Alkmaarsche Gourant h i: 11.Lin on. Be Eetsqenoote. rgniimmisiiyiamgiigimisirgiiiriig De papiermandjf Maandag- 19 October. XJZ& China*. Ifo. 246 1985 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, (Nadruk verboden). Yangtse. Wie een tocht de Yangtse-rivier op maakt, al is het maar tot Hankow, behoeft z'ch geen illusies te maken dat daar slechts een paar dagen mee gemoeid zijn, nog minder dat hij ook maar bij benadering kan te weten komen wanneer hij zijn plaats van bestemming zal bereiken. Rivier en volk werkcn niet mee. De stroom op de Yangtse is geen sinecure; die maakte dat wij in de zonderlingste bochten van den eenen oever naar den anderen la- veeren moestenof we nooit verder kwa- men! En dan de verloopende ondiepten en zandbanken, die ontweken moesten worden'. Terwijl buiten. de eentonige galmstem van- den peilenden matroos de diepte afroept, ver- telt de kapitein aan tafel „Ja, dan kan het je weloverkomen dat ze het eene oogenbiik 29 roepen, en vlak daarna 9". „En wat doet u dan? Stoppen?", vragen we onnoozel. „Dan is het schip vanzelf al wel gestopt", lacht hij terug. Maar verder di aait het tafelgesprek in de kapiteins-hoek tot in den treure op een vraag: wanneer zijn wii inKiukiang; wan neer zijn wij in Hankow? En eenige dagen met groote vindingrijkheid antwoorden te hebben verzonnen, die nu geen van alle meer steek houden, verklaart de kapitein met een gromdat hij zich over die kwestie niet meer wenscht nit te laten. 't Is op geen stukken na te bepalen. Dat hangt af van net aantal balen rijst en suiker, die wij te laden krijgen, dat hangt nog meer af van de kcelies, die misschien geen zin in laden hebben, wat ze vooral nooit hebben als er terzelfdertijd een boot van de concurreerende Europeesche maatschappij ligt, want die betaalt beter dan de Chinee- sche. Dit is iets waar wij niet over verwonde- ren. Chineesche fabrieken en maatschappijen betalen hun werklui altijd slechter dan de vreemdelingendaarom heeft de anti-vreem- delingen-staking ook niets met werkloonen te maken, akscheen menig kortzichtig Europa- bewoner daar maar niet aan te willen En zoo lagen wij daar dan soins langer dan de klok rond vooi steden in het achter- lanc als WuH en Auking, op tartend-lang- zame wijze duizenden balen rijts verladend. Maar de booten van de China Marchar.ts zijn gemoedeiijk en ruim, en sinds het drama van de bedorven eieren en de vliegenplaag in Nanking was er een algemeene verbroede- ring aan boord en een ongeforceerde gezel- Iigheid tusschen al die vertegenwoordigers van verschillende nationaliteiten, alles on- der leiding van den Engelschen kapitein, die maar steeds zonder veel woorden met een laconiek gromgezicht rondliep. Voor Wuhu kwamen wij midden in den nacht, en zaten toen in groepjes aan dek. Som- migen hadden wat gedommeld in de hang- matten buiten anderen kwamen na bridge- en mahjong-partijtjes uit de eetzaal. Een jeugdig employe ui, Hankow had mahjong gespeeld met dne Chineezen en i.nompelde maar voor zich uit, dat hij verloren had, 10 dollar. Waar- op de kapitein, in zijn blauw-gebioemde kimonc nog gemoedelijker dan anders hem als vaderlijke vermaning toebromde: „Hhat is a mistake, playing with Chinese". De ander beweerde, dat hij dat juist deed om van te leeren, maar de kapitein bleef nog urenlang ziin hoofd schudden over zulk ee'n dwaasheid, vooral toen de jongen met een neerslachtig gezicht eraan toevoegde: ;,ik verstond ze ook telkens niet!" Een paar stoelen verder betoogde een Ame- rikaansche missionaris-dochter naar aanlei- ding daarvan tegen een Frangaisetje uit Shanghai, dat mahjong-spelen „gambling" was, en zij daar niet aan mee mocht doen; waarop die zich verdedigae dat zij nooit om geld speelde; en een Zweed, die er langs ijs beerde, als een bom de opmerking ertusschen gooide, dat hij zelf een vreeselijke „gambler" was. En ondertu schen keken we eens over de railing hoe op het dek beneden ons de Chi neezen als katten aan boord klauterden on- der veel geschreeuw. Er is maar een smal loopplankje, waar niemand elkaar passeeren kan, en dus wachter zij daar maar liever hun beurt niet af Wie het laatst aan boord komt, krijgt de slechtste plaatsen, en in zoo'n volt" is dat een groot bezwaar Op de plek, die zij dan veroveren, leggen zij hun slaapmat neer, en gaan daar met hun heele hebben en hou den op zitten. En zoo is dat heele benedendek Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde veHaling van W. H. C 53) Willem, als ik ooit eens zou kunnen denken dat jij iets slechts hadt gedaan of zelfs iets, dat niet heelemaal goed is dan zou ik aan niets ter wereld meer kunnen geloovent Hij schudde zijn hoofd. 't Is angstwekkend, wat je daar zegt, Phyleke. Ik ben geen erigel, hoordaar mankeert heel wat aan! Neenje bent een mensch; dat is veel mooier Bovendien geloof ik zeker dat je als engel erg vervelend zou zijn en ik zou mannefje aan manndje volgepakfmet Chinee- zen. Af en toe komt er onder de reis eens een koopman bij hen rond, en herhaaldelijk een die voor een paar cent kommetjes rijst en an der eten verkoopen, maar zelf houden zij hun plaatsje bezet. Alleen bij aanlegplaatsen is het dringen en verhuizen aan de orde. Op den nacht voor Wuhu volgde de dag voor Wuhu de balen rijst bleken onuit- puttelijk; en de kapitein beklaagde ons maar dat wij geen van alien artistiek genoeg ble ken om een teekening te maken van de groot- sche pagoda-ruine aan den waterkant. Op een vorige reis had iemand daar den heelen wachttijd voor Wuhu mee doorgebracht. De Hankowsche employe was intusschen de depressie na zijn verlies van den vorigen avond te boven, en deed verhaal na verhaal over Ningpo, waar hij een paar maanden ge- leden was tijdens de troebelen. Wat de Chi neezen onder aanvoering der studenten daar direct gingen plunderen, toen de relletjes be- gonnen? Geen huizen van vreemdelingen, maa een Chineeschen kruidenierswinkel, die aan vreemdelingen had geleverd! Zij na- rnen alle blikjes uit den winkel mee, en mikten die in de rivier, wie het verste gooien kon! Een hooggeplaatst Europeaan was in een roeiboot gestapt toen de herrie begon en zat toen een tijd lang midden op de rivier te wachten. Telkens als hij weer een eindje naar land toe roeide, bleken de Chineezen op de kade er zoo dreigend uit te zien, dat hij maar weer omkeerde! Een Japanner kroop bij zijn huis in een re- genton, waar hij tot aan zijn kin in het wa ter stond, bibberend van angst, toen intus- scehrfzijn huis geplunderd werd, en hij maar steeds stemmen en voetstappen langs zijn ton hoorde. Hij vluchtte daarop naar Shanghai, waar hij 14 dagen in een ziekenhuis lag, om te bekomen van den schrik. Dat is het merkwaardige bij die anti-vreem- delingen-beweging geweest, dat wie maar kon naar Shanghai vluchtte, omdat men wist daar veilig te zijn in het internationale settle ment; terwijl ook juist Shanghai het centrum was van de eppcsitie. Zoo kregen wij toch *den wachttijd voor Wuhu om, al teekenden wij geen pagoda- ruines. Hier in China zit het niets-doen dan ook zoo in de ludit, dat ieder die dat van huis uit niet kan, toch heel gauw acclimati- seert. Kechtsza lien De raoord op den Overtoom Zaterdag heeft de rechtbank te Amsterdam de behandeling van de zaak betreffende den moord op den makelaar Busch hervat. Getuige van Houten, meubelhandelaar, ver klaart opnieuw aan beklaagde goederen in consignatie te hebben geleverd in 1915 en 1916. Hij legt een staat-over van de betalin- gen, die bekl. heeft gedaan, en daaruit blijkt, dat getuige in Maart 1915 voor de eerste ihaal goederen in consignatie heeft gegeven. Hij heeft dit gedaan omdat M. zeide geen geld ie hebben voor betaling bij levering. De heer A. de Jong, eveneens meubelmake- laar, heeft bekl. ook meubelen geleverd, eerst tegen contante betaling; later heeft hij goede ren in consignatie gegeven. Op een vraag van den verdediger ant- woordt de eerste getuige dat hij eenigszins met bek.l's zaken op de hoogte was. Deze was bezig aan de uitvoering van het gebouw aan den Overtoom, toen hij On financieele moeilijkheden kwam. Hij-tekende op het krij gen van geld onder hypothecate verband, maar toen de oorlog uitbrak kwam van al die toezeggingen niets en zoo is bekl. in moei lijkheden geraakt. Vervolgens hoort de rechtbank den heer Moussault, die in 1917 met bekl. in kennis was gekcmen in verband met plannen om te Zandvoort een sporttentoon«telling te hou den. Get. is toen ook eenige malen in den far miliekring van bekl. geweest en heeft toen den indruk gekregen, dat bek«. een goedhartig man was, die goed voor vrouw en kinderen zorgde. Wel kon hij zeer opvliegend zijn. Verleden jaar heeft get. bekl. weer gezien; ge tuige was toen chef van de advertentie-afdee- ling van een groot dagblad en bekl. kwam een advertentie plaatsen, waarin hij om werk vroeg. De verdediger verzoekt daarna opnieuw te hooren den inspecteur van politie van Slobbe. Deze heeft verklaard dat de weduwe Busch eenige jaren geleden van een vrouw te Breda- een brief heeft ontvangen, waarin stond dat ze f 20,000 kreeg als ze een stukje t'eekende. Van wie heeft getuige dit gehoord? zoo vraagt mr. Levy. Getuige van Slobbe: Van de weduwe Busch zelve. Mr. Levy verzoekt dat de heer van Slobbe dezen brief, die niet bij de stukken is, aan den officier zal doen toekomen. Aan dit verzoek je nooit meer een sigaret durven vragen Toe, wil je me er een geven? Die lekkere lucht van blonde, Turksche si- garettentabak, die Willem rookt, en waar- mee zijn kamer als het ware is doortrokken, die bijzondere geur, welke hem omgeeft, is iets typisch, dat hij hem behoortik houd er zoo van. Ze doet me altijd denken aan lang vervlogen jaren van onze vriendschap; ze behoort zoo tot allerlei kleinigheden, tot onze dagelijksche gewoonten, die ons leven en onze intrmiteit van thans voi'men. 22 Januari. Het volgende jaar, als mijn rouwtijd ver- streken is, moet ik veel visites maken, om dat 't, zooals iedereen zegt, nuttig is relaties zal gevolg gegeven worden. Verder zegt de verdediger dat in het ver haal van den heer van Slobbe ook staat, dat hij mr. Levy, de advoeaat was van Busch. Hoe is getuige hieraan gekomen? Getuige van Slobbe: Dat heb ik gehoord van mr. Rassers te Breda, die in een civiele zaak mr. Levy als tegen-pleiter heeft gehad en wel als advoeaat van de combinatie Busch Lichtle. Mr. Levy ontkent dit. De combinatie had geen bepaalden advoeaat. Hij heeft zelf wel eens geprocedeerd tegen de combinatie. Hoe is deze getuige, aldus de verdediger, ertoe ge komen om te verklaren dat ik geweigerd zou hebben aan getuige inlichtingen te verschaf- fen omtrent door mij voor Busch gevoerde processen? Gesteld dat zulks juist geweest ware, dan gold toch, aldus mr. Levy, een be- roep op mijn ambtsgeheim. Getuige vertelt praatjes. Getuige van Slobbe protesteert. Verdediger: Dergelijke verklaringen wer- ken de zonderlingste praatjes in de hand. Ik heb vanmorgen een brief gezien van een hoofdredacteur van een blad aan den verslag- gever daarvan, die de terechtzittingen voor dat blad volgt, waarin aan dezen wordt ver- zocht, de zaak zoo sensationeel mogelijk te behandelen en te doen uitkomen dat mr. Levy van den beginne af van de heele zaak meer geweten hedt. De president: Wij behandelen hier toch de zaak van bekl. De rechtbank kan zich hier toch niet in mengen! De president vraagt daarna aan mr. Levy hoeveel getuigen deze nog wil voorbrengen. Ay*. Levy: Negenentwintig. President: Dat beteekent eigenlijk een her- ziening van het onderzoek op punten, welke thans voor de rechtbank afgedaan zijn. Er komt toch eens een tijd, dat de rechtbank geen getuigen meer wenscht. Zij heeft aan den ver dediger alle mogelijke faciliteiten verleend, zelfs inzage van de processen-verbaal der zit- ting nog voordat deze definitief zijn vastge- steld. Hiervan moet de verdediger nu toch geen gebruik maken om het onderzoek nog langer te rekken of om deze processen-ver baal, die nog slechts concepten zijn, aan te vechten. Mr. Levy: Ik meen slechts dat op sommige punten nog niet voldoende licht op de zaak is gevallen. Ik wil gaame de rechtbank inlichten op welke punten ik deze getuigen nog ge hoord wenscht te zien, maar liever niet in op'enbare zitting. De president zegt dat de rechtbank geen reeds gehoorde getuigen meer wenscht te hooren, waarop de vei'dediger zegt dat het meerendeels nieuwe getuigen zijn. Wanneer hij anders bij pleidooi heropening van de in- structie zou moeten vragen zou de rechtbank terecht van oordeel kunnen zijn, dat zij de gronden daarvoor tijdens de getuigenverhoo- ren had moeten vernemen. De president: Heropening van de instructie kunt u altijd bij pleidooi vragen. Tenslotte neemt de rechtbank er genoegen mee dat mr. Levy haar schriftelijk zal inlich ten, welke nieuwe getuigen hij nog wenscht voor te brengen en op welke punten hij dezen gehoord wenscht te zien De zitting is daarna verdaagd. EEN OCR AFGEBETEN. Voor de rechtbank te Middelburg heeft Vrijdagmiddag terecht gestaan de 28-jarige la.ndbouwersknecht D. j. S. uit Graauw, die' tijdens en twist met P. Gogaert op 13 Sep tember dezen een oor heeft afgebeten. Beklaagde bekende onder tranen, dat hij na een twist met getuige in een herberg met hem naar buiten is gegaan, daar is men weer aan het vechten geraakt en toen heeft hij in zijn drift gebeten, hij wist eerst niet waarin. Be klaagde heeft zeer veel spijt van het gebeurde. De officier van justitie eischte, wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk Ictsel, 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. j Adriaanse, drong cp clementie aan. GEEN HULP TOT REDDING GE- BODEN. De rechtbank te Middelburg heeft Vrijdag middag uitspraak gedaan in de zaak tegen den roeier van het Nederlandsch Loodswe- zen te.Vlissingen P. J. v. d. V., die in appel was gekomen van een vonnis van den kanton- rechter te Middelburg, waarbij hij wegens het niet verleenen van hulp toen een jongen bij het zwemmen in nooa verkeerde, die la ter dan ook verdronken is, Ofschoon hij met zijn roeiboot in de buurt aan het visschen was, veroordeeld werd tot 3 maanden hechte- nis. Overenekomstig den eisch van den cfficier van justitie, vemietigde de rechtbank het vonnis van den kantonrechter, maar veroor- deelde beklaagde opnieuw rechtdoende weer tot 3 maanden hechtenis. Waar de verdedigej had aangevoerd dat beklaagde geen ooggetuige was, doch door anderen gewaarschuwd werd, meende de rechtbank, dat het er niets toe doet door mid- del van welk orgaan men het in levensgevaar verkeeren van een ander in kennis wordt ge steld. Gemengd Nienws te hebben en omdat een vrouw aan de carrie- re van haar man verschuldigd1 is een zekere positie in de maatschappij in te nemen Dezen winter wil ik nog zoo'n beetje als een wilde leven; als ik uitga, wandel ik of koop dingen voor ons huis. Toch heb ik me reeds bij de Mauriceaus vertoondmaar den „ontvangdag" van mevrouw heb ik vermeden, omdat ik voor geen geld ter wereld de men- schen wil ontmoe'en, die er geregeld komen en voor geen geld ter wereld wil denken aan Fabrice de Mauve Eveneens heb ik mijn beleefdheidsplicht vervuld ten opzichte van juffrouw Arguin, die geen ontvangdag heeft en die ik niet thuis vond; ook ben ik bij mevrouw George Patain geweest, die wel twintig menschen om zich heen had en met wie ik geen tien woorden heb gepraat; voorts bij mevrouw Saugeret, die alleen zat, naast haar theeta- fel en 'wjer opgewekte ontvangst me niet den minsten twijfel liet omtrent het genoegen, dat mijn komst haar deed. Mevrouw Saugeret, de vrouw van een der ingenieurs van het huis-Patain, is bijna even jong als ik en ik vind haar zeer sympathiek en lief, maar toch een beetje onnoozel. Haar conversatie biedt geen groote afwisseling; 't goede vrouwtje spreekt niet anders dan over haar kinderen en haar man vooral over haar „man". Ik heb me zoo goed mogelijk ge- kweten van mijn partij in ons duo, maar ik kon met den besten wil van de wereld met over mijn eigen kinderen praten, dus sprak des te meer over de hare, twee schattige kin- dertjesMaar ik heb haar wel over mijn „man" gesproken. Het uitspreken van die twee woorden „miju DE NEDERLANDSCHE JOURNALIS- TENKRING. Evenals de oud-minister dr. De Visser, ge- lijk dezer dagen bericht werd, is thans ook de oud-minister van Arbeid, prof. mr. P. J M. Aalberse, de nieuwbenoemde hoofdredac teur van het „Centrum", toegetreden als lid van den Nederlandschen Joumalistenkring. DE OVEREENKOMST MET DE PAKETVAART MIJ. Ingediend is 'n wetsontwerp in zake mach- tiging tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Kon Paketvaart Mij., gevestigd te Amsterdam, betreffende het onderhouden van scheepvaartverbindingen in Neder landsch-Indie, gedurende de jaren 1926 tot en met 1930. NATIONAAJ- PERSINSTITUUT. Naar de N. R. Crt. verneemt, is opgericht het Nationaal Persinstituut, gevestigd te 's Gravenhage, ten doel hebbende de bevorde- ring van de nationale gedachte in de volks- ontwikkeling. Het stelt, bijgestaan door een groot aantal vrijwillige medewerkers, tot dit doel aantrekkelijke en opvoedende artikelen beschikbaar, waarin de zedelijke belangen der nationale en internationale gemeenschap naar voren worden gebracht en aandacht wordt gevestigd op allerlei vraagstukken van maatschappelijken, socialen en politieken aard. Als leider treedt op de heer W j. Bastiaan, terwijl van den Raad van Toezicht, welke nog met eenige leden zal worden uit- gebreid, deel uitmaken de heeren jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, mr. A. J. A. Bik, prof. mK. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. J. Gerrit- zen, P. J. de Kanter, dr. C. Lely, dr. W. W. van der Meulen, dr. F. E. Posthuma en jhr. mr. H. Smissaert. DE BREEDIIK AAN DEN GROND "GELOOPEN. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Het stoomschip Breedijk, van de Holland- Amerikalijn, van Baltimore naar Rotterdam, is Vrijdagnacht tijdens dikken mist bij wit 21 aan den grond gevaren. Sleepbooten zouden 's middags met hoog water trachten het schip vlot te sleepen. Nader wordt gemeld De sleepbooten Zwarte Zee, Rozenburg en Columbus hebben Zaterdagmiddag tever- geefs getracht het ter hoogte van Wit 17 om- hoog zittende stoomschip Breedijk vlot te sleepen. Met het nachtgetijde zouden meer sleepbocten assistentie verleenen en voorts zou een anker worden uitgebracht om hoo- gerop gaan te voorkomen. AANVARING. De onderzeeboot K 13 van de Kon. Neder- landsche marine lag Zaterdagmorgen om 8 uur, gekomen van de werf van de maatschap pij voor scheeps- en werktuigbouw Fijenoord, op de rivier te Rotterdam vocr anker te wach ten om door de Koningshaven te varen. Het klipperschip Onderneming, -chipper J. Steur uit Heemstede, dat op dezelfde hoogte voor anker wilde komen, werd door wind "en stroom tegen de onderzeeer opgedrongen en kwam met den scherpen boeg van de K 13 in aanraking, met het gevolg dat de Onderne ming een gat aan stuurboordzijde opliep en water maakte. Het klipperschip is door een sleepboot van de firma van der Graaf naar de Oude Plan- tage gesleept en daar op het drooge gezet. Daarna is men begonnen met het leegpom pen van het schip. DE MARINE. De vorige minister van marine, de heer E P. Westerveld, schrijft in het Tijdschrift van de Ned Mij. voor Nijverheid en Handel over cie belangen van handel en nijverheid bij een splitsing van onze marine in twee deelen, elk- met een eigen personeel en materiaal, naar aanleiding van een hem daartoe gedaan ver zoek der redactie van het tijdschrift. Hij be sluit zijn artikel aldus: Zouden de belangen van alles wat bij de instandhouding van een vloot betrokken is niet beter zijn gediend, wanneer men, zonder tot eene splitsing der Marine over te gaan, zocht naar eene zoodanige organisatie van personeel en materiaal, dat eene zoowel voor het moederland als voor Ned. O.-Indie aan- vaardbare verdeeling van kosten wordt ver- kregen? Is het goedkooper zijn van den verbroken band voor de Nederlandsche schat- kist het eenige criterium, dat het moederland man" lijkt me erg koddigIk spreek Wil lem nooit aan met „man" en in gedachten noem ik hem evenmin „mijn man". Maar als mevrouw Saugeret over mijnheer Saugeret spreekt, dan is het „mijn man" en over Willem „uw man"; ik zal nu zeker ook „man" moeten zeggen Dat vind ik grappig. Ik denk aan het ver- liefde paartje in Brugge en ik ben steeds be zig op zoo veel mogelijk gepaste wijze mijn rol van gelukkige jonggetrouwde vrouw te spelen, echter op gevaar af van al te dtoor- zichtige proeven van verbeeldingskracht af te leggen om den uiterlijken schijn te bewaren. Verder moet ik nog noteeren dat mijn man en ik heel weinig uitgaan, dat ons, voor mij zoo nieuwe en voor hem verjongde oude hu:s ons toeschijnt het liefelijkste ter wereld te zijn, dat we heel opgewekt zijn en dat ik een beetje dol-vroolijk ben, maar dat hij het toch wel prettig vindt als ik lach, dat ik veel lees en uitsluitend de boeken, die hij voor me kiest, dat hij, 's morgens of's middags van zijn werk komende, Mij is me thuis te vinden en dat het theeuurtje een soort feestje voor ons is. Ook moet ik nog een wan deling vermel- den, die we op een Zondag maakten en een tentoonstelling van oudfe kleederdrachien, waar we zijn "geweest; voorts z eg ik, naar het voorbeeld van mevrouw Saugeret maar veel meer te recht, want die brave mijnheer Saugeret is maar een heel gewoon mensch „mijn man is zoo goedmijn man is zoo intelligentmijn man weet zoo ontzaglijk veelmijn man denkt voortdurend aan me. En plotseling moet ik nu constateeren dat het nu niet meer mijn verbeeldingskracht is. die me dit in de pen heeft gegeven, maar de waarheiden dat vriendschap een be- paalde soort vriendschap toch iets heel moois is, omdat ze, zooals de onze, onbewust dezelfde taal weet te spreken als de liefde. VI. Willem wilde mee meenemen naar Issy les Moulineaux om met hem samen een vertrek van vliegtuigen bij te wonen. Ik heb het niet willen doen. Sinds ik mevrouw Kerjean ben wil ik als ik een courant lees, systematisch niets meer weten van artikelen over vliegtuigen of vliegeniers, Willemen, al zou ik er een keizerrijk mee kunnen verdienen, ik zou een vliegweek, als die te Vichy, niet meer willen bijwonen,dus nog minder een vertrek voor een wedvlucht.. Groote God! Ik zou van angsit sterven! Willem scheen er niets van te begrijpen. Maar waarom niet? Als ik je over zul- ke zaken spreek Als je er me over spreekt, dan is't heel wat anders dan keer ik weer terug tot de tijden van den Reuzen-Bizuth en de ver- haaltjesdaarin is alles mogelijk en ge- makkelijkMaar als ik er courantenverha- len over zou lezen of heusche vliegtuigen zien, dan zou ik de zaak iastbaarder en dus de gevaren, waaraan jij je ieder oogenbiik blootstelt, veel vreeselijker voor me zien en ik zou geen leven meer hebben. Phyleke, ik ben overtuigd dat een op- stijging als die op morgen, je in tegendeel een indruk van vertrouwen en zekerheid zou schenken Vele vrouwen van vliegeniers zullen er bij tegenwoordig zijn en onder hen zullen er zeker zijn. die - N.V. vh. Herms.Coster&Zn. Voordam C 9 Aikmaar. moet laten gelden? Of zoude met het oog op de grootere belangen, die hier op het spel staan, door het zoeken naar den gulden mid- denweg die grootere belangen beter zijn ge diend? Ik aarzel niet om de laatste vraag, ook wat betreft de maritiem-technische zijde van het vraagstuk bevestigend te beantwoorden. VRIJWILLIGE LANDSTORM. In een dezer dagen te verschijnen legeror- der wordt met betrekking tot den vrijwilligen landstorm o.m. bepaald: De vrijwilliger, behoorende tot het voor- oefeningsinstituut, die dient in een militairen rang en bij beeindiging van zijn verbintenis gewoon dienstplichtige der landmacht is of wordt, komt te behooren tot het wapen of wa- pengedeelte, waarvoor hij is opgeleid. De vrijwilliger, bedoeld in het eerste lid, vervult'zijn werkelijken dienst in den verkre- gen rang, indien de opkomst voor eerste oefe- ning.onmiddellijk aansluit aan het beeindigen van de verbintenis. De minister bepaalt, in hoeverre de vrijwil liger, die bij een der landstormkorpsen in een militairen rang is aangesteld en bij beeindi ging van zijn verbintenis gewoon dienstplich tige der landmacht is of wordt, alsdan den bij den vrijwilligen landstorm verkregen rang behoudt. Voorts is bepaald De kaderopleiding bij het vooroefeningsin- stituut wordt bij afzonderlijke beschikking ge regeld. De vrijwilliger die behoort tot een der land stormkorpsen en aan de daarvoor gestelde eischen voldoet, kan tot de verschillende ran- gen beneden dien van officier (uitgezonderd dien van vaandrig) worden aangesteld. Bij de landstormkorpsen kunnen tot de in hef tweede lid bedoelde rangen worden aan gesteld degenen, die op grond van hun werk- kring en positie in de burgermaatschappij, hun algemeene ontwikkeling en c.q. hun op- treden bij oefeningen, door den er bij betrok ken korpscommandant geschikt worden ge- acht voor de door hen te vervullen betrekkin- gen bij het korps. De vrijwilliger, bedoeld in het tweede lid, wordt als regel niet aangesteld tot korporaal en sergeant, alvorens hij onderscheidenlijk den 17- en 18-jarigen leeftijd heeft bereikt. De vrijwilliger, die bij een der landstorm korpsen in een rang is aangesteld en bij be eindiging van zijn verbintenis gewoon dienst plichtige der landmacht is, wordt bij het on- derdeel van het leger, waarvan hij afkomstig is, teruggeplaatst in den rang dien hij be- kleedde op het tijdstip waarop hij zijn verbin tenis sloot. Deze regeling treedt in werking met in- gang van 1 November. Een dezer dagen te verschijnen legerorder bepaalt, dat gewone dienstplichtigen, die bij de luchtvaartafdeeling werkzaam zijn op bur- gerrechtelijke arbeidsovereenkomst, als mobi- lisatiebestemming krijgen luchtvaartafdeeling Soesterberg. Bedoelde gewone dienstplichtigen worden vrijgesteld van herhalingsoefeningen, zoo- lang hun mobilisatiebestemming luchtvaart afdeeling Soesterberg is. Hij hield op. Die wat? vroeg ik. Wel, die nog meer aan hun man ge- hecht zijn dan jijaan mij. Gedreven door een onweerstaanbare op- welling, riep ik uit. Maar Willem, ik ben aan jou meer ge- hecht dan aan alles ter wereld! Ik had me in zijn armen geworpen, alsof ze een toevluchtsoord warenHij keek me aan en glimlachte een beetje, heel weinig en trok zoo'n eigenaardig gezicht, alsof hij ontroerd was en dit toch niet wilde toonen. 't Is waar, fluisterde hij, je hebt nie mand anders dan mij, arm Phyleke! Als je eens wist, hemam ik telkens als je wat te laat thuis komt, zie ik die heele Hist voor me, met alle namen van hen, die O, ik heb het je nooit willen zeggen, omdat ik vind dat de vrouw van een vliegc-nier de ziel moest hebben van de vrouw van een sol- daat De ziel der vrouw van een soldaat! Juist, Phyleke, die moest je hebben! Onthoud dat driekwart van de ernstige ongelukken of rampen, die we moeten betreuren, te wijten zijn aan een onvoorzichtigheid of een fout, die voorkomen had kunnen worden En die fout, die onvoorzichtigheid, ben je er zoo zeker van dat jij die nooit zult be- gaan? Zoo zeker, als een feilbaar mensch van vleesch en bioed maar kan zijnvoldoende zeker om, als ik in mijn vliegtuig plaats neem, nooit het geringste gevoel van vrees te hebbenOverigens vertrouw ik op mijn gelukkig gesternte. (Wordt vervolgd ts meestal een niet {15" bcdoelde bergplaats gg voor drukwerlc. dat men aan z'n klanten doet toekomen. Goed uitgevoerd zal het niet zoo gauw weggedaan worden, als drukwerk. dat een slecht verzorg« den, 6lordigen in* druk maakt. Over de resnltaten vaa uw aankondi- gingen, prospectj, en a) uw overige drukwerken, zult ge tevreden zijn, wan« neer gij re laat ge* reed maken bij de:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5