mr*w DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Gemeentebecf rooting voor 1926. z,'ini T T Hbnderd z'evcw en fiwmfksfe Jaarsraiiff 1925: AbonireTHetitsprijs 1)ij TOornitTbetaling per 3 maaMen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertenticpr. 25 ct. p. regcl, grootere letters nnar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Ilandelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. AdminMr. No. 3. Iiedactie No. 33. •ZATERDAG 24 OCTOBER hi. •■v Buitenland {fit riwniihw Bfstaaf nff 3 blades. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. De Commissie van Bijstand vtx>r de finan cial, die zelf wel het beste zal voelen, dat zij dikwijls meer een rem dan een hulp is, acht zich wederom gepasseerd, omdat Burg, en Weth. de begrooting thans opnieuw aan den Raad hebben verzonden, zander het rapport van haar onderzoek af te wachten. Zij is er van overtuigd, dat Burg, en Weth. eigenlijk geen behoorlijke begrooting kunnen indienen als zij er niet eerst haar op- en aan- merkingen over gemaakt heeft. Hoewel zij dus, ter voorkoming van tijdver- lies, tegen het doen drukken van het ontwerp met de toelichting en bijlagen geen bezwaar heeft, meent zij loch, dat de aanbieding niet behoort plants te hebben alvorens Burg, en Weth. het advies hebben ontvangen en in de gelegenheid zijn geweest, naar aanleiding daarvan, alsnog de noodige wiizigingen aan te brengen. De heer A. F. Thomsen, voorzitter van de financieele commissie, heeft den heer A. F. Thomsen. in diens kwaliteit van wethouder, dat maar eens even netjes gezegd en het schijnt dat de heer Thomsen na lezing daar van, voor den spiegel heeft gestaan en zich- zelf beterschap beloofd heeft. Trouwens, de heer Thomsen maakt als wethouder deel uit van een zeer- berouwvol college, dat ten volste overtuigd is, dat het die arme, onontbeerlijke financieele commis sie groot onrecht aangedaan heeft. FLet kv/hm inderdaad niet te pas, dat men niet langer op haar advies gewacht heeft, al was er dan ook een veronischuldiging; dat namelijk Burg, en Weth. anders niet precies, op den wetteiijk voorgeschreven tijd hun be grooting hadden kunnen inndienen. En inderdaad, als er iets is, dat het be- stuurscollege volkomen ontoelaatbaar acht, dan is't wel het te laat indienen van een Alkmaarsche gemeentebegrooting. Met een zoo nu en dan door krokcdillen- tranen verstikte stem, zegt het college evenals verleden jaar gaarne bereid te zijn te voldoen aan het verlangen der commissie om met de verzending van het begrootings- ontwerp aan den Raad - te wachten totdat haar advies is verschenen en het antwoord daarop is vastgesteld, wanneer niet de wet Burg, en Weth. verplichtte het ontwerp voor 1 September in tedienen. Zelfs thans hier verandert de droefheid* in eenige verontwaardiging is in zoover niet aan de wet voldaan, dat de aanbieding eerst nu plaats heeft. Dat is heelemaal niet de schuld van Burg, en Weth,, die zich te dezen opzichte altijd stipt aan de Gemeentwet hebben gehouden, maar een gevolg van het feit dat het advies van de commissie, waarmede men zoo gaarne rekening had willen houden, het college niet tijdig genoeg bereikte om het in staat te stel- len den wettelijken fcrmijn voor de aanbie ding in acht te nemen. Burg, en Weth. hebben zich, terwille van de langjarige prettige samenwerking, dus ei genlijk al aan wetsovertreding schuldig ge maakt, maar ieder zal begriipen, dat zij niet verder konden gaan. Zoover te gaan zeggen Burg, en Weth. dat ook de verzending van het tijdig ge- reed gemaakte ontwerp zou moeten worden yertraagd, schijnt ons onjuist en onnoodig. j Voor dfe Raadsleden maakt het weinig ver- schil of zij een nota van wijziging ontvangen nadat het ontwerp hun is toegezonden, dian ,wel een ontwerp waarin de wijzigingen reeds ter secret a rie zijn aangebracht. Het laatste geeft misschien eenig gerief, doch dat weegit niet op tegen het tijdverlies, dat van de latere verzending het gevolg zou Gaan wij vervolgens na tot welke verras- sende ontdekkingen de financieele commissie is gekomen, dan lezen wij, dat zij van oor- deel is, dat de begrooting een vrij somber beeld vertoont, daar zij slechts in evenwichf kan worden gebracbt door heffingen van bedrijven, die voor 1925 niet noodig waren. Hier krijgt de Wethouder van Financial weer gelegenheid, zijn spiegel beeld verma- nend en ook wel een beetje triomphantelijk toe te voegen, dat deze heele misere grooten- deels eigen schuld is. Daar heb je 5t nu al, daar komen de zoo Tang voorspelde magere jaren. Had1 men de groote saldi niet te plotseling beeindigd1 en de belasting in een eenigszins langzamer tempo verlaagd, dan zouden de thans voorge- stelde maatregelen niet noodig zijn geweest. Nu zal het Electriciteitsbedrijf dte noodige verlichtimg moeten brengen1 en zal het Slachthuis er voor moeten bloeden. •f Maar Burg en Weth. hebben de verwadi- ting, dat cte handel zal opleven dank zij de Langestrasat-stoepen en dat er hier tai- rijke erforans uit Amerika komen wooeni, zoo- dat tegen 1927 de algemeene toestand in zoover zal zijn voonritgegaan, dat bij hand- having van dm factor 0.60 uit den post in- komstenfoelasting volcipende,iinddelai geput kunnen warden. s Vervotgens Viezas M- Si^dig, dat deze inderdaad van zoo ingrijpende be- teekenis zijn, dat het onverantwoordelijk was ze iets later dan de gedrukte begrooting te doen verschijnen Zoo heeft de commissie ontdekt, dlat de post „kosten van buitengewoon toezicht, gedu- rende de kermis, bij feestelijkheden enz. en van extra diensten", verdubbeld1 is en thans op 2000 geraamd wordt. De commissie heeft daarover blijkbaar lang en diep nagedacht en de vraag is ten slotte bij haar gerezen of deze verhooging noodig is, omdat het tegenwoordige politie-personeel den dienst niet af kan en dus uitbreiding behoeft, dan wel of zij misschien aan andere oorzaken, b.v. een minder juiste organisatie van de politic, is toe te schpjven. men zier hTeruit wel hoe gelukkig het is, dat wij een financieele commissie hebben, want een raadslid alleen zou nimmer zoo diep kunnen denken, dat hij zulke .in'eres- sante mogelij'kheden kon ontdekken. Er wordt nadrukkelijk geld gevraagd voor buitengewoon toezicht en extra diensten op dagen, waarop dit wegens bijzondere om- standigheden noodzakelijk is en dan vraagt de commissie zoo langs haar neus weg of het tegenwoordige poiltie-personeel den dienst niet af kan. Zij schijnt bij nog dieper dooirdenken wer- kelijiic de mogelijkheid daarvan ingezien te hebben, maar informeert dan of het tekort aan personeel op dergelijke dagen misschien aan een minder juiste organisatie van de poiltie is toe te schrijven, alsof de commissa- ris ieder van zijn manmetjes in tweeen kan snijden en de onderstukken voor straatdienst en de bovenhelften voor bureauwerk kan gebruiken. Burg, en Weth. namen wcrkelijk nog de moeite de commissie duidelijk te maken, dat de verhooging noodig is, omdat het tegen woordige bedrag niet toereikend is gebleken voor extra diensten in het bijzonder op feest- dagen, wanneer een zoo groot mogelijk aan- tal agenten beschikbaar moet zijn. Het is duidelijk, dat hiervoor aanstelling van een of twee agenten meer van weinig be- teekenis is. Die kunnen in norm ale tiidem gemlst wor den en leggen op bijzondere dagen geen gewicht in de schaal. Niet het feit dat verhooging van dezen post noodig is, maar wel dat het bedrag nlotseling verdubbeld moet worden, had hier de belangstelling der financieele com missie moeten wekken. Uit het feit, dat voor de drie Handelsscho- len de gewone posten zijn uitgetrokken, leidt de commissie af, dat Burg, en Weth. niet voornemens zijn omtrent de inrichting van het handelsonderwijs bijzondere voorstellen te doen Zij zou het niettemin op prijs stellen te vernemen of er naar de meening van het col lege geen belangrijke bezuiniging op dat on- derwijs te verkrijgen zou zijn door opheffing van de Hoogere Handelsschool en de Han- delsdagschool, reorganisatie van het U. L. onderwijs en het zoeken van meer aansluiting bij de literair-economische afdeding van de Riiks Hoogere Burgerschool Dit geziehtspunt is nu juost niet bepaald nieuw te noemen al is het goed dat de com missie er nog eens de aandacht op vestigt. De gelegenheid om zich voor het handels- leven te ontwikkelen stijgt in Alkmaar in om- gekeerde verhouding tot het aantal leergieri- ge candidaten. Juist in den tijd toen het onderwijs aan die Handelsschool een terugslag door ver- mindering van het aantail leerlingen onder- vond en dte Raad het noodig achtte eenige leeraren op waditgeld te stellen, is de literair- economische afdbeling aa& de R. H. B S. geopend, waardoor zij, die een positie in den handel zoeken, nog grootcr keuze van oplei- ding hebben gekregen. Natuurlijk bepleiten dte reeds gevestigde schoien haar bestaansrecht en het is heel wel mogelijk dat het onderwijs daar notg meer ge- specialiseerd is. Maar ten slotte gaat het toch over dte vraag of deze specialisatie beslist noodzake lijk is en wanneer dit niet het geval blijkt, is het duidelijk dat dte gemeente niet of niet in zijn vollen omvang uit eigen mid- dtelen onderwijs moet bekostigen dat door ve- len overbodig wordt geoordeeld. Het is een lastig vraagstuk en voor iemand die er buiten staat moeilijk te beooaxleelen, daar voor alles rekening gehoudten' moet wor den met de vraag of die belangstelling voor het gemeentefijk ondterwijs nog voldoendte is en of de H. B. S. de Handelsschoilea in aller- ki opzicht zaili ktmnen vervangen. en 'Weth. kunneni 'Merover ook met da'delijk een beslissing nemen. Zij deelen thans mede, dat door de op heffing der schoien ongetwijfeld een belang rijke bezuiniging kan worden verkregen, maar dat het zeer de vraag is of het gemeen- tebelang daardoor gediend wordt. Intusschen wienschen Burg, en Weth. er dte aanddcht op te vestigen, dat deze aangelegen- heid binnen eenigen tijd ter sprake zal ko men. Reeds vroeger is medegedieeld, dat het college voornemens is in den loop van den ,cu£§ys 192'5/'26 een beslissing omtrent de reorganisatie van het Handelswijs aan den Raad te vragen. De commissie is van de noodzalcelijkheid1 der uitgaven voor het Siedtelijk Muziekcorps en dte Stedtelijke Muziekschool .niet over tuigd en vraagt of het niet gewenscht zou zijn deze instellingen op te heffen en op an dere wijze te voorzien in dte contractueele verplichtingen tegenover de exploitanten van het Muziekpark. Deze vraag verdient inderdaad nadere overweging. Is het Siedtelijk Muziekkorps een jaarlijk- sche uitgave van bijna SOOO waara!? Met aile respect voor de capaciteiten van zijn directeur, dte muzikale talenten zijner le- den en den ijver waarmee zij blazen of trom- melen, moet het ons toch van het hart, dat het korps eigenlijk een armoedigen indruk maakt. Vele particuliere vereenigingen hebben trissche uniformen waardoor zij dadelijk aan- trekkelijk wordten, maar hij het Stedtelijk korps ontbreekt zelfs een gelijksoortige pet en ver- schijnt ieder zooals hem ddit het gemakke- kst is. Vogels van diverse pluimage zijn hier tot een groep vereenigd, cle door een veelsoor- tigheid van hoeden, petten en jassen aller- minst op een gemeentelijk korps lijkt en daar door veel van haar mogelijke populariteit moet inboeten. Daarnaast wordt menigmaal geklaagd dat het koq>s verslaafdi schijnt aan de opera's uit den tijd onzer vaders en grootvaders en al moge'het waar zijn, dat klassieke stukken hooger staan dan die muziek van onzen tijd, dat neemt niet weg dat het korps er is voor de bevolking en dat deze het zeer zeker zou apprecieeren als het eens een voorbeeld aan onzen carillonist nam en ook eens speelde wat in onze muziekwinkels gewoon'Tijk het meeste gevraagd wordt. Het behoeft niet altijd van „je heia hola" en van den ,,neef uit Canada" te zijn, maar wat afwisseling en in het algemeen wat ver- jonging van programma, en wat meer aan- passing bij dte muziek van onzen tijd zou het korps zeker populairder maken dan het nu is V De meerderheid van het college acht den begrootingspost een uitgave die een stad als Alkmaar zich voor dit deel moet veroorloyen vooral nu dte gemeente ook door de inrichting van een muziekpark heeft blijk gegeven oog te hebben voor het belang van goede muziek- uitvoeringen. Zij is echter van oordeel, dat dte gemeente in de tegenwoordige omstandigheden geen gel den beschikbaar kan stell en voor andere muziekgezelschappen. Zij acht dte adressen van de besturen van het R. K. Haimoniege- zelschap St. Caecilia en van dte Arbeidters- Muziekvereeniging Excelsior om een subsidie van 250 per jaar niet voor inwiMiging vatbaar en stelt mitsdien voor, daarop afwij- zend te beschikken. Dit laatste noopt ons de vraag nog even scherper te stellen. Is het juist gezien dte ontwikkeling van het muziekleven in onze stad door weigering van subsidies te bemoeilijken en' daar tegenover een enkel korps met een zeer belangrijk be- dtag boven alle anderen te bevoordeelen? Waarom kan het Stedtelijk korps met eigen krachten niet bereiken wat andtere wef kun nen? Het moge juist zijn, dat de gemeente over d!it korps thans te alien tijde kan beschikken, maar zou zij ooit verlegen. z it ten als dte helft van het thans begroote bedrag eens naar krachtsverhouding over dte verschillendte ver eenigingen verdeeld werd? Wij zijn er van overtuigd d'at deze gaarnie diverse verplichte concerten zoudten wil len geven. Het is ten slotte de vraag of dte behoefte aan korpsmuziek hier zoo groot is, dat dte gemeente zich daarvoor een belangrijk offer moet getroosten. Dit moge vroeger het geval zijn geweest, thans is het dat zeker niet meer. Diverse voiksgroepen hebben reeds een korps van eigen kleur of richting en d'aarme- de vervalt de noodzakelijkbeid der gemeen- telijke bemoeii'ng. Voornamelijk wanneer deze zoo kostbaar is, d'at er niets meer voor particuliere ver eenigingen kan1 verstrekt worden. Wanneer dte gemeente hen, die thans een vast inkomen genieten, behoorlijk schadeloos stelt, zal blijken ddt er nog geld geno-eg over- WMj'ft om de bestaande korps en naar billijk- heid te subsidieeren. En dat men zood'oende niet alleen een con- currentiestrijd in bekv/aamheid en populari teit zal aanwakkeren, maar bovendien nog een belangrijke som op -den jaadljksterugkee- renden begrootingspost zal kunr.en uitsparen. CAILLAUX' FINANCIEELE PLANNEN. De Matin" preciseert dat Caillaux aan Briand den toestand uiteengezet heeft en een beroep op zijn steyn heeft gedaan. Het blad zegt verder, dat het kabinet gister een be langrijke beslissing zal nemen. Een groote meerderheid zou gekant zijn tegen elk plan, dat tot inflatie kan leiden. De financieele commissie van de Kamer heeft het ontwerp van de begrooting voor 1926 onderzocht. De algemeene rapporteur gaf een uiteenzetting aangaande verhooging der uitgaven voor 1926, die in vergelijking met 1925 een bedrag van 942 millioen berei ken. Dit is voor het grootste deel te wijten aan de stijging der prijzen in verband met de verminderde waarde van den franc. Hij voegde er aan toe, dat de commissie in het geheel een verlaging van 191 millioen heeft tot stand gebracht. De rapporteur noodigde de regeering uit de grenzen van de toegestane credieten te handhaven en verzocht de commissie in den loop van 1926 onverbiddelijk elk aanvullend crediet te weigeren voor diensten, waarvoor op de begrooting een ftitdrukkelijk bepaald btedrag is uitgetrokken. HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSCONFLICT. De Grieksche troepen zetten hun opmarsch in de richting van Marnopolo voort en be- schoten Markokostinovo, ten Oosten van Petritzi. De sterkte der Grieksche troepen bedraagt drie regimenten. Naar uit Belgrado word gemeld, heeft de Bulgaarsche generate staf besloten, de Bulgaarsche troepen in de actie te doen treden. Gisterenavond moeten de Bulgaarsche troepen reeds tegenaanvallen hebben verricht. De Fransche, Selvische en Roemeensche legaties te Athene interesseeren zich sterk voor het Grieksch-Bulgaarsche grensincidcnt en winnen voortdurend bij het ministerie van buitenlandsche zaken inlichtingen in over den gang van zaken. Volgens een verlclaring van den "Griekschen generalen staf houden Bul gaarsche troepenmachten de Demir Kapoe- lijn tot op een diepte van 800 Meter bezet en toonen geen neiging om terug te trekken. Het derdte Grieksche legercorps heeft op- dracht gekregen tot bezetting van het Petrizi- en het omliggende district. De commandant van dit legercorps heeft later aan den gene ralen staf gemeld dat 1400 man Grieksche troepen, die optrokken tot herovering van blokhuis 69, krachtigen tegenstand hebben ontmoet en verplicht waren tot vuren. Petritzi is gebombardeerd en stond gislter op verscheidene punten in brand. De commandant der Grieksche troepen in Macedonia seint, dat de Bulgaren voortgaan met de bezetting van Grieksch grondgebied in de streek van Demir Hissar. Hij werd daardoor gedwengen met zijn troepen tot Pe tritzi ten Noorden van Koela op te marchee- ren, teneinde de Bulgaren tot den terugtocht te dwingen. Een verontschuldigingden van het Grieksche optreden. De Grieksche regeering heeft order gege ven, den Griekschen opmarsch stop te zetten, wanneer de Bulgaren geen nieuwe aanvallen ondernemen. JOEGOSLAVISCH STOOMSCHIP VERM 1ST. Draadloos wordt gemeld, dat s.s. „City of Fairbury" tijdens een wolkbreuk de „Vojslav" metende 3185 ton, is kwijt geraakt en te ver- geefs gedurende vijf uren heeft gezocht. Ge- vreesd wordt, dat de „Vojslav" met man en muis is vergaan. De „City of Fairbury" be- geleidde de „Vojslav" tijdens haar rejs. (De „City of Fairbury" is een Amerikaan- sche boot; de „Vojslav" is een Joegoslavische boot.) DE RELLETJES TE DAMASCUS. De aanleiding tot de relletjes, welke 1.1 Maandag in een zuidelijke wijk van Damas cus hebben plaats gehad, wordt toegeschre- ven aan het vertoonen van 24 lijken van' ge- doode bandieten op een plein van de stad. Vermoedelijk hebben nationalistische agitato- ren deze gebeurtenis gebruikt om de bevol king tot een opstand aan te zetten. CRITIEK OP DEN AMERIKAANSCHEN LUCHTDIENST. Kolonel Mitchell, voorheen chef van den Amerikaanschen luchtvaartdienst is thans gearresteerd, wegens de scherpe critiek die hij op het beleid der ministeries van Oorlog en Marine heeft uitgeoefend. Het proces zal 28 dezer aanvangen. Naar men zich zal herinneren, heeft Mit chell o.a. een vlammende critiek geleverd, in verband met het vergaan der „Shenandoah'\ Sindsdien heeft hij zijn aanvallen voortdu rend voortgezet. DE ONTRUIMING VAN HET RIJN- LAND. In een commentaar op de berichten. door de Duitsche pers verspreid, betreffende be- loften, welke de geailieerden te Locarno aan Luther en Stresemann zouden hebben ge daan en verplichtingen welke zij op zich hebben genomen, schrijft de ,,Temps", dat er tijdens de officieuze besprekingen te Locar no nimmer mondelinge toezeggir.gen aan de Duitsche gedelegeerden zijn gedaan. Slechts heeft men geccnstateerd, dat de nieuwe poli- tiek nieuwe werkwijzen noodig maakte en dat in verband hiermede de tusschen Duitsch- land en de geailieerden nog rijzende kwesties thans onder cogen kunnen worden gezien. Wanneer Duitschland blijkt geeft van een ernstig gemeenden gceaen wil, zullen de geailieerden zich ook verzoeningsgezind too nen. Wat de uitveeringsmodaliteiten van het vredesverdrag betreft, kan het niet meer aan twijfel onderher'ig zijn, dat alle bepalingen van Versailles onverandera haar voile kracht blijven bthouden. De „Temps" voegt hier nog aan toe, dat het onjuist is, dat de ontruiming der Keul- sche zone op 15 November is bepaald. Hier voor is nog geen datum vastgesteld; de geai lieerden zullen de eerste Rijnlandzone ont- ruimen, zoodra Duitschland aan zijn ont- wapeningsverplichtingen heeft voldaan. EEN ONGEVOELIGE EXECUTIE. Mohamed Azerkan, Abd-el-Krim's minis ter van Buitenlandsche Zaken, is nog in le- ven. Zooals men weet zijn onlangs berichten gepubliceerd, volgens welke hij wegens ver- raad door den Rifleider ter dood zou zijn veroordeeld. Dit vonnis zou uitgevoerd zijn, doordien men Mohamed Azerkan voor den mond van een kanon had gebonden en dit vervolgens had afgevuurd. Mohamed Azerkan zeide dezer dagen, zeer verbaasd te zijn over deze berichten. Hij lad van de „executie" niets gevoeld. HET DOLKSTOOTPROCES TE MuNCHEN. Als eerste getuige trad Donderdag in het dolkstootproces op de Landgerichtsrat Do- bring, die bij de muiterij op de vloot in 1917 had gefungeerd als rechter van instructie. Getuige betoogde, dat bij alle door hem on- derzochte gevallen niet gebleken is, dat ook maar een aanhanger der sociaal-demoncra- tische partij verraad of sabotage heeft ge- pleegd. De muiterij was veeleer het gevolg van agitatie der onafhankelijke socialisten. De raddraaiers stonden in verbinding met de afgevaardigden Dittman, Haose en mevr. Zietz. Op deze wijze is op de vloot een orga-- nisatie van onafhankelijken in het leven ge- roepen, die ten slotte 12 tot 15 duizend man omvatte. Het doel dezer organisatie was, sa menwerking met de communisten, op de vloot revolutieonnaire propaganda te voeren en ten slotte, wanneer het niet mogelijk zou zijn een vrede zonder annexaties en zonder scha- deloosstellingen langs anderen weg te ver krijgen, naar Russisch voorbeeld een van de vloot ui'tgaande revclutie te doen uitbreken. Getuige gaf daarna een overzicht over het ontstaan der muiterij op de verschillende schepen. De volgende getuige, schout-bij-nacht Paul Heinrich, tijdens den oorlog chef van de tor- pedo-strijdkrach'ien, beklaagde zich over de agitatie der sociaal-democraten. Hij was evenwel niet in staat, zijn beweringen te mo- tiveeren. Op 29 October 1918 had men be sloten op te stoomen naar het Kanaal. Dien- zelfden avond brak evenwel brand uit op de „Markgraf", de „Kronprinz", de „Von der Tann" en de „Derfflinger". Daarop werd van het plan afgezien. Op 7 November begon de eigenlijke mui terij en belegden de manschappen der sche pen revolutionnaire vergaderingen. Getuige gaf telkens blijk van een totaal gemis aan politieke kennis. Zoo wist hij niet eens te zeggen. van wie het wapenstilstands- aanbod was uitgegaan. EEN NIEUWE BRON VOOR ELECTRISCHE ENERGIE. In't Noorden van Amerika schijnt men op groote schaal te zullen overgaan tot het nut- tig aanwenden van de geweldige kracht, die de overgang van eb en vloed oplevert. Men heeft er de gunstigde plaats voor uitgezocht, n.l. een plek aan de zeekust, waar de hoogste vloed komt: de Fundy-baai aan de kust van Newfoundland. Hier bedraagt het verschi! tusschen eb en vloed soms 8 Meter. Dicht bij de Fundy-baai, juist op de grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten, ligt de Pas- samaquoddy-golf, die van de Fundy-baai ge- scheiden is door eenige eilanden met smalle straten er tusschen. Zuidelijk van de Passa- maquoddy-golf ligt een andere kleine golf, de Cobscook-golfdie met de andere golven in verbinding staat door smalle straten. Men wil nu door dammen de beide golven van elkaar en van de Fundy-baai afscheiden en op den scheidings-dijk tusschen beide gol ven groote turbinewerken oprichten. Door vullen en weer ledigen van de afgescheiden golven bij eb en vloed. wil men dan ee'n zoo groot mogelijk verschii in niveau tot stand brengen. De oppervlakte van beide golven bedraagt niet minder dan 375 K.M.2. Bij een verschii in niveau van 8 M. beteekent dat een watermassa van 3 K.M3. Natuurlijk kan men voor de stroomwinning slechts een deel van die watermassa gebruiken, maar men schat toch, dat tusschen 500.000 en 700.000 paardenkrachten gewonnen zullen kunnen worden, terwijl de kosten van aan- leg ongeveer 180 millioen gulden zullen be- dragen. Voor de uitvoering van het plan is samenwerking noodig tusschen den Ameri kaanschen staat Maine en de Canadeesehe jlrovincie New Brunswick op het gebied waarvan het grootste deel van de Passama quoddy-golf ligt. HET GEBEURDE TE TANTA. Naar „Reuter" uit Cairo seint, is het on- geval in Tanta niet te wijten aan het breken der leuning van een brug, zooals aanvanke- lijk gemeld werd, doch aan het feit dat on der de lichte menigte bij het vrijmaken van den weg door de bereden politie een hevige paniek ontstond. Naar reeds is gemeld, zijn er 54 dooden te betreuren, t.w. 25 jongens, 8 meisjes, 11 mannen en 10 vrouwen. Zeven personen werden ernstig gewond, terwijl ve- ien lichte verwondingeri opliepen. KORTE BERICHTEN. Bij Marseille is een vliegmachine, een „Goliath" in den Etang de Berre gestort. Drie inzittenden ziin verdi'onken, 'n vierde is gewond, ALKMAARSCHE C0U1AHT. t, i i f.\ a "T?T"r" t-1i- A ^5

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1