Maasdam, v Rott. n. N Orleans 28 Oct. van Bilbao Nieuw Amsterdam v. Rott. n. Newyork 28 Oct. 1 u. nam. v. Boulogne. HOLL. BRITSCH-INDIe LIJN. Bovenkerk (thuisr.) 26 Oct. v. Negapatam. Hoogkei'k 28 Oct. v. Antwerpen te Rotterd. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tiibodas, 26 Oct. v. Chinwangta n Dairen. JAVA-NEW YORK-LIJN. Batoe. Java n. Newyork, 25 Oct. te Phila delphia. Veenaijk, Java n. Newycrk, 27 Oct. te Suez. Karimoen, Batavia n. New York, 27 Oct v. Barbados. Siantar, v. Batavia n. New York 26 Oct te Belawan. Stadsdijk, v. Newyork n. Java. 28 Oct. te Port Said1. HOLLAND—COST-AZIe LIJN. Oldekerk 28 Oct. Rotterd. n. Japan. Oostkerk (thuisr.) 28 Oct te Shanghae. HOLL. WEST-AFRlKA LIJN. Albireo (thuisr.) 24 Oct. v. Dakar. Helder (thuisr.) 27 Oct. te Accra. Saturnus (uitr.) 24 Oct. v. Dakar. Kilstroom 28 Oct. v. Amsterd. n. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar 26 Oct. v. Batavia n. Rotterdam. Tierimai 28 Oct. v. Batavia n. Rotterdam. Toba, v. Japan n. Batavia 28 Oct te Ma- Buitenzorg 28 Oct. v. Hamburg n. Rotterd Kedoe (thuisr.) 27 Oct. te Barcelona. Madioen 27 Oct. v. Rotterd. n. Batavia via Antwerpen. Rindjani (uitr.) 28 Oct. v.m. 7 u. v. Mar- seille Soekaboemi (thuisr.) 27 Oct. v. Marseille. Tapanoeli (uitr.) 28 Oct. v. Suez. ROTTERD. ZUID- AMERIKA LIJN Celaeno (uitr.) 27 Oct. te Santos. Aldabi (uitr.) 28 Oct. te Montevideo. Aludra (thuisr.) 26 Oct v. Las Palmas STOOMVAART MIJ. „OCEAAN". Hyson, v. Liverp. n Batavia 8 Oct. v. Pa- dang. Mentor, v. Japan n. Rott., 26 Oct. te Suez. Hector, v. Japan n. Rott., 27 Oct. v. Singa- Laertes, v. Amsterd. n. Java, werd 26 Oct. 5 u. 53 nm. op 70 m. Z.O. v. Land's End ges. Rhesus, v. Japan n. Rott., 27 Oct. te Bela wan. EMZETCO LIJN. 'Jonge Jacobus 28 Oct. v. Piombrao te Va lencia. Jonge Anthonie 27 Oct. v. Barcelona naar Tarragona. Ingezonden stukkcn (Buiten veruntwoordeliikheid van de Redac- tie. De opname in deze rubnek bewijst geens- zms dot de redarVe er mede mstemi.) Stedelijk Muziekcor s. Zeer geachte Hoofdredacteur Wilt U zoo goed zijn, onderstaande in Uw blad te plaatsm? Bij voorbaat mijn dank. 't Ligt absoluut niet in mijn bedoeling, iets of iemand in mijn betoog onaangenaam te zijn, alleen zij 't mij vergund, even uit tech nisch, muzikaal oogpunt de waarde van de prestaties van het S M. te releveeren. Helaas mo, t ik onmiddellijk toegeven, dat men in Alkmaar de waarde van het S. M niet keni of erkent. De ooizaak daarvan moet er- gens anders liggen dan in de muzikale pres tatie. Verschillende deskundigen op't gebied van harmonie orchest-muziek zijn 't volkomen er over eens, dat bij het S.M. zeei goede kwali- te.ten aanwczig zij:; Kiar te zuUer- heid, samenspel en technisch kunnen zijn zeer te roemen.en m;: n z n me r dan r - den indruk. doen zelfs heel dikwijls denken prestaties van een beroepsorkest. Ik zelf had het genoegen eenige concerten van het S. M. te mogen leidcn, en wa" op de eerste repetitie ten zeerste verrast over het technisch kunnen dezer menschen. Met grooten ljver,en zeer ge- animeerd, gat men dadelijk gehoor aan mijn opvattingen. Iedere ->rchest-dirigent weet wat het zeggen wil, voor een hem vreemd orchest te moeten staan, hoe moeilijk't is zijn eigen wil over te brengen over al die men scnen. Van beide kanten is noodzakelijk een zeer goede wil niet alleen, maar vooral een technisch kunnen Wat het S. M. ten dien op- zichte bereikte, was mij een groote voldoe- ning. Het kan dit alleen bereikt hebbm onder zeer geduldige, zeer grondige Hiding, van een op zijn gebied zeer bekwaam dirigent. die met hart en ziel ten koste van zeer veel moeite bereik: heeft, wat mogelijk was. Het orchest neemt onder ce tenslotte toch' dilet- tanten-harmoniecorpsen een zeer goede plaats in. In Alkmaar, zeer zeker, een allereerste plaats Met alle respect voor den goeden wil van de andere harmonie- en fanfare-orchesten al hier, en gehet meevoelende hen een zekere subsidie te verleenen, (want kunst veredelt't volk", laat de overheid voor gaan, zooveel mogelijk alle instellinge'n die kunst beoefenen te steunen!) moet ik toch een waarschuwend woord doen hooren; Laat dit nier gebeuren ten koste van het S M Gaat, door minderen steun, de rnuziKale waarde van het S. M ach- teruit. het wordt werkelijk een stuk musikaal leven minder, want het zal nog zeer moeilijk zijn, voor de andere orchesten, en 't zal ze ker nog zeer lang moeten duren, voor zij het S. M zelfs pas ter zijde zullen kunnen komen Dat er naast het S M andere orchesten zijn opgericht, komt m i niet. omdat het publiek behoefte daaraan had, maar omdat die men schen gevoeld hebben, zelf muziek te widen maken, en 't is ook niet ais oorzaak, een ver langen geweest naar andere muzmk; 't was louter uiting om zelf te musiceeren en houdt ook't nauwste vertand met de groote uitbrei ding in de laatste jaren betreffende het aan- tal inwoners onzer gemeente. .Wat nu betreft de vergelijking der pro- gramma's'van het S. M. met die van 't Mid- delburg's orchest en den stadsklokkenist al- hier, gaat zeer mank. Een vergelijking met alle beroeps-harmo- nie-orchesten in Nederland is zeker meer juist, en ten d-en opzichte meer vereerend voor het S. M., omdat al die programma's precies't zelfde zijn, als die welke ons gege- ven worden door het S.M. Daar zit juist ook meer voor een deel de groote en goede waarde van het S. M. in, dat juist dergelijke goede muziek het volk geboden wordt, en op een goede manier uitgevoerd Weliswaar is de vraag naar dagmuziek (ik her-zeg mu ziek") zeer groot, maar er is geen paedaaroog. die 'de menschen zal aanra'den lec'fuur te Iezen* a la „Wilson'' enz. 't Is zeker meer prijzenswaardig om de menschen het goede voor te zetten, werkelijk kun-t te brengen, dan mede te helpen, die kunst door't slijk te sleuren. En dan die opera's, geschreven voor onze grootouders. Het spijt me voor „het publiek", maar dat is juist de muziek, die men nu geheel kan verwerken, en als men een zomerconcert in Artis te Amsterdam meemaakt, dan merkt men op, dat daar wel 4000 menschen (zegge vier duizend) met groot genoegen naar al die fantasieen luisteren. De programma's van het S. M. zijn goed en vol artistieke af- wisseling. Dat er aan het S. M. als instituut een mu- ziekschool is verbonden, waar door vele leer- lingen gebruik gemaakt wordt van de des- kundige Hiding, is zeker ook een bewijs, dat er velen vertrouwen hebben in het nut door 't bestaan van het S. M. Tenslotte dit: Mocht de overheid er toe overgaan alle orchesten hier ter stede subsi die te verleenen, ik zal 't zekei van harte toejuichen, maar moet dit gaan ten koste van het S. M., dan zal men een instelling kwijt raken, die zeer zeker op haar gebied een al lereerste plaats Jnneemt. Hoogachtend, JAC. JANSEN. (Ook de heer Jansen had zich de moeite kunnen sparen de capaciteiten van directeur en leden van het St. M. te verdedigen. Er is niemaod die deze heeft aangevallen. Het gaat hier om de vraag of de 8000 die de gemeente voor muziek beschikbaar stelt geheel aan het S. M. ten goede moeten komen en de subsidie-aanvragen van alle an dere corpsen moeten worden afgewezen. En ook gaat het er om, of het S. M. meer dan twintig concerten in den Muziektuin moet geven en de andere corpsen geen kans krijgen om daar binnen te komen. Nu mag het aliemaal wel waar zijn, dat het S. M., wat kunstgehalte der uitvoeringen betreft, ver boveu andere vereenigingen ver- heven is wij hebben dit nimmer betwist dit neemt niet weg, dat het S. M. aillesbehal- ve populate is. Het is als gemeentelijk corps niet alleen opgericht voor kunstkenners als de heer Jan sen, maar allereerst voor het pubiiek. En nu kan het wel trachten dat publiek op te voeden maar dan moet men beginnen met de symipathie van dat publiek te winnen. Een courant die tegenwoordig artikelen uit den tijd van 1860 zou geven, zou in een mi nimum van tijd al zijn abonne's verliezeu. En een muziekcorps dat in hoofdzaak de werken uit dfen tijd onzer grootvaders speelt zal bij de bevolking nooit populate worden als het niet tevens voor de noodige afwisse- ling zorgt en de muziek van dezen tijd hooghartig naar Bram de Wilde verwijst. De heer Jansen moge betoogen, dat ieder corps dit doet, wij weigeren het te gelooven. Er zijn heel wat corpsen die zich door aan- passing aan dezen tijd populate weten te maken. v Nu kan men zeggen dat het S. M. den steun van het publiek niet noodig heeft omdat het toch geheel door de gemeente in stand word't gehouden. i Maar dan komt des te meer de vraag naar voren: moet de Gemeente 8000 geven voor een corps dat niet de symipathie van het volk heeft? Een inzender die 24 jaar aan het S. M. meewerkte erkende gister "dat stukken van 20 a 30 jaar geleden ieder jaar.weer op het programma komen. Gebeurt dit werkelijk in alle corpsen? Laat men de bakens verzetten als het getij ver'oopt. Laat het S. M een verjongingskuur onder- gaan. Geef de leden een nette, eenvoudige uniform, verwijder al te zware en oude stuk ken van het programma, geef eens wat ook het groote publiek graag wil hooren en het S. M. zal het hart van het volk herwinnen 'eh als gemeentelijk corps meer bestaanrecht krijgen dan het nu heeft Red. Alton Crt.) Alkmaar, 28 October 1925. Geachte Redactie. Gaarne zou ik onderstaande gep'.aatst wil- len zien in uw blad. Na de verschillende ingezonden stukken gelezcn te hebben, heb ik daaruit de conclu- sie getrokken, dat omdat nu een paar Muziekcorpsen om subsldid gevraagd hebben hier de bedoeling uit gehaald wordt, van het Stedelijk Muziekcorps de subsidie in te trekken of het op te heffen, en dat is toch de bedoeling niet. We] kan mijns inziens het Stedelijk Muziek corps evengoed met minder subsidie toe om zich starnde te houden, als men het corps in een goeden organisatievorm brengt en dona- teurs gaat werven, net als de andere corpsen die geen subsidie hebben. Maar dit zeg ik zonder subsidie is het bestaan heel moeilijk door de groote kosten aan onderhoud van in strumenten. Maar als nu de gemeente de verplichting op zich gencmen heeft om 21 oncerten te geven (want wel de gemeente heeft die verplichting, niet het Stedelijk Mn ziekcorps .naar die meet ze geven voor' de subsidie), moet daar date ruim 7060 voor betaald worden? Want anders ziet men het ^orps iteoit of het moet apart beta-aid wor den. Vcor liefdadige doeleirden, zooals voor mldiging van den heer Otto, de visschers- ramp van Arnemuiden, het Dorus Rijkers- ■~onds het Poade Kru's, enz., waren het juist de andere corpsen die het gezamenlijk grat's deden, terwijl het Stedelijk Muziekcorps schit- terde dcor afwezivheid Behalve bij Borculo. daar was het Stedelijk Muziekcorps ook aan- wezig. Dan zeg ik ook toe wat anderen schrijven het publiek is er nu heusch niet zoo erg op gesteld om den heeleen zomer het Stedelijk: te hooren en de dure corpsen van buiten kun nen toch niet als volksconcerten beschouwd worden, omdat dan voor velen de entree te hoog is. Maar nu ditEr zijn hier in Alkmaar 4 stroomingen in het publiek, en dat is: Neu- traal, Katholiek, Christelijk en Modern, die hier ieder een muziekcorps naar voren bren gen. Juist die verschillende stroomingen wil ten die corpsen ook hooren, want die zijn wei degelijk populate. En het bewijs is er ook, want ik herinner mij nog, dat verleden winter het Stedelijk Muziekcorps een concert gaf in de Harmonic en er toeti maar circa 100 nersonen waren. terwijl bij een Concert in 3e Harmonie van St. Caecilia en Excelsior de zaal zeker tjokvol was en dan moet men niet vcrgeten dat het Stedelijk Muziekcorps al een oud bestaan heeft en de andere corpsen nog in het begin- stadium zijn- Daarom is het zoo noodig dat die corpsen zich ook in den Muziektuin kunnen latere hooren. Het is toch in'vele steden zoo, dat de dilettantencorpsen voor hun subsidie naast het stedelijk corps hun concerten gratis aan- bieden en geven. En nu zou ik deze oplossing widen aanbe- velen en dan blijft het Stedelijke Muziekcorps het stedelijke, en dat is: geeft het Stedelijk Muziekcorps 3000 subsidie, waar het zich voor verpiicht om 10 concerten te geven, het R. K. Arbeidersmuziekcorps 'St. Caecilia 250, het Arbeidersmuziekcorps Excelsior 250, het Christelijke corps Soli Deo Glo ria 250, het Neutrale corps Ons Genoegen 250, w'aarvoor zij zich verplichten ieder 3 concerten gratis te geven, dat is 12 concerten en 10 van het Stedelijk Muziekcorps, is samen 22 concerten, voor een gezamenlijke subsidie van 4000. Dan heeft de gemeente er nog ongeveer 3000 baat bij en zij voldoet aan haar verplichtingen tegenover den Muziek tuin en alle groepen publiek, die daar toch als belastingbetalers recht op hebben, hooren ook hun eigen corpsen in den Muziektuin. Het Stedelijk Muziekcorps blijft dan bestaan, want met 3000 kan het bestaan en we ko men dan ook den heer Ohlen tegemoet wat betreft de zware verplichting die het Stedelijk Muziekcorps nu heeft, om in 5 maanden 21 concerten te geven. Dan heeft het er nog maar 10 te geven, waarvoor Ifet corps dan voldoenden tijd heeft en wat ten goede zal komen aan de concerten. Dan zaf het Stede lijk corps ook wel meer populate worden, het Alkmaarsche publiek is er mee gediend en ieder groep en corps gevoelt dat het recht is aangedaan. Mijnheer-de Redacteur, u mijn welgemeen- den dank voor uwe plaatsruimte. J. F. KEESEN. (Inzender gaat de richting uit die ook wij het meest wenschelijk ach ten. Red. Alton. Crt.) Gemeng-d nieuws DE AARDAPPELE'N VOOR HET GRIJPEN. De sleeper J. A. uit de Tweeboschstraat te Roterdam kreeg gistermorgen ruzie met een groentenverkoopster, wie hij verweet, te hoo- ge prijzen te vragen De juffrouw bleef het antwoord niet schuldig en wond zich derma- te op, dat zij, nadat de man zijn woning weer was binnengegaan, haar eigen kostbare aardappelen als projectielen gebruitoe' en met groote behendigheid zes vensterruiten der woning van den be'eediger van haar beroeps- eer iflmikte. Daarna trok zij, opgelucht, met haar kar verder. VROUWENHANDEL. De politie te Aalten heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren Z. aldaar weg ens poging tot vrouwenhandel. Z. had getracht, een te Aalten in betrekkieg zijnd Duitsch dienstmeisje te huren voor een berucht huis te Amersfoort. HET AUTO-ONGELUK IN DEN HAAG. Omtrent het auto-ongeluk, Dinsdagavond in de Duinstraat in Den Haag, waarbij een 10-jarig knaapje het reven heeft ver lor en, wordt nader gemeld, dat naast den chauffeur een vriend van dezen zat. Toen het ongeluk gebeurd was, is de vriend van de auto ge- sprongen en er vandoor gegaan. In den loop van den avond is hij ecbter door de politie aangehouden en in verhoor genomen. De vrachtauto behoorde niet aan den vischkoopman v. d. P., maar aan een vriend van hem. Hei was gisteren de eerste maal dat deze er mee s^d De getuigen ver- klaren eenparig, dat hij roekeloos gereden heeft en met een veel te snelk vaart de bocht nam. Op het lijk van het kind is sectie verricht. De officier van justitie heeft gistermorgen de p'aats van het ongeval in oogenschouw ge nomen. t EEN PROPAGANDIST VAN DE S. D. A. P. BESCHULDIGD VAN BE- LEEDIGING. Voor de Almelosche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan W. v. d. S. 43 jaar, pro pagandist van de S.D.A.P. in Overijsel en lid van de Tweede Kamer, wonende te Al- melo, terzake dat hij opzettelijk een stuk heeft gesteld en heeft doen opnemen in het num- mer van 14 Januari van het dagblad Het Volk, van welk blad hij correspondent voor Overijsel was, in welk stuk hij, schrijvende over den burgemeester van Giethoorn, den heer B. P. Hazenberg, opzettelijk de volgen- de woorden heeft gebezigd: „Een saboteur eerste klas"; „hij verstaat n.l. ook de kunst om de weti en van het land te saboteeren, wanneer daarmede de brandkast kan worden gediend". „Zouden Ged. Staten niet eens wat aandacht aan dezen saboteur kunnen wij- den?" President tot bekl. i Als u geweten had, hoe de feLen in werkelijkheid zijn, zou u het artikel dan ook geschreven hebben? Bekl.: Alles is precies, zooals het in het artikel staat. President: Wat bedoelde u'met sabotage? Bekl.: Het zeer krampachtig vasihouden aan de wetten en het moedwillig rekken daar van. De ambtenaar van het O.M. mr Blok achtte eenvoudige beleediging bewezen en eischte 50 boete, subs. 50 dagen hechtenis Bij zijn verdediging verklaarde bekl. dat het hier een geval van sabotage betrof, omdat de burgemeester de wetren zoo krampachtig uitvoerde, dat er van de bedoeling van die wetten niels terecht kwam. Het was voor den burgemeester van belang, dat er in den Giet- hoornschen raad, die uit 7 leden: 3 socialis- ten, 1 communist en 3 liberalen, bestaat, een vacature van een socialistisch lid was. Dan was de uitslag van een stemming steeds 33 en werden de voorstellen der sociaal-demo- craten verworpen, en kon de burgemeester zijn wenschen uitvoeren. Dit langdurig doen voortbestaan van een vacature noemde spr. sabotage. Uitspraak 3 November. DE ZAAK-GEELKERKEN. In de vergadering van vanocbtend te Breda gehouden, heeft de classis Klundert der Geref. kerken besloten, de particuliere synode van Noord-Brabant en Limburg sa men te roepen tegen 12 November te Breda Tot afgevaardigden zijn benoemd de dienaren des Woords ds. J. H. Donner te Breda. G. Laarman te Klundert en A. L. Ruys te Din- teloord. DE SPELLING VAN AARDRIJKSKUN- DIGE NAMEN IN NEDERLAND. De ministers van oorlog, van binnenland- sche zaken en landbouw en van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben, teneinde eenheid van spelling te hergen in de tot nu toe gevolgde onderling zeer uiteenloopende schrijfwijzen van aardrijkskundige namen in Nederland, bij gemeenschappelijke beschik- king een interdepartementale commissie be noemd, bestaande uit de heeren dr. A. A. Beekman, oud-directeur eener hoogere bur- gerschool te 's Gravenhage; J. Kardux, se- cretaris der gemeente Hilversum, en dr. A. Beets, redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal te Leiden, aan welke commissie is toegevoegd als secretaris de heer J. T. L. W. Rugers, commies bij het departement van oorlog. Aan deze commissie is de opdracht ver- strekt, na te gaan, of het beginsel, neerge- legd in den tweeden verbeterden druk van de in 1884 uitgegtven Woordenlijst voor de spelling der Aardrijkskundige namen in Ne derland, samengesteld door de afdeeling- Ne derland van het Nederlandsch Aardrijks- kundig Genootschap, welke spelling op haar beurt het resultaat is van de in 1864 beein- digde studie ter zake van de letterkundige afdeeling van de Academie van Wetenschap pen, in een bij de topographische inrichting samengestelde „naamlijst van bewoonde oor- den en huizengropen in Nederland" juist is toegepast. De commissie zal te zijner tijd verslag uit- brengen van haar bevin'dingen, met vermel- ding van de wijzigingen, welke naar haar oordeel alsnog in de spelling, gevolgd in be doelde naamlijst, dienen te worden aange- bracht. DE HISTORISCHE TENTOONSTEL- LING TE AMSTERDAM. Dinsdagmiddag heeft in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de slotverg. van de com. voor de historische tentoonstelling plaats ge- had, waarbij ook de burgemeester als be- schermheer tegenv oordig was. De tentoonstelling is een groot succes ge- weest. Bijna 110.000 bezoekers. De uitgaven worden volledig gedekt door de inkomsten. EEN LAATSTE WOORD. De Samenwerkende Zendingscorporaties verzoeken ons het volgende op te nem'en. Is dit. laatste woord voor de Zendingsweek 18 November nog noodig? Als wij gevoe- len de heerlijkheid van het Zendingswerk, om iets te zijn voor de bewoners van ons Indie, tegenover wie wij toch een zedelijke verplichting hebben, zal dit niet noodig zijn Een ieder weet nu dat ook in deze Zendings week op de hulp van Neerlands' Chnsten- heid wordt gewacht voor het groote Zendings werk in Indie. En nu is het laatste woord: wij rekenen op U. U besehaamt ons niet Daar-' van mogen wij zeker zijn. Het is toch een voorrecht voor U en ons hieraan te mogen medewerken. Wij verzekeren U dat ook onz- menschen in Indie rekenen op Uw hulp Wij trekken dus nu samen op naar de Zendings week, met het vaste besluit onszelf, elkander en vele anderen op te wekken, in de Zendings week zoo alle krachten in te spannen dat het jaar zonder tekorten sluiten kan en het werk kan worden voortgezet en onze werkers in Indie steeds gevoelen gedragen te worden door de sympathie en het gebed van velen in Holland. Na ons laatste woord is nu aan U de daad. DE INVOER VAN NARCISSEN IN AMERIKA. De geruchten van dezen zomer, dat de re- geering der Vereenigde Staten voornemens zoude zijn om, in afwijkjng van haar vroeger aangekondigd besluit om met 1 Januari 1926 den onbeperkten invoer van alle Narcissen te verbieden, de Fransche Paperwhites toe te laten, worden bevestigd Inderdaad schijnt dit onderscheid te zullen worden gemaakt. Het is duidelijk dat een dergelijk besluit niet kan berusten op overwegingen van plan- ienziektenkundigen aard, al za! zeker ge- racht worden het op dezen grond te motivee- ren. VeeieeT zal hier de algemeene wereldpo- litiek, de verhouding van de Veieenigde cta- ten tot Frankrijk een woordje hebben tnedige- sproken Op 16 Novferber a.s. zal in verband met deze zaak een zoogenaamde „hearing" te Washingon gehouden worden, waaraan uit Nederland zullen deelnemen, de heeren prof, dr. E. van Slogteren, phytopatholoog voor. de bioembollenstreek en H. J. Arentshorst, als vertegenwoordiger van het bloemboillenbe- drijf. OVERLEDEN. De 49-jarige C. v. d. B., die verleden week bij het lossen van een lorrie op het emplace ment der stoomtram te Scheveningen een vrij ernstige hoofdwonde heeft gekregen, is thans in het ziekenhuis aan de bekomen kwetsuren overleden. ALGEMEENE ZENDINGSCON- FERENTIE. Dr. H. Bervoets, zendeling-arts met ver- lof, sprak in de voortgezette zitting over: De meaisehe Zending en de.Zending van het medische". De heer H D. Woortman, directeur der opHidingsschool te Bandoeng, sprak over: „Lectuurverspreiding en de hulpkrachten daarvoor." HULDE AAN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE PARIJS. De paviljoens van de vreemde landen, be schouwd als officieele opdrachten van de re- geeringen, bleven buiten beoordce ing. Hoe- zeer echter in het bijzonder het Nederland sche paviljoen de aandacht getrokken heeft, blijkt uit een brief, dien de commissaris-gene- raal heeft ontvangen van deri president der jury, den heer Pontremolly. De vertaling luidt „Persoonlijk en uit naam van de Fransche juryleden, die de prestaties van klasse I (Bouwkunst) hebben nagegaan, kom ik u de verzekering geven van de hoogachting, die wij hebben voor wat Nederland heeft ge- wrocht zoowel wat de architectuur van zijn paviljoen betreft als in de gansche inrichting der tentoonstelling. ..De iury heeit, op grond van het regle- HYGIeNE- EM ^ESLIGHEIOSHOEKJE Tracht geen AUTOMOB1EL te besturen als ge niet zeker zijt, dat ge hem in alle opzichten in Uw macht hebt. ment, geen onderscheidingen kunnen verlee nen aan officieele bouwsels en hun architec- ten, doeh wij verzoeken den commissaris-ge- neraal, onze folk te widen zijn en aan de scheppers onze levendige en oprechte geluk- wensehen over te brengen". Deze brief is een onderscheiding, die aan geen ander land ten deel is geval! en. DE STAKING BIJ P SMIT jr. Ook de rijksbemiddelaar acht de arbeiders- organisaties gebonden aan den werktijd, wel ke als voorwaarden voor het overheidssubsi- die aan de firma P. Smit Jr. voor den ijs- breker was gesteld. Naar de N R. Ct. verneemt, heeft gister. morgen te Rotterdam een nieuwe bijeenkomst plaats gehad van het bestuur der afd Rotter dam van den „modernen" bond met de voor- mannen en stakers bij de firma P. Smit Jr., waarbij oog het lid van het hoofdbestuur van den metaalbewerkersbond, den heer C. Danz, tegenwoordig is gewee-t Na uiteenzetting en bespreking van den toestand heeft het afdee- lingsbestuur aan de vergadering de vraag voorgelegd, of zij van zins was op de j.l. Maandag voorgestelde voorwaarden het werk te hervatten, welke vraag eerst door de ver- trouwensmanrlen en daarna door de stakers en bloc ontkennend is beantwoord De sta king duurt dus onveranderd voort. OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN LUITENANT-GENERAAL DES TOMBE. Te Maastricht heeft gistermiddag met mili tate eerbetoon de plechtige overbrenging plaats gehad van het stoffelijk overschot van den in 1845 overleden luitenant-generaal ba ron des Tombe, toenmalig bevelhebber der vesting Maastricht. Het muziekkorps van de Ille brigade te Breda was voor deze gclegenheid overgeko- men. Om 3 uur verliet de stoet de kazerne, waar de vlag halfstoks hing. Geopend door mare- chaussee, kwamen achtereenvolgens een de- putatie Limburgsche jagers, tamboers van het 13e reg. infanteric met omfloerste trom mels. muziekkorps, lijkwagen, waarin de kist, gedekt met de Nederlandsche vlag; familie en ^utoriteiten, officieren en riddtrs van de Milftaire Willemsorde en militaire politie. Onder de tonen van verschillende treur- marschen trok de stoet door de stad naar het Aldenhofpark, waar op het bastion Waldeck het monument, omgeven door een fraai hek en waaronder de graikeldtr kenbaar was door de masten met de Nederlandsche, de oranje- en de stadsvlag, en waar de burge meester mr. Van Opptn, met ambtsketen om, wethouders en gemeenteraadsleden den stoet afwachten. Nadat de marechaussee zich rondom het afgezette gedeelte had opgesteld, naderde de lijkkist, die gedragen werd door militairen en waar als slippendragers fungeerden de ge- nensionneerd gen.-maj Minge's, de gepens. luit-kolonel Le Bron de Veacla, majoor Froeiing en majoor Bonliomme. Kolonel Musschart, vertegenwoordiger van den minister van oorlog, las de dag- order voor. De garnizoenscommandant Ochsendorl hield een rede en Hgde een krans van het gar- nizoen neer. Daarna sprak de burgemeester en nadat ook namens de Limburgsche jagers een krans was neei'geHgd, bedankte een fa- milielid namens de/familie voor de eer aan luitenant-generaal Des Tombe bewezen en aan de gemeente voor de prachtige plaats vooi de graftombe uitgekozen. Nadat nog een proces-verbaal, vermelden- de de overbrenging, geteekend was door de militaire en gemeentelijke autoriteiten en de aanwezige familieleden. was de plechtigheid afgeloopen, die door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. KORTE BERICHTEN. Dezer dagen is, onder voorzittersehap van den commissaris der Koningin in Drente, te Nieuw-Amsterdam, een algemeene vergade ring gehouden van de N V. Ontginnings- Maatschappij Het Landschap Drente. Maandagiiacht is ten huize van den burgemeester van Boskoop, den heer P. A. Colijn, ingebroken. Er is voor een belangrij- ke waarde aan tafelzilver en contanten ge- stolen. Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 28 Oct. 1925. Schot 3; Uien 6.30; Drielingen 4.40; Grove Uien 6.30; Peen 3.503.90; Roode Kool 1.30—/ 3.90; Gele Kool 1.40—/ 3.70; Witte Kool 0.60—/ 0.90; Deensche Witte 1.021.50; alles per 100 K.G.; Bloemkool 12.2016.60, 2e s. 1.80—/ 3.80 per 100 stuks. Aanvoer: 600 K.G. Aardappelen; 625 K.G. Uien; 5000 K G. Peen; 28800 K.G. Roode Kool; 9500 K.G. Gele Kool; 18500 K.G. Witte Kool; 3500 K.G. D. Witte en 11500 stuks Bloemkool, BROEK OP LANGENDIJK, 28 Oct. Langedijker Groentenveiling: Bloemkool le s. 8—/ 17.80, 2e s. 3—/ 6.70 per 100 st.; Wortelen 3.30—/ 3.80; Roode Kool 1.30—/ 4.40; Gele Kool 1.20—/ 3.70; Witte Kool (vroege) 0.600.90; Witte Kool (Deensche) 2.20—/ 2.50; Uien 5.60 6.20; Drielingen 4.50; Bieten 2.60; Rammenas 1—/ 2.40; alles per 100 K.G. Aanvoer: 19600 stuks Bloemkool; 168C0 K.G. Wortelen- 63800 K.G. Roode Kool; 40400 K.G. Gele Kool; 44000 K.G. Witte Kool; 5450'K.G. Uien; 900 K.G. Bieten; 320 K.G. Rammenas. WARMENHUIZEN, 28 Oct. Bloemkool 1490; Roode Kool 1.20—/2.10; Uit- schot Roode Kool 40—80 ct.; Witte Kool 8095 ct.; Witte Kool per wagon 85; Uien 6.50. Aanvoer: 5800 K.G. Roode Kool; 27100 K G Witte Kool; 850 K.G. Uien en 710 at. Bloemkool.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7