DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. dinsdag No. 253 Honderd seven en fwintigstc Jaarsang 1925. 27 OCTOBER Dit nnmmer bestaat nit 2 bladen. ATmimementSOTijs bij YooruitbetaliTig per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.Y. Boot- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admiuistr. No. 3. Rcdactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Buitenland DE BINNENLANDSCHE POLITIEKE CRISIS IN DUITSCHLAND. In de binncnlandsche politieke crisis is nog geen ontspanning gekomen. De rijks- niinisters hidden gistermiddag een vergadc- ring, waarbij de rijkskanselier mededeeling deed' van het aftreden der drie Duitsch-natio- nale ministers. Ook de rijkspresident werd hiervan verwittigd. In politieke kringen verwacht men, dat het huidige kabinet in functie zal blijven en de vrijigekemen ministerzetels voorloopig door staatssecretarissen zullen worden waargeno- men. Het kabinet kan evenwel eerst na be- spreking met de partijleiders beslissen over zijn verdere houding. Het ontslag der rechfsche ministers wordt te Parijs door sommigen besehouwd als een handigheidje om tegenover de goedkeuring der verdagen van Locarno uit Frankrijk en Engeland zoo groot mocreliike concessies te halen. Daartegenover wordt dan opgemerkt, dat niets voor Duitschlancl schadelijker zqu zijn dan de terugkeer tot dergelijke praktijken uit het verleden en dat de ministers te Locar no hun woord als gentleman gegeven heb- ben, juist op grand van de betere stemming, die in Duitschland is gebleken. Het kabinet is gisteravond andermaal bij- een gekomen. Besloten werd niet te demissio- neeren. Rijkspresident Von Hin-denbrg heeft dr. Luther belast met de Waarneming van het rijksminsterie van financien, den rijksweer- minister dr. Gessler met binncnlandsche za ken en den rijksweerminister Krohne met het rijksministerie van economie. Hierin zal na.ar alle waa-rschiinlijikheid geen verandermg ko- men vcordat in den Rijksdag, die op 20 No vember bijeenkomt, de beslissing over het verdrag van Locarno is gevallen. Dr. Luther is vast vooraemens het verdrag op 1 December te Londen te onderteekenen. Mocht het departement zich tegen de ratifica- tie uitspreken, dan zal de rijkskanselier on middellijk den rijksdag ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. In parlementaire kringen neemt men aan, dat rijkspresident von Hindenburg in dit geval dr. Luther zal machtigen het verdrag te onderteekenen, wat op ground van de constitute ook zonder toe- stemming van het parlement mogelijk is. De rijkskanselier heeft gistermiddag met verschillende partijleiders geconfereerd, ten einde te trachten zich na het heengaan der Duitsch-nationalen versterking van links te verschaffen. De democraten hebben echter verklaard, dat zij alleen dan bereid zouden zijn tot de regeeringscoalitie toe _te treden, als de geheele regeeringspolitiek, in het bij- zonder in binnenlandseh-politick opzicht, gc- wijzigd wordt. Zij denken er niet aan, nu de nood aan den man is, in de bres te springen om alleen het verdrag van Locarno te help-en aannemen. Het lij-dt geen twijfel, meent het Hbld.. dat de sociaal-democraten hetzelfde standpunt zullen innemen. zoo zij ten minste niet bij voorba-at weigeren over een toetre- ding tot de coalitie te onderhandelen. DE ROODE OVERWINNING TE BERLIJN. Gistermiddag 1 uur was het voorloopig resultaat van de Berlijnsche gemeenteraads- verkiezingensociaal-democraten 74 zetels, communisten 42, Duitsch-Nationalen 47, dc mocraten 21, Duitsche Volkspartij 13, Econo- mische Partij 9, Centrum 7, Volkischen 3, Duitsch-socialen 3, onafhankelijke socia-lis ten 3. (Sociaal-democraten en communisten dus te zamen 116, de andere partijen 106). Na-dare mededeelingen over den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn dee len mede, dat de gemeenteraad „om" is. Tot dusver was er een burgerlijke meerderheid geweest (115 tegen 110); thans hebben de socialisten, onafhankelijke socialisten en com munisten te zamen de meerderheid, n.l. 119 zetels van de 225. Vooral de communisten zijn geweldig ver- sterkt uit de stembus gekomen. Hun aantal zetels steeg van 20 tot 42. De sociaal-democraten hebben eenige ze tels verloren zonder twijfel een gevolg van de nijpende duurte en de steeds to-enemende werklo-osheid terwijl de onafhankelijke socialisten vrijwel geheel in de pan zijn ge- hakt. Hun aantal mandaten daalde van 44 op 3. Klaarblijkelijk zijn hun kiezers en bloc naar links overgelocpen. De burgerlijke partijen hebben over het algemeen zware verliezen geleden, wat wel in hoofdzaak een gevolg is van de slechte opkomst. Slechts 60 pet. der kiezers hebben hun stem uitgebraeht. Alleen de democraten hebben het er heel go«ed afgebracht. Zij wisten hun aantal man daten van 17 op 21 te brengen. Ook de Duitsch-nationalen hebben vijf ze tels gewonnen. Vergelijkt men echter het aan tal stemmen, dat zij kregen (370.000) met dat,. hetwelk zij bij de rijksdagverkiezingen van December j.l. in Berlijn op hun lijsten ver- eenigden (549.000), dan blijkt hun aanhang in het afgelopen jaar toch geweldig te zijn geslonken. Vernietigend is da nederlaag, die de Duit sche Volkspartij heeft geleden. Haar aantal mandaten schrompelde ineen van 35 op 13 Het Centrum heeft zich als aitijd gehand- haafd. Het is met zeven zetels uit de stembus gekomen tegen acht, die het in den ouden raad had. Opvallend is de versterking van de rechts- radicate partij. De Volkischen, die in den vo- rigen raad geen enkel manclaat hadden, heb ben er thans 3 en de Duitsch-sociale partij van den beruchten anti-semiet Knuppel- Kunze (zoo geheeten naar de knuppels, waar- mede hij de Joden uit Duitschland dreigt te ranselen) kwam van 1 op 3 mandaten. De rechtsche bladen maken er zich onge- rust over, dat de socialisten met de commu nisten tezamen zullen gaan en een zooge- naamd „rood blok" zulen vormen. Vecl lust schijnen de socialisten hierin echter niet te hebben. Er hebben gedureride en na afloop van de verkiezingen herhaaldelijk bloedige botsin- gen tusschen rechts- en links-radicalen plaats gehad. De politie arresteerde in het geheel ruim 350 man. Een aantal personen werd bij de kloppartijen ernstig gewond; Bij de verkiezingen, waarvoor het aantal kiezers 2.935.908 bedraagt, werden uitge braeht 1.853.115 stemmen. Daarvan vcrkre- o-en de soc.-dem. 604.704, de Duitsch-natio nalen 385.426. de D. V. P. 111.432, de com munisten 347.382, de democraten 171.961, de economische partij 73.364, het Centrum 63.265, de onafhankelijk soc.-dem. 14 608, de volkischen 72.534, de Duitsch-socialen 25.200 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld over tien kleine partijtjes. DE POLITIEKE CRISIS IN frankrijk.. Eenige ministers hebben gister voor den aanvang van den kabinetsraad met Caillaux een onderhoud gehad. Painleve verzocht hem af te treden. Caillaux weigerde en op voor- stel van Briand werd de beshssmg verdaagd Tot heden. Uit de gesprekken na afloop van den kabi netsraad schijnt te blijken, dat er een groote ontspanning in den toestand binnen het ka binet heeft plaats gehad. De uiteenzetting van Caillaux' plannen zou een vrij gunstigen in- druk op zijn collega's hebben gemaakt. De kabinetsraad was om half twaalf ge- eindigd. Caillaux heeft een mededeeling van et minsterie van buitenlandsche zaken over- gelegd, waaruit blijkt, dat Franschen in het buitenland zijn overgegaan tot den verkoop van franken en den aankoop van Engelsche ponden. Caillaux heeft nu een onderzoek gelast door bemiddeling van den voorzitter van de vereeniging der agents de change en tevens een herziening van de bepalingen ten opzichte van het verhandelen van buitenland sche wissels. De minister van justitie heeft cnmiddellijk een onderzoek gelast ten eind vast te stellen, wie zich aan deze speculates hebben schuldig gemaakt. Caillaux heeft zijn financieele ontwerpen clczen, die vandaag in den kabinetsraad ver der behr.ndeld zullen worden. HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSGESCHIL. Uit Sofia wordt gemeld: De openbare meening keurt het besluit van de Bulgaarsche regeering goed om niet met Griekenland te onderhandelen, zoolang er nog Grieksche trcepen op Bulgaarsch grond- gebied staan. De beslissing van den Volken- bondsraad wordt met vertrouwen tegemoet gezien. In Bulgarije wint de overtuiging veld, dat de opmarsch der Grieken lang van te voren voorbereid was en o'ndernomen om de aan- dacht af te leiden van den binnenlandschen politieken toestand in Griekenland. Bij Petritzi is de toestand onveranderd. De Grieken zijn niet verder doorgedrongen, maar telkens wordt geweervuur gewisseld met de Bulgaarsche troepen. De uit het bezette gevluchte Bulgaarsche boeren konden hun bezittingen niet geheel in veiligheid brengen, en de langs de grens ge- vestigde Anatolische Grieken, die met de Grieksche troepen over de grens kwamen, plunderden het graan, de tabaksvoorraden en het huisraad. Tal van Bulgaarsche grens- posten zijn door de Grieken in asch gelegd. De gezanten van Frankrijk en Engeland te. Sofia hebben een bezoek gebracht aan den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken en de voldoening hunner respectieve regeeringen kenbaar gemaakt over het feit, dat Bulgarije het incident onmiddellijk naar den Volkenbond heeft verwezen. In de door den Griekschen gezant overhan- digde tweede nota aan de Bulgaarsche regee ring wordt betoogd, dat het overschrijden door de Grieksche troepen van de Bulgaar sche grens te wijten is aan de bezetting door de Bulgaren van eenige Grieksche posten. De nota zegt verder, dat de bezetting van Petritzi is geschied met de bedoeling, de Bul garen te dwingen, Grieksch grondgebied te verlaten. Op deze laatste nota heeft Bulgarije niet geantwoord. Volgens een Exchange-bericht uit Athene hebben Griekenland en Bulgarije door tus- schenkomst van Roemenie er in toegestemd hun troepen over de grenzen terug te trek- ken. Uit Sofia werd echter gister nog gemeld, dat de Grieken nog Bulgaarsche dorp-en be- schieten, waarbij tien noncombattanten wer den gedood, en dat de Grieksche troepen aan de grens ten zuiden van Petritjs een lcanon hebben opgesteld en prikkeldraadversperrin- gen aanbrengen, met het doel Petritzj te bom- bardeeren. DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZoNE. Voor de definitieve ontruiming der Keul- sche zone is nog steeds geen datum vastge- steld. In-dien deze zone zal worden ontruimd, zullen de aan den Rijn liggende Britsche troepen naar het district rond Wiesbaden verkiezingen, belangrijk toenam. De democra ten hebben volgens de tot dusver ingekomen berichten eveneens zich niet alleen gehand- haafd, maar hun positie zelfs belangrij-k ver- worden verplaatst. Men hoopt 15 November sterkt. De radicale vleu gel partijen hebben, voldoende gegevens voor de inkwartiering in Wiesbaden te hebben verkregen, waartoe de medewerking der Franschen is ingeroe- pen. Voorts hoopt men, dat dan de ontrui ming aanvang December kan beginnen, zulks ter ondersteuning van het succes van Locar no. Voor Februari'a.s. zal zij evenwel niet zijn geeindigd, in verband met practische moeilijkheden. Het is mogelijk, dat de pas aangekomen troepen rechtstreeks naar Wies- baren worden gedirigeerd. Ten einde te voor- komen, dat de bruggehoofden tijdelijk onbe- waakt zullen zijn, zullen de Britsche troepen de Fransche troepen onmiddellijk bij hun vertrek aflossen. Naar de „Sunday Times" meldt, zal de Gezantenraad die de Duitsche nota zal be- spreken, waarschijnlijk den datum der o-nt- ruimirfg vaststellen. Aan Britsche zijde heerscht een sterk verlangen, om met het oog op den te Locarno getoonden wederzijdschen goeden wil, de positie van Luther en Strese- mann niet onnoodig moeilijk te maken en bij het Britsche departement van Oorlog op me dewerking aan te dringen, ten einde de oppo site der Duitsch-Nationalen niet in de hand te werken. De correspondent van genoemd blad zegt, dat de verhalen over de vernietiging van oor- logsmaterieel bij Krupp sterk zijn overdre- ven. De moeilijkheden bestaan uitsluitend nog in verband met de veiligheidspolitie en den general en staf. De con trole-commissie is be reid toe te staan, dat Duitschland 180.000 man politietroepen van alle categorieen handhaaft. Evenwel is de commissie niet be reid toe te staan, dat zij in militaire barak- ken in de groote centra worden ingekwartierd en evenmin hun militaire uitrusting en de cavallerie, die daartoe behooren, te handha- ven. Ten aanzien der Rijksweer en den staf van het Rijksweerministerie handhaaft de com missie haar eisch tot oplosisng of verminde- ring van enkele afdeelingen in het ministerie. De geallieerden verzetten zich eveneens te gen "de handhaving van hoofdeommandant van de Rijksweer met klaarblijkelijk autono me macht, daar een chef van den staf, die direct ondergeschikt is aan het ministerie, de eenige wettelijke organisatie is, die het vre- desverdrag van Versailles toelaat. De Gezantenraad komt Dinsdag bijeen om de nota der Duitsche regeering in zake de vervulling der entwapenings eischen te be-han delen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Gemeld wordt, dat troepenbewegin-gen en vervoer van oorlogsmateriaal in Transbai kali plaats vinden. Verondersteld wordt, dat de boljewisten toebereidselen treffen, om een belangrijke troepenmacht naar M-ongolie te zenden. Sommige afdeelingen der troepen van Feng zijn uit den omtrek van Peking terugge- roepen en naar het N-oorden verplaatst Voorzoover men kan opmaken, h-oudt Feng zich nog afzijdig. De gouverneur der provincie Honan ont- kent nadrukkelijk, da-t eenige militaire actie van zijn kant zou plaats vinden en deelt me de, dat het spoorwegvervoer over de Loeng hai-lijn normaal functio-nneert. Er heeft te Peking een onbelan-grijke de monstratie van studenten en anderen tegen de Zondag geopende douane-conferentie plaats gehad. Naar gemeld wordt hebben de plaatselijke Chineesche organisaties te Hankau zich be reid verklaard een leening van een millioen dollar ter beschikking te stellen ten behoeve van Woe Pei-foe's expeditie naar het Noor- den. STAATSGREEP IN NICARAGUA. Ex-president Chamorro, de leider der con scrvatieven in Nicaragua, is Zondag de stad Managua binnengerukt en heeft decitadel be zet. Het garnizoen sloot zich bij de beweging aan. De conservatieven hebben president So lerzano verzocht dc libera-len uit de regeerin. te zet ten. Later op den dag kwam bet tot een botsing tusschen de conservatieven en de politic warbij 11 personen werden ged-ood en 13 ge wond. De conservatieven slaagden er in, cen deel van de stad te blijven bezetten. Gemeld wordt, dat president Solerzano het verzoek der cpn-servaticven heeft ingewilligd ten einde verder bloedvergieten te voorko men. DE LANDDAGVERKIEZINGEN IN BADEN. De verkiezingen in Bad-en hebben een rus- tig verloop gehad. De deelneming was betrck kelij-k gering, volgens een bericht uit Mann heim aan de Tel. en schommelde tusschen 56 en 70 pet. Volgens de tot dusver bes-chikbare berichten uit het land hebben Centrum en so-cia-al-democratie, zooals trouwens niet an -ders te verwachten was, zich gehandhaafd Het rechtsche bl-ok, bestaande uit Duitsch Nati-onalen en Lande-sbund, is sterk achteruit gegaan, in ver-scheidene districten zelfs met de helft. De winst is.g-oeddeels aan de Duitsche Volkspartij gekomen, die, vergelcken met het vesulta-at van de jongste rijksdagverkiezin gen, zich gehandhaafd heeft en vergeleken met het resultaat van de jongste landdag- voor zoover thans te overzien va.lt, -ernstige verliezen geleden, met name de Volkischen. DE FRANSCHE IN SYRIe. Nadat de Franschen concessie hebben ge- daan ten aanzien van het bedrag en dc beta- iing der schadelo-osstelling door Damascus, is de situa.tie gemakkelijker geworden en wekt volgens de laatste berichten geen ongerust- heid meer. Het schijnt, dat bij den opstand zcowel Moslemsche Circassiers ais Arme- niers betrokken zijn geweest en dat deze hoofdzakelijk een gevolg van p-ersoonlijke grieven is geweest. De Circassiers hebben des-tijds de Fransche vrijwillig in den strijd in Djebel-Druse gesteund. DE POOLSCHE OPTANTEN- KWESTIE. De beslissing om.niet voort te gaan met de uitzetting der Duitsche optanten is door het Poolsche kabinet bekrachtigd. Van de 2000 optanten die op 1 November Polen zouden moeten verlaten, zullen van dezen maatregel evenwel slechts 700 kunnen profiteeren, daar de overigen reeds vertrokken zijn. Deze heb ben hun goederen echter nog niet verkocht en hebben het recht, ze ieder jaar te bezoeken en zich na vijf jaar wederom in Polen te ves- tigen. De optanten, die op 10 Juli 1926 Po len zouden moeten verlaten, zullen eveneens onder het nieuwe verlof vallen om te blijven. Men hoopt, dat dit besluit hetwelk is geno- men, zonder dat eenige eisch tot tegenpresta- tie aan Duitschland is gericht, de positie der Duische regeering in verband met het ver drag van Locarno zal versterken. ANTI-RUSSISCHE BETOOGING TE PARIJS. f) Bij de uitdeeling der belooningen aan de deelnemers aan de tento-onstelling van deco- ratieve kunst, tijdens den optocht der buiten landsche vla-ggen, weerld-onk gefluit op het oogenblik dat de Sovjetvlaig v-oor den presi dent der republiek bc-og. Toen de vertegen woordiger van het Sovjetcommissariaat het podium beklom, werd er weer gefloten en weerklonken vijandige kreten, die door de politie stvoedig werden onderdrukt. DE DALING VAN DE FRANSCHE FRANC. De Fransche minister van justitie heeft den proeureur-generaal van het parket van de Seine opgedragen een onderzoek in te stel len o-m de sohuld'igen te ontd-ekken der dating van den frank. Op bevel van den minister van financien is dezen middag in verseheide ne Parijsche banki-nstei-lingen een onderzoek gedaan naar de valuta-operaties. DUITSCHE MACHINES VOOR RUSLAND. Volgens de „Vossische Zeitung" heeft de afdeeling voor machinerieen voor de Russi s-che handelsvertegenwordiging in Duitsch land in de laatste 8 dagen met 32 Duitsche firma's consignatiecontracten gesloten voor de levering van machines tot een totaal be drag vai: circa 15 millioen mark. De levering moH binnen 6 weken gesehieden. De Ehiit sche firma's staan een crediet van 6 maanden toe. Er wordt verder onderhandeld over be stellinoen van 5 millioen mark. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND BIJEEN. De zitting van den Raad van den Volken bond inzake het Grieksch-Bulgaarsche ge schil is te zes uur hedenmiddag geopend. DT ITALIAANSCHE REGEERING EN HET VATICAAN. Een nota van het Vaticaan doet de instruc- ties weer van kracht worden, volgens welke alle besprekingen van geestelijken van alle rangen met de Italiaansche regeering niet kunnen worden toegestaan of geduld zonder voorafgaand overleg met den ka-rdinaal staatssecretaris. NA DE FASCISTISCHE HERRIE TE FLORENCE. Een nieuwe lijst van leden van de afdee ling Florence der fascistische partij, die uit de partij zijn gestooten in verband met de jongste o-nlusten, is thans gepubliceerd. Het aantal uitgesto-otenen is daarmee op 51 ge komen. De meerderheid van de personen, die ver antwoordelijk zijn voor de begane moorden, is thans, naar beweerd wordt, gearersteerd, en de politie zoekt nog naar de enkele over- blijvenden. De toestand te Florence is op- het oogen blik rustig. DE COMMUNISTEN-PUTSCH IN 1923 TE HAMBURG. De in verband met de putsch van October 1923 door de rechtbank alhier tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeelde cemmunisten- leider Rijksdagafgevaardigde Urbahns is thans, ingevolge de uitspraak in hoogere in stance, op vrije voeten gesteld. Het ITansea- tische Oberlandengesticht heeft nl. beslist, dat voltrekking van vestingstraf aan een Rijksdaglid, zonder een speciaal besluit van den Rijksdag ontoeJaMbaar is. ONTOELAATBARE CARICATUREN. Gister heeft te Londen een proces tegen de „Evenng News" plaats gevonden. Dit blad had cariaturen gepubliceerd van de gearres- teerde communisten. Hun verdediger had daarop een klacht ingediend tegen dit blad, oindat de carieaturen een volgens de wet on- wwiiaaiiHBHBa toelaatbaren nvloed zouden kunnen uitoefe- nen op de et geven uitspraak. De verantwoor- delijke redacteur van de „Evening News" is, in gevolge deze aanklacht, heden wegens „contempt of cpurt" tot een boete van 100 pond sterling veroordeeld. MUSSOLINI OPTIMISTISCH. De „Sunday Times" publiceert een artikel van Mussolini, waarin hij een kort overzicht geeft van den srijd der fascisten om de macht in Italie, de tot stand gefc-rachte her- vormingen constateert en een uiteenzetting der gevolgde methode geeft. In den loop van di jaar werd een groote stap vooruit gedaan. Het keerpunt werd ingeluid, aldus Mussolini, door mijn rede in Januari j.l., toen ik aan- kondigde, de geheele situatie in 48 uur tot klaarheid te zullen brengen. Hiermede was onze tegenaanval ingezet. Het succes was volkomen en was van invloed op vele Italia- nen, die waren begonnen te twijfelen. Drie campagnes zijn thans door mij inge zet: die voor den lire, voor broodgraan en voor Zuid-Italie. Alle drie zijn in vollen gang en ieder is van groote beteekenis, daar thans het fascisme alleen heerscht. De overeenkomst tusschen de werkgevers-federaties en de fas cistische vakvereenigingen is van veel be- lang en verschaft aan laatstgenoemden een monopolie. Nimmer was on^e basis steviger dan heden. Van het fascisme is niets te vreezen voor het buintenland. Niet alleen zijn alle pogin- gen om vijandelijkheden tegen de daschten te scheppen, mislukt, en belachelijk geworden, er is zelfs een steeds toenemende sympathie met het fascime. Het is van belang op te merken, dat het aajital personen in Frankrijk en Engeland, die de wonderbaa-rlijke eigem schappen van het li-beralis-me beginnen te wantrouwen, voortdurend to-ene-emt. He-t is zdfs mogelijk, dat'het grootste deel van Europa binnen korter of langer tijd min of meer faseistisch zal zijn. EEN BEWUSTELOOZE TRE1N- MACHINIST. Toen de trein Montmareau—Bordeaux Za- terdag Angouleme was gepasseerd. wilde de machinist kijken of een signaal veilig stond en keek daartoe met zijn hoofd boven de lo- comotief uit. De trein reed juist onder een brug.daor en het hoofd van den machinist kreeg een hevigen klap, die den man bewus- teloos deed neervallen. De stoker kende de machine slechts ten deele en probeerde wan- hopig de remmen aan te draaien. Nadat de noodrem was gebruikt, kwam de trein einde- lijk langzaam tot stilstand. De machinist van een goederentrein in het station van An gouleme bracht den trein verder naar Bor deaux. HEVIGE- STORM IN AMERIKA. Een hevige storm heeft gewoed in de Oos- telijek en Zuidelijke staten van Amerika. Te Troy (Alabama) werden 16 personen ge dood. Te New-York bedraagt het aantal dooden drie. Daken van huizen in de vo-orsteden wer den losgeslagen en veel schade werd aange- richt aan schepen in de haven. Verscbeidene lijnbooten hebben d-raadloos geseind, dat zij later zullen aankomen. Zeventien van de drie-en-twi-ntig Ameri- kaansche marine-watervliegtuigen, die te Bal timore lagen te wachten op de vlootrevue, zijn tijdens den storm van hun meertouwen losgebroken en het strand opgejaagd. Zeven toestellen zijn totaal vernield. De andere zullen wellicht gedeeltelijk beho-uden blijven. Er was niemand aan boord. DE CYCLOON IN DE PERZISCHE GOLF, De cycloon in de Perzische Golf was zeer ernstig, maar het aantal slachtoffers, waar- omtrent authentieke cijfers worden verzameld, is overdreven voorgesteld, zegt een bericht d.d. gister. GEDENKTEEKEN VOOR HIPPOLIET MEERT. Zondagmiddag is te Gent een gedenksteen onthuld op het graf van Hippoliet Meert, den het vorig jaar in Nederland overleden Vlaamschen strijder. Men herinnert zich, dat bij het overbren- gen van het stoffelijk overschot van Meert te Gent zich ergerlijke tooneelen afspeelden, waarbij de politie op al te krachtdadige wijze ingreep. Het gemeentebestuur van Gent had de plechtigheid toegelaten op voorwaarde, dat de gedenksteen geen aanstootgevende inscrip- tie zou bevatten. De inscriptie luidde: ,,1865 —1925, Hulde van Groot-Nederland aan Hippoliet Meert, stichter van het Algemeen Vlaamsch Verbond, Professor aan de Viaam- sche Hoogeschool, Lid van den Raad van Vlaanderen. Hij stierf als martelaar in den Vrijheidskamp van Vlaanderen. Vergeten wij hem nooit." Het Genfsche gemeentebestuur was ech ter van oordeel, dat de qualificaties „lid van den Raad van Vlaanderen", en „martelaar" ongewenscht waren en had order gegeven de ze woorden te schappen. De familieleden van Meert waren hiertegen opgekomen, zoodat er geen gelegenheid meer was dit voor de plechtigheid te doen. Vandaar dat de ge- wraakte opschriften met zeildoek waren over- dekt. Naar de Brusselsche correspondent van het Hbl. (die van overschilderen der gewraak- te opschriften spreekt) meldt, hadden de lei- ders der frontpartij den burgemeester in kort geding voor den rechter gedaagd wegens ALRMAARSCHE tOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1