DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 261 Bonder d zeren en fwintigste Jaargang 192K Albontiemeiitsprys hij yooruithetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adverfentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrufmte. Biieven franco 5.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. DONDERBAG 5 NOVEMBER bestaat irH 2 bladen. Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Buitenland HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSGESCHIL. Volgens het Atheensch Tel. Ag. moet het rapport der militaire attache's te Demir Ka- poe aantoonen, dat een Grieksch schildwacht op 19 October op Grieksch gebied werd ge- dood en vervolgens naar Bulgaarsch geBied werd gesleept. De Grieken hebben de Bulgaren, die tij- dens het jongste conflict gevangen genomen war en, in vrijheid gesteld. Naar verluidt, zullen de heeren A. J. P. van Adler Creutz, Zweedsch gezant te 's-Gra- venhage, en het tweede Kamerlid, mr. Droog- leever Fortuyn, die beiden deel uitmaken van de commissie van onderzoek in zake het Bulgaarsch-Grieksch geschil, zich heden naar Geneve begeven. DE CANADEESCHE REGEERING TREEDT NIET AF. Het wordt thans vrijwel zeker geaeht, dat 'de Canadeesche negeering in verband met den uitslag der stemmingen niet zal aftreden. De premier Mackenzie King, die niet herko- zen is, zal vermoedelijk in Ontario in her- stemming komen. Hier heeft n.l. een zij-ner aanhangers te zijnen behoeve bedankt. DE TOESTAND TE DAMASCUS. Te Damascus is het kalm. De politie-maat- regelen aan weerszijden van den Hermon hebben geleid tot de ontwapening van alle dorpen. Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken deelt naar aanleiding der onlus- ten te Damascus op 18 Oct. het volgende mee: 's Och tends maakten 2 ben den, die in de omstreken van Damascus zwierven, ge- bruik van de gelegenheid, dat de Kolonne- Gamelin een opstand in een anderen sector onderdrukte, om binnen te dringen in de in- boorlingenwijk Sjagoer Meda, waar bij de Syrische politic en marechaussee overrom- pelden. Alle verdachte, roofzuchtige elemen- ten sloten zich bij de benden aan en poog- de nin de andere wijken binnen te dringen Om indruk te maken op de opstandelingen, liet de commandant 8 kanonschoten lossen. De opstandelingen aarzelden even. Gebruik makend van dit oogenblik van rust, liet de commandant een afsluiting oprichten om de Europeesche wijken. Op 19 October's ochtends, openden de op standelingen weer het geweervuur en be- proefden vruchteloos in de andere wijken in te dringen. Daar hij het beter achtte een ge- vecht van man tegen man te vermijder. met tegenstanders, die veel talrijker waren, liet de commandant in een vertraagd tempo een aantal granaten afvuren op de inboor- lingen-wijken, waar samenscholingen gemeld werden. Op 20 Oct. 's morgens cnderwierper zich de opstandelingen en de orde werd her- steld 12 uur's middags. De maatregelen, getroffen om den opstand te onderdrukken, waren zeer gematigd in ver- gelijking met de omvang der beweging. Geen enkel Europeesch burger is gewond of gedoodde troepen hadden een tiental dooden en een 30-tal gewonden. De opstandelingen, die een 50-talArmeniers vermoordden, en 2 Tripolitaniers, hadden 2t)0 dooden. De scha- de bleef beperkt_ tot de wijken der inboor lingen, waar geen enkel Arabisch gebouw van architectoraal of historisch belang ge- raakt is. Het Azem-paleis is ongeschonden op een nieuw-gebouwden v1eugel na. Een en kel huis is vernietigd in de Jodenwijk; een 20-tal huizen zijn door granaten geschonden. Een tiental huizen van inboorlingen, uit leem en stroo gebouwd, zijn door den brand in de wijk Sjagoer beschadigd. Volgens de New-York Herald zijn 2 Ame rikaansche torpedojagers op weg naar Sy- rie in Alexandria aangekomen en later in al- lerijl naar Beyroet vertrokken. Dit is bedoeld a Is een voorzorgsmaatregel, daar men van meening is, dat er geen onmiddellijk gevaar voor de Amerikanen bestaat in Beyroet of Damascus. In een gesprek, dat Reuters correspondent met eenige leidende Drusen heeft gehad, spra- ken dezen niet onvriendelijk over generaai Sarrail, doch zeiden, dat hij geen poging had gedaan om hun standpunt te begrijpen; de toestand werd op den duur ondragelijk. Op de vraag, welke hun eischen waren, antwoord- den de Drusen, dat zij genoegen zouden ne- men met hetgeen Irak bezit. DE STRIJD IN MAROKKO. Het Amerikaansche lucht-escader, dat ge- voegd is bij het Fransche sjerifijnsche leger, is Dinsdagavond te Tanger aangekomen, na- dat het, van het Fransche front komend, bom- men had geworpen op de stad Sjesjoean. Het eskader keerde gister naar het Fransche front terug DE BURGEROORLOG IN CHINA. De troepen van Kanton hebben Swatau in- genomen. Ook op andere gronden hebben de Kantoneezen overwinningen behaald, zoodat zij thans meester zijn van de gansche pro- vincie Kwantung. De regeermg te Peking gaat voort met po- gingen om vredte tusschen de tegenover efl- kaar staande groepen te bewerkstelligen. De bladen melden, dat besloten is om een specia- len pacificatiecommissaris te benoemen die naar Hsoetsjaufoe en Pengfoe gaat om een wapenstilstand tot stand te brengen. Intus- schen wordt melding gemaakt van een groote militaire bedrijvigheid aan den kant der Mands^yache aatmhaka. DE OMWENTELINgIn PERZIe.^ Het nieuwe staatshoofd heeft reeds blijken gegeven van reorganisatie-geest en -lust. Hij is begonnen met de uitvaardiging van een koninklijk edict, waarbij alle speelhui: Perzie worden gesloten, evenals alle tingen waar sterke drank verkrijgtoar Voorts heeft Ali Riza Khan verklaard, dat hij geen pronkerige koningsuniformen wil dragen met juweelen versierd, zelfs niet bij zijn kroning over een paar maanden. Zijn ko- ningschap zal er een zijn van werk en niet van vertoon; van praal en pracht zal er aan het hof voortaan geen sprake meer zijn. (Hij schijnt reeds vrij zeker te zijn, dat het ko- ningschap zal worden bestendigd door het blijkens een bericht in dit nummer bijeen ge- roepen parlement). Er is opdracht gegeven aan een speciale commissie om alles voor te bereiden voor de verkiezing van een nieuw parlement, dat uit 300 leden zal zijn samengesteld. Mede zal deze commissie eenige wijzigingen ontwerpen in de bepalingen van de grondwet, ten einde de afzetting van den vorigen Sjah en de aanwijzing van koning Pahlavi als zijn op- volger te wettigen. Reza Khan heeft een conStitutioneele verga- gering bijeengeroepen van 300 leden, verte- genwoordigende alle politieke partijen, om een beslissing te nemen over den toekomsti- gen staatsvorm. RUSLAND EN HET VERDRAG VAN LOCARNO. Rakofski heeft in een intervieuw met de Manchester Guardian" verklaard, dat he. van zelf spreekt, dat het verdrag van Locarno formeel niet in strijd kan wordien geacht met de overeenkomst van Rapallo, daar te Ra- pallo geen bondgenootschap tusschen Rus- land en Duitschland werd gesloten, doch beide landen volkomen vrijheid van handelen behielden. Rapallo had echter het begin van nauwere politieke en economische betrekkin- gen tusschen Rusland en Duitschland kun- nen worden, en nu Duitschland zich met etn andere groep van mogendheden heeft verbondon, rijst de vraag, wat daarvan de gevolgen zullen zijn voor de verhouding tot Rusland. In elk geval dient men te beden- ken, dat de verhouding tusschen Staten niet in de eerste plants door verdragen, maar door het belang van het oogenblik wordt ge- regeld. Rakofski herinnerde aan de verklaringen van Luther en Stresemann, dat het verdrag van Locarno de vriendschap tusschen Duitschland en Rusland niet zal schaden en wees in dit verband op de leening van 100 millioen gouden marken, welke Rusland van de Duitsche banken ontvangt. Aan den an deren kant acht hij het echter begrijpelijk en gerechtvaardigd, dat de Russische pers en de politici rekening houden met het ergste geval, daar van verschillende zijden het ver drag van Locarno wordt voorgesteld als he<- begin van een grgepeering der mogendheden tegen Rusland en van een isoleering van Rusland. In Rusland slaat men dan ook de ontwikkeling van den toestand met de groot- ste omzichtigheid gade. NA LOCARNO. De Duitsche Rijkskanselier dr. Luther en de rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, bespraken gistermiddag den po- litieken toestand met de vertegenwoordigers van de democraten, de Duitsch-nationalen en de sociaal-democraten. De Centrum-partij hield ben besloten ver- gadering. Zij maakte na afloop een besluit bekend, waarin o.m. de opvatting wordt uit- gesproken, dat de houding, welke de Duitsch- nationalen tegenover het Verdrag van Lo carno hebben ingenomen, verdere samenwer- king met hen in een regeering uitsluit. In de laatste dagen nemen de geruchten toe, dat de Duitsch-Nationalen toch nog op het laatste oogenblik zullen zwenken en er toe zullen overgaan, hun leden, als het ver drag in den Rijksdag in stemming wordt ge bracht, vrij te laten. Merkwaardig is in dit verband de rede van den Duitsch-Nationalen rijksdagafgevaardig- de Quaatz voor de „Vereinigte Vaterlandische Verbande". Hij betoogde hierin onder meer: Van het standpunt van „Realpolitik" is het Verdrag van. Locarno een windei. Ideeel is het echter van zeer groote beteekenis voor de nationale verwachtingen van Duitschland. In- dien ik mij heb vergist en de loyaliteit der ge- allieerden werkelijk zoo duidelijk tot uiting komt, als dr. Luther gelooft, ben ik de eer ste, die den raad zal geven, het verdrag te on- derteekenen. Maar eerst moet ik de resultaten duidelijk bewezen zien. De oplossing der crisis is slechts op tweeerlei wijze mogelijk: Of fwel Luther's verwachtingen blijken onjuist te zijn geweest. Dan treedt Luther af en moet president Hindenburg beslissen. Sindsdien is, gelijk men weet, reeds beslist, dat Luther zal blijven. DE NIEUWE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. In verband met de onderteekening van het Veiligheidspact op 1 December a.s. te Lon- den zal naar gemeld wordt Frankrijk de lei ding nemen bij de voorbereidingen voor de Ontwapeningsconferentie die in het begin van het volgend jaar te Geneve onder de auspi cien van den Volkenbond bijeengeroepen zal worden. Het verluidt dat de Fransche regee ring een ontwerpvoorstel tot ontwapening heeft ingediend bij de militaire commissie van den Volkenbond. Het voorstel bevat de volgende punten: 1. Bestudeering van de militaire, economi sche en andere toestanden van leder land. Dit beteekent dat Frankrijk bereid is de controle van alle militaire krachten te plaatsen onder den Voklenbond. 2. Een bestudeering van de posities der verschillende landen met het recht aan te wij- zen hoe de resp. machten geequaliseerd kun- nen worden teneinde een plotselinge aanval te voorkomen! 3. Aanvaarding van het principe dat voor komen zal dat een staat een grootere macht zal handhaven welke bij verbreking van het Bondspact in het veld zou kunnen worden gebracht. Dit beteekent dat Frankrijk bereid is haar eigen strijdmachten door een Volken- bondsbeslissing te beperken. 4. Een beslissing moet genomen worden voor 1 Februari 1926. Dit wijst erop, dat Frankrijk gaarne een onmiddellijke ontwa pening zou zien. De actieve stappen tot het bijeenroepen van een ontwapeningsconferentie zijn vertraagd hangende de onderteekening van de Locarno- verdragen. Zoodra de namen op het papier staan zal tot de bijeenroeping eener ontwape ningsconferentie worden overgegaan. Het is waarschijnlijk dat deze in het begin van Januari zal bijeen komen. DE DOORBRAAK IN NOORD-WALES. De thans officieel gepubliceerde dooden- lijst van de doorbraak- en overstroomings- ramp in Noord-Wales bevat 16 namen. De redders; die den geheelen nacht hebben door- gewerkt, hebben zeven lijken geborgen. DE VERVOLGING DER BRITSCHE COM MUNISTEN. De zitting van Dinsdag was geheel gewijd aan het kruisverhoor van een politiebeambte van Scotland Yard door de beklaagden. Een hunner, Pollitt (die het slachtoffer werd van een ontvoering door fascisten) vertelde daarbij, dat een boek, fiat te zijnen huize werd gevonden en „Gramnlar of Anarchy" heette, grootendeels bestond uit redevoeringen van Lord Carson en Lord Birkenhead, die des- tijds bij de Home Rule-beweging in Ulster een revolutionnair standpunit hadden ingeno men en een vrijwilligersleger hadden ge- vormd. De communisten, aan wie voor den magi- straat in Bowstreet het voorverhcor is afge- nomen, zijn naar den rechter verwezen. Zij werden tegen borgstorting op vrije voeten gesteld. I DE DUITSCHE LEENINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In aansluiting aan hetgeen omtrent deze zaak is gemeld, wordt nog aan de „Evening World" ontleend, dat de besprekingen van den president der Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, met den Amerikaanschen minister van financien, Mellon, en het Amerikaansche ministerie van financien, hebben geleid tot een resultaat, dat de komende Duitsche stede- lijke en rijksleeningen op een nieuwe basis plaatst. Tot dusverre is het niet duidelijk ge weest, wat zou geschieden, indien de trans- fer-commissie de rentebetaling op deze lee- ningen, in het belang der Duitsche valuta, la ter zou verbieden. Dit geval lag binnen het bereik der mogelijkheden, want de transfer- commissie heeft de plicht de Duitsche valuta te beschermen ook tegen nieuw ontstane ge varen. Te Washington heeft men zich reeds sedert langen tijd bezorgd gemaakt over het toenemen der leeningen van Duitsche steden en staten en herhaalde malen de banken ge- waarschuwd, dat zij niet op diplomatieken steun konden rekenen, indien de transfer commissie later mocht ingrijpen. ANTI-SEMITISME Volgens berichten in de Duitsche bladen heeft een gerechtelijke verkoop onvoorzien aanleiding gegeven tot anti-semietische relle- tjes in den trein op het traject Kolozsvar Dees (Zevenburger). Ten einde zich te verzetten tegen een ge- dwongen verkooping van zijn landgoederen, had de eigenaar zich naar Koloszvar begeven, om de hulp in te roepen van een dertigtal na- tionalistische studenten. De steeds op relle- tjes beluste heeren hadden zich reeds voor hun afreis moed ingedronken voor wat zou komen en begonnen in den trein alvast alien reizigers te verzoeken, zich te ^legimiteeren. Werd er een Jood ontdekt, dan stond hij aan de zwaarste mishandelingen bloot. Van een der reizigers, Jozef Leb, werd een arm en een been gebroken, Michael Goltsch' rib werd gekneusd en vele andere reizigers eveneens gewond. In Dees werden alle joden, die in den freir wilden stappen. tot bloedens tot mishandeld De politic stond tegenover dit al'es machte- loos en kon zelfs niet beletten, dat de verkoo ping werd verhinderd. STRIJD VOOR PRIJSDALING IN DUITSHLAND. De Rijkskanselier heeft gisteren in tegen- woordigheid van den Rijksminister voor volksvoeding, Graaf Kanitz, en minister dr. Kroline, de vertcgenworodigcrs der hand- werkers en van den k'.einhandel in het levens middenbedrijf ontvangen voor de door hen verzochte bespreking over de actie tot ver- mindering der prijzen. Ondanks eenige be- zwaren, die de neringdoenden inbrachten tegen de praktische uitvoering der regee- ringsactie," bestond er volkomen overeenstem- ming over, dat de prijsdalingsactie tegenover alle bedrijfstakken met de grootste energie moet worden doornezet. JODEN BESCHULDIGD VAN DEN AANSLAO OP DEN POOLSCHEN PRESIDENT. In het proces Steiger te Lemberg is Dins dag het getuigenverhoor hervat. Een dezer getuigen, een anti-semietischen student ver- klaarde, dat zijn ouders een dienstbode had den, die er van overtuigd was dat Steiger den aanslag had gepleegd. Het meisje was vroe- ger in dienst geweest van den Joodschen af- gevaardigde dr. Reich. Ten huize van dezen is eens een bespreking gehouden, waaraan de twee advocaten en de vader van Steiger hadden deelgenomen. Het meisje heeft voor de heeren thee geschonken en toen gehoord, dat er over een bekentenis van Steiger werd gesproken. Voorts vertelde het meisje, dat een dag nadat de aanslag is gepleegd, een geheimzinnig telegram uit Osiende is ont vangen. Ook verzekerde zij nog, dat reeds 14 dagen van te voren in de woning van dr. Reich over den aanstaanden aanslag op den rijkspresident is gesproken. De Joden zouden voorts van plan zijn, om, voor het geval, Steiger mocht worden ver- oordeeld, het gerechtshof in de lucht te laten vliegen. De student zeide ten slotte, dat de diepstbode zou weigeren de noodige verkla ringen voor de rechtbank af te leggen, daar zij medelijden had met de kinderen van dr. Reich en voor de bij de zaak betrokken advo caten, De verklaringen van den student ver- wekten groote hilariteit. De politic heeft reeds getracht de dienstbode op te sporen. Zij is daarin nog niet geslaagd. Een der advoca ten heeft reeds verzekerd dat hij nooit aan 'n conference ten huize van dr. Reich heeft deel genomen. HET DOLKSTOOT-PROCES. In het dolkstoot-proces is gister Fischer, democratisch lid van den Rijksdag en alge- meen secretaris van de parlementaire com missie van onderzoek, als deskundige ge hoord. Hij zette eerst uiteen, wat eigenlijk onder de uitdrukking „dolkstoot" diende te worden verstaan. Zij die dit woord gebrui- ken, staan op het standpunt, dat de revolutie en de gebeurtenissen, waarmede zij gepaard ging, de beslissende oorzaak van de Duit sche nederlaag zijn. Zij die aan den dolkstoot gelooven, richten hun verwijten aan de twee socialistische partijen, die er tijdens den oor- log bestonden, die zich intusschen weer ver- eenigd hebben. Er is echter in de Siiddeutsche Monatshefte ook sprake geweest van de zoo- genaamde November-misdadigers. Dit zijn de personen, die bij de revolutie een leidende rol hebben gespeeld, zooals bijv. Ebert en Scheidemann. Het titelblad van de aan den dolkstoot gewijde nummers van de Siiddeut sche Monatshefte stelt een weerloozen Duit- schen soldaat voor, die in den rug wordt aangevallen. Dit titelblad herinnert aan Fransche en Belgische karikaturen uit den eersten tijd .van den oorlog en verraadt de ware bedoeling van deze publicaties. Indien prof. Kossmann geen bepaalde partij met zijn publicaties had willen treffen, had hij voorzichtiger moeten zijn teneinde niet ver- keerd te worden begrepen. Het was er hem echter geenszins om te doen de sociaal-de mocratie niet te beschuldigen. Hij richtte zijn aanvallen tegen deze partij, die op het oogen blik van het verschijnen van de nummers van de Siiddeutsche Monatshefte weer eens- gezind optrad. Overigens heeft prof Koss mann ook zijn verwijten gericht tegen de sod- aal-democratische partij, toen ook nog de on- afhankelijke partij bestond. Dr. Fischer verklaarde voorts dat ten tijde dat iedereen elk stuk koper, zink of lood, dat hij in zijn woning kon vinden, voor het vader- land offerde, men nooit heeft gehoord dat in het keizerlijke slot dit voorbeeeld werd ge- volgd en dat men er daar aan dacht de goudreserven op het altaar des vaderlands te offeren. De keizer heeft toen ook niet ver klaard, dat hij slechts met blikken lepels zou eten, zoolang zijn volk gebrek leed. De Duit sche vorsten zouden zich ook met de hen door de distributie toegewezen levensmidde- len hebben tevreden moeten stellen en ieder hunner, die zulks niet 'deed, eerloos hebben moeten verklaren. Op een dergelijke wijze zou men den goeden geest onder het volk hebben aangewakkerd. Zeer nadeelig voor de stemming waren voorts ook de onjuiste berichten van het op- perste legerbestuur. Toen noch het plan van von Schlieben, noch de duikbootoorlog, noch het offensief van 1918 het gewenschte resul taat hadden opgeleverd, moest de gemeene man wel tot de overtuiging komen, dat de re geering niet voor haar taak berekend was Toen het offensief mislukte, was 't maar al te begrijpelijk, dat gezegd werd: zoo kan het onmogelijk verder gaan. Iedereen begon de waarheid te doorzien. Iedereen begreep, dat lets ineuws moest gebeuren. Het is psycholo- gisch geheel onmogelijk thans net te doen alsof men in September 1918 nog een leger had, dat met vreugde in den strijd ging. Op de vraag of men den strijd had kunnen voort- zetten, moet spreker beslist ontkennend ant- woorden. De strijd was onmogelijk toen er geen aannemelijk doel meer bestond. Van den dolkstoot blijft eigenlijk niets over. Er is geen dolkstoot geweest. Men heeft slechts te dcen met een illuzie van de conser- vatieve partij, die verraders ncodig had. De '.egende van den dolkstoot is het antwoord op den roep naar verraders. Sspreker meent ten slotte, dat Ebert het werk van Bismarck heeft gered en hij is er van overtuigd. dat de peschiedcnis dit eenmaal zal erkennen. Na de week der militairen en die der socia- listen, thans de week der deskundigen, van mannen als dr. Thimme, biblioihecaris van den Pruisischen Landdag, de historicus prof. Hans Delbruck, de „Ambtsgerichtsrat" dr. Herz, lid van de parlementaire commissie van onderzoek. De beide eersten rekenden reeds af met de dolkstoot-legende. Prof. Del- briick o.a. noemde als voornaamste resuL taat van het proces, de erkenning door de marinegetuigen, dai gedurende de wapen- stilstandonderhandelingen het plan had be- staan, de Engelsche vloot nog eens ten strijde te dagen, hetgeen tot dusver steeds was ont- kend. Thans is onder eede vastgesteld, dat tot dezen uitval van de vloot was besloten. Hij noemde't plan waanzinnig en voegde er aan toe, dat zulk een daad van zelfvernietiging niet van de equipages was te verwacbten. Prof. Delbruck noemde de dolkstootarti- kelen in de „Sudd. Mon." een vervalsching der geschiedenis en een volksvergiftiging en eischte van prof. Cossmann in naam der waarheid een volledigen terugtocht. Dr. Herz constateerde, dat ook in de vij- andelijke landen pacifisme, socialisme, inter- nationalisme en defaitisme heer-chten op de- zelfde wijze als in Duitschland. Deze wils- richtingen zijn dus niet beslissend geweest voor het verlies van den oorlog door Duitschland. Dit verlies is veeleer het ge- volggeweest van de overmacht der gealli- eerden aan menschen en materiaaal en van de hongerblokkade. Nahiurlijk is onder deze omstandigheden het verlangen naar vrede in Duitschland grooter geweest dan in de an dere landen. Ongetwijfeld heeft een kleine kring revolutionairen agitatie gevoerd. Maar succes heeft het streven van die lieden pas ge had, toen het feit van de nederlaag voor een iederduidelijk werd. De revolutie is dus een gevolg geweest van de nederlaag en niet omgekeerd. Ware de keizer tijdig afgetreden, dan had waarschijnlijk de revolutie verme- den kunnen worden. Theoretisch is door de revolutie de voortzetting van den strijd belet, maar praktisch zou verder strijden een ha- zardspel zijn geweest, waarbij voor Duitsch land de uitzichten gelijk nul zouden zijn ge weest. Scherp liet de deskundige zich ten slot te uit over het geschrijf in de „Monatshefte", waarbij hij constateerde, dat men ook in het publiek het verbod niet mag overschrijden, dat men geen valsche getuigenis tegen zijn naastCfiia'g afleggen. In de bewuste artikrtwnr komen objectieve onjuistheden voor, maar ook drie bewijzen voor subjectief bewuste ver- valschingen. GEEN AMBTENARENSTAKING IN OOSTENRIJK. De sedert Dinsdagavond door de Bondsre- geering onafgebroken voortgezette besprekin gen met de vertegenwoordigers der ambte- naren, hebben gistermiddag twaalf uur tot een resultaat geleid. Als gevolg hiervan is de stakingsordei1 des middags ingetrokken. DE STORM IN HET KANAAL. Het groote stoomschip „Berengaria" van de Cunardlijn, dat heden te Southampton is aangekomen, heeft twee dagen met hevigen storm te kampen gehad. Bi itengewoon hooge g iven sloegen over het dek, waardoor 26 passagiers gekwetst werden. Urenlang wer den de opvarenden heen en weer geslingerd zonder houvast te kunnen krijgen. DE STORM IN DE PERZISCHE GOLF. Blijkens de jongste berichten van het eiland Bahrein, zijn bij de stormramp in de Perzische Golf 450 parelvisschers om het le- ven gekomen. Voorts wordt echter gemeld, dat nabij El Katif (eveneens aan de Perzische Golf), 160 personen gedood zijn door om- waaiende boomen. AMERIKA, HET LAND DER VER- ZAMELAARS. Het vliegtuig No. 25, waarmede Roald Amundsen naar de Noordpool is gevlogen, is volgens de „Aftenposten" voor 100 000 Noorsche kronen naar Amerika verkocht. SPIONNEN VEROORDEELD. Het rijksgerechtshof te Leipzig veroordeel- de den bekl. Schmidt tot 8 jaar tuchthuis- straf, 10 jaar eerverlies en plaatsing onder politietoezicht; den bekl. Hofer tot 2 jaar tuchthuis en 5 jaar eerverlies, ieder met af- trek van een jaar preventieve tuchthuis. Zij hadden zich in 1923 en 1924 te Darmstadt en Kassel schuldig gemaakt van diefstal van geheime documenten. HET ARME-BLANKENVRAAGSTUK IN ZUID-AFRIKA. De gemeente-secretaris van Bloemfontein heeft in een rede in de Economische Commis sie een nieuwe oplossing aan de hand gedaan voor het arme blankenvraagstuk. De correspondent van de „Momingpost" te Johannesburg seint daarover een en ander aan zijn blad. Het eigenlijke conflict tusschen blanken en kleurlingen in Zuid-Afrika, meen- de de spr., ontstond toen de kleurlingen voor den arbeid geschikter bleken dan de blanken. Ongeveer den procent van de Europeesche bevolking der Unie was ongeschikt voor iets anders dan ruwen handarbeid, en deze groep was niet bij machte om de levensstanaaard der blanken op te houden in concurrentie met de kleurlingen. De secretaris raadde derhalve aan om een departement in het leven te roepen, dat tot taak zal hebben om die blanke arbeiders bij ht emigreeren naar Australie, Canada of de Ven Staten behulpzaam te zijn, waar geen concurrentie van inboorlingen bestaat ALRMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1