De oud|es. „Wanneer mijn succes met „GoId Rush" vol- komen is, gaan de U. F. A. en ik onderhan- delen. Men doet goed dergelijke berichten als bo- yenstaand met groote reserve te aanvaarden. Het is meer gebeund dat een filmcelebriteit „van plan" was naar een ander centrum te vertrekken. Eenigen tijd later hoorde men dat daar niets van aan was, en zij buitengewoon tevre- den was met haar loopend engagement. Ge- woonlijk waren dan financieele wijzigingen aan deze betuigingen van trouw niet vreemd. Het is ecliter een feit, dat de U. F. A. door bet veelvuldig engageeren van Fransche en bovenal Amerikaansche film-artisten haar artistiek personeel op belangrijke wijze met prominente figuren uit de film-industrie heeft uitgebreid. En evenzeer is het een feit, dat te Neu-Ba- belsberg alle krachten worden ingespannen, ten einde een geweldigen strijd met de Ame rikaansche Industrie aan te gaan. OM DE BOERDERIJ VAN ZIJN TANTE TE KRIJGEN. Een vreeselijk drama heeft zich afgespeeld m het dorpje Sitzmannsdorf (Silezie). Daar woonde de 22-jarige Martin Winkler met zijn tante, de weduwe Sparlicb, op een kleine boer- derij De weduwe had Martin reeds van zijn .prille jeugd bij zich gehad, zij had hem op- gevoed en hij was haar een ware stain op den ouden dag. Martin zou dan ook wel, zoo geloofde men algemeen, na tantes overlijden de hofstede krijgen, want familie had de we- dmve niet. Een vriendin van weduwe Sparlich was gewoon des Woensdags bezoek van haar te ontvangen en die gewoonte was zoo vast ge- worden, dat de vrouw ernstig ongerust werd, toen de weduwe 1.1. Woensdag niet kwam. Zij jging naar de boerderij, maar trof daar de 'boerin niet aan. Ook Winkler wist van niets. rDe vriendin vertrok weer, maar kwam 's avonds nog eens hooren. Ook toen was de we duwe niet aanwezig, doch wel nam de vrien- \idin een eigenaardige brandlucht waar, die nit de keuken scheen te komen. Zij kreeg arg- ■waan en waarschuwde de autoriteiten Er werd onmiddellijk een grondig onderzoek in- igesteld, doch men vond niets verdachts. Al- de bakoven had een opvallend sterke gloed. Hij werd geopend, en bij nauwkeurig toezien ontdekte een der mannen in een hoek een paar verkoolde resten van kleedingstuk- ken, welke van de weduwe afkomstig bleken te zijn. WinMer poogde nog zijn ontkenning vol te houden, maar hij werd zoodanig in het nauw gedreven, dat hij ten slotte door de mand viel en bekende zijn tante in den oven te heb ben geworpen en levend verbrand, ten einde haar geld en verdere bezittingen in handen te krijgen. De neef is onmiddellijk naar de gevangenis gebracht. REGELING DER OO R LOG SSCH A DE IN BELGIe. De Belgische minister van Economische Zaken heeft een nieuwe regeling der nog te betalen oorlogsschade ingevoerd, waardoor degenen, die een aanspraak hebben, voorloo- pig fondsen krijgen, in plaats van geld. Over deze regeling ontevreden, hebben de burge- meesters uit de streek om Dinant besloten, ontslag te nemen, indien de nieuwe maatre- gel niet wordt gewijzigd1. i KORTE BERICHTEN. De Parijsche rechtbank heeft 27 cotn- munisten, die op 12 dezer bij de betoogingen tijdens de algemeene staking van 24 uur wa ren gearresteerd, veroordeeld tot gevange- nisstraffen van 8 dagen tot 6 maanden. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGELUK. Ddnsdagavond zijn in de nabijiheid van het gebucht Sint Joost bij Sittard twee auto's te- gen elkaar gebotst. Twee inzittenden waren op slag dood verder zijn er verschillende ge- wonden De materieele schade is zeer groot; de auto's zijn geheel verplinterd. 1 HIT DE COMMUNISTISCIIE PARTIJ. Het Presidium van de C. P. H .heeft, naar de Tribune meldt, aan den heer Wijnkoop den volgenden brief doen toekomen Jngevolge uwe weigering om met het Presidium, onder uitsluiting van derden, een bespreking te houden, zien wij ons genood- zaakt u te verbieden in het openbaar voor de Partij en de Partij-instaniies zoowel als in de Partij-afdeelingen op te treden, zoolang bedoeld onderhoud niet heeft plaats gevon- den". MEISJE TE WASSENAAR AANGERAND. ;Te Wassenaar is gisteren een meisje, dat op een rijwiel reed, aangerand door een man die eveneens op een fiets zat. Hij heeft het meisje een hand voor den mond gehouden en haar op oneerbare wijze vastgegrepen. Door haar hulpgeroep werd de bestuurder van een auto die juist passeerde, ojynerkzaatn gemaakt op hetgeen gebeurde. De dader vluchtte, doch werd door de automobilist die hem achter- volgde, gegrepen. Het bleek te zijn zekere L., woonachtig te Wassenaar. Hij zeide, met het geval niets uitstaande te hebben. Het meisje heeft hem echter herkend. Zijn kleederen wa ren door den tegenstand van het meisje era stig gehavend, zoodat ontkennen wel niet zal baten. L. is ter beschikking van de politie ge- steld. INWENDIGE ZEND IN G IN NOORD- HOLLAND. In het American Hotel te Amsterdam werd Maandag de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging voor Inwendige Zending in "Noord-Holland. De voorzitter, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelander te Velsen sprak een openings- woord, waarin spr. zich verheugde over de meerdiere belangstelling voor het werk der vereeniging. De secretaris, ds. G. B. Westenburg te Be- verwij'k, bracht het jaarverslag uit. Daarin werd meegedeeld, dat in verschillende plaat- sen, n.l. te Groot-Schermer, Schermerhom, Stompetoren, Winkel en Uvedijk Zondags scholen werden geopend. De evangelisatie te Koog-Zaandijk sloot zkh bij de vereeniging aan. Spr. zeide, dat bij den arbeid nog veel te- genwerking wordt ondervonden, zoodat men de Zondagsscholen moet houden in schuren of bdterderijen. In Noord-Holland zijn nog 90 dorpen, waar het evangelic des kruises niet wordt verkondigd. Een reizende bibliotheek werd opgericht, die veel nut verspreidt. 't Verslag van den penningmeester, jhr. mr. A. A. van Doom van Koudekerke te Haarlem, vermeldde bij een ontvangst van 10.080.63, een batig saldo van 427.60. De aftrediende ledien van het hoofdbestuur, ds. B. B. Westenburg te Beverwijk en de heer J. Vomk te Wormerveer, werden herkozen. In twee vacatures werden gekozen de heeren C. Dun te Alkmaar en S. Schuyt te Zaandam, Ds. Westenburg bracht verslag uit over de Zondagsbode. Aangedrongen werd op reorgamisatie van het blad. Daartoe werd een commisie benoemd. Nadat over de verschillende evangelisaties mededeelingen waren gedaan, sloot ds. W. S. van Leeuwen uit Velsen die vergadering. WOLKBREUK EN OVERSTROO- MINGEN. Uit Benkoelen meldde Aneta aan de Deli- bladen, dat in den nacht van 22 op 23 Sep tember en ontzettende wolkbreunk zich voor- deed boven de onderneming Boekitkaba Het gevolg van den plasregen was een zware bandjir, die een gedeelte van een koelieloods wegsloeg. Van de in de loods verblijvende koelies worden acht vermist. Tot dusver wa ren drie lijken gevonden. Ook de ondernemingen Sinding en Pema- tangdanon werden door een bandjir geteis- terd. Verschillende bruggehoofden zijn w<%- geslagen en de waterleiding werd zwaar Oe- schadigd. De schade op Sindang werd op 5000 geraamd! De lijken van de slachtoffers van den band jir op Boekitkaba werden inmiddels gevon den. Het bleek dat zeven volwassenen en een kind het slachtoffer geworden waren. Uit Moeara meldde Aneta: „Bij een hevige bandjir is een koelieloods op Pematangdanau wegegslagen, waarbii ze ven vrije wegwerkers, drie contractvrouwen en een kindje verdronken. Zes lijken zijn op- gevischt". TOEVLUCHT VOOR BEHOEFTIGEN. Maandagmiddag is in het gebouw van de Toevlucht voor behoeftigea in het Hofjc van Sas de jaarlijksche ledenvergadering gehou den. Het verslag van den penningmeester wijst aan uitgaven aan 3290 en aan inkom- sten 2615. dus een tekort van ruim 600. Door overlijden en vertrek van contribuanten heeft deze vereeniging, ide vroeger 3200 aan vaste contributes had, er nu nog maar 700; de rest moet dOor gaven aangevuld worden. In het voiige jaar vonden 6000 mannen nachtverblijf in deze Toevlucht; 4000 Pro- testanfen, ongeveer 2000 Roomsch-Katbolie- ken en 66 Israelieten De aanteekeningen van den huisvader bevatten weer menige treffende bijzonderheid aangaande vroegere bezoekers, die, thans in goeden doen ,sommigen in zeer goeden doen, zich de uren van depressie nog goed herinneren, toen een hartelijk woord hun nieuwen moed insprak. Generaal von Stein Callenfels, die wegens hoogen leeftijd als bestuurslid bedankt had, werd vervangen door G. baron van Tuyll van Serooskerken, en als nieuw bestuurslid werd gekozen jhr. mr. H. C. van der Wijck. Deze toevlucht is in 1887 opgericht en is dus bijna 40 jar oud. In dien tijd was zij een hulp en een toevlucht voor bijna e$i kwart milliocn zwervers. E'EN GRIEZELIGE VONDST. Zaterdag jJl. vond, volgens „FIet Volk" een werkman in Honesch' bosch te Eibergen tus- schen de boomtakken een schedel hangen, die bijna geheel ontvleesch was. Er zat ee ntouw om. Naderbij gekomen, vond hij op den grand het lichaam, ten minste een hoopje kleeren. Hij waarschuwde de politie. Deze vond in de kleeren dte beenderen van een lijk. In de kleeren vond men een beursje met /12, een zilveren horloge en een houten tabaks- pij-p. Door deze gegevens, die overeenstem- den met de opgegeven kenteekenen van iemand uit Geesteren, gem. Borculo, die al- daar sedert 28 Jund 11. is verdwenen, wist men de ideetiteit van de overblijfselen vast te stellen. Ze zijn van een 65 a 70-jarigen G. H. M., een ongehuwden, eenigszins zonder- lingen ouden man. KoPENICKIADE. Voor de Rotterdanrche rechtbank heeft gister terecth gestaan de 29-jarige A. H., koopman te Den Haag, gedetineerd uit an- deren hoofde te 's-Gravenhage, wien ten laste was gelegd, dat hij Flora de Zoete, di- rectrice van de N. V. Het Gouden Hert, hier ter stede op 30 April zou hebben opgelicht voor een paarlen collier. Hij zou deze direc- trice hebben bewogen tot afgifte van het col lier door zich in den winkel te vertoonen in de uniform van e luitenant van het Neder- landsche leger, zonder gerechtigd te zijn die uniform te dragen, en door haar te vertellen, dat hij familie was van mr. Van Gelder, aan de Gelderschestraat, dat zijn ouders kort ge- leden hun zilveren bruiloft hadden gevierd, waavroor hij een gouden ring met briljant voor zijn vader en een paarlen collier voor zijn moeder had gekocht, bij St. Eloy op den Blaak. Hij vertoonde in den winkel een gefin- geerde afrekening van de Twentsche bank van f 3700 en betaalde haar met een valsche cheque op die bank, geteekend Van Gelder. Beklaagde ontkende. Hij was op den 30en April niet in Rotterdam geweest. Wel droeg hij zoo nu en dan een uniform, gelijkende op een luitenanrsuniform, maar niet op straat. Hij zit nu een straf in Den Haag uit. Getuige F. de Zoete beschreef de feiten, zooals ze in de dagvaarding staan vermeld. Getuige had een valschen cheque van f 275 van bekalagde gekregen. Ze herkent be klaagde pertinent. Hij had toen hi] het feit pleegde geen baard. Mr. Canes: Beklaagde had het over de zil veren bruiloft van zijn ouders. Maar hij zag er toch heel wat ouder uit dan 25 iaar. Heeft dat bij getuige geen argwaan gewekt? Getuige had daar niet zoo op gelet. Getuige P. Berghoudt, kantoorbediende, had den man in uniform zien binnengaan met een oranjestrikje op de borst. Ook deze ge tuige herkent beklaagde. De president tot beklaagde: Die getuige herkent u ook al! Beklaagde: Ik vermoed, dat ik de dupe ben va neen bedriegelijke gelijkenis. Getuige C. Muller, pensionhoudster te Den Haag, weet, dat beklaagde, die bij haar op kamers woonde, op 30 April in uniform is. uitgegaan. Hij had's tnorgens de uniform opgeperst en nadat hen was uitgegaan lag beklaagde seenige pak, een grijs costuum, op zijn kamer. 's Avonds om 7 uur was beklaag de thuis. Toen hij daarna weer uit ging, hing zijn uniforih in de ka t. Getuige heeft wel eens een cheque-boek in beklaagdes bezit gezien. Op 1 Mei heeft beklaagde 20 betaald, die hij schuldig was. Op den 30en April had be klaagde aan getuige geld ter leen gevraagd. Mr. Canes: U zit nu een straf uit van vier jaar. Waarvoor is dat? Oplichting? Beklaagde: Een inbraak, zooals ze zeggen! Getuige G. W. Sark, in hetzelfde huis als beklaagde wonende, verklaarde als juffrouw Muller. Op 1 Mei had beklaagde ten minste f 100 in zijn bezit. Getuige heeft beklaagdes cheque- boek op de Twentsche bank gezien. Getuige Sark weet vast en zeker, dat be kalagde verschillende uniformen had. Hij heeft hem nooit in uniform op straat gezien. De schriftkundige G. Manse heeft de cheque met het schrift van beklaagde verge- leken. Beklaagdes scferiftptroef lijkt met veel op den cheque. Een brief je van beklaagde af komstig, lijikt wel veel op den cheque en dat vertoont weer gelijkheid met het proefschrift. A'ls het brief je van beklaagde afkomstig is, zijn cheque, brief je en proef, alle drie van be klaagde. Het O. M. heriuuerde aan de zaak van de gestolen tasch van enikele weken geleden, waarvan beklaagde is vrijgesproken. Deze zaak lijkt iets op een Kopenickiade Spreker ziet in beklaagde een sluw en geraffineerd oplichter, iemand, die zeer doorkneed is in het vak. Hoewel het bewijs in dit geval er dik op ligt, ontkemt beklaagde hot, met te zeggen, dat hij op 30 April niet eens in Rot terdam is geweest. Zich tot de feiten bepalende, meent het O. M., dat het ditmaal beklaagde niet zal ge- lukken den dans te ontspringen. Beklaagde had a! leen een grijs pakje en verdter eenige uniformen, die hij bezigde zg. om dames het hof te maken. Wat deed beklaagde met het chequebook, terwijl hij geen te goed op een bank had? Al weer heeft hij ditmaal den naam van Gelder gebezigd. Het feit is bewezen. Met ver wij zing naar de artikelen 63 en 57 2e lid vraagt het O. M., dat beklaagde veroordeeld zal worden tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdedlger, mr. S. C. Geldtelder, zeide verleden Donderdag eerst te zijn toegevoegd. Hij heeft beklaagde gister voor het eerst kunnen spreken en deze heeft hem feiten van zooveel belang medegedeeld, dat pleiter eeni gen tijd uitstel vraagt, ten einde nog eenige getuigen a decharge voor te brengen. Na raadikamer besliste de rechtbank, dat er geen termen waren, de zaak aan te hou den. Mr. Geldtelder zag van verdere verde- diging af. Nadat beklaagde zelf nog een en ander tot zijn verdediging had toegevoegd, werd de uitspraak bepaald op 27 October. Zij hadden hun dutje gedaan, ieder een groot half uur, hij en zij; toen had hij wat gegaapt, zich wat uitgerekt en was zuch- tend, ietwat sloom, op gestaan en dat was ook voor haar het teeken, dat het rustuurtje voorbij was. Zij had zijn fluweelen kalot],e gehaald, dat hij op zijn hoofd zette, zij had toen haar zwart-kanten schoudermanteltje omgedaan; nu zaten ze in den tuin op de bank onder de linde. Voor hen lag het warm- froene grasveldje met lang den rand in een alf-cirkel de rozeboompjes; in den achter- grond klaterde met zilveren straal de fon- tein; een merel zong boven in den appelboom en ginds stond, mooi en voornaam om zijn afmetingen, hun huis; men kon den witten voorgevel tusschen het groen der plaatsen zien schemeren Hij rookte zijn pijp, pafte, in diep zwijgen verzonken, geweldige rookwolken voor zich uit en bepeinsde van allerlei, doch niet direct zonnig-gelukkig. De forellen hadden hem 's middags niet extra gesmaakt, er had iets aan de toebereiding ontbrcken, de laatste zorg, de laatste liefde. En ook het slaapje daarna was bijgevolg niet zoo lekker als ander dagen; en hi klaagde met inerlijken wrok zijn vrouw aan, die er maar naast hem bij zat,.alsof niets onbehoorlijks was ge- beurd, terwijl zij toch voor zijn welzijn aan- sprakelijk was en hem nu dit alles had aan- gedaan, waardoor de dag voor hem was bedorven. Zij breide, alweer een bruin kinderrokje Dat was sedert jaren het geval. Zij breide voor arme kinderen; en al mocht hij welda- digheid als een goede zaak waardeeren, de aanblik van deze stille bezigheid was deson- danks voor hem juist voldoende om zijn gramschap te vergrooten. Niet dat hij een woord gekikt zou hebben; hij had zich ge- oefend zijn verschillende ergernissen in zijn pijp naar binnen te werken. In's hemelsnaam de heele namiddag moest dus maar weer zoo voorbijgaan. Zij zat met rustig, vrcom gezichtje en werkte, alsof er dagloon mee verdiend moest worden; hij ondertusschen rekende half en half op het bezoek van den apotheker, die misschien tot een partijtje schaak te bewe- gen zou zijnEerst breide zij aan het rok- je, dan zou zij aan de armsgaten beginner., daarop naaide zij dan de deelen aan elkaar; hij kende dit alles meer dan genoeg. En dan, na zes uur, zou zij haar handwerk met een gezicht, dat de stralende voldoening over het volbrachte dagwerk weerspiegelde, bij elkaar leggen en opstaan en tot hem zeggen: „Ga je een paar stapjes mee den tuin rond, lieve vriend?" En of hij zich aansloot of achterbleef (meestal sukkelde hij maar mee, want wat had hij anders op dit leege en vervelende on- dermaansche te doen?), zij tippelde den tuin door, in verrukking van het eene perk naar het andere loopend. Zij was in bewondering als een kind voor de planten en bloemen, die toch elken dag hetzelfde waren, kende ze alle bij naam en maakte een bont, groot bouquet om er den avonddisch mee te sie- ren. Eindelijk, na het souper, en dat was dan de glorieuse beeindiging van den dag, zou zij met hem op het terras gaan zitten, op- nieuw met het breiwerk in de handen en weer ijverig, als had zij alle zuigelingen op de wereld van rokjes voorzien, met de pennen tikken, terwijl hij de courant Ids en zij zou met instemmenden hoofdknik of afwerend sch'uddend toeluisteren, als hi] zijn meemrig over's werelds lcop en al den weerzin over het doen en laten van het menschclijk crea- tuur lucht gaf Dikwijls had hij bij zichzelf overpeinsd, dat het interessant zou zijn om vast te stel len of zij wel wist, waarover zij dan eens ja knikte of het hoofd schudde, steeds zijn opi- nie aanvullend, en of zij inderdaad wel tot een eigen irfeicht in staat zou zijn. Haar gezelschap kwam hem soms ontzet- tend saai voor, maar hij bekende zichzelf in zijn onrechtvaardig verzet niet, hoe gru- welijk hem een eigen meening van haar zou geergerd hebben en omdat het zelden voor- kwam, dat zij hem in deze avonduren niet gezelschap hield, dat zij er altijd was voor hem, had hij ook glad vergeten, hoe alleron- behagelijkst hij zich zou voelen, als hij op het terras alleen zou zitten en zijn courant lezen en den loop zijner gedachten stom in zichzelf zou hebben te verwerken. Terwijl hij, als een somber hypoehonder mensch, zich door zijn manier van kwaad- aardige zelfverheffing zich op mijlen af- stands werkte van zijn lieve, eenvoudige vrouw, gebeurde het plotseling, dat hij, van onder haar zijden schortje uit haar rokzak. het eindje van een brief zag piepen en de ze ontdekking sloeg hem als een bliksem- straal. Het heele droefgeestige perspectief zijner dagen scheurde en liet een achtergrond van louter goud en zonneschijn zien Maar nu dit onheil van dezen' brLfDeze brief vernietigde alles. 't Kwam hem voor. als wat hun beider bestaan van den eenen dag op den anderen slechts geluk en tevre- denheid geweesttot dit oogenblik. Want deze brief in haar zak was een verraad, dat zij aanhem beging. In hun eenzaam leven was de verschijning van den postbode een zelfzaamheid, een ge- beurtenis. Men zag hem reeds van verre aankomen, men ontving hem met kloppend hart. Geen brief kon in huis komen, dat niet een ieder hiervan wist, tenzij dan dat men, berekenend-geheimzinnig, hem den bode had afgenomen. En hier was dus nu schriftuur, waarover hij niets. vernomen had, en dat vrouwtje daar, zij aan zij naast hem, met wie hij reeds meer dan veertig jaren verbonden was en die zich niet meer bekommerde over het goed-slagen van zijn forellen-gerecht, had haar tijd doorgebracht om een brief te lezen, dien zij voor hem verbergen moest. Hoe was de gedachte te verdragen, dat ook maar een deeltje van haar wezen hem afval- lig zou zijn! En als in jonge dagen kropen jalouzie en dwaae onverstand zijn hart bin nen, hitsten hem aan tot de zotste vermoe- dens; en toen de dienstbode op een keurig blad de koffie bracht, voelde hij zich als een zieke man, die de kostelijke lafenis moest af- slaan. Hij, in sombere terughoudendheid, zag toe, hoe zij, in allerrustigst welbehagen, haar kopje vulde en van de roode confituren op haar bordje nam, terwijl zij lachend de mee ning uitte, dat hij misschien wat al te veel van die goede forellen had gegeten, zonder zich ook maar in het geringste over zijn toe- stand zorgen te maken. Hij zag niet meer, dat haar schedel wit en dun was en deze lieve, goede vrouwehand oud en vol rim- pels als zijn eigen oude handen. Jalouzie en wantrouwen kankerden in hem. Hij voel de zich verraden, op meest smadelijke wijze terzijde geschoven, in zijn edelste gevoelens bedrogen. En er werd hem geen tijd gegund zijn waardigheid te hernemen en allengs een rus- tiger inzicht te herwinnen. Was het telkens weer een ander, of was het steeds het zelf de, maar zijn zoekende oogen, die haar loe- rend en ijverzuchtig met voQrtdurende waak- zaamheid volgden, ontdekten ook in het ver- volg nog verschi'lende malen het verrader- lijk puntje van een enveloppe, waar het, a"-, stomme aanklager, van onder het zijden boe- zelaartje uit haar rokzak stak, aldus zijn ver- twijfeling en nijd opnieuw voedsel gevend. Het kwam hem voor als aapte een booze geest hem na en er verliepen dagen en we ken, waarin hij zijn heerlijk huwelijksgeluk het heftigst betreurde en het geloof in de liefde en overgave zijner vrouw als verlo- ren achtte. Zij echter, de goede vrouw, had het meest van zijn ongeluk te lijden, van den neer slag ,yan zr'n slecht humeur. Totdat op zekeren dag hij opeens er toe kwam, om, terwijl zij in het prieel in gedach ten verloren zat, een van deze brieven te doorlezen. Hij kwam, de gunstige gelegen- heid van het oogenblik benuttend, zacbt van achteren aangeloopen en boog zich toen tot haar over om met haar mee te lezen. En toen viel en hem de schellen van de oogen, een centenaars-last viel van zijn hart en een Iach gleed over zijil gezicht. Opeens was zij weer het onttooverde, oude vrouwtje met dunnen, witten schedel en met trillende, oude hand; want deze brief was een brief, dien hij haar zelf voor jaren en jaren geschreven' had, waarin hij in de mooiste en teerste bewoor- dingen als. een verliefd jongeling over nach- tegalen-gekweei en rozengeur en avondrood en klokkengelui bazelde en met dit alles zijn hart aan haar voeten legde Maar het was hem toch alsof hij na deze nare dagen dit oude vrouwtje opnieuw ge- wonnen had. Een ontroering maakte zich van hem meester, nu zij blijkbaar ernaar ver- langd had om haar hart aan deze lang-ver- jaarde bewijzen zijner teederheid te verkwik- ken en hij nam, oude brombeer, zooals hij zich schuldbewust en diep-in bekende te zijn, nu zij met een verlegen schrikje naar hem op- keek, haar hand en kuste die voorzichtig en teer als in oude, voorbije dagen Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) DE ALKMAARSCHE LEERFABRIEK Mijnheer de Redacteur, De heer A. Heertjes noopt mij een kleine plaatsruimte in uw blad te verzoeken. Wat de heeren Loesch en Heertjes bewe- ren, is naar mijn inzien, zoodanig bezijden de waarheid en op een zoo beleedigende wij ze, en dat nog wel tegen een der commissa- rissen, die uit den aard der zaak op derge- lijk geschrijf beter doet niet te reageeren in een dagblad, dat gelezen wordt door een pu- bliek, dat met de interne aangelegenheden eener N. V. niets te maken heeft, geschreven, dat ik meen u te moeten verzoeken onder- staande mededeeling in uw blad ot> te ne men. Wat nrija ^fiwSm''8erreit,' sprafc die Heer TOJo3]iBup no J] 3ft na piatpiEUM. op satpmapj -y geen enkel bezwaar opperen, doch wil zijn verklaring gaarne ondersfeunen. Inderdaad, M de Redacteur, heb ik op de bewuste vergadering, nadat bleek dat de E>i- rectie met medewerking van bevriend perso neel tegen uitdrukketijk bevel der Cotnmissa- rissen in, bij nacht en ontij, goederen uit de fabriek had gesleept, voorgesteld deze hee ren oogenblikkelijk te sehorsen en de fabriek te verzegelen. Dat is met algemeene stemmen aangenomen. Er is echter een groote fout be- gaan, men heeft daarna de beide heeren nog aan het woord gelaten, waardoor het geno men besluit niet oogenblikkelijk werd uitge- voerd, zoodat men dienzelfden avond nog is kunnen doorgaan met het demonteeren van machines en verzenden vain goederen. Wat echter te denken van de bonding der heeren Loesch en Heertjes, die aan de N. V. toebehoorende goederen factureerden aan zich zelf, en naar een Amsterdamsch Veem op hun naam expedieerden, ten einde op deze wijze de goederen 3an het juist door het op- treden dezer heeren, onvermijdelijk gebleken faillissement te onttrekken en ten eigen bate te sauveeren. Mijnheer de Redacteur, u zult begrijpen, dat ik onder deze oinstandigheden de voile verantwoordelijkheid van mijn der vergade ring van aaudeelhouders gedaan vcorstel in ieder opzicht aanvaard en de consequentie daarvan ten voile zal dragen. Met beleefden dank, Uw dw. dnr., G. GRONDSMA. I j M. dte Redacteur! I Beleefd verzoekt ondergeteekendifc eenige plaatsruimte in uw veelgelezen glad en be- tuigt hiervoor zijn dank. Dierenvrienden! Zooals U bekend, werd sedert eiude 1924 opgericht afd. Alkmaar en Omstrektn van de Ned. Vereen. tot bescherming van dieren. Deze afd. mag zich verheugen in een gesta- digen groei. Toch lijkt het ons toe, dat lang niet alle dierenvrienden lid zijri. Vooral de bewoners der omliggende dor- pen, die wat voelen voor de bescherming van het dier (vrij van iedere overdrijving of zie- kelijke opvatting) blijven in gebreke zich bij ons aan te sluiten. v Zendt s.v.p. even een kaartje aan onderge- teekende, het contact is er, de rest volgt van zelf. Thans zijn correspondentschappen opge richt te Heiloo en Castricum; Schagen ea Limmen volgen. Als correspondent(e) voor Heiloo treedt op mej. v. d. Maten, Straat- weg; voor Castricum de heer v. d. Mee, Sta- tionsplein. Straks, als door mij aan U een lijst wordt aangebodeu, geeft haar dan niet ongelezen terug, doch werkt alien mede aan't mooie doel der Dierenbescherming. Ondergeteekende heeft desgewenscht wel even den tijd U moadeling nader in te licfa- ten. Namens het Bestuur, De Insp. der Ned. Vereen. tot bescherming va® dieren, Afd. Aiktnaar en Omstreken: G. VERWER, Tuinstraat 12, Alkmaar. zorgd. De cosAuums waren heel goed- J V - O. - TooneeL De Korle Brock, blijspel in drie bedrij- ven (5 tafreelen) uit het Engelsch van H A. Vachell en II. Simpson, door het Ver. Rett. Hofstad Toonecl. Met veel succes is dit blijspel uit het En- geisch, gisteravond in de tooneelzaal van bet Gulden Vlies opgevoerd. De belangstelling was vrij groot, doch uitverkocht was de zaal niet. Het aardige stuk heeft door zijn vlotte vertolking de aanwezigen best geamuseerd. Josephine Nuthall leeft met haar brcer Wilbur, die ziek is. Zij hebben het arm. Wil bur heeft op een advertentie geschreven en krijgt antwoord. Hij kan als secretaris komen bij den schrijver Maturiu. Doch hij moet ver- stand van golfspelen hebben en direct in dienst treden. En omdat Wilbur niet kan, gaat Josephine voor hem, als jongeman ver- kleed. Dat is het voorspel. De volgende tafreelen spelen bij den beroemdeu schrijver. Josephine komt en maakt een goeden indruk. Goddard, de uitgever van Mathurin's werken, merkt spoedig het bedrog, doch zal niets ver raden als Josephine zorgt dat het slot van't nieuwste boek van M. gewijzigd wordt. De schfeijver scbiet heel goed op met zijn secreta- riSc'Als echter neef Richard komt logeeren wordt het moeilijker als die de slaapkamer moet deelen met den secretaris. De laatste zoekt zijn toevlucht in de bibliotheek en bij het dienstmeisje wat tot nieuwe verwikkelin- gen aanieiding geeft. De secretaris moet weg en gaat ook maar keert als juffr. Authal te rug en verovert het geheele terrein, tot groote woede van de charmante trouwlustige wedu we, die naast den schrijver woont. Mathurin wil, zijn secretaris, thans secretares.se niet meer missen. De verschillende artisten van het Rott. Tooneel hebben dit blijspel. dat als groote verdienste had, dat er "stijging in zat, vlot en gemakkelijk gespeeld. Lily Bouwmeester was allerliefst, zoowel als jongen als als meisje. Bijzonder knap speelde zij de diverse overgangen, terwijl zij de komische scenes door haar guitig spel veel relief wist te geven. Dat haar spel de aanwezigen boeide, bleek uit het guile ap- plaus na ieder bedrijf. Dit gold echter niet mindter Louis Gimberg, die als geroutineerd aeteur, de rol van ddn schrijver met verbluf- fend gemak en op schitterende wijze speelde. Louis van Gasteren was eveneens zeer goed als Goddard, de uitgever. Kitty Perin-Kluppell speelde de dwaas overctreven trouwlustige weduwe keurig en charmant. With. Kley was echt in haar kleine rolletjes en ook Ellen het dienstmeisje deed aardig wefk. J. Grefe was de broer, die in 't voor- spd optrad. De rol van den neef Richard werd door Theo Frenkel Jr. zeer slordig gespeeld, zon- dter ook maar een oogenblik te trachten iets goeds er van te maken. Hij kende zijn rol slecht en vergiste zich enkele malen. Waar- om moest het souffleursboek op het tooneel worden geschopt en door hem meegenomen worden achter de coulissen? IWUtVlVU TV U1VU UVU UJVgviijn TW» warpn rrto crned mawliik veT-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8