Alkmaarsche Courant De Eeisgeneoi®. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Woensdag 21 October. Stadsnieuws. H I II LKTO.N. Kechtszaken De moord op den Overtoom No. 248 1925 Hondsrii Zeven en Twintigste ,'aargang. WONINGBOUW. (Vervolg). Na de pauze werd door den Voorzitter een in lei ding gehouden over: „Het werken en de vooruitzichten van de C.A.B.I.N.H. als gevolg van de verkiezingen en de mogelijk- heid tot bouwen". 1924, aldus spr., is een rem geweest in ons doen en laten en de hoop, dat de christelijke regeering zou verdwijnen en de mogelijkheid tot bouwen zou worden verlevendigd, is niet verwezenlijkt. De -knock-out was wel goed, maar toch niet voldoende onr de regeering te doen verdwijnen Een meer democratischer regeering moet er komen, maar zoolang de christelijke regeering er nog is, moeten wij daar terdege rekening mede houden. In een circulaire aan gedeputeerde staten doet de minister het verzoek goedkeuring te onthou- den aan raadsbesluiten tot verleenen van bouwpremies voor woningbouw, nu het Rijk deze bijdrage 'ook niet meer verleent. De mi nister is voorts van oordeel, dat deze ge meentelijke steun een ongunstige uitwerking moet hebben op voldoenden woningbouw door particulieren. In de achter ons liggende ijaren, aldus sprtoen de huren 60 pet. van de exploitatie moesteu zijn, heeft minister Aalberse dit doen opdrijven tot 90 pet. De Rijkspremies, welke thans zijn ingetrokken, doen ons terug komen op bet minimum van de Woningwet van 1901. Deze vraagt een redelijke exploitatie en een voile opbrengst der huren. Terzake den woningbouw deed spr. opmerken, dat de gemeente Alkmaar 200 subsidie geeft voor den bouw van woningen met een inhoud van 200 kub. M. Zij meende hierdoor de particuliere woning bouw te bevorderen. Wij moeten paraat zijn in elke maehtsfor- matie en versterking daarvan is urgenter dan ooit. Voor 1926 heeft de regeering 12 millioen beschikbaar gesteld voor de vervan- ging van krotwondngep en den bouw van tehuizen voor ouden van da-gen en geeft voor de eerste premies. De 12 millioen bren- gen practisch met zich mede, dat de regee ring geld voor woningbouw moet voteeren, maar het zal niet zijn voor de verbetering der volkshuisvesting. En terwijl in de goede jaren de uitkeeringen der bouwgelden door het Rijk vrij regelmatig plaats vonden, zal uiterste traagheid of stopzetting nu de richt snoer zijn. Als provinciale centrales kunnen we in meerdere gemeenten wel iets bereiken. Wat de verdere aangevraagde gemeente- lijke voorschotten voor den derden bouw aangaat, zullen er misschien eenige bezwaren zijn geweest bij den wethouder van financien, doch deze zullen wel verdwijnen nu tegen 5 pet. geld kan worden verkregen en de hu ren dan een maxinuim-bedrag van 5.per' week zullen bedragen. Mochten bovendien golden a foods perdu worden gegeven, dan is dat bovendien een goede tegemoetkoming. De grootste moeilijkheid is wel of de ge meente het nsico aanvaardt. Blijvende bezwaren tegen het aangaan van geldleeningen kunnen er nu niet zijn, waar de rentekoers bij een leening a pari slechts 5 pet. bedraagt. Spr. stelde nu de vraag: „Hoe kunnen we het beste werken in diverse gemeenten?" Al- lereerst hierdoor, dat de afdeelingen van de bouwcentrales contact zien te verkrijgen met de raadsfracties en bestaat er geen afdee- ling, dan besprekingen houden met de s d. raadsleden. Het slagen in den eenen gemeen- teraad werkt suggereerend op andere ge- meente-besturen. Een overleg en bespreking met andere bouwvereenigingen kan ook als richtsnoer gelden en slaagt dit, dan is samen werking met andere raadsfracties tevens aanwezig. De bereiking van ons doel is door de huidige politieke constellatie moeilijker ge- worden, maar daarom behoeven wij niet stil te zitten. Wat den verderen nieuwbouw betreft, hier- in spelen de huren een belangrijke rol Het verlaagd rente-type komt ons hierin ten goe de, in welk verband spr. een overzicht gaf van het derde plan van Rochdale", hetwelk ten doel heeft 100 woningen te bouwen, waarvan 10 woningen voor zwakke gezinnen, t. w. voor prae-t. b. c. gezinnen. De huren zullen zoo mogelijk gesteld wor den als in Utrecht en wel van 5 tot 20 pet. van het gezins-inkoroen Aan den gemeente- raad van Alkmaar zijn reeds de benood'gde gelden aangevraagd "en wel 61 OOO als Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 46) Er werd aan tafel niet gesprokenDen ganschen avond zat Willem in zijn weruka- mer te teekenen, terwijl ik in het salon las. Elk uur aniwoordden de beide pendules el- kaar, van de eene kamer naar de andere. De klank van de houten klok is even ernstig en bemoedigend als de stem van een ouden,!ieel versiancugen vriendhet moet prettig zijn die te hooren, terwijl men werkt. Maar de klank 4an de kleine pendule is van een te teere, te zeldzame en te heerlijke welluidendheid. Ze schijnt door wie weet welken artist of toovenaar geschapen te zijn om uren te verkondigen, die te mooi, te geluk- kig en te lieflijk zijn om ooit te worden ge- kend Als men bedroefd is, doet die klank pijn 15 Februari. Ons leven is kalm, sofas wat eentonig 't Is me dikwijls of ik alleen benen niet altijd als Willem uit isEr zijn dagen, waarop hij gelukkig schijnt me te zien, bij me te zijn en met me te praten, dagen, dat hij zoo eenvoudig, goed en zacht isEr zijn ook dagen, dat hij wel even goed is, maar dat ik niet wijs uit hem kan wordenen heeleroaal niet zachtdagen, dat men zou groncK'Oorsehot en 269.000 als bouw- voorschot. Spr. eindigde zijn inleiding met een krach- tige opwekking om gezamentlijk op te trelden voor den w;oningbouw en voor de verbetering van de volkshuisvesting in het bijzomder. (Applaus.) De heer Weber (Schoten) gaf te kennen, dat wij onze bijzondere aandacht moeten schenken aan het opdrijven der prijzen van de bouwmaterialen. Dit is thans weer sterk en wcJrdt bewerkstelligdl door het vormen van syndicaten. De heer v. d. Molen (ZandVoort) deel- de mede, dat te Zandvoort de tweede bouw zal geschieden, na goedkeuring van Ged. Staten. De gemeente verstrekt de gelden en draagt zorg voor toezicht, waaraa spr, te vens de vraag steldie of het mogelijk is, dat in de bestekken de loonen van arbeidstijden worden vastgelegd. De heer v. d. "Linden (Velsen) besprak de circulaire van den minister van 5 Jan. 1925 en koesterde dc vrees, dat men zich zal verzetten tegen de Woningwet en uitstel van opruiming van krotwoningen plaats zal vinden. De heer Le Feb re (Schoten) vroeg wie zich, nu het Rijk geen voorschotten meer ver leent, met het architectonisch gc-deelte zal be- lasten. Spr. gaf te kennen, dat wij terug moe ten naar het oude stelsel en zelf onze ipilaonen maken en deze niet laten voorl'eggen door de gemeente. Het verstrekken van gelden of oo- der hypothecair verband1 brengt ons weer in de oude banen terug. Onvermeld wild<e spr. niet laten, dat Haar- lem 25000 per jaar heeft beschikbaar ge steld aan de bouwvereenigingen om daar- mede de huren te verlagen. De heer De Jong (Koedijk) bracht on- der de aandacht, dat aldaar arbeiders-wo- ningen zijn gebouwd, welke ook dienstbaar zijn gemaakt voor het bedrijf en wel door den aanbouw van een koolschuur. Deze arbei- derswoningen zijn bestemd voor kleine bou- wers tevens landarbeiders. Een richtsnoer kan dit ook voor andere bouwvereenigingen zijn. De Voorzitter, de sprekers beant- woordende, gaf te kennen, dat de oipdrijving der prijzen voor een deel wordt geremd door vraag en aanbod. Signaleering hiervan is on ze plicht. Wat de bouk door particulieren aan gaat, deze wreekt zich geduchte De door den heer De Heer Kloots te Alkmaar gebouwde woningen geven hiervan voldoende getuige- nis en zijn voorbeelden van wat in het slech- te bereikbaar is. Naast de primitiviteit zijn de woningen slecht gebouwd. Deze bouw le- vert een groot contrast met den bouw door de bouwvereenigingen in Alkmaar. Ook met een bouwpremie .a 200 per wooing zien de pair- culiere bouK'ers geen kans om woningen met een inhoud van 200 kub. M. te bouwen. Dat de gemeente Haailem een bijslag heeft gege ven van f 25000 per jaar om daarmede de huren te verlagen, kan worden toegejuicht, maar bovendien zal hier en daai' reeds huur- veriaging mogelijk zijn door converteeren van teekeningen. Ook hier moeten we paraat zijn. De mededeeling, dat ook te Zandvoort gebouwd wordt met een geldleening door de gemeente, kan mede als richtsnoer gelden voor andere gemeenten. Dat de contractuede loonen en arbeidstijden in bestekken worden vastgelegd, is beslist noodig, ook wanneer 'de gemeente zelf bouwt. De circulaire van 5 Januari 1925 gaat niet-tegen de Woningwet van 1901 in, omreden deze wet uitstel voor opruiming van krotwoningen toelaat. In Alkmaar zijn ruim 150 krotwoningen, welke toestand reeds jaren aanwezig is. Wil men doen aan woningbouw, dan is de gemeente er mede op aangewezen om de krotwoningen op te ruime en deze te doen vervangen door goe de woningen. Mocht eenige gemeente evenwel geld aan onze bouwvereenigingen willen verstrekken, doch daamaast ails bepaling doen gelden, dat wij dan zullen bouwen ter vervanging van de krotwoningen, dan moeten wij daarop afwijzend besehikken. Dit is zui- ver gemeentelijk werk. Bij een regeling van de gemeente met de bouwvereeniging moet onze taak zijn, dat wij de plannen enz zelf doen, doch deze ons niet door de gemeente laten opdringen. Hierna volgde sluiting der vergadering en werd een excursie gemaakt naar de nieuwe woningwijk Rochdale ALKMAARSCHE VEREENiGING VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Gisteravond hield bovengenoemde vereeni- ging een ,.,a!gemeene" ledenvergadering in het cafe „Central". Behalve vijf bestuursieden waren er elf heeren aanwezig. Op voorstel van den voorzitter, %den heer A. Burger, werd gebroken met het zooge- naamde Alkmaarsche half uurtje, wat zeer zeker tcejuichting verdient, denken, dat ik hem verveelen als ik het hem zeg, dan kijkl hij ongelukkig en zweert me dat het niet waar is. 's Zondags gaan we samen uit. Ik geloof dat Willem denkt met mij te moeten wandelen als met een kind, dat je ,.in de kost" hebt en dat zijn vrijen dag heeft. Verleden Zondag, 't was mooi weer zijn we naar het Bois ge gaan en gingen er- gens theedrinken. Een schilder, dien Willem kent, kwam aan ons tafeltje zitten en nam ons mee naar de Galerie Petit, om zijn werk te zien, dat hij daar exposeert; 't was zeer belangwekkend. Hi, vroeg vergunning aan Willem cm mijn portret te schilderen voor den „Salon"maar Willem zei, dat mijn gezicht behoort toi die, waarvan men de ge- Iijkenis toch niet kan treffen en dat de onder- neming wagen, gelijk zou staan met tijd ver- knoeien. Een weinig minzaam antwoord, en voor den schilder, en voor mij! Ik vraag me zelf af of die andere vrouw knap zou zijnik denk heelemaal niet aan haar Ik heb natuurlijk mijn eigen idee over haar mar.ier van leven, een bestaan, dat met het mijne niets te maken heeft. Maar het is een nieuw, vervelend iets, dat er bij komtiic moet me zelf dwingen er niet aan te denken Ik wilde dat er als vergoeding iets heel prettigs was; dan zou ik me zdf dwingen daaraan te denken. 20 Januari Een groote verrassing! Juffrouw Jacque line Albin is te Pariis aangekomen en is van olan er eenigf maanden door te brengen, De voorzitter opende 3e vergadering met een welkom aan de opgekomenen en wierp daarna een terugblik op de pas ge houden winkelweek (waardoor tien v/inke- liers als lid toetraden) en prees de verscliil- lende etalages, waarvan enkele waren gewtjd geweest aan het feest van het Witte Kruis De overigen hadden gewoon een extra-beurt gekregen, wat misschien er op wijst, dat een winkelweek een afgezaagd iets begint te wor den. Overigens hadden alle winkeliers lof- waardig meegedaan aan de prijsvragen en't afgeven van bons en spr. roemde de heeren, die cadeaux voor de winkelweek hadden aan- geboden. Spr. hoopte dat bij een volgende winkelweek of andere attractie alle leden weer op dezelfde ijverigie wijze zullen deel- nemen. De notulen, gelezen door den heer Sweerts, werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een uitnoodiging tot het bijwonen van een vergadering van het Bu reau der Kamer van Koophandel met verte- genwoordigers van de middenstandsvereeni- gingen uit Hollands Noorderkwartier, te houden op heden Woensdag ten Stadhuize alhier. Devoorzitter stelde voor, om, evenals op vorige vergaderingen met de Kamer van Koophandel, weer twee afgevaardigden aan te wijzen. Aangewezfen werden de heefen Burger en de Raat. Aan de orde was daarop punt 3 der agen da: voorgenomen inkrimping van den post- dienst. De voorzitter memoreerde, dat er tot dusver vier besteliingen per dag en een op Zondag zijn. Deze laatste wil men nu op- heffen, alsmede een van die op de overige dia- gen. De Kamer van Koophandel vroeg of daartegen bezwaren bestonden en welke. Nadat er de aandacht op was gevestigd, dat op Zondag ieder gelegenheid zal hebben zijn poststukken aan het postkantoor af te ha- len, was men algemeen van oordeel, dat tegen opheffing van de Zondagsbestellmg geen be- zwaar van beteekenis kan worden inge- bracht. Wat betreft de andere dmgende inkrim ping, wees de heer d e R a a t op het indertijd door de Kamer van Koophandel gevoerde on- derhoud met een paar hoofdambtenaren van den postdienst. Spr. eoncludeerde, dat het goed is geweest, dat de Kamer van Koophan del toen niet inging op de voorgestelde in krimping. Hij was van meening, dat, waar de posterijen een flinke winst maken en in ons land vrijwel de hoogste porters moeten wor den betaald, geeischt mag worden een uitste- kend georganiseerde dienst. Op grond daar van was spr. tegen inkrimping van het aantal besteliingen en wilde daartegen dan ook pro- testeeren. De voorzitter zou gaame zien, dat er vijf besteliingen per dag kwamen. De heer Englander wilde graag po- gingen zien aangewend tot portverl aging en hoopte dat daarover op de vergadering ten Stadhuize zou worden gesproken. De heer d! e R a a t zegde dit toe, maar voegde er aan toe, dat daarvan niet direct veel succes mag worden verwacht. Desniette- genstaand'e dient de heele handel en Industrie zich te organiseeren voor verlaging der porto. De vergadering ging er mee accoord, dat de afgevaardigden zich zullen uitspreken te gen inkrimping van het aantal postbestel- lingen. Punt 4Beschouwingen over de taak der gemeente in verband met de belangen van den middenstand. De heer de Raat kwam na voorlezing van een uitvoerig betoog tot de conclusie, dat de middenstand zich provin- ciaal, landelijk en internationaal heeft te or ganiseeren tegen het drijven van de meest linksehe groepen in de gemeenteraden en an dere bestuurscolleges, om steeds meer van de taak van den middenstand inzake productie en distributie over te nemen en" te maken tot overheidsbedrijf. De voorlezing van het stuk werd1 met applaus beloond. De voorzitter dankte den inleider voor zijn betoog, den wensch uitsprekende, dat dergelijke beschouwingen nog meermalen zullen word-en gehouden. Punt 5: Mededeelingen over den huidigen stand der actie inzake de Weeldewet. De voorzitter herinnerde aan de destijds in de vereeniging gevoerde besprekingen en deeide mede, dat over deze wet een uitvoerig schrijven was ingekomen van den Midden- standsbond, waarin op verschillende fouten in het ontwerp-Weeldewet werd gewezen. Onder meer werd aangetoond, dat de voorge stelde belasting bij de bron dient te worden geheven en niet bij den verkoop van het ar- tikel. Gevraagd werd of de vereeniging daarmede accoord kon gaan. De heer Englander wilde'alleen blij- ven protesteeren, zooals reeds eerder is ge- daan en daarom geen goedkeuring geven voor belastingheffing bij de bron. alvorens te beslissen of ze zich in Frankrijk zal vestigen of wel haar leven van reizen en trekken vcort zal zetten. Willem is haar aan het station gaan afhalen. Als juffrouw Albin haar terugkeer drie maanden eerder had aangekondigd, was ik niet« de vrouw van Willem! Zou Willem er berouw van hebben, mij te hebben getrouwd? Kort geleden dacht ik zelfs niet aan die vraag, en nu rijst ze onop houdelijk bij me op. 22 Februari Ik heb zeer verbaasd gestaan Juffrouw Albin is al dertig jaar. Ik dacht dat men op dien leeftijd er oud zou uitzien en niet meer meetelde. Heelemaa! niet! Juffrouw Albin ziet er zeer jong uit; ze heeft het mooiste kastanjebruine haar en de mooiste blauwe oogen van de wereld, regelmatige trekken en een praehtig teintZe is nog heel mooi, hoewel, naar mijn smaak, wat te zwaar Ik moet er nog bij vertellen dat haar „tai!or made" costuum, van zuiver Engelschen snit, haar voortreffelijk staat. Ze kuste me dadeliik en keek me toen aandacfytig en oprecht aan, waarop ze me opnieuw kuste, terwijl ze, even als Willem zoo dikwijls zegt, uitriep: Mijn hemel, wat ziet u er jong uit! Ze had te Fougeres, waar ze nu vandaan komt, twee brieven van Willem gevonden, een, waarin hij schreef over mijn ellendigen toestand en den andere, waarin hij haar ken- nis gaf van ons huwelijk. Toen ik haar vroeg of ze niet zeer verbaasd was geweest, toen ze vemam dat Willem ging trouwen, antwoordde ze, climlachend- ,,Neen: de eerste brief, die ik ook het eerst /zit aai IBS TO STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT, DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT, viat BBC as De heer T. W o 1 z a k meende, dat de wen- schelijkheid van heffing bij de bron reeds was goedgekeurd en verwonderdc er zich over, dat die vraag nu nog eens gesteld wordt. De voorzitter stelde in het licht, dat er veel in het wetson twerp is geschrapt (men had liever nog het heele ontwerp zien afge- voerd) en meende dat de vereeniging, als de wet er dan toch zal komen, er wel voor zal zijn, dat de belasting bij de bron wordt ge heven. De heer d e R a a t wees op dten last, dien de inning der" belasting door den winkelier voor dezen zal meebrengen. Overigens was hij niet tegen het principe der Weeldebelas- ting. De heer G e u s vreesde, dat een ageeren voor heffing bij de bron weinig zal geven, gezien de ervaring bij dergelijke pogingen door de belangbebbenden bij de tabaksbelas- ting. De heer d e Raat, daartoe door den heer Englander uit zijn tentgelokt, preciseer- de nader zijn standpunt inzake weeldebelas- ting. IndieA men zuiver de weelde gaat be- lasten, was spr daar niet tegen, maar het plan, zooals het thans aanhangig is, moet fout worden gencemd. Hierna werd algemeen goedgevonden d'at de vereeniging zich zal uitspreken, dat de wcgjdebelasting, als zij dan toch komen zal, dient te worden geheven bij de bron. Punt 6: Rekening en verautwoording win kelweek. De heer de Raat gaf een gedetai.l- leerde uiteenzetting, waaruit bleek, dat de totaal-uitgaven waren geweest 335.78de inkomsten 349.20. Het batig saldo van 13.41J4 zal gelijkelijk gedeeld worden met „De Hanze". Goedgekeurd. Ron d vraag. "De heer Englander deeide mede, meermalen de vraag te hebben gehoord van winkeliers uit Langestraat, Hoogstraat, Magdalenenstraat, Achterstraat e. a., of het niet mogelijk is de Zaterdag- avondmarkt de eene week op de Laat en de andere week op de Nieuwesloot te houden. De bedoelde winkeliers klagen er over, dat des Zaterdagsavonds hunne sriaten zoo stil zijn. De voorzitter geloofde, dat een een- maal vastgestelde markt niet gemakkelijk kan worden verplaatst. Spr. wees er op, dat het punt niet op de agenda stond en wensch te het dus liever niet thans te behandelen. Even- tueel kan het punt voor later op de agenda geplaatst warden. Na eenige discussie werd hiertoe besloten. De heer Houwing vroeg naar het plan van invoering van een centraal punt voor vrachtrijders. De heer d e Raat, antwoordende, zei, dat kort voor de centralisatie zou worden door- gevoerd. verschillende vrachtrijders, die daar voor waren geweest, hadden gevraagd die toch maar niet door te voeren, omdat ver schillende stalhouders met voor hen voor- deeliger voorwaarden en tarieven waren ge- komen. Het gevolg is geweest, dat thans slechts de helft der vrachtrijders op de Paardenmarkt stalt en daarom brengt de ge meente het terrein niet in dien staat, dien men mocht verwachten Spr. wist niet hoe't nog zal gaan met de centralisatie, niet onmo- gelijk is het, dat er van zal moeten worden a f gezien. De heer G e u s meende, dat de vrachtrij ders niet ojf de Paardenmarkt stailen, omdat de gemeente te weinig voor hen doet. Het terrein is er heelemaal niet voor ingericht en finamcieel hebben de vrachtrijders nadeel van hun stalling aldaar, gelijk spr. nader aangaf. De heer d e Raat was het wel met den heer Geus eens, er had een goede loods moe ten komen met een telefooncel, enz- Thans is las, was voldoende om me op den inhoud van de twee voor te bereiden." Juffrouw Jacqueline deed ons't genoegen, den dag na haar aankomst bij ons te komen dejeuneeren. Willem heeft gelijk; ze is zeer intelligent en zeer ontwikkeld. Aan tafel sprak ze met Willem over haar reizen. Ze heeft van alles gezien en Willem weet alles; hij deed haar vragen, die nooit in me zou- den zijn opgekomen cn waarop hij dadelijk antwoord kreeg. Toen was het haar beurt, hem vragen te stellen en ik heb geconstateerd dat ze veei beter jdan ik begreep, wat Willem haar mededeelde van zijn onderzoekingen op vlieggebied en van zijn reeds verkregen resultaten. 't Was prettig hun gesprek te volgen. Toch mengde zich eenig verdriet in mijn genoegen, want ik begreep duidelijk, teiwijl ik naar hen luisterde, welk een afstand er gelegen is tus- schen een man als Willem, en een luchthar- tig, goedlachsch en onbeteekend meisje als ik Het dejeuner was goed toebereid en werd goed opgediend. De tafel, hier en daar met een bloem versierd, zag er keurig uit. Juf frouw Albin maakte me over allerlei dingen haar compliment. Ze hield niet op, 't salon ts bewonderen. Ze sfoeg een boek open, nam mijn borduurwerk in haar handen, rook aan de viooltjes, en zei: „In dit salon is het prettig om te lezen- en te handwerken.. men leeft er!" Toen %vam ze bij het venster, keek een oo- arnblik naar den tuin en ging toen weer naar Willem. Al zou je net zoo lang en net zoo ver de toestand zoo, dat de goederen, die bezorgd moeten v/orden, op de Paardenmarkt niet kunnen worden behandeld zooals behoort, omdat zij bij regen onbeschermd zijn. Spr gaf den raad om voorloopig inzake de centra lisatie de kat uit den boom te kijken. Na eenige discussie werd hiertoe besloten. Hierna volgde sluiting met dank aan de leden en de pers voor hunne aanwezigheid. DE MOORD OP DEN OVERTOOM. Gister is voor de Rechtbank te Amster dam de zaak tegen M., beklaagd van moord op den makelaar Busch, weder voortgezet. De president wil eerst beklaagde eenige vragen stellen. Hij herinnert er aan, dat ge- tuige Saghen heeft verklaard Busch te heb ben ontmoet, toen deze zich den avond van zijn verdwijning per auto naar de woning van M. begaf. De ontmoeting vond plaats op de Leidschegracht. Busch let stoppen, doch wisselde slechts eenige woorden met S., om dat hij zeide groote haast te hebben. Toen hij nu bij u kwam, aldus spreker, begon B. eerst allerlei over zijn eigen zaken te vertellen, u verwijderde zich daarop kortan tijd1 en daar na begon Busch te praten over het geld, dat hij nog van u te vorderen had. Zoo al thans is het volgens uwe verkiaringen gebeurd. Maar hoe rijmt zich dat met de haast van Busch? Beklaagde M.: Er zijn allereerst tal van dingen, welke getuige Saghen onder eede heeft verklaard, maar die niet waar zijn. B.v zijn verklaring, dat hij mij geholpen heeft aan de hypotheek van de Credit Mutuel Hy pothecate. Dat is een leugen. Bovendien maakte Busch altijd eerst een praatje voor hij over zaken begon. President vraagt beklaagde verdier, wie indertijd de hypotheek van 50.000 heefi ontvangen. Beklaagde antwoordt, dat mr. Levy als zijn gemachtigde het geld heeft ontvangen. Later heeft mr. Levy met hem afgerekend. President: Onder de stukken is een tele gram gevonden, door u aan Busch gezonden op zijn verjaardag 8 September 1915. Het was een hartelijk telegram van gelukwensch. Hoe rijmt zich dat echter met een verklaring, dat op dien datum uw verhouding met Busch reeds zeer koel was? Beklaagde: Ja, in dat telegram heb ik maar wat gehuicheld, maar dat gebeurt toch zooveel met beleefdheidstelegrammenHet ging wel tegen mijn principe in, maar dat is nu eenmaal het contrast van het leven. De president en de officier stellen beklaag de vervolgens verschillende vragen omtrent de tijdstippen, waarop hij aan beklaagde ge- deelten betaalde van de hem toekomende pro- visie. Get. J. v. d. M. verk-ilaart 25 jaar geleden eens stoeiend met een jongeren broer dezen in den nek te hebben gegrepen met het gevolg, dat de jongen voorover viel en eenige oogen- blikken weg bleef. Getuige heeft geineend de rechtbank hiervan te moeten inlichten cn daarom den verdediger een brief geschreven. Nog eenige getuigen worden gehoord, die over soortgelijke ervaringen verkiaren. Daarna is gepauzeevd. Na de pauze vraagt de presidenl den be klaagde, wat in het, in de ochtendzitcing ter sprake gekomen telegram aan Busch de woorden „onzen dank" beteekenen. Waarvoor bedankte beklaagde Busch? Beklaagde zegt, het niet te weten. De president deelt mee, dat de gechthank. na overleg ook met den officier van justitie, tot de slotsom is gekomen, dat er geen ter- gereisd hebben als ik, Willem, geen plekje ter wereld zou je kunnen vinden, waarvan je, met meer recht zou kunnen zeggen, dat het gemaakt is voor het geluk Niet waar? Dat kleine meisje heeft hier in huis den heelen boo! door elkaar gegooid, mijn meubels en mijn gewoonten en thans zou ik me dit „p!ekje ter wereld", zooals je't noemt, Jacqueline niet meer kunnen voor- stellen zonder de fantasie, de gratie en de vroolijkheid, die dat kleine meisje er heeft ge- bracht Waarom heeft Willem ook niet gezegd: het geluk? Een paar minuleu was ik, terwijl er ie- mand kwam, die Willem moest sproken, met Jacqueline alleen. Ze keek me weer aan met dien diepen blik, die tot de ziel doordringt, en zei: Heb hem lief, kleine PhyiiisDe liefde van een hart als het zijne is een schat, waarvan je de gansche waarde nog niet kent, omdat je nog zoo jong benten omdat men zich op jouw leeftijd laat aanbidden, misschien te recht! En j.e bent zoo lieftal- lig mooi! Toen ik je zag, dacht ik, ik weet niet waarom, aan een rcsen iotas en toen aan een klein, Japansch dansercsje met En- gelsch bloed in haar aderen, wa*raan men een naam had gegeven, die beteckent: ,,glim- lach van de lente"Er gaat een zeldzame bekoring van je uit, kleine Phylliseen be- koring, die op zich zelf reeds genoeg is die alles is! Wordt vervolg<l

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5