DF MALARIA-FTLM. Oasterraaniddag werd in de bovenzaal van cafe „Central" (Hoiplem) de malariafilm thans aangevuld en gecompleteerd nog eras'vertoond, in tegenwoordigheid van con- troleurs, voorzitters van verschillende dis- trictra, wetraschappelij'ke commissie, era ver- tegenwoordiger van het Roode Kruis en am- dere genoodigden. Dr. Doyer, voorzitter der Malaria-commis- sie sprak een woord van wel'kom tot de aan wezigen. Spr. wees er op, dat onder de uitste- trade leiding van den heer Moil, directeur van het iestituut voor wetenschappelijke films te Bloemendaal, de malariafilm, thans geheel is, zooals ze zijn rnoet. Daarom had men dan oak de uitnoodigingen verzonden voor deze voarstelling. Een speciaal \f.orcl van welkom richtte spr. tot dr. Aldershoff en dankte voorts dr. Korteweg voor diens daadwerkelijke mede- ■werking bij de t»tsfandkoming der film. Nog dankte spr. den heer Mol voor de uitnemende verzorging der rolprent, waarna 'n aanvang met de vertoqning werd1 gemaakt. Er viel nu ]uist niet over era' scherp beeld te roemen. Doch dit kon niet amders daar de film midden op dra dag vertoond werd in een daarvoor niet geschikte lokaliteit, zood'at van a lie zijden daglicht binnendrong. (Dr. Doyer heeft ecliter den aanwezigen excuses aangeboden, wijzende op de zuinigheid1, die steeds gehandhaafd wordt, zoodat men de voorstelling niet in era bioscoop kon doen plaats hebben). Desniettemin, die aanwezigen hebben een uitstekend beeld gekregen van het ont=taan, den aard en de bestrijdipg van de malaria. De film zelf is in een uitstekend: conditie. De fotografie is scherp en zuiver. Wij hebben reeds eenige malen de film beschievcr dus onthouden ons thans van uitvoerigt te- deelingen. De aanwezigen gaven herhaaldelijk van -hun bewondenng blijk. Men verzoekt ons mede te deelen dat het film-document door de afdeelingen op schrif- telijke aanvrage gratis ter vertooning te be- xomen is bij dra heer D. H. Prins, secretaris der malariacommissie, Roemer Visscherstraat 10, alhier. Bovendien kunnen de afdeelingen ter bestrijding van de onkosten eerier eventu- eele vertooning een bijdrage uit de kas der commissie ontvangen. - Na afloop der voorstelling wees dr. Doyer nogmaals op de uitstekradfe wijze, waarop de film is aangevuld en uitte den wenseh, dat deze rolprent er toe moge bijdragen, dat Noord-HoiWand spoedig van de gevreesde anopheles bevrijd zal zijn. Dr. Aldershoff dankte namens de aanwe zigen voor de filmvertooning, eveneens de hoop uitende, dat de film een krachtig middel moge zijn in dienst der malariabes-trijding. Na afloop-der voorstelling had nog een vergadering der controleurs plaats. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtu:- gen te 5.10 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. - (xemensjti JSieiiws D1RECTEUR-0ENERAAL VAN LANDBOUW. „De Rsb." zegt uit goede bron te verne- men, dat in de betrekking van directeur-gene- raal van den Landbouw niet meer zal wor den voorzien. VADERMOORD. In een huteclijken twist is Dinsdagavond omstreeks 10 uur de 43-jarige gthuwde ar- beider J. W. te Sellingerbeetse (Gron.) door zijn beide oudste zoons, 17 en 16 jaren oud, gedooci met eeri geweci en mestvork. De daders meldden zich daarop bij de politie aan; zij staan gunstig bekend in tegenstel- ling met hun vader. De beide jongens zijn voorloopig in bewaring gesteld. Jan Wolters stood in den omtrek zeer on- gunstig bekend. Herhaaldelijk deed zich in zijn gezin twist voor, waarvan meestal de oorzaak in drankmisbruik gelegen was. Wol ters sloeg zijn vrouw oOk vaak en bij de twis- ten werden dan ook de kinderen betiokken Het schijnt, dat zijn beide zoons gister- avond het voornemen gekoesterd hebben er nu maar eens een eind aan te maken en ze wachtten op een afstand van ongeveer 800 M. buiten de woning hun vader op. Toen de ze vermoedelijik in besehonken toestand aan- kwarn loste de oudste zoon eerst eenige ge- weerschoten op hem en mishandelde den man daarna met de kolf van het geweer. Ook heb ben zij daarbij vermoedelijk nog een grevel gebruikt. De beide zoons zijn gearresteerd en aan een langdurig verhoor onderworpen Het on- derzoek in deze zaak duurt nog voort. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Door de bekentenis van een paar opge- pakte boeven is gebleken dat een inlander die eenige jaren geleden tot twaalf jaar dwang- arbeid werd veroordeeld. wegens moord en roof, onschuldig aan ae misdrijven was. Hij werd veroordeeld op de valsche getuigenis van eenige dorpsgenooten, die er blijkbaar belang bij hadden hem te doen verdwijnen. DE SNELHEID IN AMSTERDAM. Bij B. en W. van mmsterdam is op het oogenblik in behandeling een voorstel van den hoofdcommissaris van politie, om over te1 gaan tot het vaststellen van een maximum- snelheid van 30 K.M. in de geheele stad, voor motorrijtuigen en rijwielen. Hierbij zal in stand gehouden worden de snelheid van 12 K.M. per uur voor die we- gen, waarvoor die snelheid thans geldt. EEN TRAM TEGEN EEN LIJKKOETS GEBOTST. Gistermorgenomstreeks 10 uur, wilde de koetsier van een lijkwagen, tot een lijkstoet behoorend, welke uit de richting van het Weesperplein te Amsterdam kwam, voor de Weespersiraat linksaf de Nieuwe Achter- gracht opgaan. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de Weeseperstraat een motorwagen van lijn 8 aangereden. De bestuurder van de tram zag te laa't, welke richting de lijkstoet1 nam, met het gevolg, dat de motorwagen tegen de lijkkoets botste. De kcetsjer van de lijkkoets, ■.een circa 70-jarig man, viel van den bok en liep riaast lichte kneuzingen, enkele bloeden- de wonden aan den hals op. Hij is»naar een der ziekenhuizen vervoerd cn kon na verbon- den te zijn, naar huis word' i' gebracht. Vol- gens zijn bewcririg hebben hii en ook de aanspreker teekens gegeven, dat men die Nieuwe Achtergracht wilde oprijden. De bestuurder van den tramwagen zegt daarvan niets te hebben gezien. De lijkwagen liep weinig schade op. Nadat een andere koetsier was gearriveerd, kon de stoet zijn weg vervolgen. TOEN T DUISTER WAS IN T HAAGSCHE BOSCH. Giseravond omstreeks elf uur, werd de po litie te 'sGravenhage opgebeld en haar mee- degedeeld, dat een moordaanslag in't Haag- sche bosch gepleegd was. Onmiddellijk gin- gen eenige rechercheurs er op uit, doch deze vonden op de aangeduide plaats geen spoor noch van een verslagene, noch van een da- den Daar men vermoedde dat de getroffene ergens zwaar gewond lag, werden honden er bij gehaald, terwijl de politie tevens bij eenige daar loopende vrouwen haar licht op- stak. De laatsten vertelden dat de steekpar- tij had plaats gevonden tussdmn een paar on bekende „heeren" Dank zij den hond slaag- de de politie er in, de beide heeren omstreeks 3 uur van hun bed te lichten. Een hunner de 40-jarige A. W. uit de Hemsterhuisstraat, bleek een niet levensgevaarlijke steekwonde in den rug te hebbra bekomen, die hem door zekeren L. D. was toegebracht. De aanleiding tot dezen vechtpartij was een twist om een der „boschnimphen" geweest L. D. is in bewaring gesteld en het mes in beslag genomen. NEDERLANDSCHE PROTESTAN- TENBOND. De penningmeester deelde ttiede, dat het aantai afdeelingen volgens de laatste gege- vens 129 bedraagt, het aantai leden 19,859. Het ledemtal is sinds 1908 vrijwel station- nair gebleven, het aantai afdeelingen is sinds het genoemde jaar, waarin het 163 bedroeg, aanmerkelijk geslonken; dit wijst op concen- tratie. De exploitafie van de liederenbundcls, geschriften en Bijbeluitgaven wierp een kleine Date af. De koerswaarde van het bondskapi- taal steeg met omstreeks 30.000. Naar ver- houding ook dat van de door den bond bc- heerde legaten. Het kapitaal van den bond bedraagt omstreeks 300.000. Na toelichting van het hoofdbestuur, de commissie van bijstand en den accountant keurde de vergadering de rekening over het afgeloopen jaar goed. Op verzoek van prof. Eerdmans trok de afdeding Schiedam haar voorstdlen in, na dat het hoofdbestuur had verklaard, de daar- in vervatte vraagstukken aan een daartoe te benoemen commissie ter overweging te ge- ven, opdat deze de daaruit voortvloeiende consequenties kan overzien en ze in verband met andere Bondsaangelegenheden kan bren- gen. Deze commissie zal dan later met voor stdlen in de algemeene vergadering komen. veren 12—/ 28; en ,.:;en ,.:en De vergadering keurde hierna de begroo- ting goed. Namens de commissie van godsdiensmn- derwijs eh prediking doet ds. D. Drijver me- dedeelingen betreffende de uitvoering van de motie-Varsseveld. De commissie heeft ge- meend, geen samenkomst van de 65 betrok- ken afdeelingen te moeten beleggen. Niet al- leen dat de kosten daartegen een bezwaaa zouden zijn, maar de besprekingen zouden een te vaag en onvruchtbaar karakter dra- gen. De toestand is zoo, dat het Bondswerk hoofdzakelijk gedaan wordt door predikan- ten, wier economisch bestaan door de kerk- genooschappen verzekerd is. Waren de kerk- genooschappen er niet, de Bondsafdeelingen zouden geen prediking en godsdienstonder- wijs kunnen bekostigen. De zelfstandig wer- kende godsdienstonderwijzeressen moeten ar- beiden voor een veel te hescheiden salaris. Een oplossing ziet de commissie in de concentratie van dicht bij elkaar gelegen af deelingen, die miaschien gemeenschappelijk een godsdienstonderwijzercs als voorgang- ster zouden kunnen aanstellen. Er is van overleg tusschen dergelijke afdeelingen tot nog toe weinig te bespeuren. Wat de groe- peering in. ressorten betreft, acht de commis sie jaarlijksche vergaderingen van ressortale grcepen buiten de Bondsvergadering om, niet raadzaam. Wei zou men ressortale of pronvinciale bijeenkomsten kunnen houden op de wijze als de vrijzinnige predikanten dit doen en een veriegenwoordiger van het hoofdbestuur zou daarbij aanwezig kunnen zijn. Aangaande het waarborgen van de le- venspositie der voorgangers heeft de com missie nagegaan, dat sleehts twee afdeelin gen in dezen' eerfigszins toereikende maatre- gelen hebben getroffen. In dit opzicht moeten de kerkhoudende afdeelingen alle dit goede voorbeeld volgen. Noodzake'uk acht de commissie een alrre- meenen inlichtingsdienst, die over een bureau zou moHen h|.°chikken. Ten slotte heeft de commissie het vrc«.g- stuk onderzocht omtrent het aannemen en be- vestigen van de catechisantd van den Bond bij de verschillende kerkgenootschappen. De commissie v'mdt het plan Van Dijk, om een Bondslidmaatschap geliik dat der kerkgenoot schappen in te stellen, alleszins aanbevelens- waardig. Ook de kerkgenootschappen zullen dit Bondslidmaatschap moeten erkennen. De commissie stelt de vergadering voor. een commissie te benoemen om deze inge- wikkelde zaak te onderzoeken en met een rap port in een Bondsvergadering te komen; in deze commissie zullen het hoofdbestuur en de commissie voor godsdienstonderwijs- en prediking vertegenwocrdiga zijn benevens de afdeelingen Schiedam, Hilversum, Baarn en Enschede. Ook de voorganger der Am- sterdamsche Vrije Gemeente zal er deel van moeten uitmaken. Deze commissie zal de voorstellen Schiedam, Leiden, Groningen en Zeis^t in onderling verband bestudeeren en daarna in een gewone of bui'engewone alge meene Bondsvergadering rapport uitbrengen. Het hoofdbestuur ondersteunt dit voorstel. Ds. M. C. van Wijhe acht het noodzake- lijk, ook de Vrijzinnig Hervormde beweging in dit vraagstuk te befrekken. Buiten land. IN SIBERIe IS HET ZOMER! De Prawda rneldt dat op het oogenblik in geheel Siberie een zomersche temperatuur heerscht. De boomen staan opnieuw in knop; overal bloeien viooltjes en andere voorjaars- bloemen, ziet men vlinders vliegen enz De<- gelijk zomerweer in de maand October heeft men in Siberie, voor zcover bekend, nog noon medegemaakt. ESTEANDS SCHULD AAN DE VER- EENIGDE STATEN GEFUNDEERD. Te Washington is de overeenkomst tot fun- deering der Estlandsche schuld aan de V.S op de basis van 13.830 000 dollar geteekend. De voorwaarden zijn in hoofdzaak gelijk aan die van het met Polen getroffen accoord. De betaling is verdeeld over 62 jaar met een rente van 3 pet. tot 1932 en 3pet. na dien. HET BOMBARDEMENT VAN DAMASCUS. Volgens hier ontvangen berichten heeft het bombardement van Damascus 2000 tot 3000 dooden geeischt. De meeste slachtof- fers kwamen in de brandende huizen levrad om Onder de dooden zijn vele Christenen en Joden die woonden in de Mohammedaansche wijken. Een groot deel van de Joodsche wijk is in puin geschoten. Verscheidene honderden Joden zijn gedood, omdat het Ghetto gele gen was tusschen twee Mohammedaansche wijken. DE ONTRUIMING VAN DE KEULSCHE ZONE. Naar men uit Frankfort aan de N. R. Crt. rneldt, hebben de berichten, uit de Engelsche bron, dat de Engelsche bezettingstroepen uft Keulen pas in het laatst van Januari, Bin- gen en Kreuznach verplaatst zullen worden, aldaar teleurstelling gewekt, daar men een eerdere ontruiming van Keulen verwachtte De Frankfurter Zeitung noemt de late en langzame ontruiming van de Keulsche zone moeilijk vereenigbaar met den veelgenoemden geest van Locarno. De schuld aan deze ver- traging zoekt het blad bij de militairen. Chamberlain moet tegenover deze militairen weten door te zetten, als het hem ernst is met het werk van Locarno. WATERVLIEGTUIGEN MET TORPEDO'S. In tegenwoordigheid van talrijke autoritei- ten op marine en luchtvaartgebied zijn gister- middag op de Humber bij Hull proeven ge nomen met een snel manoeuvreerend water- vliegtuig dat torpedo's mee kan voeren en op vaartuigen lanceeren. Het vliegtuig is van het gewone model watervliegtuigen maar de plaats van den bestuurder is zoodanig aan- gebracht dat hij zoowel beneden- als zij- geniet om zijn torpedo's te kunnen afvuren De proefnemingen heeten geslaagd. EEN HOOGESCHOOLKWESTIE IN HESSEN. Tusschen de Hessische regeering en de technische hoogeschool te Darmstadt is een conflict uitgebroken, dat waarschijnlijk zeer verstrekkende gevolgen zal hebben plotse- ling de uitnoodigingen tot de plechtige over- dracht van het rectoraat ingetrokken met de motiveering, dat een besluit van de regeering het de technische hoogeschool onmogelijk had gemaakt de plechtigheid te doen plaats hebben. De „Hessische Landes-Zeitung", een Duitsch-nationaal orgaan, weet mede te dee len, dat het de benoeming van den Joodschen professor Goldstein tot buitengewoon hoog leeraar is geweest, die de technische hooge school bewogen heeft tot haar bruusk optre- den. De senaat van de hoogeschool is ten zeerste ontstemd over deze benoeming, die niet in overeenstemming met haar voordrachi tot stand is gekomen. GEVANGEMS-FLIRT. Een vrouwelijke bediende van een Europe- aan werd wegens diefstal veroordeeld tot et- telijke maanden gevangenisstraf. Dit is heel normaal. Maar minder normaal was het, dat de bestolen Europeaan eenigen tijd later, toen baboe nog volgens de wet in de nor moest zitten, haar keurig uitgedost, zag rond- wandelen. Het bleek, dat de schoone de be- langstelling van den gevangenis-cipier had opgewekt, die haar bij wijze van hofmakerij, toestond zich nu en dan eens een paar uur- tjes buiten de gevangenis te verpoozen. BURGERL1JKE STAND. GETROUWD: Pieter Kooij en Maartje Bloern. Tewes Geuzebroek en Elsje Anthonia van Rijs. GEBOREN: Geertruida Anna, d. van Everardus Corne- lis Bilars en Cornelia van Noort. Corne lls Jacobus, z. van Josephus Augustinus Ko- gels en Anna de Graaf. Petrus Johannes, z. van Petrus Kuijs en Johanna Groot. Franciscus Xaverius, z. van Cornelis Schoen en Maria van der Gulik. Maria Wilhel- mina Catharina, d. van Petrus Nicolaas Bruin en Maria van den Idsert. Ingezonden stukken. (Buiten vcrctnlwuo:delijkheid van de Re- dactic. De opname in deze rubriek bem/si geenszins dat ae -edaciie er mede instemt.) Geachte Heer Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk- je van den heer M. van Steeg in uw blad van gisteren verzoeken wij beleefd opname van het volgende, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Hoewel wij het, in het stadium waarin de door den Heer v. S. bedoelde zaak morrien- teel verkeert, niet gewenscht achten daarvan een uiteenzetiinig te geven, noodzaakt hij toch tot een enkel woord van verv/eer, waar- uit tevens zal blijken dat hij met „de zaak" niet voldoende bekend is en dat zijn cptreden daardoor onnoodig en ongewenscht kan wor den geacht en zijn persoonlijke aanvallen on- gemotiveerd. De voorwaarden (eischeri) ter plaatse door Waterstaat aan cL Gemeente (en dus niet aan Tuindorp) gesteld, worden door ieder onbevoorooraeelde beslist onnoodig geacht en gekwalificeerd als ambtelijke dwinglandij. Ook zijn deze voorwaarden veel meer bezwa- rend en daardoor veel duurder dan coit de hedoding geweest is daar te maken en ten slotte kan aan deze voorwaarden niet wor den voldaan omdat deze in zich siuiten het dempen van de beek over een zekere lengte en wordt zuiks, door een daartoe bevoegd college, op goeden grond berustende motie- ven niet verder toegestaan dan voor den uit- weg noodig is. Vermelden wij nu nog dat de gestelde voor waarden voor zoover ons bekend nimmer door ons zijn aanvaard en wij de kwitantie voor het bedrag, betaald voor het hebben van een uilweg naar den Rijkss'raatweg, in or.s bezit hebben, dan wil het ons voorkomen dat de heer van Steeg indien hij zich van te voren van een en ander op de hoogte had gesteld, aan ziin ietwat schero gepunte pij- len een andere richting zou hebben gegeven of misschien zijn boog niet zou hebben ge- spannen, hetgeen en voor hem zelf en voor de zaak waarover het gaat beter ware ge weest. Intusschen dat zoo spoedig doenlijk een oplossing dient te worden gevonden, daar- over zijn we het eens; dat daaraan wordt gewerkt behoeft toch waarlijlk geen betoog en dat wij daaraan medewerken evenmin. Van de daaromtrent door den heer van Steeg aan de hand gedane middelen zal ech- ter wel geen gebruik worden gemaakt, het geen echter niet wegneemt dat wij ons voor meer doeltreffende raadgevingen ook bij den heer van Steeg ten zeerste aanbevolen hou den. Hoogachtend, K. VELDKAMP. J. RUS. Directeuren Tuindorp. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 28 October 1925. In de he- den gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 12.10 16.20, 2e soort 5—/ 8, Roode kooi per 100 K.G. 1.505.20, Gele kool per 100 K.G. 1—/ 4.20, Wortelen per 100 bos 3.70—/ 7.70, Uien per 100 K.G. 5.20— 6.20, Andijvie per TOO stuks 0.302, Koolrapen per 100 K.G. 2 30—/ 2.70, Pie- terselie per 100 bos 2.304.90, Prei per 100 bos 3.80—/ 8.20, Spruiten per 100 K.G. 8—/ 20, Spinazie per ba-kje 0.29 0.52, Selderie per 100 bos 1.804 50, Tomaten per 100 K G. 2542, Appelen per 100 K.G. 6—/ 22, Druiven per 100 K.G. 58—/ 68. HOORN, 29 Oct. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 12 stapels kleine fabriekskaas J 58, 14 stapels kleine boerenkaas 60, 11 stapels boeren-commissiekaas f 62, totaal 37 sta pels, wegende 25129 kilo. Handel matig. PURMEREND, 28 Oct. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken": Aardappelen 0.68—/ 1.06 per zak 25 K.G.; Slaboonen 4.15 per 15 K.G.; Aard- bezien 40 ct. per K.G.; Tomaten 10—20 ct. per K.G.Bloemkool 7.20—/ 23.60 per 100; Roode Kool 3.50—/ 6.30 per 100; Savoye Kool 7.10—/ 7.70 per 100; Spruit- kool 0.65—/ 1.90 per 15 K.G.; Boerekool 1.10—/ 1.80 per 100 struiken; Sla 3.70 3.90 per 100 krop; Andijvie 1.30— 4.20 per 100 krop; Peterselie 5.10 7.20 per 100 bos; Rapen 6.206.90 per 100; Bieten 8—/ 13 per 1000;,Worte len 0.80—/ 0.95 p. 25 K.G.; Uien 1.20 1.40 per 25 K.G.; Uien Drielingen 0.90—/ 1.20, Uien Nep 1.05—/ 1.90 per 25 K.G.; Appels: Brabantsche Bellefleur 1518 ct. per K.G.; Zoete Bellefleur 814 ct. per K.G.Bramley Seedling 10—14 ct. per K.G.; Lemoen-appel 10—12 ct. per K.G. Present van Engeland 15—30 ct. per K.G.; Reinette, goud 724 ct. per K.G.Reinette, oranje 5—10 ct. per K.G.; Sterappel 2630 ct. per K.G.; Peren: Beurre Superfin 26—32 ct. per K.G.Boerengroen 2226 ct. per K.G.; Doyenne du Cornice 95 ct. per K.G. Soldat Laboureur 4247 ct. per K G.; St. Nicolaas peer 2830 ct. per K.G.Nouveau porteau 20—34 ct. per K.G.; Druiven 32—76 ct. per K.G. ZAANDAM, 28 Oct. 1925. Veiling Ver. „De Zaanstreek." Peen 1524 ct. p. bos; Zoete app. 5614 ct. p.p Bellefl. 610 ct. p. p.; Goudr. 4—7 ct. p. p.; Boerekool 0.48i per kist; Andijvie 5070 ct. per kist; Gr Kool 3—814 ct. p. stuk; Roode Kool 7714 ct. p. stuk; Gele Kool bVz ct. per stuk; Uien 3 per 100 pond; Sla 1522 ct per kl. kist; Stoofp. 121614 ct. p. pond; Bananen /8.20—8.50 per kist; Citroenen 3.50 per 100; Sterappels 13 ct. per pond; Spinazie 1.15 per kl. kist; Pieters. 46 ct. per bos; Selderie 35 ct. per bos; Prei 910 ct. per bos. SCHAGEN, 29 Oct. 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 6 Paarden 100450; 315 Geldekoei- en (mag.) 180—/ 380; 59 Idem (vette) 300—/ 500; 100 Kaifkoeien 250— 460; 143 Vaarzgn 140260; 189 Graskalveren 50120; 21 Nuchtere kal- veren 12—/ 28; 7 Fokschapen 46; 175 Schapen (vette) /4553; 72 Lammeren 2838; 3 Bokken en Geiten 6—/ 10; 11 Varkens (mag.) 30—/ 42; 76 Varkens (vette) p. K.G. 0.880.90; 67 Biggen 1? - 26; 49 Konijura 1- 2.50; 2'3 Kippen 0.751.50; 48 Eenden i 2; 119 Kg. Boter 2.40-/ 2.60; 3114 st. Kipeieren 12.60— 13.50—/ 14 60; 1716 st. Eendeieren 8.258.208.30, hoog- ste markt 8.40; jonge kipeieren per 100 9, 9.80 en 10.80. BGVENKARSPEL, 28 Oct. 1925. Veiling „de Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool I 11.9021, Bloemkool II 6.50—/ll.30, Bloemkool III 3.608.40, Roods Kool f 1.40—/ 2.50, Witte Kool 1—/ 1.40, Gele Kool 1.80—/ 2.60, Uien (grof) 2.30, Uien (middelbaar) 2.40—/ 2.50, Bieten 8.30—/ 10.50, Kleine 4.30—/ 6, Sla boonen 1.602.65. TOTit (Nadruk verboden). Wie is sterker? De bolsjewiki spreken gewoonlijk met trots over hun plannen en beweren, dat het hun zou gelukt zijn het geheele ecoriomische leven van de Unie te organiseeren. Als tegenstel- ling wijzen zij op de kapitalisten, die geen plannen hebben, die alleer. op hun initiatief steunen. Het blijkt echter telkens, dat de mannen met de schitterende plannen, telkens verslagen worden door de mannen, die geen plannen bezitten, maar daartegenover over een flinke dosis initiatief beschikken. Dit is ook nu bij de realisatie van den oogst gebleken. De bolsjewistische bladen moeten erkennen, dat de particuliere opkoopers, die geen machtige organisaties achter zich heb ben, die geen plannen uitwerken, waarin alles zoo mooi geregeld is, het in de practijk steeds van de rijksopkoopers winnen, en dat de in- vloed van de mannen met het initiatief steeds meer toeneemt. Wij zullen eenige sprekende voorbeelden uit het materiaal, door ae bolsje wistische pers meegedeeld, ter illustratie van deze stelling mededeelen. De „E-konomifsjeskaja Zjiznj", het in eco- nomiscbt vraagstukken tameliik betrouwbare k bolsjewistische blad, dat over een staf van goede correspondcntcn en deskunclige mede- werkers beschikt, verneemt uit Charkow, het centrum van de Oekrajine, dat de kwaliteit van het graan, dat door de rijksagenten op- gekocht wordt, sterk daalt, dat het zeer voch- tig is (soms zelfs 18 pCt. vocht inhoudt). Het blad schrijft dan letterlijk het volgende: „Dc steeds toenemende vraag naar graan in de centrale gebieden des lands, waar gebrek aan meel heerscht, schept een zeer gunstigen bo- dem voor de activiteit van de particuliere kooplieden". In de tweede week van Septem ber zijn de aankoopen van de rijksagenten gedaald van 4.6 millioen pond tot 3.8 milli- oen pond. Daartegenover zijn de aankoopen van particuliere opkoopers gestegen met 50 pCt. De prijzen vertoonen niet meer zulke wilde schommelingen als in het begin van de campagne; integendeel, zij zijn nu stabiel, maar op een peil, dat den uitvoer volkomeu onmogelijk maakt". Aldus de „Ekonomitsjes- kaja Zjiznj". Zoo is de toestand in dc Oekrajine, de ko- renschuur van de Sovjet-Unie. In andere ge- westen woedt een wilde concurrence tusschen de verschillende groepen opkoopers, die er werkzaam zijn. „Het is zoo ver gekomen". aldus de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj", „dat de opkoopers hun kantoren verlaten om door de dorpen in de omgeving te reizen en daar naar graan te zoeken; op de centrale punten, waar de opkoopbureaux gevestigd zijn, komt het nu dikwijls voor, dat de verschillende op koopers loten, wie van hen een wagen graan zal mogen koopen; in andere plaatsen wordt er om getwist, zelfs gevochten; men probeert het graan te bemachtigen door er hoogerc prijzen voor te bieden. De boeren, die getui- gen zijn van deze onverkwikkelijke tafereelen, zijn er nu van overtuigd, dat het niet pluis is met de prijzen en wie maar kan, houdt zijn graan vast. Dergelijke berichten ontvangt het blad uit verschillende gedeelten des lands. In andere gewesten daarentegen (bijv. in het district Troi'tskiej) heerscht er meer eensge- zindheid onder de opkoopers en zij volgen deze tactiek: zij onthouden zich van aankoop om op deze wijze de prijzen te drukken". Wat zijn de resultaten van deze wijze poli- tiek der mannen met de vele mooie plannen en de schitterende organisatie? Hierop geeft een correspondent een antwoorcl, die mede- deelt, dat 70 pCt. van het te koop aangeboden graan in die gewesten door de particuliere opkoopers aangekocht worden, dat deze op koopers nu een net van agentschanpen over het geheele platteland bezitten. Te Troitsk hebben de particuliere handelaren twee groom vennootschappen opgericht ter organisatie van den graanaankoop. Verschillende groote winkels en magazijnen, die jarenlang leeg stonden, zijn nu door deze vennootschappen gepacht en worden inderhaast gerestaureerd om groote vcorraden gtaan te kunnen herber- gen. Een vennootschap heeft nu eenige eigen molens gebouwd. Tegelijkertijd worden maat- schappijen voor wederkeerig crediet georgani- secrd, die de particuliere" graanhandelaren van de noodige middelen moeten voorzien. Op de graanbeurzen ziet men bijna uitsliii- tend particulieren. Zoo vericlt de „Ekono- mitsjeskaja Zjiznj", die het natuurlijk als een ramp beschouwt. Overal zien wij dus, hoe de mannen, die een initiatief hebben, het van de mannen met de plannen winnen. De rijksopkoopers voelen, dat zij tegen deze energieke mannen niet op- gewassrhen zijn, zij zijn daarom nu bereid concessies te doen. Zoo bijv. heeft de raad voor graanaangelegenheden te Troitsk be- sloten particuliere personen als opkoopers re erkennen en wel op dezelfde voorwaarden als de agenten van de rijksbureaux en van de cooperaties. Zulke toestanden heerschen over al in het land. Uit het Chersonsche district, dus in een ver van Troitsk en Kazan verwij- derde streek, wordt aan dc bolsjewistische bladen medegedeeld, dat het transportwezen (d. w. z. per as) tengevolge van de slappe houding van het „Exportchleb" nu geheel in handen van particuliere ondernemers is over- gegaan; die er van hebben geprofiteerd om de tarieven in een paar weken met 60 pCt, te verhoogen. Op verschillende plaatsen lijdt de campag ne veel van het gebrek aan geschikte opslag- plaatsen voor het aangekochte graan (aan silo's denkt men zelfs in Rusland niet). Zoo bijv. kunnen alle magazijnen van Cherson, een zeer belangrijke graanmarkt in de Oekra jine, sleehts 700.000 poed bevatten, terwijl er bergruimte voor 114 millioen poed noodig is. Het resultaat is, dat veel graan op de kaden is opgestapeld en in den regen rot. In Cher- son is wel een oplossing voor het vraag stuk van oz bergruimte te vinden: er liggen in de haven veel schMjen van de hanclels- vloot, die niet gebruikt worden. De schepen bevinden zich echter onder belter van een andere instelling en de onaerhandelingen vorderen zeer langzaam. Ondanks de moeite, welke de centrale lichamen zich geven om de zaak te regelen, is er tot nu toe nog geen re sultaat in deze zoo eenvoudige zaak bereikt, vertelt de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj". In een maatschappij, waar minder gereglementeerd en geregeld wordt, zou de oplossing van dit vraagstuk niet meer dan een paar dagen eischen. De bolsjewistische bladen vragen zich af: „wie is sterker, de man met de plannen of die met het initiatief?" En zij laten doorscheme- ren, dat het ook voor hen reeds duidelijk wordt, dat het particuliere initiatief, ondanks haar vele gebreken en tekortkomingen, toch sterker blijkt te zijn dan de mannen, die met reglementen gewapend zijn. Kamenef heeft dan ook kort geleden erkend, dat de sovjets het met de kapitalisten op een accoord zullen moeten gooien. Dat is voor de bolsjewiki de eenige wijze 0111 zich te kunnen blijven hand- haven. BORIS RAPTSCHINSKY. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.7 te Miin- chen. Laagste barometerstand 745.9 te Lerwick. Verwachting (van den avomd van 29 Octo ber tat den avond van 30 October): Meest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrok- ken, later gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk mogelijk nog eenige regen, zelfde tempera tuur. -- 5 v

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3