Bij Hoest Anga-Bonbons geen tractaat hebben met RhsTajSf, wmTh'ef nandelsverdrag met Hongarije zonder stem ming goedgekeurd. Over de ontworpen Bioscoopwet hebban heden zeven leden het woord gevoerd voor dat de voorzitter den minister De Geer ih de gelegenheid stelde oin het ontwerp te ver- dedigen, met welke verdediging hij morgen voort zal gaan. Heden heeft hij slechts enkele woorden gezegd ter inleidi'ng van zijn rede. Zooats men weet is deze materie reeds ettelij- ke malen bij de Karner in behandeling ge- weest, heeft zij zclfs 'n eerste proeve van wet- gevirtg op dit gebied een paar jaar geleden verworpen. Geen wonder dus dat de leden die het woord er over voerden met zoo heel veel nieuws te berde brachten. De eerste spreker de heer Boon, spreken- de voor de-fractie van den Vrijheidsbond, heeft uitvoerig betcogd, dat dit voorstel, hoe- zeer het gewenscht is dat het bioscoopwezen onder een wettelijke regeling komt, door zijn censuur voor volwassenen, zijn over een kam scheren van kinderen van tien en jongelieden van achttien jaar, zijn erkenning van een ge- meentelijke keuring naast een rijkskeuring, slechts is te qualificeeren als een dompers- wet. De spreker namens de sociaaldemocrat!- sche partij, de heer Kleerekooper, zei er met dikker woorden niet veel beters van,_ maar knoopte daar aan vast -een heftige philippics tegen de rechterzijde, die nu aan de jeugd den bioscoop wil ontnemen, maar haar daar niets voor in de plaats geeft, dat haar tot grooter beschaving, tot hooger cultuur kan brengen, geen geld over heeft voor de reclas- seering, haar bijdragen voor openbare lees- zalfin inkrimpt, en die daarom dit voorsH leeg gedoe heette. Derde tegenstander van het ontwerp was de Vrijzinnig-democraat mr. Marchant, die in de eerste plaats de overbodigh'eid van de wet betoogde, ten hoog- ste een wet wilde die cemtrale keuring met verbod van vertoonihg van niet goedgekeurde films wenschte en meende dat daarmee de jeugd voldoende beschermd zou zijn. FeiteTijk was ook tegenstander van het regeeringsvoorstel de heer ds. Kersten, die in den bioscoop zoo'n gevaar voor de maat- schappij ziet, dat hij een motie indiende, waarbij van de regeering geeiscbt wordt, dat ze kortweg bij wet alle openbare bioscoopver- tooningen zal verbieden. De motie werd vol doende ondersteund cm in behandeling te ko- men, maar er is natuurlijk geen schijn of schaduw van kans dat ze aangenomen zal worden. Want zelfs betrekkelijke fegenstan- ders van het regeeringsvoorstel, zooals de katholieke heer Bomans, die zich heftig kantte tegen het nieuw geredigeerde artikel 4, dat het mogelijk zou maken dat een gemeente- raad bij verordening alle bioscopen zou yer- bieden, en de Christelijk-historische heer Tilanus, die ernstig bezwaar heeft tegen de instelling van een rijkskeuring van films, denken er niet aan om voor de motie die het onmogelijke wil, te stemmen. En het zou ons verwonderen of de zevende spreker van heden, ds. Lingbeek, met zijn ambtgenoot mede zal gaan want ook hij zei wel niet heel veel moois van de bioscoop, waarvan hij de ti tels al evenzeer uit den booze vindt als wat er vertoond wordt, maar hij meent toch dat door wettelijke maatregelen verbetering ip den toestand is te brengen wat bij aanne ming van de motie-Kersten-niet meer noo dig zou zijn. Van anti-revolutionaire zijde heeft geen. enkele sp>eker zich doen hooren. Maar misschien wacht men aan dien kant tot de minister geantwoord hgeft. Dat die frac- 'tie het ontwerp in gevaar zou kunaen bren gen, is natuurlijk uitgesloten. Trouwens de kans op verwerping van het voorstel lijktons zeer gering. Buitenland DE POLITIEKE TOESTAND IN PRUISEN. Nog s(?eds is het niet bekend wat Dr. Stre- semann den Duitsch-Nationalen heeft moeten beloven, als compensatie voor hun bijdraai- en inzake de pact-politiek en de veiligheids- conferentie. Vermoed wordt, dat hij hun de ondersteuning van de Duitsche Volkspartij bij de verwezenlijkirig van hun wensch, om ook in Pruisen aan de regeering te komen, heeft toegezegd. Dit vermoeden wordt thans versterkt, zegt het Hbld., door het feit dat vandaag de Prui sische landdagfractie der Duitsche Volkspar tij het voorbeeld der Duitsch Nationalen heeft gevolgd en een motie van wantrouwen heeft. ingediend tegen den Pruisischen minister van Buitenlandsche Zaken Severing. Dit besluit van de Duitsche Volkspartij zal waarschijnlijk zeer ernstige gevolgen hebben Totdusver had men er in de kringen der Prui- sische coalitiepartijen op gerekend, dat de motie'van wantrouwen der Dultschuiationa- len wel verworpen zou worden, omdat men aannam, dat alleen de Duitsch-nationalen en de Volkischen er voor zouden zijn en dat de Duitsche Volkspartij bianco zou stemmen Het blijkt nu'echter, dat ook de Duitsche Volkspartij front maakt, tegen Severing en daardcor krijgt de situatie een geheel ander aspect. Tegenover Severing staan dus: de Volki schen, de Duitschnationalen, de Duitsche Volkspartij. de Economische Partij, de Com munisten en eenige rechtsstaande leden ,van het centrum. Er is dus groo-te kans op,' dat deze gezamenlijk de meerderheid zullen hebben, zoodat het geenszins is uitgesloten dat een der moties van wantrouwen wordi aangenomen. Het lijdt geen twijfel, dat het Pruisische kabinet in dit geval tot ontbin ding van den landdag zal besluiten. Waarschijnlijk zullen de moties van wan trouwen wel dezer dagen in stemming komen AMERIKA'S POLITIEK TEN OPZICHTE VAN CHINA. Omtrent de poiltiek der Amerikaansc.be re geering ten opzichte van China wordt uit Washington het volgende gezegd1: Er is ontegenzeggelijk een neiging tot con- cessies in de Amerikaansche politick sedert de verzending van gelijkluidende nota's der mogendhed-en aan China op te merken, niet- tegenstaande tegenkanting van Amerikaan sche belangen in China. Nog steeds wordt een gemeenschappelijk optreden van Amerika, Engeland, Japan en Frankrijk als gewenscht beschouwd, doch indien dit intrekken zou medebrengen van de resoluties, in 1922 te Washington aangenomen, of een ontkenning, dat de Chineesche autonomic over de douane in een niet al te verer toekomst moet worden hersteld, dan is Amerika gerechtigd zelfstan- Doos 60 en 90 ct. Bij Apotb. eu Drogistea. dig op te treden. "Dit moet niet als een manoeuvre worden beschouwd, d-och het is de vaste bedoeling van de Amerikaansche regeering, daar toe over te gaan. Het staat niet vast, of de Vereenigde Staten ook in zake de opheffing van de exterritoriale rechten bereid zijn zoover tegemoet te komen aan de Chineesche ei-schen als in zake de her- ziening der douane-verdragen. Een eerste aanwijzing voor Amerika's inzichten dienaan- gande is, dat men het waarschijnlijk acht, dat in December aan de exterritoriale commissic voorstellen zullen worden gedaan om ge- mengde buitenlandsch-Chineesche gerechts- hoven in te striken, waar gedurende een.over- gangsperiode volgens de Chineesche civiele en strafrechtelijke code zal worden recht ge- sproken. HET LANCEEREN VAN VLIEGTUIGEN UIT LUCHTSCHEPEN. Zoo spoedig mogelijk zal, indien de weers- omstandigheden gunstig zijn, een proef geno- men worden met het lanceeren van een vlieg- tuig vanuit het Amerikaansche luchtschip B 33, als dit bij Pulham in voile vlucht is. Door de luchtvaartautoriteiten wordt deze proef als hoogst belangrijk beschouwd en men neemt aan, dat hierdoor de weg gevon- den zal worden tot het gebruik van lucht- schepen als vliegtuigen-dragers, zoodat het mettertijd mogelijk zal zijn vliegtuigen uit te sturen en deze na beeicdiging van hun vlucht weer op te pikken. Beneden aan de R 33 is een speriaal apparaat aangebracht voor dit doel. DE ONLUSTEN IN PANAMA. De troepen zijn den toestand die door de staking in het leven is geroepen, stevig de baas. Het bericht, als zouden troepen van de Vereenigde Staten op de menigte geschoten hebben, wordt niet bevestigd. De president van Panama ontbood in verband met de on lusten troepen der Vereenigde Staten van Fort Clayton, op vijf mijl afstands. De troe pen verstrooidep met behulp van de bajonet verscheidene-duizenden -takers, doch nie- mand werd gewond. DE TABAKSKONING OVERLEDEN. De tabakskoning J. B. Duke, natuqrlijk een Amerikaan, is overleden. Hij was de vader van de sigarettenplaatjes. Hij was tot 1912 het hoofd van de American Tobacco Com pany. Nadien onderscheidde hij zich vooral zoowel in zijn eigen land1 als in Canada, door de ontwikkeling van electriciteit door water- kracht. Zijn beginsel was, eerst de kracht te leveren, em dan uit te kijfcen naar klanten. DE NIEUWE POOL-EXPEDITIE VAN AMUNDSEN. Veertig Noo-rsche arbeiders, voornatnelijk timmerlieden en metselaars en enkele electri- riens vertrekken morgen. van Oslo naar Spits bergen, om daar gedurende den winter een groote loods te bouwen voor het luchtschip, waarmede Amundsen de Noordpool denkt te verkennen. De Amerikaan Elsworth schonk een be d-rag van 100 000 dollar voor de expeditie, die daarom de Amundsen-Elsworth-expeditie zal heeten, hoewel enkel de N-oorsche vlag zal worden gevoerd. HET VOEDSEL DER APEN De John Hopkins-Univei-siteit te Baltimore heeft besloten, ter bestudeering van de evolu- tieleer, 20 Rhesusmakaken uit de Himalaya te laten overkomen. Er zullen vader-aapjes, moeder-aapjes en kin'der-aapjes bij zijn. Een deel van het universiteitsterrein wordt voor de dieren ingericht op zulk een wijze, dat ook zij .er zich hopelijk volkomen thuis zullen ge- voelen. Hun burgerlijke stand zal zorgvuldig worden bijgehoudlen. Apenkenners gelooven, dat de makaken een briangrijk voedingsmnddel hebben ontdekt, waaivan de mensch niet weet. Men zal er naar 'streven den apen dit geheim te ontfutse- lan. Het onderzoek zal, naar men vei"wacht, vele iaren- duren, meldt de „Chicago Tri bune". s KORTE BERICHTEN. Definitief is thans besloten dat de nieuwe munten, die in Rusland zullen wor den ingevoerd, zullen bestaan uit een amal- gama vah brons en alluminium. Dieven zijn Maandagnacht binnenge- drongen in een fabriek van pharmaceutische producten in het centrum van Berlijn. Voor ongeveer 30.00-0 mark cocaine, enmorphine viel in hun handen. Prins Hadiwidjojo&ui Solo, lid van den Indischen Volksraad, kreeg van een Ameri kaansche handelsfirma het verzoek zijn, be- middeling te willen verleenen om den export van Javaansc'e kunstnijverheidsvoortbreng- selen naar Amerika te bevorderen. De firma is overtuigd, zegt ze, dat daar te lande een goede markt is te vinden voor het Javaansche batik-, schildpad- en koperdrijfwerk. Bemeiififd Nieuws WINKELDIEFSTALLEN OP GROOTE SCHAAL. Voor de Haagsche Rechtbank hebben gis- termiddag terechtgestaan, de 47-jarige N. van W., huisvrouw van J. W. H. en haar dochter, de 18-jarige naaister M. M. H., bei- den wonenden te Den Haag, beschuldigd van diefstal van een groot aantal goederen, uit verschillende winkels, voornamelijk in de Veenestraat en Spuistraat, gepleegd in het tijdsverloop van 1 Januari 1922 tot 1 Janu 1925. Ter zitting waren aanwezig vijf groote doozen vol met kleedingstukken, stoffen, kleedjes enz. en verder nog verschillende an- dere goederen. Beide beklaagden bekenden. De feiten werden bovendien bevestigd door' een groot aantal getuigec, meerendeels verbonden aan de benadeelde zaken. Als getuige werd ook gehoord mej. van Elvelingen, ambtenares van de Reclasseering, die omtrent de dochter een onderzoek heeft ingetseld. Get. meende, dat deze absoluut nog als een kind beschouwd moet werden. Zij heeft geheel onder invloed van de moeder gehandeld. Het 0. M., waargenomen door mr. Enger, wees op den grooten omvang en de brutali- teit van de diefstallen. Het eenige motief, dat spr. voor deze feiten heeft kunnen vinden, ligt in de omstandigheid, dat de oudste bekl., die uit Hilversum komt, daar weer heen wil en een winkel wil beginnen. De moeder is oorzaak, dat ook de dochter thans terecht stond. Spr. eischte tegen de moeder 2Vi jaar ge- vangenisstraf, met aftrek der preventieve hech- tenis, en tegen de dochter een' jaar gevange- nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder bijzondere voorwaarden. De raadsman der beklaagden, mr. Bakker, ging met het O. M. mede, wat betreft de voor- waardclijke straf voor de dochter. Hij meende echter dat ook dan nog de geeischte straf van een jaar te zwaar is. Ten aanzien van de moeder wees pi. er op, dat deze geen enkel motief voor haar misdrijven kan opgeven. Het verhaaltje van een op te richten winkel vindf nergens bevestiging. Alle goederen zijn ongebruikt teruggevon- den. Pleiter meent dan ook dat er alle reden is, om een onderzoek naar bekl.'s geestvermo- gens te doen instellen. Beide beklaagden waren gedurende de ge- heele behandeling der zaak uitermate zenuw achtig en snikten luid. Toen het O. M. aan het woord kwam, werd dit zoo hinderlijk, dat de verdere behandeling buiten haar tegen- wooidigheid plaats moest hebben. Uitspraak 27 dezer. EEN GEVANGENE ONTSNAPT. In den nacht van Zondag op Maandag, is uit de provoost te Helder, ontsnapt de mari- nier le kl. W. H. Jacob®, tegen wien de fis kaal van d«n Zeekrijgsraad op 30 Sept. j.]., wegens opruiing in de Harskamp te Eden, 1 jaar gevangenisstraf had geeischt. Jacobs, die als zeer onbetrouwbaar bij de Marine bekend staat, heeft kans gezien, zijn bewaker, den marinier der le kl., met een smeekbede te verteederen en van dezen te ver- krijgen dat hij eenige oogenblikken vrij werd gelaten om „afscheid van zijn vrouw te ne- men". Met een valschen sleutel (de korporaal van de wacht had de sleutels in z'n bezit) opende de bewaker de eel van beklaagde. Jacobs ver- zekerde dat hij na eenige uren terug zou ko men, doch tot dusverre heeft hij zich niet la- ten zien en zi-t de goedgeloovige bewaker in zijn plaats in de eel EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Gisteravond ontstond te Harlingen twist tusschen 2 personen, een zekere H. en M.K De ruzic liep zoo hoog, dat eerstgenoemde een mes trok en daarmee K. een hoofdwonde toebracht. H. is gearresteerd. DF. KROKOD1LLEN IN DE RESIDENTIE. Men herinnert zich zegt de Trig., wellicht nog ons. bericht over de ontdekking van.... krokodillen in de residentie. Een origineele Hagenaar had louter voor zijn genoegen twee krokodillen tot huisdieren opgevoed en leefde rrjet deze dieren heel prettig in een bo- venwomng aan de Brandtstraat. Behalve, dat zij zich met hun enorme zachtheid een paar maal antgstwekkend in de richting van de beenen van onvoorzichtige bezoekers hadden gewaagd en de vrouw des huizes bij een ge- legenheid, toen zij een harer huisvrienden liefderijk over den rug sEeek, een- niet mall- schen slag met den geweldigen staart had gekregen, bleven zij verder op u.oeden voet met de bewoners en stelden zich voor hun maaltijden tevreden met rundi appen en beafstuk. Het bleek echter, dat dt politie er nog niet zoo zeker van was, dat onze twee goedmoedige krokodillen voor hun diners voor de afwisseling eens een paar bewoners zouden uitkiezen, en hoewel de eigenaar slechts met de dieren uit wandelen ging, als zij aan een stevigen ketting waren vastge- klonken, nu zij gevaarlijke afmetingen begon nen aan te nemen, vonden de autoriteiten het voor de veiligheid der Transvaalbuurt een ge vaar, en dies moesten zij verdwijnen.' Hoeveel krokodillentranen de dieren ook stortten, het besluit stond onherroepeliik vast. De eige naar heeft noode van zijn huisvrienden, dien hij zulk een goede opvoeding gaf, moeten scheiden en heeft ze nu ten geschenke aange- boden aan de Rotterdamsche diergaarde, waarheen ze troosteloos van verdriet zijn overgebracht. DE STRIJD TEGEN DE ONTUCHT. De vorige week is gemeld, dat de familie R., uit de Lombardstraat te Rotterdam, be- staande uit vader, moeder en zoon, was ge arresteerd, wegens het voordeel trekken van cntucht. De familie exploiteerde namelijk eenige huisjes, waarvan ,de kamers tegen vvoekerprijzen aan vrouwen werden ver- huurd, terwijl met alle mogelijke middelen de vrouwen gedwongen werden tot het afgeven van grid. Een tweede zoon, H. R., had n'a de arrestatie der familie de zaak op denzel'fden voet voortgezet. Deze is gister voor hetzeifde frit, op last der zedenpolitie, gearresteerd. TOT INKEER GEKOMEN. Bij den bloemist van Leeuwen te Noordwij- kerhout, werden gisteravond laat twee zak- ken gestolen bollen, ter waarde van 400 te- ruggebracht. Ze werden voor de deur van het bollenhuis gezet. In verband met den belangriiken diefstal is thans ook iemand uit Delft gearresteerd. ARRESTATIE MET HINDERNISSEN. Zon-dagnamiddag trachtt-en marechaussees te Oldenzaal een drietal onverlaten, die onder den invloed van sterken drank, den weg on- v-eilig rnaa-kten, te arresteeren, toen een hun- ner, zekere G. K. uit Deurningen, met een groot m-es een der politiemarnen 'n doode lijken stoot in het hoofd trachtte toe te bren gen. De politieman wist den stoot te ontwij ken en ioste daarop een paar schoten, die geen doel troffen. Hij zelf kreeg een snij- wonde aan het hoofd. Daarop werden G. I<. en diens broeder onder heftig verzet geboeid in arrest gesteld. Zij zijn naar Almelo over gebracht. MALARIA-BESTRIJDING OP PAPIER. Het „A. I. D." verneemt uit Waingapoe (Soemba), dat de gezondheidstoestand daar zeer slecht is door een kwaadaardige mala ria, die reeds veel slacbtoffers maakte. Prof, dr. Rodenwaldt, van den B. G. D. heeft er indertijd een onderzoek naar ingesteld, doch tot een krachtige bestrijding is het nog niet gekomen. Alleen wordt kinine verstrekt In een kort tijdsverloop stierven van de Europeunen de veearts, de echtgenoote van den assistent-resident en twee kinderen. De adjunct van den veearts overleed ook aan de gevolgen van de malaria, de nieuwe veearts werd aangetast, dr. Kemmerling van het Mijuwezen ging zwaar ziek weg.. Naar aanleiding van dit bericht heeft de „Javabotfe" zich gewend tot prof. Roden waldt, de malaria-specialist van den dienst voor de Volksgezondheid. Tnderdaad heeft deze specialist in 1922 een bezoek aan Soemba gebracht, en bij die gelegenheid een assaineeringsplan onhvorpen voor het terrein, dat, gelegen rondom een zee-inham, beschouwd mag worden als de broedplaats der gevaarlijke muskieten. Drie jaren zijn sindsdien verloopen. En het eenige nieuwe gezichtspunt in de zaak is een recent schrijven geweest van den Ass.-Res. Verschoor van Nisse, die vijf maan- den geleden die standplahts betrokken heeft, en waarin wordt medegcedeeld, dat in die drie jaren tijds nog absoluut niets gedaan is om het assaineeringsplan uit te voeren. Het terrein is met alang-alang begroeid De malaria-muskieten leven er nog onge- stoord. Van de papieren beschikking hebben ze geenerlei last ondervonden en tot de uit- voering is het niet gekomen. Het blad besluit na deze mededeeling: In een maatschappij als deze, waar de continui'teit van het werk steeds bedreigd wordt door mutaties, maar vooral ook door het feit, dat dan hier, dan daar een ambte- naar plotseling met spoed-certificaat vertrekt tot herstel van gezondheid, is het dubbel noo- dig, dat van dag tot dag de registers wor den bijgehouden, die een juiste cvergave van dienst waarborgen. Anders kan het geschieden, en geschiedt het dan ook wel eens, dat het beste plan, het schoonste voornemen, een slaap van jaren in- gaat tusschen allerlei ongeuiventariseerde paperassen. En speciaal waar het hygieni- sche maatregelen betreft, die waarlijk niet voor de luxe werden ontworpen, geldt dit in sterke mate. KORTE BERICHTEN Naar gemeld wordt heeft de Russische oogst niet aan de gestelde verwachtingen be antwoord. De door den misoogst getroffen gouvernementen Moldau en Odessa hebben reeds aanvullende credieten aangevraagd voor den aankoop van graan. Naar gemeld1 wordt is in de binnenstad van Rome de Jezuiten-pater Geny, hoog- leeraar in de wijsbegeerte aan de Pauselijke Universiteit Gregoriana, door een blijkbaai waanzinnigen soldaat met een bajonet dood- gestoken. Van 15 tot 30 Sept. is het aantal steun- trekkende werkloozen in Duitschland van 252.000 tot 266.000 of met 5U pCt. geste- gen. Tjjdschriften. Noard-fiolland in Woord en Becld heeft allereerst twee foto's en een artikel over ,dr L. T. C. Schey te Hoorn in verband met diens 25-jarig zuivelconsuleritsehap, zcilwedstrij- den tc Zaandani, foto's van de nieuwe her- vormde kerk te Oterleek, fraaie kieken van Langendijker dorpen, snapshots van hot 50- jarig bestaan van de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee, actueele kieken, verha- len enz. vullen verder deze aflevering. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkhcid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewi;si geenszins dat cie •edactie er mede instant. ER IS VERWACHTING. De Zendingsweek 1—8 November nadert. Met verwachting wordt naar deze week uitgezien. Niet het minst door de meer dan hondera zendelingsgezinnen en de achthonderd goe- roegezinnen die aan de zorgen der zendings- corporaties zijn toevertrouwd. Alles is gedaan om in ons land bekendhek! te geven aan de zorgen der zending en de beteekenis der zendingsweek. Toch laten zoovele gemeenten nog niets van zich hooren en vragen nog geen zen- dingszakjes aan. De ccrporaties hopen van harte dat uitstei geen afstel is en zeer, zeer velen met haar drag en willen de nooden van het zending::- werk. Laat ieder zich haasten! B. J. C. RiJNDERS Zendingsdirector. Deze pianist gaaf zich in "Beethoven's schep-1 pingen niet te buiten aan overdrijvingen of uitcrlijklieden, die wel succes kunnen heb ben, dbch den inhoud schaden, of een mo- dernen Beethoven zotiden doen hooren. Over- drijving is dezen pianist, al thans in deze werken, volkomen vreeind. Aan genoemde twee sonaten ging de ovei- bekende „Pathetique" vooraf. Hierin bereiktc de pianist niet die hoogte die hij later wist te bereiken. Onduidelijkheden kwamen nog al eens voor, het „Adagio" had iets onrustigs, neen, de heer jager was in de „Path<tique" nog niet zichzelf. Doch de uitvoering der an- dere sonaten heeft dat dubbel en dwars vei- goed. Bij een eventueri tweede optreden alhier, gelooven we wel te kunnen voorspellen, dat de publieke belangstelling dan veel en veel beter zal zijn. A. K. K Marktberichten Kunst. BEETHOVENAVOND. -Wat het eerste deel van Beethoven's sona- te opus 111, de laatste, en van inhoud mis- schien de moeilijkste van de 32 sonaten die Beethoven gecomponeerd heeft, van de an- do"e sonaten onderscheidt is clat men in dat gedeelte geen tweede- of zangthema ontinoet, 'n lyrische ontboezeming vindt men er, al- thans van beteekenis niet in; het karakter van het forsche hoofdthema laat zich er doorloo- pend in hooren. En na dit „Allegro con brio ed appassionato" komt een Arietta met va- riatie's van zulk een verheven inhoud en groo- telijks z66 berustend klinkend dat men zich grooter tegenstelling dan tusschen deze twee deelen moeilijk kan voorstellen. Van die- Arietta is oa. gezegd, dat het ken van die stukken is waarvan de dichterlijke inhoud door den sprier aan de stof moet worden onf- worsteld. Bovenop is hij niet te vinden en slechts na lang zoeken wordt hij den speler geopenbaard. Wie hem evenwel gevonder. heeft, en heeft leeren meevoelen zal ook bij den hoorder de juiste snaar laten trillen en hem een blik doen si aan in een gebied, vrij van alle aardsche leed en strijd, bestemd om hen die't voor korten tijd mochten betreden, blijvende indrukken van bovenaardsche schoonheid te schenken. Dat de heer Anne Jage, die o.m. gister avond deze sonate hier vertolkte en met die vertolking een sfeer van schoonheid wist fe scheppen, die in de Arietta haar hoogste uiting vond, bewijst wel het enorme kunnen van dezen pianist. Schoonheid werd ons ge openbaard in een der machtigste, der won- derbaarlijkste scheppingen ooit door een ge nie vWtgebracht. Alsock in de Sonate Opus 57, waaraan men den titel „Appassionata" heeft gegeven, welke naam wel voor deze Sonate passend is, ofschoon Beethoven zelf aan die benaming part noch deel heeft gehad. In het eerste ge deelte soms wat onduidelijk, was het „An- dan-te con m-oto" weer prachtig van uitvoe ring, en het daarop volgende deel speelde de heer Jager weer als een groot kunsteoaar. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij-\ ker Groentenveiling), 13 Oct. 17500 stuks Bloemkool le soort 10.20—19.50 pei- j 100 st., 7900 K G. Wortelen f 2-/ 2.50,) 35000 K.G. Roode. kool le soort f 1.10— i 3.2-0, 33000 K.G. Gele kool le soort f 1.20 tot 3.30, 87000 K G. Witte kool (vroegc) 0.50—/ 1.30, 8700 K.G. Uien: Uien 4:30 tof 5.60, Drielingen1 I 4.504.70, Nep b—f 7, 10700. K.G. Bieten 0.80—/ 1.50, 4000 K.G. Rapen 0.50—/ 0.80, 400 K.G. Aardappelen: Blauwc 4.9, alies per 100 K.G. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 13 Oct. '25. Heden besteedde men voor. Bloemkool I 17.50—/ 28.20, II 7.50— 15.20, III 58, Roode kool 1.10— 2.50, Witte kool 0.80—1, Gele kool f 1.20—/ 2, Uien: grof 1.75—/, 2.10, mid- delbaar 2.50—/ 2.80, Drielingen 2.75— 2.90, Nep f 3.85 4, Bieten 8—/ 14.50 Kleine 34.50, Dunne slaboonen 1.70 tot 4.20, Dikke slaboonen 0.70—/ 3, Blauwe aardappelen 1 952.05. NOCRDSCi 1ARWOUDE, 13 Oct. 6600 K.G. Aardappelen: Blauwe aardap pelen 4.90—/ 5.90, Eig-enheimers 2.40, Blanke J 5.60, Due 3, 16000 K.G. Uien: Uien 5.20--/ 5.80, Drielingen 4.40— 4.S0, Nep 0.70—7.10, Grove Uien 5.50, 18200 K.G. Peen 1.80—./ 2.50, 708001 K.G. Rocde kool 1.30—/ 3.90, 17500 K.G. Gele kool f 1.204, 71000 K.G. Witte kool 0.60—/ 1.20, 7800 K G. Kroten 0.802.60, 10 K.G. Spercieboo- nen 19, 650 K.G. Ramenas 4.50, 9UO K.G. Rapen 1, alles per 100 K.G., 3800 st. Bloemkool S—.i 14.10, 2e soort J 1 SO tot 3.30 per 100 stuks. WARMENHU1ZEN, 13 Oct. 1925. Roode kool le soort 1.20—/ 2.60, Gele kool le soort f 11.50, Witte kool le soort 0.45f 0.55, Bloemkool 88.70 2e soort 1.70-I 2.20, Nep 5.20, Drie lingen f 4.60, Uien 5.10—/ 5.30, Grove Uien f 4.50. Aanvoer: 20100 K.G. Roode kool, 1250 K.G. Geic kool, 64200 K.G. Wit te kool, 1800 K.G. Uien, 1420 st. Bloemkool. ZWAAG, 12 Oct. Veiling Bangert en Om- sire-ken. Druiven j 30f 43. Tomaten 1 j 10.20. Uien f 2.40—/ 2:60, Spruiten J 5.80—/ 7, Spinazie f 58.30, Zocte Veen 13| Present van England 8— 12.60, Goudreinetten I 912.60, Boc- rengro-enen 9.4011.60, Kleermakers 7.80—/ 19, Nouveau poiteau f 10—/ 16, Gratioo! S.2010, St. Germain j 11.20 tot f 12. Winterjannen f S 10.80, Bloem- kooi 9.50—/ 15. Roode kool 2—1 3.50. Gele kool 3--/ 5.60, Wortelen 7.70— 10.60, Komkommers 2—/ 2.30, Slaboo nen 7--/ 10.50, Snijboonen 10—./ 29 Zeetifciiiificeri. STOOMVAARTLIJNEN. STV. Ml j. NEDERLAND. Grotius (uitr.) 13 Oct. v. Southampton, jan Pietersz. Coen (uitr.) 12 Oct. v. Suez. Koningin Der Nederlanden (uitr.) 12 Oci Sabang. Riouw (thuisr.) 13 Oct. v. Marseille. N'ondel (thuisr.) 12 Oct. v. Sabang. KON. NED. STB. MIJ. Bacchus 13 Oct. v. Venetie te Triest. Erato 13 Oct. v. A dam te Danzig. Pluto 13 Oct. v. Albuteira te A'dam. Strabo 12 Oct. v. A'dam te Gothenburg. Adonis 12 Oct. v. Livorno n. Napels. Berenice 12 Oct, v. Smyrna n. Algiers. Ncptunus 12 Oct. v. Oran n. Malta. Theseus 12 Oct. v. A'dam te Pasages. Ulysses 12 Oct. v. Algiers n. Piraeus. KON. HOLL. LLOt'D. Flandria (thuisr.) 13 Oct. v. Lissabon. Gelria (thuisr.) 13 Oct. te Rio Janeiro. Orania (uitr.) 13 Oct. v. Las Palrnas. KON. WEST-1ND. MA1LD. Prins Frederik Hendrik 11 Oct. v. A'dam te Paramaribo. Amersfoort (uitr.) 9 Oct. v. Valparaiso. JAVA CHINA JAPAN L1JN. Tiikandi 11 Oct. v. Shanghai te Kobe. HOLLAND AMERIKA LIJN. Edam, New-Orleans n. Rott., 10 Oct. v. Vera Cruz. Eemdijk, v. Rott. n. d. N. Pacifickust, 9 Oct. v. Vancouver. Lochmonar, v. d. N. Pacifickust n. Lond.en/. Rotterdam 8 Oct. v. Astoria. Volendam 13 Oct. v. New York te Rott. HOLL. BRITSCH-INDle LIJN. Hoogkerk 13 Oct. v. Rott. n. Hamb. Koudekerk (uitr.) 12 Oct. te Port Said. Ridderkerk (uitr.) 12 Oct. te Karachi. ROTTERDAMSCHE LLOVD. Merauke 13 Oct. v. Rott. n. Bat. Tambora (uitr.) 12 Oct te Marseille. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. WaaKvijk (thuisr.) 12 Oct. v. Las Palmas. Poeldijk 12 Oct. v. Hamb. n. Rott. STV. MIJ. OCEAAN. Euryades 13 Oct. v. A'dam n. Louden. Machaon 10 Oct. v. Kobe n. Rott. Mentor, v. Japan n. Rott10 Oct. v. Penang. Dardanus, v. Japan n. Rott., 10 Oct. te Lon- den. Mentor, v. Japan n. Rott., 9 Oct. te Penang. HOLL. AFRIKA LIJN. Boeroe (thuisr.) 11 Oct. te Delagoabaai. Deli (uitr.) 10 Oct. te Mombassa. Nijkerk (uitr.) 12 Oct. te Mazambique. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Delfland 12 Oct. v. A'dam te Hamb. HOLL. AUSTRALIA LIJN. Almkerk (thuisr.) 11 Oct. te Duinkerken. T

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7