OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. -60 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925 WOENSDAG 4 NOVEMBER uit nnnuner besfaat u!t 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Hbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER^ft ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adrainistratie 3. Tejpf 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland NIEUWE POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIJK. Omtrent het besluit der Fransche socialis- ten om het kabinet-Painleve niet hun vertrou wen te schenken (zie telegram in ons vorig nummer), wordt gemeld: Nadat de socialistische delegatie Maandag- avond twee tiur met Painleve had geconfe- reerd, is in den opvolgenden nacht de natio nal raad der socialistische partij bijeengeko- men om te beraadslagen over de ten opzichte van Painleve aan te nemen houding. Leon Blum verdedigde hier het voorstel, aan Painleve voorwaardelijk het vertrouwen der partij te schenken, totdat bij het debat over de financieele plannen der regeering ge- tracht zal zijn, de regeeringsvoorstellen in socialistischen zin te wijzigen- Blum zeide bevreesd te zijn voor de gevolgen van een omverwerping van het kabinet-Painleve, aan- gezien de socialisten dan verplicht zouden zijn, of deel te nemen aan een regeering- Fierriot, of zelf een ministefie te vormen. Volgens Compere Morel, Lebas en Faure is Painleve evenwel te vreesachtig, zoodat zij hem het vertrouwen willen opzeggen. Ten slotte is een motie-Faure met 1431 mandaatstemmen aangenomen, tegen 1228 op de motie-Renaudel, die Painleve nog 14 dagen crediet wilde geven. In de motie-Faure wordt gezegd, dat de Raad zijn vertrouwen in het kabinet-Painleve niet kan uitspreken en dat de parlementaire Kamergroep na de Kamerdebatten tot taak heeft zieh te onthouden of tegen het kabinet te stemmen. Naar het oordeel der socialistische afge- vaardigden zijn de financieele voorstellen van Painleve belangwekkend, doch niet ge- hee lin overeenstemming met de inzichten der partijen. Ondanks alle gedane moeite is op twee punten nog geen overeenstemming verkregen. n.l. ten aanzien van de credieten voor de mi- litaire bezetting van Sprie en van Marokko. Aangezien Painleve op den steun der socia listen gerekend had, is, gelijk reeds opge- merkt, de positie van zijn kabinet onhoudbaar geworden. In sommige kringen verwacht men, dat president Doumergue na den val van Painleve tot de socialisten het verzoek zal richten, een nieuwkabinet te vormen, het- geen dezen, gelijk bekend, zullen weigeren Ook nieuwe verkiezingen worden niet onmo- gelijlc geacht. 't Is wel opmerkelijk, dat de socialisten zich keerden tegen den wensch van Blum, een der leiders, om Painleve wel te steunen. Ook ander leiders als Renaudel en Paul Boncour waren bovendien ook voor steun. Zcuden de communisten hier aan hem invloed hebben doen trelden? In de gister gehouden vergadering der Fransche Kamer is de regeeringsverklaring door Painleve voorgelezen." Zij bevestigt, dat de regeering den wensch koestert om onver- wijld over te gaan tot de verwezenlijking van hare besluiten, daarbij boven alles steilend het algemeen belang van het land, dat een krachtige en snelle poging »t herstel ver- eischt. Daar het vraagstuk der financien van vitaal belang is, moest de chef van het ka binet den meest gevaarlijken post voor zijn rekening nemen, aangezien Frankrijk, in weerwil van de vorderingen, die reeds ge- maakt zijn wat betreft het in evenwicht breti- gen van werkelijke uitgaven en permanente inkomsten, niet kan volharden bij zijn econo- mische instabiliteit. Men behoeft den ernst van den toestand niet te overdrijven. Het ge'- delijk offer echter, dat de verdediging van de publieke financien oplegt, moet een aan- vaarde verplichting zijn. Het is noodig de schulden te verminderen door een krachtige amortisatie, door een buitengewoon, onmiddel- lijk vast te stellen offer, waaraan alle vormen van rijkdom zullen bijdragen. De aldus ver kregen opbrengst zal worden gestort in een autonome, zelfstandige amortisatiekas, die over haar eigen middelen beschikt. De regee ring is voornemens om ter verwezenlijking van haar program de stabiliseering van het geldwezen te verzekeren. De regeeringsverklaring is in groote lijnen in overeenstemming met de reeds gegeven aanwijzingen. De regeering zal de te Londen begonnen onderhandelingen nopens het rege- len van de schulden met kracht voortzetten. De financieele plannen willen niemand bezwaren of verontrusten. *De regeering spoort alle Franschen ^zonder uitzondering aan deel te nemen aan het werk van het openbagr welzijn. Zij had voor oogen de verwezenlijking van alle bizondere plannen ten gunste van de slachtoffers van den oorlog de verminkten en het werk in de bevrijde ge- bieden. De sociale verzekeringen leggen den staat geen enkelen nieuwen last op. De organisatie van het leger zal beant- woorden aan den wil, om ingeval van een aanval de verdedigingsmacht van het land tot den hoogsten graad op te voeren, terwij! in tijd van vrede de militaire lasten tot het *trikt onvermijdelijke zullen worden beperkt. Wat betreft Marokko is de eenige eisch, dien de regeering stelt, een loyale en werke lijke vrede zonder een verraderlijk gedrag den dag na den vrede, een vrede van samen- werking en autonomic volgens de verdragen. Wat Syrie aangaat, heeft Frankrijk geen andere zorg dan de verhaasting van 'het uur, dat de volken vaif Syrie in staat zullen zijn, zichzelf te regeeren. In internationaal opzicht herinnerde Pain leve aan het werk, door Frankrijk het vorig jaar te Londen en te Geneve en dezer dagen te Locarno verricht. De oude atmosfeer op het continent is als gezuiverd. Niet dat het tijdperk van moeilijkheden tusschen de volkeu afgesloten is, doch de volken bemerken ten- slotte een uitweg; de wegen naar den vrede zijn geopend. De Franschen kunnen er zich op verlaten dat de staatsman, die het pact van Locarno tot stand bracht, er alle vruch- ten uit zal weten te halen. Een buitenlandsche politiek, die zulke resultaten tot stand bracht, neeft in Frankrijk niet zonder strijd gezege- vierd, doch thans is ze niet meer de politiek van een partij: zij draagt de goedkeuring van de enorme meerderheid des volks. Wij wen- schen, dat op alle gebieden een stoutmoedige, humane, rechtvaardige politiek, geleid door een krachtige republikeinsche partij, alle mannen van goeden wille voor zich zal winnen. De voorlezing van de regeeringsverklaring had plaats onder ijzige stilte, slechts af en toe door zwak applaus der radicalen verbro- ken. Aan het slot duidden algemeene kreten van: „Stemmen!" erop, dat ieders opinie reeds vaststond en dat de meesten het maar het beste achtten, de zaak zonder verder gepraat af te doen. Niettemin moesten de ingeschreven inter- pellanten toch aan het woord komen. Men beperkte ae discussie echter overeenkomstig den wensch van Painleve tot de algemeene politiek. De socialisten besloten, niet deel te nemen aan het votum van vertrouwen in het kabi net. De Kamer heeft met 221 tegen 189 stem- men het votum van vertrouwen aangenomen. Ten gevolge van de vergadering der socia listische groepen, hebben Paul Boncour, Re naudel Moutet en Vincent Auriol besloten af te treden als leden der politieke commissie van de socialistische groep. DE RECHTSRADICALE ACTIE IN DUITSCHLAND. Terwijl Pruisen, Hamburg, zelfs Beieren den nationaal-soc. leider Hitler verboden hebben in het openbaar op te treden voor het houden van zijn beruchte toespraken, is tot dusver dit voorbeeld niet gevolgd door den Brunswijkschen minister van binnenlandsche zaken, hoewel het kort dag wordt. Vandaag hebben n.l. de nationaal-soc. niet minder dan drie groote openbare vergaderin gen belegd in de stsad Brunswijk, waar Hitler het woord zal voeren. Een enkele dagen gele- den door de Rijksvlag en de soc.-dem. part.j aan de regeering gericht verzoek om die ver gaderingen te verbieden, is onbeantwoord gebleven. De nationaal-soc. zijn rustig voortgegaau aan de voorbereiding van hun vergaderingen Maar ook de plaatselijke afdeeling van de plaatselijke afdeeling van de Rijksvlag is in actie gekomen. Zij zal eveneens een groote openbare betooging houden, welke besloten wordt met een fakkeloptocht. Van heinde en verre strccmen de nationaal-soc. partijgan- gers naar Brunswijk toe. De leiders van de linkerpartijen zullen het woord voeren onder het motto: Weg met de hoogverraders uit Brunswijk. In rechtsche kringen heerscht groote opge- wondenheid, seint de correspondent van her „Berl. Tag." DE GEBEURTENISSEN TE DAMAS CUS. Een reiziger uit Damascus verldaart, dat de Franschen op 28 October driedorpen bij Damascus hebben gebombardeerd bij wijze van represaille voor gepleegde rooverijen, en dat buiten en behalve 1200 dooden, die na het boinbardgment van Damascus in de straten werden gevonden, nog 440 lijken in de rui'nes der huizen werden ontdekt. BEGRAFENIS VAN FROENSE. Gister heeft te Moskou de plcchtige begra- fenis plaats gehad van den volkscommissaris voor oorlog Froense, op het Roode plein bij den muur van het Kremlin, in de buurt van het mausoleum van Lenin. Achter de baar iiepen de leden der regeering, het corps di plomatique, afgevaardigden der steden en hcnderdduizenden inwoners van Moskou; de optocht langs het graf duurde nog in de late avonduren. Op het oogenblik der teraarde- bestelling om 1 uur 'smiddags werden te Moskou en in alle steden der SovjetUnie sa- luutschoten gelost. BEMOEILI IKING VAN ZIONISTI- SCHE LANDVERHUIZERS. Een kleine groep Zionisten is uit Kief, cp weg naar Palestina, in Perzie aangekomen De tocht werd grootendeels te voet afgelegd. Een groote schare vertrok uit Kieef, doch ve- len bezweken onderweg en anderen werden door de Sovjet-autoriteiten aangehouden en te Bakoe gevangen gezet, of zelfs naar Siberie verbannen. Op het oogenblik worden te Te heran nog 22 van deze Zionisten tqr. be- schikking gehouden. De Zionistische autori- teiten in Palestina dringen er op aan, dat zij •als poiltieke vluchtelingen zullen worden be- handcld, doch de Sovjet-co^sul te Teheran eischt hun uitlevering aan Rusland. JONGE EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIA Gister zijn uit Londen 150 jongens naar Australie vertrokken in verband met de groote broeder-beweging". Gezond en krachtig in leeftijd, verschillende van 14 tot 19 jaren, zijn deze jongens de pioniers der beweging om geschikte emigranten van dit land naar Australie te zenden, en zij zullen op het einde hunner reis worden begroet door vertegenwoordigers van, de „groote broeders", die de nieuw aangekomenen zul len verwelkomen en voor hen zorg dragen. De meeste der knapen, die afkomstig zijn van openbare middelbare en lagere scholen, zullen terstond aan land gaan, waar zij zul len worden geoefend in verschillende bedrij- ven, waaronder fruitkweekerij. Anderen zul len gaan naar de kweekschool voor de zee- vaart in Nieuw Zuid-Wales tot het ontvangen van voorloopig onderricht. Deze „kleine knapen", zooals zij genoemd worden, werden Maandag in het St. Jamespaleis ontvangen door den Prins van Wales, die hun de hand reikte, en goede reis wenschte. HET SCHIETONGELUK BIJ JiiTERBOG. Uit het officieel onderzoek naar de oorzaak van het schietongeluk bij Juterbog, waarbij de bevelhebber der Saksische rijksweer, gene- raal Miiller, werd gedood, is gebleken, dat het ongeval moet worden toegeschreven aan het gebruik van een defect machinegeweer, dat in 1917 was vervaardigd en waarmee nog nimmer was geschoten. Gistermiddag had de begrafenisplechtig- heid plaats van generaal Mxiller. Achter de lijkkist liepen o. a. de chef van het legerbe- stuur generaal v. Seeckt en, als vertegen- woordiger van den ex-koning van Sakscn, ge neraal Otto Bryn. DE STAKINGSBEWEGING IN OOSTENRIJK. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft het eomite van actie uit de Oostenrijksche staats- ambtenaren besloten de staking te proclamee- ren. Zij zal morgenochtend 6 uur beginnen. Het stakingsparool geldt voor het geheele bondsgebied. Voorloopig zullen de politie. de gendarmerie, het gevangenispersoneel, de apcthekers en de doctoren niet aan de staking deelnemen. Het staat nog niet vast, of het oersoneel van post, telegraaf en spoorwegen zich al dan niet bij de staking zal aansluiten. Gistermorgen is in Weenen de staking der bakkers begonnen. Reeds des middags heerschte er in de geheele stad een sterlc voel- baar gebrek aan brood. DE AUSTRALISCHE SCHEEPVAART- STAKING. Het aantal stoomschepen dat tengevolge van de zeeliedenstaking in Australie stilligt, is in de afgeloopen week van 44 tot 3d ver- minderd. DE TOESTAND IN CHINA. Vernomen wordt, dat Woe-Pei-foe een ma nifest heeft uitgevaardigd, ten einde te ver- lrnoeren, dat de opbrengst der zout-rechien naar Peking wordt overgebracht. Hij gi'oadt dit op'reden op een dergelijken, door Tsjaag- Tsc-Iin te Moekden genomen maatregel. Woe-Pei fee betoogt, dat, wanneer Tsiang- Tso-lin hiertoe toestemming heeft gekregen van de vre-emde mogendheden, hij hetzelfde kan doen MARCONISTEN-STAKING TE LONDEN. Het technische personeel te Londen vaa de M a r con i - te! eg r aaf m a a 'sch z p p ijstaakt srris Maandagavond, naar aanleiding van let ontslag van negen veiegrai'sten. De leiders der beweging hebben aan de Marconisien te Liverpoo1 en Manchester order gegeven, het werk neer te leggen. Draadlooze gemeenschap met schepen is slechts mogelijk via een der regeeringssla- tions. DIJKBREUK IN NOORD-WALES. Ten gevolge van een dijkdoorbraak is het dorpje Dolgarrog (Carnarvan, N. Wales) overstroomd en grootendeels verwoest. De brug is weggeslagen en heeft groote schade aangericht. Vele plaatsen werden in duister- nis gehqld door het onklaar raken der elec- trische installatie. Tien personen worden Vermist. De bewoners der in het dal staande huizen konden zich met mocie voor het neerbruisen- de water in veiligheid brengen. De meesten werden nog tijdig genoeg gewaarschuwd. doch moesten toezien, hoe hun woningen werden meegesleurd. Omtrent de ramp wordt nog gemeld, dat een stroom van 20 voet diepte van een hoogte van 100 voet neerstortte op een aluminum- fabriek, die geheel werd vernield. De bewo ners werden opgeschrikt door het springen der ketels. Velen konden bijtijds naar hooget gelegen plaatsen vluchten. Het dorp Porth- Llwyd werd het meest geteisterd. Tot nu toe zijn reeds 19 lijken geborgen, terwijl onge- veer 20 personen, o. w. een vrouw met haar 9 kinderen, worden vermist. Men vreest, dat alle vermisten verdonken zijn, Vele honder- den stuks vee verdronken eveneens. EEN KORALEN STAD IN FLORIDA. In den staat Florida wordt wild gespecu- leerd. Er woonden daar een paar jaar geleden 50.000 menschen. Thans hebben er zich dui zenden grondspeculanten en nog meer dui- zenden aannemers gevestigd: er worden straten aangelegd, heele stadsplannen ont- worpen, allerchicste hotels gebouwd, enz. Er is ook een prachtige villawifk ontstaan, die de ko aalstad heet. Alle huizen moeten er van koraal gebouwd zijn en in Arabischen stijl Er is daar in het land zeer veel koraal, dat hoog rood is. Of die nieuwe stad mooi is, durven wij betwijfelen, maar iets nieuws on der de zon zal het zeker zijn. De Amerikanen zijn een democratisch volk. Waar millioenen verdiend worden, mo- gen de gewone menschen ook een duitje ver- dienen. Dit stelt de millionnair trouwens in staat hun zaken nog uit te breiden. Iedereen mag speculeeren in Amerika. Ook zoo in Florida. Voor 5 pet. van den totalen prijs kan men er een optierecht koopen op een of ander stuk grond. Die optie is geldig gedu- rende 30 dagen. Na afloop van dien tijd verkoopt de kleien speculant defl grond en steekt het verschil tusschen den oorspronkelij- ken prijs en den prijs na dertig dagen in zijn zak, of liever hij waagt er een nieuwe specu late piee. Er wordt zeer veel verdiend op deze wijze. De prijs van den grond stijgt dagelijks en soms met groote sprongen Tot nog toe heeft vrijwel niemand verloren bij het spel. Na- tuurlijk zal er wel eens een eind aan komen, maar iedereen hoopt, dat dit eerst zal gebeu- ren, nadat hij zelf „binnen" is. Florida, Miama, Coral Gables enz. wil het grootste centrum worden van winterville- giatuor voor rijke Amerikanen. 'sZomers zullen ze wel naar elders trekken, dan heeft men er gemiddeld 110 graden Fahrenheit. SCHOOL VOOR MANNEQUINS. Te Londen heeft men, om te voldoen aan een lang en innig gevoelde behoefte, een School voor mannequins geopend. De dames moeten daar eerst leeren loopen, om de toi- letten, welke zij de voorname clientele hebben te laten zien, tot hun recht te laten komen Er worden afzonderlijke lessen gegeven in het eenvoudig wandelen, in het slenteren, enz. Alle oefeningen in de school worden met muziekbegeleiding gehouden, opdat den mannequins het rythme der bewegingen in de beenen zal gaan zitten. De geheele cursus omvat minstens 18 on- dervvijsuren, maar in veel gevallen zijn er 20 en 24 lesuren noodig. Verplicht is ook een gymnastiek-onderwijs, dat ten doel heeft, de mannequins in al haar bewegingen leniger en de figuur vlugger en buigzamer te maken. ERGER DAN BEESTEN. In de omstreken van Roekf-Ford, in den Amcrikaanschen staat Mississippi, was een meisje door een neger aangevallen en mishan- deld. In verband hiermede werd een zekere Jim Ivy, werkzaam in een tabaksplantage, gearresteerd. Hij ontkende echter en kon zijn alibi bewijzen. Bovendien werkte alles sa- men om zijn onschuld in het licht te stelen. De pers van Rocky-Ford echter maakte er veel misbaar over en herinnerde aan een groot aantal misdaden, door de zwarten be- dreven. Het gepeupel, dat in een opgewon- den stemming was geraakt, liep den volgen- den dag te hoop voor de gevangenis, waar de neger in hechtenis zat. Men eischte, dat deze naar het ziekenhuis zou worden gebracht ter confrontatie met het slachtoffer. Het meisje kon echter niet met zekerheid verklaren, dat Ivy de dader was. Ten spijt hiervan werd de ongeiakkige door de menigte buiten de stad gesieept. Men bewerkte zijn voetzoolcn met messen, en toen hij bleef ontkennen, sloeg men een ijzeren paal in den grond, bond hem er aan vast, richtte een brandstapel op en stak deze aan. De ongelukkige, die zijn onschuld bleef uitkermen, werd daarop le- vend verbrand. Teen zijn lijk geheel verlcoold was, trokken de beulen dansende en zingende weg, zonder op eenigerlei wijze door de poli tie gehinderd te zijn. erts-rijkdom in zweden. Het Zweedsch geologisch genootschap heeft aan de regeering gevraagd om 100.000 kronen toe te staan voor de voortzetting van het onderzoek naar.de ertsvelden in de pro- vincie Vesterbotten in Noord-Zweden. Het on derzoek heeft tot dusverre reeds aangetoond, dat die provincie rijker is aan zwavelerts dan eenige andere Zweedsche provincie. Ze heeft een ertsgf-bied van omstreeks 55.000 K.M.2., het grootste deel daarvan bevat zwa- velverbindingen; kopererts wordt veelvuldig aangetroffen in een 1200 M2. groote streek. Voorts is er arsenicum-erts, dat van belang is voor de wereldrharkt; goud, zink, lood en zilver worden er ook in den grond gevonden. DE FILM1ARTISTEN IN HOLLYWOOD. Paramount deelt mede, dat alle geruchUn omtreib een even,ueel vertrek van Pola Ne gri uit de lucbt gegeepen zijn en dat integen- deel deze kunstenaresse voor drie jaren op- nieuw me1 deze firm'i gecontracteerd heeft. Omtrent Lubitsch en Buchometsky worden voorioopig geen berichten verstrekt, die er op wijzen, dat deze regisseurs voor Holly wood behouden blijven PARFUMS. Het overmatig gebruik van parfums, dat tegen het einde van de 17e eeuw is begonnen en van toen af tot in onzen tijd heeft voort- geduurd, moet een van de voornaamste oor- zaken zijn van de onrustbarende verspreiding der zenuwoverprikkeling, der zoogenaamde neurasthenie. Reukstoffen zijn trouwens voor het overgroote meerendeel niet anders dan prikkelende stoffen, waarvan de uitwerking, als ze eenmaal ten einde is, een reactie doet ontstaan, welke de kracht der zenuwen in de- zelfde mate verwakt, als zij ze aanvankelijk heeft opgezweept. Dit onderwerp behandelt een artikel in een Fransch tijdschrift, dat uitgaat van den uit- slag van de onderzoekingen van den schei- kundige Fere. Deze heeft door zijn onderzoe kingen het bewijs geleverd, dat iedere zenuw- sensatie eerst een toestand van prikkeling en dan een reactie tengevolge heeft. Als die sensatie acuut en van langen duur is, volgt er een reactie op van even groote kracht en even langen duur, die vergezeld wordt door een aanzieniijke zwakte van ze nuwen en spieren. Men kan daarom de uit werking van parfums vergelijken met die van den alcohol. Dat ligt al in de bronnen der parfums, de bloemen, die een roestoestand veroorzaken, welke onder bepaalde omstan- digheden zelfs doodelijk kan zijn. Tegenover-tle nadeelen en de gevaren wel ke van de zijde van parfums dreigen, staat echter een onmiskenbaar nut. De bacteriolo- gen hebben namelijk vastgesteld, dat de uit- wasemingen van parfums sterke antiseptische effecten hebben. Zoo moet bijvoorbeeld de ty- phusbacil door kaneelextract in 11 minuten en door een essance van thijm in 35 minuten en door een essence van vanille in 40 minuten gedood worden. Lavendel en eucalyptus zijn voorts stoffen, die buitengewoon sterk kiem- doodend werken. KORTE BERICHTEN. Friedrich Rosch de stichter en leidet van de Genossenschaft Deutscher Tonsetzer" is op 655-jarigen leeftijd gestorven. Hij wijd- de a! zijn arbeidskracht aan deze instelling en offerde daaraan zijn werk als componist. dirigent en auteur. De Duitsche musici dan- ken hem de economische opheffing en be- staanszekerheid en den bloei van hun genoot schap. Naar het „Journal" verneemt zou de Fransche regeering ernstig overwegen sena tor Henry de Jouvenel tot opvolger van Sar- rail in Syrie te benoemen. De tot nog toe bekende uitslagen der gemeenteraadsverkiezingen in Engeland too- nen een winst voor Labour, te Londen van 32, in de provincies van 48. Nabij Aix-les-Bains is een rein gede- railleterd. Tien personen werden ^gewond. Zou er weer een nieuwe spoorwegongelukken- reeks in Frankrijk beginnen? Caruso's dochtertje, Gloria, dat thans vijff jaar is, moet volgens Italiaansche bla den, al opmerkelijken aanleg toonen. Zij be- zit naar men zegt, een opvallend mooie so- praan, die zich zeer leent tot coloratuur. De Nederlander Louis van Coevorden is benoemd tot hoofdleeraar voor viool aan het conservatorium te Limoges, en als le di rigent van la Societe des concerts du conser vatoire. Van de 10 concurrenten was de heer L. van Coevorden de eenigste vreemdeling. In geheel midden-Engeland heerscht op het oogenblik mond- en klauwzeer. Dit feit, dat voor de noodlijdende platteslandsbe- volking een nieuwe ramp beteekent, maakt in officieele soeietykringen, vooral veel in- druk, aangezien bijna alle' vossenjachten moesten worden afgelast. Bij relletjes welke ter gelegenhed van de gouverneurs-verkezingen in verschillende steden van Yucatan (Mexico) hebben plaats gevonden tusschen socialisten en politieke tegenstanders, zijn vijf personen gedood en 27 gewond. De in Hongarije overleden grondeige- naar Johann Kegl heeft zijn geheele vermo- gen ter waarde van 10 millard kronen, aan den Staat vermaakt. Zijn bibliotheek, die voornamelijk Oostersche werken bevat en die uit meer dan 11.000 deelen bestaat, vermaak- te hij aan de Hongaarsche Akademie voor wetenschappen. De Sofia-Belgrado express is tusschen Tsarbrod en Nisj in botsing gekomen met een anderen trein. Drie passage rs werden gedood, vele inzittenden gewone COURANT. ■JWhl.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1