AikmaarschB Gcurant Be Eeisgenoote. Donderdas 5 November. FE111LLET.ON. WEET GIJ DIT WEL? 1 An. 2<$I 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Oemen^d nieuws BII WIND DRAAIT DE MOLEN GEWOON. In de vergadering van ingelanden van den Sluispolder werd naar de Telg. meldt beslo ten tot het aanbrengen van een electrische hulpbemaling in den molen, volgens plannen van het ingenieursbureau Fx. Enkson te Rot terdam. In den molen wordt geplaatst een electromotor in verbinding met een normale bonkelaar en direct werkende op net be- staande onderwiel van het scheprad. De con- structie is zoo, dat de molen bij wind op de oude wijze gebruikt kan worden. DE STAATSMARINE. Het Tweede Kamerlid Dresselhuys heeft den minster van marine a. i. de volgende vraag gesteld: Is'de minister bereid, te ccvorderen, dat het uitgebraehte of nog uit t: brengen rap port der interdepartement'ommissK* (on- der voorzitterschap van can schout-bij- nacht Sluys) over de voor- en nadeelen van de splitsing van het personeel der beide dee- len van de staatsmarine nog voor de a s. be- handeling van de marinebegrcoting te ><en- nisneming van de leden der Kamer zal wor den gesteid? DE STE MP LIGHT. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan de ministers van justite en van bin- nenlandsche zaken en land'bouw de volgende vragen gesteld: lo Is het juist, dat een vrouw uit de ge- meente Tholen op 13 October 1.1. naar Breda is overgebracht, om een hechtenisstraf van 3 dagen te ondergaan, wegens het niet uit- oefenen van bet kiesreoht, en dat nog meer- deren vrouwen eenzelfde lot wacht? 2o. Zoo ja, zijo de ministers van oord-eel, dat op deze wijze met vrouwen, die gemoeds- bezwaren tegen uitoef-ening van het kiesrecht hebben, mag worden voortgegaan? 3o. Wordt vraag 2 ontkennend beant- woord. is dan de regeering bereid, zoo haar geen andere middelen ten dienste staan, zoo noodig, voorstellen aanhangig te maken tot wijziging van de Kieswet? AMERIKAANSCH. In het „Weekblad voor Christendom en Cultuur" lezen wij onder den titel: „Ameri- kaansch" het volgende: Vacaturebeurt afgeloopen. Koster-orgamst ri-'dt voor in eigen "auto. Prediker rijdt mee naar Had, waar ook de koster-organist woon- achtig is. Gemeente telt ruim 40 huisgezin- nen. Salaris koster-organist, oud-hoofd eener School bedraagt 1800. In Nederland collec- teert men voor predikan-tstractemenen, wedu- wennensioenen, go-dsdiensconderwijs, arme Frksche heide-zending, theologisch studie- fonds. Professoren en doctoren publiceeren hun werk in buitenlandsche tijdschriften, want een werkelijk theologisch tijdschriftf kan in Nederland „financieel" niet bestaan. De gemeente in kwestie ligt echter niet in Massachussets of Nebraska, maar in Gro- ningen DE AMSTERDAMMER. Op de burgerlijke zitting van de rechtbank te 's Gravenhage is de zaak tegen de commissarissen van het voormalige Christe- lijk Volksblad (De Amsterdammer) aange- houden tot 1 December. DE OPEN BRIEVEN TEGEN JURGENS IN DE HAAGSCHE POST. De zaak van een Rotterdamsch geneesheer tegen den uitgever van de Haagsche Post en tegen den bankier van Oss wegens geleden verlies op twee aandeelen van de Jurgensfa- brieken te Oss door verkoop tengevolge van een artikel van bankier van Oss in de Haag sche Post is ook aangehouden tot 1 Decem ber. AFPERSING. Terwijl Zondagavond de vrouw van den arbeider B. v. d. B. in Vemde alleen thuis was kwam er ieman-d binnen in gele jas,_met de pet over de ooren, die geld eischte. loen de vrouw zeide het niet te hebben, dreigde hij het jonge kind te zullen mede nemen, waarop vrouw v. d. B. hem 110 ter hand stelde. De marechaussee's, bij wien aangifte werd ge- daan, hebben de zaak in onderzoek. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES De raad der gemeente Ermelo besloot in zijn jongste zitting te bepalen: dat een onder- wij/eres. die voor het bereiken van den 45- jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, op diet! grond ontslag zal worden verleend. EN AMOKMAKER. Een Maleisch passagiers uit Kuala Lum pur heeft 'amok gemaakt aan boord van het stoomschip „Klang" dat zich op weg bevond van Singapore naar Penang. Met een mes doodde hij den kapitein MacDonald, een Chi- neeschen kok en een stoker en verwondde 10 menschen, van welke er 5 aan hun wonden overleden. Het schip keerde naar de haven te- rug, waar de politie den amokmaker, die wei- gerde zich over te geven, neerschoot. DE ANDIJK. Het stoomschip Andijk heeft zware slagzij- de over bakboord. Het brugdekhuis is door hevige zeeen weggeslagen. Het heeft belang- rijke dekschade. De schade kan te Ponta Del- gada voorloopig hersteld worden, waarna het schip de reis zal voortzetten. Uit Louden werd gemeld: Het stoomschip is te Ponta Delgada (San Miguel, Azoren) aangekomen, geescor- teerd door het Amerikaansche stoomschip American Merchant. DE ZA'AK-GEELKERKEN. De Rott. schrijft onder het opschriftf straf- procedure en kerkelijk tuchtgeding: „De geru'chtmakende kerkelijke procedure, op wier vreedzamen afloop mag worden door alien die geen nieuwe scheming in ons jam- merlijk verdeeld kerkelijk leven begeeren, trekt ook de aandacht van niet-thologen. Wat hun wel moet opvallen is het g.roote verschil tusschen het kerkelijk geding en de procedure voor de wereldlijke overheid ge- voerd. Natuurlijk kan een kerkelijk tuchtgeding niet op dezelfde wijze worden aanhaftgig ge maakt en doorgezet als de gewone strafpro- cedure. Niemand zal het vreemd vinden dat ons wetboek van strafvordering veel strenger formeele eischen stelt dan de Dordtsche ker- kenorde. Ook dragen strafrecht en tuchtrecht een onderscheiden karakter. Hoe breed men echter ook de geschillen moge uitmeten, daar zij ntoch enkele alge- meene rechtsbeginselen wier toepassing ook in de kerkelijke procedure mocht worden ver- wacht. Wij noemen er enkele. Een der fundamenteele principes in de strafprocedure is, dat niemand voor schul- dig wordt gehouden tot zijn schuld is bewe- zen. Niet behoeft de aangeklaagde zijn on- schuld aan te toonen, maar de aanklagers hebben zijn schuld te bewijzen. Een nader gewichtig beginsel is, dat de rechter, die het vooronderzoek heeft geleid bij het eindgeding wordt geweerd. Op straffe van nietigheid mag de rechtercommissans niet ter terechtzitting oordeelen over een zaak, die hij zelf heeft geinstrueerd, om zoo elk gevaar van vooringenomenheid met het eens gekozen standpunt af te snijden. Het zijn beginselen, die het natuurlijk rechtsbesef als billijk en rechtvaardig voelt. Hebben die beginselen voor de kerkelijke pro cedure geen beduidenis? Wordt daar het rechtsgevoel bevredigd wanneer dezelfde per sonen in commissie, vooronderzoek, clasis- vergadering, provinciale synode, generale synode tot oordeelen geroepen worden? Wij vragen slechts, maar zijn op een be- vredigende beantwoording niet geheel ge- rust." NACHTVLUCHT-ONGEVAL TE BANDOENG. Bij door de luchtvaartafdeeling in de omge- ving van Bandoeng gehouden nachtvluchten met 4 zoeklichten op de landingsplaats, maak- te de AVROS-bestuurder, kapt. B. Stom, met als passagier P. Hoeksema de Groot, een harde landing, terwijl de AVROS-bestuurder, kapitein Ten Seldam met als passagier R. Posthumus, bij de landing met het toestel ge heel over den kop sloeg, waardoor een licht- kogel, welke zich in het toestel bevond, on1 uit de lucht signalen te kunnen geven, ont- brandde. Kapitein Ten Seldam kreeg niet ernstige brandwonden. Het toestel werd ech ter vrijwel vernield. De nachtvluchten zijn tot nader order uitgesteld, in afwachting van de opstelling van zwaardere zoeklichten. Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde veHaling van W. H. C 70) Je bent niet mijn vrouw tusschen ons bestaat niet anders dan een fictieve band, een overeenkomst, waarvan de eenige basis, de eenige r'eden van bestaan was, de moeilijke toestand, waarin jij je bevondten mijn wensch daarin verbetering te brengenen die dus nu van zelf verbroken is. Toen hij zei: „je bent niet mijn "vrouw", scheen het me, alsof onder de koelheid van zijn antwoorden een smartelijke wrok trilde. Ik was tot in mijn hart ontroerdIk weet niet welke soort verlegenheid of welke onbe- wuste trots, toen ik op dit oogenblik geloofde aan zijn smart, de drang van zijn hart ver- stikte, die mij vroeger zoo dikwijls er toe dreef, me in zijn armen te werpen om hem teeder toe te spreken, hem te troosten door hem getroost te worden om het leed, dat zijn verdriet me veroorzaakte Dan zou hij be- grepen hebben, wat hij gewenscht hadO, hoe had hij kunnen zeggen, dat ik hem niet meer noodig heb!Maar ik herinnerde me iets! Ik herinnerde mij die vrouw, die in stilte misschien zijn werkelijke vrouw wasVoor- VERZET TEGEN DE POLITIE TE STRIJP (N.-B.) In den nacht van Zondag op Maandag, al- dus vertelt de Telg., surveilleerde de agent van politie J. D., te Strijp. Hij hoorde een geweldig rumoer op een plaatsje achter een woning aan den Hastelweg. Vergezeld van zijn h'ond begaf hij zich daarheen en trof er twee personen, die vechtend over den grond rolden en van wie de een bloedend aan de lip was gewond. D. trachtte de vechtenden te scheiden, hetgeen .hem gelukte. Hij maande hen aan, de woning binnen te gaan, doch in plaats van hieraan gevolg te geven, sprongen beiden op hem toe. D. ziende, dat een van hen een blinkend voorwerp in de hand had, pakie zijn gummistok en verdedigde zich zoo goed en kwaad als het ging, terwijl hij langzaam retireerde. Plotseling kwam echter ook een aercte persoon uit de woning geloopen met een bezem in de hand. Deze sloeg hiermede naar D. doch raakte den bond, die daardoor gewond werd. De agent, nu ziende, dat hij tegen die overmacht niet estand was, trok zijn revolver en sommeerde de mannen achteruit teg aan. Zij voldeden echter niet aan deze sommatie De politieman schoot nu, doch tot tweemaal toe ketsten de patronen. Toen het derde schot afging, kwam er hulp opdagen en trokken de lafaards af. Daar in deze omgeving geen ar- restantenlokalen zijn, moest de agent hen verder ongemoeid laten. Gistermorgen echter zijn zij door de politie op last van den com- missaris gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Het zijn N. van B28 jaar, W. H., 60 jaar, en diens zoon J. H., 33 jaar, alien wonend te Eindho ven. EiEN KLEINE WALVISCH OP AMELAND GESTRAND. De heer A. B. van Deiose, leeraar aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, dleelt aan de N. R. Ct. het volgende mede Den 12 den October 1.1. hep op dfe Oostpunt van Araellaud, bij dte Oer'dferduinen, een vin- walvisch op het strand, die weldra opgemerkt i/erd door ambtenaren van den waterstaat. De gewaarschuwde rijksveldwadhter J. Woudstra, te N>es op Ameland, schreef mij 14 October over de^e stranding, welk bericht ik 16 October ontving. Na overleg met prof. dr. E. D. van Oort, directeur van 's Rijks Museum van Natuur- lijike Historic te Leiden, werd beslo ten te trachten het d'ier te bergen. Dus begaf ik mij met een preparateur van genoemd museum, den heer W. Kohibeck, twee a.s. medici, en een familieiid, den 24sten October naar Ame land, via Holwerd, waar wij Zondag 25 Oc tober aankwamen. Voorlloopig onderzoek van den schedel, intusschen reeds naar Nes ver- voerd wees uit, dat wij te doen hadden met een vinwalvisch. Balaenoptera sp. Den vol- genden dag werd met een boerenwagen het Oerd bezocht en vonden we het 9 M. lange dier (schedel inbegrepen) op het strand lig- gen, met de rugzijde naar boven. Na eenige foto's genomen te hebben, werd eerst de hals- streek onderzocht en uit het slik kwam en tongbeen, de 2 oo-gen en een jukbeen voor den dag, terwijl., helaas, de atlaswervel bleek te ontbreken, net als de geheele onderkaak en -de 2 rotsbeenderen. De overige zes halswer- vels w-erden gemakkelijk blootgelegd. De voo-rste ledematen, de borstvi-nnen, Meken rectits en links op een zeer zo-nderlinge wijze te zijn misvormd1. In piaa-ts van de ruim 1 meter lange, smalle borstvin, vonden we rechts en links slechts een stompvormige rest, geheel abnormaal ontwifckeld. Nauwkeurig onderzoek -leerde, dat beschadiging van bui- tenaf door bezoekers uitgesloten was, en het bl-eek, dat beide vinnen indertijd wai-en afge- slagen of afgeknepen door e-en schroef van een stoomboot of d-oor ijsschotsen. Het dier is dus zeker ernstig verwond' geweest aan o-eide vinnen, maar de wonden waren genezen en al het weefsel was gesloten en afgerond. De stomp aan den rechterkant was 17 c.M. lang en vertoonde naar achteren toe twee vingervormige uitsteeksels: Aan de linkerzij- de was de stomp wat lan-ger en waren van spaakbeen en ellepijp nog resten- over. In tusschen was ook hier aieuw beenweefsel, callus, gevormd. Deze zware verwondingen aan beide vinnen hebben het dier toch niet zoodanig gehinderd in zijn bewe-gingen als men zou denken. De voortbeweging geschiedt doo-r de machtige s-taartvin. Zelfs h-eeft Col- lett eens in Vardo een Balaenoptera b-orealis gezien, die in het geheel geen borstvinnen bezat, en blijkbaar zoo geboren wasDat de slag hard aangeko-men is indertijd, bleek nog uit het in -dlrie stukken vcrd-eellde schouderblad aan den rechterkant, maar ook dit was weer mooi hersteld. Zelfs onder dit schouderblad waren -nog twee ribben, de 4de en 5de, stuk gestagen en de 6de rib was gebroken ge weest, maar genezen. De vier breukeinden van rib 4 en 5 lag-en van elkaa-r verschoven en waren met callus bedekt. Aan de linikerzijde waren schouderblad en ribben ongeschonden. Na afbraa-k van den schoudergordd begonnen wij het vleesch in stukken van kubiek-e halve meters te verwij- deren, waaraan weldra tal van ze-evogels zich te goedi dtden. De elf ribben rechts en links en de bouw van het bors-tbeen brachten aan het li-cht, dat wij te do-en hadden met een dwer-gviinvisch. Balaenoptera rostrata. Deze soort is, dit geval meegeteld, nu zevenmaal in ons land gevo-nden. In 1862 is 't Y, bij Amsterdam; in 1886 o-p Vliellandin 1892 op Texel; in 1914 o-p Wieringen; in 1920 bij Moddergat, ten noorden van Dokkum; in 1922 bij Vrouwepolder, o-p Waleheren; in 1925 o-p 't Oerd, Ameland; dit geval. Artis heeft de skeletten van de dieren uit 1862 en 1914, bovend'ien dte ondeikaak van het exem plar van 1886. De individuen van 1920 en 1925 zijn, wat hun skelet b-etreft, in Leiden, in het museum. Van het exemplaar van 1922 bezit Lei-den alle baarden, in twee complete reeksen. De baarden ontbraken bij dezen laatsten vinvisch geheel. Reeds in zee gingen ze verioren. Den 27sten en 28sten October werdel borst- en buikholte geopend-, die zeld- zame bek-kenrudimentSi geborgen en dte rug- gegraat in stukken verdeel-d. Van het darm- kan-aal zijn slechts de slokd-arm, deels gevuW met haringgraten, en dte einddarm terugge- voriden. H-et overige dleel was geheel ontbon- den, ook de m-aag. Van lever, nieren, milt eniz. werd! evenmin iets teruggevonden. In d-e boirsthol-te blteek de helft van het hart met de twee ka-mers bewaard te zijn, terwijl de twee boezems reeds vergaan waren. Deaortaboog was uits-tekend te zien en had een mkkk-'.liin van 9 c.M. De luchtp-ijp, met de kraakbeen- ringen, was nog in vrij go-eden staat. Nabij het stro-ttenhoof-d was dte luc-htpijp zoo wij-d, dat een klei-n kind er door had kunnen krui- pen! Van deze 1-uchtpijp en van de aorta zijn d-eelen medegen-omen om preparaten jran te maken voor de natuurhistorische verzamelin- gen op het Erasmiaans-ch Gymnasium en de H. B. S, 3.-j. c. alhi-er. In de staartstreek werden twee pezen aangetroffe-n, zoo dik ais een arm. Ook hiervan zijn deelen voor de ge- noemde col-lecties bewaard gebjleven. Woens- d'ag 28 October werd het geraamde i-n dri-e -groo-te kisten verpakt, -die vermoedelijik nog deze week te Leiden zullen aankomen. Na verder-e p-r-eparatie zal mettertiid het skelet worden op-gesteld. Door de u1*-1 ude zor- g-en -van de twee fotogra-ph-en v al-lerlei interessante moment-en op de r'.aa- vast-ge- legd. Slechts enkele opnamen miHukpen door het on-gunstige weer. Nooit te voren is in ons land dte anatomic va-n een vinwalvisch zoo uitvoerig in beeld gebracht. Ten sfbtte wil ik nog gaarne medtedeelen, dat de bewoners van Ameland ons hielpen bij alle werkzaamheden waar zij maar konden, -en. be-grijp-elijk, een groo-te belangsttelling aan dJen d-ag legden. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor dte betrekki-ng van onderwijzer aan een open-bare lag-ere school te Ste-enwijk heb ben zich 120 solllicitan-teii aangem-eld. al herinnerde ik me ons engagementen ik schaamde me. Ja, ik was toen arm en dakloos. Met de vaste overtuiging van een verwend kind dat meent alles te kunnen krijgen en bijna ge- looft dat, als het veel vraagt en misschien nog meer, als het veel verwacht, het niet meer doet dan een gunst uitdeelen en een voorrecht verleent had ik me opgedron- gen aan de onvergelijkelijke vriendschap van Willem Kerjean en Willem Kerjean had me tot zich genomenme ondersteund. Zou ik me thans, nu ik beter begreep dat het gansche- mystieke werk in mij volvoerd was, waardoor de luchthartige, kleine Phyl tot een ernstige vrouw, die verstandiger en zelfbewuster geworden w^ zou ik me. thans voor de tweede maal aan hem opdrin- gen? Zonder gewetensbezwaar had ik, denkende veel in ruil te geven en feitelijk niets geven de Willems leven verstoord en het onderste boven gekeerd, een leven van vrijheid en een- zaaniheid, dat hem lief was; zou ik hem thans het recht ontzeggen dat opnieuw op te bou- wen? - Ik boog mijn hoofden weer omgaf de stilte ons niet die doorzichtige stilte, waar in verwante zielen elkaar ook zonder woorden begrijpen, maar een zwarte stilte, die was als een zwarte, ondoorzichtige duisternis, die ieder wezen in zijn eigen leed isoleert, een stilte, die scheidt, alsof men plotseling ver, heel ver van elkaar is verwijderd, alsof men plotseling denkt elkaar nooit meer terug te ADVERTEERT IN D E ALKMflflRSCHE COURflNTI BORCULO. De stormschade te Borculo is geschat op 840.686. De herbouw van Borculo zal op zijn mmst anderhalf millicen kosten. VEILIGHEIDSBRIGADE VAN CHAUFFEURS. r Het dagelijksch bestuur van den Nederl. Bond van particuliere chauffeurs zal in de hoofdbes-tuursvergadering van 6 dezer voor stellen indienen om te geraken tot oprichting van een veiligheidsbrigade, bestaande uit le den van genoemden bond. Het ligt in de be- doeling, daarvoor alleen gebruik te maken van led'en, die ten minste 5 jaar praktijk'heb ben, bekend staan als bezadigde chauffeurs en een aanbeveling overleggen van hun pa- troon. Het doel van deze brigade zou zijn, een voorbeeld te geven, hoe moet worden gereden ten einde geen ongelukken te veroorzaken, en automobielbestuurders te waarschuwen. wanneer op een of andere wijze de veiligheid van het vei*eer zal worden benadeeld. Auto - en uniform zouden van een kenteeken worden voorzien. Aan de politie-autoriteiten zal medewei- king worden verzocht. DE SPELLING VAN AARDRIJKSKUN- DIGE NAMEN. De minister van oorlog heeft gisterochtend de interdepartementale commissie in zake spelling van aardrijkskundige namen gei'n- stalleerd met den rede: waarbij hij o.a. zeide, dat de Regeering mede kenbaar maakf, dat zij op prijs zou stllen, het resultaat van den arbeid binnen een viertal maanden na den datum van installatie van de Commissie te ontvangen. De voorzitter der commissie, dr. Beekman, verklaarde in zijn antwoord op deze 1 re-de, dat inderdaad op het oogenblik groote ver- warring heerscht in d-e spelling van de plaatsnamen, en dat -de tot nu toe aangewen- de pogingen om daarin verbetering te bren gen, tot dusver niet tot het gewenschte resul taat hebben geleid. Vandaar dat de commis sie gaarne de haar opgedragen taak aan- vaardt. Mocht eventueel blijken, dat inder daad de omlijning van de opdracht, aan de commissie verstrekt, te knellend mocht zijn, of dat de tijd, haar voor de vervulling van haar taak toege'meten, te krap was, dan zou de commissie gaarne gebruik maken van de haar door den minister verleende bevoegd- heid, nadere voorstellen te dier zake te doen GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. In haar vergadering van Maandag en Dinsdag heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken uitvoerig de door de regeering bij haar aan hangig gemaakte voorstellen tot wijziging van "het Rezoldisungsbesluit burgerlijke rijks- ambtenaren 1925 behandeld. Op sommige der van organisatiezijde daarbij kenbaar ge maakte wenschen heeft de regeeringsdelega- tie nadere overweging toegezegd. TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING. Het comite tegen eenzijdige ontwapening heeft dezer dagen te 's Gravenhage een ver gadering gehouden,waartoe verschillende vereenigingen waren uitgenoodigd. Zestien organisaties hadden aan de uitnoodiging ge- hoor gegeven en afgevaardigden gezonden, zoodat ongeveer 70 personen aan de confe rences deelnamen. Het do<l was het verkrijgen van samen- werking, welk doel, naar wordt meegedeeld, bereikt werd. Voorts werd beraadslaagd over de middelen, waarmee de eenzijdige ontwa peningspropaganda kan worden bestreden. Zes inleiders lichtten stellingen toe, die tot gedachtenwisseilng aanleiding gaven. Over- eenkomstig de bedoeling werden geen con- clusies genomen. Het comite deed de toezeg- ging, binnenkort, in verband met de gegeven wenken, een uiteenzetting te geven van de wijze, waarop het, in verdere samenwerking met de aanwezige organisaties, zijn arbeid zal voortzetten en uitbreiden. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRaG. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.: De Belgische en de Nederlandsche minis ter van buitenlandsche zaken zijn tot overeen- stemming gekomen over de benoeming van een afvaardigihg, die de bezwaren van Ne- derlandschen kant tegen het Scheldeverdrag, dat 2 April door de ministers van Karne- beek en Hymansrin Den Haag geteekend is. zal onderzoeken. Het is, naar men te Brussel zegt, niet te doen om wijziging van het verdrag, maar om Vandervelde, den huidigen Belgischen minister van buitenlandsche zaken, overeen- komstig diens eigen verlangen in staat te stellen om te trachten in de memorie van toe- lichting bij het wetsontwerp ter ratificatie van het verdrag door het Belgische parle- ment een uitlegging daarvan te geven, welke Nederland zooveel mogelijk zal v.oldoen. Met dat doel zal een afvaardiging van drie leden zich binnenkort naar Den Haag begeven en mondeling overleg plegen met de afgevaar digden, benoemd door den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken. Men hocpt zoodoende tot volledige over- eenstemming te geraken. Mr. A. J. van Vessem, een der oprichters van het nationaal comite van actie tot wijzi ging van het verdrag met Belgie en een der vertegenwoordigers daarin van de Utercht- sche commissie, heeft zich uit dit comite te- ruggetrokken. Aan den algemeenen secreta- ris heeft hij medegedeeld, dat, waar in de Zaterdag j.l. gehouden vergadering bij meer derheid van stemmen Lesloten is een stand punt in te nemen, dat op cardinale punten van zijn opvattingen afwijkt, hij meent voor een van dat standpunt uitgevoerde actie geen verantwoordelijkheid te mogen dragen. BRAND. i Te St. Maartens-brug is de b-oerenhofstede van den heer A. Brak tot den grond a-fge- bran-d.. GEMEENTE ZONDER KERKERAAD EN PREDIKANT. Tusschen den dienstdoenden predikant der Ned. Herv. Kerk te Asperen dr. Veltenaar, en den kerkeraad bestaat gedurende langen tijd opeenigheid, ten gevolge waarvan de laatste de vorige maand besloot tegen 1 November af te treden. zien. Mijn stem jaagde me angst aan, toen ik zei: Gaat een echtscheiding dan zoo gemak kelijk? Willem sidderde alsof hij niet had ver wach-t dat dit harde woord, dat nooit tus schen ons was uitgesproken, juist mij over de lippen moest komen en op zoo'n.rustigen toon Maar dadelijk was hij zich zelf weer meester. Een echtscheiding is alleen dan moei- lijk, wanneer een van de-beide partijen zich er tegen verzet't Is voldoende als men 't met elkaar eens is Herinner je je niet, dit op den dag van ons engagement te hebben gezegd? Maar we moden toch een reden heb ben. Een reden? Een huwelijk als het onze behoort tot die, welke zelfs door de kerk wor den nietig verklaardMaar dat daargela- ten Niets wat ons intieme leven wat jouw intiem leven aangaat, moet in de zaak betrokken worden Jouw persoon moet bui- ten het debat blijvenik zal daartoe zelfs 'i onmogelijke in het werk stellen en vooral, jij moet de echtscheiding aanvragen, zijnde alle schuld aan mijp zijde Schuld, die je zal moeten verzinnen? Neenwerkelijk bestaande schuld Willem viel zich zelf in de reden en her- nam toen op treurigen toon: O, Phyllis, als je eens wisrihoe qjlendig ik het vind/je dingen te moeten zeggen, die voor je jeugd en je reinheid onbekend moes ten blijven en die niet met toegeeflijkheid door je beoordeeld kunnen wordenEn toch moet ik spreken Maar mijn besluit was genomen; ik zou niet aangedaan zijn. Ik had me voorgenomen, hoe bedroefd ik ook was, zonder blikken of blozen en bijna ongedwongen, te berusten op mijn beurt zou ik 'waardig en trotsch zijn. Welke dingen? vroeg ik met een op ui- terlijk vertoon berekende kalmte Dat er een vrouw in je leven is? Dat weet ik al lang tracht niet te zoeken door wie en hoe; je zoudt het toch niet vinden Ik haast me er aan toe te voegen, dat ik trots mijn jeugd be ter ben ingelicht, dan je wenscht te gelooven, Willem en dat ik dezen toestand philoso- phisch had aanvaard Je hield van die vrouw voor dat ik je verzocht had mijn ecjit- genoot te worden Je hebt me je naam ge geven, uit'goedheid; uit medelijden heb' je me tot je genomenhet was rechtvaardig, dat je genegenheicf haar bleef toebehooren Willem was nog al van zijn stuk gebracht, waarin ik een snood vermaak schep-te. Je ziet dat je geen gewetensbezwaren behoeft te hebben en kuntspreken zonder bang te zijn me verbaasd te doen staan, te beleedigen of verdriet te doen. Maar hij was het, die verbaasd en belee- digd, zoo niet bedroefd scheen. En met een onbestemd gebaar zei hij koel Goed dan ik zal je gehoorzaam en zonder te veinzen, spreken. Er is, zooals je zegt, een vrouw. in mijn leven of juister gezegd, naast mijn levenMijn verstand- houding tot haar bestond inderdaad voor ons huwelijk Brieven, die ik je zal geven en die je, zoogenaamd tusschen mijn papieren zult hebben gevonden zullen duidelijk kunnen vaststellen, dat die verstandhouding sindsdien voortduurde en dat ik van af het begin een ontrouw ech-tgenoot wasje verzoek om echtscheiding zal op deze duide lijk omlijnde grief moeten berusten ik zal er me niet eens tegen verdedigenBij de rechtvordering zal ik ontbreken en daar mijn onwaardig gedrag gemakkelijk zal zijn te bewijzen, zal de echtscheiding te mijnen nadeele worden uitgesprokenHeel een- voudig En zal debriefschrijfster het goed vinden, dat je haar brieven afstaat en daar- aan ruchtbaarheid geeft? Ik zal niet eerder handelen, dan door haar daartoe te zijn gemachtigdZij zal, evenals de procureurs en alien, die moeten weten dat we zijn overeengekomen te schei den, denken dat de reden daarvan gebrek aan onderlinge ove«eenstemming van karak ter is. Ik verzoek je echter wel te willen aan- nemen, dat indien ik niet zeker was dat de vergunning tot publiceering van die zeer per- soonlijke correspondentie mij niet zonder het geringste spoor van tegenzin zou worden verleend, ik er zelfs niet aan zou hebben ge- dacht, die vergunning te vragen (Wordt vervolgd-X Een zaak, die geregeld adverteert, zal meer bekend raken en meer nieuwe klanten krijgen, dan een zaak, die niet adverteert en al leen maar steunt op vroegere connec- ties en ouden naam. Wilt ge In fllkmaar en omstreken steeds meer bekend worden, meer de aandacht trekken, dan kunnen we 0 slechts dien eenen goeden raad geven:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5