Alkmaarsche Gourant ===e~~Fel s lletonT""™" Retsgenoote. Konderd Zeven en TwMigste Jaargang, Dinsdasr 27 October. WEET QIJ DIT WEL? JSo. 253 1925 ^tadsnieuws. REKENING STEDELIJK MUZIEK- KORPS OVER 1924. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan de rekening der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Muziekkorps over 1924, Het onderzoek van deze rekening heeft tot gieen opmerkingen aanleiding gegeven, Onder overlegging van het advies der Commissie van Bijstand voor de financien stellen zij voor het volgende besluit te ne- men. De Raad der gemeente Alkmaar Gezien de rekening der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Muziekkorps over 1924; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage No. 146 tot 'sRaads handelingen Besluit: vcornoemde rekening goed te keuren in ont- vang en uitgaaf op ,f 6323.12. S ALAR IS D. TAUBER an bijllage No. 147 schrijven B. en W.: pen 28 s ten Mei j.l. stelde Uwe Vergade- tfeig om bericht en raad in ooze handen een verzoek van het Bestuur van de Afdeeling Alkmaar van den Centralen Nederiandschen Ambteuaarsbond van 20 Mei j.l., strekkende om de aanstelling van den heer D. Tauber met ingang van 1 Januad 1920 tot opzich- ter-teekenaar bij den dienst der Gemeentewer- ken alsnog te doen terugvverken tot 1 Juli 1911, dlat is den diatom zijoer indiensttreding bij de Gemeente. Wij deelen U naar aanleiding van dit ver zoek het volgende mede: De heer dauber trad op 1 Juili 1911 in dienst der gemeente, en wel krachtens besluit van het toenmalig College van Burgemeester en Wethouders van 17 Juni 1911, daarioe be- voegd ingevolgc de destijds geldende veror dening Gem. blad 141. De titel zijner' iunctie was volgens zijn aanstelling „Boeikhouder- teekenaar", wel'ke functie verm-eld! stond in de destijds geldende verordening Gemeenteblad 329 en sedert dien in de cpvolgers dezer ver ordening, Gem. bladen 372, 396, 425, 447, en 558. Hij werd bezoldigd overeenkcmsti het voor deze fumctie vastgestelde salaris. in 1919 werden voor het eerst de functies in groepen ingedeeld en voor iedere groep een bepaalde bezoldiging vastgesteld: Gem. blad 652.. Hierbij werd de functie van boek- houder-teekenaar afgeschaft, doch in groep IV de functie van teekenaar, in groep V de f uncties van boekhouder en opzichter opgeno men. Een. en ander maakte een herziening van de aanstel'lmg van den heer Tauber ooodzakelij'k, waarbij uit overweging, dot zijn boekhouderswerkzaamheden slechts bij- komstig waren (met ingang van 16 Januari 1920 werd dan ook de heer Boots en niet de heer Tauber tot boekhouder benoemd) de aan stelling in die van „teekenaar" werd gewij- zigd. Kort daarna ward de heer Tauber (inge volge de toen geldende verordening Gem. blad 371 bij Raadsbesluit bevorderd tot op zichter: Raadsbesluit van 10 Juni 1920, bij lage 66. Deze bevordering ges-chiedde gere- kend te zijn ingegaan 1 Januari 1920, waar bij hem met toepassing van art. 17, laatste lid, Gem. b-lad 652 twee periodieke verhoo- gingen in zijn nieuwen rang werden toege- kencl. Terzel-fder tijd kwam daarbij in behan de ling een adres van hetzelfde afdeelingsbe- stuur dat ook thans tot Uwe Vergadering heeft gei-equestreerd. In dit adres werd de s-telling verdedigd, dat de door den heer Tau ber verrichte werkzaafnheen eigenlijk reeds van den beginne af aan meer die van een opzichter, dan die van een teekenaar waren geweest, in verband waarmee het thans niet zoozeer zou gaan om een bevordering, als wel om herstel eener font in de oorspronkelij- ke aaristelfing, met als gevolg, dat de datum van ingang der aanstelling tot opzichter niet moest worden gesteld op 1 Januari 1920, maar op 1 Juli 1911 met de daaraan ver- bonden financieele consequenties. Uwe Vergadering heeft dit betoog toen evenwel niet aanvaard en geen reden gezien waarom de titel der functie vanden heer Tauber, nadat daartegen gedurendt zoovele jaren geen bezwaar was gerezen, thans op eens als onjuist zou moeten worden erkend Het verzoek van het afdeelingsbestuur werd derhalve afgewezen. 1 Later is de heer Tauber op deze zaak in een adres aan ons college nog eens terugge- kom-en; wij bebben hem hierop evenwel ge- antwoord, dat wij geen aanleiding zagen 1 om Uwe Vergadering voor te stellen zijn verzoek ih te wiligen of eenigen anderen Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde verialing van W H. C. 52) Fabrice de Mauve is een bewonderens- waardig kunstenaar. Om het verblindena schoone spel van schitterende, onverwachte woorden te karakteriseeren, is men geneigd zijn toevlucht te nemen tot een verouderde vergelijking en te zeggen dat hij met ideeen en woorden jongleert... maar 't gaat ge- paard met een geheimzinnige kracht, waar- door ideeen en woorden vonken schieten, een weerschijn verkrijgen, en goud en edelge- steenten worden in de illusie van't oogen- blik.... Men is verbulft en verrukt... Op 't dinei der Mauriceaus bleef de dich- ter zich zelf gelijk en overtrof zich zelf mis- schien. Van tijd tot tijd antwoordde iemand hem en die iemand was dikwijls ,,Willem de Zwij- ger". Hoewel hij oogenschijnlijk zonder iro- nie of vijandigheid sprak, moet ik toch beken- nen dat ik me aanvankelijk afvroeg of zijn standvastigheid, die overigens zeei- hoffelijk was, om het nooit met mijnheer de Mauve eens te zijn, niet haar oorsprong vond in een systemati8chc oppoeitie waarin hij, door an- maatregel met betrekking tot zijn salari-. te nemen, waardoor zou worden teruggekomen op het standpunt, dat Uwe Vergadering nu eenmaal indertijd ten aanzien van deze zaak had ingenomen. Het komt ons voor, dat dit ook thans nog de eenig juist wijze van handelen is. De zaak is vijf jaren geleden door Uwe Vergadering in den breede besproken. Nieuwe feiten heb- ben zich sedert dien niet voorgedaan. Het schijnt ons toe, dat onder deze omstandighe- den aan de destijds gevallen beslissing be- hoort te worden vastgehouden. Wij stellen U derhalve voor ons te machtigen dienover- eenkomstig aan het afdeelingsbestuur te be- richten. Een der leden van ons College stelt er evenwel pdjs op van zijne afwijkende mee- ning ten deze te doen blijicen. Dat lid1 kan zich geheel vereenigen met het ter rake uitge- bracht advies van de Commissie van over- leg voor ambtenaars-aangelegenheden d.d. 21 Augustus 1924. BESLISSING BEVORDERING LEERLINGEN GYMNASIUM. Burg, en Weth. schrijven in bijl. No. 145: Den 28en Februari 1924 stelde de Raad om bericht en raad in handen van B. en W. een adres d.d. 26 Januari t.v. van het Bestuur van het Genootschap van Leeraren aan Ne- derlandsche Gymnasien, verzoekende de be vordering der leerlingen aan het Gymnasium te doen geschied°n door de lecaren als de meest tot oord--e,en bevoegden. In verband daarmeds cneifo n wij op dat deze bevordering tot nu *oe ing.-volge ar- tikel 8 der Verortenrng voor har Gymnasium (Gemeenteblad Nr. 276) ge^chiedt door Cu- ratoren rector en leeraren gehoora. Curatoren r*e?ldfii ons drsgcv>aagd med6, dat naar hunne meening het bestaande sys- teem in de praktijk heeft voldaan, en ook daarom handhaving daarvan wenschelqk wordt geacht, omdat het contact tusschen het Gymnasium en hun college daardoor wordt bevorderd. Wij hebben gemeend omtrent aeze aange- legenheid eveneens het advies te moeten m- winnen van der, Inspecteur de-- Gymnasia. Het komt den Inspecteur ong°\yrnscht voor de be'shssing ever de bevordering der leer lingen in alle gevallen uitsluitend te leggen in handen van rector en leeraren. Hij is van oordeel, dat in den regel deze b.slissmg al- leen aan hen behoort overgelaten te worden, doch, mocht de rector of een greote minder- held der leeraren (b.v. 3 of 4), die gestema hebben over een bevordering van een Id ling, bezwaar hebben tegen een desbetreffend besluit, dan behoort z.i. of de rector of deze minderheid hun bezwaren te kurnen mede- deelen aan het College van Curatoren dat in dit geval de eindbeslissing heeft Naar aanleiding van dit advies van den In specteur hebben wij nader aan Curatoren ver- rocht ons te willen mededeelen of kennisne- ming daarvan hun aanleiding geeft ter wijzi- ging van hun vorengenoema standpunt. Cu ratoren antwoorden hierop ontkennend. Zij merken allereerst op, dat in het advies niet wordt gemotiveerd, waarom de bevorde ring der leerling-en in handen van rector en leeraren behoort te worden gelegd, terwijl zij verder herhalen, dat het bestaande sys- teem nimmer tot eenige klacht heeft geleid en goed heeft voldaan. Zij meenen bovendien, dat de jaarlijksche bemoeiing, welke zij thans met de bevordering der leerlingen hebben, niet alleen het wederzijdsche contact bevor- dert, maar ook hen beter in staat stelt een bepaaiden en door langdurige ervaring ge- ijkten maatstaf aan te leggen dan wanneer slechts van tijd tot tijd hunne beslissing zou warden gevraagd. Kennisneming van de betreffende stukken heeft ons ter toe geleid ten slotte aan hand- having van het bestaande stelsel de voorkeur te geven, waarom wij Uwe Vergadering voor- stellen ons te machtigen, aan het Bestuur van Tiet Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasien, als beschikking op zijn adres d.d. 26 Januari 1924 te berichten, dat Uwe Vergadering geen termen aanwezig acht om wiiziging te bren- gen in de geldende bepaling, volgens welke de bevordering der leerlingen van het Gym nasium door Curatoren geschiedt. GEVANGENISPERSON'EEL ALKMAAR. De Afdeeling Alkmaar van den Bond van Personeel bij de Gevangenissen enz.in bui- tengewone vergadering bij een; betreurt met ieedwezen de mededeeling der Regeering inzake intrekking van een nood- uitkeering aan het Rijkspersoneel constateert dat de tcestand, waaiin dit per soneel, dus cok het gevangenispersoneel, ver- keert, absoluut van dien aard is, dat het nocdzakelijk is, dat de Regeering deze beslis sing ongedaan make; besluit levels deze motie ook kenbaar aan haar hqe-'-!,'°V'uir te maken. Het bestuur der afd. Alkmaar voor Inwen- dige Zending heeft besloten met het oog op de weersgesteldheid, met de wekelijksche marktprediking bij de Kapelkerk op te hou- den. Toch hoopt zij dit werk voort te zetten door het doen van huisbezoek, colportage en tractaatverspreiding Zondagschool, en het houden van Evangelisatie- en Zendings-sa- menkomsten. Besloten is om op Donderdag 29 Oct. om half acht in het gebouw „Waakt en Bidt" de eerste Evangelisatie samenkomst te houden, waar hoopt te spreken de heer Joh. van Kem- pen, van de stadzending te Amsterdam over het onderwerp: „Het Levensdoel". De Chr. Zangvereeniging „Emanuel" van Alkmaar zal daarbij eerfige llederen zingen. Niet alleen begunstig'rs en leden, maar ook de vrienden, die wekelijks getrouw de markt prediking bezoeken, worden uitgenoodigd, deze samenkomsten te bezoeken. De toegang is vrij. Gemengd Nienws. INWENDIGE ZENDING. Men schrijft ons naar aanleiding annonce in dit blad: NEDERLAND „UNTER DEN LINDEN" Zooals wij reeds meldden, is den Haag- schen architect Van Eesteren de eer te beurt gevallen, de prijsvraag voor het oplossen van het Berlijnsche Unter den Linden-vraagstuk te winnen. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Van Eesteren aan de Tel. het volgende verteld: Deze prijsvraag werd uitgeschreven door het Intern. "Tijdsciirift voor Stedenbouw en is een z.g ideeen-prijsvraag. Bij de na-oorlog- sche onwilckeling vail Berlijn kwam men vooi bepaalde moeilijkheden te staan; nu zochi men niet naar middelen om elk dezer moei lijkheden afzonderlijk op te lossen, doch naar de idee, die de groote lijn behelsde, volgens welke men in de toekomst genoemde ontwik- keling in goede banen kon leiden. In 't bij- zonder was dit voor Unter den Linden van het grootste belang, omdat deze straat, die een Europeesche vermaardheid geniet, haar cachet dreigde te verliezen. Hiertegen nu heeft Van Eesteren een middel gevonden. Na- tuurlijk is het niet zeker, dat de overheid ge- bruik zal maken van het, in een door particu- lier initiatief uitgeschreven prijsvraag, be- kroonde ontwerp; toch bestaat hierop veel kans, daar de directeur van stadsontwikke- ling een van de voornaamste leden der jury was. Unter den Linden bestaat thans uit drie gcdeelten: twee „historische"- met daar tus schen in het moderne gedeelte. De omgeving van de Parizer Platz en den Brandenburger Tor eenei'zijds en die van de Platz am Zeug hause, de Opera en de Bibliotheek anderzijds hebben haar historisch aanzien behouden; we vinden daar, naast de genoemde gebouwen nog paleizen en regeeringsinstellingen van vcornaam cachet. Daartusschen lagen vroe ger de groote patriciers-woningen e.d.waar- van echter verschillende in den loop_ der laatste jaren veranderden in moderne winke! huizen, zoodat het aanzien van Unter den Linden onevenwichiig werd hetzelfde, wat we b.v. ook bij het Haagsche Voorhout zien gebeuren Van Eesteren heeft het vraagstuk in dien geest opgelost, dat hij de tegenstelling tus. schen Unter den Linden als prachtstraat en als zakenstraat nog wil verscherpen, om zoo- doende de waarde van beide juist in die scherpste tegenstelling, te verhoogen. Hiertoe wil hij de zuiver-historisch gebleven gedeei- ten behouden, doch het midden-gedeelte zui- ver-zakelijk maken, echter zoo, dat het histo risch- en het zakelijk gedeelte een harmomsch geheel vormen. Hij heeft een drievoudig even- wcht willen scheppen, n.l. tusschen oud en nieuw, tusschen hoog en laag, tusschen straat- en wandelvlakte. Hij stelt zich daar om voor dit middengedeelte het volgende aanzien te geven: Aan den Noord-Rand wil hij losstaande huizenblolcken plaatsen, zcodat de zon gele- genheid krijgt daar tusschen door haar spel van lictb en schaduw op de Zuidzijde te spe- len. Deze Zuid-zijde zal uit een massief hui- zenblok bestaan, dat eenerzijds wordt afge slcten door den Brandenburger Tor dien Van Eesteren als „grondmaat" voor het ge- heele werk gebruikte anderzijds door een skyscraper. Voorts meet zij, volgens het ont werp a.h.w. trapsgewijs worden gebouwd; d. w. z. ze zal bestaan uit lage voorgebou- wen (maximaal drie verdiepingen) en hoogc achtergebouwen. Van Eesteren stelt zich dan verder voor, dat de lage gebouwen als winkels zuilen worden gebruikt, de hooge voor kantoordoeleinden; de eersten krijgen een arcade en op het dak terrassen; de laat- sten zouden hun ingang hebben in overdekie straten, welke als gangen door de. parterres der voorgebouwen heen zouden loopen. Tevens heeft Van Eesteren de verbreeding der Friedrichstrasse in zijn ontwerp opgeno men, ten einde het verkeer daar ter plaatse te verbeteren. Van Eesteren zelf is een weinig verhaasd, eener dat zijn ontwerp bekroond werd, omdat het zoo hypermodern is en zijn op gelijke leest geschoeid ontwerp voor de Rokin-prijsvraag. door een jury, met Berlage als voorzitter werd afgewezen. Wel typisch vindt hij het dus, dat hetgeen vooruitstrevend Nederland verwerpt, door modern Duitschland gretig wordt aan vaard. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. In geen enkel jaar is de waarde van den Nederiandschen uitvoer van bloembollen, knollen en wortels van siergewassen zoo Oroot geweest als dit jaar. Hoewel slechts statistische gegevens aangaande dezen uit voer over de eersfe 9 maanden van dit jaar bekend zijn, kuivnen wij dit met gerustheid zeggen, zooals uit onderstaande gegevens blifkt. Augustus en September zijn de uit- voermaanden bij uitnemendheid, die gewoon- lij-k te zamen ongeveer 90 pet. van den jaar- lijkschen uitvoer voor haar rekening nemen. In de eerste 9 maanden van 19201925 was de Nederlandsche uitvoer van bloembol len, enz. de volgende: 1 Jan.—30 Sept. Uitvoer vanbloem- bollen enz. 1920 14.446 ton 1921 20.220 1922 21.104 1923 21.859 1924 23.124 1925 28.085 In de eerste 9 maanden was de waarde van dezen uitvoer dus reeds 14.5 millioen groo- ter dan in Jan.-Sept. 1924. De totale waarde van dezen uitvoer in de laatste 8 jaren was de volgende: 1917: 7.917.732; 1918: 8.053.774; 1919; f 17.495.072; 1920: 19.547.884; 1921: 22.437.000; 1922: 22.641.000; 1923. 26.383.000 en 1924: 29.986.000, zoodat de waarde van dezen uitvoer over de eerste 9 maanden van 1925 reeds bijma /II millioen hooger is dan over het geheele jaar 1924, dat de hoogste uitvoerwaarde had der laatste ja- a 17.592.692 20.197.019 19.938.000 23-263.000 26.351.000 40.886.000 Een zaak, die geregeld adverteert, zal meer bekend raken en meer nieuwe klanten krilgen, dan een zaak, die niet adverteert en al leen maar steunt op vroegere connec- ties en ouden naanw 6 Wilt ge In nikmaar en omstreken steeds meer bekend worden, meer de aandacM trekken, dan kunnen we 0 slechts dien eenen goeden read geven: ADVERTEERT IN DE ALKMflflRSCHE COURRNTI tipathie gedreven, behagen schepte en die hij daardoor reeds bij voorbaat in zich voelde opkomen. Maar spoehig kon ik constateeren. dat dit volstrekt niet het geval was. Dat Willem geen enkel denkbeeld met mijnheer de Mauve gemeen heeft. noch op het gebied der politick, noch op dat d^ moraal en evenmin op het gebied der litteratuur, vindt zijn oorzaak in dingen, die eenerzijds aan de oppervlakte liggery en anderzijds zeer diep zijn gelegen Die twee mannen zijn niet van een zelfde ras Hun innerlijk wezen, hun natuur en hun karakter zijn het, die er zich tegen verzetten om ooit het zelfde te den- ken, te gevoelen en op dezelfde wijze over iets te redeneeren Willems tegenwerpingen waren even kort scherp omlijnd en krachtig, als de uiteen- zettingen van Fabrice overvloedig en para- doxaal waren. Na het gevoel van door deze meegesleept en daarin verdronken te zijn, kreeg men een Iffeetje den indruk van door gene te worden vastgepakt en gered. 't Diner scheen me langen de soiree ook. Er waren drie bridgetafelties klaar ge zet, en ze werden zoo vlug en zoo volledig bezet, dat de salons leeg schenen De men- schen, die niet „bridgden", vroegen toen of er iemand was, die „wat muziek wilde maken" Een dame zong fluisterend met een heimwee- stem het ,,Heure exquise" van Verio inc. op de melodie van Reynaldo Hahn en toen was ren. De Vereenigde Staten ontvingen in Janu ariSeptember 1925 uit ons land aan bloembollen, knollen en wortels van sierge wassen voor 15.185.000; Groot-Brittan- nie voor 11.250.000; Duitschland voor 5.668.000; Zweden voor 2.734.000; De nemarken voor 1.751.000; Canada voor 1.453 000; Ncorwegen voor 756.000; Frankrijk voor 572.000; Finland voor 296000; Polen voor 203.000; Zwitser- land voor 171.000; Ierland voor 159.000; Cechoslowakije voor 163-000. DOODELIJK ONGEVAL BIJ MOTORWED5TRIJDEN. Bij de wedstrijden van de Frankfurter L icht-Motorrad Klub in het Stadion te Frankfort heeft Zon dag een erasing ongeluk plaats gehad. In de klasse voor motoren tot 350 c.M.3 trachtte Schafer (Frankfort) in een bocht K. Schmidt (A. Schaffenburg) voorbij te komen, hetgen hem evenwel niet gelukte. Hij wilde daarna oderlangs voorbij, maar kwam daarbij op de z.g. sprintbaan terxht die op een snelheid van circa 110 K.M., zooals hier werd bereikt, natuurlijik niet be- rekend bleek. Schafer viel en vloog de bocht op. Arthur Weiss, een breeder van den be- kenden renner Jean Weiss, die juist lamgs reed, kwam daardoor tegen het hek terecht, deed een emstigen val en gaf na enkele minu ter. den gesst. Schafer werd gewond. De wedstrijden werden onmidtielliik gestaakt. HET GEORGANISEERD OVERLEG BIJ DE SPOORWEGEN. Donderdag zal een conference plaats hebben tusschen de directie der Nederland sche Spcorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende personeelorganisaties, ter bespreldng van de voorgestelde wijzigingen in het R.D.V. 1921. Als een der belangrijksie punten voor het personeel zal behandeld wor den een voorstel van de Nederlandsche Ver- eeniging, St. Raphael en de Prot Christ Bond om in het R.D.V. de bepaling op te ne men. dat alleen aan het georganiseerd over-, leg kunnen deelnemen vakvereenigingen van personeel, als zodanig door de directie er kend, die voor alle categorieen van personed cpenstaan. De bedoeling hiervan is, voortaan geen categorische bonden mee te laten spre- ker in personeelaangelegenheden, welke toch zeer vaak een algemeen karakter heb ben. Indien een dergelijke bepaling in het nieuwe R. D. V. wordt opgenomen, zal de Bond van ambtenaren in dienst bij de Neder landsche Spoorwegen voortaan van het geor ganiseerd overleg zijn uitgesloten Bedoeld voorstel vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij het stemmen in den loonraad de vertegenwoordiger van den Bond van amb tenaren het mogelijk heeft gemaakt, dat een loonadvies werd uitgebracht, waarvan alleen een groot deel der ambtenaren voordeel had, en de beambten en werldieden nadeel ender- vonden. De algemeene bonden willen thans voorkomen, dat in de toekomst opnieuw zich iets dergelijks zou voordoen. KINDERMOQRD. Te Lemelerveld, gemeente Dalfsen, heeft zich naar de N. R. Crt. meldt, het volgende geval voorgedaan. De 26-jaige weduwnaar Ten K. had kennis aangeknoopt met een 24- jarig meisje aldaar, waarvan de zichtbare gevolgen niet uitbleven. Toen deze Woensdag op een geheimzinnige wijze waren verdwenen, kregen de buren argwaan en waarschuwden de politie Vrijdag bij de komst van de politie wierp het meisje zich in een put, doch zij werd door den rijksveldwachter Visser weer bovenge- haald. Ten K. bekende al spoedig, dat hij het kind, waarvan het meisje was bevallen, in het Overijselsche kanaal had geworpen. On zijn aanwijzing werd na eenig dreggen een zak bovengehaald, waarin het lijkje van een pasgeboren, voldragen kind. Volgens zijn verklaring was het meisje Woenscjpg beval len achter een hooiberg, en toen hij verloskun- dige hulp wilde inroepen, ^ad zij zich daar tegen verzet en op haar dringend verlangen, had hij toen het kind in het Kanaal verdron ken. Het kinderlijkje is ter beschikking van de justitie gesteld, de man gevangen genomen, en de ongehuwde moeder, die reeds eerder een kind ter wereld heeft gebraeht, naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle over gebraeht. NAT ION A AL PERSINSTITUUT. In zijn vergadering van j.l. Zondag lieeft het bestuur van den Nederiandschen Journa- listenkring zich vereenigd met de verklaring, die het dagelijksch bestuur de vorige week heeft gepubliceerd inzake het onlangS opge- richte „Nationaal Persinstituut". Het bestuur zal zjch schriftelijk tot de oprichters van dit instituut wenden, teneinde hun de ernstige bezwaren kenbaar te maken, die tegen de werkwijze van de nieuwe insteiling zijn ge rezen en waarvan er enkele trouwens reeds zijn ondervangen sinds het dagelijksch be stuur zijn verklaring openbaar maakte. In afwachting van het resuliaat dier brief- wisseling werden eenige ingediende moties tot een volgende bestuursvergadering aange- houden. HET VERDRAG MET BELGIe. De Etoile beige meldt, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken Zaterdag te Brussel een onderhoud heert gehad met den Belgischen gezant in Den Haag over de lcwestic van dp ratificatie van het Neder- landsch-Belgische verdrag door de parlemen ten in Den Haag en Brussel. HET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN DE KONINGIN EN DEN PR1NS. De nationale landstormcommissie heeft van de Koningin en Prins Hendrik toestemming ontvangeu, hun ter gelegenheid van hun zil- veren huwelijksfeest namens de vrijwiliigers van den bijzonderen vrijwilligen landstorm een eenvoudigen poixeleinen tegel te over- handigen, waarvan het ontwerp, vervaar- digd door de Delftsche Aardewerkfabriek De Porceleine Fles, is aangeboden. VRIJZINNIG HERVORMDEN. De organisatie van de Vrijz. Hervormden in ons land mag zich vooral den laatsten tijd in een Dijzonderen bloei verheugen. Bedroeg het ledental der „Vereeniging van Vrijz. Her vormden in Nederland'' in April 1925 20,548, sedert is dat aantai met een 700 toegenomen en bedraagt het thans 21,248, over de_ ver schillende provincien ah volgt verdeeld:i Friesland 4022, Zuid-Holiand 4703, Noord- Holland 2987, Gelderland 2697, Groningen 2261, Overijsel 1734, Drente 1207, Utrecht 685, Zeeland 621, Noord-Brabant met Lim- burg 340. de rest van haar repertoire aan de beurt Maar het ging alles zonder aanmatiging of plechtigheid. De dame, die zong, vond het prettig zich zelf te hooren en de heer, die haat accompagneerde, vond het amusant om piano te spelen en niemand achtte zich ver- plicht om voortdurend naar hen te luisteren, zoo iets als in een restaurant, waar een strijk- je speelt. Een oogehblik bevo-nd ik me alleen in het kleine salon, waarezulke mooie miniatuur- schilderingen zijn en Fabrice de Mauve kwam daar bij me. Ik had hem niet hooren binnenkomen. Met een lenie op de canape voor den grooten Louis XVI-spiegel, stond ik mijn kapsel in orde te b ren gen, toen plctseling de Spiegel niet alleen mijn eigen beeld weerkaatste, maar ook zijn gezichl, dat vlak bij het mijne was zijn blonde, fiine, reeds niet meey gladde ge- zicht, zijn koude en toch verleiddijke, lichte oogen, waaruit men nooit wijs wordt, zijn roode, dunne en toch vleezige. mooie maar a's een bedreidng, vero^trustende lippen.. En toen 't Was een beweging, sterker dan miin wil en zoo onhrredeneerd, dat ik den indruk kreen die eerd--r te ordergaan dan verricht te hebben: een soort a^keei', een diepgeworteld, inner'ijk al'es overheerschend instinct, wierp me op zii. ver van dat gelaat die oogen en dien mond, die tegen me g'im lachte O! riep mijnheer de Mauve uit, heb ik u latea schrikken? U hebt me verrast, verbeterde ik; ik heb u niet hooren binnen komen. Ik bewonder uWerkelijk, 't dringt eerst nu tot me doordie eenigszins pries- ;erlijke ttniek met vreemde borduursels en met dien kunstigen stroom van doffe gitten. is juist het gevaad, dat past bij uw eenigs zins exobsehe gratie. uw zwaar, ziideachtig. als uit licht gevormd haar en bij uw gezichtie van blonde Japansche. U bent net een kleine godheid. die haar tempel ontvlucht is een uodheid van ik weet niet we'lc legendarisch, fabe1achtig land TJw japon is verrukkelijk mooi Uw madrigaal is prachtig, zei ik, en het doet me aangenaam aanIk vind mijn iapon ook mooimijn man heeft die uitge- kczen Maar mevrouw de Mauve behoeft me, wat dit betrefh niet te beniiden. Wat betreft de japon of den man?* D? japon natuurliik. Uw ..natuurliik" is tameliik imperti nent. vindt u zelf ook riet? O. dat verrroedde ik niet ik wilde rgippr) rr^pT 7^rrcrpn. hoe mooi en harmonious 'k bpf to:'"t v"*1 mevrouw dn Mauve vind. Fr oU^ond een sti'te Ik deed een paar cfbrpden o*" me te vemiideren. maar met 'n nmeekend o-p'-onr weerhield mijnheer de Mau ve me Ik zou het zeer rmaanuenpam hebben rrpvonden a1s de mooi° Fabrice me een ontroe- ring, een vrees had toegeschroeven, die ik. Goddank, o, Goddank, nie gevoelde. Blijf, zei hij, ik geloof niet dat u er 'i geringste amusement in zult vinden, om daar naar die gramophoon-vrouw te gaan luiste ren en ik heb er zoo innig naar verlanga, u te ontmueten Ik zou er niet verwonderd over zijn als mevrouw Mauriceau, door dit diner te geven, dat ons samenhangt, onbe- wust had gehoorzaamd aan de suggestie, die er van dit verlangen uitgingEn daar staat u nu bleeker, fijr.er em mysterieuzer dan vroegero, kleine Phyllis! Een zeer koele blik belette hem voort te gaan Inderdaad, aan aplomb ontbrak't hem niet! Mevrouw, niet waar? verbeterde hu, U wenscht dat ik u mevrouw noem? Wel, ik meen niet, hernam ik zonder me boos te maken, dat ik u ooit heb toegestaan. me Phyllis te noemenDus, nu ik niet meer juffrouw Boisjoli ben, maar mevrouw Kerjean Mevrouw Kerjean, ja.o, ondeugdt Had ik het maar geweten, had ik het maar geweten!.. Maar ik dacht.. laat mij het u eens zeggen ik was ongefortuneerd en een leven van middelmatigheid scheen me uwer onwaardig U hebt u niet vergistik haat alles wat middelmatig is, antwoordde ik. Maar vindt u, dat de middelmatigheid van een leven be staat uit het al of niet bezitten van fortuim* Hij scheen niet te luisteren. 1 (Wordt vervolgd.) M

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5