringen sLun toe bij de uitvoering van de op gromj van dit artikel te treffen economische en financieele maatregelen, ten einde de daarmee verbonden verliezen en na- deelen tot de kleinste afmetingen terug te brengen. Zij steunen elkaar eveneens weder- keerig in den tegenstand tegen iederen spe- cialen maatregel, dien de verdragschennende staat tegen een huiiner richt. Zij doen al het noodige, om den strijdkrachten van een iege- lijk Bondslid, dat aan een gemeenschappel'jk optreden tot het doen eerbiedigen der Bonds verplichtingen deelneemt, den doortocht door hun gebied mogelijk te maken. Ieder lid, dat zich aan schending van een uit het Statuut voortvloeiende verplichting schuldig maakt, kan buiten den Bond wor den gesloten. De uitsfuiting wordt uitge- sproken bij stemming van alle andere, in den Raad vertegenwoordigde Bondsleden. Uit den tekst blijkt, dat art. 16 toepasselijk is bij een door een Bondslid begonnen oorlog. Gesteld, dat Rusland zoolang het niet lid van den Bond is een oorlog tegen Po len zou beginr.en, zou dus art. 16 niet tegen Rrsland kunnen worden toegepast. Dat is niet «ge*-eel juist Art. 17 kent nl. een gelijk optreden der gezamenlijke Bonds leden tegen een oorlog-beginnenden staat die geen lid is van den Bond. Volgens dat arti- kel noodigt, bij een conflict tusschen een lid en. een niet-lid (Polen en Rusland b.v.) de Raad beiden uit, zich ad noc aan de Bonds- procedure te onderwerpen. Wordt die uitnoo- diging door beiden geacceptcerd, dan geldt het niet-lid voor den duur der procedure als lid, met alle rechten en plichten van dien, en is hetdus, gaat het tof oorlog over, onder- worpen aan de bepalingen van art. 16. Slaaf het niet-lid de uitnoodiging af en grijpt het daarna naar de wapenen tegen een wel- Bondslid, dan zijn de bepalingen van art. 16 eveneens op*het niet-lid van toepassing: Art 16 is tot dusver nog nimmer toegepast. Het voorstel van Litauen (October 1820), om wegens den inval van den Poolschen ge- neraal Zeligowski het artikel op Polen toe te passen, is niet ontvankelijk verklaard, daar Polen iedere verantwoordelijkheid voor Ze- ligowski's daad van de daad wees. Tijdens het Korfoegeschil (September 1923) vroeg Politis namens Griekenland toepassing van art. 16 op Italie; uit politieke gronden werd toen van toepassing der dwangexecutie af- gezien. Art. 16 is een der grootste bezwaren van de V. S. tegen toetreding tot den Volkenbond, daar zij (resolutie-Lodge) niet de verplich ting op zich willen nemen, aan een militair optreden deel te nemen. DE DUITSCHE COMMUNISTEN EN HET STAATSGERECHTSHOF. De eommunistische Rijksdagfractie heeft voorgesteld de juridische commissie uit den Rijksdag te laten bijeenkomen in verband met verscheidene misstanden, die volgens haar aan den dag zouden zijn gekomen bij de on- derzoekmethoden van het Staatsgerechtshof tot bescherming der republiek. RUSSISCHE CONCESSIE AAN HET BUITENLAND. De sovjet-regeering heeft, naar de Dni meldt, aan een Italiaansche maatschajipij concessie verleend voor de uitoefening van het landbouwbedrijf op 18.000 desjatinen grond in het gouvemement Odessa. De maat- schappij zal aan de sovjetregeering 25 pet. van haar zuivere inkomsten afstaan. Zij is echter vrijgesteld van betaling der landbouw- belasting; echter niet van de plaatselijke hef- fingen. De concessie is verleend voor 15 jaar; na afloop van dezen termijn zal de maat- schappij den grond en den geheelen inventa- ris zonder nadere vergoeding aan de sovjet- regeering moeten afstaan. MISS CAVELL HERDACHT. Gisteren is, naar onze correspondent te Brussel meldt, in de celgevangenis te Sint Gillis, de tiende verjaring van den dood van miss Cavell herdacht met een godsdiensplech- tigheid in de kapel. Gedelegeerden van am- bassadeurs van Engeland en Spanje, de Ier- sche vertegenwoordiger te Brussel en talrijke leden van de Britsche kolonie woonden de plechtigheid bij. De harmonie van het' ge- vangenispersoneel speelde het God save the King en de Braban^onne en, na afloop, defi- leerden al de gevangenen voor de cellen waarin miss Cavelle en Gabrielle Petit hare laatste uren doorbrachten. SOCIALISME IN HET OOSTENRIJK- SCHE LEGER. Maandag hebben in Oostenrijk de verkie- zingen plaats gevonden van de „vertrouwens- mannen" van het leger, die vroeger bekend waren als „soldatenraden". Bij deze verkie- zingen stonden twee organisaties tegenover elkaar: de socialistische Militaire Bond an ,de burgeriijke „Weerbond". Volgens een mededeeling in de Arbeiterzei- tung behaalde de Militaire Bond een schitte- rende overwinning, door van de 252 zetels er 224 te veroveren en van de 15.000 uitge- brachte stemmen er 12.000 op zijn candida- -ten te vereenigen. Dit voor zoo'ver het de sol- daten betreft Bij de verkiezing van vertrouwensmannen uit de onderofficieren kreeg de Militaire Bond 23, het burgeriijke „Gagistin Verband" 17 mandaten. Naar aanleiding van dezen uitslag betoogt de Arbeiterztg. in een hoofdartikel, dat „de burgeriijke terreur" van de christelijk-socia- len minister van oorlog voor de vierde maal is afgeslagen, ofschoon de geheele geestelijk- heid ditmaal tegen den Militairen Bond in het geweer was gekomen. Echter verloor de Militaire Bond in Wee- nen vijf zetels. De christelijk-sociale Rijkspost schreef: „Tot nu toe heeft de Weerbond reeds zes mandaten gewonnen, waarbij er nog we; meer zullen komen. Het publiek heeft thans opnieuw een bewijs gekregen dat het leger in de politiek betrokken wordt, waartegen terecht van oudsher wordt geprotesteerd. DE MONARCHIST1SCHE ACTIE. Naar aanleiding van het bericht betreffen de de aanwezigheid van een vertegenwoor diger van het Nederlandsche leger bij de ont- hulling te Berlijn van een gedenkteeken, ge- wijd aan de nagedachtenis van de gevallen officieren cn manschappen van het gewezen regiment Augusta, wordt van de meest be- -voegde zijnde aan het Handelsblad medege- deeld, dat wel een Nederlandsch officier, die vroeger bij dat regiment gedetacheerd is ge weest, als particulier bij de onthuliling tegen- woordig was, doch dat van een officieele ver- tegenwoordiging van het Nederlandsche le ger geen sprake is geweest. Het rijksweerministerie heeft een ouderzoek ingesteld tegen generaal Sixt von Arnim, te gen de hoofdofficieren van de rijksweer, die aan de plechtigheid hebben deelgenomen en tegendenvoorzitter van de vereeniging van vroegere manschappen van het regiment, die schiftelijk had verklaard, dat de plechtigheid geen partij-politiek karakter zou dragen. Op grond van deze verklaring had het rijksweer ministerie toegestaan dat een compagnie rijks weer aan de plechtigheid der onthulling zou deelnemen. Het rijksweerministerie heeft thans gene raal Sixt von Arnim verzocht onverwijld den text van zijn rede over te leggen. In het vervolg zullen generaals en andere hoofdofficieren, die bij dergelijke plechtighe- den het woord willen voeren, hun rede van tevoren aan het rijksweenninisterie moeten voorleggen. Doen zij dit niet, dan zal geen toestemming meer worden gegeven tot deel neming door rijksweertroepen. Volgens het ,,8-Uhr Abendblatt" is ook rijkspresident von Hindenburg ten zeerste onfcstemd over de wijze waarop generaal Sixt von Arnim zich Zondag gedragen heeft. SCHEEPSRAMP. Ben telegram uit Louden meildt, dat aan de Argentijnsche kust, tengevolge van een aan- varing met de stoomboot „Forbin" een Ar- gentijnsch stoomschip is verongelukt. 10 pas- sagiers zijn verdronken, terwijl verscheidene gewond werden. EEN DAKLOOS GEMEENTEBE- STUUR. Te Herve (provincie Luik) is het gemeeate- bestuur bij deurwaardens-exploiit uit de loka- len gezet, waarin het gevestigd was, op grond dat het de huur niet betaald had. Dit is te pijnlijker, waar het stadje in 1914 gedeeltelijk was verwoest en het raadhuis sindsdien nog niet was herbouwd. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE AUTO-RE NNENt Bij de auto-wedstrijden te Detroit heeft een der autobestunrders de macht over zijn wa- gen verloren, waardoor hij temidden van een menigte toeschouwers terecht kwam. Onge- veer 50 personen, waarvan 20 ernstig, zijn gewond. De bestuurder zelf is gedood'. HET GRENSCONFLICT MET IRAK- De Estlandsche generaal Laidoner, die de voomaamste Volkenbondsgedelegeerde is in de commissie welke tot taak heeft den toe- stand na te gaan in de nabijheid van de h grenslijn tusschen Irak en Turkije gedurende de regeling van het geschil, is gister uit Mar seille" vertrokken en zal naar verwacht wordt tegen het einde van de maand op de plaats van besfemming aankomen. De andere leden der missie zijn Senor Or- tema, van den Spaauschen diplomatieken dienst, en kolonel Jac van het Tsjechoslowa- kijsche leger, die als zijn assistenten zullen optreden. Secretarissen zijn de heeren Markus van den Estlandschen diplomatieken dienst en Signor Chariere van het Volkenbonctese- cretariaat. KORTE BERICHTEN. Men verwacht, dat de nieuwe verkie- zingen in Tsjechoslowakije op 15 November zullen worden gehouden. Naar vernomen wordt, zou de .weten- schappelijke expeditie, die naar Moermansk is gezonden, op twee plaatsen der Witte Zee-kust rijke mineraallagen met sterk radi- umgehalte ontdekt hebben. Het zeilschip Sirius is, volgens een be richt uit Hamburg, door een Engelsch stoom schip overvaren. Het zeilschip is op hot strand gezet. Volgens de Izwestia wordt Leningrad door nieuwe overstroomingen bedreigd. Het water in de Newa is de eerste dagen van October^ weer sterk gestegen en wanneer er onverhoeds een storm of orkaan mocht opste- ken, is het gevf.ar voor een overstroominc zeer groot. Volgens de Agenzia della Capitale, zou Tsjitsjerin vandaag met den Sovjet-Russi- schen gezant uit Rome te Moran spreker, over een bezoek, dat hij binnenkort aan Mus solini denkt te brengen. De gewezen directeur van de girokas, filiaal Charlottenburg, van de Duitsche Rijksbank is in hechtenis genomen. Hij heeft zich aan verduistering van ongeveer 500.000 mark ten nadeele van de Rijksbank schuldig gemaakt. Hij was op 1 October j.l. gepen- sionneerd en bij de herziening der boeken., die nadien plaats vond, heeft men de malver- saties ontdekt. Uit St. John, in Nieuw-Brunswijk, komt bericht dat in den jongsten storm aan de kust van den Atlantischen Oceaan vijf schoeners schipbreuk hebben geleden in een baai bij Undy. Tusschen Belgie en Finland is een ver drag van meestbegunstiging gesloten. ALKMAAKSdHE DOURANT i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1