teriaaT eenfgszTns te lijden, wat voor Sen fieer Van der Laan een dan: e handicap fca te zijn. De partij van 600 caramboles cadre met 300 voorgift tegen den lieer Jb. Ploeger, werd door den prof, gewonnen in 50 beurten met als hoog&te serie 63, tervvijl zijn tegen- stander het bracht tot 196 met 34 als hoog- ste serie. Het onislag der vroedvrouw. We vememen, dat thans bij het gemeente bestuur de officieele goedkeuring van Gede- puteerde Staten is ingekomen op het geno- men raadsbesluit tot ontslag der vroedvrouw alhier. UIT ZUID SCHARWOUDE. Het berichtje in ons blad van Woensdag- avond opgenomen, waarin melding gemaakt is van het 25-jarig jubileum van den orga nist en orgeltrapper resp. A. Kist en C Schoen is in zooverre juist, dat alleen de heer A. Kist op 1 Januari a.s. 25 jaar orga nist der N. H. Kerk zal zijn. Ingezonden stukken. (Baiten verantwoordelijkheid van de Re- da die. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur, Met het in uw nummer van 5 dezer onder „ingezonden" voorkomende artikeltje typeen le aandeelhouder zijn mentaliteit op zooclani- ge wijze, dat ik mij verder geen moeite wi! geven achter zijn naam te komen. Ook „ve!e aandeelhouders" schijnen het daglicht te schuwen. Om belanghebbenden in staat te stellen te onderzoeken hoe hun geld is verdwenen, wii tk hun langs dezen weg eenige mededeelingen doen. Ik moet den weg der publiciteit kiezen, omdat men mij in het openbaar verantwoor- delijk stelt voor andermans fouten. De Alkmaarsche Leerfabriek werkte met vier soorten kapitaal t.w. a. eigen kapitaal, b. geleende gelden, c. bankcrediet en d. hui- dencrediet. Met eigen kapitaal bedroeg slechts 1256.000.waarvan voor mijn aanstei- ling tot directeur 150.000.verloren ge- gaan was. Met 106.000.plus 100.000 geleende gelden werd de fabriek gebouwd en ingericht, het product van beneden nul tot de. grootste volmaaktheid gebracht en in geheel t'uropa op zoodanige wijze ingevoerd, dat een ruime afzet verkregen werd. Verder wer- den met dit geld 100 menscnen in het leder- \ak bekwaamd. Resultaten, die met dit be- perkte kapitaal alleen daardoor verkregen konden worden, doordat de grootste -zuinig- heid werd betracht en het verantwoording dragende personeel zich geheel voor de zaak gaf, zoomede door mijn langjarige in Ame- rika opgedane prakiijkervaring. Het bank crediet ad 250.000.waarvan practised slechts 150.000 beschikbaar kwam, plus 50.000.geleende gelden gingen grooten- deels op onderomschreven wijze verloren. In plaats van met d;t bankgeld grondstof- fen te koopen op onzen beproefden leverancier die reeds een paar jaar met ons in relatie stond en daardoor precies wist, wat wij noo- dig hadddn, stond de pres. Comm. Kooi erop, dat wij de huiden zouden verwerken, die hij van een hem bevriende relatie kon betrekken. Deze huiden waren, bchoudens een paar kleine uitzonderingen, van zoo inferieure kwaliteit, dat ze geen lederproduct oplever- den. Desondanks werden ze aan den voor pri ma huiden geldenden prijs berekend. In het fabrieksarchief bevindt zich correspondentie te over, waaruit blijkt, dat wij ons aanhou- dend ertegen verzet hebben deze huiden aan te nemen, dat wij door dit slechte materiaal ons geheele afzetgebied verloren en van alle kanten met processen werden gedreigd, om dat wij de op basis van vroegere leveringen afgesloten contracten niet konden uitvoeren Wij stond en toen voor hot feit de fabriek te moeten stopzetten, hoewel wij ruimschoois van loonende opdachten waren voorzien. Met veel mo'eite en extra-productiekosten hebben wij deze slechte grondstoffen tot een artikel kunnen verwerken, dat een prijs bracht, die met de kwaliteit der huiden in overeenstem- miug was. Deze misere verslond het nog be- schikbare kapitaal, waardoor het geheele uit- breidingsplan in de war werd gestuurd, wat gepaard ging met belangrijke producttever- liezen. (Men leze het desbetreffende accoun- tantsrapport). Ik heb er den Raad van Toezicht in vele vergaderingen op gewezen en hun cok schrit- telijk herhaaldelijk meegedeeld, dat de fabriek door dezen misstand te gronde zou gaan. Toen wist men geen anderen uitweg, dan mij op te dragen denhuidenleverancier H. te bewegen ons uit deze debacle te redden. Na veel mceite gelukte het mij H. over te halen aandeelen in de fabriek te nemen, machines voor ons te betalen en de geheele huidenvoor- ziening cp credietbasis tot een bedrag van J 300 000.op zich te nemen. Wat de huiden betreft stelde hij de voorwaarde, dat ze in elk stadium, van bewerking zijn eigendom zou den blijven, zoolang ze. met betaald waren Dit heb ik hem „op eerewoord" gegaran- deerd. Zoodra groote partijen huiden van H. in bewerking waren, achtte mr. Kool den tijd gekomen onder bedreiging met dwangmaat- regelen betaling te eischen van het bedrag, dat hij voor zijn onbruikbare huiden pro res- to te vorderen had. Ik antwoordde hem, dat door het huidencrediet de fabriek eerst be- hoorlijk kon gaan werken en ik hem niet kon betalen met geld, dat den huidenleverancier ■toebehoorde. Zoo hij dan uberhaupt al eehig recht op betaling kon laten gelden, wilde ik hem betalen, zoodra winst uit de huiden van H. beschikbaar kwam Hierdoor ontstond een geschil. hetwelk ten- gevolge had, dat Mr. Kool zich van de fa briek afwendde en de leiding achterbaks be- gon te belasteren om op die wijze den indruk te verwekken, dat het slechte resultaat niet te wijten was aan de inferieuriteit der huiden doch aan de verwerkingswijze. Het leugen- achtige van deze verdichting is thans nog te bewijzen. Uit vorenstaande gegevens blijkt, dat de ■fabriek moest drijven op de vierde kapitaal- soort, het huidencrediet. Ter verduidelijking wil ik echter in chrono- ilogische volgorde eenige toelichtingen ge ven. 1922 In dit jaar werd het product lang- zamerhand zoodanig geperfectionneerd, dat een groot afzetgebied verkregen werd en te gen loonende prijzen kon worden verkocht Door het invoeren van nieuwe svstemen werd de prcducHeduur belangrijk: verkort, waar door op economische wijze kon worden ge- werkt. 1923. Hierdoor geiukte het mi) in 1923 grootindustrieelen voor dc zaak te interessee- rrn Deze kwamen naar Alkmaar, onderzoch- ten a lies en kwamen tot het besluit, dat de een met kapitaal, organisatie, machines en grondstoffen zou deelnemen, terwijl de ander, die onze grootste buitenlandsche concurrent was, zich met ons wilde associeeren, omdat ons product beter was dan het zijne. Daar zij ons hun geheele organisatie ter beschikking stelden en bovendien de noodige machines en grondstoffen zouden verschaf- fen, wil den zij onze aandeelen niet a pari ne men. Maar door hun deelname fundeerden zij de fabriek dermate, dat alle andere aan deelen in waarde zouden stijgen Het spreeki vanzelf, dat deze buitenlandsche grootindus trieelen nauwkeurig wisten, wat er zoo al noodig was om een fijnleerfabriek met goed gevolg te drijven en hoever zij in financed opzicht moesten gaan. Zij hadden de capaci- teiten om zich een juist oordeel te vormen en zouden mij immers gesteund hebben. Toen dan ook deze deelname niet geaccepieerd werd, heb ik den Commissarissen meegedeeld, dat ik vanaf dat moment geen jinantieele ver antwoording wilde dragen. Genoemde industrieelen stelden vast, dat wekelijks 6000 huiden moesten worden ver- werkt om bestaansrecht te hebben. Voor deze productie was wekelijks 25.000.— noodig De pres. Comm. Kool stelde zich toen op het standpunt, dat wij deze industrieelen nier noodig hadden en hij wel voor het noodige kon zorgen. Het resultaat was: a. dat geen bedrijfsgeld in den vorm van eigen kapitaal beschikbaar kwam; b. dat de machines, die in 1923 noodig waren om het leer geheel af te werken en toen besteld werden, eerst in 1925 konden worden afgencmen, waardoor belangrijke productie- en handelsverliezen wed en geleden; c. de grondstoffenvoorziening van Mr Kool op een volslagen fiasco udliep met bo- venomschreven gevolgen. 1924. Daardoor moesten wij ons ten slotte met het huidencrediet boven water houden De huidenleverancier H. was met dezen noodtoestand op de hoogte. Evenals de vak- kundige industrieelen was hij er echter van overtuigd, dat het voor de fabriek een kwestie van een ruimer eigen kapitaal was om tot op- bloei te komen. Ook hij wist, dat er energiek en met succes gewerkt werd en de producfie- kosten bij gezonde kapitalisatie een winst- marge garandeerden. Op hetzelfde standpunt stelden zich degenen, die de aandeelen plaats- ten, daarbij steunen op het zaakkundig oor- ded van industrieelen en afnemers, terwijl ook het leidende personeel, dat thans nog 10.000.achterstallig salaris en voorschot- ten te goed heeft en dit bedrag absoluut safe achtte, deze meening was toegedaan. 1925. Onze pogingen, volaoende bedrijfs- kapitaal van de oude aandeelhouders te krij- gen, faalden, zoodat wij in een andere rich- ting moesten zoeken. Amsterdamsche relaties achtten het noodig een accountantsrapport betreffende de toekomstmogelijkheden te la- ten uitbrengen. Om daarvoor de noodige ge gevens te verkrijgen werd den huiden-leveran cier H. in een vergadering met de Commis sarissen verzocht de geheele grondstoffen voorziening op de bestaande voorwaarden op zich te blijven nemen, waartegenover de Com missarissen toezegden te zufien zorgen, dat het noodige bedrijfsgeld beschikbaar kwam. De grondstoffen tot een bedrag van 300.000.werden prompt geleverd, doch het bedrijfsgeld... bleef uit Om het accountantsrapport spoedig gereed te hebben, moest met inspanning van alle krachten geweikt worden. Dit paste echier den aandeelhouder de Lange, d.en ik tot bedrijfsassistent had aangesteld, niet en na een heftig dispuut liep hi] weg, onder mede- deeling aan het lagere personeel, dat de fa briek failliet zou gaanVan dien tijd da- teert de innige samenwerking van de heeren Koo1 en de Lange tegen de belangen der fabriek. Onze met door de bank aangewezen ac countants ingerichte bedrijfsadministratie stelde ons in staat de resultaten op elk ge- wenscht moment vast te stellen en bleek het ons, dat de fabriek in Mei f.l. rendabel werk te. Toen pas waren de absoluut noodige ma chines ter beschikking en Kon de capaciteit (6000 huiden per week) bewezen worden, waarvoor voldoende bewijsmateriaa! aanwe- zig is. Ook kan worden aangetoond, dat door enkele kleine verbeteringen der inrich- ting wekelijks ca. 800 bedrijfskosten be- spaard konden worden, waardoor een meer- dere winst van 40.000 per jaar mogelijk was, welk bedrag verhoogd kon worden met een meeropbrengsl der productie van min- stens 50.000 zoodra wij niet meer in de noodzakelijkheid verkeerden vooruitbetaling bij het aannemen van opdrachten te eischen. Doordat het door de Comm. toegezegde be drijfsgeld uitbleef moest doorgaans verlangd worden, dat maanden vooruit groote bedra- gen door de afnemers gestprt werden als zij ons een order wilden geven, een omstandig- heid, die den verkoopsprijs natuurlijk ongun- sti£ beinvjoeddc. De bank was ons tot op dat moment steeds ter wille, doch in Mei j.l. viel het mij op, dat de lasterpraatjes, die in Alkmaar in omloop waren gebracht, reeds tot de bank (in Amsterdam) waren doorgedrongen en hare stemming zoodanig hadden beinvloed, dat der fabriek verderen steun werd onthou- den. Hieruit is ten slotte een faillissements- aanvraag voortgevloeid. Daardoor kwam de^fabriek in moeiliikhe- den, waaruit de huidenleverancier H. ons weer geholpen heeit. Op dat moment beschikten wij over een voorraad van ca. 400.000, die in zeer kor- ten tijd gerealiseerd kon worden, doirdat de bedrijfsinrichiing toen perfect geworden was. Door deze omstandigheid werden wij in staat gesteld aan onze verplichtmgen te voldoen, waardoor de grondstoffenvoorziening weer gewaarborgd werd, zoodat de fabriek kon bli'ven werken Maar door deze m&eilijkheden en meer nog door de oneenighcid in het bestuur, werd de huidenleverancier dermate ontnuchterd. dat hij de overeenkomsten, die tot op dat mo ment te goeder trouw irondeling waren 2an-< ^egaan, schrifteliik wilde vastlegnen. (ZelL- de grootste transarties waren met dezen mar rro^deling tot stand gekotren) Om een stag natie in de huicenvoorziening te voorkomen werd van onzen kant aan zijn verzoek ge- voig gegeven en m April ;.l. scriiflelijk ge contracteerd dai, zooals cerder mondehng overeengekomen, de huiden in elk stadium van bewerkiTtg zijn eigendom zouden blij ven zoolang zij met betaald waren. Daar met de va© week tot week stijgende productie de loonen evenredig omhoog lie- pen en wij niet over de midaeiec besemkten aeze te betalen, nam H. op zich ook dit geld in den vorm van leder te onzer beschikking te steiien, wat eveneens schriftelijk werd vast- gelegd. Aue betrokkenen waren met deze precaire situatie bekend en wisten, dat alleen een- drachtelijk samenwerken de zaak over het doode punt kon heennelpen Toen echter H. tot ae ontdekking kwam, dat de aandeelhouder P. A. de Lange Szn., Nassaupiein, met schroomde voor een bedrag van T7UO met failiissement te dreigen (hij heeft dit inderdaad aangevraagd) werd -zijn indruk versterkt, dat geaasd werd op zijn eigendommen, die hij ons te goeder trouw ter beschikking had gesteld. pit schokte zijn vel- trouwen dermate, dat hij de uitlevering van zijn eigendommen eischte, waaraan natuur lijk gevolg gegeven werd d. w. z. ik heb hem slechts iets meer dan de helft uitgeleverd in den vorm van bewerkte huiden, die in dien toestand door hem met te realiseeren waren. Er werd dan ook o.m. overeengekomen a. dat deze partij in de fabriek zou terug komen, zoodra weer eendrachtig gewerkt werd; b. dat hij het loon, dat het fabrieksper- soneei mocht derven, uit verkoop van zijn leer te onzer beschikking zou stellen. Bovendien machtigde hij mij in de aandeel- houdersvergadering van 24 Juni j.l. mede te deelen, dat hij van het hem door de fabriek verschuldigde bedrag ad. ca. 300.000 90.000 wilde laten vailen om een basis voor verdere suneering te kunnen vormen en de raddraaiers uit te koopen. Den pres. comm. heb ik hiervan op den vergaderingsdag in den voormiddag mede- deeiing gedaan. Maar op denzelfden dag heeft de man, die eenige dagen tevoren zijn goedkeuring hechtte aan geleidelijke uitleve ring der geheele productie aan den huiden-le- verancier, (dus van alle voorraden tot het be drag zijner vordering) den euvelen moed ge- had naar de politic te loopea en door een ver- keerde voorstelling van feiten mijn arrestatie weien te-bewerken voor het ontvreemden van leer (sic.) De ter vergadering van 24 Juni j.l. aanwe- zige aandeelhouders zullen zicb zeer goed herinneren, dat vfcrgaderd werd om te trach- ten de zaak financieel te saneeren en dat zoo- wel Heertjes (procuratiehouder) als ik ver- scheidene malen gepoogd hebben hun mede te deelen, dat op grond van de 90 000, die H. ons wilde schenken het program met gbed gevolg kon worden doorgevoerd. Er scheen zich echter een kliek gevormd te hebben be staande uit de heeren P. Kool, Wilhelmina- laan, P. A de Lange, Nassaupiein en G. Grondsma, Nassaupiein, die de saneering wilde verhinderen' en daarom ©och mij noch Heertjes aan het woord wilde laten komen Voordat wij een woord konden spreken, werden wij de vergadering uitgestuurd. De aandeelhouders kunnen deze heeren voor het door hen bereikte resultaat dankzeggen. Maar laat het hen tot troost strekken, dat zij slechts hun geld hebben verloren, terwijl ik niet alleen het door mijne familie en mij gein- vesteerde kapitaal ad 35.000 ben kwijt ge- raakt, doch bovendien .mijn goeden naam en tengevolge van een door een ongehoorde bru- taliteii tot stand gebrachte hechtenis mijn ze- nuwen dermate geschokt zijn. dat mijn vroe gere energie geheel weg is. Bovendien heeft men mij geheel zonder middelen laten zitten, doordat ae fabriek nooit in staat was mijn sa laris ten voile uit te betalen, waardoor thans aan het administraiieve personeel en mij nog ca. 10.000 moet worden uitgekeerd. Om te voorkomen, dat de waarheid te spoedig zou doordringen, is men er zelfs niet voor teruggedeinsd alle mogelijke verdacht- makingen te lanceeren om op die wijze het onderzoek te vertragen, waardoor men er in gesiaagd is mij zes veken in preventieve hech- tenis te doen houden. Deze daad heeft aan alles een eind gemaakt en de fabriek, die „in vol bedrijf' het aandee- lenkapitaal ad f 256.000 representeerde vrij- wel waardeloos gemaakt. Wat de op 24 Juni j.l. nog aanwezige partijen huiden en leer, die toen minstens 200.000 waard waren, op- brengen, zullen de crediteuren op de verifica- tievergadering vernemen Ik had niet kunnen denken, dat men de bru- taliteit kon hebben iemand, die goed en bloed voor een zaak heeft opgeefferd en uitstekende resultaten kan aanwijzen, zelfs zijn goeden naam op onrechtmatige wijze zou durven te ontnemen. Een dergelijke poging kan niet uit een' zake lijik gevoel voortkomen maar alleen en scene worden gezet door iemand, die op die wijze eigen wanbeheer wil trachten te verdoezelen. Men kan verwachten, dat geprobeerd zal worden mijne verklaringen, waarvan de juistheid in alle opzichten zonneklaar kan worden bewezen, te verdraaien en aan te tas- ten. Doch zij, die zich serieus van de waar heid willen overtuigen, vinden daarvoor vol doende materiaal in de fabriek, terwijl er bo vendien genoeg personen zijn, die als getuige kunnen dienen. Een dusdanig zaakkundig ge- leid onderzoek kan MIJ niet anders dai wel- kom zijn, na beeindiging daarvan heeft het m i zin een vergadering te beleggen. Mijnheer de Redacteur. ik ben mij bewust Uw goedheid op de proef te stellen, doch het is mii niet mogelrk in een korter b°stek een afdoend antwoord te geven. Daar ik de vele belanghebbenden op geen and°re wijz? kan bereiken, hoop ik. dat U dit stuk desnoods in feuilletonvorm zult willen opnemen, teneinde mij in staat te stellen, de waarheid en daar- med? het algemeen belang te dienen. U bij voorbaat dankzeggende, teeken ik Hoogachtend, C. F. LOESCH. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zagen wij onderstaande regelen als ingezonden stuk in uw geeerd drgblad opge nomen. Bii voorbaat onzen dank. DE ,,DAGERAAD"-ACTIE. Naar aanleiding van de weigering van de P.vp:oitatie-Commissie van den Stedelijken Muziektuin, tot betaling van 42,50. tot dekking der meerdere kosten, die gemaakt zijn voor terreiphuur van het Gemeentelijk Sportpark, ter gelegcnhcid van de gehouden meeting op 16 Augustus 1.1. van de „Dage- raad", vvelke eerst gehouden zou worden in Cton Stedelijken Muziektuin, mcencn wij langs iezen weg eens de hooding van dc Exploita- tie-Commissie in deze kwestie met het bestuur aer „Dageraad", nader bekend te moctcn ma- ken. Het geldt niet zoodanig die verwigmg „De Muziektuin", maar de Exploits tie-Corn missie. Toen wij op Zondag 21 Juni den tin 5 men huren, hebben wij (Jupijn en onderge- t -ekende) als voorloopigen datum aangeno men 30 Augustus, maar welke is veranderd op 23 Juni in 16 Augustus, waarvoor onder- geteekende driemaal bij den heer Lapdman, voorzitter der Exploitatie.-Commissie, geweest is. Hij moest hierover met den heer Moes- kops, secretaris der Exploitatie-Commissie, telefoneeren. Daar deze, zooals hij zeide, de data regclde, werd mij (ondergeteekende) den tuin tcegewezen, met de mededeeling, dat de zaak in orde was. Op 3 Augustus ontvingen wij een schrijven van de Exploitatie-Commissie, dat wij den tuin niet konden krijgen op 16 Augustus, daar de tuin den geheelen dag disponibel moest blijven voor de R. K. zangers, maar dat wij van hem een anderen datum op de- zelfde voorwaarden (let wel) b.v. 30 Augus tus konden krijgen. Hiermede gingen wij niet accoord en heb ben toen direct een gecombineer.de vergade ring met de Exploitatie-Commissie verzocht welke ook gehouden is op 4 Augustus. Wi waren niet van plan om op een anderen da tum de meeting te houden, daar zulks on- mogclijk ging. Alles was voor 16 Aug, ge- regeld, zooals drukwerken, muziek enz Wij zijn toen overeen gekomen, dat de Exploitatie- Commissie voor „de Dageraad" een ander terrein moest zien te krijgen en dat zij de daaruit voortvloeiende kosten zou hebben -te betalen, wat zij ook aangenomen heeft. Wij hebben dan ook gevraagd hoe het kwam, dat wij den tuin niet kregen. Wel, zei- den de heeren. jullie hebben den tuin niet ge- huurd op 16 Augustus, maar op 30 Augus tus kunnen jullie hem op dtze'.fde voorwaar den krijgen. De heer Vader, penningmeester der Exploitatie-Commissie, zeide dat dit kwam door een bericht in „Het Voik" en dit was de aanleiding van het schrijven aan het bestuur der „Dageraad". Maar wat beteekent dan die brief, waarin staat dat wij op de- zelfde voorwaarden b.v. 30 Augustus den tuin kunnen krijgen, wat beteekent dan b ij voorbeeld toch niet dat wij 30 Au gustus gehuurd hebben. De werkelijke reden is, dat wij geweerd moesten worden, wat ook verschillende ma- ten door den heer Landman is gezegd gewor den aan bestuurslcden van de „Dagcraad" Wij hebben dan ook na veel tegenwerking van R.K. zijde, het Gemeentelijk Sportpark gekregen, maar nu komt het op betalen aan eu wil de Exploitatie-Commissie niet meer dan 25 vergoeden, wat niet volgens af- spraak is. Tweemaal is dat bedrag voor ons disponibel gesteld, maar wij hebben dit niet aangenomen. Nu, zeiden de heeren, dan krijgen jullie heelemaal niets. Ook hierover hebben wij een gecombineerde vergadering aangevraagd, welke botweg is geweigerd ge worden. Hieruit blijkt dus, dat niet het bestuur der Dageraad" schuld heeft, maar juist de Ex ploitatie-Commissie. Neem alleen het vergoe den, dat is al een schuldbekentenis Welke verecniglng, van welken aard of vorm ook, stelt een andere vereeniging, welke door eigen tcedoen schuld op zich laadt (zooals wij dan, zooals die heeren zeggen) schadeloos? Dit is toch veel te gek om aan te nemen. Wij zullen zulke filantrcpen aan alle vercenigingen re- ccmmandeeren, maar raden hun eerst aan, om inlichtingen in te winnen bij het bestuur der „Dageraad", hoe zij zulks moeten inklee- den En mochten de heeren van de Exploitatie- Commissie soms denken: dat hebben wij er nog eens goed afgebracht, nu, dan denken zij vcrkeera. Wij zullen ons recht wel doen gelden en zullen daartoe alle ons ten dienste staande middelen ter hand nemen. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dank zeggend voor de ons verleende plaatsruimte. Namens het Bestuur der „Dageraad", I. TANSSEN. Secretaris. Km'ist. POULET-KWARTET. Dat is gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" een uitvoering geweest, die de hoogstgestelde verwachtingen wellicht nog heeft overtrof- fen, want wat deze kwartettistcn, Gaston Poulet, Henri Giraud, Albert le Guillard en Louis Ruijssen, gegeven hebben, grenst aan het ongelooflijke. Een ensemble, van wondere pracht met de fijnste klank-effecten, maar ook met de kracht, een strijkorkest gelijk. Nuan- ceeringen talloos. Daar had men bijv. het be gin van het tweede deel van het eerste Alle gro van Haydn's kwartet opus 76 No. 2, dat begint met een figuurtje dat zich viermaal herhaalt en telkens klonk het anders. De va- riatie van de eerste-violist in het andante, het trio van de Menuet van hetzelfde kwartet, het was een wonder van vertolking. Mozart's kwartet, fijn, graeieus soms en dan weer een klank, een orgel gelijk, zooals die accoorden in het verrukkelijk Adagio. Het Coda van het Allegretto was iets bij- zonders zooals het nu gespeeld werd en de finale met die fijn uitgevoerde Spiccato's, on- verbeterlijk door de verschillende instrumen- tisten overgenomen, werd iets dat vexbazing wekte. En toen daarna nog het kwartet van De bussy. Waar men in Haydn en Mozart al zoo veel buitengewoons gegeven had, kon men verwachten, dat het werk van hun landge- noot, door zulke kunstenaars vertolkt, een reusachtigejn indruk moest maken. En zoo is het geweest ook. Telkens als ik dit kwartet hoor, bejammer ik het, dat met het langzame deel dit kwartet niet eindigt, want hoe glorieus de finale ook afsluit, hoe eenig mooi dat ook is, wanneer die finale ingezet wordt, is de sfeer waarin het daaraan voorafgaande stuk den hoorder heeft gebracht, ineens weg. Maar we mogen den componist geen op- of aanmerkingen ma ken, hij wist het beter dan wij. Wat hier ge- schreven is. geeft lang n'et weer „hoe het ge weest is", dat is niet best onder woorden te brengen. Zoo iets moet men zelf gehoord- heb ben. A. K. - HVSieliE- Efi VE1LIGHEIOSHOEKJE V ERST AN DIG I and elt de jonge vrottw, die in het h'.iwelijk treedt, na zich geneeskund'tg te hebben doen onderzoeken: zij voor komt daarmee gevaar voor ZICH en haar KIND Tqdschrilten. De Wereldpost wijdt een dubbele foto- pagina aan den kunstschilder prof N. van. der Waay, die gister 70 jaar werd. Zijn werk, waarvan verscheidene fraaie afbeeldingen worden gegeven, wordt door het tijdschrift zeer waardeerend besproken. Dirk Schafer de beroemde Hollandsche componist en pia-. nist heeft het eereplaatsje der Nederlanaers van beteekenis gekregen. Er zijn fraaie kieken van gebeurfenissen uit alle wertidbtreken en alle interessante sportfoto's. Verder de gewone steeds goed verzorgde rubrieken waarbij ook aandacht an de mo de wordt geschonken. iiuitcnianrt. DE POLITIEK DER AMER1KAANSCHE ARBEIDtKs. Het jaarlijksch congres van de Amerikaan-. scne Federatie van den Arbeid dat te Atlan tic City wordt gehouden in tegenwoordig- heid van 400 gedeiegeerden, heeft met alge- meene stemmen de nieuwe loonpolitiek aan genomen. De federatie is beducht, dat bij het ontstaan van een nieuw tijdperk van onge- hoord groote mechanische krachtsontwikke- ling der arbeider onderworpen zal worden aan arbeidsbesparende machines, die door electriciteit gedreven worden. In verband daarmede nam het congres de volgende reso- lutie aan: Wij zijn van meening, dat de belangen van de loonarbeiders zoo wel als van de geheele samenltving gediend worden door zoowel de kwantiteit.als de kwaliteit van de producten te verhoogen, alsmede door een hoogen loon- stundaard. waardoor niet alleen de koop- kracht gehandhaafd wordt. maar die ook de algemeene wehaart oevordert. Wij, verklaren, dat loonsverlagingen lei- den tot industrieele en sociale onrust, en da" lage locnen niet bevortieriijk zijn aan lagi productiekosten. Wij sporen de arbeiders overal aan zich te verzetten tegen loonsverla ging. en den industrieelen raden wij aan alle geschillen in het producti proces te vermijden om daardoor te komea tot lagere prijzen ep hoogere loonen. HET NIEUWSTE OP VERKIEZINGS- GEBIED. Een verzekeringsmaatschappij in Amerika (natuiriijk!) heeft besloten een nieuw risico in tie A-Z-lijst op te nemen. Dames, mits op het moment van de verzekering ongclmwd (weduwe of gescheiden mogen zij zijn) ttun- nen zich de uitbetaling van een geldsom ver^ zekeren voor het geval zij op haar 40ste jaar zich nog in ongehuwden staat bevinden. Naar verluidt maakt deze ondernemende maatschappij belangrijke verschillcn in de premies. OVERVAL VAN DEN SIMPLON-EXPRESS. Maandagmorgen 11 uur is de Simplon-ex- press, tusschcn Turnu-Severin en Craiova (Roemenie) leeggeplunderd. De trein reed langzamer over een brug bij Butoesci en van die gelc^enheid maakten bandieten gebruik om op den trein te springen en met de revol ver in de vuio' de passagiers te dwingen al hun voorwerpen van waarde af te geven. Daarna werd de bagage van de passagiers door de roovers uit de wagons gegooid. Na het passeeren van de brug versnelde de trein zijn gang. De roovers konden evenwel nog tijdig uit den trein springen en vluchtten. DE DUURTEBESTRIJDING TE BERLIJN. De Duitsche auloriteiten, die tot dusvef nog op geen enkel succes in haar actie tegen de duurte konden bogen hebben Woensdag met groot vertoon een razzia in de Berlijn- sche bakkerijen gcorganiscerd. Door ruim 100 politie-beambten werden 2000 bakkerijen gecontroleerd, mei het gevolg, dat tegen 500 bakkers een aanklacht wegens woeker is in- gediend1. DE VERVOLGING VAN DE ENGEL- SCHE COMMUMSTEN. Daar de behandeling van de zaak tegen de acht gearresteerde communisten is uit- gesteld, zijn deze, na door den politierechter te zijn gehoord, voor den tijd van een week tegen de gebruikelijke borgstelling vrijgela- ten. Als cautie werd een som van 100 pond sterling geeischt en daar dit bedrag niet ter- stond kon worden gestort, boden Saklatvala en Lansbury aan als borgen op te treden. De borgstelling van Lansbury werd aanvaard. Volgens een Reuterbericht zouden niet alle acht doch slechts zes gearresteerde, commu nisten tegen borgstelling zijn vrijgelaten. Volgens een draadloos bericht, zullen eerst heden Thomas Bell en William Gallacher voor den magistraat te Londen verschijnen. HET ROOD STAATSGEVAARLIJK. Het sovjet-tooneel blijft een rijke bron voor belangrijk, en ook voor komisch nieuws. De „Prawda" deelt thans mede, dat een Moskou- sche auteur een stuk ter opvoering aanbood, dat in Afrika onder de apen speelt en waarin twee vijandelijke apengroepen voorkomen. Zij-ond'crscheiden zich door wat de apen nu eenmaal onderscheidtde eene groep zou gecostumeerd worden met roode, de andere met blauwe „partes posteriores". De censor liet het stuk tot opvoering toe, maar hij had een bezwaar: de roode kleur leek hem staatsgevaarlijke bespotting te kun nen opleveren: hij eischte verandering in geel voor hij toestemming gaf. DE AUSTRALISCHE ZEE LIE DEN- STAKING. De stakende Britsche zee tie den te Melbour ne verklaarden, dat zij geen bericht uit En- gel and hadden ontvangen tot het opheffen van de staking. Zij erkennen, dat zij weinig kans op succes in Australie zullen hebben wanneer de staking in Engcland voorbij is.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6