AlKmaarsche Courant lrie¥@ii nit Berlin. Hondert! Zeven en Twintigste Jaargang. Yrjjdag 30 October. Beriijn, midden October. De strijd om het sluitingsuur. Een gentleman-inbreker. De gra vin als dievegge. De „geest van Potsdam". Terwij 1 ip Locarno de kidende staafcslieden van Europa zich't hoofd braken over de vraag, hoe men de for mule vinden kon, die 't geschonden wereiddeel den eeuwigen vre- de zal brengen, werd in het Berlijnsdie stad- huis een probleem van niet geringer belang voor de menscheiijke cultuur ernstig overwo- gen: het probleem n.l., hoe men het sluitings uur van de restaurants en ontspanningsloka- len in de Duitsche hoofdstad voortaan rege- len zal. In den legendarischen tijd voor "den oorlog waren er in dit opzicht geen algemee- ne wettelijike bepalingen. Iedere Berlijnsche cafehouder sloot zijn lokaal op het uur, waarop, naar hem de ervaring geleerd had, "de bezoekers van zijn gastvrijheid geen ge- bruik meer plachten te maken. Daar ten slot te ieder asyl voor hongerenden en dorstenden een individu-eel wezen is, was dit overal ver- schillend. De grootste cafe's stolen eigenlijik in het geheel niet; terwijl de laatste gasten een kop koffie aronken, anderen hun morgen- pap oplepelden, traden de schoonmaaksters op en begonnen met haar werkzaamheden. De oorlog en de na-oorlog hebben ons eerst met het gebrek aan licht, aan kolen en met de „verhooging" van het peil der zedelijkheid, den zegen van het met gesirengheid toege- paste „sluitingsuur" gebracht. Nu drong men er met kracht op aan, dat deze regeling. waarvan zul-k een groote op voedende kracht uitgaat, weer ingetrokken zou worden. Vooral met't oog op't feit, dat me alle krachten inspant om Beriijn weer tot een eerste rangs vreemdelingenstad te maken. M. a. w. aan de internationale menschheid, den bezoekers uit het buitenland en uit de Duitsche provincies zal het „BerIijnsche nachtleven", dat eens zoo beroemd was, te- ruggegeven worden. Ongetwijfeld wil men op die manier Duitschland's beteekenis in de wereld weer doen stijgen! In Parijs en Lon- den wcprden weliswaar ook verschillende lo- gementen, a-fgezien van een paar nachtkroe- gen, die een intzondering vormen, kort na middernacht gesloten, maar o-nze felle vijan- den van het „sluitings-uur" beweren, dat de ze hoofdsteden van Frankrijk en Engeland op zich zelf reeds een bekoring uitoefenen, waarmee Beriijn niet -oncujreeren kan de Duitsche hoofdstad moet daarom lets bijzon- ders bieden, om de vermaak zogkende vreem- delingen aan te lokken. En dat zou nu de eens zoo geliefde, maar helaas verloren ge- gane gelegenheid tot boemelen wezen Een eenigszins eigenaardige logica. .In ieder geval valt er wat voor te zeggen. Bovendien zijn er in Beriijn een groot aan tal menschen, die door hun beroep tot laat in den avond bezig zijn en die zich er over ergeren, dat men hen, als ze zich in een res taurant of cafe nog wat verkwikken willen, met Pruisische strengheid na enkele minuten buiten de deur zet. Aan cten anderen kant heeft de onuitroeibare beho-eft-e naar gelegen- heden waar's nachts geboemeld kan worden, een reusachtig aantal geheime nachtlokaien, „Nepp-iOkale", verboden speeiholen, verbor- gen plaatsen, waar men van ,,naaktdansen'' genieten kan en dergeujke- onfrissche onder - nemigen in Set ieven geroepen. Men gelooft nu, dat men beletten zou, dat dergrfijke be- drijven worden uitgeoefend, als men voor de menschen, die absoluut niet vroeg naar bed kunnen of widen gaan, tenminste een paar fatsoeniijke cafes ook na middernacht en na een uur openhie.d. De eigenaars van de ge heime en verboden inst-elungen zijn daardoor met recht beangst geworden Men zegt, maar i-k weet niet zeker of het waar is, dat zij be- sloten hebben, naar het voorbeeld van Lo carno, een conlcrentte te houden, om te overwegcn welke schreden zij moeten doen, om hun eerlijk bedrijf te beschermen. Dat het zedeiijkheidspeil der Berlijners zijn hoogtepunt nog lang nidt bereikt heeft, wordt lederen dag opnreuw bewezem Aan de reeks fantastische bedriegerijen en schurkens'treken, die de stad in spanning houdt, sluiten zich steeds nieuwe aan. Zoo heeft enkele dagen geieden een inbrekers- bende uit de Ourgemeesterswomng van het district 'Iempe.hot sinds de schepping van Groot-Berlijn is de stad in meerderc distric- ten verdeeld de klemigheid van 3'OO.COO mark baar geld handig en met kenms van zaken uit de brandkast ontvreemd De politic heeft hier echtei;. snel haar werk gedaan Ze heeit de heeren reeds te pakken en een heele bioscooproman is daarbij aan het licht ge- komen. Want als leider van de bende werd een man gearresteerd, zooals de politie ze met abe dagen vangt. De heer Pawlak, zoo he. hij, was een gentleman-inbreker Hij leefde als een braaf, welgesteld burger, had een ruime, goed ingerichte woning, mocht zich wegens zijn beleefd en vriendeiijk voor- komen in de genegenheid van alle huisgenop- ten verheugen en niemand vermoedde, dat hij 's nachts vreemdsoortige zaken deed Hij had zelfs een bediende, Hahn genaamd, die he laas eveneens in hechtenis genomen is, om- dat bleek, dat hij z'n heer en meester de ge- reedschappen en werktuigen voor het „kia- ken" van de brandkast in Tempelhof op de plaats van bestemming gebracht had. De arme stakker! Hij had zich nog wel zoo uit- gesloofd. Naar men vastgesteld heeft, be- droeg het gewicht van de kast met het zupr- stofapparaat, de benoodigde hoeveelheid zuurstof en de rest van de hulpmiddelen niet minder dan twee centenaar. Maar't blijft niet bij dezen „burger-inbre- «ker", die voor het oog der wereld het leven leidde van een welgestelden jongen koop- man ook in de kringen van aen ouden adel is iets dergelijks voorgekomen. De ge- rechtigheid heeft er voor gezorgd, dat ook Potsdam, het goede, stille Potsdam, het fat soeniijke Potsdam, zijn sensatie heeft. In de daar woonachtige oud-Pruisische ambte- naars- en officierskringen, die den tot het verleden behoorenden konings- keizerstijd nog steeds betreuren, deed sinas eenige we- ken een yreemd yerhaal de ronde. In meer- aere ramifies, In het bij'zonder in die van een „Geheime Oberjustizraf', waren allerlei waardevolle dingen ontvreemd, zilveren voorwerpen, tapijten, oud porcelein, kanten, borduurwerken en kostbaar linnengoed. Het merkwaardige, het verdachte, maar het bijna ongelooflijke van het geval was, dat alle bestolen personen tot de vrienden en be- renden van een hooggeplaatste dame, gra- vin Bothmer, behoorden. Men had wel ge- merkt, dat de gravin een bijzonder weelderfg leven leidde, maar het duurde geruimen tijd, voor men't gewaagde zijn argwaan tegen een Potsdammer vrouw, die een zoo deftig klinkenden titel droeg, openlijk uit te spre- ken. Enkele dagen geieden gebeurde echter het volgende: haar echtgenoot, graaf Both mer, die in de ambtenaarswereld van Pots dam een eervolle plaats bekleedde, trachtte zelfmoord te plegen, en er werden uitlatin- gen van hem bekend, die er op wezen, dat hij uit vertwijfeiing over de handelingen van zijn vrouw aan zijn leven een einde had willen maken. Nu bleef de zaak niet langer geheim. Voor al de Oberjustizrat, die gedurende een reis zijn huis aan de hoede van gravin Bothmer htd toevertrouwd, en die blj zijn terugkeer een aanzienlijk aantal kostbare eigendommen miste, maakte er geen geheim meer van wie hij verdacht. Niettemin bleef de heele ge- schiedenis in een geheim zinnig waas ge- huld. Geheel opgehelderd is ze op het oogen- blilc nog niet. Terwijl het vroeger scheen of de zilveren voorwerpen, tapijten en het oud porcelein weggetooverd waren, kwamen eensklaps en kele exemplaren van de verdwenen heerlijk- heid weer voor den dag! Potsdam werd met anonieme brieven overstroomd, die nu eens aan deze, dan aan de voorname familie of dan zich sfrikt loit die opdrachl te Sepalen, door n.l. ook de beide beklaagden onmid- dellijk in het cafe van Maas te arresteeren. Dan zouden de achtervolging en de onge- lukkige schietpartij geh°el achteiwege zijn gebleven. Spr. hecht volkomen gdoof aan de afge- legde verklaringen der gedelinecdc vrouwen, tegen wie hij zelf op 3 September een ge- strenge straf heeft moeten eischen, omdat hij uit ervaring weet, hoe pijnlijk het voor beide vrouwen geweest moet zijn om in de oogen van de kringen,'waarin zij verkeerden, voor taan als verraadsters te moe'en gelden. Maar zijn de redenen der beide vrouwen, voor haar zoogenaamd verraad aangegevtn, niet volko men logisch en ratuurlijk? Na haar arresta- tie hebben de beklaagden zich onmiddellijk in vernnding met anda-e vrouwen gesteld om hun lui en gemakkeliik levetdie te kunnen vooitzetten Uit d- brieven van de vrouwen van de gevangenis ui' is hern bovendien ge- bleken hoe wemig de vrouwen van deze man'nen te verwachten hebben, die slechts op eigen ^'lighea' tedacbt w:vtn Beklaagden willen het doen voorkomen ->lsof de vrouwen uit wraak zouden gehandeld hebben, maar hiervoor was geen enkele beweegreden aan- wezig en beide vrouwen hebben slechts ge- sproken, nadat zij zich als verlatener en ver stootenen waren gaan voelen. Voorts wijst de officier nog op het karakter van een man als bekl. D., die een eertijds fatsoenlijk meis- je door jarenlange bedfeiging tot de daaen heeft gebracht, waarvoor zij nu is veroor- deeld kunnen worden. Dan herinnert hij nog aan de verklaring van den beroofde J. H., die, zooals uit de rtukken blijkt, tot de vrou wen gezegd heeft „wat moeten die twee man- nen toch?" waaruit tie officier concludeert, dat het bewijs van hun aanwezigheid in de ook wel aan de politie gericht warenhier of j onmiddellijke nabijheid, ongeveer den ge daar zou iets begraven zijn, in een boschje, heelen avond, mag afgeleid worden. in een park zou iets liggen en als men een j Komende tot de strarmaat, wenscht de of- onderzoek instelde, vond men inclerdaad iets ficier beide beklaagden veroordeeld te zien op de aangewezen plaats. Met touw om- wegens medeplichtigheid aan diefstal en bekl. wonden paketten lagen plotseling op de trap bovendien nog aan doleuze heling, subsi- of in de gangen van het huis van graaf Botn- mer, «oodat de bezoekers er over struikelen moesten. Men maakte ze open en zie daar was het Meissener kopje en de Brusselsche kant die vermist werden! Hoe deze raadse- len op te lossen zijn, kan nog niemand zeg gen Ik geloof, dat geesten hier de hand in het spel hebben. Waarmee ik niet zeggen wil, dat't de beroemde, door de tegenstanders van de Duitsche ernutto'ek zco gaarne ver- heerlijkte „peest van D.lstom" is, die deze aardUe conitdie on touw heUf gezet. Mis- schien zal echter d» red,{bank uitmaken, dat a' deze fallen op z^er na'uuiliike wijze te verkla en znn. D- VAX OSBORN, Kpc Us/aLen HET NASPEL VAN HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. Na de pauze hebben terecht gestaan M. J. D. en J. B., de beide souteneurs, bij wier ach- tervolging in den nacht van 13 op 34 Juni door de Delftsche- en Schiestraat de molenaar Ambrosius door een noodlottigen samenloop van omstandigheden om het leven is geko- men. De beide vrouwen G. de J. en J v. G.. die in verband met de berooving van den scheepskapitein J. H. in een gang aan den Schiedamschesingel tot 2 jaar gevangenis- straf zijn veroordeeld, hebben, naar men weet, de namen van de beide mannen, aan wie zij al het geld 2256 hebben afgedra- gen, verraden, omdat zij vermoeden, dat de mannen geen geld meer wilden of konden be- schikbaar stellen voo, een behandeling van haar zaak in hooger beroep, hetgeen ook niet is geschied. Nadat de beklaagden, onder sterke bewa- king, waren binnengeleid en plaats hadden genomen wordt eerst D. door den president mr. H. W. B Thomas verhoord. Beklaagde erkent „omgang' met het meisje G. de J ge- had te hebben en ook met naar en met zijn medebeklaagde B en diens vrimdin J v G in den nacht van 13 op 14 Juni in het cafe van Maa§ en v. d Geer in Je Ichiestraat ge weest te zijn Het was na t esloten tijd en plotseling icwam !e politie binner vallen en arresteerde de bpide vrouwen, waarvoor weet bekl niet. Hi;, en zijn medebeklaagde hebben toer, rustig eenigen tijd gewacht en wilden het cafe langs de voordeui verlaten, toen vrouw Maas kwam zeggen dat op order van de politie niemand het lokaal in of uit mocht gaan. De mannen waren toen niet van zins geweest de risico van een pak slaag te loo- pen. door zich tegen dit bevel te hebben wil len verzetten en zijn coor aen tuin en een achterdeur die weer in een slop uitkwam. gevlucht. Zij hebben den nacht zwervende In Rotterdam doorgebracht en zijn den vol- genden dag naar Den Haag vertrokken. Ven der beweert beklaagde geen portefcuille met geld van T. de J. te hebben aangenomen en niet In de nabijheid "geweest te zijn Toen de berooving van den kapitein door de beide vrouwen plaats greep. Beklaagde B. legt een gelijkluidende ver klaring af. Hii erkent, op een vraag van den president, op 3 September aan den getuige Bos 3 te hebben geboden, voor diens plaats, vcoraan bij de deur, die toegang gaf 'ot <h .puMW-e tvibimc maar hij vindi dat toch zeer natuurlijk daar op dien datum de strafzaak tegen beide vrouwen, onder wie „zijn" vrouw, behandeld werd. Hij erkent ver- der na zijn eerkte aanhouding. waaruit hij toen wegens gebrek aan bewijs weer is ont- slagen, omstreeks 1 Juli 115 te hebben be- taald aan den getuige Roelof Schaars, kleer- maker, voor een pak, dat hij reeds in April besteld had en f 24 te hebben gelost op een ring die in de Tuindersstraat in pand was ge- geven. Hij had echter f 20C gewonnen bij de wedrennen te Duindigt. Na het getuigenverhoor hield de officier zijn requisitoir. De officier begint met fe zeggen, dat we vandaag als het ware de derde en laatste acte van het drama aan ae Schiestraat beleven, waarover hij wat de beide eerste acten be- treft, meent te mogen zwijgen, na nogmaals zijn deernis met het onschuldig slachtoffer, den molenaar Ambrosius, en diens nabe- staanden betuigd te hebben. Wat de juridische zijde van de tenlasteleg- ging betreft erkent spr., dat de aanklacht staat of valt met de verklaringen der beide hoofdgetuigen T. de J. en J. v. G en betreurt in dit verband, dat de politie, die in den be- wusten nacht de opdracht had deze vrouwen te arresteeren, niet iets meer gedaan Veft gen waren drie jaar geieden on'fworpen en zouden op 1 Januari 1926 van kracht wor den. De exporteurs van bollen in Europa wen- schen ten zeerste dat de beperkingen in de Ver. Staten zullen worden verzacht. De a.s. conferentie zou kunnen leiden tot eenige wijziging der beperkingen, waarom- trent vele argumenten zoo voor als tegen zijn te berde gebracht. Het dept. van landbcuw te Washington had machtiging gegeven tot het bijeenbren- gen van alle mogelijke inlichtingen over de zaak. Het resultaat van dat onderzoek zal thans ter kennis worden gebracht van de revolutie onvermijdelijlc was, wanneer de oor log met een nederlaag eindigde. Bij verschil- lende invloedrijke personen, onder andere ook bij Hugo Stinnes, heeft Groner er des- tijds met klem op aangedrongen een hervor- ming van het Pruisische kiesrecht zoo spoe- dig mogelijk door te voeren. Stinnes had ech ter afgeweerd: „Geen zorg, Ludendorff zal overwinnen". Waarop Groner had geant- woord: „Hij zal helaas niet overwinnen". In het begin van 1918 was het moreel van de Duitsche troepen aan het westfront nog uitstekend. Van ondermijning door revoluti- onnaire propaganda had Groner nimmer iets bemerkt. Hij maakte zich echter ongerust over conferentie, welke door alle belanghebbenden de grondstoffenorganisatie. Half September hield hij het te Kief, waar hij de graantrans- porten uit de Oekraine naar Duitschland re- gelde, niet meer uit. Hij maakte zich over de toestanden aan het westfront zoo bezorgd, dat hij naar Beriijn terugkeerde, waar alles diair het uit wlnstbejag aannemen en ver- voeren van gestolen goed. Ten aanzien van bekl. B. wil de officiei deze laatste aanklacht laten vallen, maar omdai B. daarentegen weer recidivist is, eischt hij voor beide beklaagden dezelfde straf, n.l. veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf. De verdediging. De verdediger van bekl. D., mr. M. Lod- der, acht het wettig en overtuigend bewijs uit de stukken en getuigenverklaringen niet geleverd, en acht het heel goed mogelijk, dat de vrouwen wel uit wraakzucht zouden ge handeld hebben. Voorts wijst hij op de naar spr.'s meening belangrijke verklaring van getuige W. J. van Gelderen, die-de mannen niet gezien heeft, ofschoon hij de vrouwen dadelijk bij de politie heeft aangegeven. Spr .concludeert ten slotte tot vrijspraak. Mr. J. L. Hammink, voor bekl. B optre- dend, sluit zichyn hoofdzaak bij het pleidooi van zijr. collega aan en zegt nog, dat hij per- soonlijk is gaan kijken op de plek bij de Kar- resteeg, waar beklaagden zich dan zouden opgehouden moeten hebben, en dat het vrij- wel onmogelijk is, dat getuige Van Gelde ren hen in den eenzamen nacht niet zou op- gemerkt hebben, als ze er inderdaad geweest waren. Ook deze pleiter vroeg vrijspraak. Nadat beklaagden nog verklaard hadden. onschuldig te zijn aan het hun ten laste ge- legde, verklaa'rde de president de zitting ge sloten en werd de uitspraak bepaald op Don- derdag 5 November, des namiddags te kwart over twee. Gemeng-d nieuws HET R. D. V. BIJ DE NED SPOORWEGEN. In de gisteren gehouden conferentie tus- :xhcn de airectie der Nederlandsche Spoor- wegen en de vertegenwoor-Tgtrs, der vijf er- kende vakbonden is allereerst gevraagd hoe de directie dacht te handelen met de bespro- ken loonregeling, waar de B. A. N" S. en de Neutrale Bond tegen zijn. De directie deelde mede, dat zij deze ter goedkeuring zal door- zenden aan den minister. Namens de Ned. Vereeniging „St. Raphael" en „P C. B." werd werd daarna vorogesteld aan de. directie om terug te nemen hare voor- stellen betreffende de verslechting van de verlofregeling, de verblijfkosten en het vrij- vervoer, in welk geval deze drie organisaties bereid waren het bestaande R. D. V. te hand- haven behoudens de redactiewijzigingen, die de praktijk hier en daar aan de directie en de personeelbonden had aan de hand gedaan. De directie vond dit niet wenschelijk, wel zou dit de besprekingen misschien zeer kun nen vereenvoudtoen, doch zij zou het van te groot belang achten, dat het R. D. V. nu eens goed afgehandeld werd, om nu op deze wijze de behandeling te bekorten. Voorstel- len van principieelen aard waren er yolgens haar niet ingediend. Uit de artikelsgewijze behandeling deelen wij mede, dat omtrent het voorstel van de Ned. Vereeniging „St. Raphael" en „P C. B." om geen categorische bonden tot de erkende vakvereenigingen te rekenen, de directie ver- klaarde weliswaar te hopen, dat het aanta! organisaties zou worden verkleind en zij geen nieuwe categorische bonden meer zou erkennen, doch er niet toe kon besluiten om den B. A. N. S., waarom het toch ging, ook niet meer .tot het overleg toe te laten, wijl deze eenmaal reeds toegelaten was. Er werd langen tijd gesproken over artikel 28 (vervullen van nevenbetreldringen) doch overneming van den wensch om alleln uit dienstbelang vergunningen te weigeren en beroep op scheidsgerecht mogelijk te maken werd afgewezen. Getracht zal worden nog een nieuwe redactie te vinden waarvan de be palingen niet zoo dwingend zijn, als die van het tegenwoordige artikel De besprekingen vorderden tot en met ar tikel 40. Dinsdag a.s. wordt de conferentie voortgezet. BOLLEN VOOR DE VEREENIGDE STATEN. Naar Reuter uit Washington meldt, (een bericht uit het Wkbl. v. bloembollencultuur maakte er al melding van) heeft het Ameri- kaansche departement varf landbouw voor 16 November een conferentie te Washington bijeengeroepen, teneinde de gelegenheid te scheppen om tot een volledige beoord-eelign te komen van de beperkende bepalingen op de toelating, in de Unie, van narcissen en sommige andere bollensoorten. Die bepalin- kan worden bijgewoond. DE EERSTE DRENTSCHE KLEEDING- INDUSTRIE. De heer Schaper, lid van de Tweede Ka- mer, heeft aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid te deelen of, en in welken vorm, de regeering haar steun ver- leent, aan de onderneming Eerste Drentsche Kleedingindustrie, welke onderneming in de provincie Drenthe kleeding doet vervaardi- gen als werkverschaffing? 2. Zoo ja, is de minister dan overtuigd, dat de daarbij betaalde loonen en overige arbeidsvoorwaarden aan redelijke eischen voldoen, zoodat geen stelsel wordt gehul- digd, waardoor de toch al niet gunstige ar beidsvoorwaarden der conferentiewerkers in den lande nog meer in verdrukking komen, de Drentsche werksters onevenredig laag worden bezoldigd en alzoo de op zich zelf nuttige werkverschaffing wordt een werk- verplaatsing ten nadeele van de arbeiders cn arbeidsters in dit bedrijf? 3. Zou de minister het daarheen willen leiden, dat, omtrent het te volgen loonstelsel in Drenthe, in overleg worde getreden met de betrokken vakbonden? INEREKERS. Maandagavond bemerkte de bewoners van het perceel Adelheid'straat 54 te 's-Graven- hage, ir. J. C., dat er gedurende zijn afwe- zigheid inbrekers in zijn huis waren geweest. Alles was doorzocht en opengebroken en al spoedig bleek het hem, dat voor een groot bedrag aan waardevolle voorwerpen uit zijn huis was gestolen. Bij een nauwgezet onder- zctk kwam aan het i.cht, dat de dieven er met een bedrag van 300, en een partij ju weelen ter waarde van 10.000 van door waren gegaan. De heer C. stelde dadelijk de politie met zijn bevindingen in kennis en een inspecteur van de recherche was spoedig ter plaatse om de zaak verder te onderzoeken. De om standigheden waaronder de inbraak waren gepleegd, kwamen den politieman eenigszins zonderling voor, en bij verder speuren werd bet vermoeden hoe langer hoe meer tot ze- kerheid, dat de dieven een rnedeplichtige bin- nenshuls gehad moesten hebben. De verden- king viel op de 17-jarige dienstbode F. B Toen deze gearresteerd was en in verhoor werd genomen, bekende zij alras twee mannen in den loop van den dag binnen te hebben gelaten en hun de gelegenheid te hebben ge geven een goeden slag te slaanl Zij gaf een vrij nauwkeurig signalement op van de twee dieven. De politie is toen aan het zoeken gegaan en gistermorgen werd het tweetal te Amsterdam door een rechercheur uit den Haag srezien en Kerkend. Het zijn de 20-jarige F. F. v. d M. zonder vast beroep en de 25-iarige A. J. H. K. zonder vaste woonplaats. K. is een oude bekende van de politie en is reeds meermalen aangehouden ter zake van inbraak. Toen de beide mannen gearresteerd wer den, hadden zij zich juist van het gestolen geld verschillende "nieuwe kleedingstukken aangeschaft. De partij juweelen is echter nog niet terecht. De beide arrestanten ziin gisteren van Am sterdam naar den Haag overe-'—^cht LEGERORDER. In een binnenkort te verwachten legerorder wordt ter kenins van de landmacht gebracht, dat de Nederlandsche Roomsch-Katholieke Journalistenvereeniging, gevestigd te Utrceht, bij daarvoor geeigende gelegenheden op ge- lijken voet met den Nederlandschen Journa- listenkring moet worden erkend. HET STOOMSCH1P ANDIJK IN NOOD. Het draadloos station te Valentia Island heeft gisteren een bericht opgevangen van het Nederlandsche stoomschip Andijk, van de HollandAmerika Lijn, welk schip 19 dezer van New York naar Rotterdam ver trokken is, meldend, dat het in nood was. Het schip bevond zich teen op 47° 42' N. H. en 30° W.L. in den Atlantischen Oceaan. De directie van de HollandAmerika Lijn deelt mede, dat volgens een door haar ont- vangen bericfk het Amerikaansche stoom schip American Merchant op weg was naar de opgegeven positiij en gisteravond 8 u. 30 m. bij de Andijk hoopte te arriveeren. Een later bericht meldae nog dat het stoomschip Rotterdam, van de Holland Amerika Lijn, in de nabijheid van de Andijk is. Het schip heeft een defect aan het stuur- toestel. nog rozegeur en maneschiin was. Men ver- klaarde optimistisch: „Hindenburg en Luden dorff zullen het wel klaarspelen". Op 24 September had Groner in het groote hoofdkwartier te Spa een gesprek onder vier oogen met Ludendorff. Hij vroeg hem: „Beste Ludendorff, zeg me nu eens open en eerlijk, hoe lang ge nog tegenstand kunt bieden".: Ludendorff had geantwoord: „Eenige maan- den" en toen Groner had aangedrongen op een.meer definitief antwoord, had Ludendorff ezegd: „Tegen Kerstmis moeten we vrede ebben". Op zijn terugreis van Spa naar Kief hoorde. Groner te Beriijn tot zijn stomme verbazing, dat Ludendorff onmiddellijke onderhandelin- en over een wapenstilstand had geSischt. )p 30 October kwam Groner als opvolger van Ludendorff, die inmiddels zijn ontslag had gevraagd en gekregen, te Spa. Den vol- denden dag zeide een uit het Oosten gekomen landweerdivisie de gehoorzaamheid op. Dit was het eerste geval van oproer. Interessant was, wat Groner vertelde over de gebeurtenissen, die onmiddelijk aan de vlucht van den keizer naar Nederland vooraf- ren. Nadat minister Drews op 1 November in het groote hoofdkwartier het aftreden van Lloyds seint: Het Nederlandsche stoomschip Andijk is in gevaar op 47° 42' N.H. en 30° W.L. Er is een stoomschip naar toe om hulp te verleenen. BRANDEN. Gstermiddag is brand uitgebroken in het fouragepakhuis van den heer Paulen aan den Koudenhorn te Haarlem. Daar er veel hooi aanwezig was fcrandde het flink en het vuur tastte ook al spoedig het aangrer.zende pak- huis van den heer Drupsteen aan. Spoedig laaiden de vlammen hoog op en de beiae pak huizen verbrandden. De brandweer was het vuur spoedig meester, maar was nog uren bezig om de smeulende massa nat te houden. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. Ook kon de schade nog niet bepaald worden. HET DOLKSTOOT-PROCES. In het dolkstootproces te Munchen heeft vandaag de bekende generaal Groner in zijn getuigenverklaringen opzienbarende mede- deelingen gedaan. De generaal verklaarde. dat bij reeds vroeg- tijdig tot het inzicht was gekomen, dat een den keizer had geeischt, had Groner een on- derhoud gehad met de persoonlijke adjudan- ten van Wilhelm. Hij betoogde, dat de troon wankelde, dat de keizer thans moest hande len en dat het't beste zou zijn, als de keizer onmiddellijk naar het front ging, ditmaal niet om een parade te inspecteeren of ijzeren krui- sen uit te deelen, maar om actief aan den strijd deel te nemen. Hij moest als gewoon soldaat in de loopgraven gaan en afwacbten, of hij door een kogel zou worden getroffen. Snem velde hij, dan stierf hij een eervollen dood. werd hij gewond, dan was het daar het Duitsche volk nu eenmaal sentimenteel is aan- gelegd te verwachten, dat de volksstem- ming zou omslaan. De adjudanten hadden echter geen ooren naar dit voorstel en lieten de zaak op zijn beloop. Een dag later brak de revolutie uit. Met groote waardeering en bewondering sprak generaal Groner over rijkspresident Ebert, die door zijn moedig optreden te za- men met Hindenburg het vaderland voor het bolsjewisme had bewaard. VERKLARINGEN VAN MUSSOLINI Ter gelegenheid van den derden verjaar- dag van den opmarsch der fascisten naar Rome heeft Mussolini te Milaan een rede gehouden. Hij verklaarde o.a., dat een staats- man steeds voorzichtigheid moet betrachten in zijn uitlatingen, zoowel wahneer hij spreekt in funetie als in particuliere hoeda- nigheid. Sprekende over de Italiaansche grenzen, verklaarde hij, dat deze zijn komen vast te staan na den oorlog. „Wanneer aeze grenzen ook maar in het mihst aangetast zouden wor den, zou ik den koning voorstellen't zwaard te brekken." Voorts betoogde hij, dat ook om financi- eele redenen een discipline in het land noocl- zakelijk is. „Wij maken een moeilijke finan- cieele periode door, doch wij zullen deze door- maken. Wij moeten ons echter met alle dis cipline keeren tegen alle pogingen, zoowel binnenlandsche als buitenlanasche, welke zou den trachten een inflatie te veroorzaken." Sprekende over den politieken toestand, zd- de Mussolini, dat Italie lijdt onder de gevol- gen van de macht van het parlement en dat de remedie ligt in vermindering van de be- voegdheden van het parlement. Mussolini hield zijn rede uit een auto, hoe- wel een podium was opgericht. De belang- stelling was evenwel zoo groot, dat hij dit niet bereiken kon. HAARKLEUR EN STEM. Prof. G. H. Lincoln van de universlteif te Chicago, heeft een studie gemaakt van het verband tusschen stem en haarkleur van den mensch. O.a. is hij tot de conclusie gekomen, dat blondharigen een veel zachtere stem heb ben dan menschen met bruin of zwart haar. Het is prof. L. gelukt bij 70 procent van de telefonisten te Chicago de haarkleur dezer dames op grond van haar stem juist te bepa- len. DUITSCHE SCHOENER VERGAAN. Uit Liibeck wordt .gemeld, dat het motor- zeilschip „Elbennymph", thuis behoorende te Hamburg en komende van Sandnas, bij Stavanger, in den Langen Sund in den storm is vergaan. Alle 14 leaen der bemanning be- nevens de vrouw van den kapitein, zijn om het leven gekomen. HET DOKTER5BAANTJE IS GEVAARLIJK. Te New York weird dezer dagen een dame overreden door een jongen op een fiets. Een dokter die vlak bij de plek van het onheil woonde, soelde zijn woning uit en verleende als medicus zijn diensten aan de omvergere- den dame. Toen hij daarna den ruwen rijder een standje maakte, grepen de vrienden van deze, partij voor hun makker, en vie1,en vijftien in getal aan op dlen dokter. Zij waren gewapend met baseball-knotsen eh sloegen den dokter een paar gaten in bet hoofd en een paar ribbon stuk. 1, 8. BIJ EEN SCHIETOEFENING GEDOOD. De Saksische generaal Muller, die bij her- haling ook een politieke rol heeft gespeeld en zich met name bekendheid heeft verworven bij den intocht der rijksweertroepen in Sak- sen, is vandaag bij een schietoefening op het excercitieterrein te Jiiterbog om het leven ge komen. otwr rrra9

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9