W. M. H. PELS&Zn. Uitslsifttend origisseele nuivere MATUURWIJNFiN. HYGIeHE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE MOEDERS. prent Uw kinderen ierdege in NOOIT onbekende perso- nen te vergezellen. men bestaan, nog getuigen te hooren op al de pun ten, waar,op de verdediger blijkens een door hem aan de rechtbank gerichten brief nig getuigen wensehte gehoord1 te zien. Slechts ten aanzien van een dezer door den verdediger nog gewensehte getuige maakt de rechtbank een uitzondering. De ziting is daarna verdaagd tot Vrijdag a.s., wanneer de ambtenaar van het O. M. nad"at nog enkele getuigen gehoord zuilen zijn, requisitoir zal nemen. HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van den inspec- teur van politie 2de klasse E. M., 22 jaar, en den agent van politie lste klasse A. S., 35 jaar, waarvan de eerste op 5 en 6 October had terecht gestaan, beklaagd van poging tot doodslag, gepleegd in den nacht van 13 op 14 Juni bij de achtervolging van eenige ver- dachte souteneurs, toen hij op een persoon die achter een deur in de passerelle in de maal- derij van Van der Meer en Schoep aan de Schiestraat, welke persoon later bleek te zijn de molenaar Gerrit Ambrosius, uit een re volver, hem krachtens zijn ambt geschonken, eenige schoten heeft gelost, welke schoten Ambrosius niet hebben getroffen. De tweede beklaagde, A. S. had terecht gestaan in dezelfde zitting van de rechtbank zijn zaak was gevoegd met die van den vorigen beklaagde beklaagd van opzette- lijken doodslag, in den nacht en ter plaaise als bovengenoemd, op den molenaar Armbro- sius, die zich achter de deur bevindende, door een schot uit de revolver van S. doodelijk zou zijn getroffen. De rechtbank heeft beide beklaagden vrq- gesproken. Ze overwoog in haar zeer uitvoerig vonnis, dat niet bewezen is, dat een der beklaagden het opzet heeft gehad om Ambrosius of eeni- gen man achter de deur van het leven te be- rooven, en dat stellig niet het doel van hun handelen is geweest, immers, dit was de ge- zochte misdadigers de twee souteneurs, die achtervolgd werden in handen te krij- gen, maar dat ook allerminst is bewezen, noch door de ter terechtzitting gebleken omstan- digheden, dat zij iemands dood verwacht en gewild hebben, als noodzakelijk gevolg van hun schieten. Op den zelfden grond kwam de rechtbank tot dezelfde beslissing ten aanzien van het tenlaste gelegde opzet tot zware mishande- ling, maar dat reeds om een andere reden, van mishandeling en aan fortiori van zware mishandeling hier geen sprake kan zijn. Ze overwoog, dat het opzettelijk toebren- gen van lichamelijk letsel geen mishandteling oplevert, indien de dader een geoorloofd doei nastreeft en bij toepassing van de middelen tot bereiking van dat doel niet bewust de grenzen der redelijkheid overschrijdt. De politiemannen streefden ongetwijfeld een geoorloofd doel, het opsporen en gevan- gen nemen van verdachten, na; wel zijn ze bij het kiezen van hun middelen naar het oordeel der rechtbank inderdaad buiten die redelijke grenzen gegaan, immers zij hebben door alleen op het geschreeuw achter de deur en op het onophoudelijke bonzen daarop het- welk zij al te voorbarig voor schieten hielden, na het invallen van een paneel zooveel revol- verschoten gelost, overijld en onbezonnen ge- handeld en zich niet gedragen als van rus- tige en voor hun vaak moeilijken taak bere- .kende politiemannen mag worden verwacht, ook tegenover gewaande misdadigers. In het bijzonder geldt dit voor den inspec- teur, op wien als meerdere in rang de ver- antwoordelijkheid rustte en die door het eer ste schot het voorbeeld voor den aanval heeft gegeven, doch ook voor den agent die uit eigen beweging de revolver van De H. heeft overgenomen en die daarmee drie, wellicht meer schoten heefj gelost en wiens kogel Am brosius heeft getroffen. Dit alles neemt echter niet wee, dat nu beide beklaagden wat de rechtbank aan- neemt overtuigd waren, in de gegeven om- standigheden redelijkerwijs van hun vuurwa- pens te mogen gebruik maken en tot behoor- lijke uitvoering van hun politietaak te mogen en te moeten handelen, zooals is geschied, al hebben ze gefaald, hun daden niet als bewus- te mishandeling kunnen worden gequalifi- ceerd en die daden niet vallen onder het bij dagvaarding genoemd opzettelijk, d. i. moed- willig toebrengen van letsel, in het midden gelaten^of de aood van Ambrosius aan de schuld van een der beklaagden zou kunnen worden geweten. Noch de doodslag, of die zware mishande ling aan S. ten laste gelegd, noch de aan M. ten laste gelegde poging tot een dier misdrij- ven, noch ook de in de ten-lastelegging van S. begrepen mishandeling, den dood tenge- volge hebbende, zijn bewezen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van 20 October. NIEUWE ZAKEN. Petrus V., Wervershoof, oplichting. Vonnis bekrachtigd en veroordeeld tot 3 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. OPLICHTING EN VERDUISTERING. Heden stond terecht de 25-jarige assura- deur en practizijn, thans landarbeider, Willem E., wonende te Texel, thans gedetineerd. De beklaagde was ter zake twee feiten van verduistering en 1 idem ter zake verduistering veroordeeld tot 3 gevangenisstraffen en te- vens gevangen genomen. Van deze vonnissen was de veroordeelde in verzet gekomen welk verzet heden door de rechtbank werd behan- deld .De getuige Roos is ditmaal niet ver- schenen. Bekl. geeft op in 1900 te Katwijk a. d. Rijn te zijn geboren. Hem is ten laste gelegd oplichting van 90 van Jb. Knol en diens huisvrouw en van 25 ten nadeele van getuige Riemers en zich ten slotte 125 toe- geeigend, zijnde dit het bedrag om een uit- keering van Mr. W. C. Bosman en Zeijiema- ker te Alkmaar van den iaillieten boedel van de wed. B. te Texel, van welk bedrag hem volgens rechten slechts f 62.50 toekwam. tie getuige Jb. Knol, de 46-jarige landbou- wer, verklaarde, dat hij door middel van een advertentie in de Texelsche Courant met be klaagde in relatie was gekomen. Hij had geld noodig op hypotheek. Beklaagde heeft hem de benoodigde 3800 op zijn boerderij toe- gezegd. Hij kon dit geld los krijgen van H. A. V., maar-er zou een taxateur komen. Getuige Knol is met beklaagde naar Haar lem en Den Haag gewee t en in Haarlem heeft Knol aan E. f 25 gegeven. Bekl. moest f 40 voor taxatie hebben en had slechts f 15, alleen in de veronderstelling, dat het was om taxatie heeft getuige Knol hem dit geld gege ven. In April is beklaagde met zekeren heer Ottevanger gekomen, die de onroerende goe- deren van getuige heelt opgenomen. Getuige merkte op, dat op een boekje de reclame van de R. V. S. stond. Beklaagde is later geko men en heeft gezegd, dat de onderhandelin- gen met de El V. S. waren afgesprongen, doch nu had hij zich in contact gesteld met de R. V. S. De 40 taxatiekosten zouden worden terug gezonden. Thans echter vroeg beklaag de opnieuw f 65 taxatiekosten, welke hem door de vrouw van Knol werden ter hand gesteld. Bekl. zei, dat hij 25 heeft moeten hebben voor „eventueele" taxatie en andere kosten. Voor den veldwachter heeft beklaagde erkend. De verklaringen door bekl. voor den burgemeester van Texel afgelegd, werden hem voorgelezen. Deze houden een volledige erkentenis in. Hij heeft in strijd met de waar- hcid in Haarlem Knol medegedeeld, dat hij met ds H. A. V. getelefoneerd had en die hee- ren g'zegd hadden, dat er <*0 voor taxatie noodig was. Ook heeft beklaagde in de instructie de op lichting van 65 toegegeven en in 't a'ge- meen de oplichting van f 90 Hij blijft echter thans ontkennen. Noort heeft gezegd, dat die 65 voor taxatiekosten waren. Beklaagde ontkende, dat Knol een xiviele vordering heeft voor geleden schade van f 90. Hij beweerde, dat hij veeleer nog gelde- lijke schade door Knol heeft geleden. Hij heeft nog andere dingen voor Knol opgeknapt en reis- en andere kosten gemaakt. Knol ontkende dit lachend. Hij is met be klaagde overeengekomen, dat hij 1 procent Erovisie zou genieten. Daarin waren alle osten begrepen. De officier zeide, dat in dez! behandeling niets nieuws naar voren was gekomen, dan de in i'jnreehHn s'rijj met vroigce ericnte- nissm staande verklaringen door beklaagd^ Het O. M. komt niet terug op zijn requisitoir en vereenigde zich met de strai, 5 maanden gev. aan beklaagde opgelegd en vordyde te- vens zijn gevangen1 ouding. In zijn verdediging trachrte beklaagde ge tuige Knol in een slecht daglicht te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Beklaagde vroeg zijn invrijheidstelling, die werd afgewezen. Daarop stond beklaagde uit de vorige zaak nog eens terecht ter zake, dat hij te Texel f 125, althans f 62.50 ten nadeele van den getuige P. Boon wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Beklaagde heeft f >25 qntvan- gen ten kantore van mrs. Bosman en Zeijle- maker. Hij erkende, dat hij f 62.5C aan Boon toekomende zelf heeft gebruikt, maar beves- tigde, dat Boon nimmer afrekening heeft ge- vraagd. De 64-jarige timmerman Pieter Boon te Cocksdorp op Texel verklaarde op 27 Maart als bewaarder aangesteld van de roerende goederen van de wed. Buise. Hij heeft bekl. gemachtigd om de zaak bij de firma Mrs. B. en Z. te regelen. Van hetgeen hij los kreeg, kon hij de heltf voor zich afhouden. Bekl. heeft een volmacht opgesteld, op zegel ge- schreven. Getuige heeft wel degelijk om af rekening gevraagd en toen heeft bekl. ge zegd, dat Bo-man en Zeijlemaker het op de lange baan schoven. De president merkte op, dat beklaagde het geld in Maart heeh ontvangen en Boon hem in April om afrekening heeft gevraagd. Boon heeft de zaak toen aangegeven. Indien beklaagde hem f 62.50 had gegeven, zou hij tevreden zijn geweest. De neer W. Bruin, boekhouder ten kan tore van mrs. Bosman en Zeijlemaker, deelde mede, dat aan beklaagde op 2 Maart f 125 is ter hand gesteld. De kwitantie is aanwezig. Ten slotte getuige De Jong, rijksveldwach- ter te Kocksdorp op Texel. Bekl heeft aanvankelijk ontkend, dat hij geld van de 'irma B. en Z. had ontvangen, doch later is hij door de mand gevallen en heeft erkend, al het geld gSbruikt te hebben. De officier vroeg bevestigiq^ van het von nis, ook ten aanzien van de straf 1 maand gev. met last van gevangenhouding. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens stond oekl. ten derden male terecht ter zake van oplichting van J. P. Ree nters, koopman te Texel, zulks ten bedrage van 21:, zoogezegd van taxatiekosten van het onroerend goed van getuige Riemers. Hij beweerde daarbij, dat een bedrag van f 1800 op eerste hypotheek aan getuige was toege- zegd. Later kwam hij zeggen, dat hij de zaak niet voor 1 Juli vodr elkaar kon krijgen. Het geld moest van Bloemendaal komen Toen het geld echter op 15 Juni nog niet gearriveerd was, heeft getuige de zaak in handen van den veldwachter gestelci. Bekl. volhrrdde ook hier bij zijn draaierij- systeem en beweerde niet gezegd te hebben, dat het geld was toegewezen, toen hij om 21 taxatiekosten vroeg. De vrouw van RiemenS, de 32-jarige Grietje Eelman, bevestigde de verklaring van haar echtgenoot. Zij Heeft nog gezegd. Daar ko men zeker taxeerders van den overkant en toen zeide beklaagde: Nee, het gaat alles op goed vjrtrouwen op mij Beklaagde bleef ontkennen. Hij heeft niet gezegd, dat het geld was toegewezen. De heer P. Otto, directeur van die Haghe. voorschotmaatschappij te Bloemendaal, heeft beklaagde als agent aangesteld op voorstel van den hoofdinspecteur. Bekl. heeft geen geld voor taxatiekosten overgezonden. Hij had ze zelfs niet mogen ontvangen. Dez° ge tuige verklaarde anders een brief aan bek!. gezonden. De heer Otto zeide dezen brief,niet te kennen. Het is een brief van den heer La Mere, de hoofdinspecEur. In -ieder geval mocht beklaagde de taxatie kosten niet ten eigen bate aanwenden en hij die kosten niet heett opgezonden. Beklaagde zeide, dat hij die kosten teg'elijk met een for- mulier dat Rivtnens niet heeft willen teekenen omdat hii de zaak reeds bij de politie had aan- gegeven. De officier hield In deze zaak een meer uit voerig requistoir om de oplichting aanneme- lijk te maken, doch zoo de rechtbank hiervoor huiverig is, wees het O. M. er op, dat subsi- diair is tenia ite gelegd het misdrijf van ver duistering. Ook hier vorderde het O. M. bevestiging en ook wat opgelegde straf betreft, neemt de rechtbank aan verduistering, dan eischt het O. M. 1 maand gevangemsstraf. Uitspraak over 14 dagen. VRIJGESPROKEN. Gebr. H., passementfabrikanten te 's-Her- togenbosch, zijn door het kantongereeht al- daar vrijgesproken van de aanklacht van overtreding der Veiligheidiswet, daarin be- staande, dat in de fabriek een arbeidster werkte, die poilkahaar droeg, en een, die de haren zeer kort had geknipt, terwijl de Vei- ligheidswet bepaalt, dat de arbeidsters de ha ren opgesto-ken moeten dragen. De eisch van het O. M, was tegen ieder der beklaagden tweemaal 5 boete subsidiair hechtenisstraf geweest. Proviiiciaal Nieuws UIT OUDKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Maan- dagavond voltallig. Ih de afgegeven notulen miste de heer Bak- ker de algemeene beschouwing van de soc dem. rqadsfractie. De voorzitter deelde mede. dat dit wel in de officieele notulen voorkomt waarom de heer Bakker voorlezing vroeg en verkreeg. De notulen werden daarna goedgekeurd. Ingekomen was een scbrijven van den heer de Wijn, eervol ontslagen hoofd der school. Daar deze zaak ook de vorige keer in co- mite is geweest stelt de voorzitter ook nu voor de besprekingen in comite te houden, om dan in het op-tnbaar het besluit te nemen. De heer Paarlberg is daar sterk tegen, om dat hem gebleken is, dat in de vorige comite- vergadering geheel verkeerde inlichtingen ge geven zijn en het hem nu niet mogelijk is in lichtingen af te wachten met de gedachte dat ze weer onbetrouwbaar zijn. Bovendien is het niet meer noodig comite- vergaderingen te houden, omdat bij de beide laatste comitezittingen gebleken is, dat de besprekingen een dag later .toch reeds open- baar zijn. De heer Bakker was het hiermee eens en wees er op, dat juist die mededeelingen oor- zaak waren van het ingetrokken voorstel om ziekteverlof te geven. De heer Kostelijk vond het beter om in comite te gaan, daar de redder er thans is om te zeggen of het waar is of niet. De voorzitter las dan het ingekomen schrij- ven van den heer de Wijn voor, waarin deze zegt, dat hij in de vorige vergadering op een niet gezegeld verzoek is ontslagen als hoofd der school. Thans verzoekt hij om dit ontslag in te trekken op grond, dat de motieven die werden aangevoerd van dien aard waren, dat de ont- slagaanvrage niet te motiveeren viel Zijn faimilieleden, die hem hebben aangezet om ontslag te vragen hebben hem daartoe aan- gespoord op grond van aan hen verstrekte onjuiste inlichtingen. De omstandigheden waren van dien aard, dat het hoofd in een toestand verkeerde, waarin hij zich geen re- kenschap kon geven van de gevo-lgen der ont- slagaanvrage. De heer Bakker was er voor om het ver zoek toe te staan. Hoe of de zaak zich oplost zal moeten blijken. Als de feiten op waarheid berusten kan men hem oneervol ontslaan. Ook de andere heeren verklaren zich voor inwilliging. De heer Paarlberg zeide den indruk te hebben gekregen, dat er van de beschuldigin- gen weinig zou overblijven- Hij heeft een onderZoek ingesteld bij de ouders van de meisjes die met 1 April of la ter de school verlieten en bij hen die thans nog de hoogste klasse bezoeken. Van de 16 ouders hebben 15 schriftelijk verklaard, dat ze geen reden hadden om iets ten nadeele van den heer de Wijn te zeggen. Dat eene paar ouders is het feit dat door den voorzitter gebruikt wordt. De heer Groen. Dus er is er dan toch een. De heer Paarlberg. Nu de heer Groen dat vraagt, ja; bij onderzoek ook naar dit feit is mij gebleken dat er zoo weinig van overblijft, dat er heel wat fantasie voor noodig is om aan een beschuldiging te kunnen denken. Ik tel dit feit dan ook zeer weinig. De heer Bakker was het daarmee volkomen eens. Op de zaak werd thans niet verder inge- gaan en werd met alien voor het verleende ontslag ingetrokken. Ged. Staten deelden mede, dat 255' gulden meer moest worden uitgetrokken voor salaris van den ontvanger. Als de raad dit weigerde zou het bedrag door Ged. Staten op de begrooting gebrachr worden. De heer Bakker merkte op, dat er wel niets meer aan te doen zou zijn en de actie dan ook wel gestaakt kon worden. Toch is het onbillijk dat deze gemeente steeds een klasse hooger blijkt dan de_ andere gemeenten. Spreker wilde een deputatie afvaardjgen naar Ged. Staten om te trachten ze daar van het gced recht te overtuigen. Allen voor. Op een verzoek van het nutsbestuur om vrijstelling van plaatselijke belasting voor twee kunstav'onden werd gunstig beschikt. Tevens zal overwogen worden om een nieu- we regclng te maken. Ter tafel kwam hierna het, verzoek om een jaarlijksche bijdrage vaa 447 gulden voor het te stichten ceiitraal neufrale ziekenhuis te Alkmaar. B. en W. stellen voor een besluit te nemen overeenkomstig het verzoek. De heer Groen kan zich daarmee niet ver- eenigen. Hij achtte dit geen algemeen belang voor de gemeente. De patienten zijn tot heder, steeds geplaatst kunnen worden zonder sub sidies in een inrichting tot aller tevredenheid en waar niemand in zijn gevoelens gekrenkt wordt. We moeten de belastiugfoetalende burgers niet bezwaren voor deze grootsch opgezette zaak. Hetzij van voor of tegenstanders, het gaat m.i. niet aan om hiervoor de belastingpennin- gen te vragen. Laat Alkmaar het zelf betalen of zij die er wel voor voelen uit eigen zak een bijdrage te f verleenen. Tast in eigen beurs, dat is billijk. j Het gaat niet aan ook hen er aan te laten betalen, die er geen be^oefte aan hebben. De heer Bakker kon zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De gevraagde som is voor een gemeente als de onze niet te hoog.' De gemeente heeft er veel belang bij. Bij den Jieer Groen zal niet direct voorzit- ten de zorg voor de gemeentefinancien, dan wel de vrees dat het St. Elisabethgesticht ei eenige schade van heeft. lie verpleging is er uitstekend, maar toch heeft men er geen volkomen vrijheid. Men kan er niet de bladen lezen die men wenscht, en ook daaraan kunnen patienten be hoefte hebben. Hoewel de verpleging er uitstekend is, zal de heer Groen moeten toegeven, dat anders- denkenden daar niet op hun plants zijn. Wij vertegenwoordigen een groep die liever ver- pleegd wordt in een neutrale inrichting. Ik dank B. en W. voor hun voorstel en ga er volkomen in mee. De heer Groen kon het zeer goed billijken, dat andersdenkenden liever in een ander zie kenhuis zijn. Laat de menschen het zelf be talen. De gemeente heeft er geen voordeel bij. De heer P. Kroon kon zich eveneens vol komen met het voorstel vereenigen. De heer Bakker merkte nog op dat de vraag is of weldra subsidie noodig is Na- tuurlijk zal het St. Elisabethgesticht zich ge- makkelijker kunnen bedruipen, dan elk ander ziekenhuis, omdat daar de verpleging weinig kost. De heer Paarlberg vond het jammer dat de heer Groen naar voren komt met de op- werking dat het geen algemeen gemeentebe- lang is en dat het daarom niet opgaat alien er aan te laten betalen. Moeten andersdenkenden nooit, betalen aan inrichtingen die een speciaal katholiek belang zijn en met het gemeentebelang niets hebben te maken. De heer Groen weet wel beter Daarna werd het voorstel van B. en W. met 6—1 stemmen aangenomen, Op de vraag van den heer Groen hoe het met de armen zal gaan. deelde de voorzitter mee, dat de keuze natuurlijk vrij is. De heer Paarlberg vroeg naar de moge lijkheid om ook de schoolkinderen uit de Kerkmeer met het schoolschuitje mee te ne men, dat uit de diepsmeer komt. De voor«itter achtte het zeer goed moge lijk en zal het verder onderzoeken. De heer P. Kroon informeerde naar de landverhuring. De voorzitter deelde mee, dat alles klaar was. Daarna sluiting. UIT SCHERMERHORN. In deze gemeente is voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van H. M de Koningin op de daar- voor aan de ingezetenen aangeboden lijsten geteekend voor een bedrag van 81.10. UIT DE. RIJP. J.l. Maandagavond werd de cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken vanwege de Vereeniging Het Witte Kruis, afd. de Rijp, in de openbare lagere school alhier met rulm twintig cursisten geopend. Door dr. P. M. S. van Leeuwen alhier wordt het onderwijs ge geven. Deze cursus zal ongeveer .vier maan den duren; terwijl de cursisten na ongeveer vier weken les te hebben genoten, zuilen worden gesplitst in een vrouwelijke en man nelijke afdeeling. Alsdan zuilen de dames 'sWoensdags en de heeren 'sMaandiags les ontvangen- UIT NOORDSCH \RWOUDE. D e M a r k t. De toestand aan de markt was deze week iets beter dan de vorige, hoewel de aanvoer minstens even groot was. De roode kooi was voor een deel ongeveer 50' cent duurder en Hep eenmaal tot 4.30. De witte kool bracht ten hoogste 1.40 op, wat ongeveer 20 cent hooger was en* de gele liepen tot 4.10, terwijl de vorige week met 3.80 het hoogtepunt bereikt was. Toch werden evengoed nog heel wat par- tijen verkocht voor 1 en mmder voor de roode, 50, 60 en 70 cent voor de witte en /la/ 1.20 voor de gele kool. De aanvoer van boswortelen was klein en de prijs vrij gelijk. De losse wortelen echter, waarvan de aan voer steeds toeneemt, brachten een veel be- teren prijs op. De hoogste markt was nu 350, tegen de vorige week meestal 2.20 De aanvoer van aardappclen was vrij ge- lij'k aan de vorige week, evcnals de prijs. De uien brachten een iets hoogeren prijs op en de bloemkool was flink wat hooger in prijs. Verder was er nog een kleine aanvoer van spercieboonen, kroten, rammenas, bieten en rapen. De totaal aanvoer was 105 wagons, waar van 91 kool. In Broek op Langendijk was de aanvoer van kool 100 wagons en te Warmenhuizen 49, zoodat in totaal weer 240 wagons kool zijn weggegaan UIT WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen zal de vierjsarlijksche verhuring der gemeenfelanderiien ter opper- vlakte van plm. 120 EI.A. bouw- en weiland plaats hebben op Maandag, 26 October a.s v.m. 9 uur in de koifbaan van de heer Slik- ker, onder de ingezetenen der gemeente. Om te scheuren zuilen worden verhuurd de navolgende perceelen weiland t w. de Noord West Langezijd 36 snees. de Wester- waard 160 snees, de Zuiderwaard 105 snees en het Achterweidje 37 sr.ees. Op Dinsda-T 27 OrtoVr a s in het eaH van G. J. Mosch v.m. om 9 uur zuilen de landerijen van het Alg. Armbestuur worden verhuurd. Tot stoker aan het gasbedriif alhier is benoemd L. Suiker te Tuitjehom en is aan P. Nannes op zijn verzoek ontslag verleend. Uit het jaarverslag van het gemeente gasbedrijf over het jaar 1924 ontleenen we het volgende: In dit jaar werd de kleine gashouder. van 400 M3 overgeplaatst naar Dirkshorn. Met het gemeentebestuur van Schoorl werd voor de 3e maal onderhandeld over de levering van gas, doch noch zonder resultaat. Het gasverbruik nam in vergeliiking met het voorgaande jaar met 38792" M3 of 8 7 pCt. toe. Onder het personeel kwamen 387- ziekte- KOOItSTRAAT 49-51. TKLEF. 207. MEN VRAUE PROEF. dagen voor. Geproduceerd werd 485 726 M3 gas, de grootste etmaal afleveririg had plaats op 22 December met 2.013 M3, de kleinste op 29 Mei met 922 M3. Het totaal aantal geplaatste meters bedraagt 967. Ver- bruikt werd 1 387.859 K.G. steenkolen, de prijzen der steenkolen varieerden van f 18.3734 tot 14 per ton en per 100 K G. kolen geproduceerd 35 M3 gas en' 65 K.G. cokes. Aan kapitaalrente werd betaald 9.414.87. aan rente opgenomen kasgehS f 805,86. De bruto win-t heeft bedrasiea f 13.992.7934, de netio winst 1478,9634. Afgesehreven werd 9935, extra f 2578 83. Per 100 M3 gas bedroegen de kos'ten over 1924 f 1153, de opbrengst f 12,3654, de winst 0,8354. 25-jarifj bestaan Centraal Genootschap voor KinsierherstelHngs- en Vacantie- kolonies te Egmond aan Zee. De huldiging van den heer A. C. Bos. Gisteren den 20sten October was het vijf en twintig jaar geleden, dat „de eerste steen" gelegd werd voor het Centraal Genoot- schap. De heer A. C. Bos, toen der tijd nog onder- wijzer te Egmond aan Zee, was zeker een der meest enthousiaste mede-opriehters, hii werd dan ook in het voorlcopig bestuur gelcozen van het toen nog maar alleen in de gedachte bestaande Geiiootschap en nu het na 25 jaar in vollen bloei zijn zilveren jubileum herdenkt was met hem de heer Bos jubilaris. Hoewel de 20ste October al meer en meer naderde, scheen niemand gedadit te hebben aan dien vee'zeggenden datum voor den hr. Bos, toen plotseling Zaterdagavonci j.l. het -personeel het heugelijk feit in' het Hoefijzer-Maandblad van het C. G lac in pen artikeltje van den heer Ketelaar en hoewel daarin niet werd ge- rept over een persoon:ijke huldiging, voelden alien, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij gegaan mocht word p Maar 't was Zater- dagavond en Dinsclags was reeds de dag! Veel tijd ter voorbereiding was er dus niet. Maar alien voeiden warm voor een attentie aan den heer Bos, dien zij alien van zeer nabij a's een onvermoeide werker en vaak striid-er voor het Centraal Genootschap kenden. Wat moet, kan! werd toen ook de leus en het uurtje openingstijd van d-e.u fooud: nst te Eg mond aan Zee werd dan ook Zondagmorgen dariig „uitgebuit" Een kleine commissie een rondgang bij het personeel voor een gel- delijke bijdrage en's Maandagsavonds was het 'anders zoo sombere kantoor herschapen in een bloementuin. De heer Bos, die niets vermoedende Dinsdagmorgen tegen hah tien kwam aan- gestapt, zag plotseling de nationaie vlag van het Koloniehuis Kerdijk \yapperen en de be- kende groen-wii-groene C G -vlag vanuit Zwartendijk. ,,Nieuwe kinderen vandaag!" was zijn eerste gedachte hoewel hij direct wist, dat dit niet zoo was. In de gang kwam de dhectrice, mejuffrouw Kentie, met een ern tig gt zicht den heer Bos tegemoet en vroeg hem even op het kantoor te'spreken. Het personeel, dat zich intusschen daar had opgesteld, on'ving den jubilaris toen plotseling met hartelijke gdukwenschen en mej. Kentie sprak ham met weinige maar zeer goed gekozer woorden toe en duidde er vooral op, dat het jUbiUum van het C G. in de allereer&te plaats te danken was aan den heer Bos en dat zonder hem he' Genootschap nooit tot zoo n oloei geraakt zou zijn. Hij kon met trots neeizien op ""et werk. waar hii zijn leven als het ware voor gegeven heeft De heer Bos was diep ontroerd. Hij was niet in staat in woorden te uiten. wat er in hem om- De cadeaux, een bureaustoel, een antieke tafcakspot en een h; el mooie ets, brachten hem nieuwe ontroering, die zeker niet minder was, toen plotseling tweehonderd kinderstemmen een toepasselijk lied aanhieven. Een paar dames braken toen maar gauw de stemming met koffie en koeK en de woor den, die de heer Bos sprak: „Rusnger voelde ik -mij op de grootste onrustigste vergadering vol kibbelarijen, dan n-: met deze pleehtige en vooral onverwachte 1 dde", vVaren zeker juist. Voornamelijk deze spontane opwelling van de zijde van het-personeel had hem diep- getroffen. 1 Mevr Bos. die ook niets vermoedend was opgebeld om „even op het kantooi te komen'- was ook ten zeerste verheugd over de hulde, haar man aangedaan. Nada' de heer en mevrouw Bos, temidden van de bloemen een paar maal werden geio- tografeerd, werd verder cie dag in heel beslo- ten Kring gevierd en vertelde de heer Bos van zijn werk, dat in den beginne wel zeer moeilijk geweest was, want: „Nu ziet U alien negen huizen van het C. G waarin met zulke mooie resultaten gewerkt wordt. maar 't is geweest, een dikke twintig jaar geleden dat we dachten, dat het werk opgegeven zou mpeten worden We dreigden den kop niet boven water te kunnen houden, maar dank zij de energie van den hter Roodenburg, toeri voorzitter, zijn we dien moeilijken tijd doorgekomen en toen we na verloop.van tijd ons eerste eigen koloniehuis Kerdijk in Eg mond aan Zee konden laten bouwen, toen is daarna de victorie begonnen! En nu zijn we er nog niet, maar we mogen tevreden zijn! Als we maar den tijd krijgen voor al die nog niet uitgevoerde planmen, want. wat vlo- gen toch die vijf en twintig jaar!" UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Oudercommissie heeft tot haar voor zitter gekozen den heer K. Kaas Mz. Verder bestaat de commissie voor de nieuwe periode uit de dames T. Slot-Wagenaar en T. Borst- Wamaar, en de heerert Jn. Smak en C. de Geus Er werd besloten de ouders op te wekk&i bij wijze van Oud-eravond de alge meene vergadering van „Volksonderwijs" te bezoeken. waar als spreker zal optreden Dr. M. v. d. Hoeve, van Amersfoort, met het on- derwerp „School arisen en Medisch School- toezicht". Tot deze bijeenkomst zijn of word'en ook uitgenoodigd alle Langedijiker gemeentebestu- gtng-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6