DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 251 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925: ATt)onnementsprijs Tbij yooruitlbetallng per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco fi.Y. Bock- en HandeMr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. WOENSDAG 28 OCTOBER Buitenland Dit uummer bestaat nit 2 bladen. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSGESCHIL. Omtrent de zitting van den Volkenbonds- raad, die het Grieksch-Bulgaarsche grensge- schil behandeld in een speciale bijeenkcwnst te Parijs, wordt nader gemeld: Bij de opening van de zitting van den Vol- kenbondsraad noodigde Briand de vertegen- woordigers van Bulgarije en Griekenland uit, aan de tafel plaats te nemen. Vervolgens deed hij de stukken, op het geschil betrekking hebbend, voorlezen. Briand stelde den Raad voor, het woord te verleenen aan de vertegen woordigers van Bulgarije en Griekenland, opdat de Raad ervan in kennis worde gesteld, welk gevolg is gegeven aan het verzoek van 's Raads president, om een einde te maken aan de vijandelijkheden en de troepen terug te trekken, alsmede, hoe de situatie te dien aanzien op het oogenblik is. Vervolgens verklaarde de Spaansche ver tegenwoordiger, Quinones De Leon, uit naam van de overige leden, geheel accoord te gaan met de houding van en de de maat- regelen uit naam van den Raad genomen door Briand. Hierop verkreeg de vertegenwoordiger van Bulgarije het woord. Hij verklaarde, dat nim- mer eenig deel van het Grieksche grondge bied door Bulgaarsche troepen is bezet. Vervolgens verklaarde de Grieksche verte genwoordiger, dat Griekenland zijn troepen uit Bulgarije zal terugtrekken, zoodra de Bul- garen het Grieksche grondgebied zullen heb- ben verlaten. In verband met deze twee tegenstrijdige verklaringen stelde Briand voor, verder in gesloten zitting te beraadslagen. Nadat de openbare zitting hervat was, ver klaarde Chamberlain, die tot rapporteur is benoemd, dat een grens-incident tusschen twee leden van den Volkenbond een ontoelaat- baren toestand, oni niet te zeggen een belee- diging voor de beschaving in het leven roept Voorts zeide hij, dat de Volkenbondsraad geen zekerheid heeft verkregen, dat de mih- taire opera ties geeindigd zijn en dat de troe pen zich achter hun landsgrenzen hebben teruggetrokken. In verband hiermee noodig de hij de vertegenwoordigers van beide lan- dem uit, hem binnen 24 uur te doen weten, dat de Bulgaarsche en Grieksche regeering onvoorwaardelijk aan hun troepen order heb ben gegeven, zich terug te trekken en binnen 60 uren, dat alle troepen ook inderdaad ach ter de landsgrenzen zijn teruggetrokken en dat een einde is gekomen aan alle vijandelijk- heden, en dat aan alle troepen is medege- deeld, dat een hervatting van het vuren oor- zaak zal zijn van gestrenge sancties. De vertegenwoordigers der beide regeerin gen werden uitgenoodigd de noodige maat- regelen te nemen, opdat deze bevelen ter stond worden gegeven, en deze maatregelen binnen den vastgestelden termijn worden uit- gevoerd. Ten einde den Raad en beide belanghebben- de staten te helpen, verzoekt de Raad den re geeringen van Frankrijk, Engeland en Ita lie, aan officieren, die zich in de buurt bevin- den, order te geven, zich onverwijld naar het gebied te begeven, waar het conflict is uitgebroken, en terstond aan den Raad mede deeling te doen zoodra of de troepen achter de respectievelijke grenzen zijn teruggetrok ken, of een definitief eind is gekomen aan de vijandelijkheden, alsook wanneer bovenge noemden termijn is afgeloopen. Beide regeeringen worden uitgenoodigd aan deze officieren alle mogelijk faciliteiten te verleenen ten behoeve van de uitvoering van hun missie. Aan het slot van de zitting noodigde Briand de vertegenwoordigers van Bulgarije en Griekenland uit, hun bezwaren te doen kennen. Moreff verklaarde. dat de Bulgaar sche regeering onvoorwaardelijk de beslissing van den Raad aanvaardt. Caraponas antwoordde, dat hij zijn regee ring van de beslissing op de hoogte moest stellen, welke ze ongetwijfeld zou aanvaar- den. Briand en Chamberlain merkten op, dat de gestelde termijnen met ingang van Maan- dagavond zouden aanvangen, en het besluit werd met algemeene stemmen door den Raad genomen. Ten slotte vestigde Briand er de aandacht op, dat niet alleen de troepen uit de respec- tieve grensgebieden teruggetrokken moeten worden, doch dat geen enkel kanon- of >ge- weerschot meer mag worden gelost. Gemeld wordt, dat Grieksche militairen pogingen doen, om de sporen hunner wan- daden uit te wisschen. Bulgaarsche gevange- nen worden naar Grieksch grondgebied overgebracht. De Bulgaarsche ministers van Financien en Landbouw zijn naar de door vluchtelingen overstroomde gebieden ver- trokken. Bij een ontvangst van persvertegenwoordi- gers heeft de Bulgaarsche premier Zankof verklaard, dat de regeering de uitspraak van den Volkenbondsraad volkomen rustig af- wacht. De Times-correspondent, die den Bulgaar-. schen grenspost te Svetiwratch. heeft bezocht, meldt, dat de Grieksche artillerie somtijds nog vuurt, hoewel het besluit van den Vol kenbondsraad ter plaatse al bekend is. De toestand is niettemin gunstiger. De Bulgaarsche kolonel Zlatef hoopt he- denmiddag vier uur den Griekschen officier te ontmoeten te Demir Kapoe. De Gealli- eerde attache's zijn onderweg. Op verzoek van den Raad van den Volken bond zullen Britsche, Fransche en Italiaan- sche officieren naar het -tooneel van het Grieksch-Bulgaarsche grensgeschil worden gezond-en, om rapport uit te brengen. Gister had te Parijs eene nieuwe vergade- ring van den Raad van den Volkenbond olaats onder presidum van Briand. Hij ver- daarde, dat de Raad nog steeds de definitie- ve kennisgeving afwacht van Athene en Sofia, dat de troepen zijn teruggetrokken bin nen de resp. grenzen. De Grieksche gedele- geerde las een telegram voor, hetwelk inhield, dat men bezig was te trachten tot eene over- eenkomst te geraken in overeenstemming met de meening van den Raad, zelfs voor het te legram was ontvangen, waarin deze zijne meening te kennen gaf. De Grieksche uitleg- ging voldeed Briand niet, die terstond ant woordde, dat, indien inderdaad eene regeling was bereikt, de Raad volkomen voldaan zou zijn, maar hij voegde er bij: „Indien mijne inlichtingen juist zijn, laten de geweren zich nog steeds hooren, en zoolang dat het geval is, kan er niets gedaan worden." De Grieksche en Bulgaarsche gedelegeer- den lazen lange verklaringen voor, waarin verschillende lezingen van het incident wer den gegeven. De Raad werd vervolgens ver- daagd tot morgenochiend. Over de verklaringen van de gedelegeerden seint Belga nog: De Bulgaarsche vertegenwoordiger gaf de Bulgaarsche lez-ing weer van de gebeurte- nissen en herinnerde er aan, dat Grieken land weigerde besprekingen te beginnen, ste- den beschoot, en 48 slachtoffers, dooden en gewonden maakte. Hij wees op de taldjke Bulgaarsche stappen bij Griekenland om een commissie van onderzoek en verzoening te benoemen. Hij betoogde, dat alles toe te schrijven was aan komatadjis en de Griele- sche aanval gericht was tegen een land, dat krachtens de vredesverdragen geheel ontwa- pend is. Ten slotte vroeg Bulgarije: le. een onderzoek ter plaatse om de verantwoorde- lijkheid voor de oorspronkelijke incidenten vast te stellen en in de volgende gebeurtenis- sen; 2e. vergoeding der materieele schade en sancties voor de schendifig door Griekenland van zijn internationale verplichtingen; 3e. in- vrijheidstelling der~gevangenen. De Grieksche vertegenwoordiger gaf toen een diametraal tegenovergestelde voorstel- ling van den oorsprong van het conflict. Griekenland had emstige redenen om zich te beschouwen als in staat van wettige zelf- verdediging. Hij verwierp de beschuldigin- gen van geweld tegen de burgelijke bevolking gebruikt te hebben en zeide dat Griekenland eerst bevel gegeven had aan zijn troepen om op te rukken, toen het Grieksche grondgebied door Bulgaarsche troepen betreden was; deze Grieksche opmarsch was overigens van zui ver preventieven aard. De Bulgaarsche aan val was geruimen tijd voorbereid. Grieken land had van Bulgarije te vreezen: le. de voorgenomen vemietiging van een gedeelte van den spoorweg naar Saloniki; 2e. de Bul gaarsche regeering had er belang bij om de vestiging der Grieksche vluchtelingen in het Bulgaarsche grensgebied te beletten. Grie kenland schrijft de troebelen in dit gebied toe aan het bestaan van komatadji's, waarvan de Bulgaarsche regeering zich nog niet kon of wilde meester maken. Daarom ziet Griekenland zich gedwongen schadevergoeding te vragen. Ofschoon Grie kenland grooten eerbied heeft voor den Raad, meent het niet dat het pact onder deze om standigheden ingeroepen kan worden. Het zou wenschen, dat de Volkenbond den plaat- selijken toestand van rader bij "-aderzocht, want het verzeekt in ieder geval licht in het ^genwoorcfige conflict. Griekenland wijst elke verantwoosdelijkheid van de hand en aanvaardt bij voorbaat elke beslissing die de Raad zal nemen. Chamberlain vrceg nog aan dejv Griek schen gedelegeerde over welke diepte de inval had plaats gehad van de Bulgaarsche troepen, die volgens de inlichtingen der En- gelsche regeering niet meer dan 15 a 50 me ter zijn opgerukt. DE ONDERTEEKENING VAN DE VERDRAGEN VAN LOCARNO. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft de Engdsche gezant aldaar den Poolschen minister van buitenlandsche zaken uitge noodigd op 30 November a.s. ter onderteeke- ning van de te Locarno tot stand gekomen verdragen, naar Londen te komen. DE FRANSCHE RE GEE RI NO SCR I SIS. Nadat hij het ontslag van het kabinet had ingediend, gaf Painleve een communique uit, dat zegt, dat de bespreking der planinen van Caillaux geen oneenigheid op essentieele pun- ten in het ministerie aan het licht bracht. Overtuigd echter, dat de dnngende poging o-m tot nationaal herstel te komen niet voort- gezet kan worden, zonder de voorafgaande zekerheid van een stabiele regeering, besloot de regeering met algemeene stemmen haar ontslag aan te bieden aan den president der republiek. Na zijn vertrek uit het Elysee heeft Pain leve een lange conferentie met Caillau gehad. Aan de journalisten verklaarde Painkve dat zijn besluit om het collectieve ontslag van het kabinet in te dienen sedert Vrijdag in zijn gcest vaststond Hij wilde echter de opening afwachten van de zitting van den Volk-enbondsraar, die Briand zou voorzitten. Hij zeidte nog, dat zijn opvolger, wie hij zij, op zijn medewerking rekenen kan. Hij meent niet dat het mogelijk zal zijn een kabinet te vormen, dat zich Donderdag a.s. aan de Kamers kan voorstellen. President Doumergue heeft acbtereenvol1- gens ontvangen: Berenger, algemeen rappor teur der finanoieele commissie van den Se- naar; Malvy, voorziter der .financieele com missie uit de KamerCazals, voorzitter der groep van socialistische radicalen in de Ka mer. Cazals verklaarde bij zijn vertrek, dat hij het tweijfelachtig acht dat de regeering voor Donderdag tot stand1 zal komen en dat de opening der zitting zal worden uitgesteld. Bij de vergadering van de besturen der groepen van de ilinkerzijde in de Kamer ver klaarde Leon Blum namens de socialisten, dat zijn partij bereid was elke regeering te steunen, die de politieke formules van Her- riot zal aanvaarden. Hij voegde er aan toe, dat de socialisten als eerste voorwaarde hun ner goedkeuring van de poilitiek van het toe- komsti-ge kabinet zullen stellen de aanvaar- ng van hun plan eener heffing op het kap-itaal. De Kamergroep der sodalistische republi- keinen sprak dqji wensch uit dat de vraag- stukken, waar net parlement zich voor ge steld ziet, opgelost zullen worden door de entente en de tucht der groepen, die hetTink- sche kartell vormen. De bureaux der groepen van de linkerzijde der Kamer, bijeengekomen -na het ontslag van het kabinet, toonden zich voorstanders van een form-ule voor de financieele saneering, waarin een heffing op het kap-itaal de voor- naamste factor vormt. Op voorstel van den socialist Compere- Morel zullen de vier linksche groepen heden afzonderlij-k vergaderen om zich uit te spre- ken over de vraag, cf, in geval van een finap- cieel conflict -tusschen Kamer en Senaat, zij de ontbinding der Kamer zullen eischen om de kiezers in de gelegentheid te stellen zich uit te spreken tusschen de formule eener kapitaalsheffing en die d'er nieuwe belastin- gen. De linkerzijde besloot zich in verbinding te stellen met de Republikeinsche senatoren. In de wandel-gangen van de Kamer ver luidt, naar B. T. A. meldt, dat Painleve aan Herriot een zetel in zijn kabinet heeft aange- boden in geval hij met de reconstructie zou worden belast. Herriot zou zich zij-n antwoord hebben voorbehouden, daar hij vooraf de politieke situatie wilde bestudeeren DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In den binnenlandschen politieken toestand is ten gevolge van het besluit van het Rijks kabinet, om in functie te blijven, een zekere ontspanning gekomen, welke ook daaruit blijkt, dat de Rijkskanselier zijner op Maan- dag voorgenomen reis naar Essen tot ope ning der Medische Week, Woensdag zal aan vangen. Een deel der pers oppert de moge- lijkheid, dat de groote coalitie zal terugkee- ren. Het Partijbestuur der Duitsche Volkspar- tij besloot bij de Rijksdagtractie een resolutie in te dienen, waarin deze verklaart, voor aan- neming der onderteekening van het verdrag van Locarno te zijn. Na vastgesteld te hebben, dat het regee ringsprogram door het heengaan der Duitsch-nationale ministers geen enkele wij- ziging heeft ondergaan, schrijft de Deutsche Diplomatische Korrespondenz: Wsi de „te- rugwerkingen" van Locarno aangaat, is het geheele Duitsche volk een van zin, want de terugwerki"g?n zijn voor de groote massa de eeaige tastbare uitwerking ^an het pact van Locarno en den nieuwen geest van over- eenkomst. De Korrespondenz waarschuwt te gen de meening, dat er in de regeering nu een eenheidsfront tot stand gekomen is voor de onvoorwaardelijke aanvaarding van het verdrag van Locarno. Zooals voor de Duit sche gedelegeerden, die met hun paraaf voor het verdrag van Locarno ingeslaan hebben. zoo ook geldt voor alle partijen zijn aanvaar ding slechts onder voorwaarde, dat de te rugwerkingen zoo spoedig mogelijk een feit worden. Wanneer de goede wil er is, zijn de technische moeilijkheden zeer gauw te over- winnen. Het ingewikkeldste militaire toestel kan na de ervaring van den oorlogstijd, onder den druk van een sterken wil bij de hoogste instantie, zeer snel gereorganiseerd, verplaatst en vereenvoudigd worden. In wel ke mate en welk tempo de verwachtingen van het Duitsche volk in zake de terugwerkingen vervuld zullen worden is dus, juist na de or- ganisatie der regeering, de toetssteen voor den geest van verzoening. Het zou noodlot tig zijn indien men zich over het gewicht der door het gansche volk stellig verwachte 'tegenwerkingen, ging vergissen. DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. Naar de „Times" iut Parijs vern-eemt zijn nog slechts twee ondergeschikte punten van Duitschland's ontwapening te regelen, n 1. le. het aantal politie-beambten en 2e. de ge nerate staf. De Duitsche regeering ivi'l 35.000 man Schupo in militaire formatte in barakken houden. terwijl maarschalk Foch niet meer dan 20.000 wil toestaan. Wat 'den generalen staf betreft eischen de Geallieerden een door den Rijksdag goed te keuren wet, die het onderscheid tusschen staf-officieren en rijksweer-officieren afschaft en het aantal officieren vermindert. De Duit sche regeering is daartoe bereid, doch meent met een schriftelijke verklaring dienaangaan- de te kunnen volstaan. Een wettelijke rege ling acht zij onnoodig. Hieruit volgt, dat de meeningsverschillen over en weer nog slechts gering zijn. Daarbij komt, dat Briand vaart wil zetten achter de ontruimi-ng van de Keulsche zone, om zoo- doende den Duitsch-nationa'len een wapen uit de hand te slaan. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Naar de „Times" (blijkens een R. C.-bericht uit Hongkong verneemt, heeft Tsjang-kai- thek, de opperbevelhebber van Kanton, zich tot nu toe kunnen handhaven, ofschoon hij van vele kanten werd aangevallen. Zelfs heeft hij Haifoeng veroverd en bedreigt hij thans Swaton. Binnen en-kele dagen kan men de ontknooping tegemoet zien. De regeering seinde aan Tsjang Tso Lin, Feng Yoe Hsiang en diens handlanger den toepan van Homan, om hen te verzoeken elk twee afgevaardigden naar Peking te zenden, om den toestand te bespreken. De Ghristen-generaal Feng heeft te kennen gegeven, in den hu-idi-gen strijd niet afzijdig te zuEen blijven. DE GEMEENTERAADSVERKIE- - ZINGEN IN GRIEKENLAND. De resultaten van de gemeenteraadsverkie- zingen in Athene fiebben tot dusver een groo te republikeinsche overwinning' opgeleverd. De arbeiders-candidaten hebben veel succes Xanthi koos een communistischen en Saloni ka een socialistischen burgemeester. De ver- kiezingen hadden in de grootste orde plaats DE HANDELSBESPREKINGEN TE BERLIJN. Naar de Telg. verneemt zal de Nederland- sche delegatie, welke te Berlijn besprekingen met de Duitsche regeering voert over de aan vulling van het Handelsverdrag van 1851, hedenavond naar de Duitsche hoofdstad te- rugkeeren. Naar men weet, vertoefde deze delegatie eenige dagen hier ter stede, ten einde met de Nederlandsche regeering over- leg te plegen. DE OPTANTEN-KWESTIE. Nu Polen zijn optantenpolitiek heeft gewij- zigd, heeft de Pruisische regeering besloten de als represaillemaatregel uitgevaardigde uitzettingsbevelen tegen Pools-che optanten onverwijld in te trekken. DE ONTRUIMING VAN DE KEULSCHE ZoNE. Uit Keulen wordt gemeld, dat de JEngel- sche troepen bevel zouden ontvangen hebben de ontruiming van de Keulsche zone voo voor te bereiden, dat voor 10 Januari de lajt ste soldaat de zone heeft verlaten. Als nieuwe legerplaatsen worden genoemd Wiesbaden, Kreuznacht en Bingen. DE ONRUST IN CHILI. In de provincies Santiago en Valparaiso is de staat van beleg afgekondigd, ten einde de orde te kunnen bewaren in de gebieden, waar de arbeiders verslagen zijn in den strijd wel ke zij met het oog op de presidentsverkiezing hadden aangebonden en waar zij thans -op- winding trachten te veroorzaken. DE RUSSISCHE SCHULDEN. Met voorkennis van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken zal Frankrijk nieuwe stappen doen, om van de Sovjet-regee- ring een verdere verklaring in zake de schul- uen van het tsaristische Rusland te verkrij- gen. De Russiche gezant te Londen, Rakofski, wordt gezant te Parijs, ten einde de betrek- kingen met de Fransche officieele kringen te wxbeteren waar hij vele vrienden heeft. Aan het eind van November zullen Ber- thelot en Laroche een banket bijwonen in de Russische ambassade, om de verbetering in de Fransch-Russiche betrekkingen te demon- streeren. Frankrijk hoopt de Sovjet-regeering te kunnen bewegen tot het aanbod, minstens 75 pCt. der oude tsaren-leeningen, in Frank rijk geplaatst in papierfrancs te voldoen. DE ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIA De „Oronsav" en de „Diogenes" zijn met een bemanning van 700 man, trouw geble- ven zeelieden uit Sydney vertrokken. De „Oronsay" is het eerste Engelsche schip, dat met d'e geheel voltallige bemanning de haven verlaat sedert de staking begon. Vier andere schepen zullen naar verwacht wordt, binnenkort uitvaren. Een dertigtal stakers van andere booten hebben als iosse werklie- den geholpen bij het lossen van een der „zwart" verklaarde schepen. Uit Adelaide wordt gemeld, dat 43 sta- kende leden van de Westmoreland" tot 14 dagen gevangenisstraf zijn veroordeeld, met verlies van twee dagen loon en betaling der kosten. De kwesfie van de inlading der steenkolen, welke, naar uit Sydney wordt gemeld, de „Mahia" noodig heeft voor de koelinrichting, dreigt op gewelddadigheden uit te loopen, als de boeren hij hun voomemen blijven, om Woensdag zelf te laden, hetgeen de stakers niet willen ioelaten. Enkele hofmeesters en machinist-en van de „Nestor", waarvan de stokers zich bij de staking hebben aangesloten, zijn, op een bal in de sta-d, door stakers mishaudeld. 'DE SCHULDEN VAN ITALIE. De Amerikaansche minister Mellon heeft een conferentie van de schuldencornmissie bijeengeroepen voor a.s. Maandag. Dan zal de commissie vergaderen met de ltaliaansche delegatie. De Italianen hebben documentea vooruitgestuurd, waarin zij uiteenzetten hat groot de schade is, die Italie door den oorlog heeft geleden. Ook is er een opgaaf bij van de belastingen: zoowel die van voor den oorlog als de tegenwoordige Voorts vergelijkende staten van handel en nationaal inkomen van Italie voorheen en thans. HET DOLKSTOOTPROCES. Maandag is in het dolkstoot-proces te Miinchen de eerste getuige aan het woord geweest, die inderdaad een onpartijdige le zing zou kunnen verstrekken, gebaseerd op een deskundig oordeel over de oorzaken van Duitschlands ineenstorting, terwijl tot dus- verre slechts persoonlijke en dus partijdige indrukken werden weergegeven. Deze getuige was graaf Von Kuhn, die als deskundige der Rijksdags-commissie het geheele materi- aal absoluut beheerscht. Getuige zeide van meening te zijn. dat de oorzaken van Duitschlands ineenstorting van geheel verschillenden aard zijn geweest. In geen geval is deze uitsluitend het gevolg ge weest van ondermijning van het leger. Een der redenen is geweest, dat in den zomer van 1918 de reserves ontbraken. Voorts de over- macht van den vijand. Ook het aantal de- serteurs was groot. De verlofgangers verlie- ten het front in goede stemming, doch keer- den „aangestoken" terug. Dit was grooien- deels te wiiten aai. den op hen uifgeoefenden invloed. Zeker moet worden toegegeven, dat de algemeene situatie in den zomer van 1918 zeer ernstig was. Hoewe! de bewering niet kan worden gehandhaafd, dat alleen de „dolkstootbeweging" de oorzaak van de in eenstorting is geweest, moet aan den anderen kant toch worden gezegd, dat de pacifisti- sche, anti-militaristische en internationale tendenzen en ir> de eerste plaats de invloed van de „Heimat" tot die ineenstorting heb ben biigedragen. Ook Hindenburg heeft eens gezegd, dat de ergste viiand de „Entnervung" was. Deze invloed en de bolsjewisten hebben aan het Duitsche volk het laatste restant weerstandsvermogen ontnomen. EEN VERKLARING VAN MAC- DONALD. In een onderhoud met een redactielid van de „Vorwarts" noetnde de Engelsche oud-pre- mier MacDonald die thans een bezoek aan Berlijn brengt, het de groote taak der arbei- derspartijen er voor te zorgen, dat de Vol kenbond ten spoedigste een goed voorbe.eide ontwapeningsconferentie bijeenroept. Duitsch- land maakt rechtmatig aanspraak op deze ontwapening, daar het Verdrag van Versail les het zijn eigen ontwapening slechts als eerste stap naar de algemeene ontwapening heeft opgelegd. BANKKNOEIERIJEN TE BERLIJN. In het proces tegen de beklaagden uit de zaak_van het Landespfandbrief-Anstalt heeft dr. Zimmermann, de officier van justitie te Berlijn geeischt tegen de directeuren von Carlowitz* en von Essdorf een jaar en 9 maanden gevangenisstraf wegens bedrog en valschheid in geschriften. Tegen de bankbe- ambten Nehring en Liiders, die de valsche boekingen mogelijk hebben gemaakt, luidde de eisch onderscheidenlijk 9 maanden gevan genisstraf en 4000 mark boete en 1 jaar ge vangenisstraf met 2000 mark boete. Tegen Liiders is voorts 5 jaar verlies van burger- recht geeischt. Ten opzichte van Van Carlo witz verzocht de officier de tijd in voorloo- pige hechtenis doorgebracht van de straf af te trekken. GENEESKUNDIGE INSPECTIE OP SCHOOL. De geneeskundige inspectie te Newcastle- on-Tyne heeft volgens een verslag in „The Schoolmaster" zeer gunstige resultaten opge leverd, ook ten opzichte van dingen, die in direct betrekking hebben op de algemeene gezendheid. In 1909 had slechts 51 pet. van het aantal onderzochte kinderen schoone handen, in het laatste jaar 87 pet. In 1909 waschte 67 pet. van de kinderen geregeld het geheel lichaam, in het laatste jaar 98 2 pet. In 1909 waren er 14 kinderen op elke 100, die gezonde tanden hadden, in het afge loopen. jaar 27.1 pet. BELASTING OP VERKREGEN j RIJKDOM. De sociadistische afgevaardigde Antonailly heeft een wetsovoorstel ingediend tot de in- stelling van een bu.tengewcne belasting van 10 pot. op den ver'kregen rij-kdom. VrijgesteM van d-eze belastm-g zouden slechts zijn die beteggin-gen in spaarkassen, de lijfrenten, ea de pensicenen, ben-evens de levensverzekerin- gen tot fr. 50.000. Er zal een amortisatie- c!-ienst geschapen worden, om de inkomende kapita-len te administreeren. Anderszins ste-lt Antonai-lly voor, te beginnen met 1 Maart 1926, den goudfranc een goudgehalte van 0.0-8065 gram te geven. De gefo-rceerde koer- sen van de biljetten der Banque de France zullen met ingang van denzelfdlen- datum worden onderdrukt. j ONDER FASCISTEN-DWANG. De prefect van Rome, van oordeel, dat de richting en de handelingen van het bestuur van de ltaliaansche Persvereeniging zeer em stige discussies hebben uitgelokt, welke scha- delijk zijn voor de doeleinden der vereeniging en voor de weerstandskas der journalisten, heeft het bestuur en de andere instanties van de vereeniging ontbonden. Daarop heeft hij drie journalisten benoemd om de vereeniging te leiden, benevens een beheerder van de ii« nancien. ALRMAARSCHE COIBAIT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1