Uw humeirr worcTt vergald, als gif fasf faebt van aambeien. Fosters. Zaif geeft vanaf de eerste aanwending verlichting en hedt uw kwaal. Inderdaad een probaat geneesraiddel. Per dons 1.75; per tube 1. ren, doktoren en openbare en bijzondere on- derwijzers, terwijl ook de leden van bijzon dere schoolbesturen daar hartelijk welkom UIT SI,NT PANCRAS. Dinsdagavond vergaderde de afd. St 'Pancras van het Witte Kruis ten lokale van den heer Gerrjtsen, onder leiding vari den heer Kloosterman. Meegedeeld werd, dat de te houden moe- dercursus niet zal kunnen doorgaan, aange- zien Mevr. van Vuure uit Alkmaar, welke aangezocht was om deze cursus te leiden, geen tijd beschikbaar had voor het volgend jaar Mei, Er bleken 100 Witte Kruis loten te zijn geplaatst. In verband met de candidaatste!- ling voor leden van het Hoofdbestuur waren schrijvens in gekomen van de afd. de Rijp en Westfriesland. Het eerste werd voor kenms- geving aangenomen, terwiji over dat van Westfriesland gecorrespondeerd zal worden, Na eenige mededeelingen door den voor zitter over de te Alkmaar gehouden districts- vergadering werd besloten de candidatuur van Ds. Staal te steunen. Bij de rondvraag vestigde de heer Sinjewel er de aandacht op dat de vereeniging Nov 1926, 25 jaar zal bestaan. Spreker verzocht de leden plannen te beramen om dit feit fees- telifk te doen herdenken. Besloten werd op de volgende vergadering een voorstel te behandelen, regelende die en- kele gevallen, waarbij zonder medische be- handeling, evengoed materiaal van het Witte Kruis wenscht te gebruiken. Thans volgde nog een bespreking met de deelnemers aan een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken. Na een inleiding van den voorzitter, geeft de heer Sinjewel bij afwezigheid van den dok- fer, welke als docent zal optreden, nog een jneer technische uiteenzetting van dezen cur sus. Algemeen werd er voor g*,roeld, deze cur sus te houden volgens reglement van den Bond. t Hiema volgde slutting. Gemengd Nieuws JONGEREN-VREDES-ACTIE. Zaterdag en Zondag heeft naar de N. R Crt. meldt te Utrecht een vergadering der Jongeren-Vredes-actie plaats gehad, die druk bezoelvt werd door vertegenwoordigers uit al- le oorden des lands. Uit het buitenland waren telegrammen als blijken van belangstellmg ingekomen. Een nieuwe organisatievorm werd vastge- steld, en het doel als volgt omschreven: Voorop moge staan, dat wij bij onzen op- zet zijn uitgegaan van de overweging, dat waar hier zooveel groepen en personen van zeer uiteenloopende richting medewerken, het noodzakelijk is, dat nauwkeurig vaststaat bij elk optreden naar buiten, door wie een be paalde actie gedekt wordt, hetzij door het ge- heel, hetzij door bepaalde secties. Bestaat hieromtrent zekerheia, dan kunnen alle paci- fistische jongeren met vol vertrouwen in el- kaars gezindheid, in de Jongeren-Vredes-actie samenwerken, en is een beginsel-afpaling naar rechts of links niet noodig. Niettemin willen wij met reeele gegevens werken en geenszins verdoezelen de verschil- len van geestelijke achtergrond, waar velen van ons uitgaarj. Wat ons vereenigt is in het kort dit: a. dat wij jongeren diep overtuigd zijn van den oodzakelijkheid om de vre^esgedachte bij ieder levend te xnaken en te houden; b. het besef, dat op de jonge generatie van heden de taak en de plicht rust, zich persoon- lijk te geven voor den geestelijken strijd, d.e noodig zal zijn om de wereld voor den uitein- delijken vrede te winnen; c. dat wij samenwerking willen zoeken met die instituten en vereenigingen, die mede dit groote doel voorstaan. om zoodoende te ge- raken tot een wereld-orde, waarin een oorlog onmogelijk zal zijn. De Jongeren-Vredes-actie heeft ten doel, jongeren te vereenigen om gezamenlijk actie te voeren voor vrede en vredesordening, tegen oorlog en oorlogsvoorbereiding. Het werk zal bestaan uit: 1. Gegevens verstrekken omtrent alles wai een duurzamen vrede mogelijk kan maken, en gegevens omtrent het karakter van den mo- dernen oorlog. 2. Kennis verspreiden omtrent de midde- len, die ter bestrijding van den oorlog kunnen worden aangewend en middelen, die den vrede kunnen bevorderen. 3. Het nemen van organisatorische maat- regelen, die daartoe dienstig zijn. Het steeds in omvang toenemende interna tionale werk maakte oprichting van een in- ternationaal bureau noodzakelijk. In uitzicht werd gesteld een Wereld-Jeugd- congres, te houden in 1928 in Nederland, waarvoor nu reeds in het buitenland belang- stelling bestaat. Voorts is in voorbereiding een conference over het onderwerp; gewetetjsvrijheid inzake militairen dienstplicht. Meer dan tot dusver zal er naar getracht worden, het contact met andere pacifistische groepen levend te houden, POLK AHA AR EN DE VEIL1GHEIDSWET Gebr. H., passementfabril ar.ien te's Her- togenbosch, werden door het kantongerecht vrijgesproken van de aan'dacht wegens over trading der Veiligheidsw t. In de cabrif>k werkte een arbeidster, dip polkahaar droeg en een, die de haren zeer kort had geknipt. De veilighdiswet bepaal'. c'at de arbeidsfcrs de haren opgestoken moeten dragen. De eisch van het O M was tegen ieder <ler beklaagdcn tweemaal 5 boete subs he ehtenisstraf. „KUNT U 25 WISSELEN?" Zaterdagavond omstreeks halftien, ver- voegde zich te Amersfoort in een winkel al- daar een net gekleed persoon, blootshoofds, die den winkelier vroeg, of hij een biljet van 25 kon wisselen. De winkelier antwoordde bevestigend en legde twee briefjes van 10 en twee rijksdaalders neer, waarop de bezoe- ker direct het geld bij zich stak. De winkelier vroeg. daafop het biljet van 25de bezoeker zou het halen bij zijn kameraad, die buiten stond. Hij ging naar buiten en kreeg daar van zijn vriend een pet en een fiets, waarna de heeren zich snd op de fiets verwijderden. De winkelier wacht nog op z'n geel brief je! De heeren hebbem gebruik gemaakt van die omstandigheid, dat in den winkel betrekkelijk weinig gelegenheid was om soeij van achter de toonbank naar de winkeldeur te kotnen, omdat het vol stond met allerlei winkdiwaren. RIJKSPERSONEEL, Maandag heeft de Centrale van vereenigin gen van personeel in's Rijks dienst een alge- meene besturenvergadering gehouden in den Haag, onder leiding van den heer D. Per- dok Hzn., ter bespreking van de positie, waarin het rijkspersonee! is geraakt door de afwijzing van den dunriebiislag en het votee- ren van 3 millioen voor 1926 ten behoeve der salarisverbetering. De heer Perdok zette uiteen waarom de ver gadering belegd was en critiseerde die hou- cling der regeering. Na de inleiding van den voorzitter voer- den verschillende afgevaardigden het woord. Na repliek stelde de voorzitter de volgende mode voor, te zenden aan de Tweede Katner, die onder applaus werd goedegekeurd. De besturen van de 31 bij de Centrale van vereenigingen van personeel in's rijks dienst aangesloten organisaties, bijeen op hun ver- gadering van 20 October te 's-Gravenhage gehoord de besprekingen over de salaris- sen en loonen van het rijkspersoneel overwegende: dat het salarispei! van het rijkspersoneel,, zooals dit is neergelegd in het Bezoldigingsbesluit 1925 en de loonregelin- gen voor de rijkswerklieden, geen welvaarts- peil waarborgen gelijk aan het algemeene welvaartspeil van het volk; overwegende: dat de salarissen van de ambtenaren en werklieden in dienst bij hef rijk aanmerkelijk achtergesteld zijn1 bij die van het personeel in dienst bij gemeente, pro- vincie en de spoorwegmaatschappijen overwegende: dat de regeering zelf heeft verklaard, dat de salarissen neergelegd in hef Bezoldigingsbesluit 1920 niet te hoog wa ren, maar dat de toestand van's lands finan- cien haar tot eene verlaging had gedwon- g'cn overwegende: dat het voortdurend accres in de rijksmiddelen er op wijst, dat de finan- cieele toestand ye el te donker is Lngezien; overwegende: dat in de eetnrale commissie geen bevredigend overleg heeft plaats gehad over de verbetering der salarissen voor 1925, belichaamd in een uitkeering ineens; overwegende: dat de regeering slechts 3 millioen beschikbaar stelt voor eene salaris- herziening voor 1926 met terugwerkende kracht ook voor 1925; is van oordeel; dat de salarissen m het Be zoldigingsbesluit 1925 en de loonregelingen voor de rijkswerklieden niet op peil zijn; dat de 3 millioen gulden, welke de regee ring wot de herziening der salarissen en loonen beschikbaar stelt, ten eenenmale on- toereikend is; dlat de ernstige financieele toestand, waann het rijkspersoneel thans verkeert, oogenblik kelijke herziening eischt; dat het georganiseerd overleg op de thans gestelde basis niet tot bevredigende resulta- fen leidt en derhalve wijziging behoeft dringt er bij uwe Kamer met klem op aan, dat een zoodanig bedrag worde beschikbaar gesteld voor de salarisherziening, dat het al gemeene salarispeil van het -Bezoldigingsbe sluit 1925 worde gebracht op 95 pet van dat van het Bezoldigingsbesluit 1920; dat het daarvoor voor 1926 benoodigde be drag eveneens beschikbaar worde gesteld voor een uitkeering ineens voor 1925 met dien verstande, dat deze uitkeering niet mag praejudiceeren voor hetgeen in 1926 bij de herziening zal worden toegekend; dat door de regeering het overleg met haar personeel zoo worde geregeld, dat het tot meer bevredigende uitkomsten mag .leiden. HET JULIANAKANAAL. Donderdagmorgen zal Fringes Juliana met eenige plecbtigheid de eerste spade in den grond steken voor dit aan te leggen kanaal. In 1926 zal met het graven van het ka naal, zoowel van de Maastrichtsche als van de Maastrichtsche zijde wordejj, aangevan- gen. Door de volhardende studie van dezen tak van staatsdienst en haren leider zijn tot heil van schatkist en belastingbetaler, buitenge- wone besparingen bereikt. De kansen voor sneller afwerking van dit voor onze groote Maashaven, Limburg en het BeigischFransche achterland zoo be- langrijk kanaal nemen daardoor natuurlijk ook aanmerkelijk Loe. C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. Op de aegraafplaats Wester^eld is op het graf van den dichter C. S. Adama van Schel- tema een monumentaal gedenkteeken ge plaatst. Het is een uit zandstgen vervaardig- de vrouwefiguur, die in treurende houding een bloemstuk op het graf legt. De beeldhouwer Tjipke Visser te Bergen heeft het monument vervaardigd. INTERNATIONAAL TREINVERKEER. Na een Maandag gehouden vdorvergade ring is gister in de Ridderzaal te's Graven- hage hfl tot 24 dezer durende Europeesche congres voor ^et vaststellen van de Interna tionale treindiensten en de regeling van het dsarin opgenomen riituigmaieriee! voor het dienstiaar 1926—1927 aangenomen. Tegenwoordig zijn afgevaardigden van verkeersministerien, spoor- en stoombootmaat- scbappiien uit: Beigie, Bulgarije, Denemarken, Duitsch- 'and, "EngeMnd, Spanje, Estland, Finland. Frankrijk, Griekenland, Italie, Letland, Li- thauen, Luxemburg. Noorwegen, Oostenrijk. Polen, Portugal, Rumenie, Rusland, het Saargrbied, Zweden, Zwitserland, Servie, Kroatie, Tsjechc-Slowakije, Turkije, en Hon- garije. De directie-generaal van de Nederland- sche spoorwegen is vertegenw'oordigd door de heeren J. A. Kolff, directeur-generaa' E. CW van Dijk, K. H. H Bongaerts, n F. H. Giesberger, C. B T. baron, Kraven- hoff en C- Jansen: de stoomvaartmpij. ZPo land door de heeren G. A. Waller en J. W A. Mulder, directeuren, en Th. J. Ravelli. Telken jare in een ander land wordt een dergelijke bijeenkomst gehouden ter vaststel- ling van de internationale dienstregelingen c. a.; ze is in zekeren zin te vergelijken met een frefnvericeers-Seurs, waar onderling van gedachten wordt gewisseld. Uit den aard der zaak zijn de resultaten niet, in een korte me- dedeeling samen te vatten. De leiding van deze internationale trein- verkeersregeling berust steeds bij het bureau te Bern van de Zwitsersche spoorwegen. Als een bizonderheid kan nog worden ge- meld dat dit jaar voor het eerst ook de lucht- vaart in de besprekingen is betrokken. Zaterdag a.s. zullen de afgevaardigden een excursie ondernemen naar Rotterdam en Dordrecht. Te Rotterdam zal een bezoek wprden gebracht aan de havenwerken en het gemeentehuis; na een noemmaal, aangeboden door de Nederl. Spoorwegen, gaat de reis naar Dordrecht, vanwaar de terugreis naar Den Haag ondernomen wordt EEN PRIMAIR WEGENNET IN NOORD-HOLLAND. In een Maandag te Haarlem gehouden bijeenkomst van leden der Provincial Sta- ten van Noord-Holland heeft de hoofdinge- nieur-directeur van den provincialen water- staat, jhr. C. J. A. Reigersman, een rede ge houden over de aanhangige in onze courant reeds besproken, plannen tot vaststelling en ten uitvoer legging van een primair wegen- net in Noord-Holland. KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG. (Tweede dag.) Het is feest in Limburg's hoofdstad. Tot laat in den ayond hebben gisteren de Maastichtenaren getoond hoezeer zij ver- heugd zijn over de komst van de Koninklijke lamilie. De rijkelijk met vlaggen en groen versierde stad bood in de avonduren een vroolijk aanzien. Schijnwerpers verlichtten de torens der stad en vele openbare gebouwen en pleinen en straten waren geillumineerd. Op drie plaatsen in de stad, het Vrijfhof, de Markt en in Wijk hadden van 6 tot 10 uur gisterenavond muziekuitvoeringen plaats. Groote rijtoer door Maastricht Hedenmorgen maakte de Koninklijke fa mine een groote rijtoer door Maastricht. Te ruim half tien werd uitgereden. Het eerste deel van den tocht was een be zoek aan de St. Servaaskerk. Langs den ge- heelen weg bestond groote belangstelling en vooral jn de omgeving van het kerkgebouw stond een groote menigte, die het Koninklijk gezin bij de aankomst luide toejuichte. Na het bezoek aan de St. Servaas wandel- den de bezoekerg, na de kerk door het portaal aan het Klooster te hebben verlaten, naar de St. Jan. Ook hier vertoefden de bezoekers ge- ruimen tijd ter bezichtiging van de kerk en haar merkwaardigheden. Van de St. Janskerk werd naar den St. Pietersberg gereden. Het bezoek aan den St. Pietersberg duurde bijna drie kwartier. Daar- na werd teruggereden naar het Gouverne- mentsgebouw. Ongeveer twaalf uur kwam men daar aan. Tusschen den middag hadden weder op verschillende plaatsen in de stad muziekuit voeringen plaats. De ontvangst ten Stadhuize. Na het noenmaal in het Gouvernementsge- bouw werden de leden van Provindale Sta- ten door H. M. de Koningin in audientie ont- 'vangen. Te half vier kwamen de rijtuigen weer voor. Langs den kortsten weg werd naar het Stadhuis gereden voor het afleggen van een officieel bezoek. Aan het Stadhuis werden de leden van het Koninklijk Huis ontvangen door den burge- meester van Maastricht, Mr, L. B. J. van Oppen. De Hooge bezoekers begaven zich onmiddellijk naar de Raadszaal, waar de officieele ontvangst plaats had. Nadat een aantal autoriteiten aan H. M. de Koningin waren voorgesteld en alien plaats hadden genomen, richtte de burge- meester, zich tot de Koninklijke Familie en begroette haar. De „Maastrechter Staar" zong de Konink lijke Familie daama op het Stadhuis „Domi- ne Salvam fac reginam nostram" toe, terwijl de Oratoriumvereeniging met het Stedelijk Orkest het Alleluia van Haendel ten gehoore brachten. Voor het stadhuis brachten daarop de schoolkinderen een hulde aan de Koninklijke familie, gevolgd door een Vaandel-groet van Zuid-Limburgsche vereenigingen en een defi'e der Limburgsche schutterijen. Aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana werden bloemen aangeboden. De plecbtigheid werd opgeluis- terd met muziek van de Koninklijke Harmo nic. Na afloop van deze grootsche huldebetoo- ging van oud en jong Maastricht, keerden de Hooge bezoekers onder luide toejuichingen van de menigte haar het GouVernementsge- bouw terug. Hedenavond wordt de stad opnieuw geillu mineerd. Bovendien wordt een lichtstoet ge- vormd, die voorbij het Gouvernementsgebouw zal trekken om voor de Koninklijke familie te defileeren. HET TRACT A AT MET BELGIe. Zaterdag heeft te Utrecht de eerste verga dering van het nationale comite van actie tot wijziging van het verdrag met Beigie plaats gehad. Vertegenwoordigers van de comite's die zich in onderscheidene plaatsen des lands gevormd hebben ter bestrijding van de rati- ficatie van het Nederlandsch-Belgische trac- taat in zijn tegenwoordigen vorm, waren aan- wezig. Er werd een voorloopig centraal comite gevormd, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld:- mr. J. Luden, Overveen, voor zitter; ir. A. A. Mustert, Baarn, secretaris en E A. van Wely, Rotterdam penning- meester. VERGADEPlMCi A. C O. P, TE ROT TERDAM. Crsteravond heeft in het gebouw ,,Odeon" te Rotterdam een vergadering plaats gehad belegd door het comite ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsperso- neel, waarin de heeren F. L. Ossendorp en A. A. Liihrs zouden spreken over de bekende regeeringsmaatregelen ten aanzien van de ?alarieering van de ambienaren- De vergadering, die door ongeveer 600 nersonen werd bijgewoond, werd geopend door den heer P. Lub, hoofdbestuurder van den Centralen Ambtenaarsbond die in zijn inleiding mec-deelde, dat de moties-ter Laan door de Tweede Kamer waren verworpen, zoodat het doel van de vergadering, aan die moties kracht bij te zetten, reeds door de ge- beurtenissen achterhaald was. In plaats van den heer Ossendorp, die ver- hlnderd was, trad de heer J. J. Earners, se cretaris van den bond van Nederlandsehe Onderwijzers, als eerste spreker op De vergadering stelde ten slotte door aan- neming van en motie vast, met den meesten klem te blijven strijden voor die toekenning van een uitkeering ineens aan de lager be- zoldigdien, ten einde hen in staat te s tell en, den achterstand in hun gezinnen ontstaan eenlgermate in te halen. HET KANAAL LUIK-—MAAS TRICHT. Een groep industrieelen uit het land van Lukk heeft naar die correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, het plan opgevat, zelf het initiatief te nemen tot de bevaarbaarma- king van het kanaal LuikMaastricht voor schepen van 600 ton en meer. Het zou de bedoeling zijn, dit kanaal te doen aanslui- ten bij het Nederlandsch-Limburgsche Julia- nakanaal. DE AFD. LANDBOUW DER sTaatsbegrooting. Het Kon. Nederl. Landbouwcomite heeft aan de Tweede Kamer eenige opmerkingen aangeboden. waartoe z. i. de staatsbegrooting 1926 aanleiding heeft gegeven. De samenvoeging van binnenlandsche za- ke nen landbouw wordt onloglsch en voor den landbouw nadeelig geacht. Men is tegen studiebeurzen aan de Land- bouw-Hoogeschool. Er is te'weinig geld vooi proefvelden en voor subsidies voor de exploi- tatie van proefboerderijen, DE TREKHOND. Jan W. Jacobs schrijft in de Telg.: tiijgend van dorst en met hooplooze oogen trekt hij de kar door het moeilijke zand. Zijn lijf is vermagerd, zijn kop hangtgebogen voor de gtoeiende zon, die pijnigt en brandt. De weg is zoo lang, zoo zwaar is de wagen, de baas wil veel vlugger dan hij maar kan en springt op de Jiar en geejt hem maar slagen zijn vel en zijn pooten, zij schrijnen er van. Zoo zeult hij maar voort langs wegen en straten, een smarflijk verdriet, dat de dor pen langs trekt. En, soms, als de baas hem alleen moet laten, en hij eens even zich neer heeft gestrekt, staat troostend een kindje wat met hem te praten terwijl hij het dankbaar de handjes dan tekt. Sluit U aan bij de Nederl Vereen. tot bescherming van dieren. Afd. Alkmaar en 0m- streken. Minimum contributief 1.25 ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ECHT. Een doode en een ernstig gewonde. Gistermiddag te ongeveer 5 uur heeft te Echt op den Rijksweg van Maastricht naar Nijmegen een ernstig autoongeluk plaats ge had. Twee personen-auto's reden op den Rijks weg, toen van een kruising nog een derde wagen kwam aanrijden. De bestuurder van de eerste auto, waarin acht personen gezeten wa ren, had den naderenden wagen vermoede lijk niet tijdig opgemerkt. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De bestuurder van de eertse auto, een Benz wagen, de heer Horniks, reiziger van beroep en woonachtig te Venlo, werd op slag ge- dood. Een der inzittenden de elier Wouters uit Maastricht werd vrij ernstig gewond. Hij is naar Maastricht vervoerd. De auto kwam als gevolg van de aanrij ding tegen een bocm terecht, waardoor nog drie der inzittenden lichtelijk gekwetst zijn. De bestuurder vac de au;o, die van den Kruisweg naderde, de eher Rosier, woon achtig te Venlo, is eveneens licht gewond. De beide auto's die met elkaar in botsing zijn gekomen, zijn zwaar beschadigd. De auto, die achter den Benz-wagen op den Rijksweg had gereden, kon nog tijdig vaart minderen, enkwam slechts in lichte botsing met dit voertuig. De wagen is niet bescha digd, terwijl tevens de inzittenden geheel on- gedeerc zijn Het ongeluk heeft groote consternatie te weeg gebracht. MEVR. WJLLEKE? MC. DONALD- RE YNV A AN. f Te Haarlem is gister morgen in het Dia- conessenhuis overladen, het raadslid, mevr. P. J Willekes Mc. Donald—Reynvaan. VALSCHE BANDEROL LES. De burgemeester van Voorschoten, bene- vens de gemeente-coiitie en de politie van Amsterdam en Utrecht, hebben huiszoeking gedaan, in een perceel aan den Leidschen weg te Voorschoten, bewoond door B. Te zijnen huize is in beslag genomen, een drukpers en een aanzienlijke hoeveelheid valsche bande- rolles van sigaren, die daar werden vervaar digd. B. is ter beschikking van denofficier vac Justitie te Den Haag gesteld. ZWAAGDIJKSCHE BALDAD1GHEID. In de maandag gehouden raadszitting werd gesproken over ergerlijke baldadigheid te Zwaagdijk. Flet schijnt dat eenige personen hetdenbewoners's avonds zoo lastig maken dat sommigen de deur niet uit durven gaan. De burgemeester deelt o.a. med, dat vaak merjes gemolesteerd worden. De straatver- lichting is thans ook niet meer veilig. Thans schijnt men het op de iampjes te hebben voor- zien. De laatete daad van beldadigheid is het in brand steken van officieele bekendmakin- gen op de aanplakborden. De burgemeester van Hoogkarspel, die meermalen met de poli tie op surveillance is gewce't, had tot heden het opsporen der daders geznsucces. Boven dien mist men de medewerking der burgerij wijl men blijkbaar bang is, namen te noenjen. KORTE BERICHTEN. De diaconle-bakkerij der Ned. Henr. gemeente te Amsterdam bestond Zaterdag 250 jaar. Ter gelegenheid daarvan is een gedenkboekje verschenen van de hand van den heer H. J. Westerling. Op den 45sten dies natal is der Vrije Universiteit heeft gistermiddag in het Ge bouw voor den Werkenden Stand te Amster dam de rector magnificus prof. dr. F. W. Grosheide de diesrede gehouden. Ttjdschriften. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het hristelijk gezin, uitgave gebr. Zomer en Keuning te Wageningen, geeft een rijk geil- lustreerd artikel door mevr. E. Barth-van Marie over Rafael van Lombardije; prof. Dr. A. van Veldhuizen over Zomerdagen aaa zee, met foto's voornamelijk van Schevenin- gen. Marianne schrijft in „Brieven uit twee Werelden" dezen keer over de kathedraal van Como en de dom van Milaan; G. Kremaat over een Chineesche stad; Dr. J. Wate- rink over „Liefde, die doodt"; Dr. Joh. C Breen over „Henricus Rulaeus, de bestrijder van Gerardt Brandt" en Dr. T. J. Boks over de bijzonderheden en poolkappen van Mars. Buitenland HET ONTSTAAN DER DOLOMIETEN. Tot dusverre meende men, dat de Dolo- mieten waren ontstaan door vulkanische uit- barstingen, of dat ze koraalriffen waren uit den oertijd. Voor geen van beide opvattingen v/as echter een bewijs te vinden. Nu schijnt professor Michael Rosza, uit Graz, het vraagstuk te hebben opgelost. Hij schrijft het ontstaan van de kalk der Dolomieten en van de. ijzercarbonaatlagen daaraan toe, dat ze zich aan den oever van de zee als chemische lcgunen-neerslagen hebben afgescheiden. lets dergelijks geschiedt thans aan de Oostkust van de Kaspischc zee, waar de afscheidingen plaats hadden, moet hebben gelegen van Tirol tot Noerd-Hongarije. De ontdekking is ook van beteekenjs voor de practijk: wanneer deze grondlagen niet door vulkanische kraehten zijn ontstaan, hoeft men niet meer de zeer kostbare diepborings- methode bij den mijnbouw toe te passen; kalk- spaat en ijzererts kunnen dan in de lengte- richting van de oerzee worden gezocht. DE HISTORICITEIT VAN MOZES. Ween-che bladen vermeiden de ontdekking van zeer oude inschriften in den berg Sinai' door den semitolcog Grimm, welke inscrip- tie's de historiciteit van Mozes zouden bewij- zen. Er is een steenen tafel in een Egypti- schen tempel gevonden, waarop de tempel- overste Mozes de dochter van den Farao Hatsjepsoet dank zegt voor zijn redding uit den Nijl en zijn benosming tot de hoogste waardigheden. FILMARTISTEN. DIE WILLEN VER- HUIZEN. Sensationeele berichten doen de ronde in Los Angeles. Het eerste ervan betreft Pola Negri en Ernst I ubitsch. De groote actrice heeft zich meermalen er over uitgelaien.. dat zij in Amerika niet goed aarden kon en terug verlangde naar de oevers van de Spree. De geruchten houden aan, dat tusschen haar en de U. F. A. onder'aandelin- gen gaanric zijn over een eventueelc terug- komst. Lubitsch heeft'tot dusverre een categori- sche tegenspraak, dat hij „Europeesche plan nen" koesterde, niet gepubliceerd. Had men bij Lubiisch geen „uiterlijke ken- teelcenen" van een mogelijk aischeid waarge- aomen, bij Pola Negri is dit een ander ge- val Vroral om het feit, dat zij hare oorspron- kelijke plannen, den tuin O'm haar villa te vergrooten, heeft laten varen, wordt deze om standigheid in verband gebracht met de „a- Berlin"-stemming, die te Hollywood waar- neembaar is. De derde film-grootheid, die verhuisplan- nen schijnt te koesteren, is Charlie Chaplin. Naar buitenlandsche bladen weten te ver- tdlen, moet deze kunstenaar, na het groote succes van zijn laatste flm: „The Gold Rush" een vriend hebben medegedeeld Restaurant-eigenaar (tot een gast die na bet sluitlngsuni oiyft plafeben): Neem me niet kwalijk, meneer, maar we gaan sluit,en. Gast: Non, 't werd warempel tijd ook. rk zit al den heeien avond op de tocht. (Fassiag Show) zijn.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7