AlKmaarsche Courant Vrjjdag 16 October.* He. 244 19ZS Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, Rechtzaken. DL belladonna-vergiftiging. Op de rol voor de zitting van de straf ka mer der rechtbank te's Gravenhage van gis- ter kwam, zooals wij in ons vorig nummer reeds in het kort gemeld hebben opnieuw yoor de zaak tegen P. B., gedetineerd in het huts van bewarenig, in verband met een geval vau belladonna-vergiftiging. Men zal zich nog herinneren de gerucht- makende zaken, welke zich een jaar of drie geleden in Den Haag en Amsterdam hebben afgespeeld, waarbij personen werden beroofd, nadat hun eerst op de een of andere manier belladonna was toegediend. In Den Haag werden in den loop van 1922 aangehouden de oud-Indisehe onderofiicier P. B. en zijn vrouw P. C. T., naar aanleiding van het vo> gende geval, dat zich in een* groentewinkel aan de Van der Neerstraat in Den Haag had voorgedaan. De vrouw van B. kwam in bedoelden wm- kel om z.g een bankbiljet van .t 100 te laten wisselen Zij presenteerde den winkelier en zijn vrouw bonbons, welke door haar man gevuld waren met belladonna. De vrouw zag ver- volgens kans, op listige wijze een ongeveer waardeloos bi 1 jet van 500 roebel gewisseld te krijgen als ware het een Nederlandsch bank biljet van too. In December 1922 zou het echtpaar terech staan voor de Haagsche rechtbank. Eenige dagen tevoren moest B. eci-iter ter observatie worden gezonden naar het krankzinnigengc- stieht te Woensel, zoodat zijn zaak niet be Techt kan worden. Alleen de vrouw heeft toen ierecht gestaan, beschuldigd van het mis drijf, genoemd' in art. 174 Wt. v. Str. Het O.'M. vorderde tegen haar 10 jaar gevange nisstraf. De rechtbank vcroordeelde op 28 Dec. de vrouw tot 5 jaar gevangenisstraf. Op 18 Juni van dit jaar kon de zaak tegen den map, die inmiddels als herstelc! uit het krankzinnigengesticht was ontslagen, voori- gang hebben tn had liij zich voor de recht bank te verantwoorden wegens het vuilen van bonbons met belladonna en het ter hand stel- len van die bonbons aan zijn vrouw om er tnee naar den groentenhandelaar te gaan. nadat bekl. tevoren met zijn vouw over het te plegen misdrijf had gesproken. Subs was aan beki. heling ten laste gelegd, n.l. het aan- nemen van 35 van het geld, dat zijn vrouw op de1 gesehetste listige,wijze had verkregen. BekL zat wezenlcos .naar de behandeling van zijn zaak te luisteren, zeide niets en liet alleen blijken, dat hij zich niets meer van het gebeurde herinnerde. Naar aanleiding van de verklaring van een deskundige, dr. Portheine, dat, waar bekl. in December 1922 krankzinnig was, de mogelijk- heid bestaat, dat de'feiten, welke in Juli d.a.v. zijn gepleegd, hem niet kunnen worden toe- gerekend, vroeg het O.M. een nadere instruc- tie om dit alsnog te laten onderzoeken. De rechtbank gelastte overecnkomstig en stelde de stukken "wederom in Ifanden van den rech- ter-commissaris. Bekl.'s verdediger, mr. Bekker, acHtc cUt- nadere onderzoek monnikenwerk- en verzette zich er dan ook tegen. Hij'vroeg bekl.'s on- middellijke invrijheidstdling. 'Dit yerzoek werd echter door de rechtbank afgewezen. Thans werd met de behandeling van de zaak voortgegaan Het verhoor van den bekl. ging ook thans weer zeer mceilijk. Op de gebruikelijke vragen naar zijn naam, beroep, woonplaats enz. wist de president slechts me': zeer veel moeite ant- woord te vferkrijgen. Op enkele vragen be- waarde bekl. zelfs heelemaal het stilzwijgen Na voorlezing van het bevelschrift van ver wijzing ondervroeg de president den bekl. om trent de feiten. Beki. gaf toe, dat hij vrceger in Amster dam heeft gewoond. Dat hij daar met zijn vrouw beroovingen heeft gepleegd, waarbij gebruik werd 'gemaakt van met belladonna gevulde bonbons, heeft bekl. wel eens ge hoord. Zelf weet hij het niet meer, naar hij zeide. Een oogenblik later bleek hij zich het nog vaag te herinneren., Wat er in den Haag gebeurd is bij den groentenhandelaar van Oort, wist bekl. zich "heelemaal niet te herinneren. Wel heeft hij het van zijn advocaat gehoord. De president, mr. de jcncheere, merkte bekl. op, dat hij het zelf ook wel wist. Vroc- ger heeft hij alles bekend. Wanneer hij echter woortging met niet te antwoorden of alleen te zeggen: ik weet het niet, dan meende de president wel te kunnen uitscheiden. ik weet het niet, dan meende de president wel te kunnen uitscheiden. De griffier las vervolgens voor de verkla- ringen, welke bekl. indertijd heeft afgelegd voor den rechter-commissaris en voor de po litic, welke verklaringen een bekentenis van bekl inhouden, maar waaruit tevens bleek. dat hij zijn vrouw afgeraden had, naar den groentenhandelaar v. Oort te gaan, onjdat dit naar bekl.'s meening, zeer zeker zou uit- komen. Verhoor van deskundigen Het eerst werd gehoord dr. Portheine, die in December 1922 een verklaring van krank- zinnigheid omtrent bekl. heeft afgegeven. De deskundige heeft toen een verwardheidstoe- stand bij bekl. waargenomen. Of er toen te vens een geestelijk defect bestond, was niet zoo direct uit te maken. De deskundige leg- de nadere verklaringen af omtrent de sympto- men, die hij bij bekl. heeft vastgesteld." Nadat bekl. uit het krankzinnigengesticht .is teruggekomen, heeft de deskundige bekl ■weer geobserveerd. Bekl. is nu veel kalmer geworden, maar hij zegt nog minder dan vroeger. Hij toont altijd hetzelfde beeld als heden ter terechtzitting. Automatisch doet beklaagde iederen dag zijn werk. Bekl. is zeer ordelijk en zorgt overal goed voor, ook voor zichzelf. Op een vraag van den verdediger, mr. Bek- iker, of de deskundige, na inzage van de rap- porten van andere deskundigen, niet meent, dat hij indertijd misschien met een simulant te doen had, antwoordde dr. Portheine dat hij die kans zeer gering achtte. Ook met de wetenschap der andere rapporten zou de ieekucdige nog denken, dat liij het certificaai van krankzinhigfteid zou hebben afgegeven. Absoluut uitgesloten is simulatie echter nooit. De deskundige merkte daarbij nog op, dat de aandeelen voor simulatie naar zijn meening zijn gestegen. Dr. Schade uit Den Bosch heeft bekl. on- der behandeling gehad van Febr. 1924 tot eind Mei 1925. Hij heeft omtrent bekl. geen bepaalde diagnose kunnen vaststelJen. Hij heeft den indruk gekregen, dat bekl. simu- leert. Bekl. zei haast nooit lets, maar als het eigen wenschen betrof, wist hij 'dat altijd we! duidelijk te maken. Toen de deskundige met bekl. er over sprak, dat hij het gesticht weer moest veriaten en dan terug moest naar de gevangenis, wilde bekl. dit laatste niet geloo- ven. liij was van meening, dat hij, wanneer hij een jaar in het gesticht was geweest, van alles af was. Andere verpleegden steunden hem daarin, en ook werd er door bekl. te za- men met een anderen verpleegde een wetboek over geraadpleegd. Bekl.'s oogopslag was altijd even helder, en hij lctte ook altijd zeer goed op. als men met sprak. In het gesticht bleek het den deskundigen, dat bekl. zich al les nog wel herinneren kon, wat er gebeurd was. Dr. Scholte te's Gravenhage heeft samen met dr. Gerritse een onderzoek naar bekl. s geestvermogens ingesteld en daarover een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin de deskundigen tot de conclusie komen, dat men hier met een simulant te doen heeft. Dr. Scholtens lichtte het rapport nog na- der toe. Op een desbetreffende vraag van den vei- dediger, waarbij deze aannam, dat bekl. nu simuleert en dat* hij in Dec. 1922 een psychi- se gehad heeft, zeide de deskundige, dat deze feiten niets vaststellen omtrent bekl.'s toe- stand in Juni 1922. Zij wijzen er in geen ge val op, dat bekl. toen abnormaal was. Dr. Gerritse, te 's Gravenhage, onder- schreef de verklaringen van dr. Scholtens Deze deskundige zeide, dat er geen enkel gegeven is, dat cr op wijst, dat bekl. in Juni f922 wel krankzinnig was. Als deskundige werd n'o-g gehoord dj - Sassen, die het echtpaar Van Oort, nadat dit de vcrgiftigde bonbons had genuttigd, nce.t behandeld. Hij deed mededeelingen omtrent de verschijnselen, welke hij heeft waargeno men en omtrent; de toegepaste behandelmg. Beidc personen zijn een week ziek geweest. In den gootsteen heeft getuige een gedeelte van een bonbon gevonden. hetwelk de viouw had uitgespuwd. Getuige heeft dit stukje in eet' kopje gedaan en naar de gemeente-apotheek opgezonden. Dr Sehirm, directeur van de gemeente- apotheek, heeft het stukje bonbon, dat door ■dr. Sassen in een kopje was gedaan, onder- zocht. Hij legde verklaringen af omtrent net onderzoek van dit stukje, waarbij hem !?ctde" ken is dat de bonbon atropine bevatte. Atro pine is een zeer vergiftig bestanddeel van de belladonna. Ten slotte zeide de deskundige nog, dat het opeten van een bonbon, als hier vervaar- digd, zeer zeker schadekjk is voor de gezond- Het deskundigen-verhoor was hiermede ge- eindigd. Het getuigenverhoor. Na de pauze werd de behandeling van de zaak voortgezet liiet het hooren van getui- gea Getuige van Oort, groentenhandelaar, wo- nende in de van der Neerstraat, deelde mee, dat bekl.'s vrouw in zijn winkel i* gekomen om een pond bessen te koopen. Zij presen teerde toen getuige's vrouw een bonbon, welke zij nog aanbeva! met de wcorden: Het zijn lekkere van Krul. Later drong zij er ook bii getuige op aan, een bonbon te nemen. Zij lejr dc er een voor hem neer op de toonbank. Getuige heeft deze opgegeten. Vervolgens vrOeg" de vrouw of getuige een biljet van 100 kon wisselen. Getuige deed dit en kreeg van de vrouw een op^evouwen ba'nkbiljet. De vrouw ging onmidaellijk daarna weg en verwijderde zich snel op een fiets. Eerst toen bleek getuige, dat het een biljet van 500 roe bel was. Getuige ging de vrouw direct ach- terna, maar zag haar niet meer. Hij is toen naar de politie gegaan. Daarna teruggeko men is getuige ongesteld geworden. Hij deed hiervan"nadere mededeelingen. De vrouw van dezen getuige bevestigde een en ander in hoofdzaak. Eenige getuigen legden verklaringen af omtrent 't bewaren van't stukje bonbon, dat de vrouw had uitgespuwd en het brengen daarvan naar de gemeente-apotheek. Het requisitoir. Het O.M., waargenomen door mr. Bau- duin, betoogde, dat de rechtbank de conclu sie van de deskundigen. welke'conclusie op degelijke gronden rust, zal moeten aanvaar- cfen. Bekl. is een zeer goed simulant. De vraag is nu: welke wao bekl.'s toestand op het tijdstip, dat het misdrijf is gepleegd? Spr. merkte op, dat er volgens de deskundigen geen enkel gegeven is om aan te nemen, dat bekl. toen abnormaal is. Aangenomen moet dus worden, dat bekl. toerekenbaar is. SjTr. ging vervolgens het bewijs na. Naar zijn meening zijn er genoegzame aanwijzin- gen voor bekl.'s schuld. Het verschaffen door bekl. van de middelen aan zijn vrouw om het misdrijf te plegen is volkomen bewezen. Dergelijke misdrijven zijn van zeer ernstigen aard, een.zware straf is dan ook noodig. De vrouw is tot 5 jaar gevangenisstraf veroor- deeld, een straf welke spr. volkomen in over- eenstemming ntet den ernst "van het feit acht. Bekl. is zeer zeker niet minder schuldig. Eiseh: 5 jaar gevangenisstraf. De verdediging. Mr. Bakker wees er op, dat vrou*' B., in dertijd veroordeeld is wegens het „uitdeelen" van voor' de gezondheid %chadelijke waren. Uitdeelen is echter schenken aan meer dan een persoon. In bekl.'s dagvaarding nu wordt alleen gesproken van den groentehandelaar van Oort. Verder betoogde pi., dat het O.M. moet be- wijzen, dat bekl. de wetenschap had, dat de waren schadelijk voor de gezondheid waren. Kan men dat van dezen bekl. zeggen, die zelf meer dan eens atropine gebruiktd? PI. betwijfelde voorts of het wetenschappe- lijk onderzoek rechtens genoeg aan het licht heeft gebracht om het bewijs te kunnen con- strueeren voor hetgeen bekl. is ten laste ge legd. Wat ten slotte bekl.'s geestestoestand be- treft, betreurde pi. het ten zeerste, dat hier niet gehoord is de dokter, die bekl. heeft be handeld in het krankzinnigengesticht te Woen sel van Dec 1922 tof Febr. 1924. Daar toch ligt het criterium. PI. wees op de verklarin gen van dr. Portheine, dat deze, wanneer zich thans weer de verschijnselen voorde- den bij bekl. als in Dec. '22, nogmaals een ceritficaat van krankzinnigheid zou afbeven. PI. kan niet gelooven, dat bekl. sinds Dec. '22 zou hebben gesimuleerd. Maar te dien aan- zien wil hij zich refereeren aan het oordeel der rechtbank. Op de uitgebrachte dagvaar ding zal naar pl.'s meening niet anders dan een vrijspraak kunnen volgen. Uitspraak 29 October. StadsnieHws. DE LANGEND1JK EN DE NIEUWE JXHTSCHE INVOERRECHTEN. Het in ons verslag van de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (zie ons nummer van gister) bedoelde adres aan den Minister in verband met den handelstoe- stand aan den Langendijk ig verband met de Duitschc imioerrechten, luidt in zijn ge- heel als volgt: ,,De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, veroorlooft zich de aandacht van Uwe Excel lentic er op te vestigen, dat de onzekerheid, welke thans bij de groente- exporteurs ni Broek op Langendijk en Om- streken, zoowel als bij de koopers in Duitsch- land heerscht, ten aanzien van de vraag- tot waimeer de onlangs in werking getreden uieuwe Duitsche invoen-echten voor "de tuin- bouwproducten (o a. voor kool) van kracht zullen blijven, aanleiding is tot een stils-tand in den handel, die eert zeer nadeeligen invloed op deze streek kan uitoefenen Zij is er mede bekend, dat ons Departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn over verscbillende tariefposten onderhandelt en beoogt allerminst, dat er van den stand dfe- zer onderhandelingen cen persbericht worde gegeven, doch zij zou het toejnichen, indien ten spcedigste aan den handel eenige inlich- tingen zouden kunnen worden versteekt, b.v. cf verondersteld mag worden, dat een eventu- tueele wijziging niet binnen een bepaalden termijn zal intreden. Indien de han-delaren slechts weten dat gedurende een bepaalde periode de huidige toestand zal blijven gelian-dhaafd, kunnen zij hunne transacties daarop richten, terwijl thans, nu feitelijk elk oogenblik een wijziginjf in de tarieven wordt verwacht, zaken slechts uiterst moeilijk tot stand komen. In het belang van den belangrijken gr-oen- ten-export in haar district verzoekj. de Ka mer (Jwe Excellence derhalve eerbiedig spoc- dig iiieromtrent eenige gegcv'ens te d'o-en be kend maken." PRED1K BEU RTEN. 18 October. Alkmaar. Groole kerk, 10.30 uur, Ds. L. Poot van Amsterdam (vac. Ds. de Pree.) Avond 6 uur, Ds. Jukema, van Broek op Langendijk. Kapel, 10.30 uur, Ds. Deetman. Woensdagavond 7.30 uur, Ds. H. Guittart van Oosterhaule. Herdenkingssamenkomst op den eerst°n jaardag na het verscheiden van Ds. H. P. de Pree o>p Wo-ensdag 21 October 1925 des avoiids half acht in de Kapelkerk. Voorgan- ger Ds. H. Guittart van Oosterhaule. Evangelisch-Luthersche kerk, geen dienst, Doopsgez. kerk, geen dienst. Rem.-Gereformeerde kerk, 9 uur, Jeugd kerk. 10.30 uur, Ds. Cramer. Geref. kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zond. 10. Collect-e Schulddelging. H erst eld Apcstolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur, dienst. Inwendige Zendin-g afd. Alkmaar bij g-un- stig weer Zaterdagavond1 half acht bij de Kapelkerk, marktprediking. Spreker de heer J. T. Snoeks van de Stadszending te Haarlem Tuinzaal „Harmonie", Donderdag 22 October a.s. des avonds 8 uur, Ds. Lam-me- rik van Delft. LEGER DES HEILS. Zondag 18 Oct., 7 uur v.m. Bidstond; 10 uur v.m. Heiligings-samenkomst; 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst; 8 uur n m. Openbare samenkomst. 20 Oct., 8 uur, Soidaten-samenkomst. 22 Oct.. 8 uur n.m. O-pen-b. samenkomst. UIT DE OMGEVING. H-erv. Gemeenten. BERGEN, 7 uur nm. ds. van d:en- Kieboom Ockhuijsen. Evangelisatie .,Maranatha" 10 uur en 's avonds 7 uur de heer J. J. R-uijs. Evangelisatie „Looft den Heer", K-erke- laan 16, 10 uur v.m. de heer Stavenga; 2 uur n.m. Zondagsschool; 7 uur 's av." Samen komst. Woensdagavond 8 uur bijbelbe- spreking, Kerkelaan 16. EGMONDBIN'NEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. EGMOND e/ZEE, 10 uur, Ds. Roobol. GROOTSCHERME:R, 9.30 uur, Ds. Lleep HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal 10 uur, Ds. C. v. d. Hoeven van Enkhuizcn. HEERLIUGOWAARD2 uur, Ds. Boeke. OU-DORP, geen dienst. OBDAM, 10 uur, Ds. Kruizinga. OTERLEEK, avond1 7 uur, Ds. Nijenhu'is Ockhuijzen. STOMPETO'REN. geen dienst. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. URSEM, av. 7 uur, Ds. Kruizinga. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Horn- stra. ZUIDSCHE'RMER„ 10 uur, Ds. Groot. INGEKOMEN PERSONEN. J. M. Kool, N.H., Parkstraat 6, Wijdenes. J. van Dijk, N.H., behanger,_Oudegracht 2, Haarlem. C. Krak, N.H.,' Voordam 10, Amsterdam. A. j. jonker, R.K., Lombard- steeg 19, Oudorp. F. Smeels, R.K., onder- wijzeres, Oudegracht 204, Enschede. M. Eriks, d.b.. Nieuwpoortslaan 28, Barsinger- horn. J. Langeberg, N.H., hotelbediende, Heiligland 10, Hoorn. P. Koomen, R.K., d.b., Paijglop 20, Heer-Hugowaard. A. J. Ludding, N.H., kantoorbediende, Stationstr. 5, Hoogkarspel. L. J. Konings, R.K., woon- wagen, koopman, Tilburg. A. Peters, N.H., w^onwagen, Sittard. H. de Vries, N.H., koopman, Keizerstraat 22, Schagen. G. C. VolkersWeijling, R.K., Bruinvisstraat 4a, Hoorn. E. M. v Kesse', R.K., d.b., Kenne- merstraatweg 166, Lirnmen R. v. d. Hauw. Ger., onderwijzer, Nieuwpoortslaan 125, Hei- loo. C. Janssen, R.K., d.b., Emmastraat 23, Nijmegen. B. Velleman, N.I., artist, Gr. Nieuwland 64, Zandvoort. B. Relk, NTL, huish., Kennemersingel 31, Heiloo. E. Wokke, R.K., d.b., Westdijk 9, Bergen. N. L. H. v. Velsen, N.H., winkelj., Houttil 62, Amsterdam. C. G. Bakker, R.K., d.b., Hof 6, Obdam. P. Sijm, R.K., arbeider, Hoever- kade 10a, Hoorn. I. Vleugel, R.K., scol der, Vogelenzang 15, Werverhoof. H. Lodder, N.H.. reiziger, Hoogstraat 7a, Ber gen. J. Koster. N.H., d.b., Bleekerskade 115, Schoorl. W. Woerdeman, magazijn- meester, Nieuwpoortslaan 52, Zaandijk. M F. Huijgen-, R.K., Verdronkenoord 22, Geleen. F. F. M. Barkeij, N.H., Prins Hen- drikstraat 30, Ned. O.-Indie. J. Berkhout, R.K., d.b., Nassauplan 29, Oudorp. T. Glauner, d.b., Emmastraat 33, Duitschland. - T. v. Trienen—Limmen, R.K., huish., Spoorstraat 16, Oudkarspel. M. Dijk- graaf, N:H., dir. waschfabriek, Boezemsm- gel 1, Apeldoorn. C. Huijsing, N.H., Dahliastraat 21, Limmen. C. M. Bakkum, R.K., Steijnstraat 21, Winkel. D. Bakker, D.G., Parkstraat 6, Twbk. C. Meijer, D.G., winkelier, Stationstraat 53, N.-Seharwoude. W. Veldstra, N.H., Stationsweg 33, Ber gen. H. W.' Tenge, N.H., kantoorbed., Oudegracht 231, Amsterdam. M. A. Gij- zen, R.K., ass. huish., Snaarmanslaan 23, Bergen. T. Kiinkhamer, N.H., Hoeverpad 2, Zijpe. L. Rood, R.K., d.b., Westdijk 7, Koedijk. M. Vogelzang, N.H., Leliestr. 7, Hilversum. H. J. Hendrik", R.K., winkelj., Langestraat 6, Rotterdam. Th. Twuijver, R.K., Laal 149, Koedijk. J. M. Rijser, R.K., d.b., Prins Hendrikctraa.t 5, Edam. S. Schrieken, arbeider, Schelphoek 1, Akersloot. W. Lafeber, R.K., buffetjuffrouw, Houttil 5, Gouda. A. J. Woestenburg, H. E. L., schilder, Bergerweg 11, Hoorn. H. W. C. van Overbeek, R.K., kantoorbediende, R. Vis- scherstraat 22, Tilburg. A. Doves, N.H., kellner, Langestraat 70, Bergen. A. J. Ge- nefaas, R.K., Varnebroek 37, Amsterdam. B. A. v. Blanken—Balen, N.H., ambt. water- staat, Clarissenbuurt 27, Zijpe. J. J. Vree- ker, R.K., kellner, Tweede Tuindwarsstraat 4, Bergen. C. M. Dekker, R.K., Perronstraat 7, Heiloo. A. Huttinga, L. d. H., d.b., Ken- nemerstraatweg 1, Amsterdam. A. K. Voll- mer„ N.H., bedrijfsleider, Dahliastraat 19, Haarlem. A. Natzijl, N.H., d.b., Oudegr. 186, Hazerswoude. A. J. Melker, R.K., win- kelbediende, Nieuwpoortslaan 139, Hoorn. J. Bleeker, R.K., d.b., St. Jacobstraat 3, Haar lem. N. Eenhoorn, N.H., huish., Lindenl. 103, Duitschland. C. v. d. Weide, leerares landb. huish. onderw., Koorstraat 35, Stap- horst. W. Bos, N.H., stuurmansl., Oudegr. 271, Den Haag. D. Koper, O.C., d.b., Kennemerstraatweg 124, Egmond aan Zee. J. G. Kikkert, N.H., Verdronkenoord 81, Helder. C. J. Somberg, N.H., onderwijze- res, v. Everdingestraat 13, Bussum. J. Bijt- jes, H.A., brandstoffenhand., Laat 70, Heer- len. G. C. R. de Lange, N.H., Spoorstraat 5, Hattem. J. C. Bruin, N.H., bloemist, Rit- sevoort 25, Schagen. O. Koetze, N.H., d.b., Nassauplein 42, Heiloo. M. G. G. Lueb, R.K., Emmastraat 12, Delft. A. L. Eintho- ven, R. Visscherstraat 2, Leiden. P. J. Kops, R.K., Tuinstraat 6, Huissen. Proymciaal Nieiiws UIT KOEDIJK. De drie tentoonstellingsdagen van de Ver- eeniging W. O. E. (Wij Onderwijzen Elkan- der) is Woensdagavond te 9 uur gesloten. De tentoonstelling stond onder leiding van de dames.den Hartog-Goldberg en Slotemaker- Molenaar, ijverig ter zijde gestaan door ver- .sch-illende dames-leden, "die aan de bezoekers inlichtingen gaven en toezicht hidden bij de verscbillende stands, die alle smaakvol waren gerangschikt en met bloemen versierd De 22 vereenigingsleden hadden alien gezorgd, dat er verscbillende en prachtige handwerkarti- kelen aanwezig waren, in totaal 116 stuks, enkele ter opluistering, doch overigens voor den verkoop en als geschenk. 31 Voorwer- pen zijn verko-cht. De vereeniging mocht op een druk bezoek bogen Het aantal bezoekers was 258, het meerendeel uit de gemeente zelf, doch ook uit de buitengemeenten. Inzendin- gen ter opluistering waren ook uit de buiten gemeenten. Wanneer men vermoeid was door het be- zichtigen van al de mooie voorwerpen, kon men uitrusten in een smaakvol en gezellig in- gerichten theetuin, waar men voor weinjg geld een geurig kop thee kon gebruiken, door de leden der vereeniging gereserveerd. De woriing van*den heer Butter, welwillend af- gestaan, leende zich uitstekend voor dit doel. Het werk der vereeniging is liefdewerk; bij voorgaande keeren werden de baten aange- wencl om materiaal te koopen, waarvan door de led-en kleedingstukken werden vervaar- digd, die aan behoeftige gezinnen uitgereikt werden. Ook nu zal men wel weer in die rich.- ting werkzaam zijn. De vereeniging kan met voldoening op deze goedgeslaagde tentoonstelling terug- zien. Maandagmiddag a.s. te 2 uur vergadert de gemeenteraad. Voor deze vergadering is veel be'langstelling, omdat bij dc begrooting de vraag naar voren kornt of de 5de leer- kracht voor onze school- behouden zal blijven of niet. UIT SPANBROEK—OPMEER. Aangenomen is het beroep naar de Ned. iherv. kerk alhier door ds. G. W. Goed'hart, eln.-predikant te Oosterbeek. Pni ten land DE „GEEST VAN LOCARNO". Tusschen Stresemann en Briaind had een onder'houd plaats over de v-eroordeeling, door den Franschen krijgsraad te Bonn, van den soldaat der Rijksweer Baehrig, die, wegens betreding varo het bezette gebied zoncter spe- ciale vergunning tot 1 jaar gevangenisstraf en 2000 mark boete werd veroordeeld. Stre semann bracht Briand hiervan op de hoog- te en wees ero-p, dat dergelijke maatregeleu der bez-ettingsoverheid in strij-d zijn met den geest der on-derhandelingen te Locarno. Bri and deelde gfeter aan Stresemann mee, dat de veroordeelde begenadigd zou worden. DE LAATSTE VREEMDE- SOLDAAT VERLAAT HET SANCTIEGEBIED De laatste vreemde soldaat in het sanctie- gefcied is Woensdagavond om 10 uur de Riinbrug te Duisburg naar Hombere gepas- seerd. In {ten loop van Sen mitefag wares 'de meubelen en de heele inrichting der interge- allieerde Rijnlandcommissie reeds vervoerd. De laatste afdeeling heeft R-uhrort: ook reeds veriaten. Er blijven nog slechts vier burger- lijke ambtenaren achter, die echter geen en kele militaire bevoegdheid hebben. TEGEN HET SNEEUWBAL- SYSTEEM TE BOEDAPST. Tegen de wantoestanden, ontstaan uit het z.g „sneeuwbalsysteem", dat zich ondanks verbod van hoogerhand in den laatsten tijcl voortdurend1 meer had uitgebreid, heeft zich thans ook de Kamer van Koophandel en Fa brieken gewend, voor zoover het haar gebied betreft. Vijf kooplieden zijn namelijk d<x>r een scheidsgerecht tot betaling van een geld- boete van vijf millioen kronen (circa 180 gul den) veroordeeld, terwijl de afwikkding der ook reeds aangevangen sneeuwbalzaken i ver bod-en. OOSTENRIJK EN DE OUDE VER- DRAGEN DER MONARCHIE. Er schijnen nog steeds juristm te zijn, die niet weten dat men ook voor den oorlog moest onderscheiden tusschen Oostenrijkschc onderdanen en Hongaarsche onderdanen. Voorts dat er verdragen bestaan-, geteekencl door Oostenrijk-Hongarije, door Oostendjk en door Hongarije, dus drie categorieen. Er bestonden zelfs voor den oorlog tractaten, gesloten tuschen Oostenrijk eenerzijds en Hongarije anderzijds. Zoo zijn, naar <>ns be kend is, in de periode 189510 Januari 1920, d. i. de inwerking treding van het vredesver- drag van Versailles, door Oostenrijk-Honga rije geteekend 147 bilaterale verdragen, door Oostenrijk 43 en door Hongarije 25. Om een voorbeeld te geven: het huwelijks tractaat van 12 Juni. 1902 werd geteekend door Hongarije, niet door Oostenrijk Het tractaat van 17 Juli 1905 betreffende de caa- tio judicatum solvi werd door beide landen geteeknd. De verwarring op idt punt bestaande kwam weer eens duidelijk uit Hij gelegenheid van het vonnis van de rechtbank van 's-Graven- liage, dezer dagen gewezen Hadde een der partijen zich de moeite genomen het uitne- mend werk van prof. mr. J. Kosters en mr. Eellemans, uitgegeven door het Internationaal Intermediair Instituut, betreffende de Haag sche verdragen in zake burgerlijke rechtsvor- dering ter hand te nemen, moeite zou aan .die rechtbank, aan wie de feilen dergenen die bij haar recht zochten niet ontsnapten, be- spaard zijn. In verband met het voorgaande vestigen wij aandacht op de boodschap van den Zwit- serschen Bondsraad aan de Bondsvergade- ring betreffende de toepassing- van de vroe- gere verdragen tusschen Oostenrijk en Zwit- serland bestaande. Zij is gedateerd 15 Sep tember 1925 Zwitserland, gelijk alle andere landen, had belang er bij te weten hoe het stond met de tractaten, gesloten met Oosten rijk-Hongarije en met de „Koninkrijken en landen in den Rijksraad vertegenwoordigd". Met dit laatste is Oostenrijk bedoeld, al is het zeer juist van den steller dien term te ge bruiken. Door art. 1 tweede lid van de Oostenrijk- sche wet van 21 October 1919 betreffende dfe constitute wijst het nieuwe Oostenrijk alle rechtsopvolging in zake de oude Monarchic en het keizerlijk Oostenrijk van zich af. EEN ZWARE METEOORSTEEN. De Deensche schoener „Sokongen", die de zer dagen Aberdeen (Schotland) aandeed, had een kostbaren last aan boord. Het schip was n.l. bevracht met een zeldzamen mete- oorsteen, die een gewicht had van zeven ton en een geschatte waarde vad meer dan een millioen gulden. Deze steen werd indertijd door Eskimo's ontdekt op een rots van 400 voet hoogte. Wegens zijn moeilijke vervoerbaarheid bleef het gevaarte jaren lang liggen, waar men het gevonden had. Twee jaar geleden gelukte echter een poging om den steen naar de kust te vervoeren, waar hij nu onlangs aankwara. Het vervoer leverde ook nu nog groote moeilijkheden op. De steen werd, na van de rotspunt te ziin gelicht, op een groote slede gepiaatst, maar door het gewicht brak het ijs onder de sleg telkens weg. Niet minder dan-170 honden werden voor de slede ge- spannen en toen gelukte het, zij het met groote moeite, „de gave des hemels" naar de kust te transporteeren. Volgens den kapitein van 'den schoener is de meteoorsteen op twee na de grootste. Hij zal naar een Kopenhaagsch museum gebracht worden. Zefls het vervoer over zee van Groenland naar Aberdeen is niet zonder ongelukken ver- loopen. Twee leden der bemanning verdron- ken bij pogingen om een tros aan land te krijgen. Verder werd de werking van het compas zoodanig bei'nvloed, dat de koers naar Aberdeen slechts met groote moeite ge- houden kon worden. HET NIEUWE VERGIFTIGE GAS. Prof. Maxwell-Lefroy, hoogleeraar in dc entomologie aan het Imperial College of Scece and Technology te Londen is bewus- teloos geworden bij proeven met een nieuv gas tot verdelging van insecten, en na vier dagen overleden. Hij was een zeer verdien- stelijk geleerde, die behalye een Handboek van Insectenkunde Manual of Entomology ook een aantal monographieen had geschre- ven over Indische insectenplagen en het le- ven van Indische insecten. Hij is 48 jaar oud geworden. De specialisten die den hoogleeraar be- handelden, konden niet veel uitrichten, om dat zij de eigenschappen van het gas niet kenden. Maxwell-Lefroy was de eenige die ervan op de hoogte was. Hij had den laatsten tijd van zijn leven besteed aan proeven tot ontdekking van een insectendoodend tmddel dat voor menschen onschadelijk zou zijn. Maxwell-Lefroy heeft indertijd de maatre- gelen georganiseerd tot uitroeiing van het dcodkloppertje, de soort van houtluis die het dak en de binten van de Westminster Hal! had ondermijnd. HET LANCEEREN VAN EEN VLIEG- TUIG UIT DE R 33. De proef, welke heden werd genomen te Pullham met het afzenden van een vliegtuig uit het luchtschip R 33, hetwelk vervolgens weder daaraan werd bevestigd, was een blijk- baar succes. Zij werd ten uitvoer gebracht door den escader-commandanc Haig, die de belangrijke en gevaarliike taak he^ft. alle X

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9