DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dancing en Cabaret. CENTRUM HOTEL No. 25(1 Honderd zeren en twintigsfe Jaargang 1925: YRIJDAG 30 OCTOBER ZONDAGMIDDAG 3-6 nnr 'siVOHDS REKATI le rangs Artist. Dif iSSfiSFHcsfaaf nii 3 bladen. Afoonnomentsprijs bij yooriiitbetaling per 3 ma an (len f2—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertenticpr. 25 ct. p. ree;el, grootere letters naar plaatsmlmter Brieven franco N.Y. Bock- en Ilandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admimstr. No. 3. Redaclio No. 33. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Biiitenland HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSGESCHIL. De Grieksche en Bulgaarsche ofiicieren zijn heden te Demir Kapoe bijeengekomen, ter uitvoering van de overeenkomst in zake de ontruiming, welke door de bem.ddeling van de Roemeensche regeering tot stand is geko- men. De Joegoslavische minister van buitenland- sche zaken Nintsjitsj heeft in het parlement verklaard, dat het Grieksch-Bulgaarsche con flict een onaangenamen indruk op de regee ring heeft gemaakt. Zij heeft besloten de hou- ding van neutraal toeschouwster aan te ne- men. Hij geloofde niet, dat het conflict zich in die mate zou ontwikkelen, dat de territoria- le status quo op den Balkan er door in ge- vaar zou worden gebracht. Zou dit wel het geval zijn, dan zou Joegcslavie overeenkom- stig zijn verplichtingen als lid van den Vol- kenbond de noodige maatregelen treffen Zoolang er nog geen besluit door den Vol kenbond genomen is, zal Joegoslavie zich van elke actie onthouden. Toen de Raad van den Volkenbond gister- morgen bijeenkwam, nam hij kennis van een telegram, dat de verzekering gaf, dat de Grieksche troepen weder achter hunne gren- zen verdwenen waren. De Raad besprak vervolgens in comite-ge- neraal de samenstelling van de commissie van ondcrzoek, die naar de Grieksch-Bulgaar sche grens gezonden zal worden om de ver- antwoordelijkheid voor de incidenten vast te stellen. Besloten werd, dat voorzitter van de commissie zal worden Sir Horace Rumbold, Britsch Gezant te Madrid en voormaLg ge- zant te Constantinopel en zal zijn samenge- steld uit vier andere leden: twee burgers een Zweed en een Nederlander en twee officieren een Franschman en een Ita- aan. Nog voor de Raad verdaagd werd, werd een telegram ontvangen van de Britsche, Fransche en Italiaansche officieren, die z<ch thans aan de bewuste grens bevinden, waar- in bevestigd wordt, dat de terugtocht der Grieksche troepen Woensdagmiddag is aan- gevangen en gemeld wordt, dat de Grieksche commandant op zich heeftg enomen den te rugtocht voor Donderdagavond 8 uur te doen plaats hebben. Er werd aan toegevoegd dat, teneinde incidenten te vermijden, de Bu;- garen het ontruimde gebied niet voor heden Vrijdag weder in bezit zullen nemen. Overeengekomen werd bovendien dat de gemaakte gevangenen onmiddellijk zullen worden bevrijd en gerepatrieerd op kosten van den staat, die ze heeft gemaakt ei# dat de in beslag genomen goederen en vee on middellijk zullen worden teruggegeven of indlen dit onmogelijk is dat hierom.rent bil- lijke maatregelen zullen worden genomen. De vertegenwoordigers van Bulgarije en Griekenland vereenigden zich met alle voor- waarden van het door den Raad genomen be sluit. Een B. T. A.-telegram uit Parijs meldt, dat de benoemde commissie van onderzoek een volledig onderzoek instellen naar de Bul- gaarsch-Grieksche incidenten, precies den oorspring der incidenten vast te stellen en alle feiten, die er op betrekking hebben, de aansprakelijkheid aan te wijzen en de ele- menten te leveren veroorlcvende zoo noodig alle schadeloosstellingen of gepaste schade- vergoedingen vast te stolen. De commissie moetv oor het eind van No vember rapport uitbrengen opdat dit door den Raad in zijn Decemberzitting kan worden on- derzocht en alle voorstellen doen over de middelen welke zij geschikt acht om de at- gemeene oorzaken van dergelijke incidenten te doen verdwijnen of te beperken en er een herhaling van tev oorkomen. De commiss e zal bevoegdheid hebben onderzoekingen in fe stellen hetzij ter plaatse, hetzij in den zetel der betrokken regeeringen. De commissie zal 6 November bijeenkomen in het bureau van den Volkenbond. HET NIEUWE FRANSCHE MINIS TERS. De Fransche ministercrisis is nog al spoe- dig beeindigd. Reeds gister waren wij in staat de namen der nieuwe functionnarissen te pu- bliceeren. Als aanvulling van het lijstje zij medegedeeld, dat slechts een onderstaatsse- cretaris, Ossola (van het departement van oorlog) zal aftreden. Hij wordt vervangen door Vincent Perrier. De groote moeilijkheid voor Painleve bij de samenstelling van zijn ministerie was het vinden van den titularis voor financien Pain leve schijnt vooral aan De Monzie gedachr te hebben, doch tegen deze keuze rezen on- overkomelijke bezwaren. Andere candidatu- ren, zooals die van Berenger en Loucheur, waren afgestuit op den tegenstand van de so- cialisten. In deze omstandigheden besloot Painleve, ondanks zijn oorspronkelijk voor- nemen om op Oorlog te blijven, zelf financien te nemen, met Georges Bonnet naast zich als minister voor de schatkist en speciaal belast met de verdediging van de begrooting. De Monzie's portefeuille van openbare wer- ken is 2ijn vierde in een half jaar tijds; hij had achtereenvolgens financien, onderwijs 'en justitie. Voordat Painleve tot de verdeeling der por- tefeuilles overging, heeft hij eerst eenige zetels in zijn kabinet aan de socialisten aangebo den. Doch Blum n Boncour deelden hem me de, dat de resolutie van Grenoble zich tegen aanvaarding van portefeuilles verzet en dat volgens hun meening de omstandigheden niet veranderd zijn. Het tweede ministerie-Painleve lijkt zeker niet sterker dan het eerst, doch alleen meer naar links georienteerd. In het gereconstrueerde ministerie-Painleve zijn dus Caillaux en zijn aanhangers Hesse en Laval vervangen door Chautemps. Dala- dier en Morel, zij het dan niet volkomen in dezelfde functies. Camille Chautemps, die minister van bin- nenlandsche zaken was in het kabinet-Herriot, behoort tot een oude parlementaire familie. Hij is th^ns 39 jaar. Edouard Daladier was minister van kolo- nien in het kabinet-Herriot en is 41 jaar oud. DE TOESTAND IN DAMASCUS ERNSTIG. Acht bandieten, onder wie een broeder van den bekenden leider K' erat, zijn te Damas cus geexecuteerd. Ook hebben nog twee exe cutes plaats gehad. Daar de commissie van notabelen er niet in is geslaagd te voldoen aan den eisch der Fransche autoriteiten om 3000 geweren in te leveren, hebben deze de verantwoordelijkheid voor die levering over de verschillende wijken van de stad verdeeld. Tot nu toe zijn 800 geweren binnengekomen. Nadat de Sjagoer-wijk had geweigerd het haar toegewezen aantal geweren te leveren, hebben de autoriteiten aan deze wijk een boete opgelegd van 10.000 pond, met de bedrei- ging, dat wanneer zij volhardj in haar wei- gering, de bezittingen der inwoners zullen worden geconfiskeerd. De rebellen zijn gewaarschuwd. dat, im- dien zij niet binnen 24 uur naar hun woon- plaats terugkeeren, hun bezittingen door de troepen in beslag zullen worden genomen. Alle personen, die rebellen verbergen, worden bedreigd met in brand steken van hun huis, wanneer de rebellen bij hen worden gevon- den, alsmede met confiscate van hun bezit tingen Het Staatsdepartement te Washington deelt mede, dat de amkassade een verzoek heeft ge- richt tot Frankrijk om de Amerikaansche on- derdanen en eigendommen te Damascus te beschermen. Tevens zijn inlichtingen verzocht over het bombardement. Er wordt op gewe- zen, dat dit verzoek wel den vorm van een protest heeft. Een bericht uit Beiroet d.d., 29 Oct. meldt, dat thans in geheel Syrie rust heerscht en de inwoners van Damascus naar hunne hoofd- steden terug keeren. Die verbetering schijnt dan wel heel gauw na de verzending van de verontrusiende berichten van gister te zijn in- getreden, zoo gauw dat men aan de juistheid ervan twijfelt. De Parijsche correspondenten der Engel- sche bladen melden, dat de Fransche regee ring generaal Sarrail gaarne zoo spoedig rnogelijk van zijn functie zou ontheffen, doch dat dit eenige moeilijkheid oplevert, daar Sarrail een politieke bescherming van Her- riot is Bovendien zijn Sarrail's verdiensten tijdens den oorlog onmiskenbaar, ofschoon hij zich ook in dien tijd herhaaldelijk aan tactloosheid heeft schuidig gemaakt, o.a. door de berichten die hij naar Parijs zond aan- gaande de bevelen van den opperbevelhebber en lair door zijn hftig en tactloos optreden in Griekenland, niet alleen tegenover de geallieerden. Men acht hem dan ook voor het commando in Syrie allarminst geschikt. Het rapport van Sarrail, waarin hij de Engelsche Nr. Hen overdreven noemt en weinig anders zent dan dat de opsiand be- dwongcn is. wordt te Louden niet „au se- rieu" genomen. DE INBOORLINGEN-POLITIEK IN ZUID-AFRIKA. Herhaaldelijk heeft de Zuid-Afrikaansche premier, generaal Hertzog, verklaard, dat hij de opiossing van het inboorlingen-vraag- stuk buiten de partijpolitiek wenschte te hou- den. Het heeft daarom' eenige verwondering gewekt, dat hij op het congres van de Natio- nalistische Partij van den Vrijstaat, zij het in vergadering met gesloten deuren, toch een mededeeling oyer het wetscntwerp, dat in za ke deze aangelegenheid zal worden ingediend, heeft gedaan. De striktste geheimhonding werd opgelegd aan eenige buitenstaanders en persvertegenwoordigers, die deze mededeelin- gen mochten aanhooren. Waarop de „Friend!' te Bloemfonte'n een uitvcerig verslag gaf van bet verhandelde, Volgens -dit' verslag zou de wet bepalen, dat de inboorlirigen volkomen worden afge- scheiden, zoowel op economisch als op poli- tiek gebied. Zij zouden een eigen gebied aan- gewezen krijgen en onderling een congres kie- zen, dat het recht heeft zeven blanken naar het Parlement van de Unie te zenden. De ove- rige kleurlingen (bedoeld zijn de Aziaten) zouden echter volkomen gelijkgesteld worden met de blanken. De secretaris van de Nationalistische Par tij heeft onmiddellijk verklaard, dat het ver- haal van de „Friend" de werkelijkheid niet geheel juist weergeeft. Maar omdat het geen twijfel lijdt, dat de mededeelingen van het blad toch ontevredenheid zullen verwekken, zoowel onder de inboorlingen van de Kaap als onder de Transvalers, die tegen de ge- lijkstelling der Aziaten zijn, heeft de „Argus" den premier verzocht klaren wijn te schen- ken. Blijkbaar is Hertzog op dit verzoek inge- gaan, want een draadloos bericht uit Londen meldt thans, dat hij, snrekende te Johannes burg, verklaard heeft, dat het niet de bedoe- ling is een wet in zake de kleurlingen in te dienen, maar een reeks van wetsontwerpen In zijn kiesdistrict Smithfield zal hij op 13 No vember a.s. uitvoerige mededeelingen over de kwestie doen. EEN ITALIAANSCHE MLIEGBOQT ZOEK. Gisteren werden in het watervliegkamp Schellingwoude twee Italiaansche vliegbooten uit Kopenhagen verwacht, zoogenaamde zee- verkenners, van het tweedekkertype, elk voorzien van twee Fiat-motoren, van ieder 600 P.K., en bemand met 4 officieren van de Italiaansche luchtstrijdkracfften, den,verslag- gever van den „Populo dTtalia", Mattioti, en drie macaniciens. De beide vliegbooten ma- ken een groote Europeesche rondvlucht. Te circa kwart over vier kwam van het wa tervliegkamp de Mok bij Helder bericht in, dat een der vliegbooten, waarin zich onder meer de leidere van den tocht, de bekende Italiaansche commandant Madalena, bevond, aldaar was aangekomen. De andere vliegboot is op het oogenblik zoek. Wel meende men op Schellingwoude omstreeks denzelfden tijd in Noordelijke richting lichtkogels op de Zuiderzee waar te nemen, reden waarom de 1 u i ten an t-vliegen ier Adriaanse, dieh ier namens de marine ter be- groeting der vreemdelingen aanwczig is, be sloot met de in het watervliegkamp Schelling woude gestationneerde motorboot op onder zoek iut te gaan. Met hem gingen mede de heeren P. Loeb, consul van Italie, en dr. Spani, ambtenaar van het Italiansche minis terie van financien, die mede ter verwelko- mng van de Italanen naar het vliegkamp Schellingwoude waren gekomen Ee noude marinestoomsloep. bemand met ee.i bootsman der marine, een drietal fotogra- fen en en verslaggever volgde. De motorboot keerde spoedig onverrichterzake terug, terwijl ook de stoomsloep, die bovendien wegens ge- brek aan den ketel geen stoom kon houden, haar koers veranderde en naar het vliegkamp Schellngwoude terugvoer. Naar wij vernemen, zouden vandaag in de vroegte een aantal watervliegtuigen der ma rine van het vliegkamp de Mok naar dat van Schellingwoude vertrekken, om te trachten de tweede Italiaansche vliegboot op te sporen Men maakt zich echter nog niet ongerus*- Vermoedelijk vliegt de gistere nop de Mok eearriveerde vliegboot van commandant Ma dalena mede. Uit het vliegkamp de Mok wordt nog ge meld, dat de commandant van de aldaar bin nengekomen Italiaansche vliegboot Madalena heeft medegedeeld, dat hij het andere ItaL- aansche vliegtuig, dat hem vergezelde, het laatst gezien heeft bij Harlingen. Daarna heeft hij niets meer van het vliegtuig ont- dekt. DE BURGEROORLOG .IN CHINA. De toestand in de provincie Honan (mid den-China) is zeer ernstig geworden ten ge- volge van de aanwezigheid van tal van slecht- uitgeruste en slecht-gedisciplineerde troepen. De bevolking lijdt ernstig door de requisities en de plunderingen van deze troepen, die drastische maatregelen toepassen om de be volking in bedwang te houden. Een aantal personen is onthoofd, anderen zijn opgehan- gen in de stations van Kai-Feng-Foe en Tsjeng-Tsjau. Men vreest, dat de civiele gouvemeur van Honan door de omstandigheden gedwongen zal worden deel te nemen aan den- burger- oorlog. De moeilijkheid is echter, dat eenige van de aan hem oridergeschikte generaals zich bij Woe-Pei-foe willen aansluiten, terwijl an dere juist tegen Woe zijn. Het is daarom rnogelijk, dat het tot een sfaatsgreep komt, gevolgd door gevechten in de provincie Honan, waarna pas'de operaties tegen de naburige provincies"zouden begin- nen. EEN PROCES TEGEN EEN MINISTER Gisteren wefd te Londen het proces voort- gezet, waarbij de advocaat kapitein Harold Duncan schadevergcedmg eischt van den minister van handel Sir 'Cunliffe Lister en van den voorzitter en den secretaris van de Britisch Commonwealth Union, Sir Allan Smith en het LagerhuisLd Hannon. Duncan verklaart, dat het plan voor bevordering der industrie door de regeering, na den oorlog door hem ontworpen, door de drie genoemde autoriteiten als hun eigen ontwerp werd ge- lanceerd en daarop door de regeering werd aangenomen en dat hem indertijd werd be- loofd, dat hij tot lid van de desbetreffende commissie zou worden benoemd. Bij de behandeling van dit proces werd ook medegedeeld, dat de koningin van Roe- menie Sir Allan Smith en Hannon in audien- tie ontving en dat den volgenden dag op een conferentie besloten werd met den minister van financien in onderhandeling te treden aangaande een leening van 15 millioen pond sterling voor Roemenie. Het memorandum over deze aangelegenheid werd eveneens door Duncan opgesteldi Een dag later (het was in 1918) vernam Duncan, dat Bonar Law het plan tot regeeringshulp voor de industrieen had verworpen. In 1919 werd het plan echter door Lloyd George uitgevoerd, HET PROCES OVER DE TYPISTE VAN DEN EX-KROONPRINS. Uit Breslau wordt gemeld, dat Dinsdag in hooger beroep is behandeld de zaak tegen den voormaligen machinist Rappich, die be- kend is geworden door het feit, dat zijn doc li ter typiste bij den voormaligen Duitschen kroonprins is, waartegen Rappich om bijzon- dere redenen bezwaar had gemaakt. In 1923 werd Rappich wegens verduistering van ko- len tot negen maanden gevangenisstraf ver- oordeeld. In hooger beroep kon destijds zijn zaak evenwel niet worden behandeld, daar hij in verband met zijn tegen den voormaligen kroonprins geuite beschuldigingen in een krankzinriigengesticht werd geplaatst, waar- uit hij eind Augustus j.l. werd ontslagen. Bij de behandeling in hooge beroep verklaarden thans achttien getuigen, dat Rappich sedert langen tijd niet meer als normaal kon wor den beschouwd. Door deskundigen werd be vestigd, dat zich reeds in 1919 sporen van krankzinnigheid bij hem hebben vertoond, welke van jaar tot jaar zijn verergerd. Op grond van deze verklaring vroeg de Officier van Justitie vrijspraak. De Recht- bank gaf hieraan geyolg, doch gelaste be- klaagdes opneming in een krankzinnigenge- sticht, daar hij vcor de samenleving gevaar- lijk moet wOrden geacht. Dit vonnis mag wel zeer merkwaardig worden genoemd, indien men bedenkt, dat Rappich eerst voor zes weken, nadat een so- ciaal-democratische landdagafgevaardigde inlichtingen had gevraagd, als volkomen ge- nezen uit het krankzinnigengesticht werd ont- slagen. EEN PROCES OM EEN LORDSTITEL. Te Edinburg heeft een zeventigjarig stille- vend onderwijzer, genaamd Alexander Grant, een proces aanhangig gemaakt om een Lordstitel. Hij beweert rechtmatige aanspra- ken te hebben op den titel wan graaf van Seafield en op een landgoed van 400.000 acres. Grant zou de oudste wettige zoon zijn van burggraaf Reidhaven, later de zevende graaf van Seafield, en de toenmalige Miss Caroline Stuart, jongste dochter van den eifden baron Blantyre. Hij beweert, dat Caroline en burg graaf Reidhaven elkaar in 1845 of 1846 in het noorden van Schotland ontmoetten. Caro line zeilde met burggraaf Reidhaven in het geheim van de Clyde in een sloep naar het landgoed der Seafields. De graaf sloot op zee bij mondelinge verklaring een huweiijk. Caro line landde te Banff en schonk denzelfden avond het leven aan een kind. Grant zegt, dat hij dat kind was. Een week na de geboor- te werd het kind naar Fochabers gebracht en aan de zorg toevertrpuwd van een zekere mrs. Grant, de vrouw van een waker van Gordon Castle. In Augustus 1850 traden burgraaf Reidhaven en Caroline te Londen publiekelijk in het huweiijk. De vertegenwoordigers der gravin van Seafield ontkennen dat Grant de z-oon is van burggraaf Reidhaven en Caroline Stuart, of van een van beiden hunner. Intusschen zijn er nog twee anderen, die aanspraak maken op den titel, met name Lord Strathspey, ten oom van de tegenwoor- dige gravin, die 19 jaren oud is, en een Ame rikaansche. EEN SOVJET-AMBTENAAR GEARRES- TEERD. De Finsche politic arresteerde te Wiborg een kanselarijambtenaar van het sovjet-Rus- sische consulaat aldaar, wegens militaire spionnage. „Soenska Notizbyran" meldt, dat zijn schuld volkomen is bewezen. DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZONE. De diplomatieke correspondent van de ..Westminster Gazette" meent te weten, dat de aankondlging van het tijdstip der ontrui ming van Keulen binnen zeer korten tijd zal geschieden; de ontruiming zou in twee maan den voltooid zijn. Ook kan men zeer spoedig belangrijke verklaringen te Londen en Parijs over de wijziging van het bezettingsregime tegemoet zien. VAN UIT DE CEL ZICH RIJK GE- GOKT. Zelfs als ge in de gevangenis zit, zijt ge nog geen verloren mensch, behoeft ge uw ile- alen van een mooi buiten en 'een rustig ren- teniersbestaan nog niet op te geven en de tijd, dat men na tientalien jaren gevangenis straf met een betrekkelijk schamele verdienste van al die jaren op straat kwam te siaan, is voorbijalthans in Amerika Fred. Krie- bel heeft het klaar gespedd, straatarm de gevangenis in te trekken, en als hij binnen- kort, naar hij vurig hoopt, ontslapen wordt, zal hij haar als millionnair verlaten. Fred. Kpiebel, die makelaar was, had met andermans geld in effecten gehandeld, ver loren en was zonder een stuiver bezit met een faillissement de gevangenis ingegaan, hoe- weNhij indertijd millionnair was. Doch in de gevangenis 'heeft Kriebel niet stilgezeten. Met speculates in Florida, heeft hij, geholpen door zijn vrienden, weer bijna een millioentje vercliend. En nu hebben zijn vrienden voor hem een verzoekschrift inge diend bij den directeur van de gevangenis van Chicago, om zijn vrijlating te verkriigen, met de motiveering, dat Kriebel thans in staat is het door zijn beleggers bij hem verlo ren geld terug te betalen. Aldus meldt de „Chicago Tribune". LANGER LEVENSDUUR. De gemiddelde levensduur van den mensch is in Engeland twaalf jaar langer dan vijf- tig jaar geleden. Den minsten vooruitgang heeft de medische wetenschap gemaakt ten opzichte van diphterie en roodvonk. Het aan- tal sterfgevallen aan dtphterie is sedert 1871 niet verminderd. Het sterftecijfer aan rood vonk verminderde langzaam tot 14 jaar gele den, waarna het stabiel bleef. De behande ling van deze twee ziekten in zikeenhuizen kost jaarlijks met inbegrip van de ontsmet- ting 3.000.000 pond. Men zou hierop veel kunnen besparen door betere middelen ter voorkoming van de ziekten aan te wenden. VISSCHEN MET ZEEZIEKTE. Louis Monal, een in Amerika bekend na- tuuronderzoeker, heeft aan boord van Oce- aan-schepen opgemerkt, dat de visschen in de groote waterreservoirs van deze booten even- goed als menige passagier last van zeeziekte hebben. COMMUNISTEN TEGEN WIL EN- DANK. Een lezeres van de (conservatieve) „Daily Mail" ja, dit conservatieve tusschen twee haakjes is hier van belang! begaf zich dezer dagen naar een modemagazijn in Ox ford-Street en kocht daar een alleraardfgst patroontje met kraaltjes. Het is n et gemak- kelijk, zich de ontzetting van deze dame en haar huisgenooten voor te stelen, toen bij nader onderzoek bleek, dat het alleraardigste kraaltjesmotief het embleem van de Commu- nistische Internationale bleek voor te stellen. O-p een gouden achtergrond teekende zich de sikkel af in roode kraaltjes, mitsgaders de geduchte harner in blauwe en grijze kraal tjes. Tot overmaat van ramp vertoonde het patroon nog de letter L., wat, zooals men weet Lenin beteekent, benevens een rood-en- zwart triangeltje dat, volgens de „Daily Mail" op „sommige" Sovjet-documenten voorkomt. IJlings begaf de dame zich met het pa troontje naar het magazijn terug, dat zoo deerlijk besmet bleek. De eigenaren van den winkel bleken al even ontdaari en bezwoeren, dat den geheelen voorraad onmiddellijk ver- nietigd zou worden. Al speet het hun uit za- ken-oogpunt, want de patroontjes „gingen" zoo uitstekend, dat men ze al had moeten na- bestellen. Men had het roode embleem voor een of ander Chineesch motiefje gehouden Thans is het onderzoek in vollen gang om te ontdekken wie de ware schuldige is, dat tal van conservatieve dames te Londen rond- wandelen, getooid met wat zij niet beminnen. KORTE BERICHTEN. Wanneer het aantal bibliotheken het beschavingspeil bepaalt, zijn de bewoners hoogst staande menschen ter wereld; op 3 millioen inwoners zijn daar 460 openbare *'an de Canadeesche provincie Ontario de bibliotheken. De chemische fabriek Borcher te Rei- nickendorf is in de lucht gevlogen. In de omgeving is groote schade aangericht. Vier arbeiders ernstig gewond. Jens Peter Jacobsen, den fijnen dichter van „Niels Lyhne", heeft men dezer dagen een monument ges'icht, in zijn geboorteplaats Thisted, in Jutland; een slanke zuil, bekroond met een vaas, en met een relief van een paar knielende jongens die een vlam tegen den wind beschermen. Te Frankfort aan de Main zal midden November een instituut worden geopend, waar onderwijs zal worden gegeven in de kennis van Oost-Aziatische Cultuur, kunst en economie. (Jemengd Nieuws HET VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGle. Men meltd uit Brussel: Het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag met Nederland kan niet onmiddellijk bij het weer bijeenkomen van de Kamers op 10 November worden ingediend. De reden, die men daarvoor in officieele kringen opgeeft is de volgende: Belgie, dat Nederland zoo veel rnogelijk ter wille wenscht te zijn, heeft, toen het ver nam, dat de overeenkomst aanleiding had ge geven tot besprekingen en gistingen in dit land, aangeboden door enkele verklaringen in de memorie van toelichting, de bezorgd- heid, die zou kunnen rijzen, zoowel ten aan- zien van de toepassing als van den uitleg van het verdrag, te verzachten, ten einde al- dus de betrokkenen gerust te stellen., Belgie heeft Nederland langs den gebrui- kelijkea weg verzocht zijn bezwaren kenbaar te maken. Dit is vijf of zes maanden geleden reeds geschied. Sindsdien is Brussel echter zonder antwoord gebleven. Aldus de uitleg, die men in zekere officieele kringen geeft. De Dordtsche Kamer van Koophandel heeft over het Nederlandsch-Belgisch verdrag een adres tot de Tweede Kamer gericht. Hoewel de Kamer dt overtuiging heeft, dat het sluiten van het tractaat voor de verhou- ding tusschen beide landen van het grootste gewicht is, zoo wil het haar voorkomen. dat een nader overleg wenschelijk moet worden genoemd, ten einde alsnog de noodige wijzi- gingen in het verdrag te verkrijgen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1