AlKmaarsche Gonranl De Eeisgenooie. Vrpag 30 October. FElilLLETON. 1925 Honderd Zeten en Twlnflgste laargang. Gemengd Nieuws. de toekomst onzer kinderen. Prof. R. Casimir schrijft aan de Tel.: Er kwam in dit blad onlangs een berichtje voor, dat een verzekerin gsra a a tsch app i| dames verzekerde, voor een bepaalde som, uit te keeren op haar veerdgsten verjaardag, in- dien zij dan ongehuwd zijn. Het denkbeeld is niet verwerpelijk. Onze meisjesopvoeding is moeilijk. Lie mees- te kans is, dat onze dochters huwen. Wis. men dat vooruit, dan zou men ze een opvoe- ding geven, die ze voorbereidde voor haar toekomstige taak, en die er dan, naar mijn meening, geheel anders zou uitzien, dan mi met onze meisjesopvoeding het geval is. Um- dat men dit niet weet, brengt men zijn doch: ters groot voor een plaats in de maatschappij en laat ze dikwijls een school doorloopen, waarin wel haar verstand, en haar toewij- ding, maar niet haar innerlijke belangstelhng haar 'bekwaam maken. Men doet dit zoo om het kind een levenstaak te geven, als om haar maatschappelijke positie te waarborgen. Nu zijn er wel een groot aantal vrouwelij- ke beroepen, waarin de vrouw zich meer thuisgevoelt, maar die eischen veel en betalen dikwijls slecht. Het zou voor menig ouder het vraagstuk der opvoeding vergemakkelijken, indien zij hunne dochters op ouder leeftijd bezorgd wis- ten, of althans gedeeltelijk. Stel, dat men wist, dat een ongehuwd meisje op haar veer- tigsten verjaardag een zekere som uitgekeera kreeg, indien zij dan nog ongehuwd was, zou men dan niet bij de opvoeding en beroepskeu- ze meer rekening durven houden met haar aanleg en neiging en minder met de econo- mische zijde van het beroep? Ik heb nu eens ruwweg nagerekend, of zoo een verzekering mogelijk zoude zijn, en ik kom tot de slotsom, dat zij zonder al te duur en te bezwarend te zijn, aanmerkelijke baten zou kunnen brengen. Ik heb bij het schrijven van dit artikel al- leen de jaarcijfers tot mijn beschikking, geen sterftetafels. Maar een globale berekenmg, die ik heb op<razet aan de hand dier jaarcijfers, toont aan? dat er van de 100 meisjes, die ge- boren worden, op haar 40ste jaar ongeveer 25 ongehuwd zullen zijn. Boven de 40 huwen er weinig mannen. Van de 100 huwenden zijn er ongeveer 5 pCt. boven de 40. Indien men nu bij de gebioorte het meisje verzekert, en men betaalt 15 jaar lang 100, dan kau men voor die 15 maal 100 een aan- merkelijke uitkeering wenschen. Naar een rentevoet van 3 A pCt. groeit die storting aan tot f 5700 (afgerond). Maar van de vier ver zekerde meisjes, komt er ongeveer 1 m aan- merking voor een uitkeering. Netto zou men dus een kleine 23.000 kunnen uitkeeren Natuurlijk is dit bedrag te hoog. Gerekend meet allereerst worden op de onkosten, die de verzekeringsmaatscharpij maakt, maar die, bij een compensatiemaatschappii, met te hoof moeten zijn. Verder zullen „jonge doch+erkens", die zich voor haar 40ste verlo- ven, ter wille van de uitkeering het huwelijk wat uitstellen. Maar van 100 huwenden zijn er slechts 32 tusschen de 35 en 40, en dat men een huwe lijk vijf jaren zou uitstellen om een uitkee ring te bemachtigen, is haast niet tc verwach- ten. Men zou deze verzekering trouwens nog aantrekkelijker kunnen makea, door te bepa- len dat het verzekerde bedrag ook zou uit- gekeerd worden, als de verzekerde vrouw weduwe wordt; maar eerst na naar 40ste jaar. Het aantal weduwen is ongeveer een zes- de deel van het aantal gehuwde vrouwen. Een al te groote verhooging benoefde de premie dus niet te ondergaan. Maar op deze wiize zou de verzekering nog meer het ka- rakter eener meisjesverzorging knjgen. Natuurlijk zou men de verzekering jong moeten doen ingaan, en duideliik is, dat men ook andere termijnen kan nemen. Stelt men b.v. 45 jaar. dan zal of de premie aanmerke- lijk lager, of de uitkeering hooger zijn. Hefspreekt vanzelf, dat ik het begmsel behandel. mijn berekeningen, die ik boven- dien zeer afgerond geef, zijn maar globaal, maar voldoende om aan te toonen, dat de verzekering mogelijk is, en voor ouders kan vallen in de jaren, dat de kinderen nog met veel kosten. Is er niet een Nederlandsche verzekerings- fflaafsi^faryri^, 3!e 3eze zaak eens onderzoe- ken wil? Ik wil hierbij nog iets voegen. In Amerika heeft men op meer gebieden verzekeringen ingevoerd, die de ouders in staat stellen, om voor hunne kinderen te zorgen. Zoo kan men, als men een achterlijk of zenuwzwak kind heeft, dit voor zijn leven inkoopen in een goede stichting. Zoodat men de groote angst niet heeft: wat zal er met mijn kind ge- beuren, en wie zal er voor zorgen, als ik er niet meer ben. Men heeft indertijd in ons land gesproken over een verzekering, die de ouders voor de geboorte hunner kinderen zouaen sluiten, en die hen, als het kind misdeeld werd geboren, zoodat het een speciale opvoeding zou noo- dig hebben (in doofstommen- of blinden-insti tuut enz.) de middelen daarvoor zou ver- schaffen. Later heeft men daar niets meer van ge- hoord. Maar ik hoop, dat men op die twee ook zal terugkomen. Verzorging onzer kinderen is mogelijk, ook in bijzondere kostbare gevallen, als wij het gezamenlijk doen, en door verzekering elkanders lasten dragen. Dr. M. van Haaften schrijft naar aanlei- ding van het bovenstaande aan de Tel.: Uit een zuiver theoretisch kansrekenkundig oogpunt is het hierboven besproken denk beeld eener verzekering voor ongehuwde vrouwen zeer goed uitvoerbaar, en de resul tante van de door den schrijver verwaarloos- de factoren onkosten en sterftekans zou er, mede in verband met dec voorzichtig geko- zen rentevoet, stellig toe strekken om de uit- voerbaarheid te vergrooten. Er zijn echter verschillende bezwaren. Vooreerst hebben de 15 betaiingeu van 100, waarvan Prof. Casimir spreekt. bij den 3 A pCt. rentevoet aan het einde van het vijf- tiende jaar een waarde van f 1997.10, en als men dit bedrag nu nog 25 jaar oprent, dan komt men op ruim 4700, en niet op f 5700, zooals de schrijver aangeeft. Dit brengt de uitkeering van f 23.000 terug op f 19.000. Een ernstig bezwaar is, dat men de huwe- lijkskansen van meisjes, wier ouders blijkens hun genegenheid en hun gelegenheid om de onderstelde premie te be alen, een matigen welstand genieten, volstrekt niet op een lijn mag stellen met die van het gemiddelde meisje uit de geheele bevolking. Armoede en rijk- dom bevorderen het huwelijk op onderschei- den wijzen, maar voor het meisje van mati gen welstand, voor wie een opleiding tot een goede betrekking beko-tigd kon worden, val len factoren om te trouwen weg, welke bij an- deren gedeeltelijk onbewust een ro! spelen. Ook zullen de hier bedoelde verzekeringen voor ongehuwden het meest worden gesloten op het leven van meisjes uit families, waar van men bij ervaring weet, dat de leden door uiterlijke of innerlijke eigenschappen minder tot trouwen komen dan anderen. Een verzekeraar zou dus met heel wat la- gere huwelijkskansen moeten rekenen dan hij uit de bevolkingsstatistiek kan putten en hij zou voorloopig naar al die kansen vrijwel moeten raden. Maar zelfs bij een lage premie zou de pro paganda voor een" tarief als het hier bedoel de weinig opleveren. Men kan wel allerlei bij zondere vormen van verzekering gaan ver- zinnen voor menschen die honderd gulden per jaar over hebben voor dit, en honderd gulden voor dat, doch de ondervinding leert, dat de propaganda voor dergelijke afwijken- de tarieven slechts zelden de kosten loont, en dat soortgelijke verzekeringen zonder pro paganda practisch niet worden gevraagd. DE TEGENWOQRDIGE STAND VAN HET RijNVAARTVRAAGSTUK. In een gistermiddag te Arnhem gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevorde ring van de bevaarheid van Rijn en Lek heeft dr. C. Lely, oud-minister van waterstaat, ad- viseur der genoemde vereeniging, -een rede gehouden over den stand van het Rijnvaart- vraagstuk. Spr. behanddde de verbetering van de ver- binding Amsterdam—Boven Rijn. In het belang van Utrecht moet er geen kanaal door de Geldersche Vallei komen Een kanaal Amsterdam—Utrecht—Vreeswijk—Tiel met Rivierkruising bij Vreeswijk is te verkiezen boven die bij Wijk bij Duurstede. De Kanaalbreedte is gelijik aan die der ontwor- pen Belgisch-Nederlandsche kanalen. Zoo spoedig mogelijk moet ook normaliseering van Lek en Rijn volgen. IN'BRAAK TE BLOEMENDAAL. In de tijdelijk onbewoonde villa Lommer- oord, van mevrouw Dudok de Wit, aan den Rijperweg te Blcemendaal, is in den nacht van Dinsdag op Wo-ensdag ingebroken. Een chauffeur en een dienstbode, die dagelijks in de villa kwamen, hebben de inbraak ontdekt. I>e politic werd, naar <Je N'. R. Ct. meldt, met het feit in kennis gesteld, en mevrouw Dudok de Wit, die in het buitenland vertoef- de, werd telegrafisch onderricht. Zij kwam gistermorgen te Bloemendaal aan en vastge steld is toen, dat ontvreemd1 zijn een gouden ring, met in het midden een parel met 9 briljanten eromheen en in den ring de in- scriptie A.M.H.M.—C.A.A.D.d.W.; verder een gouden ring met twee groote briljanten, schuin tegen elkaar gezet, een doosje met twee juweelen overhemdknoopjes, een gouden gevlochten damestaschje met gouden beugel en ketting, groot gouden remontoir heeren- honloge, een gouden dameshorloge, een zil- veren dameshorloge, een zilveren a-rmbaod- horloge, een zwaar gouden ketting met groot zwart medailjon met pareltje (antiek), een gouden broche, een zwai'e gouden armband in den voriji van een slang, met in dten ko-p een brillant, een gouden horlogeketting, nog een gouden broche, twee bloedkoralee kettin- gen, een doosje met 2 gouden tientjes en een gouden halsketting met hangende pareltjes. Vermoedeilijk zijn de inbrekers langs de klimop naar boven geklommen en hebben zij door het openen van een spanjolet zich toe- gang tot het huis versdiaft. In het huis was alles overhoop gehaald. Mevrouw Dudok de Wit was tegen inbraak verzekerd. Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure) Geautoriseerde vertaling van W. H. C 65) „Hoe is het mogelijk dat ik mij nooit be- wust was van de aanwezigheid van dat be- derf, waaraan mijn ziel ten prooi was! Den Duivel staan ter misleiding van onze schuldige gedachten eifgeheime zonden, duis- tere listen ter beschikkingEn ik dank God die heeft toegestaan, dat mijn oogen geopend werden en dat het weer licht voor mij were. „Van toen af heb ik Zijn genade afge- smeekt en kon ik door berouw en liefdte weder vergiffenis vinden.. Phyllis, thans zijt gij een gelukkige echtgenoote. Mijn bezoek kan u ongelegen zijn gekomen of u onverschillig zijn geweestmaar het uwe was mij als een pand van vredeJa, zonder dat wij, sinds uw huwelijk, elkaar werkelijk gezien hebben, was de vrede tusschen ons gesloten Maar om mijn zon-de ongedaan te maken, moest ik nog een handeling verrichten, een bewijs afleggen. „Vandaag, in.het voile bezrt van mijn krachten en-van mijn christelijken wil, in te- genwoordigheid van den notaris Baudin en de vier vereischte getuigen en tegenover God, die mij aanhoort en die boven de wet der menschen staat, heb ik plechtig de slechte instincten van mijn hart verstooten, door u tot mijn universeel erfgename te benoemen. De politie heeft nog geen spoor van de dieven ontdekt. AL WEER EEN! Tusschen het dorp Loenen (Vduwe), „de Woeste Hoeve" en „den Imbosch" ligt, zegt de N. R. Ct., een groot heuvelachtig terrein, tot voor kort in het bezit van de eigenaren van het Kasteel Teer Horst. Eenigen tijd ge- leden is het kasteel verkodit en kwam ook het bedoelde terrein onder den hamer, een mooi brok natuur, eenige hooderden H-ectaren groot, hooge dennenbosschen afg-ewisseld met heidevelden en ruige hakhoutstruik-enhet typisc-he Veluwsche landschap. Thans is al het hout, dat maar eenige handelswaarde nezat, gekapt; de houtkooper heeft de bijl gezw-aaid en er is ail weer een desolate pick meer op onze landkaart. Aan herbebossching schijnt niet te wordten ge- dacbt. Zoo gaat het eene boschrijke landgoed na het andere te gronde. In de pers wordt ach en wee geroepen rapporten versehijnen van des- kundi-gen, de oorzaken van het kwaad wor den nagespeurd, middelen ter bestrij-ding aangegeven; lange artikelen bekijken de zaak van al-le kanten En er gebeurt niets Senatu detiberante, carthago periit. NEDERLANDSCHE PROTESTAN- TE'NBOND. I-n die vergadering van gisteren zijn d'e be- spreking-en voortgezet omtrent de reorgauisa- tiecomimissie. De vergadering besloot tot benoeming van die commissie, nadat deze uitgebreid zal zijn met vert-egenwoordigers van de afdeelingen Bussum en Utrecht. De voorzitter stelde namens het hoofdbe- stuur voor, de verki-ezing van nieuwe hoofd- bestuursleden ditmaal te doen geschieden voor den tijd van een jaar, opdat die gereor ganiseerde Protestantenbond met een nieuw b-estuur kan beginnen. Pr-of. Eerdmans, achtte het formed juister, zoo de gekozenen, de verklaring afleggen, dat ze na een jaar zullen aftreden. De vergadering stemde daarmede in. De vergadering besloot, de reorganisatie- com'missie te benoemen met inachtneming van de ter vergadering uitgespro-k-en wenschen. Daarna kwam aan de orde -de verkiezing van een algemeen secretaris in de vacature- A. H. van der Hoeve, die periodiek aftreedt en niiet herkiesbaar is. V-erkozen werd1 ds. S. Spaans te Assen. Tot algemeen penningmeest-er beno-emde de vergadering den heer J. C. Brandt Corstius te Naarden (aftredend, herkiesbaar). Ook het aftredend hoofdbestuurslid ds. D. Drij- ver van Haarlem (herkiesbaar) werd herbe- noemd. In de vacature-mevrouw A. Man-kes Zemike benoemde de vergadering mej. Jaco- ba Boerlage en ten slottte in de vacature- Spaans ds. G. Hulsman. De vergadering besloot op uitmoodiging van de afd. Haarlem 't volgend jaar bijeen te komen te Haarlem. VLIE GTOCHTEN. De Kon. Luchtvaart-Maatschappij heeft het plan, het voilgende jaar van verschillende plaatsen uit goedkoope vliegtochten met luxe-verke-erstoestellen -te organiseeren. MELKINRICHTINGEN. Gister vergaderde te Rotterdam de groep- melkinrichtingen, aangesloten bij den Fede- ratieven Nederlandschen Zuivelbond, onder voorzitterschap van prof. B. van der Burg uit Wageningen. Gistermorgen hebben een veerfigtal leden een bezoek gebracht aan de melkinrichting van de cooperatieve verbruikersvereeniging „De Vooruitgang" aan de Walenburger- Professor B. v. d. Burg heeft in de mid- dagvergadering een inleiding over de berei- ding van roomijs gehouden. DE R.-K. CENTRALE VAN BURGER- LIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Dezer dagen heeft de R. K. Centrale van burgerlijk Overheidspersoneel te Amsterdam vergaderd, om haar houding te bepalen ten opzichte van de door de regeering aan de centrale commissie van overleg voorgestelde wijziging van het Bezoldigingsbesluit. Er was een strooming om het overleg te verbreken, aangezien bedoelde regelmg me. aan matige verwachtingen beantwoordde, maar besloten werd, zich niet aan het over- leg te onttrekken. In het bij zonder was de ontstemming groot over het feit, dat de regeering wel voorstelt. eenige gemeenien in een hoogere klasse in .e deelen, doch dat daarbij niet een gemeente uit de Roomsche provincies is genoemd, ter- wijl men meende, dat toch wel vaststaat, dat ook daar gemeenien gevonden worden, die in de bestaande classificatie ten onrechte in klasse 2 of 3 zijn ingedeeld. Gepoogd zal worden, verbetering in de re- geling te'verkrijgen. EEN ENKEL WOORD! A ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT I INBRAKEN. In de laatste maanden is vooral in kanto- ren te Rotterdam ingebroken, zonder dat men er in slaagde,' de daders te ontdekken Een sleuteltje van een safeloket, gevonden bij een in de Mauritsstraat in de woning van een verdacht persoon, sedert voortvluchtig, heeft nu een spoor gegeven. Dit sleuteltje was door Lip's brandkasten- en slotenfabriek te Dordrecht geleverd aan de Spaarbank te Schiedam, die het uitreikte aan den poruer van de Ambachtsschool aldaar. In die school is ingebroken, bij welke gelegenheid het sleu teltje is gestolen. De politie ging daarop na, met wien de voortvluchtige verdachte uit de Mauriis- straat omgang had gehad, met het gevolg, dat gearresteerd en naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht werden de 21-jarige M. B. van den Ratendrechtschen Lagedijk en de 25-jarige J. G. uit de Rezida- straat, twee losse werklieden. Beiden werden herhaaldelijk verhoord en langzamerhand be- kenden zij, in vereeniging met den vcort- vluchtigen man uit de Mauritsstraat, verschil lende inbraken te hebben gepleegd. De inbraken, die dit drietai ten laste ge- legd worden, zijn gepleegd bij A. J. ten Hope's Handelmaatschappij aan den Ruige- plaatweg, Rietschoten en Houwens op den Westzeedijk, de Nederl. Anker- en Kettiug- fabriek aan den Keileweg, de American Petro leum Compagny aan de Willem Buijienwech- straat, bij ds. J. H. van Haselen aan den Dordtschestraatweg, in de Industneschool in de Sikkelstraat, bij de Cooperatieve vereem ging Rotterdamsche Huidenclub aan de Pel grims'lraat, bij C. Bruijnzeel en Zonen aan den Zwaanhais, bij Laulerbach, technisch bureau aan de Willem Buitenwechstraat, in de Hoogere Burgerschool aan dp Putsche- bocht, in scholen in de Kruisstraat en aan de Kruiskade, in de Gereformeerde kerk in de Ammanstraat, alien te Rotterdam. Voorfs in de kantoren en werkpiaatsen van de Unie Maatschappij te Schiedam en in de Ambachts school aldaar. In de woningen van de beide aangehouden losse werklieden zijn ledige portefeuilles, gou den kettingen, zilveren, vulpenhouders, vijlen, enz. gevonden, alle van deze inbraken af- komstig. Belangrijk is de schade door vernie- ling veroorzaakt bij het inbreken. Alleen in de school op de Kruiskade z;jn een 30 kasten met geweld opengebroken. Bij de inbraak op het kantoor van de Unie-Mautschappij te Schie dam is een brandkast van het kantoor over een lengte van bijna 50 meter naar een kof fiezolder gesleept." De inbrekers zijn er echter niet in geslaagd, de brandkast te openen. Vandaag zijn de beide aangehouden in brekers ter beschikking van de justitie ge steld. „Zeer afgeleefd als ik ben, en mijn einde voelende naderen, vermaak ik u, zonder er iets af te nemen, dit fortuin, dat mij door mijn geboorterecht toekwam, maar dat eerst door mevrouw Davranpay, mijn tante, de vrouw, die u als pleegdochter had aangeno- men door de keuze harer genegenheid, voor u was bestemd. „Maak er een goed gebruik van, zonder de armen, onze breeders, te vergeten, en wees gelukkig onder Gods zegen. „Uw zuster in onzen Heer en Zaligmaker Jezus Christus. „Laura Arguin. Willem had op zijn beurt den brief gele- zen. Arme vrouw! zei frij zacht. Zoo'n bnef is zelfs in zijn koelheid zeldzaam indrukwek- kend. Weet je wel, dat die heilige vrees van een wezen, dat door enkele woorden „aan haar geweten werd overgeleverd" iets zeld- zaams is, iets dat aan het verhevene grenst? Langzaam vouwde hij den brief weer dicht en gaf hem me terug Ik had tranen in mijn oogen en beefde bijna onmerkbaarHet zou me niet mogelijk zijn geweest, nauwkeu- rig te zeggen wat ik gevodde. Ik was onbe- schrijfelijk bedroefd en uit mijn evenwicht en ook gevoelde ik me een beetje beschaamd. Ik kan verzekeren dat die onverwachte erfe- nis me niet de minste vreugde gaf. Om het mogelijk te maken dat die aan mij, die altijd zoo weinig mijn gedachten had gewijd aan geldzaken, werd toegewezen, was het noodig geweest dat mijn weldoenster, mijn pleeg- moeder, me werd ontrukt; daarop nam de dood nog die arme. eenzame vrouw weg, die het recbt meende te mogen hebben gehad in mij misschien iemand te zien, die zonder het te weten, haar gedwarsboomd had, de vrouw, die met smart opbiechtte, mij te hebben ge- haat en van wie ik niet had gehouden, neen, aan wie ik zelfs niet de zusterlijke liefde „in aan wie ik zelfs niet de zusterlijke liefde toe- droeg, naar welke naar mystiek hart, toen zij haar einde voelde naderen, zich neigde O, hoe kan men zich toch ooit verheugen over hetgeen de dood brengt! 't Was me of ik mijn pleegmoeder voor de tweede maa' verloor. Die rijkdom, welke men me aankondigde, voelde ik als een zware, zwarte last van een rouwgewaad op mijn schouders drukken. O, Willem! riep ik uit, ik wil dadelijk naar het sterfhuis, om aan de doode bloemen te brengen ik En op eens barstte ik in snikken uit. Wat Willem dacht, weet ik niet; hij scheen geprik keld. Maak je toch niet zoo van streek. In- derdaad moet je onverwijld naar de rue Of- femont en dan naar notaris Baudin. Ik huilde niet meer en droogde mijn tranen maar had het nog wel erg te kwaad. Ga je met me mee, Willem. Zeker, als je dat wilt, antwoordde hij vriendelijker. Ik zal Patain telefoneeren, dat hij me niet moet wachten. Het door de verlamming vertrokken, mis vormde gezicht van mijn pleegmoeder doemde ontzeftend fascineerend in mijn herinnering op. De noodzakelijkheid om juffrouw Arguin als doode te zien, kwelde me door een vrees, die ik niet dufltde bekennen en die me zelfs DE LOONREGELING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De R.-K. Bond St. Raphael en de Prot. Christ. Bond hebben, evenals de Nederland sche Vereeniging van spoor- en tramwegper- soneel, de voorstellen der directie inzake de nieuwe loonregeling aanvaard. Nu de overgroote meerderheid van het per- soneel er mede accoord gaat, zal deze loon regeling met ingang van 1 Januari a.s. wor den ingevoerd. KORTE BERIGHTEN. Te Arnhem is gistermiddag een druk bezochte vergadering gehouden van de Ver eeniging to bevordering van de bevaarbaar- Jieid van Rijn en Lek, onder voorzitterschap van mr. S. j. R de Moncby, burgemeester der gemeente Arnhem. De Vereeniging is op non-activiteit, maar blijft waakzaam. Op de tentoonstelling van het Neder landsche litteraire boek, in de lokalen van het Teekengenootschap „Pictura" te Dor drecht, heeft gisteravond mevrouw Marie Verhoev.en-Schmitz een lezing gehouden over: „Het kind in de Nederlandsche letter- kunde der laatste veertig jaren." StaitsnieHWS. EEN AVOND VAN LITTERAIR KUNSTGENOT. Het bestuur van de openbare leeszaa-1 of eigenlijk zijn voorzitter, mr. A. P. H de Lange, en een zijner leden. de heer G. Gronds- ina heeft gisteravond in de Unie een vrij groot aantal*leden dier instelling een avond van litterair kunstgenot verschaft. De heer de Lange had zich n.l. bereid verklaard een in leiding te houden over de Nederlandsche lite- ratuur, waarbij de heer Grondsma, de talent- voile leerling van mevrouw Verbeeck uit Bergen, van elk der te noemen schrijvers iets zou vcorojgvrgen. De zaal had door planten en eenige aan den wand aangebrachte ver-'r^ siering een eenigszins feestelijk aanzien ge- kregen, waarbij het door rood papier getem perde electrisch licht zich uitstekend aan- paste. Mr. C A. de Groot lieette namens het be stuur de talrijke opgekomenen welkom en legde er den nadruk op, dat zii dezen avond de gasten waren van den voorzitter, den- heer mr. A. P. H. de Lange. Spr. wenschte niet vooruit te loopen op hetgeen gegeven zou worden en wilde zich er toe bepalen met te wenschen, dat de indruk van den avond de- zelfde zou zijn als die de zaal gaf. De heep. mr- A P. H. d e L a n g e deelde hierop mede, dat op herhaald verzoek de avond was uitgeschreven. Den nadruk er op leggend, dat noch hij noch de heer Grondsma letterkundigen bij uitnemendheid zijn, riep spr. bij de beoordeeling van het gegevene de clementie der aanwezigen in. Daarop zette spr. uiteen wat de leeszaal wil: kennis bijbrengen en gelegenheid bieden tot verpoozing. Spr. meende, dat het wel goed is eenige propaganda te maken voor de leeszaal, te meer waar er hier ter stede zoo- veel gelegenheden tot ontspanning zijn: sportpark, muziektuin, dancings en voorna- mNijk de bioscoop, de meest geduchte concur rent van de leeszaal. Of een en ander veel tot de ontwikkeling zal kunnen bijdragen, meen de spr. aan de hand van eenige voorbeelden te mogen betwijfelen. Anders is het ech ter bij een avond als deze, waar iets gegeven wordt, dat wel ontwikkelend en nuttig werfet. Maar daarvoor is dan ook eigen geesteswerk- zaamheid noodig. Indien deze aanwezig is, valt er veel te genieten en verrijkt men zijn geest met een schat van poezie en lyriek. Wil men echter voldoende van het toover- tand der poezie genieten, dan dient men de dichters te kennen. Dit is b.v. ten zeerste het geval met de gedichten van Boutens. Van dezen dichter Ira aide spr. allereerst aan diens „Oude Wijn", op verschillende plaatsen ver- klaringen en aanvullingen gevend, zoodat het gedicht in al zijn schoonheid zeer zeker door ieder begrepen en doorvoeld werd. De heer Grondsma droeg hierop dit lied voor. Het is een moeilijk gedicht, zeide de heer nog op den drempel van het huis deed aarze- len. Willem bemerkte het, hij bracht zijn arm onder de mijne en vatte mijn hand. Moed, kindlief! zei hij heel zacfrtjes. Maar ik was niet meer bang. In haar laatste rust lag juffrouw Laura daar zoo kalm, zoo onuitsprekelijk kalm, dat zij bijna mooi scheen. Een wonderbaarlijke verjonging verfijnde haar regelmatige trek- ken, spierwit, lang en tenger in haar verstij- ving, scheen ze een ivoren beeld. Voor de eer- ste maal kreeg ik den indruk van wat zij eens had kunnen zijn, toen zij nog de heerlijke en bedrieglijke belgften van het leven voor zich zagen mijn hart kromp ineen. De smettelooze, blanke onschuld van het doodsbed was bestrooid met viooltjes Eer- biedig en in gedachten verzonken, bevonden zich twee in het zwart gekleede vrouwen ik denk diaconessen in de kamer. Een ha rer hielp me voorzichtig; de witte seringen en witte rozen, die ik had meegebracht, neerleg- gen. Toen knielde ik neer en terwiji Willem, rechtop staande, zijn hoofd boog, heb ik lang gebeden. Dien namiddag was ik te vermoeid en te veel geschokt, zoodat ik Willem smeekte zonder mij naar notaris Baudin te gaan. Ik wilde over al dat geld niet hooren spreken. Jacqueline kwam me gezelschap houden; zoo even is ze heengegaan. Ik houd veel van haar. 13 Maart. Willem heeft mijn wensch begrepen, om ten opzichte van wijlen juffrouw Arguin al le plichten te vervullen, die op een jongere zusier of een zeer geliefde nicht zouden heb- 1 ben gerust Hij heeft die plichten met me gedeeld en was een en al goedheid. Den eersten nacht hebben we samen ge- waakt in het aan de sterfkamer grenzende vertrek en gingen eerst tegen den ochtend naar huis. Den tweeden nacht hebben we, aangezien ik op was van vermoeidheid en in slaap was gevallen, tegen drie uur onze plaats afgestaan aan de twee getrouwe dia conessen. "En ik kan wel zeggen dat Willem me heeft gedragen, ja, als een kind gedragen uit de woning van juffrouw Laura in het rijtuig en van het rijtuig in mijn eigen kamer. Ook den volgenden dag, gedurende de be- grafenisplechtigheid, heeft zijn zorgzaam- heid me geen oogenblik verlaten. Zelfs als hij niet naar me keek en zich aan andere zor gen scheen te wijden, voelde ik dat hij met gansch zijn gedachten, gansch zijn hart bij me aws. En weer was het zijn beschermende arm, die me moed gaf, me bij den terugkeer van het kerkhof steunde, toen ik de reactie ondergiog van de pijnlijke uren van emotie en vermoeienis en toen ik me plotseling zoc zwak voelde, dat ik den trap niet meer on konIk zie nog zijn glimlach. Maar arme Phyl, je kunt niet meer, jt oogen vallen dicht.. Je hebt vijftien uur slaap noodig.. minstens! O, wat was hij weer een en al goedheid Maar waarom scheen hij toch af en toe zoo somber? Waarom keek hij zoo strak? Heeft hem in den brief of in het testament van juf frouw Laura, of in miin houding iets mis- haagd of gevoelt hij zich gekwetst? (Wordt vervolo'd.) 25« U BEHOORT TOCH ZEKER TOT W ONZE REGELMATIGE ADVER- M TEERDERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN, O ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK D§ UWE: iHRUiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiniinimimiiiiniifiiinimiiiHiiiiiimiimiHitiiiniiuiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUHHimHiiiiiinnuiiiiiHiHitiiuniiiinmumnHiHMiiiiuuiimHnHiio J

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5