Alkmaarsche Courant Najaarsmarkten Alkmaar. PAARDENMARKT Groote Najaars-Veemarkt De Reisgenoote. Oe Noordhollandsche wegenplannen. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Woensdag 14 October. Woensdag 28 October a.s. op Dinsdag 3 e Woensdag 4 November a.s. GemenglPftieiiws miilLLETON. 248 1925 Honderd Zeven en Mitigste Jaargang. p k (Slot). Do kosten van inrichting van het voor de geheele provincie ontworpen wegennet zijn geraamd op 22 millioen gulden. Reeds is 21/* millioen gestort in een wegenfonds. Jaarlijks zal uit de provinciale kas daaraan de eerst- volgende 15 jaren 750.000 worden toege- voegd. De rest wordt uit een geldleening ge- vonden. Het is de bedoeling de uitvoering van het tan over een tijdvak van 15 jaren te verdee- ien, aan te vangen in 1927. Omtrent de volgorde, waarin de aanleg zal plaats vinden, worden thans nog geen voor- stellen gedaan. Wei schrijven Gedeputeerde Staten ergens in hun voordracht: „Ook zal de bereidwilligheid eener bepaalde streek om in de kosten mee te dragen van invloed kun- nen zijn op de volgorde, waarin de aanleg der op het wegenplan voorkamende wegen plaats vindt, terwijl, indien de bijdragen van derden van genoegzame beteekenis zijn, ver- snelling van het tempo, waarin het plan ten uitvoer wordt gelegd, overwogen kan worden. Een voor de hand liggende en voor de snelle uitvoering zeer bevorderlijke inedewerking dex belanghebbenden meenen wij te mogen zien in de geheel of ten deele kosteiooze be- schikbaarstelling der voor de wegen benoo- digde terieinen" Deze opmerkingen van gedeputeerde sta ten hebben betrekking op de aanlegkosten der wegen. In deze aanlegkosten willen. gedepu teerde staten trachten bijdragen te bekomen van het rijk en van gemeenten of waterschap- pen. Als absolute voorwaarde stellen zij bij dragen uit de betreffende streek in de aan legkosten echter niet, maar daannede kan zooals gezegd bespoediging van den aanleg verband houden. Jaarlijksche bijdragen zullen gelukkig niet worden opgelegd. Bij de eerste behanaeling van het wegenvraagstuk waren gedeputeerde staten dat wel van plan. Op de gronden en gebouwen in de nabijheid der wegen zou een nieuwe belasting worden gelegd in- dezen vorm, dat jaarlijks naar gelang van de be- lastbare opbrengst een zeker bedrag aan de provinciale kas zou moeten worden opge- bracht. Dat was in Januari 1924. Ik heb deze nieuwe belasting altijd onbillijk gevonden en in woord en geschrift herhaalde- fijk daarvan getuigd. De primaire wegen, de groote wegen, waarover het hier gaat, dienen voor het zware, doorgaand verkeer. Die we gen komen er niet in de eerste plaats ten be- hoeve van de huizen en gronden in de buurt. Hun belang strekt zichaveel verder uit, tot buiten de provincie, ja zelfs tot buiten het rijk Provincie en rijk moeten daarvoor opko men. Dat kwam ook tot uitdrukking in een mo- lie, die in Januari 1924 werd voorgesteld door den heer Van Leeuwen en eenige andere statenleden, waarin werd uiOesproken, dat alleen zij, die van onderhoudslast van pri maire wegen worden bevrijd, behporen ver- plicht te worden tot een uitkeering ten behoe- ve van de provincie in de onderhoudskosten dier wegen, doch tot geen hooge&bedrag dan dat, waarop hun de onderhoudslast jaarlijks gemiddeld te staan is gekomen. Deze motie werd in de statenvergadering met sympathie begroet. Het daarin neergelegd beginsel ten aanzien van de primaire wegen werd ook ver- dedigd door de heeren De Miranda en Kete- laar, en de heer Hendrix, sprekende namens Gedeputeerde Staten, gaf reeds dadelijk blijk van een tegemoetkomende houding. De motie werd daarop ter overweging gesteld in han- den van Gedeputeerde Staten. En nu ver- heugt het wel zeer, in de voordracht van Ge deputeerde Staten te lezen „Het onderhoud van deze primaire wegen en van de 80 K.M. niet-primaire wegen, welke de provincie eerlang in beheer en on derhoud zal hebben, wordt, na aftrek van de deswege fe ontvangen bijdragen van ande- ren, geschat op een jaarlijksch bedrag van 250.000. „Wij stellen u voor die onderhoudskosten, welke eerst geleidelijk tot het voile bedrag van 250.000 zullen stijgen, ten laste der provinciale begrooting te brengen. Ten aan zien van de bijdragen van derden meenen wij, voor zoover het de onderhoudskosten van primaire wegen betreft, het standpunt te moe ten innemen dat zulks in tegenstelling met hetgeen ten opzichte van secundaire wegen door ons wordt voorgestaan als regel slechts zij, die door de overneming van we gen van een onderhoudsplicht worden be vrijd, in overeenstemming met art. 2 der wa- terstaatswet 1900 in plaats van dien onder houdslast voortaan een jaarlijksche, afkoop- baar te stellen bijdrage in de onderhouds kosten aan de provincie zullen verleenen". Dat is zeker een zeer belangrijke stap in de goede richting. Er blijft nu nog over de vraag hoever jaarlijksche bijdragen in de on derhoudskosten van secundaire wegen aan de eigenaars van gronden en gebouwen zullen worden opgelegd. In de buurt van Alkmaar schijnt me echter dit vraagstuk niet zoozeer van belang. Ik verwacht, dat de provincie in die omgeving geen secundaire, maar alleen primaire wegen in beheer en onderhoud zal krijgen, zooaat aldaar het gevaar van deze nieuwe provinciale belastingheffing gelukkig is afgewend. Het gaat, meen ik, met de provinciale we- genplannen den goeden kant uit. Aan Alkmaar en haar omgeving bij den verderen tocht mijn beste wenschen. D. KOOIMAN. Purmerend. SLINGERWAARNEMINGEN OP ZEE. Men meldt ons: Aan boord van Hr. Ms. Onderzeeboot K XI, die Donderdag 15 dezer van Helder naar Nederlandsch Indie vertrekt, zal de In- genieur der Rijk«commissie voor Graadme- ting en Waterpassing Dr. F. A. Vening Meinesz de reis tot Port Said medemaken voor de uitvoering van slingerwaarnemingen in den Atlantischen Oceaan en de Middel- landsche Zee volgens de methode, die hij in 1923 heeft toegepast aan boord van Hm. Ms. Onderzeeboot K 11, op reis naar Indie. Op verzoek van de Rijkscommissie heeft de mi nister van Marine daarvoor toestemming ver- leend, Hoewel deze waarnemingen belangrijke uitkomsten kunnen opleveren voor de kennis der zwaartekrachten op zee, daar in 1923 in den Atlantischen Ocedan slechts twee, en in de Middellandsche Zee slechts zes waarne mingen konden worden uitgevoerd, zoo is dit toch niet het hoofddoel der reis. Als zooda- nig is thans te beschouwen de beproeving van een nieuw slingertoestel, dat aan het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt volgens de plannen van Dr. Vening Meinesz en met medewerking van den Adjunct-Direc- teur Dr. C. Schoute is vervaardigd door den Eersten-Instrumentmaker L. L. M. van Rest. De waarnemingen daarmede zullen veel een- vouder en nauwkeuriger zijn, dan met het toestel, dat in 1923 is gebezigd. Een belcnopte uiteenzetting van zijn denk- beelden betreffende de inrichting van het nieuwe toestel gaf Dr Vening Meinesz in den loopenden jaargang van het Bulletin Geode- sique, het orgaan van de geodetische Sectie der Internationale geodetische en geophysi- sche Unie. Als het toeste-l aan de verwachtin- gen voldoet, waaraan wel niet' behoeft te worden getwijfeld, zal de Nederlandsehe Seintoestellenfabriek te Hilversum de ver- vaardiging op zich nemen, wanneer door ge odetische instellingen in het buiteniand d'er- gelijke toestelcn voor de uitvoering van slin gerwaarnemingen worden verlangd. Ook voor waarnemingen aan den vasten wal biedt het nieuwe toestel groote voordeelen boven de lot nu toe gebruikelij.ke Na de mededeelingen van Dr. Vening Meinesz in de bijeenkomst der geodeten ,te Madrid in' 1924, en de voordracht, die hij hield in de Meivergadering van dit jaar der Royal Geographical Society te Londen, be- staat er bij de beoefenaars der Geodesic en der Geophysica in 't buiteniand zeer groote belangstel'ing voor zijn waarnemingen en tevens de meeste waardeering voor de mede werking, die de Nederlandsehe Marine daar- bij verleent AANRIJDING. Gistermorgen cmstreeks 8 uur is, zooals we reeds in het kort meldden, op den Sche- veningschen weg, nabij de Adriaan Goed- kooplaan, een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 15-jarigen jongen het letfen gekost heeft. De groentenhandelaar T. v. B., wonende op Seinpostduin, ging, vergezeld van zijn 2 zco-ns, de 31-jarige C. y. B en de 15-jarige S. v. B., met zijn groentenwagen van Den Haag naar Scheveningen. Toen hij ter hoogte van de Adriaan Goedkooplaan gekomen was, is hij aangereden door een vrachtauto, be- stuurd! door J. uit de Nieuwe Laantjes te Scheveningen. De vader en zijn beide zoons kwamen on- der de vrachtauto en liepen ernstige verwon- dingen op. De vader kreeg een hersenschud- ding en werd in ernstigen toestand1 door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De jongste zoon kreeg de wielen van de zware vrachtauto over den buik, zoodat hij zware inwendige kwetsuren kreeg. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het diaco- nessenhuis Bronovo, aan de Laan van Meer- dervoort, getransporteerd, waar hij kort na aankomst aan de gevolgen van zijn verwon- dingen is overleden. De oudste zoon is er vrij goed afgekomen. Met een niet-ernstige hoofdwond werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht en na daar verbonden te zijn, is hij naar zijn woning teruggekeerd. De groentenwagen is zwaar besehadigd. ,De eigenaar-chauffeur van de vrachtauto heeft aan de politie verklaard, dat hij op een gegeven oogenblik vlak voor zich een hand- kar zag, waarachter drie personen liepen. Het was toen al te laat om te stoppen; het eenige wat de chauffeur nog doen kon, was het stuur omgooien. De auto kwam dwars over d'en weg te staan en slipte tengevolge van de gladheid nog een eind door. Het voor- stuk reed tegen een boom en greep den 15- jarigen jongen, die tusschen den boom en de auto bekneld geraakte. De beide andere per sonen werden tegen den grond geslingerd. De chauffeur Z. is door de politie aangehou- den als verdacht van het veroorzaken van dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld; zijn auto is in beslag genomen. Het lijk van het 15-jarige slachtoffer is van- morgen naar het gemeente ziekenhuis ter ge- rechtelijke lijkschouwing vervoerd. RIJKSPERSONEEL. Op verzoek van versc^eidene organisaties heeft gisteren een spoedvergadering plaats gehad van de centrale commissie voor geor- ganiseerd ovcrleg in ambtenarenzaken. De organisaties uitten haar algemeene ont- stemming over de beslissing der regeering om voor 1925 geen generale voorziening te treffdn, nadat daaromtrent naar haar mee- ning door de houding der regeering zelve bij het rijkspersoneel verwachtingen waren ge- wekt. Besloten werd, de regeering namens alle organisaties een brief te doen toekomen, waarin diepe teleurstelling wordt uitgespro- ken over deze beslissing zelve en over de wijze, waarop de regeering deze aangelegen- heid in het georganiseerd overleg heeft ge- meend te moeten behandelen en waarin nog- maals bij haar ten sterk-te wordt aangedron- gen op haar standpunt terug te komen. Men meldt aan de N. R. Crt.: Zaterdag is de R.K. Centrale van burger- lijk ovcrheidspersoneel te Amsterdam in ver- gadering bijeengekomen. Aanwezig waren vertegenwoordigers van R.K. ambtenaren, werklieden, postpersoneel, R.K. onderwijzers bij )iet openbaar onderwijs, bijzondere onder wijzers en R.K. leeraren bij het nijverheids- onderwijs. Besproken werd de vraag, welke houding zou moeten worden aangenomen tegenover de door de regeering in uitzicht gestelde maatregelen ten aanzien van de salarisher- ziening. Zeer sterk kwam lot uiting het verlangen, met het georganiseerd overleg maar te ein- digen. Het verloop van zaken bij de salaris- regeling in 1924 en de manier waarop thans de regeering weer meent overleg te moeten plegen, is tot dit verlangen aanleiding. Na ampele bespreking werd besloten, de resultaten van het onderhoud met de R.K. Kamerfractie af te wachten en daarna op- nieuw de zaak onder het oog te zien of ver der nog aan het georganiseerd overleg zal worden deelgenomen. Het bestuur der vereeniging van personeel, werkzaam bij 's Rijks betonning en verlich- ting, heeft be-loten, zich tot de Centrale van vereenigingen van personeel in's rijks dienst te wenden, opdat er bij de regeering ten sterkste zal worden aangedrongen, de toe- zegging in zake een duurtebijslag te verwe- zenlijken. Het dagelijksch bestuur der Centrale van vereenigingen van personeel in's rijks dienst heeft besloten, op Dinsdag 20 dezer te 's-Gra- venhage een congres te houden, waarvoor alle besturen en afdeelingen van aangesloten organisaties zijn uitgenoodigd, ter bespreking van de nooduitkeering 1925 en de salarisher- ziening 1926. Op denzelfden datum zal des avonds een openbare vergadering worden gehouden voor het geheele rijkspersoneel te 's-Gravenhagc. 3dC==»HC tat STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLi- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT, DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. tot Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W. H. G 50) Terwijl ik schrijt en het uur van voorspel- ling slaat, doorstroomt me een gevoel van warmte en het is me of iets liefs over me waaktIk zit hier alleen en toch 2ou ik, als ik bang was oi verdriet had, slechts twee deuren benoeven te openen, misschien een beetje hard moeten roepenen hulp zou ik hebben. 't Leven drukte zwaar op mijn schouders en toen kwam er iemand, die mijn hand vast in de zijne hield, iemand, die een deel van den last overnam Iemandde vriend uit mijn kinderjaren, de beste, de edelsts man ter wereld! Neen, ik ben niet bang voor het nieuwe jaar. Parijs, 2 Januari. Ik wflde gauw mijn nieuwejaarscadeau een van mijn vader afkomstige kostbare, kleine Florentijnsche gedenkpenning, waar- van ik een dasspeld1 had laten maken -— aanbieden en was daarom al vroeg in de eetkamer. Ik herinnerde me een anderen och- tend, toen ik in de zelfde witte japon en met precies zoo'n zelfde lint, dien zelfden drem- Rel oyerschrijcknde, denzelfdgn geur varj dampende chocolade rook en daar voor het- zelfde kopje van blauw aardewerk, mijn vriend ook aantrof, die rustig en alleen zat te ontbijtenEen nu reeds lang geleden och- tend, die voortaan een historische beteekenis voor me zal hebben! Hier ben ik, Willem; goeden morgen en voor alles, een gelukkig nieuwjaar: Maar eerst moest ik hem bedanken Een Empire tafeltje, dat ik zoo bewonderd had hij een antiquiair, zag ik, zonder er echter over te durven spreken, in mijn ver- beelding reeds voor het venster van het sa lon staan, daar, waar ik altijd zit te werken en van morgen, toen ik wakker werd, had Anai'k, als boodschapster van een goeden geest en knap gedacbtenlezer, het naast mijn bed geplaatst. De geopende lade was vol rozenWat een heerlijke verrassingen wat ben ik er blij mee, innig blij! Willem, nu is het jouw beurt om verrast en blij te zijn Die beste Willem! Ik geloof niet dat hij meer verrast en blijder is dan ik, maar wat is hij meer ontroerd en dankbaarder over mijn attentie dan ik over de zijne! En juist die ontroerende dankbaarheid trof me zoo en doet mijn hart zwellen van een innige erkenteiijkheid, die ik niet goed in woorden zou kunnen uitdrukken. Phyleke, is et mogelijk dat je me zoo hebt bedacht!Maar die penning is iets heel mooisen je was er zelf zoo aan ge- hecht Dat de Reuzen-Bizuth, mijn vriend en red der in den good, zich opnieuw had beijverd een wensch van het prinsesje te vervullen, dat was heel natuurlijk, niet waar? Maar dat het prinsesje er ook eens aan had ge- dacht wat vreugde te geven, ook eens wat zorg en wat tieederheid had besteed aan de keuze van een cadeau, ja, dat was wel iets dat de noodige bewondering verdiende! 't Was juist omdat mijn gedenkpenning mooi is en ik er zoo aan gehecht was, dat ze me waardig scheen voortaan van jou te zijnen dan het ik ook nog deze violet- kleurige das voor je bestemd, een kleur, waarvan ik houd en die je goed zal staan. Ik spoor Willem tot geduld aan. Ik wil de das zelf strikken.. Ik doe het echter niet omdat ik hem op dit gebied niet erg vertrouw, want, a! is Willem niet behaag- zi k, hij is buitengewoon handig en ik zag nooit netter gestrikte dassen dan de zijne. Dat zei ik hemen hij lachte. 't Is een compliment, dat ik heusch niet verwachtte, Phylekeen van jou Maar door dat onverwachte, en werkelijk volkomen verdiende, compliment was hij zichtbaar gevleid. Waarom zeg je van jou? Sfa toch stil, Willem en buig je hoofd niet zoo voorover Van jouwel, omdat je je leven lang elegante menschen van de wereld hebt ont- moetdie wel kolossale artisten op het ge bied van dassen strikken zullen zijn geweest. Sommigen jamisschienLaat ik dan zeggen dat ik soms wel eens even goed gestrikte dassen heb gezienmaar beter, nooitJe moet niet denken, dat ik TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de benoeming tot tijdelijk onderwij- zer bij de Herv. school in Ter Aar hebben zich 64 sollicitanten aangemeld. AFSLUITING DER ZUIDERZEE. In verband1 met het ingediende wetsont- werp inzake de afslutting enz. der Zuiderzee, heeft de Overijsselsche Landbouwmaat- schappij een adres tot de Tweede Kamer ge- dicht. Bij het betreffende wetsontwerp wordt voorgesteld tegelijk met het leggen van den afsluitdijk ook te beginnen met de droogleg- ging van een der vier geprojecteerde polders en wel met den N.W. polder of de Wierin- germeer. Waar nu uit het rapport der commissie- Lovink zonneklaar is gebleken, aldus adres- sant, dat deze polder de minst geschikte is, vooral wegens het zeer hooge zoutgehalte van het bodemvocht en de geschiedenis van dte indijking en drooglegging van den Anna Paulownapolder en de Waard en Groet ge- leerd heeft dat het buitengewoon moeiiijk en kostbaar is, dergelijke gronden in cultuur te brengen, moeten de redenen die tot de zoo snelle indijking van de N. W. polder leiden wel zeer overtuigend zijn. De memorie van toelichting behoorende bij het wetsontwerp zegt dat de N. W. polder genomen wordt wijl voor deze de plannen gereed zijn en wijl deze de kleinste is, waardoor de uitvoering met het oog op hpt materiaal mogelijk is. Hiertegen is niet veel aan te voeren, hoewel het verwondering mag ba'ren, dat de directie der Zuiderzeewerken alleen al haar aandacht gewijd aan de N. W. polder. Tiet gaat er dus om, of het gewensoht is te gelijk met de afsluiting met de inpoldering te beginnen. De a dress ant laat hierop een vol- mondig neen hooren. ONGELUKKEN. Maandagavond is de 81-jarige weduwe J. T F. geboren C. in het Sionshof te Leiden van de trap van haar woning gevallen en dood opgenomen. In het buitentoeleidingskanaal naar de groote schutsluit te IJmuiden heeft Maan- dagmiddag een palingvisscher in een fuik h et lijk opgehaald van den polder worker G. K., die werkzaam is-geweest bij den sluis- bouw aldaar. Zondagavond is hij bij het naar huis gaan, te water geraakt. De man was 27 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Nedex- hemert. Maandag is te Kannpen een 14-jarigc schooljongen bij het springen van een melk- wagen gevallen en door het breken van den halswervel gestorven. Maandagavond laat is een heer van een in beweging zijnden tramwagen van lijo 7 in de Sportlaan. in Deni Haag gesprongen', waar door hij kwam te vallen Hij is in' bewusteloo- zen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Uit papieren foleek, dat de man J. A. ge- naamd is. Hij was gistermiddag nog steeds buiten bewustzijn. In de Rosestraat tc Rotterdam is de 58-jari- ge A. D. van K. aangereden door een auto bus, toen hij plotseling achter een andere autobus vandaan kwam. De man sloeg met het hoofd tegen de straat; hij is met een her- senschudding in het ziekenhuis opgenomen. Gistermiddag heeft aan den achterkant van het bouwwerk van de firma Gerzon, in de Gortstraat te 's-Gravenhage, de daar werk- zame 19-jarige J. W. een kruiwagen met ce ment op het lichaam gekregen, waardoor hij verschillende verwondingen en waarschijnlijk een schedelbreuk heeft gekregen. Hij is door den geneeskundigen dienst naar het gemeen- telijke ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE BIOSCOOPWET. Het bestuur der Vereeniging van leden dat vandaag voor het eerst heb opgemerkt. Nu is het klaarKijk eens in den spiegelf Hij gehoorzaamde en had er schik in; toen kwam hij weer bij me. 't Is de reine pracht, hoor, kleine fee die je bent! En nu, riep ik uit, mijn beide handen op zijn schouders leggende, nu moet je iets goed maken, wat je nog altijd hebt vergeten en zeg me dat je mijdat je ons beiden een heel gelukkig nieuwjaar toewenscht 't Is ongetwijfeld instincmatig, Phyleke, dat ik altijd woorden en gedachten vermijd, waarmee hij me aankeek. Er kwam iets weemoedigs in den blik, die verband houden met de toekomstmet onze toekomst. Waarom? Omdat men alleen dan over de toe komst kan spreken of er aan denken, wan neer men er naar verlangt of wanneer men, ten minste, zich die op een bepaalde wijze kan voorstellenen omdat.ik onze toe komst, lieve Phyl, volstrekt niet zieen om dat ik van ons gelukkige, nieuwe jaar ook niet heel veel meer zien. Maar waarom? waarom toch niet? 't Zop veel te lang duren je dat uit te leggen en vooral te moeiiijk ziin Denk je dat ik je niet zou begrijpen? Misschien. Zijn handen hidden de mijne vast, die nog steeds op zijn schouders lagen. Ik weet zeker dat ik het niet zou be grijpen, bevestigde ikDus Willem, zeg dan toch maar dat je me een gelukkig van gemeentelij'ke en partiouliere bioscoop- compiissies in Nederiand heeft een adres ge- zonden aan de Tweede Kamer, waarin te ha- rer kennis worden gebracht de, reeds vermel- de, conclusies ten opzichte van het ontwerp- Bioscoopwet, welke zijn aangenomen in de Zaterdag gehouden vergadering van ge noemde vereeniging. Het adres gaat vergezeld van een memorie van toelichting. Aan beide zij den van de poorten, toegang gevende tot het Binnemhof in Den^ Iiaag. stond gister een rij madmen met "borden. waarpp een plaat met onderschrift tegen de Bioscoopwet was geplakt. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE V VERDRAG. De Dietsche Bond heeft de volgende mo tie aangenomen: De Dietsche Bond, overwegende, dat dt zeggenschap over de Westerschelde, ten ge- volge van het voorgestelde verdrag (tus schen Nederiand en Belgie) niet door Neder iand en Vlaanderen, doch door Nederiand en Belgie te zamen zal worden uitgeoefend, achf dit een verzwakking van de Grootnederland- sche gedachte en acht om deze reden verwer- ping ervan wenschelijk. CONFERENTIE VOOR r' INTERNATIONAL PRIVAATRECHT De Nederlandsehe! regeering heeft Maan dagavond den deelnemers aan de Conference voor Internationaal Privaatrecht en velen ge- noodigden een ontvangsi aangeboden in dt Treveszaal op het Binnenhof. Aan den ingang der zaal werden de gasten ontvangen door den minister van justitie, mr, Schokking en zijn echtgenoote. De minister van buitenlandsche zaken was door familierouw verhinderd. TREINONTSPORING. Men meldde vannacht uit Leiden aan de N. R. Crt.: Vanavond omstreeks 10 uur heeft bij het station Waarder tusschen Bodegraven er Woerden een treinontspcring plaats gehad. De laatste trein uit Utrecht zal blijkens voor- loopige aankondiging met meer dan een uur vertraging te Leiden aankomen. Nadere bij- zonderheden ontbreken. EEN THEOLOGISCHE SCHOOL TE GOES. Naar wij vernemen zegt de N. R. Crt., be staat het plan om te Goes een theologische school tot opleiding van predikanten der ge- reformeerde gemeenten te stichten. Onderhan delingen over den aankoop van gebouwen zijn gaande. ONTVLUCHT. Een verpleegde in het krankzinnfgenge sticht te Venraay, W. uit Zevenaar, heeft gis- terochtend kans gezien de inrichting te ont- vluchten en zonder spoorkaartje Zevenaar te bereiken, waar hij gisteravond aankwam. Hij wist zijn woning te bereiken, doch voor de thuiskomst van zijn vrouw wist de politie hem te vinden en op te sluiten. Hij zal op transport naar Venraay worden gesteld. JAPANSCHE SYMPATHIE VOOR BORCULO. Een achttal Japansche visschers, die sfnds eenigen tijd hun bedrijf uitoefenen nabij de Duizendeilanden, legde, op het vernemen van de ramp in Oost-Nederland, honderd gulden bijeen voor de slachtoffers. Een sym- pathiek gebaar van deze eenvoudige men schen. INSTALLATIE RADIO-COMMISSIE. Morgenochtend om half twaalf zal de mi nister van waterstaat, ir.' Bongaerts, de de zer dagen ingestelde radio-commissie instal- leercn. nieuw jaar toewenscht. Ik wensch je een gelukkig, een heel ge lukkig nieuw jaar, Phyleke Dank je welen jou wensch ik ook een in alle opzichten gelukkig jaar toe, Wil lem. Heel lief van je. Toen zweeg hij. Er was iets,, waarover ik't met me zelf niet eens was of ik't hem zou zeggen of niet en nu zei ik het in weerwil van me zelf toch Willem, waarom krijg ik nooit eer. zoen van je? Een broer mag zijn zuster toch wel kussen? Hij glimlachte ik geloof ietwat verle- gen. O ja, maar het gebeurt niet altijd Men kan van elkaar houden, heel veel zelfs, en toch elkaar niet kussen. Neen, dat is niet waarMenschen. van wie men veel houdt, wil men kussen Sinds mijn pleegmoeder van me is heenge gaan, kust nooit iejnand me meey en van daag is het nieuwjaarsdag. Plotseling, zonder dat ik er aan dacht, kreeg ik tranen in mijn oogen. Maar mijn lieve Phyleke! Hij nam# mijn hoofd tusschen zijn beide groote handen en kuste me heel teeder op mijn oogen en toen keek'hij,zonder iets te zeggen, me even aan. Ik had zoo graag ge- wild dat hij iets zeien toen heb ik maar gezegd, wat me voor mijn mond kwam: Je kust ire heelemaal niet, zooals mra pleegmoeder het deed (Wordt vervoipdJ V*-* —dL-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5