DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 255 Honderd zeren en fwintigste Jaargang 1925. DONDERDAG 29 OCTOBER Dit nummer besfaat uit 2 bladen. UunnnmmfrtWis T>il vooruitlbetaliTig per 5 roaanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters imar plaatsrnlmte. Abonneinentsftrijs ft.Y.Boek- en Eandelsdr. Y.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admmistr. No. 3. Rcdactie No. 33. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. Buitenland HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSGESCHIL. antwoord op het telegram van den Volkenbondsraad in zake het -Maandag ge- nomen besluit van dien Raad, heeit het Grieksche ministerie van buitenlandsche za- ken Briand doen weten, dat de Grieksche re- geering, gedreven door haar verlangen een einde te maken aan het conflict en om te be- wijzen, dat de maatregelen die zij genood- zaakt was te nemen, maatregelen waren van wettige zelfverdediging, reeds bescnikkingen had getroffen, conform de adviezen van de Roemeensche regeering, om alle operaties te staken en haar troepen achter de grenslijn te- rug te trekken, zoodra de Grieksche grens- posten weer bezet zouden zijn. Na ontvangst van uw telegram, zoo gaat het antwoord voort, behoefde de Grieksche regeering slechts haar reeds gegeven bevelen te dezer zake te herhalen en te bevestigen, ten einde binnen den door den Volkenbondsraad aangegeven temiijn de troepen achter de grenslijn terug te trekken en de operaties stop te zetten. De Grieksche regeering neemt er acte van, dat Engelsche, Fransche en Italiaansche officie- ren zich zullen komen pvertuigen van de uit- voering van het besluit van, deli Raad. Ook Bulgarije zond een telegram, waarin het de gestelde voorwaarden aanvaardde. Het Aiheensch Telegraafagentsehap meldt, dat, conform de overeenkomst, die Maandag op voorstel van Roemenie was getroffen, Dinsdagmiddag 4 uur een Grieksche kapitein en een Bulgaarsche kolonel elksnder hebben ontmoef. Geconstateerd werd, dat inderdaad Grieksch gebied door Bulgaren was bezet en de Grieksche troepen hebben hun posten weer bezet. Voorts werd vastgesteld, dat een groot aantal komitadji's zich achter de Bul gaarsche troepen tegenover een Griekschen post bevond. Gister zc-u de ontruiming van het Bulgaarsche gebied door de Grieken een aanvang nemen. Dinsdagnacht hebben zij nog een schiet- partijtje gehouden op een Bulgaarschen grenspost, meldt een B.T,A.-bericht uit Sofia Een draadloos telegram uit Louden meldt, dat men daar lict incident als geslotcn be- schouwt. De Volkenbond moet nog slechts vaststellen, wie verairiwoordelijk is voor het incident en welke vorcleringen beidc partijen dientengevolge op elkaar hebben. De specials correspondent van de Matin'' in Bulgarije seint, dat cen grccp Grieksche officieren zich aanmeldden bij den Bulgaar schen grenspost te. Dcmir Kapoe, ten einde den naturigen Griekschen grenspost weer in bezit te nemen, die vclgens de Grieken door de Bulgaren bezet was. De Grieken moesten evenwel zwichten voor de feiten en erkennen, dat geen enkele grensschending door de Bul garen was bedreven. Dit feit scbi nt het einde der vijandelijkheden te beteekcncn. Maar intusschen is dit bericht toch geheei in strijd met dat van het Atheensche Tele graafagentschap. Het is zoo wel moeilijk om uit te maken wie eigeniijk voor het gebeurde aansprakelijk zijn, de Grieken cf de Bulgaren De vertegenwoordiger van Grieke-nland en de vertegenwoordiger van- Bulgarije waren het er voor den Raad van den Volkenbond gister over eens om aan den Volkenbond te vragen, dat er een enquete zou wcrden inge- steld naar den oorsprong en de oorzaken der moeilijkheden, die zich maar al te vaak in dit gebied van Eurcpa voordoen, met name in- zake het optreden der Komitadji's. Briand's aandacht werd getrokken door een opmerking, gemaakt door den Griek schen gedelegeerde Karapanos, dat Grieken land tot een actie was overgegaan uit wat het geloofde wettige verdediging te zijn. In zijn antwoord weidde Briand uit over het onwet- tige er van, dat een lid van den Volkenbond oorlogszuchtige maatregelen nam zelfs om regeling van een rechtmatige aanspraak te verkrijgen. Het was, zeide hij, een gevaariijk ding om te doen en een, dat de ernstigste ge- volgen kon hebben. Als een natie, wanneer zich een incident voordeed, er aan zou den- ken dat het organisme van den Volkenbond onmiddellijk in werking kon worden gesteld en dat de Raad van den Volkenbond onver- wijld kon worden bijeengeroepen om beide partijen te hooren en naar een vreedzame oplossing der gerezen geschillen te zoeken, zouden er in de toekomst vele conflicten wor den vermeden. Volgens den Britschen draadloozen dienst is de zitting tot heden verdaagd. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Drieduizend man van Tsjang-Tso-lin's strijdkrachten zijn te Tsingtau aan boord van drie kanonneerbooten en vier transportsche- pen scheep gegaan, met bestemming voor Haitsjau, ten einde deel te nemen aan een flankaanval op de vereenigde strijdkrachten van Woe-Pei-foe, tegelijk met een opmarsch naar het Zuiden van Feng Yoe-Sjiang's hoofdmacht DE SOCIAAL-DEMOCRATEN VOOR ONTBINDING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Het bestuur der soc.-dem. Rijksdagfractie is bijeen gekomen om den politieken toestand te bespreken en kwatn tot het besluit, dat de fractie den geschikten weg tot-oplossing der crisis ziet in een raadpleging van den volks- wil door ontbinding van den Rijiksdag. De fractie zal 6 November bijeen komen om po- sitie tekiezen ten aanzien van de kwestie der biieenroeping van den Rijksdag. In het besluit wordt o. a. gezegd, dat de sociaal-democratie, ondanks het ontslag der Duitsch-nationale ministers, net als voorheen het kabinet Luther zal blijven bestrijden. Het ontslag van de Duitsch-nationalen be- wijst volgens de sociaal-democraten alleen dat het onmogelijk is met de Duitsch-nationale partij een buitenlandsche politiek te voeren die beantv/oordt aan de belangen van het vaderland. De sociaal-democratie kan er niet aan denken de Duitsch-nationalen te onthef-. fen van hun verantwoordelijkheid. Daarom kan zij onmogelijk in dezen Rijiksdag het ver- drag van Locarno, dat zij als een groot suc- ces harer eigen buitenlandsche politiek be- schouwt, helpen ratificeeren, indien de Duitsch-nationalen tegen deze ratificatie stemmen. Zij beschouwt de ontbinding van den Rijksdag en het houden van nieuwe ver- kiezingen als den besten uitweg uit de be- staande moeilijkheden. Naar in regeeringskringen verluidt zal het kabinet op 20 November van den Rijksdag een beslissing over Locarno vragen. HET PROCES TEGEN DE BRITSCHE COMMUNISTEN. Bij het proces tegen de 12 communis ten bleek gister, dat in Engeland een brochure werd uitgegevan ondei den titel: „Three Les sons", waarin wordt gezegd, dat de taak der communistische partij is: le den waren aard van den Staat te ontmaskeren2e het gezag van den Staat te ondermijnen; 3e den Staat te vemietigen. Als voorbeeld wordt genoemd het optreden van den armenraad van Poplar, die zijn be- voegdheden ten bate der arbeiders heeit ge- bruikt en die een conflict met de autoriteiten heeft uitgelokt. Verder wordt in deze brochu re o.a. gezegd, dat het klassenstelsel, zooails het bij het leger en vloot en in het algemeen bij de staatsdiensten bestaat, moet worden aangetsat door gebruikmaking van het klas- severschiil tusschen officieren en manschap- pen en het gezag der officieren te onder mijnen. DE FRANSCHE MINISTERCRISIS. Painleve heeft opdracht gekregen een kabi net te vor.men. Volgens een Flavas-te'egram, verzonden voor bovenstaand besluit bekend was, acht- ten zekere vrienden van Painleve het verkies- lij'ker, -dat Doumergue de vorming van het kabinet aan Herriot zou opdragen, daar deze aan de regeering den steuu zou verzekeren van een aantal afgevaardigden der uiterste linkerzijde, die zich bij belangrijke stemmm- gen van Painleve hebben losgemaakt. Toen hij het Elysee gistermiddag verliet, nadat hem de opdracht was verleend om het kabinet te vormen, had Painleve een onder- houd eerst met Herriot, daarna met Briand. Gisteravond heerschte er in de wande'gan- gen van de Kamer een vrij optimistische stemming. Men was van oordeel, dat Pain leve, indien hij het aanbod aannam, in den loop van den acht zou trachten te sldgen. Toen hij het ministerie van biutenlandsehe zaken verliet, verklaarde Painieve dat hij het aannam om het kabinet te vormen. Hij zal enkele persooriiijkheden uit Kamer en Senaat raadptegen, doch in ieder geval behoudt hij de medewerking van Briand. Hij hoopt zijn kabinet vandaag bij el'kaar te hebben. Herriot, zei Painleve, neemt den volko- men welwillende houding aan tegenover de vorming van het ministerie, doch meent de regeering groot-er diensten te kunnen bewij- zen door voo-rzitter der Kamer te blijven. De besiwren dfer Hnksche Kamerfracties hebben een motie opgesteld, volgens welke zij slechts een regeering zullen steunen, die vastbesi'oten is om aan de verworven vermo- gens de vereischte offers te vragen om den financieelen toestand van het land te herstel- len. DE RE VOLUTIONN A I RE BEWEGING IN PORTUGAL. Het Opperste Militaire Gerechtshof te Lissabon heeft in gunstigen zin uitspraak ge- daan in zake het door generaal Sine! Cordes aangeteekende beroep tegen de beslissing der regeering, waarbij het leger buiten het ge- ding wordt beschouwd in de zaak der revo- lutionnaire beweging van 18 April. De beslissing der rechtbank is aan den mi nister van oorlog medegedeeld. DE FRANSCHEN IN SYRIe. Volgens de „Petit Parisien" zijn de berich- ten over den toestand te Damascus overdre- ven. Bevestigd wordt slechts, dat Damascus door de vrouwen en kinderen is ontruimd. In verband met de jongste gevechten in en om Damascus en de beschieting van deze stad door de lyansche troepen, deelt Renter nog mede, dat, hoewel de berichten over het ge beurde uiteenloopen, wel schijnt vast te staan dat bij den eersten inval van de bandieten- bende in Damascus een Fransch officier en honderd Fransche inwoners na dappere ver dediging zijn gesneuveld De jongste berichten gewagen van ben- den, die nog in den omtrek der stad rond- zwerven en mogelijk een nieuw gevecht zul len beginnen. Ongeveer 350 vluchtelingen uit Damascus voor het meerendeel Christenen, zijn, naar Reuter meldt, te Alexandria aangekomen aan boord van een mailboot uit Beiroeth. De vluchtelingen verklaren, dat de Fransche au toriteiten doen wat zij kunnen om te beletten, dat er iemand uit Syrie vertrekt. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat het Ara- bisch Uitvoerend Co-mite een beroep heTt ge- publiceerd aan de geheele Mohammedaan- sche wereld, waarin het geldelijken ,steun vra-agt ter tegemoetkoming aan den nood in Syrie. Het Comite protesteert tevens op- nieuw tegen het optreden der Fransche au toriteiten in Syrie. Naar de „Times"-correspondent verneemt worden Fransche legerafdeelingen uitgezon- den om op te treden tegen opstandige ben- den in afgelegen deelen van het Damascus- district. Drieduizend man troepen kwamen reeds in de stad aan. De gouvernementsge- bouwen in de Doema zijn afgeloopen Vrijdag verwoest door een brand welke door Be- dou'inen gesticht was, bijgestaan door enkele Drusen onder leiding van Bakri. Een der notabelen van Damascus, wiens huis is verwoest en wiens bezittingen zijn verloren gegaan, verklaart dat de toestand in Damascus zeer emstig is. De Fransche boot „Apollon", die te Beiroet is aangekomen met 600 ton benzine voor vliegmachines en 40 kisten ontploffingsmid- delen, is, nadat uren lang aan boord een he- vige brand had gewoed, door kanonschoten in een buitenhaven tot zinken gebracht. De brand is ontstaan, voordat Syrische arbeiders voor het lossen van de lading aan boord wa ren gegaan. Uit Aleppo wordt gemeld, dat in het ge bied van Idlib een bende bandieten is achter- vo-lgd, waarvan de leider en zijn aanhangers zijn gearresteerd. DE DUITSCHE POLITIEK. De Rijkskanselier is per vliegtuig naar Es sen vertrokken tot het houden van een groote politieke rede. Ook de Rijkspresident verliet Berlijn, om te Hannover enkele particuliere aangelegenheden af te wikkelen. Naar de meening van de politieke kringen te Berlijn heeft de Rijkskanselier zich op het standpunt gesteld, dat alle binnenlandsche politieke kwesties thans moeten worden terzij- degesteld, totdat met berekking tot de bui tenlandsche politiek definitieve resultaten zullen zijn verkregen, waardoor het den Duitschen volken mogelijk zal zijn over de toekomstige buitenlandsche politiek een gron- dige beslissing te nemen. EEN PRO-DUITSCHE BELG IN VRIJ- HEID GESTELD. Naar uit Brussel wordt gemeld, is Jean Moressee, redacteur van het blab La Belgique dat, onder den oorlog, te Brus sel verscfieen en de Duitsche politiek geheei was toegedaan, thans weer op vrije voeten gesteld. Moressee was door het hof van ge- zworenen van Brabant tot 15 jaar dwangar- beid veroordeeld. Alvorens de gevangenis te verlaten onderteekende hij een verklaring waarbij hij de verbintenis aanging zich niet meer met politieke aangelegenheden te be- moeien. VERVOLGING VAN BULGAREN IN GRIEKENLAND? Het Bulg. T. A. meldt: In Griekenland ge- boortige Bulgaarsche vluchtelingen, die naar Bulgarije zijn gevlucht, vertellen, dat de dun- gezaaide Bulgaarsche bevo-lking, die in de door Griekenland geannexeerd^ landstreken woont, opnieuw wreedaardig vervolgd wordt. Weer iets voor den Volkenbond? EEN STAD OP DEN BODEM DER ZEE. Een koopvaardijsehip van de sovjet-unie heeft op reis van Perzie naar Bakoe op den bodern van de Kaspische Zee nabij het schiereiland Sachow de ruines van een waar- schijnlijk uit d'e Oudlheid d-ateerende stad o-nt- dekt. •DE FASCISTISCHE OPMARSCH IN 1922. In geheei Italie werd gister de derde ver jaardag gevierd van den o-pmars-ch der Fas- cisten iiaar Rome. Overal hadden omvangrij- k-e patriott-ische cer-emonien plaats. Musso- linie heeft te Milaan een revue gehuod-en over 23.000 man troep-en dter Fascistis-che N-ationale Militie en oorlogsdetachementen der Maritime Luchtvaart. GISTING ONDER DE POOLSCHE BOERENBEVOLKING. Naar uit -Warscha-u gemeld wordt zijn in het district Bialysto-k 400 communisten in hechtenis geno-men. O-nd-er de boerenbevo-1- king' zijn girnote hoeveelhedein wapens en am- munitie in heslag genomen-. WAT EEN CONTRA-REVOLUTION- NAIRE HANDELING IS. De Russische vereeniging van letterkundi- gen heeft, volgens „Extrabladet" bericht ont- vangen dat wanneer zij een protest pubiiceer- de tegen he verbod van Lenin's weduwe om de als contra-revolutionnaire lectuur be- schouwde werken van Tourgenieuw, Dosto- jewski, Gogol, e.a. te verkoopen, gelijk het plan was, alle leden der vereeniging ver volgd zullen worden wegens contra-revoiu- tionnaire handelingen. DE VONDST OP DEN SINAi Het „Berliner Tageblatt" meldde onlangs dat Prof. Grim-me er in geslaagd was het op- schrift van een steen te ontcijferen, waarop een dankbetuiging van Mozes aan de dochter van den Farao voorkwam. De steen zelve had hij niet gezien maar wel een photo daarvan en deze had hem in staat geseld de opzien- barende conclus'-es te trekken. Sir Flinders Petrie, die den steen zelf heeft gevonden, bestrijdt bans in de „Observer" de conclusies van den Duischen archeoioog. Hr zegt,: Voor ongeveer twintig jaar heb ik in het Sinaigebergte bij den Egyptischen tempel voor de Godin Hathor op enkele steenen een paar opschriften ontdekt, die van de Egypti- sche teekenen afwijken. Deze opschriften le- ken %iij afkomstig te zijn van enkele daar !e- vende stammen, die schriftteekens gebruikten, welke de basis van het moderne alfabet vor men. Reeds verscheidene malen heeft men ge- tracht deze teekens te ontcijferen. Blijkbaar heeft Prof. Grimme, die slechts beschikte over photo's van deze teekens, de verweeringen in de steenen voor teekens aangezien. Op deze manier heeft hij opschriften geconstrueerd, die hij op sensationeele wijze uitlegt. Zijn uitlegging, die hij reeds voor twee jaar in een boek publiceerde, is door geen enkelen geleerde aanvaard. EEN GROOT THeATER. Te New-York is een theater in aanbouw, dat in grootte zelfs het vermaarde Capitol- Theater overtreft. Er zullen 6210 zitplaatsen zijn. Men bereikt de bovengangen uitsluitend met liften. Het „Roxy-Theater" zal 6.000.000 dollars kosten. Zooals in Amerika gebruikelijlc, wordt een groot gedeelte Van den kostprijs bestreden dooi het verhuren van een gedeelte der lokali- teiten voor kantoor-doeleinden. Het in aan bouw zijnde Paramount-Theater verhuurt ook de honderden lokalen der ruim 20 verdie- pingen aan firma's, die er hare bureaux ves- tigen. HET DOLKSTOOTPROCES. Naar aanleiding van de getuigenis in het proces te Munchen van admiraal v. Levetzow over de conferentie van 25 Oct. '18 ten huize van den toenmaligen vice-rijkskanselier Payer, noemt deze in een ingezonden stuk in de „Frankf. Z." diens verklaringen een fan- tasierijke voorstelling van de gebeurtenis- sen. Zoo spreekt de heer Payer tegen, dat hij de beleedigende uitdrukking „ik ken geen soidateneer" zou hebben gebezigd Ik ken wel zulk een eer, schrijft hij, en heb integen- deel verklaarddat ik het militaire standpunt zeer wel kan begrijpen; maar dat een groot volk, wanneer het om leven en dood gaat, zich niet kan regelen naar het eerbegrip van een enkelen Hand. Ook Ludendorff neemt Payer in bescherming door te ontkennen, dat deze de hem toegeschreven woorden tegen hem gebezigd heeit. In het dolkstootproces is Dinsdag de leider der Beiersche sociaal-democraten Auer als getuige gehoord. Hij betoogde, dat het slech- ter worden van de stemming aan het front niet voor het minst moej: worden toegeschre ven aan de oppositie der'opperste legerleiding tegen een verzoeningsvrede. Daarbij kwamen de tallooze bij de voedselvoorziening ge- maakte fouten. Iedereen woekerde. Waar waren, zoo eindigde getuige zijn tempera- mentvolle verklaring, op 7, 8 en 9 November 1918 diegenen, die thans „dolkstoot" roepen? Niemand hunner heeft het gewaagd, den ouden koning en diens zwaar zieke vrouw in zijn woning op te nemen en zoo moesten bei- den in het hoist van den nacht in een auto worden weggebracht. E>e auto kwam in een greppel terecht en een boer moest met een koe er aan te pas komen, om den auto weer uit den greppel te halen. Ook deze echter durfde hen niet herbergen en zeide, dat zij maar door moesten. gaan. Voorts werd als getuige gehoord de soci- aai-dcmocratische rijksaagafgevaaidigde Landsberg, die d-e houding zijner partij tij- dens den oorlog verdedigde. In het verloop van dit verhoor werd door den advocaat Cossniann namens zijn cliente de verklaring afgeiegd, dat de „Suddeutsche Monattshefte" met het bezigen der uitdrukking „aolkstoot" nimmer de sociaal-democra'-'sche partij als zoodanig hebben aangewezen, doch de U. S P. D., waarop de advocaat Gruber consta teerde, dat hiermede een keerpunt Jl het pro ces was bereikt, daar nu de tegenpariij er kent, dat hetgeen waarvan de S. P D. wordt beschuldigd, niet. kan worden gehandhaafd. Op een vraag of de socialisten op 9 Novem ber 1918' de revolutie niet zouden hebben kunnen verhinderen antwoordde getuige, dat dit ten eenenmale onmogelijk zou zijn ge- ueest. Zij werden toen in den Rijksdag als het conservatieve element door vertegenwoor- digers van alle partijen bestormd met het verzoek, in de bres te willen springen Tegen d.;en fijd verscheen ook een in ander opzicht zeer bekend geworden man en stelde zich na mens de Oost-Pruisische groncibezitters ter Iieschikking der sociaal-democratie. Deze man was Kapp. In het dolkstootproces is gisteren Noske als getuige gehoord. Voor dezen getuige was' de belangstelling buitengewoon groot. Noske sprak langzaam met een soms van opwinding bevende stem. Hij vertelde zich steeds bezorgd te hebben gemaakt, omdat een bepaalde grcep menschen steeds weer poog- de de houding van de partij tijdens den oor log in een ongunstig Jaglicht te stellen. Ter- loops herinnerde hij eraan, dat hijzelf re- geeringstroepen in Mei 1919 naat Munchen heeft gezonden om een einde te maken aan de daar heerschende toestanden. In den oor log was het doe lder sociaal-democratie het behoud van hut rijk, dat tevens voor het bol- sjewisme moest worden gevrijwaard. Vol gens Noske zijn vooral de officieren verant- woordelijk voor de nederlaag, da r zij geen rekening'hie'den met de politieke eischen, noch met de ell .nde waarin de bevolkina' zich bevond. Zij zagen ook niet in, hoe onver- antwoordelijk het was, mannen als Michaelis en graaf Hertling aan het hoofd van het rijk te plaatsen. Noske zette vervolgens uiteen, welke zijn houding te Kiel was. Zijn pogin- gen om de matrozen te kalmeeren, mislukten, daar men plotseling vernam dat te Munchen de republiek was uPgeroepen. De volgende getuige is Wels, voorzftter van de Sociaal-democratische partij, die be- weerde dat men zijn partij niet dieper kon krenken, dan door haar verantwoordelijk te stellen voor de nederiaag. Spreker beweede, dat zoowel de onafhankelijken als wel de meerderheids-sociaal-democraien overtuigd waren van de noodzakelijkheid van de lands- verdediging. Zij beoordeelden den militairen toestand geheei verschillend. Overigens had het legerbestuur een geheei onjuiste voor- stelilng van de toestanden aan het front en in het vaderland. Niet alleen de arbeiders, maar ook deleidende kringen in den Staat waren overtuigd van de noodzakelijkheid van Het afdanken van de vorsten. Spreker zeide, dat de Duitsche arbeiders tijdens den oorlog nimmer geld van de vijandelijke zijde hebben ontvangen. Het is bijzonder schandelijk dit te beweren, aangezien de sociaal-democratie in het belang van het vaderland haar eigen populariteit had geofferd. De revolutie is als een overrijpe vrucht van den boom gevallen. Geen organisatie had ooit hetzelfoe resul- taat kunnen bereiken. Wels vertelde verder, dat Ebert, Scheidemann en hijzelf op 8 No vember 1918's avonds een bezoek outvingem van voormannen uit de Berlijnsche fabrie- ken. Zij smeekten de arbeiders om op 9 No vember 's ochtends in elk geval aan net werk te gaan en ten minste tot 9 uur's ochtends af te wachten wat er verder zou gebeureo. Op 9 November's ochtends om 7 uur kwamen de voormannen terug en verklaarden dat men die arbeiders onmogelijk in de fabrieken kon hou den. Op straat stonden reeds soldaten germed om tegen de arbeiders op te rukken. Wels zeide tot hen: als gij schiet is de burgeroor- log onvermijdelijk. Op een vraag van een der advocaten beves- tigde Wells, dat de sociaal-democratie zelf lang heeft geaarzeld voor zij zich in October 1918 bereid verklaarde tot het vormen van de regeering. Wells zelf had tot Ebert gezegd: Ben je nu.je bezinning kwijt, dat je onze par tij wilt bewegen den failldeten boedel van de Hohenzollems over te nemen? Laat hen, die den oorlog gemaakt hebben vrede sluiten en het vredesverdrag onderteekenen Ebert, die juist van de bijeenkomst kwam, waarin majoor von dem Bussche de ramp- spoedige mededeelingen van Ludendorff had verstrekt, antwoordde echter: „Die kTijgen geen vrede, wij moeten het doen, zelfs indien! daardoor onze partij ten gronde gaat". Morgen zal o.a. Scheidemann aan het woord komen. KORTE BERICHTEN. Het Vicker-toestel „Vanguard", hetwelk plaats biedt aan 20 personen, heeft een vlucht boven Kent en Surrey gemaakt. Tij dens de vlucht werd de luchtpassagiers een lunch geserveerd. Er is te Rome een aanslag gepleegd op den secretaris-generaal Farinacd. Hij werd echter niet gewond. Te Boekarest is een congres gehouden van vertegenwoordigsters van een vijfhon- derdtal vrouwenvereenigingen uit Transsyl- vanie, de Boekowina en het Banaat. In den Britschen kabinetsraad is gister het vraagstuk der al of niet sluiting der rijkswerven te Rosyth in Schotland en Pem broke in Wales grondig besproken. Er ble- ken evenwel zoo vele kwesties met de hoofd- zaak gemoeid dat de regeering nog geen defi- nitief besluit heeft genomen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Berlijn bij de inwijding van het gedenktee- ken voor het vroegere Augustaner-regiment heeft de Duitsche minister van rijksverdedi- ging een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat hij geen reden heeft gevonden om in te grijpen, tenzij het onderzoek van de justitie aanleiding daartoe mocht geven. Gemengd Nieuws. HET VERDRAG MET BELGIe. Mr. E. H. v. Baumhauer schrijft aan het Hdbl.: De wensch tot economische gelijkmaking tusschen beide landen is het principe, waar van het tractaat uitgaat. Daarmede is onvereenigbaar, dat BelgiS kanalen van Holland krijgt, zoodat het in dit opzicht met Holland gelijk staat, doch bo- vendien zal behouden de voordeelen van gra tis regeeringssieepbooten den Rijp op en vaa de Fransche surtaxe d"entrepot. Deze voordeelen zouden dan in een econo mische ongelijkheid resulteeren, die slechts door een kanaalheffing in Nederland zouden kunnen worden goedgemaakt. Wanneer Belgie inderdaad economische ge- lijkheid begeert, mag het tegen die extra hef- fing geen bezwaar hebben, of zal het van deze voordeelen afstand moeten doen. Ditzelfde geldt ook op het gebied van in- ternatiorialespoorwegverbindingen. Hals- starrig heeft Belgie steeds geweigerd om Maastricht een goede verbinding met het Bel- gische achterland te geven. Tot voor kort be- stond er geen enkele sneltrein Maastricht Luik. Hierin is nu wel een weinig verbetering gekomen en bij de internationale spoorweg- conferentie, dezer dagen te 's Gravenhage gehouden, is nog wel meer verbetering toe- ALRMAAR COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1