OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. flonderd zeven en twintigste Jaargang 1925 DINSDAG 3 NOVEMBER CLEMA" KOMT. CLEMA" KOMT. CLEMA" ICGMT. Dit nummer Besfaat tilt 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uilgegeven. Abonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adrainistratie 3. Te! -' -«• i»-«—«c 33. Postgiro 370 60. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. wtmmamsmmn Buitenland DE STAATSGREEP IN PERZIe. Rocmloos in de dynastie der Kadsjaren in elkaar gezakt en door een staatsgreep van den regent-dictator, tevens minister-presi dent, Ali Riza Khan, heeft deze zich van het crezag dat hij reeds jarenlang de facto uit- oefende nu ook officieel meester gemaakt. Hij heeft „zich bereid verklaard" den troon te bestijgen en den naam Koning Pahlavi aanvaard. Het schijnt blijkens de mededee- Ingen van het R. C.-bureau bij deze revo- lutie tamelijk zachtzhinig te zijn toegegaan. De Perzische kroonprins heeft het land ver- laten met onbekende bestemming. Koning Pahlavi heeft voorts bevolen, dat alle politieke gevangenen zouden worden in vrijheid gesteld. Ook heeft hij amnestie ver- leend aan de leden der vroegere dynastie en de hofbeambten. Laatstgenoemden zullen pen- sioen trekken. De nieuwe vorst belooft wijdters, dat de broodprijzen zullen worden verlaagd, tot welk doel de staat subsidie zal verstrekken. Dan wordt een feest van drie dagen be- loofd. Amnestie, broodprijsverlaging, pensionnee- ring van ontslagenen en een prettig feest: zulke s+aatsgrepen doen nog nog eens aange- naam aan. 99 Er was al sinds geruimen tijd in Teheran geen werkelijk gezag meer van het, thuis vervallen verklaarde vorstenhuis. De sjah is al een paar jaar in Europa. Toen hij, nu be- trekkelijk kort geleden, uit Frankrijk naar zijn land wildt terugkeeren, ontstond er in Perzie zoo ernstige gisting dat de Sjah maar van zijn plan afzag en uit de buurt bleef. Thans is blijkens de mededeelmg van het R C -bureau ook de kroonprins al verdwenen. Zooals bij alle heftige en plotselinge bewe- gingen in het Verre Oosten en het Naburige Oosten de pers van West-Europa en de Ver. Staten al spoedig klaar staat, om de bolsje- wisten als de verwekkers van de onrust aan te wijzen, gaat het ook thans weer. Blijkens de berichten uit Londen waren al een jaar geleden agenten van de bolsjewisten in Perzie doende om Riza Khan er toe te krijgen den sjah af te zetten, van Perzie een republiek te maken en zelf het presidentschap te aan- vaarden. Riza Khan heeft daar toen, naar het heet, wel ooren naar gehad, maar de Perzische geestelijkheid was er tegen. Ook thans is, bij den staatsgreep, het koningschap gehand- haafd, zulks om te voldoen aan de wenschen der geestelijkheid. Ook uit Turkije was op afzetting van den sjah aangedrongen en in het eind is men heet het voor de pressie uit Angora ge- zwicht. Het gaat trouwens in Perzie al van oudsher veelal slecht met de vorsten. Hun re geering eindigt gemeenlijk met vermoording of wegjaging. Sultan Ahmed Sjah, die zijn regeering on- der een regentschap begon, is, gelijk boven gezegd, gedurende een groot deel van zijn meerderjarigheid buiten Perzie gebleven Se dert November 1923 was hij in het buiten- land. De dynastie-Kadsjar, die van Turkschen oorsprong is, werd gesticht door Aga Mo hammed Khan, die in 1796 te Teheran sjah werd; een jaar later werd hij door zijn sla- ven vermoord. Deze sjah, die een groote wreedaard was, werd opgevolgd door zijn neef Fath Ali Sjah, van wien de huidige ver- tegenwoordiger der vervallen verklaarde dynastie afstamt. Schier op ziin sterfbed ver- leende in 1907 Moesaffar-ed-Din Sjah een grondwet, die, zooals de „Times" het uitdrukt, de heerschers belette hun ministers te wor- gen, de oogen uit te steken of levend te begra- ven. De thans koning geworden premier, Reza (of Riza) Khan Pahlevi (of Pahlavi), die een tijdlang den titel Sardar Sipah heeft gedragen, kwam na een geslaagden staais- greep in Februari 1921 in de politiek. Na in vier ach-tereenvolgende kabinetten minister van oorlog te zijn geweest, werd hij in Octo ber 1923 premier. DE TOESTAND IN SYRIe. De bladen te Damascus, die weer zijn ver- schenen, publiceeren bijzonclerheden omtrent de jongste gebeurtenissen en omtrent de heerschende wetteloosheid in de dorpen tus- schen Damascus en Horns (halverwege Da mascus en Aleppo). Deze dorpen zijn aan zichzelf overgelaten gedurende de onlusten to Damascus' Daar alle verbindingen verbro- ken zijn, zijn de berichten uit deze streek ge- baseerd op verhalen van reizigers, die mel- den, dat bandieten het regeeringsgebouw te Nebk (halverwege Damascus en Horns) heb- ben verbrand en Dcirattieh hebben g.angeval- len. Een bende van ongeveer 400 man van Ibn Sjallasj heeft Maloela aangevallen en 20 huizen verbrand, waaronder de kerk en de school der Jezuiten, voordat zij uiteenge- dreven werd c'oor- cen aanval met vliegtui- gen. Er loopt een gerucht, dat Said, de broeder van Sultan el Atrasj, den leider der Drusen, zich gevoegd heeft bij Damadan Ibn Sjallasj en dat hun vereenigde benden, na de dorpen in het gebied van Damascus te hebben ge- plunderd, erin zijn geslaagd met een groot aantal stuks vee naar den Djebel Druse te ontkomen, niettegenstaande de pogingen der Bedoeinen om hun aandeel in den buit te verkrijgen. Een afdeeling Fransche troepen met Cir- cassische vrijwilligers en gepantserde auto's tracht Kalat Jandal (12 K.M. ten W. van Damascus) te ontwapenen benevens vijf an- dere dorpen in die buurt, onder bedreiging, dat zij de dorpen zullen verwoesten als de wapens niet binnen een bepaalden tijd wor den ingeleverd. Damascus begint langzamerhand weder te ontwaken uit de door het bombardement ver- oorzaakte verdooving. Zaterdagmorgen be- gonnen sedert den vorigen Zondag voor net eerst de trams weder te rijden, terwijl de be- volking weder naar de gewone drukke centra begint terug te keeren. 's Avonds laat ver- toonden zich eehter nog slechts weinig perso- nen op straat. Een der voornaamste bazars heeft weder alle winkels geopend. Men is be- begonnen het Azm-paleis weder in orde te brengen. Het blijkt thans, zegt de Times, dat de plundering niet alleen het werk van bandie ten kan zijn geweest, daar met veel zorg en groote kennis van zaken de grootste kostbaar- heden1 zijn uitgezocht. De inzameling der geweren vordert slechts langzaam. Dientengevolge heeft de Hooge Commissaris een proclamatie gepubheeerd, dat de boete met een bedrag van 10.000 Turk- sche ponden in goud zal worden verhoogd. Deze verhooging zou evenwel niet worden geheven, als het verlangde aantal geweren Zaterdag zou zijn ingeleverd. Anders zal een verdere boete van 500 Turksche ponden pel dag worden opgelegd. Dientengevolge wordt op de bevolking grooten druk uitgeoefend door de hoofden van wijken en dorpen. Voorts worden in vele districten door Fransche sol- daten en gendarmes huiszoekingen verricht. De boete zal worden gei'nd in den vorm eener speciale belasting, die over de geheele be volking zal worden omgeslagen. Zij zal neerkomen op een belasting van 35 pond sterling per hoofd der bevolking. De autori- teiten volgen hierbij een precedent, geschapen bij den val der Hasjimite-regeering in 1920, toen aan Damascus een gelijke boete werd opgelegd. Toen evenwel genoten de Europea- nen nog de capitulatie-rechten en waren daar- door van het betalen der boete vrijgesteld. Heden vallen zoowel de Europeanen als de Amerikanen daaronder. Het is evenwel een rechtvaardige eisch, dat deze laatsien hier- van zullen worden vrijgesteld. Generaal Sarail, <Je Fransche hooge com missaris in-Syrie, heeft aan de Fransche re- geering meegedeeld, dat hij 8 November naar Frankrijk scheepgaat. Hij heeft de func- tie van hoogen commissaris reeds aan gene raal Dupont ad interim overgedragen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Rijkskanselier dr. Luther zal, naar het Hbl. meldt, de leiders van de partijen, die na de desertle van de Duitsch-naticnalen nog deel van de regeeringscoalitie uitmaken te we- tea de Duitsche Volkspartij, het Centrum en de Beiersche Volkspartij ontvangen. De Dartijleiders zullen in deze bespreking moeten verklaren of zij al dan niet bereid zijn de verantwoording voor het rompkab.net, dat op het oogenblik geen parlementaire meerder- heid achter zich heeft, te blijven dragen. De regeering zelf is van meening, dat zij in geen geval mag aftred, n voor het verdrag van Lo carno in veil'toe haven is gebracht. De onderhandelingen over de van Enten- tezijde aaugekondigae faciliteiten in het Rijn- land z:jn in vollen gang en in regeeringsknn- gen ge'looft men te mogen aannemen, dat zij spoedig -tot een regeling zullen leiden. die m alle opzichten beantwoordt aan de Duitsche verwachtingen. Dr. Luther hoopt, dat de besprekingen met de partijleiders van het Centrum, de Duit sche en Beiersche volkspartij hem in staat zullen stellen reeds hedenavond een besluit te nemen ten aanzier. van de verdere ontv^kke- ling van den binnenlandsch-politieken toe- stand. Van het verloop dezer besprekingen hangt het af of de rijkskanselier zich dezer dagen met de tellers van de democraten en de sociaal-democraten in verbinding zal stel len over een eventueel herstel der zoogenaam- de groote coalitie, die naar men weet alle partijen van de sociaal-democratie tot de Duitsche Volkspartij omvat. In politieke kring-en beoordeelt men de vooruitzichten van een der gelijke coalitie vrij gunstig. Het verluldt, dat de Duitsche Volkspartij in Pruisen meide Duitsch-nationalen za. breken en bereid is met de tegenwoordige Pruisische regeeringspartijen (democraten. sociaal-democraten en centrum) een groote coalitie aan te gaan. Het Berliner Tageblatt" verneemt omtrent de beslissende kabinetszitting van 22 October j.l., waarin het verdrag van Locarno onder voorwaarde, dat de toezeggingen der Enten te in Locarno zouden fworden verwezenlijkt, eenstemmig door de ministers werd goedge- keurd, dat de Duitsch-nationale minister van binnenlandsche zaken Schiele op de vraag, of hij het verdrag van Locarno kon goed- keuren, antwoordde: „Indien mij gevraagd wordt, of ik het werk van Locarno goedkeur, dan antwoord ik daarop met een luid en vreugdevol: ja!" Toen rijkspresident Von. Hindenburg den kabinetsraad sloot, zeide hij, dat het hem dc grootste vreugde bereidde, dat het kabinet in deze aangelegenheid eensgezind was. DE POLITIEKE SITUATIE VAN CANADA. De uitslag van de Canadeesche verkiezin gen heeft zoomin aan'de conservatieven als aan de liberal en een meerderheid gegeven, waarmee te werken valt. De progressieven zullen, niettegenstaande de vermindering van hun aantal, ook in het nieuwe parlement, althans in theorie, op de wip zi-tten. Voor het oogenblik schijnt de situatie volkomen op het doode punt te zijn, en nieuwe verkiezingen zullen in de naaste toekomst te verwachten zijn. o 1 De conservatieven hebben niettemin alle recht, op de verkiezing teryg te zien als op een overwinning, daar zij in het nieuwe par lement 116 of 117 zetels zullen hebben tegen slechts 49 in het vorige, en daardoor de grootste partij in het Huis zullen vormen. De liberalen komen terug met 99 zetels, of 18 minder, terwijl de progressieven slechts 25 leden zullen tellen. Nog 4 uitslagen zijn onbekend. DE DUITSCHE CO M M UNI ST E N TEGEN HET PACT VAN LOCARNO. Op de agenda van het rijkscongres der communisten, dat te Berlijn bijeen is, staan behalve het verdrag .an Locarno en de mi- nisterieele crisis, ook de intemationale partij- MACDONALD IN LONDEN TERUG- GEKEERD. Ramsay MacDonald is teruggekeerd van zijn drieweeksche rondreis op het Continent. Tegenover persvertegenwoordigers heeft hij verklaard, dat men met een eenigszins onbe- haaglijk gevoel thuis komt, wanneer men'ge- zien heeft, welk een geweldig werk nog moet worden verricht, voordat in Europa alles weer is zooals het moet zijn. DE ANTI-VREEMDELINGENBEWE- GING IN ENGELAND. Een reeks Britsch-nationalistische organi- saties ijvert er voor, dat in het begin van het volgend jaar een wetsontwerp bij het Parle ment zal worden ingediend teneinde de na- turalisatie van buitenlanders in Engeland moeilijker te maken. Als argumenten hiervoor voert men aan: de werkloosheid, de woninggchaarschte, de toeneming der misdaden en het groote aantal buitenlanders, dat zich in Engeland bevindt. De wijziging zou'in die richting moeten gaan, dat slechts buitenlanders die, geestelijk en lichamelijk gezoifd zijn en wier vermogens- toestand voldoende is, zouden kunnen worden genaturaliseerd. Alle bijzonderheden van af- komst en verleden van den te naturaliseeren persoon zouden tevoren gepubliceerd moeten worden. Voorts zou de desbetreffende persoon zijn naam in de jongste 5 jaar niet mogen hebben veranderd en in de jongste 10 jaar niet beslxaft mogen zijn, behalve dan met een boete. 99 discussies, die ontketend werden door den bekenden brief uit Moskou, waarin het aftre- den werd geeischt der Ruth Fischer-richting Bij de stemming werd met 217 tegen 30 stem men het volgen der nieuwe richtlijnen aan vaard, \yaardoor de partij in plaats van het huidige redicalisme een grooter soepelheid verkrijgt. Wat betreft de politieke situatie, verlangen de communisten de onmiddellijke ontbinding van den Rijksdag, het aftreden der regeering- Luther en bestrijding van het „oorlogspact van Locarno". POLITIEKE AANSLAG IN MACEDONIe. Een ernstige politieke misdaad heeft plaats gehad in West-Macedonie. Op 24 October werd een a-utomobiel, waarin bisschop Niko la j Velimirowitsj, een van de hoogste Joego- slavische geestelijken, van Dibra naar Ochri- da (beide plaatsen aan de Albaneesche grens) zou reizen, aan den oever van de Drin (de grensrivier) gevonden, ongeveer 20 K.M. van Stroega (ten N van Ochrida) met "het lijk van een gendarme, die een priester en den dis- tricts-gouverneur van Ochrida in den auto vergezeld had. De bisschop" was op het laat- ste oogenblik verhinderd geweest, af te rei zen. Men neemt aan, dat de priester en de dis- trictsgouverneur levend door de bandieten over de rivier naar het Albaneesche gebied zijn vervoerd. Men is er tot dusver niet in ge slaagd, hun verblijfplaats te ontdekken. Het bericht heeft groote opwinding veroor- zaakt en de Joegoslavische pers wijdt veel aandacht aan de zaak. Er hebben den laatsten tijd geruchten geloopc-n over de herleving van het z.g. Kossoyo-comite, een Albaneesche a nti-Joegoslavische organisatie, welke uit Macedonisch Bulgarije steun ontvangt. Men neemt aan, dat de misdaad begaan is met het doel Joegoslavie met de Albaneesche regee- rig in moeilijkheden te brengen en om den terugkeer van het Fan Noli-regime in Alba nie te vergemakkelijken, dat de beste betrek kin gen met de Macedonische revolutionnairen onderhield. De pers, die tot ncg toe geneigd was, zich aan de zi'de van Bulgarije te seharen in het Grieksch-Bulgaarsche conflict, is na dit ge val veel minder sympathiek tegenover Bu' garije komen te staan. SPOORWEGSTAKING TE LONDEN Het voor de tweede maal zonder toestem- ming aanplakjcen van een biljei der Trade Unions in het Paddington-goederenstation van de Great Western Railway, heeft Zater dag geleid tot de schorsing van den bdambte, die" de orders, der maatschappij overtreden had, waarop de andere spoorwegarbeiders h t werk gestaakt hebben. Het aanplakbiljet had betrekking op de campagne tegen de niet bij de vakbonden aangesloten spoorwegarbeiders, welke cam- pagne door een niet-'ofiicieele groep spoor wegarbeiders vorige week begonnen is. FROENZE OVERLEDEN. Zaterdagmorgen vroeg is de volkscommis- saris voor Oorlog en Marine en president van den Oppersten oorlogs- en revolutieraad, Froenze, overleden. Zooals bekend, heeft Froenze het commis- sariaat van Oorlog en Marine op zich geno- men, als opvolger van Trotsky. Froenze was 40 jaar oud en zoon van een boer uit Zuid- Rusland. In het leger was hii zeet populair. Van 1905 tot 1917 behoorde hij tot de re volutionnairen. Eerst tijdens den wereld- oorlog begon hij zijn aandacht aan militaire kwesties te wijden. Tot dien tijd was hij uit- sluitend in de technische vakken werkzaam geweest. Hij speelde een groote rol in den burgeroorlog, in het bijzonder tegen Wran- gel- x Nadat hij over Wrangel de overwinning had behaald, verwierf hij het commando over het geheele Zuidelijke front. Zijn ideaal was geweest de verjoren Bessarabische provin- cies terug te veroveren. Als zoon van een Bessarabier, kon hij zich niet over het verlies van Bassarabie heenzetten. Froenze verwekte herhaaldelij-k ongenoe gen door zijn oorlogszuchtige verklaringen, zoo:wel tegen Roemenie en Polen als tegen Engeland, telkens als Tsjitsjerin de betrekkin- gen met die landen trachtte te verbeteren. Toen de partij met Trotski meer en meer in conflict g'eraakte, werd hij in 1924 dezen als „luitenant" toegevoegd. terwijl hij tijdens een „ziekteverlof" van Trotsky zelf de leiding van het Volkcommissariaat van Oorlog in handen wist te nemen. Nadat Trotsky in Jan 1925 definitief opzij werd geschoven, werd Froenze zijn opvolger. Intusschen meldde op 1 Februari d.o.v. het Russische gezantschap te Berlijn, dat hij op zijn beurt in ongenade was gevallen en door Zinowjef vervangen In Mei bracht hij echter nog in de slotzitting der Unie van Sovjet-republieken rapport uit over het roode leger, waarin hij o.a. mede- deelde, het onmogelijk te achten de sterkte te verminderen. Een telegram uit Kief meldde dezer dagen, dat hij lijdende aan een maag- en darmkwaal in het ziekenhuis aldaar was opgenomen. De kwestie van Froenze's opvolgmg zal waarschijnlijk eerst geregeld worden op he. congres van de communistische partij, dat >n December a.s. wordt gehouden. Zijn plaatsvervan2:en in het commissar; aat van Oorlog is Unschlicht, die het contact tpsschen de Tsjeka en het ministerie van Oor log in stand hield. Omtrent den dood van Froenze melden de Sojvetbladen, dat hij ongeveer 10 jaar gele den in het gevangenisziekenhuis een blinde darm-operatie heeft ondergaan. Deze werd evenwel niet voldoende voorzichtig uitge- voerd, zocdat hij er sedert geruimen tijd de nadeelige gevolgen van ondervond in den vorm van darmbloedingen. Begin September kreeg Froenze een auto- ongcluk, waardoor zijn lichaam ernstig werd geschokt. De hem behandelende artsen besloten, hem een nieuwe operatic te doen ondergaan. Deze geschiedde op 28 October door drie professoren en vier assistenten. Zij duurde 35 minuten De patient bleek zeer moeilijk onder narcosc te brengen; 60 grain chloroform en 140 gram aether moest hem worden toegediend. Daarbij werd de pojsslag zeer zwak. zoodat inspuitingen noodzakelijk waren. Niet minder dan 36 uur vocht Froenze met den dood, terwijl zijn hart voortdurend zwakker werd. Het lijk van Froenze is in het vakvereeni- gingsgebouw te Moskou tentoongcsteld. Le den der regeering en vertegenwoordigers van troepen- en arbeiders-organisaties hou- den de eerewacht. De dag der begrafenis, die op 3 November is vastgesteld, is voor de ge heele Sovjet-unie tot rouwdag geproclameerd. DEMOCRATISCH AMERIKA. De bekende Amerikaansche kunsthandelaar Kennedy heeft de koningin van Engeland zwaar gegriefd. Kort geleden heeft het En- gelsche koninklijke paar namelijk de Londen- sche villa van den overleden zeepkonimg Le- verhulme bezocht. Voordat de door dezen verzamelde kunstschatten werden verpakt om naar Amerika te worden gezonden, gaf de Koningin van Engeland uiting aan haar ver langen, eenige stukken onderhand te koopen. De koningin verzamelt namelijk meubelen uit de 18e eeuw. Kennedy verklaarde evenwel, dat de koningin van Engeland evenals leder an- der in A merika iem and zou kunnen laten mee bieden. Haar koninklijke rang was voor hem geen aanleiding haar te bevoorrechten. GEVOLG VAN DE ZEELIEDEN- STAKING. Een menigte liep het stoomschip te Fre- mantle liggende „Arvyllshire" af. Verschei- dene politieagen-en werden in een gevecht, dat twee uren duurde, gewond. Ongeveer honder d person en wer den gearresteerd. GESCHIL TUSSCHEN PARIJS EN LONDEN. Naar aanleiding van het bericht omtrent het doortrekken van Turksche troepen door Syrie voor Irak wordt uit Londen gemeld, dat bij de overeenkomst van Angora, en bij latere schikkingen aan de Turken wordt toe- gestaan, het Syrische deel van den Bagdad spoorweg te gebruiken om troepen naar het Oosten te zenden, onder beding dat zij een even groot aantal troepen in westelijke rich- ting terugtrekken. De doortocht van deze troepen naar de grens van Mesopotamia boe- zemt Groot-Brittannie en Frank; ijk natuur- lijk belang in en de Britsche autoriteiten houden nogal nauwkeurig het oog op den om- vang waarin de Turken van de hun toegesta- ne spoorwegfaciliteiten gebruik maken. Of- schoon het juist is dat de Fransche en Brit sche autoriteiten den laatsten tijd over deze kwestie met elkaar van gedachten hebben ge- wisseld, hecht men aan de zaak toch geen bizondere beteekenis. De persberichten heb ben, zoo meent men, het aantal der Turksche manschappen, die den laatsten tijd langs de zen spoorweg zijn vervoerd, overdreven. Reuter verneemt, oat de berichten als zou het Foreign Office hebben geprotesteerd te gen den doortocht, oniuist zijn. 99 EEN GEVECHT IN EEN VLIEGTUIG. De directie van de staatsluchtvaartlijn deelt mee, dat zich Zaterdag op een vlucht van Passau naar Pressburg in een vliegtuig een opwindend tooneel heSft afgespeeld. Een passagier stortte zich plotseling op den vlie- ger en trachtte hem te wurgen. Uit alles bleek, dat de passagier plotseling gek gewor den was. De vlieger behield zijn tegenwoor- digheid van geest en bleef met een hand zijn vliegtuig besturen, terwijl hij zich met de an dere hand den aanvaller van het lijf hield. Hij slaagde er in van een hoogte van 200 M. veilig den grond te bereiken. De waanzinnige werd door de gendarmerie aangehoudea MOESTAF A KEMAL PACHA OVER HET VEILIGHEIDS- .PACT. Bij de opening van de Nationale Vergade- ring te Angora heeft Moestafa Kemal pacha verklaard, dat het veiligheidspact van Locar no alle aandacht verdient. Doch slechts de j aansluiting van alle naties zal den algemee- nen vrede en veiligheid kunnen waarborgen. I Voorts kondigde hij een nieuwe belasting aan in het bedrag van de verdere ontwikke- ling van het herstelwerk. DE ITALIAANSCHE SCHULDEN- COMMISSIE IN NEW-YORK- Uit New York wordt bericht, dat een me nigte van 2000 Italianen, die tegen de fas- cistische beweging gekant zijn, en graaf Volpi afwachtten, door de politie zijn verschalkt, I die den Italiaanschen gedelegeerde voor het fundeeren der schuld naar een douane-kot- I ter overbracht, alvorens de stoomboot „Dallo" J voor anker kwam. Volpi heeft geweigerd, zich over zijn zending uit te laten, maar gaf de vaste meening te kennen, dat de standpunten 1 v:n Italie en de Vereenigde Staten met elkaar in overeenstemming zouden komen. EEN PRINSELIJK OORDEEL OVER HET MODERNE MEISJE. Nu de prins van Wales van zijn groote reis is teruggekeerd komen dagelijks nieuwe reisanecdotes los. Zoo moet hem op een bal j te Johannesburg door een dame zijn ge vraagd wat zijn meening over „moderne jonge meisjes" is. De prins antwoordde hier- I op, dat hij als men met het begrip „modera jonge meisje" het sigaretten-rookende, als I man gekleede en met kort-geknipt haar rond- toopende meisje bedoelt, moet erkennen, dat het type hem niet interesseert ALKMAAKSUHH COURANT - J Jl i.1 4-1 C r\ rl n C *-\ n ti h rtOTT*

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1