DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 VRIJDAG 16 OCTOBER tfl? 3 bladeu. Deze Couranf worrit ELKEN AVOND, befialve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 niaanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ri]k /2.50. Afzonderlijke en bev/ijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Direeteur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. TeJe'/w-inr. p~«l-W5e 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Uit het Parlement TWEEDE KAMER 15 October. „De rijke neef uit Amerika" hadden we hier- boven kunnen schrijven, als we ons op de in de Vereenigde Staten gebruikelijke wijze wil- den bezondigen aan sensationeele hoofdjes boven onze artikelen. Toch zoi het opschrift niet zoo heel ver van de waarheid verwij- derd zijn. Immers het voorstel tot ontgin- ning van het steenkolenmiinveld bij Vlodrop in Umburg aat hedenmiddag in de Tweede Kamer in behandeling kwam, is het gevolg van een aanvraag van een in den vreemde rijk geworden landgenoot, die den wensch koestert een weldaad te bewijzen aan de streek.waarhij het levenslicht aanschouwde. De zaak zit aldus in elkaar: In de buurt van de gemeente Vlodrop m Limburg ligt een steenkolenveld, dat bij onderzoek vanwege de Ned. Maatschappii tot exploitatie van Ko- lenvelden, niet de kosten van exploitatie scheen te kunnen dekken. De onderneming weigerde dus om de exploitatie van het ter- rein op zich te nemen, tot teleurstelling van de otnwonenden, maar niet minder van den staat, die ongeveer acht en een halven ton had uitgegeven voor het onderzoek naar den steenkolenrijkdom van het terrein. Dat kwam een zoon van het Limburgsche lard ter oore. Als arme jongen was hij naar den vreemde getrokken, de iortuin was hem gun- stig geweest, als ingenieur had hij zich een kapitaal van, naar men zegt, vele millioenen verworven en toen hij hoorde van het mijn- veld bij Vlodrop, dat de kosten van exploita tie niet zou kunnen goedmaken, kwam zijn ondernenjingsgeest voor den dag en bood hij aan, het gebied te ontginnen. Hij was bereid, het terrein, een goede zestig hectaren, te koopen, mits men hem in de ge- legenheid stelde om eerst een onderzoek ter plaatse in te stellen. Als men hem daartoe an- derhalf jaar tijd gunde, wilde hij, zoo hem in behoorlijke exploitatie mogelijk scheen, den grond voor vier ton koopen. De regeering vond het voorstel, ook om de directe voor- deelen voor de bevolking, zeer aannemelijk, en vroeg de goedkeuring van de Staten Ge- neraal voor uen verkoop. Als niet van so- ciaal-democratische zijde bij monde van den heer dr. Van der Waerden, oppositie tegen het voorstel was gevoerd, ware het onge- twijfeld stilzwijgend goedgekeurd. Nu lokte zijn oppositie, waarbij hij o.a. betoogde, dat het voorstel in striju was met de Mijnwet en beweerde dat de koopprijs te laag was, in verband met de reeds door de regering be- stede sommen voor exploiratie. Hij stelde daarom dan ook voor tenminste dat bedrag f 860.000, van den aspirant-kooper te vra- gen, doch toen zoowel de heer Nolens als mi nister Bongaerts hadden betoogd, dat er geen kans op was, dat de heer Bierman, aldus is de naam van den Limburgschen richard, be reid zou zijn. dit bedrag te betalen, trok hij zijn amendement in, maar stemde niettemin tegen het voorstel. En met hem stemden de andere sociaal-democraten tegen. Maar tegen- over die 23 tegenstemmers 'tonden 72 voor- stemmers, zoodat minister Bongaerts zijn eerste wetsontwerp met glans en glorie in behouden haven mochi brengen. Daarna is de Kamer weer doorgegaan met de Bioscoop-wet. maar opgeschoten is men niet. Den geheelen resteerenden middag heeft men zoek gebracht, aan een formuleering van artikel 4, rakende de bevoegdheden van de gemeentebesturen inzake het toezicht op de bioscoopvertooningen, welke tenminste de le- den der rechtsche partijen unaniem zou be- vredigen. Eerct laat in den middag is de oud- minister de Visser met een lezing voor den dag gekomen, ontworpen door negen leden van verschiilende kleur. Die zal nu gedrukt en rondgedeeld worden, en morgen worden de beraadslagingen voor'gezet. Volgens in- gewijden zal deze lezing de reddingsboei zijn, die het ontwerp van den ondergang zal redden. Bui ten land DE CONFERENT1E VAN LOCARNO EEN SUCCES GEWORDEN. Onder de telegrammen in ons nummer van gister hebben wij reeds medegedeeld, dat de eonferentie te Locarno den tekst van het vei- ligheidsverdrag heeft vastgesteld Daarmee is deze eonferentie een groot succes gewor den voor de daar aanwezige diplomaten, die thans den vrede in Europa, althans dien in het Westen, in een vrijwel veilige haven heb ben geleid. Het officieel communique van deze histori- sche zitting luidt als volgt „In de plenaire zitting van heden is de vol- ledige tekst van het ontwerp van een veilig- heidspact aangenomen. Vervolgens werd de kwestie der arbitrage- verdragen op de agenda gezet. De vertegen woordigers van Polen eh Tsjecho Slowakije werden uitgenoodigd, aan de zitting deel te nemen, om het rapport der deskundigen over hun werkzaamheden ten aanzien der ontwer- pen-arbitrageverdragen tusschen Duitsch land en Frankriik. resn. tusschen Duitsch land en Belgie, mede aan te hooren. De tekst dezer ontwerpen werd door de betrokken delegaties aangenomen. Daarna verstrekten de vertegenwoordigers van Po'.en en Tsjecho Slowakije inlichtingen over hun eigen reeds voortgang gevonden liebbende onderliandelingen met vertegen woordigers der Duitsche regeering en over het ontwerp der arbitrage-verdragen tusschen Duitschland en Polen, resp. Duitschland en Tsjecho Slowakije. Beslo.cn werd de aanne- ming van verschiilende verdragen, evenals de discussies over de kwestie van het tijdstip der publicatie voor een latere zitting te rescrvee- len." Aan de zitting hebben behalve de Engel- sche, Fransche en Duitsche gedelegeerden, voor de eerste maal ook Skrzynski (Polen) en Benesj (Tsjecho Slowakije) deelgenomen. Dit kan als een zeker teeken worden bcschouwd, dat men het eens is ten aanzien van het Wes- telijk veilighcidspact en dat de onderliande lingen over de Oostelijke arbitrageverdragen in de plenaire zitting zijn aangevangen. Aangaande den datum der openbaarma- king van alle overeenkomsten, die door de eonferentie zijn aangenomen, zal op een la tere vergadering der gedelegeerden worden beslist. Als een hoffelijke hulde aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken, die als informed president is opgetreden, van het- geen feitelijk een eonferentie om de ronde tafel was, zal de wezenlijke onderteekening der documenten te Londen geschieden, en men verwacht, dat binnen omstreeks 14 da- gen Luther, Briand, Benesj en Skrzynski, en, naar men hoopt, Mussolini, te dien einde Engeland zullen bezoeken. De documenten zullen geratificeerd moeten worden door de parlementen der betrokken staten, en zullen natuurlijk worden gedepo- neerd in de axchieven van den Volkenbond te Geneve. Naar men verneemt, zal een speciale ver- gadering van den Volkenbond worden bij- eengeroepen, om Duitschland toe te laten, hetwelk men zal voorstellen een permanenten zetel te geven in den Raad van den Bond. In December moet een vergadering van den Raad worden gehouden, en het wordt waar- schijnlijk geacht, dat terzelfdertijd een sped- ale vergadering zal worden gehouden. Austen Chamberlain heeft gistermiddag in zijn redevoering ter eonferentie o. a. het vol- gende gezegd: „A1.s wij nu naar huis terugkeeren, bren gen wij een verdrag mede, dat door ons ge- zamenlijk is vekregen, waarin ieder van ons iets van zijn eigen meening en eigen wil heeft gelegd en waarin tevens geen overwinning van de een of andere partij is te onderken- nen. Wat wij gedaan hebben, hebben wij voor de geheele wereld verricht. Het lot van de we- reld hing volgeiis mijn meening af van het resultaat van onzen arbeid in Locarno. De betrekkingen van de vertegenwoordigers van de verschiilende naties, die hier bijeen gekomen zijn, om, op basis van volkomen gelijk-berechtiging, tot overeenstemming te geraken, zullen spocdig weerklank vinden in de betrekkingen tusschen de volkeren zelf. Wat van Locarno uitgaat is geen gedwon- gen vrede, maar een door alien erkende vre de, die voor ieder, na zooveel lijden en on- rust, heden verlichting zal brengen Luther en Briand wenschten Chamberlain na deze rede hartelijk geluk. In het Palace-hotel te Locarno vond gister een groote lunch plaats, aangeboden door de vereeniging der bij den Volkenbond geaccre- diteerde journalisten. Alle chefs dev delega ties waren aanwezig. Aan dte table d'hote gold van alle vooraanstaande Europeesche ministers de Duitsche rijkskanselier dr. Lu ther als hoogste in rang Alle leiders der de legaties hidden politieke redevoeringen, Naar uit Riga wordt gemeld, tracht Litwi- nof toestemming te verkrijgen, om een waar- nemer voor de sovjet-unie naar Locarno te zend-en, ten einde bij de laatste stadia tegen- woordig te kunnen zijn. Stresemann ontving een telegram van de Duitsche Volkspartij te Danzig, met wen- schen voor het volkomen slagen der hoogst belangrijke werkzaamheden, daar men ook voor Danzig uit de opheldering der ooste lijke kwestie gerechigheid en herleving van den economischen toestand verwacht. Mussolini kwam gister te Locarno aan en werd kort daama bezocht door Austen Cham berlain Ook Grand! en Briand hebben hem opge- zocht. Van der Velde verklaarde, dat het hem persoonlijk onmogelijk zal zijn Musso lini op te zoeken. Het „Petit Journal" is van oordtel, dat de te Locarno bereikte toenadering zelfs aan de nicest ongeloovigen de oogen heeft geopend. Volgens het Journal" mag men hopen. dat het ontwerp Zaterdag geteekend wordt. Voor de „Petit Parisien" is de belangrijk- rijkheid van het pact des te grooter, omdat het gebaseerd is op vrijelijk aangegane ver- plichtingen en omdat het geen inbreuk maakt op de bestaande verdragen. De ..Qeuvre" wijst met nadruk op het felt, dat het Rijn-pact nadrukkelijk Frankrijk zijn vrijheid en de algeheele werking der be staande allianties reserveert. De ,.Ere Nouve'Je" is van oordeel, dat het p?.ct Duitschland naafr het Westen zal bui- gen. Volgens de „Matin" vestigt het pact den blijvenden vrede in het Westen. Sauerwein schrijft in d'e „Matin", dat Frankrijk het recht heeft Polen en Tsjecho- Slowakije ieder oogenblik te hulp te Snellen, als deze landen worden aangevallen. De „Gaulois" zou niet allecn waarborgen wensdien van de Duitsche gedelegeerden, doch ook van het Duitsche volk zeif. Het succes der eonferentie heeft buitenge- wone vcldoening gewekt te Londen. Men ge- voelt, dat cen nieuwe geest is ontstaan in de Europeesche betrekkingen, en dat de groot- ste lof meet worden gebracht aan alle delega tes voor hun onderlinge vcrdraagzaamheid, hunne bereidwilligheid, om elkaars moei- lijkheden op waarde te schatten en te over- winnen, en hunne loyale samenwerking voor de gemeenschappelijke taak De onderhande- ingen zijn gevoerd in een atmcsfeer van vol komen vriendschappelijkheid, hetwelk een goed voorteeken is voor de oplossing van die problemen, welke de Europeesche staatslie- den nog hebben te behandelen. Massigli, de algemeene secretaris der Fransche delegatie te Locarno, is te Parijs aangekomen en heeft aan Painleve den tekst overhandigd van het veiligheidsverdrag voor het Rijnland, dat door de eonferentie is aan- vaard. De voorzitter van den ministerraad meent nu reeds, dat de eonferentie buitenge- woon bevredigende resultaten heeft opgele- verd voor alle landen. Painleve, gelukkig met den uitslag der onderhandelingen, verklaarde, dat deze dag een historische datum is en richtte tot Briand de hartelijkste geluk- wenschen- HET VERDRAG MET BELGIe. Woensdag heeft de heer ir J. C. Ramaer, oud-inspecteur-generaal van den riikswater- staat, in een vanwege den Zeeuwschen Pol- derbond te Ter Neuzen belegde openbare ver gadering een lezing over het verdrag met Belgie gehouden. De heer Ramaer zette aan de hand van een historische inleiding de beteekenis van het verdrag uiteen en wees daarna op de be- zwaren, die daaraan zijns inziens voor ons land, speciaal voor de Zeeuwsche polders, verbonden zijn. De commissie, die voor de Schelde zal worden ingesteld, heeft uitsluitend te letten op de belangen van het scheepvaart verkeer en krijgt zeggingschap over de oevers en zelfs over het land binnenwaarts De hoog- heidsrechten van Nederland over den eigen bodem worden tenslotte bij eeuwigdurend edict overgegeven aan een commissie, waarin buitenlanders de meerderheid zullen hebben; de beslissende stem zal waarschijnlijk, aldus de heer Ramaer, berusten bij een Deen of een Spanjaard, die onze poldertoestanden niet kent, omdat ze in zijn land niet voorkomen. Voor intemationale geschillen is arbitrage goed te keuren, maar dat gaat te ver, zulke zuiver technische kwesties op die wijze te be- slissen, waarbij spreker er op wees, dat deze arbiter in een maand zal moeten beslissen. Het adres aan de Tweede Kamer, waarbij terugzending van het ontwerp aan de regee ring wordt verzocht voor vernieuwd overleg met Belgie en wegneming van de gerezen be- zwaren, werd door de vertegenwoordigers van gemeente en polderbesturen geteekend. Uit de vergadering gingen stemmen op, die er op aandrongen, een meer algemeene actie van de bevolking te laten uitgaan. HET DLTTSCH-AMERIKAANSCHE HANDELSVERDRAG GERATIFICEERD. Woensdag hebben te Washington de Duit sche gezant, Freiherr Von Maltzan, en mi nister" Kellog de ratificeeringsoorkonden ge- wisseld van het Duitsch-Amerikaansche han- delsverdrag van 8 December 1923, hetwelk hierdoor van kracht is geworden. DE FRANSCHEN IN SYRIe. Bij een zuiveringsoperatie, in de buurt van Damascus uitgevoerd, dOodden wij een honderd'tal roovers, zegt een Havas-bericht uit Beiroeth. Een B. T. A.-telegram meldt nader dat de lijken van 24 der gedoode roovers naar Da mascus zijn vervoerd om op epn openbare plaats te ntoon te worden gesteld. Het bericht, dat Sultan Pacha, de hoofd- man van den Atrasj-stam en leider van den op stand der Drusen, gewond zou zijn, wordt tegengesproken. Intusschen wordt evenwel gemeld, dat zijn aanhangers weigeren hem te volgen bij een aanval op de Franschen. Naar verluidt is Mejdel Sjams verwoest en het plaatselijk centrum en de regeeringszetel verpiaatst naar Koeneitra. De christenbewoners van een dorp, die door rebellen van alles waren beroofd, zijn gevlucht naar Beiroet en den Libanon. Fran sche vliegers hebben in het Noorden van Syrie een kamp van Bedoei'nen gebombar- deerd, die een station in brand hadden ge- stoken. Te Damascus is's avonds na halfacht alle verkeer op straat verboden. DE GRIEVEN DER ARABIEREN IN PALESTINA. Generaal Plumer, de nieuwe Britsche Hoo- ge Commissar's van Palestina, ontving Dins- dag een deputatie van 50 Araoieren, die hem hun grieven kenbaar maakten. Moesan Ka- sem Pacha, die de afgevaardigden introdu- ceerde, verklaarde niet tot hen te behooren, maar de algemeene Arabische opinie in Pa lestina te vertegenwoordigen. In een lange; toespraak resumeerde hij de vroegere gebeur- tenissen van de Balfour-verdaring af en de daaruit voortgevloeide onderhandelingen met den vorigen Hoogen Commissaris. Hij ver klaarde, dat op den duur het handhaven van vrede onder de bevolking bezwaarlijk zal worden, tenzij de mandaatsmogendheid tus- schenbeide komt. Hij verzekerde, dat alle Arabieren Enge land trouw zijn, maar niet kunnen toelalen, dat hun rechten voortdurend door de Jood- sche inwoners worden gekrenkt. Hij verzocht derhalve aan lord Plumer, een onderzoek naar vroegere gebeurtenissen in te stellen en doer invoering van hervormingen in het landsbestuur de toekomst van de Arabische natie te verzexeren. Nadat andere Ieder der delegatie het weord hadden gevoerd, werd den Hoogen Conmissaris fen memorandum aangeboden, waarin de b.zwa>en werden uiteengezet. GODSDTENST RELLETJES IN BR -INDIe. Fr hebben ernstige religieuze relletjes plaats gehao in Arvi, in het \X ardha-district, waar in weerwil van de onlangs bereikte overeenkomst, een gevecht ontstond tus schen Hindoos en Mohammrdanen Twee Mo- hammedanen zijn gedood en een Hindoe ge wond. De bazar van de inboorlingen is dien- tengevolge gesloten DE OORLOG IN MAROKKO. Uit New York wordt gemeld, dat in Ame rika groote belangstelling is gewekt door den eisch der regeering tot ontbinding van het z.g. Lafayette-eskader van Amerikaausehc vliegers, die in Noord-Afrika aam Fransche zijde strijden. Van regeeringsziide wordt ver klaaxd, dat Painleve deze Amerikanen alleen voor propagandadoeleinden gebruikt en dat zij daarom een veel hoogaren rang hebben gekregen dan hun toekomt. <Het zijn avontu- riers, die zich als idealisten sensatic zoeken Zij hebben voor de Franschen weerlooze dor- pen gebombardeerd. Daarbij komt inog, dai zij vroeger in een en hetzel'fde jaar eerst aan de zijde der bolsjewiki tegen de Polen hebben gevochten en daarna aan Poolsche zijde te gen de Russen. EEN COMMUN'ISTISCH COMPLOT ONTDEKT. De „Messagero" meldt, dat te Arezzo (Italie) een communisFsch complot is ont- dekt. Vele documenten, bestemd voor pro paganda, werden in beslag gen omen en ook eenige wapens. Eenige personen werden ge- arresteerd. Het communistische comite re Arezzo stond in verbinding met de Duitsche comunisten en werd met Duitsdi geld ge- steuind. VERMOORD EN BESTOLEN. In een hotel te Le Puy (Frankrijk) is een industrieel van drie-en-veertig jaar, die daar met een jonge vrouw logeerde, en pas aan een bank een groote som gelds in ontvangst had genomen, op zijn kamer, na een ge9prek met twee jongemannen, doodgescboten. De jonge vrouw heeft daarop met de beide mail men in de auto van den vermoorde de vlucht genomen. Het drietal is echter gepakt en de eene man beweert den industrieel gedood te hebben, omdat deze er met zijn vrouw was van door gegaan. Op het lijk van den ver moorde heeft men het bij de bank opgenomm geld niet terug gevonden. FERRER-HERDENKING. De zestiende verjaring van de tereehtstel- ling van Francisco Ferrer is, naar onze cor respondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt, Dinsdagavond aldaar op stille wijze herdacht. Een- aantal delegaties van vereeni- gingen voor de vrijheid van gedachte, vrij- metselaarsloges, e.a. begaven zich, in stoet, naar het monument achter de Kathelijnekerk en legden er blcemen ncer. Daarna bleven alle deelnemers een minuut ingetogen staan en werd de stoet ontbondsn. Incidenten deden zich ditmaal niet voor. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De troepen van Tseng Tsjoeng Ming die tegen Kanton optrekken, hebben weinig suc ces. In verschiilende kleine schermutselingen zijn z'n troepen er meestal slecht afgekomen Geen van beide partijen is echter sterk ge- noeg om zich ver van de legerbasis te ver- wijderen. Weinig succes wordt verwacht van de witte troepen, door gebrek aan samenwer king van. Tsjeng's troepen en zijn geallieer- den in de westelijke provincies. Chineesche oorlogsschepen, die Tsjeng steunen, liggen voor Hongkong. Men gelooft, dat hiermede zal worden getracht Kanton te blokkeeren, vooral om verderen munitie- aanvoer voor de rooden fe verhinderen. Chineesche kruisers, die voor Swatau ge- stationneerd zijn, hebben een stoomboot uit Wladiwostok aangehouden, die 7000 gewe- ren en pistol en vervoerde en een groote hoe- veelheid munitie, alles bestemd voor Kanton. Gemeld wordt, dal de boot geescorteerd was door een Russisch oorlogsschip. De lading is in beslag genomen, zonder tegenstand van de bemanning, en is naar Swatau overge- bracbt. Het schip zelf is blijkbaar vrijgege- ven. y, DE UNIVERSITEIT TE GENT. De Vlaamsclie studentenvereenigingen te Gent hebben, naai de correspondent van de N. R. Crt te Brussel meldt, een nieuw mani fest verspreid, waarbij de studenten, oude en nieuwe, aangespoord worden zich van het bijwonen der openinpsplechtigheid van het Academisch jaar 19251926, in de aula der Universiteit, op 20 dezer, te onthouden. Denzelfden avond heeft, als protest tegen de „afwezigheid te Gent van een zuiver Nedcr- landsche Universiteit en de aamyezigheid van een hybridische hoogeschool die de voorgewende tweetaligheid van Vlaanderen in do hand wil werken," een volksvergadering plaats. waar de Vlaansch-nationalistische kamerleden Thomas De Backer err Herman Vos het woord zullen voeren. Na afloop wordt. met het muziekcorps van de afdee- lihg Gent van den Vlaamschen Oud-strijders- bond voorop, een optocht door de sfad gehou den. VOOR EEN M1LLIOEN DOLLAR ALCOHOL VERBRAND. Aan boord van het stcomschip „Hohen- linden" is, naar uit Halifax (Nieuw Schot- hmd) gemeld wordt, brand uitgebroken Meer dan 100.000 liter alcohol, ter waarde van een miliioen doLar, zijn verlcrc-if gegaan. De brand is ontstaan, doord-at onisnappende aicohQldampen met vuur in aanraking It wa rm n. DE SCHADUWZIJDE VAN -1 WEDS'IRIjDEN. Evil Engelsch mijinverker had bij athletiek- wedstrijden, welke onder de reglernenten van den A. A. A. werden gehouden, z'n 9-jatigen zoon ingeschreven. Op den dag zelf liei hij echter een'broertje van 13 jaar mededingen, dat dan ook twee prijzen op de jongere te-- genstanders behaalde. Toen het geval ont- dekt werd, had de vader nog de brutaliteit te zeggen dat zociets zoo dilcwijls voorkwam. De zaak is voor den rechtcr gebracht, welke hem tot een boete van 5 pond veroordcelde. INTERNATIONAAL ANTISEMIETEN- CONGRES. De Neuc Freie Presse vemecmt uit Boe- dapest, dat daar een intemationaal anti-se- miefencongres plaats gelrad heeft. Er werd een nota aangenomen waarin gezegd wordt, dat het Jodenkapitaal den oorlog uitgelokt heeft. Er werden ver der besprekingen ge houden over een iuternationale organisatie van het anti-semitisme. VROEG INVALLENDE WINTER. Uit Immenstadt (Zwaben) wordt bericht, dat als gevolg van den sneeuwvai der laat ste dagen, de geheele Algauer bergketen in winterdos prijkt. De thermometei is tot 3 graden onder mil gecaald. In de omgevmg van Neukirchen is tot diep in het dal alles wit. Er zijn temperatu- ren tot 5 graden onder nul genoteerd. EEN MISLUKTE DEMONSTRATIE. Een twee a driehorderdial stakers van het irambedrijf had voor gister te Parijs een ma- nifestatie op touw gezet op het terrein der tentoonstelling voor decoratieve kunsten. Het verzamelpunt was bij het paviljoen van de Sovjet-republiek. Een Vrij sterke politiemacht was bij de verschiilende ingangen opgesteld. Het meerendeel der manifestanten werd belet de tentoonstellingsterreinen te betreden, maar enkelen slaagden daar toch in. Deze koncfen echter zonder veel moeite door de politie worden verwijderd. Een tiental arrestaties heeft plaats gehad. FIEVIGE SNEEUWVAL. Ten gevolge van een hevigen sneeuwstorm konden gisteren de trams iStockholm gedu- rende drie irren niet rijden. De storing trad juist in bij het uitgaan dei- kantoren. DE GOMMUN1STEN-RAZZIA IN ENGELAND. Als gevolg van de arrestatie van 6 com- umnistenleiders te Londen heeft' de Schotsche politie te Pailey William Galiacher gearres- teerd en te Glasgow Thomas Bell, lid van de Executieve der Communistische Partij. Bei- den zullen naar Londen worden "overge- bracht en ter beschikking van de magistraat worden gesteld. EEN COMPLOT ONTDEKT IN BESSARABIA. De Roemeensche politie heeft een wijdver- takt complot ontdekt, dat ten doel had den Koning en de Koningin'te vermoorden. Naar verluidt zijn er groote hoeveelheden munitie en handgr'anaten gevonden. Er bevinden zich vermoedelijk 2 Ruseen onder de vele gearres- teerden COORANT. SwaacrLV^OMOfCK v> 1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1