DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 248 Honderd zeren en twintlgste Jaargangr 1925 WOENSDAG 21 OCTOBER Oil numrrier FesTn>T ull fwee Flacfen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uifgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar/2.-, franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bev/ljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefc^nnr. Fednctie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Uit het Parlement TWEEDE KAMER. 20 October. Van den heer J. ter Laan, sociaal-democra- tiseh lid der Tweede Kamer, kan niet anders gezegd worden dan dat hij een hoogst ern- stig man is. Zijn collega en partijgenoot Duys moge niet afkeerig zijn van een grapje, en menig ander Kamerlid laat weleens een oolijk woord vallen, de heer J. ter Laan is evenals zijn broeder en collega K. ter Laan, altijd zeer ernstig en daarbij oak even uitvaerig. Maar vandaag heeft hij de Kamer herhaaldelijk doen lachen en we zijn, gege- ven zijn karakter, er niet zeker van dat hij t niet onbewust deed. Hij had het n.l. bij zijn interpellatie over de salarispolitiek der huidi- ge regeering telkens over de ,,plooibewoners". Voor wie de Kamerzitting niet heeft m-eege- maakt, zou het woord onderwerp van een prijsvraag kunnen zijn, laten we dan maar gauw mededeelen, welke landgenooten hij met die tenanting aanduidde. Men zal zich herinneren, dat de minister van finaneien in zijn Millioenennota heeft medegedeeld, dat uit's lands kas een bedrag van drie millioen beschikbaar zou worden gesteld om de onbillijkheden van het tegen- woordig gefdige Bezoidigingsbesluit te her- stellen, en in een soort van beeldspraak, werd gesproken van het rechtstrijken der plooien in dat besluit. Een „plocibewoner" nu is een ambtenaar, die getroffen wordt door een on- billijke werking van het Bezoldigingsbesluit, hij zit dus in de plooi en de minister van finaneien wil hem daaruit helpen. De beeld spraak is van den minister of van een divh- terlijk aangelegde ambtenaar van zijn depar- ternent, aan den heer J. ter Laan komt het auteursrecht op den naani „plooibewpnex" t°e- -r Vcor die plooibewoners dan is de heer ler Laan gister in de bres gc-sprongen, doch niet all een voor hen, doch voor aile ambtenaren, wien, naar hij beweerde, de regeering een ex- tra-uitkeering over het jaar 1925 in uitzicht zou hehben gestelc. De heer Ter Laan, die, zooals we reeds zeiden, veelai niet kort van stof is,, legde diimaai zooveel zelfbeperking oo, dat hij binnen anderhalf uur gereed was niet de toelichting van een achttal vragen, waarbij hij de regearing aan den tand voelde over haar bezoldigingspolitiek en (evens cri- tiek uitoefende o"p de geringe vruchten, welke het werk der Ceptrale Commissie voor geor- ganiseerd overleg inzake bezoldiging ople- verde. We zullen die vragen hier niet in extenso mededeelen, omdat naar onze meening, de minister van finaneien, de heer Colijn, een antwoord er op heeft gegeven, dat onze le- zers in hooge mate moet interesseeren. Het komt ongeveer op het volgende neder: Ten ein.de de begrcoting sluitende te ma- ken, had de regeering besloien tot een herzie ning der bezoldigingen, welke een bezuini ging van ongeveer 23 millioen zou opleveren. Toen nu de subcommissie uit de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg aan de regeering deed weten, dat die herziemng veel meer dan 23 millioen, men sprak van 28 a 29 millioen, zou opbrengen, hesft.de mi nister dit onbillijk geheeten en verklaard, d.at dan dat meerdere boven de 23 millioen moest worden gerestitueerd. Edoch de nieuwe rege ling bracht bij lange na geen 28, zelfs niet heelemaal 23 millioen op. Van restitutie kon dus ook geen sprake zijn. Intusscfien was de minister tot de erkenning gekomen, dat er plooien moesten worden rechtgestreken en bij henadering is dit geschat op een hoogere uitgave van 3 millioen. Maar dat wil nu niet zeggen, dat dit bedrag zal worden uitgekeerd over de gansche linie, een ambtenaarsleger van 83000 man, ncch over 1925 nocli in de toekomst. Er zullen alleen, in afwachting van een generale herziening van de bezoldiging der ambtenaren, fouten hersteld worden en als daarvoor termen bestaan, zal ter wille van dit herstel restitutie van het in 1925 te - weinig genotene worden gegeven. Zoo en niet anders zit, volgens de minister, de zaak in elkaar. De heer Ter Laan was daarmede echter niet bevredigd en hij diende, ter formuleeting van zijn wenschen, twee moties in ,cen aan- dringend op een generale herziening van het Georganiseerd Overleg wat de minister al dadefijk practisch cnuitvoerbaar heette. zoo- lang een minister de .werantwoordelijkheid vior het bewind draagt en een tv/-eede ten gunste van een algemeene herziening der be zoldigingen met een verhooging over de gan sche linie van 8H pet. tot een minimum van f 100. Nog ettelijke moties zijn daarbij gekomen. Want het spreekt vanzelf dat de interpellatie andert sprekers in het geweer riep. Er waren er verscheidene, die zich haastten zich aan de zijde van den minister te scharen zooals de katholiek Kuiper, de antirevolutionnair Smeenk, zijn partijgenoot mr. H. de Wilde, d;e christ.-hisf. Snosck Henkemans, de Vrij- heidsbondl^r Dresselhuijs alsmede ds. Kersten Daarentegen vond de eenling communist, de heer L. de Visser, de gelegcnheid schoon om, na een rede tegen minister Colijn in het bijzonder en het kapitalisme in het algemeen, een motie in te dienen, waarbij aangedron- gen werd op terugkeer tot de salarisregeling van 1920 reedis met ingamg van 1 Jan. a.s., terwijl bovendien met 1 November 1/12 van het tegenwoordige salaris zou moeten wor den uitgekeerd. Ten slotte kwam mr. Marchamt, vrijz.-dem., aanzetten met een motie, waarbij de regee ring werd uitgenoodigd zich bij dc regeling van het safaris niet vast te Teggon aan een bepaald bedrag doch het nader te regelen in verband met de vexbetering van onzen finain- cieelen toesta>nd met terugwerking over 1925. Het behoeft geen verwondering te baren, dat geen dier moties een meerderheid ver- wierf, nadat minster Colijn ze stuk voor stuk had afgewezen. Die-van den heer De VissPr kreeg slechts een stem, de zijne, de ovenge werden verworpen met ongeveer 50 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de rechterzpde met de Vrijheidsbonders, voor de soc.-aem. en vrijz.-dem. met een paar overloopers van re<V66r dat het tot stemmen kwam heeft ech ter nog een heftig incident plaats gehad: Mr Marchant vroeg aan het einde der gedacH ■enwiseling nog drie minuten het woora en beschuldigde in dat korte tijdsverloop minis ter Colijn van onbetrouwbaarheid^ zelfs van woordbreuk. Dat ISet de minister met op zich zitten; hij gaf een venijmg antwoord en wei gerde voortaan met lemand als ^ar chant te debatteeren. De Kamer stond na tuurlijk op haar achterste beenen afles praatte, de president hamerde, van de aere- serveerde tribune klonken uitroepen. De heer Marchant trachtte zijn mtlating goed te oraten door te verzekeren dat hi] nlets persoonilijks had bedoeld, alleen had willen zeggen, dat de regeering haar woord nipt had gehouden, we zagen echter minister Colijn op hem afstevenen en hebben gemeend pen uitlating uit diens mond te hooren, dat verre van welwillend was. In Franknjk zou zoo iets misschien o-p een dne!l zijn uitge.oo- pen. hier te lande loopt het met een sisser af. De kamer is tot 3 November uiteengegaan. Buitenland NA LOCARNO. Toen de Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Austen Chamberlain, hedenavonc te Londen aankwam, uitte zich de appreciate van zijn werkzaamheden te Locarno en de goedkeuring van de bereikte accoorden in een stormachtige ovatie. Vele nonderden personen juichten hem ent housiast toe, toen hij en mevrouw Chamber alia iut den trein stapten. De minister van buitenlandsche zaken werd het eerst begroet door Lord Cromer als ver- teeenwoordiger van den koning, die hem op- dracht had gegeven tot het overhandigen van een speciale boodschap, en door admiraal Halsey, ide den prins van Wales vertegen- woordigde. De premier Baldwin en zpr te Londer; ver toevende collega's van net kabinet wenschten hem hartelijk geluk, terwijl aan mevrouw .Chamberlain verschillende bloemstukken werden aang°boden. De Duitsche, Fransche, Italiaansche, Belgische en Tsjechische gezan- ten, alsmede de Poolsche zaakgelastigde, di- plomatieke vertegenwoordigers van vele an- dere alnden en hooge regeeringsambtenaren, waren eveneens aanwezig om hem te verwel- In een pers-interview uitte Chamberlain zijn dankbaarheid voor de hem bewezen ont- vangt en zeicle verdi'r o.a.: E>e te Locarno geparafeerde verdragen be dreigen niemand. zijn tegen geen enke-.e na- tie gericht, verzekeren de veiligheid van tal- loozen en worden door een ieder welkom ge heeten. Ik verheug mij over de bevestiging van onze onwankelbrre vriendschap met Frankrijk en over het opnieuw bevestigen van onzen wii im de onschendbaarheid en de vrijheid van Belgie te verzekeren en over de tegenwoordigheid van Italic aan onzen kant om met ons den vrede in het Westen te ga- rartdeeren. Ik verheug mij er des te meer over omdat in deze accocrden onze gemeenschap- pelijke verzoenmg met Duitschland is verze- geld en omdat de vrede,' die zijn grondslag in het Westen vond, zijn vervulling ook in het Oosten vindt. Toen Chamberlain gistermorgen van Pari]S naar Londen vertrok, werd iiem in de Fran- sphe hoofdstad een hartelijk aischeid bere-d door de Britsche bevolking aldaar en door de diplomatieke vertegenwoordigers, o.w. de Britsche en Spaansche gezanten en den chef der afdeeling politieke zaken aan het Quai d' Orsay. Een hartelijk felicitatie-telegram, waarin het Verdrag van Locarno welkom werd geheeten, ontving Chamberlain van Herriot, den voorzitter van de Kamer van Af- gevaardigden. Het Parijsche blad „Quotidien bespreekt de beteekenis, van het Verdrag van Locarno voor Rusland en wijst er op dat er nooit aan ge- dacht is, het verdrag tegen Rusland te orien- teeren. Het blad citeert daarbij een uitlating van den Duitschen minister van buitenland sche zaken, volgens welke deze te Locarno terstond verklaavde, dat Duitschland znn goede betrekkingen tot Rusland niet wilde opgeven, wanneer het het verdrag ondertee- kende en tot den Volkenbond toetrad. DE BURGEROOKLOG IN CHINA. Het bondgenootschap der centrale provin- cies, waarvan Woe pei foe opperbevelhebbei wordt, is voornemens een onafhankelijk be- stuur in Hankow in te stellen. Met betrekking tot de troepen van Moekden, die de Jangtse overstaken, verluidt, dat twee divisies" uit Kiangsoe, die zich in 1924 bij Tsjang tso lin aansloten, de achtste divisie der troepen ut Moekden aanvielen, ontwa- penden -en haar over de rivier terugwierpen De divisie, die verrast werd, bood slechts zwakken tegenstand en trok noordwaavts af. De verliezen zijn geriog. DUITSCHE EIGENDOMMEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De Duitsche bladen maken bekend, dat de Duitsche eigendommen in de Vereenigde Sta- ten spoedig zullen worden teruggegeven. GRIEKSCH-BULGAARSCH GRENS-INCIDENT. De staf van het 3e Grieksche legercorps meldt, dat Bulgaarsche geregeldle troepen een Griekschen grenspost hebben aangevallen, ea een officier hebben gedood, die als parlementair gezonden werd. De Bulgaar sche aanval werd den volgend'en dag her- haald en ditmaal nam hij afmetingen aan, die de perken van een grens-incident te buiten gaan. Er zijn maatregelen getroffen om in den toestand te voorzien. COOLIDGE OVER BEWAPENINGS- BEPERKING. De Amerikaansche president gelooft, dat een Europeesche conferentie tot beperking der bewapening nuttig en voordeelig zal zijn en hoopt dat het verdrag van Locarno de bijeen- komst eener dergelijke conferentie zal bespoe- digen. Indien het mogelijk is in Europa een overeenkomst te berciken voor de beperking der bewapeningen te land, zou Coolidge der gelijke stappen bevorderen. Hij gelooft dat da Vereenigde Staten weinig, indien iets, aan te bieden hebben inzake beperking van hun krachten te land, doch tevens meent hij, dat iedere kwestie, die een verdere beperking der bewapening ter zee betreft, door een confe rentie in dit land met grooter hoop op een gelukkigen afloop zou kunnen worden over- wogen- Coolidge erkent, dat te Washington geen stap gedaan kan worden in de richting eener conferentie ever vlootbeperking, tot de betrokken naties gepolst zijn. Ond'ertusschen wenscht hij dat de regeering van Washington alles zal doen, wat in haar vermogen is, zonder dat de nationale belangen in het ge- drang komen, om hulp te verleenen in de Eu ropeesche situatie, vermo'edelijk door het tot stand komen eener overeenkomst betreffende de legers. De president erkent dat de overeenkomst van Locarno een buitengewoon verheugenc felt is. Het is van grooter belang, dat het pact is opgesteld voor staatslieden, die van politieke "overwegingen moesten uitgaan en toch in staat waren het eens te worden. Dit, zeide hij, was een stap vooruit op het plan- Dawes, dat opgemaakt werd door -mannen, die met geen politieke factoren ^ekening moesten houden. ACTIVISTISCHE DEMONSTRATIE TE GENT VERBODEN. Gebruik makend van zijn bevoegdheden als hoofd der politic, heeft de burgemeester van Gent de demonstratie verbeden, die de activisten tegen Zondag 25 dezer voornemens waren te organiseeren, ter gelegenheid van de inwijding van een monument op het graf van Hippolyte Meert. Deze heeft tijdens de Duitsche bezetting van Belniii deel nitge- maakt van den ..Road van Vlaanderen" Na den corlog; werd hij dientengevolge ter dood veroordeeld. DE FRANSCHEN IN SYRIe De benden Drusen, die de zuidelijkc,voor- stad van Damascus waren binnengedrongen, wierpen tezamen met de bevolking barrica- clen in de Mohammedaansche wijken op en staken eenige magazijnen en huizen in brand. De troepen bieven meester van de openbare en militaire gebouwen, die door de opstande- lingen werden beschoten. De pantser-auto's, welker uiiwerking aanzienlijk was, kalmeer- den de opstandelingen. De Fransche verlie zen zijn gering. Volgens de laat&te berichten hebben de vcornaamste not-abelcn in de wijken der op standelingen zich bij den gedelegcerde van den hoogen commissaris ter onderwerping aangemeid, die hun de voonvaarden hunner onderwerping mededcelde. De opstand in de voorsteden van Damas cus is geeiridigd. De notabelen hebben de voorwaarden tot het betalen eener hooge boete en het uitleveren van eenige duizenden newer en aangenom en. In het gebied der Djebel-Drusen heeft een Fransch detachement, dat in Zu-d-Libanon bewalo'ngsdiensten verricht, een bende Dru- ren, die vee stalen. in de.bergen teruggedre- ven- DE PROCESSEN TEGEN DE OORLOGSMISDADIGERS. Herhaaldelijk hebben de bladen den laat- sten tijd weer veroordeelingen, (bij verstek) van Duitsche zg. oorlogsmisdagers door Fransche en Belgische krijgsraden gebracht. Deze vonnissen, zeven jaiar na den oorlog, gewezen in afwezigheid van den betrokkene, die gewoonlijk uit de kranten moet lezen, dat hij ,,berecht" is, krijgen in het licht van Lo carno een nog onwezenlijker karakter. Hier is een terrein, betoogt het „Berl. Tag", waar de strijd tegen de militairistische mentaliteit zeer zeker moet worden opgenomen. Zoo wei in Duitschland als in Frankrijk zal het zaak z,ijn de militairistische oppositie krachtig het hoofd te bieden, wil men de in Locarno mge- zette politick vruchtdragend doen zijn. Een begin moet Frankrijk maken met het stop- zetten van de processor tegen de „oorlogs- imsdadigers". Als staaltje van het dwaze van die pro- cessen volgt dan een mededeeling van den gep. generaal Kabisch (voor wiens betrouw- baarheid en waarheidslievendheid het blad instaat), die dezer dagen in het „Stuttg. N. Tageblatt" ihoest lezen, dat hij door d!en krijgsraad te Metz bij verstek tot levenslain- gen dwangarbeid is veroordeeldi, omdat hij bij het begin van den oorlog als commandant van het 144ste regiment infanterie burgers had laten doodschieten, op 22 Augustus 1914, korten tijd na het binnenrukken in Cir- court. Uit het relaas van generaal Kabisch blijkt, dat de veroordelde absoluut onschuldig is aan het hem ten laste gelegde. Het „Berl. Tag." achit het een van zelf sprekenden eisch, dat voortaan, na het sluiten van het verdrag van Locarno, ook een einde gemaakt wordt aan deze onzinnige en door haat ingegeven processen. NAAR EEN ALGEMEENE BALKAN- CONFERENTIE. Uit Parijs wordt genield: Volgens de „Ma- tin" beteekent de gelijiktijdige aanwezigheid der diplomatische vertegenwoordigers van Roemenie, Joegoslavie, Bulgarije en Grieken- land, dat plannen voor een algemeene confe rentie ter regeling van de Balkangesehillen in vergevorderden staat van voorbereiding zijn. RUSSISCHE PROPAGANDISTEN IN ENGELAND. Een Rus°isch propagandist is er in ge slaagd zonder pas in een Engelsche haven binnen te komen. Spoedig vernam de politie dat hij den trein naar Londen had genomen, doch toen de trein aankwam was de vogel ge- vlogen en vond men slechts zijn bagage, waarin communistische propaganda-geschrif- ten werden aangetroffen. Inmiddels is in het mijnwerkersdistrict een buitenlandsch communist aangehouden, die daar acht maanden lang in het geheim pro paganda had gevoerd. Hij zal met vrouw en dochter het land worden uitgezet. VERMINDERING VAN DE SOLDIJ DER RECRUTEN. Met ingang van Maandag a.s. zal de sol- dij der Britsche recruten worden verminderd van 2 sh. 9 d. tot 2 sh. De bladen zijn, of- schoon zij de bezuiniging bij het leger over het algemeen toejuichen, over dezen maatre- gl tentoadeele van de gewone soldaten niet bijzonder goed te spreken; zij beschouwen de vermindering, echter als een bewijs dat de regeering niet verwacht in afzienbaren tijd een groot troepencontingent, in welk deel van de wereld ook, noodig te hebben, daar er voor de recruteering, die toch al te wen schen over laat, dan nog minder gegadigden zullen zijn. WEER EEN SCHEEPSBRAND. Lloyds meldt uit Oran dat het s.s. „Stock- well" uit New Castle, op weg van Calais naar Philadelphia en New-York geheel is uitgebrand en gezonken. ZONDAG EN SPORT. Te Kassel in Duitschland is de predikanf Bachmann een aanvankelijk succesrijke bewe- ging begonnen onder de leuze„De Zater- dagnamiddag vrij voor sport en spel, de Zcndagvocnniddag vrij van sport en spel" Van arbeiderszijde werd veel sympathie betc-ond. Vele vereenigingen traden met het kerkbestuur in verbinding en bespraken de aangelegenheid met het/doel tot een gemeen- schappelijke resolutie te komen en dan met de werkgevers-organisaties in onderhande-ling te treden tot het verkrijgen van den volledi vrijen Zaterdagmiddag. Of dc predikant ook voor het tweede deel zijner leuze gelijke hulp ervaart is uit de be richten niet duidelijk, Wei werd aan dit tweede deel een goede dosis vriendelijke woorden g-ewiid. EEN GEDETINEERDE ONTSNAPT. De ontvluchtingen uit gevangenissen schij- nen in de lucht te zitten. Nu is weer een 19- jarige jongeman, die in het huis van bewa ring te Compiegne was opges'oten wegens aanranding van een automobilist, ontsnapt Hij maakte daarbij gebruik van een touw, dat hij gestolen had uit een werkplaats, waar hij arbeidde. Op straat vroeg hij een wielrijder hem mee te laten rijden en onderweg vertelde hij dezen zijn ontsnapping. Toen de ont- vluchting bekend werd, maakte men jacht op hem, doch zonder resultaat. EEN VAN EYCK ONTDEKT? Te Londen doet het bericht de ronde, dat op een veiling te Newcastle een schilderij zou zijn verkocht, dat gebleken is een origineele Van Eyck te zijn. Het schilderij stelt voor het hoofd van Christus en zou na 4 eeuwen verborgen te zijn geweest, eindelijk zijn terug- gevonden. Het Engelsche Lagerhuislid, Sir Martin Conway, die de reputatie van deskundige ge- niet, beweert, dat geen twijfel bestaat aan de echtheid van het doek. Het zou een waarde van 30.000 pond vertegenwoordigen. Volgens een mededeeling van prof. dr. W. Martin aan de „N. R. Crt." heeft men hier niet met een nieuwe ontdekking te doen, daar het betreffende stuk reeds eenige jaren gele- den te Newcastle en Tyne ontdekt werd en daarna meer dan een jaar als bruikleen ten- toongesteld in het Mauritshuis. Men heeft hier dus vermoedelijk te doen met een reclame-campagne om de schilderij te verkoopen. EVANGELISCH SEMINARIE IN LENINGRAD. In Leningrad is thans door de Sovjet- autoriteiten onder den naam van „Bijbelsche cursus" een Evangelisch predikantensemina- rie toegelaten. De naam van dit seminarie is wei beperkt („bijbelsche cursus"), maar het recht om er alle theologische leervakken te mogen onderwijzen, is toch uitdrukkelijk ge- warborgd. De college-taal is Duitsch, of- schoon alle groepen der Evangelische kerken in Rusland, ook met andere talen dan Duitsch, door dit seminarie gediend zullen worden. De leiding der school ligt in handen van een comite van theologische leeraren en kerkelijke autoriteiten, aan wier hoofd bis- schop Malmgren staat. HET SERVIES VAN DEN KROON- PRINS. Het tafelservies, dat 40 Pruisische steden indertijd als bruiloftsgeschenk voor den ge wezen kroonprins hadden bestemd, heeft nog altijd zijn bestemming niet gevonden. Men zal zich herinneren, dat de vervaardi- ging van het kunstwerk, dat circa drie mil lioen gou4mark heeft gekost, zooveel tijd in beslag nam, dat het bij't uitbreken van den oorlog nog niet klaar was. Het werd later, dar de omstandigheden weinig gunstig wa ren voor de aanbieding, in de kelders van de rijksbank opgeborgen, waar het nu nog is. De commissie uit den Pruisischen Steden- dag, die aangewezen was om het geschenk te overhandigen, heeft zich na de omwenteling op het standpunt gesteld, dat de omstandig heden zoo ingrijpend zijn gewijzigd, dat de vraag rijst of de gewezen kroonprins als de rechtmatige eigenaar van het servies te be-: schouwen is. Enkele commissieleden bepleit- ten plaatsing van het servies in een museum. Na veel heen en weer praten besloot de commissie een deputatie naar den ex-kroon- prins te-zenden, om met hem een minnelijke schikking te bespreken, doch naar de bladen melden heeft de slotheer van Oels de deputa tie niet willen ontvangen en haar bij monde van een vertegenwoordiger te kennen gege ven, dat hij voor een schikking niet te vinden was. „Het Duitsche volk had hem zooveel ondank betoond, dat hij in dit geval op zijn recht moest blijven staan." De Vorwarts, waaraan dit ontleend it, is woedend over dit antwoord en betoogt, dat het recht niet aan den kant van den ex-kroon- prins is. Het geschenk was bestemd voor den kroonprins van het rijk en niet voor den par- ticulier, die thans te Oels woont. De open- bare meening in Pruisen zal niet gedoogen, dat het servies in diens handen komt, verze- kert het blad. KORTE BERICHTEN. Volgens het te Moskou verschijnenA officieuze blad „Iswestia" zal de Poolsche minister van biutenlandsche zaken Skrzynski op 20 November te Moskou aankomen te* beantwoording van Tsjitsjerin's bezoek aan Warschau. Naar de „Frankf. Ztg." meldt, werd Maandag te Angora het Bulgaarsch-Turk- sche vriendschapsverdrag onderteekendl De secretaris-generaal van den Volken bond heeft aan het meerendeel der regeerin- gen de ontwerp-conventie doen toekomen be treffende den slavenhandel, de slavernij, enz., welke door de zesde vergadering van den Volkenbond aa'nbevolen was. Te Toulon is een hospitaalschip aan- gekomen met 255 gewonden en zieken uit Marokko, die in ziekenhuizen in Zuid-Frank- rijk zullen worden ondergebracht. Op wapenstilstandsdag zal wederom een plechtige stilte van 2 minuten in acht ge nomen worden. De koning zal een krans leg- gen bij den cenotaaph. HOURANT IA. V!

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1