De twee kletnen. D»E GE1 VOL GE N VAN A-SOCIALE NEI GIN GEN. Voor do Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank stood gister terecht een 22-jarige jougedamo, wie oplichting van een tweetal winkeliers ten laste werd gelegd. De anteci- denten van doze jongedame, die indterdaad een veel bewogen leven achter den rug heeft, zijn mio of meer merkwaardig. Van huis uit van zeer goedie familie, wonende te Gouda, ontving zij een zeer goede opvoeding. Zij be- zocht een particuliere jongedamesschool en vervolgens een handelsinstituot te Den Haag, .wellke inrichtingen zij met vrucht doorliep. Aao een zeer helder v^stand paart zij een zeker „savoir vure", dat haar in staat stelt met alien die zij ontmoet gemakkelijk om te gaan en een zeer gnnstigen, indruk te maken. Op nog jeugdigen leeftijd licht zij een juwe- lier op voor een bedrag van 50, dan loopt ze van huis weg, daar bet haar daar te „be- krompen." iijikt en zij filmactrice wil warden. Als men tracht haar naar huis terug te bren- gen spriogt zij tot driemaal toe in het v/atex. Een negental keeren wordt zij wegens ver- meende geesrelijke afwijkingen in zwakzinni- gengestichten opgenomen, doch telkens weer vrijigelaten den laatsten keer door een gefor- .cieerd huwelijk. Zoodra zij in den edit ver- bonden is loopt zij evemvel weg en korten tijd later laat zij zich scheiden. Hare avon- turen zijn veiie en steeds heeft zij nieuwe vrienden, te D enHaag, Leiden en Amster dam, van wie zij geild weet los te krijgen. Eenmaai komt zij met die justitie in aanraking rwegens het beleenen van een gehuurd rijwiel en werd zij voorwaardelijk veroordieeld. Ver- jtkden jaar Nov. wist zij'm bonthandelaar op den Heiligeweg te Amsterdam, door dezen in sfrijid met die waarheid te verzekeren, dat zij gehuwd was met een marine-offider, te be- ijwegen haar zondler betaling een bootmantel iter waarde van 375 af te geven. In Juni ,yao dit jaar slaagde ziji eveneensdoor zich zeer goed voor te doen er in een winkelier- ster op de Ceintuuxbaan te bewegen tot de jafgifte van een mantel-costuum ad 27,50 jjbetwelik later evenwel door een verloofdie is hfetaald. Toen deze associate fantaste gister terecht .stand leg-die zij een volledige bekentenis af. De feiiten werden door het getuigenvarhoar Volkamen bevestigd. Twee als getuigen gedagvaarde psychia ters veriklaarden dat h. i. bekl. meer als een prisdadig dan als een geestesgestoord indivi- du beschouwd moet worden. Bij haar kan ge- zegd wordCn, dat de oplichting het karakter draagt van een dodbewuste handding, yoortvloeienidte uit een onweerstaanbaren drang, als gevolg van haar karakter-anema- jlie. Een straf, aldus get., zal op haar gees- tesgesteldheid geen ongunstige uitwerking hebben. De Officier van Justitie Mr. D. Reilingh adhtte de feiten wettig en overtuigend bewe- zen Spr. aChtte, hoewel het hier een beklaag- dle geldt, die inderdaad te beklagen is, een straf bij wijze van waa-rschuwing niet misplaatst.Spr. eischte een gevangenis- atraf van 7 maanden. De verdediger Mr. de Vrieze zei'de over- tuigd te zijn dat bekll. ook in het belang van het kind waarvan zij moedler is, wellicht nog op den goeden weg gebracht kan wordlen, mats zij onder leiding van een wel wil lend per- soon; komt te staao, die in staat is haar te reciasseeren. PI. vraagt ten sl-otte vrijspraak, subs, vocxr- waardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Oemeng-d nieuws ONZEDELIJKE BEDOELINGEN? Maandag werd, zoo meldt de Tel., de poli tic te Heerlen gewaarschuwd, dat zich in den trein, die uit het Noorden kwam, iemand bevond, welke verdacht werd zich aan ont- voering van minderjarigen te hebben schul- dig gemaakt. Bij aankomst werd de betrokken persoon aangehouden. Het bleek de 54-jarige M. te zijn uit Haarlem, handelsreiziger van beroep, die zich in gezelschap van een dame naar Heerlen begeven had. Ontvoering kon hem pchter niet ten laste worden gelegd, doch tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens het bij zich hebben van een negental pomogra'fische foto's, die hij in den trein openlijk vertoond had (art. 240 W. v. S.). Bovendien bleek genoemde M. in de Limburg- sche bladen een advertentie te hebben ge- plaatst, waarin meisjes gevraagd werden, om als standdame op de van 49 November te Heerlen te houden R. I. A.-tentoonstelling dienst te doen. Een negental meisjes was in deze annonce getreden en bevond zich in cafe Central om zich aan te bieden. De meis jes zijn daarop door de politic gewaarschuwd. Er wordt nog een onderzoek ingesteld naar de bedoeling van de advertentie. Genoemde M. had in de te houden R.I.A.- tentoonstelling een belangrijk aandeel. In verband met de door de politie geconstateer- de feiten, heeft de burgemeester van Heerlen gistermiddag het tentoonstellingsbestuur be nefit gezonden, dat de tentoonstelling, die vandaag zou worden geopend, niet mag door- gaan. De Telg. meldt nader: In verband met de aanhouding van den handelsreiziger M., naar aanleiding van een vreemde geschiedenis met standdames voor een tentoonstelling kan nog het volgende worden gemeld: De ondernemer der R. I. A., een tentoon stelling van verbruiksartikelen van allerlei aard, die in een gebouw te Heerlen gehouden zal worden, heeft door zijn advocaat Mr Onland, den burgemeester verzocht, de ten toonstelling te mogen openen, in verband met het feit, dat, hoewel ook hij in Haarlem woonachtig is, met M. niets te maken heeft en deze slechts standhouder op de tentoon stelling is. Tot nog toe is de burgemeester echter blij- ven weigeren, verlof tot opening te geven. De reden, waarom de opening met plaats mag hebben, is door den burgemeester niet opgegeven. Voor de standhouders, die veel kosten ge maakt hebben en niet weten of zij hun stands zullen afbreken, dan wel epbouwen, is de ge- heele geschiedenis zeer onaangenaam. Bij fouilleering zijn compromitteerende brieven op M. gevonden o.a. adressen van dertig verscnillende meisjes. M. is echter voorloopig op vrije vceten ge- steld, daar de bewijzen tegen hem niet van dien aard zijn, hem lanyer gevangen te hou- aen. llu_ Naar de betrokkene evenwel Sekend heeft, meet hij bij verschillende gelegenheden meis jes, die zich bij hem aanmelden, om een be- trekking, als verkoopster of -mannequin te verkrijgen, z.g. om haar de maat te nemen, zich gedeeltelijk hebben laten ontkleeden, om daarna de meisjes te fotografeeren. Deze foto's zijn in beslag genomen. Met een der betrokken meisjes hadden wij heden een onedrhoud1, aldus de Tel. Het be- trof een juffrouw uit Venlo, die ons vertelde, bericht te hebben gekregen, dat zij M. heden- middag in den trein zou ontmoeten, waar hij kenbaar zou zijn aan een brief, welken hij in de hand hield. Hij sprak terstond over zaken, en beloofde haar 10.— per dag en vergoeding van on- kosten. Later werd hij vrijer, maar het meisje vertelde ons een beetje griezelig te zijn ge- weest van den man met zijn zwarten baard en ging niet verder op zijn voorstellen in. In Heerlen aangekomen, verwonderde het haar ten zeerste, dat de politie hem opwachf te, en dat haar patroon verdacht werd van onzedelijke handelingen. Het gebeurde ging als een loopend vuurtje door Heerlen, en werd natuurlijk erger ge maakt dan het is. Men vergeleek den Haar- lemmer hier al metLandru! Toen hij gistermiddag op zijn stand aan het werk wilde gaan, vroegen verschillende sollicitanten, om hem te spreken. Hij is daar op door de standhouders van de tentoonstei- ling verwijderd. 1 BEGRAFENIS VAN Mr. WILLEKES MACDONALD. Op de algemeene begraafplaats, can den Schoterweg te Haarlem is gistermorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. F. Willekes MacDonald, in leven advocaat en procureur aldaar. Er was zeer veel belangstelling. Aanwezig waren o. a. mr. W. H. van Nes van Meer- kerk, mr. H. van Lochem de Josselin de Jong, rechter, mr. A. R. Andringa, substituut-offi- cier van justitie, en mr. Tjebbe Dijkstra, grif- fier bij de rechtbank. Aan het graf werd gesproken- door mej. v. d. Geer, huisgenoote van den overledene, en door jhr. mr. F. W. van Styrum, namens de Orde van Advocaten te Haarlem. De jongste dochter, mevr. Eisenldffel— Willekes MacDonald, dankte namens de fami lie I voor de betoonde belangstelling. NA EEN INSPECTIE IN ATJEH. Generaal-majoor J. H. I. le Cocq d'Ar- mandville, die juist is teruggekeerd op Java van een inspectiereis naar Atjeh, waar de overval op de colonne-Paris kort na zijn ver- trek gebeurde, gaf in een persgesprek als zijn oordeel te kennen, dat aan de voorgekomen overvallen geen politieke beteekenis valt te hechten, daar het z. i. sjechts op zichzelve staande gevallen zijn. De genera al bezocht de meeste posten ge- heel zonder dekking, ook die in het Tapatoe- ansche en verklaarde, dat het zijn meening is, dat er geen reden bestaat om den toestand efnstig in te zien. ZESMENSCHE.N LEVEND VER- BRAND. Te Magetan zoo meldde men1 aan het Soer. Hbld. is afgebrand de kapokloods, toebehoorende aan den handelaar Tan Lim Sian. Bij dien brand zijn vijf vrouwen en ^n man in de vlammen omgekomen, terwijl vier personen werden gewond. De lijken lagen voor een deur, welke was dicbtgespijkerd, zoodat ontkoming langs die zijde onmogelijk was. Het blad herinnert er aan, dat in 1924 in Penorogo een kapokloods verbrandde waarbij ^zesp ersonen omkwamen. op de parfijen, weSSe deze buiten- en binnen- landsche politick beslist voorstaan. Namens de Rijnlandsche sociaal-democra- tie eisch-t het Keulsdie partijbestuur inzake de uitwerkingen van 't verdrag van Locarno verregaande verlichtingen- ten gunste van het bezette gebied, n.l. behalve de spoedige, juridisch vastgelegdb ontruiming der Keull- sche zone, in het bijzonder vennimdeiing van bezettingstroepen, gro-ndige wijziging vac het Rijolandregime, ongenioderdte geldigheid alter wetten van de Duitsohe republiek. De met algemeene stemmen goedgekeurde motie verklaart, dat te Locarno getroffen overeen- komsten de handhaving der militaire bezet- ting uit veiligheidsoogmerken overbodig ma ken en spreekt de stelliige verwachting uit, dat die staatslteden der Entente van hunne beiolten niet zullen afwijiken. NAAR EEN VEILIGHEIDSPACT VOOR DEN BALKAN. Uit Athene wordt gemeld, dat de Griek- sche regeering in begmsel het denkbeeld van Chamberlain tot vorming van1 een veiligheids- pact voor den Balkan en toepassing van ver- plicbte arbitrage heeft aaavaard. Een offi- cieele verklaring dienaangaande wordt bin- nenkort verwacht. DE ONTRUTMING VAN KEULEN. Volgens de „Westminster Gazette" staat de ontruiming van Keulen er op het oogenblik minder gunstig voor dan eenigen tijd geleden, zoodat de vaststelling van den datum der ont ruiming niet binnen veertien dagen kan wor den verwacht. Moeilijkheden zijn gerezen aangaande den toestand in fabrieken, die voor militaire doeleindea werken en betref- fende de gymnastische oefeningen der jeugd met militairistisehe bijbedoelingen. Niettemin begint de commissie der geallieerden langza- merhand te bergijpen, zegt de berichtgever, wat het onmogelijk is voor te schrijven, op welke wijze de gymnastische oefeningen die- nen plaats te hebben. it*' - DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND. Naar uit Mors bericht wordt, zijn de ad- ministratieve voorbereidingen voor de ont ruiming der eerste Rijnlandsche zone bij de bezettingsoverheden in vollen gang. ProYineiaal Nieuws UIT ST. PANCRAS. Dinsdagavond vergaderde dte afd. St. Pan- eras van het Witte Kruis. Na opening door den heer Kloosterboer kwam in behandeling de beschrijvingsbrief der in Hilversum te houden Algemeene Vergadering. Waar deze niet veel buitengewone punten bevat, werd den afgevaardigde vrij mandaat gegeven. Als afgevaardigde werd gekozen de heer C. Kloosterboer, Als plaatsvervanger de heer A. Schuur. UIT ZIJPE Te Sin-t Maartensbrug, gem. Zijpe, ver brandde de boerenplaats, &woond door den heer A. Brak. Voorraad en boerderij-inven- taris werden met hooi en stroo een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is on- bekend. -v': 1 UIT HOORN. B. en W., hebben den gemecritefaad de ge- meentebegrooting voor 1926 aangeboden. De Slotcijfers zijngewone dienst, in ontvang- sten en uitgaven 909.005.90, waarbij on der uitgaven den post voor onvoorzien van 10.116.99 De kapitaaldienst wijst aan 'i ontvangsten en uitgaven 1.334.200.57. Buitenland DE POLITIEKE CRISIS IN DUITSCH- LAND. De beraadslagkigen van den Rijkskanse- lier en den Rijksminister van Buitenl. zaken met deciders der regeeringspartijen duur den gister tot in den namiddag. Daar bij werd de houding der regeering na het uittre- den der Duitsch-nationalen goedgekeurd, en verklaard, dat deze partij zich daardoor zelf heeft uitgesloten van verdere deeC.neming aan de regeering. Evenzoo werd men het eens, den Rijksdag eerst in Nov. bijeen te roepen, wanneer men geheel en al bekend is met het- geen te Locarno is verricht en de terugwer- kingen daarvan. Het hoofdbestuur der Duitsch-democrati- sche partij heeft zich in zijn vergadering van gistermiddag in den Rijksdag met algemee ne stemmen is de volgende motie aangeno- men: Het partijbestuur keurt de houding van den partijvoorzitter tegenover de buiten- en binnenlandsche politieke ontwikketing goed en kan zich slechts eens verklaren met eene oplossing van de crisis door'dte regeering, welke de aanvaarding van het verdrag van Locarno afhankelijk maakt van een bevre- digende opi'.o-ssing der terugwerkingen en welke naar toenadering der Europcesche Sta- ten s tree ft, de republiek bevestigt, en steunt HET PROCES-DAUDET. Maandag is het getuigenverhoor in de zaak-Daudet hervat. De laatste dagen der vorige week waren nog zeer spannend, voor- al door het verhoor van Le Flaouter en door de daarop gevolgde onthullingen. De boek- handelaar bleef verzekeren dat de jeugdige Philippe in zijn winkel was gekomen om een exemplaar van „Les Fleurs du Mai" te koo- pen. Hij was door de anarchistische groep der „Libertaire" maar Le Flaouter gestuurd en verhaald? bij die gelegenheid dat hij voor- nemens was eenige vooraanstaande staats- lieden te dooden. Le Flaouter had hem toen verzocht's middags terug te komen en aan- stonds de politie opgebeld. Hij wist niet, dat hij met een zoon van Leon Daudet te doen had. Sensatie wekte de verklaring van een zeke- re Mme. Coste, de opvolgster van Le Flaou ter in den boekwinkel, dat Le Flaouter haar destijds had verteld aan Philippe een revolver te hebben verkocht. Heftige incidenten waren het gevolg daarvan. De zwager van Daudet, de heer Allard, wilde Le Flaouter te lijf. De ze maakte een bqweging, die bij den president den indruk wekte dat hij wilde schieten. Dien- tengevolge werd Le Flaouter in de voile recht- zaal gefouilleerd. Tegen den heer Allard werd wegens het verboden dragen van wape- nen een vervolging ingesteld. Het onderzoek, dat het geheele Hof, met de juryleden en de getuigen, in den winkel van Le Flaouter heeft ingesteld om zich er van op de hoogte te stellen in hoeverre men in de verschillende vertrekken event, schoten kon hooren, baarde natuurlijk veel opzien. Voor het Paleis van Justitie stonden honder- den menschen om het vertrek van de rechters in hun roode toga's en de advocaten in ambts- gewaad gade te slaan. Toen de elf... vigi- lanten, elk met twee paarden bespan-. nen, op de Boulevard Beaumarchais aankwamen, had de politie daar voor een uitgebreide afzetting voor den boekwinkel zorg gedragen. Men weet reeds dat de auto- riteiten tot de conclusie kwamen, dat men in den winkel en de daaraan grenzende vertrek ken het schieten, dat in een achtergelegen vertrek zou hebben plaats gehad, niet of nau- welijks kon hooren. De zitting van gisteren begon met de mede- deeling, dat de anarchist Gruffy, met wien Philippe den nacht voor zijn dood de kamer had gedeeld, in Geneve was gearresfeerd. Gruffy is deserteur, die kan bezwaarlijk wor den uitgeleverd. Leon Daudet drong er ech ter op aan, dat hem een vrijgeleide zal wor den verschaft om in Parijs te komen getuigen. Groote spanning heerschte er toen einde- lijk de heer Lannes, de controleur der Surete Generate, als een der „groote getuigen" itaar voren trad. Men herinnert zich dat Lannes (een zwager van Poincare) door Daudet maandeniang in de „Action Fran?aise" is uitgescholden den aanstichter te zijn van den moord op Philippe. Lannes begon met een uitvoerig relaas te geven van den loop van zaken in den namiddag van 24 November 1923, toen hij, na door Le Flaouter gewaar schuwd te zijn, den winkel Van Le Flaouter door een politiecordon liet bespieden. Hij verklaarde, in antwoord op de beweringen dat Le Flaouter feitelijk een politiespion zou zijn, dat hij van zulke personen niet gediend is en er nooit gebruik van maakt. Hetgeen voor ddh verdediger van Leon Daudet aanlei ding was een boekje open te doen' over den heer Lannes, waaruit blijkt dat deze politie ambtenaar spoinagediensten nooit veraf- schuwd heeft maar reeds lang de „Action Franchise" deed bespieden. Lannes' getuigenis is nog niet geeindigd. Novelle van El-Corref. Geautoriseerde vertaling van SUZE VOS. Ja, in den beginne was het leven niet on aangenaam. Men had het zacht en warm en het ontbrak aan niets. Alles, wat moeder- liefde kon geven, dat was er volop. Maar daarna: vreeselijke ellende! Plotseling geen moeder meer. Een vreemd mandje met dek, dat zoo frisch en vreemd rook. Vreemde I handen, vreemde stemmen, een gek vreemd bord, waarvan het eten als het heerlijkste werd voorgesteld, dat op de wereld bestond. Wie dat kon zeggen, die had nooit gehad, wat zij te voren gehad hadden. Maar natuurlijk: honger doet pijn. De verlokkend in het melksoepje gedoopte men- schenvingers maakte langzamerhand. En als je dan zoo geroemd en tegen zachte wan- gen gedrukt werd en kusjes kreeg, dan voel- de je je ook niet zoo verlaten. Het werd heel prettig. Je gymnastiseerde zelf uit het mand je, liet je in het ergste geval kopje-over dui- kelen en dan keek je een beetje rond. Er was aan het tapijt franje, waaraan je trekken kon en wat Pippo niet vond, dat vond Pippa ze ker.... Iedereen roemde Pippa's verstand in het bijzonder. Zij was het ook, die het eerst begreep, waarom ze zoo dikwijls op het „bal- connetje" gebracht werden. Pippe was al- leen bang voor de dweil, waarmede de keu- kenmeid steeds dreigde. Maar beiden zoowel Pippo als Pippa kenden vooral een stap in huis en een paar zachte, lekker ruikende handen, die de klei- nen steeds opnamen, liefkoosden en aaiden. Zij kenden het lieve meisjesgezicht, dat hun bepaald met verrukking en vreugde toelach- te en de aardigste wocrdjes voor de kleinen vond totdat op een dag alles anders werd. Een groote drukte... vreemde stappen... vreemde stemmen... daarna stilte. Pippa luis- terde en snuffelde tusschen de deur van buiten kwamen onbekende geluiden. Zij had den te voren nog nooit gehoord, hoe men schen huilden... En er verliepen uren, zonder dat er iemand bij ze kwam. Het werd donker. Niet op het balconnetje. Geen soep. Geen kusje. Jankend liepen de kleinen rond, tot Pippa eindelijk zei, dat ze niets anders konden doen dan in hun mandje kruipen. Pippo vond dit ook en drukte zich zuchtend tegen het kleine warme zusje aan. Een schel licht wekte hen plotseling uit hun treurigen slaap; de keukenmeid was ge komen. „Jullie arme schepsels, aan jullie heeft na tuurlijk niemand gedacht!" snikte ze en mor- ste melk, toen zij ze de kleinen gaf. Daarna haalde ze zonder booze woorden de dweil Pippa echter keek met aandacht naar het behuilde gelaat, dat in de deurope- ning zichtbaar werd... Was dat-niet het lieve gezicht, dat anders altijd glimlachte? Er stond» zooveel treurigs op te lezen, d^t het nauwelijks meer het vroegere gezicht was. ,,Troost u, juffrouw", snikte de keuken- meid ,,Dood is dood. Ik heb ook mijn vader vroeg verloren. Alleen, dat het zoo' plotse ling Is gekomen met mijnheer." Het was akelig. Bepaald afschuwelijk. Pip pa liet het zich niet welgevailen. Zoo aange- pakt te worden als een kip, die geslachi moet worden. Een afschuwelijke stem zei: „Ik neem ze allefcei voor 120 gulden. Maar ,de stamboom er bij, juffrouw!" „Hebben hebben ze het goed bij u?" kwam met tranen er uit. „Als in den hemel! Ik ben gek op honden... Nu kom, kleine beesten... Is dat niet fijn?" Pippo en Pippa verzonkerr elk in een wij- den warmen zak van een pels. Dat herinnei- de aan de verre tijden met het oude warme mandje en de moederliefde. Hoe lang dat duurde, wisten ze niet. Op- eens werden de kleinen vasigepakt en op een tafel gezet. Een verblindend licht was rand om hen. Veel menschen drongen om de tafel heen en toen lachten ze alien, alsof zij iets vreeselijks komieks en grappigs zagen. Pippa had een heel pijnlijk gevoel. Zij kreeg de ge- waarwording, dat ze uitgelachen werd. Toen men haar wild aanpakte, bromde ze voor den eersten keer. Toen kreeg ze een oorvijg. „Wat, jij krabbelaarster? Dat is een kleine rakker... Maar prachtdieren wat? Taksen van een zuiver ras, fijnste stam... Ouders twaalfmaal bekroond. En maar 120 gulden allcbei. De dames schenen het geld noc.dig te hebben". Het mandje was hard en koud. En dan was er een booze, booz^ vrouw met een boo- zen, boozen bezem Gek Dippa was bang, 's Avonds kwam de mac met de pelsjas. Zijn handen roken naar iets vreeselijks naar benzine, want de groote man was chauffeur. Hij had pleizier in de kleinen, speelde met hen en had ook altijd iels 1 oor ze i- zijn zak, maar zoo:n echle innige verhouding was het niet. daarvoor waren de r.'-orduren na den tang -n eenzamai dag met dien °euwigen aogst voor den bezem te kort Spoedig ech ter kreeg him baas een nieuwen inval. Hij slab Tlppo ot Pippa in zijn zak e. nam het liondje ergons mee, waar veel ne i'o('hen, la- waat en sigarendamp was. Daar werd men weer op tale! gezet tusschen kruiken bier en dan word je woer uitgelachen. aan. het staar- tie of n.an de ooren getrokken en met den ,e is in bier gesfQpt Vers d.ribkeiijx was dan ook het naar huis gaan Hot was zoo ;rg dat j- later in den siaap er van droomde Veel menschen en grcoto wezens waarvan baasje geruststel- k:;d zei. dat hot ook ..hondjes" va'cn. Pippo k-nan huiienri wog en nioest vuu in den zak van de jas gestaet worden: Pippa echter hop bij p°ii o?rg: lijkc gelegenheid weg Zoo gsuw, als hot mot haar korte en. kromme P" *«cs ging elcof voc het n.tpen en blind vocr alb g°varcn Tot de grooie hand van baasje, kenbaar aan de benzinducnt. haar bij den nek greep. Ze werd d6or elkaar ge- schud en beknord en daarna gevolgd door vriendelijke blikken —Jfl den pelszak ncer gelaten. Zoo was er eigenlijk niets pleizierigs meer. Dikwijls zafen de kleinen treurig in hun hard mandje en keken wachtend in de lucht, als wilden zij vragen; „Is dat alles, wat wij van het leven hebben?" Zij hadden geen echten lust in spelen, ze leden dikwijls honger, had den het soms koud en n-isten, wat ze vroe- ger eens gevoeld hadden: liefkoozende han den. Hun klein hondengemoed had de warm- te van het menschenhart, had het verband van hun bestaan gevoeld met de liefde, die al wat leeft doorstroomt, die den schepselen on der elkaar verbindt, en nu leden ze gebrek. Wat zij voor elkander waren, dat voldeed hun ontwakend gevoelsleven niet voldoende; zij hadden de wereld random zich noodig om in contact met haar hun eigen persoonlijk- heid te ontwikkelen... Zoo denkt ook de mensch dikwijls. Ook over hem komt in een zeker stadium van het leven de drang, zich onvoorwaardelijk er- gens aan te sluiten om zooveel mogelijk de pool van het eigen ik als wereldas te gevoe- len. En dan behoeft er maar een bijzondere persoonlijkheid op te dagen, behoeven idea- len, die nog in eigen boezem sluimeren, slechts een gestalte aan te nemen, dan vlamt de eerzucht op en brengt de krachten tot de hoogste ontwikketing. Wee echter, als uit dien drang tot ontwikketing een strijd om macht en voorrang ontstaat. Honderdmaal wee, als het voorbeeld, waarmee de jonge kracht zich meet, een voorwerp van ruwe overmacht is. Pippo en Pippa, de twee kleinen, zouden dat ondc-rvinden. In hun wereld een armzalige keuken en een hoek van een plaats met aschbak drong zulk een persoonlijkheid binnen..., Groot, geel als een leeuw, alleen op den rug zwart, oogen als een lantaarn, met een stop- peligen baard, een breeden, zwarten hals- band.... Knacks geheeten. Hij werd niet bij hen gebracht, o neen, hij trok zelf baasje naar de keuken, want baasje hield hem aan een touw. De vrouw, die bij het fornuis stond en soep kookte, schreeuwde maar baasje lachte. Zoo- even had hij dien prachthond gekocht, prima oorlogshond, gedresseerd, voor maar drie honderd gulden. „Ben je gek?" schreeuwde de vrouw Anders zoudeh Pippo en Pippa zich bij dit harde geluid dadelijk achter de kolenkist ver- stopt hebben, maar nu stonden ze naast el kaar onder den stoel, als standbeelden. Zij gingen pas achteruit, toen die gele op ze aan kwam, wat tot een jacht op leven en dood leidde Alle stoelen vielen om en de vrouw schreeuwde oorverscheurend. Baasje maakte wel kunstmatig vrede; wat echier begon, was een oorlog. Knacks vatte zijn beroep zoo op. Hij voelde niet het minsf voor de kleinen, at alles van hen op, bramde tegen ze en pro- beerde zelfs Pippa te bijten, die hem een beet je coquet trachtte te naderen en hem wilde laten meespelen met een rollenden aardappel.. Pippo daarentegen staarde hem maar steeds met eerbiedige bewondering aan en scheen met de objectiviteit, aan het mannelijk ge slachi eigen, er over na le denken, hoe men zoo groot en geel kon worden, dat de booze vrouw het niet waagde, hem met een bezem te slaan. Dat ze woedend op hem was, dat wisten Pippo en Pippa heel goed en in hun bewondering van deu heerlijken vijand mengde zich iets als voldoening. Ja, toen Knacks eens erg brutaal was, alles van hen opgegeten had, tegen de vrouw bromde en daarna nog Pippa in zijn pootje beet, zoodat ze hard huifde, toen gebeurde het, dat de vrouw zich bukie, Pippa op haar arm nam en met haar ook huiiend op de kolen kist ging zitten, als wist ook zij, wat het be- duidde, onder gewelddaden te iifden. Toen baasje kwam, schreeuwde de vrouw onophoudelijk: ,,die hondenboel, die honden boel... En ik hour dat hondenleven niet meer uit... Zorg, dat dat monster, die Knacks, uit huis komt!" Nu zijn er, helaas, inderdaad mannen, die niet altijd doen, wat cle trouwe gade wil Ja, er zijn zelfs zulke mannen, clie dikwijls juist het tegendeel doen van dat, wat de trouwe gade verlangt. En zie: de chauffeur met de bonte jas was zulk een bedroevende tyran-' nennatuur. In plaats van deelneming te too- nen en met den zielenadel, clie den matrQgen moet zijn, cle droefenis der zvvakke vrouw zoo mogelijk weg te nemen in plaats van dit te doen, zooals hem van het stancipunt van moraai en plicht paste in plaats daar van lachte hij... Hij lacht: ruw en spottend e,. riep: „Nee, mijn Knacks houd ik! Die wordt steeds meer waard Maar de kleinen gaan weg. Ik heb al een advertentie in de courafit... 250 gulden kosten ze, dat je het weet, ouwe". Dat was den volgencien dag een gebel en gevraag. Tienmaal werden Piopo en Pippa op tafel gezet en geschat. Hun edele stam boom kfaakte in veel handen. Maar den prijs wilde niemand betalen. Tot er eindelijk een heer kwam, wiens fijne wijde jas en mooie glace handschoenen cle yrouw lot beleefdheid aanspoorden. De heer keek met welgevailen naar de kleinen, las den stam boom en zag in zijn geest alleen een bleek, lief mei-jesgelaat, dat over een advertentie gebogen was: Twee ^rachtige jonge tak sen.... Dat lieve bleeke meisje had zulke diertjes bezeten, had ze bii het groote ongeluk moe- ten afstaan. Dikwijls sprak ze qpg over hare lievelingen... Of die twee ze zouden kunnen vervangen? Allerliefst waren ze. „Hoc heeten die aardige dieren?" vroeg de heer, terwijl hij met zijn hand over het zij- den velletje van Pippo streek. Toen de vrouw de namen zei, die ook in den stamboom stonden, maar waarop de heer niet gelet had, was zijn vreugde groct. Die namen had dat lieve kind dikwijls ge- zegd.... Dus dat waren haar lievelingen. Als hij ze haar terugbracht, was dit misschien een stapje nader tot haar bedroefd hart?! Dat ze daarna per auto weggingen, impo- neerde den twee kleinen volstrekt niet. Ze za- ten dichi bij elkaar en wat schuw in hun mandje en zij voelden, dat er een verandering in hun bestaan zou komen, want ze jankten benauwend. Zij deden, zooals ook menschen dikwijls doen, als ze door het lot in andere levensomstandigheden gebracht worden. Heimwee naar het oude, dat hun dikwijls be- klemde, maakt ze bedroefd. Vrses voor het onbekende verlamt de hoop. Onbekende? Hadden ze die bel niet al vaker gehoord? En dien vluggen lichten stap En die stem... Het mandje s'end op een tate» en zachte, lekker ruikende handen namen Pippo er uit, terwijl Pippa, stijf van vcbazmg. in elkaar dook en plots' ling zoo juichte, alsof ze gek was geworden. Het staartje ging op en neer, het bekje kefte en samen m5: P'fpo, die nu ook zijne vreugde uitte, reads ze de kamer rond. „Heb ik't goed gedaan?" vie eg eene stem op eene wijze, als wilde iemand ook deel heb ben aan de vrpugde en iiefkoozingen... Pippo en Pippa echter hadden er geen erg in, dat ze iemand jaloersch maakten Zij de den zich te goed aan de melk, die voor hen klaar werd gezet en toen werden ze weer op- nieuw wild van pleizier en genoten van de iiefde, die de schepsels onder Ukander ver bindt... alleen dat ze van nu af door vier handen werden geliefkoosd in piaats van door twee.... Z!j waren teverien en hadden er geen idee van, dat zij waren, die hier nerschenge- luk gebracht had deu.,,

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8