MUNHARDFS Hoest siropen GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 28 October tot en met 4 November 1925. Beschadigd gouden broche; nummerplaat auto G 38666; tafelzyiltje; paar glace hand- schoenen; hoornbal; geel kinderschoentje; stopmes; zilveren kinderringetje; R.-K. Kerk- boekje; nieuw R.-K. Kerkboekje; bosje sleu- teltjes; tabakspijp; city-bag; ledige porte monnaie; kinderwantje, kraansleutel, bene- vens eenige huissleutels en mantelbanden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 28 October tot en met 4 November 1925. Pakje, J. Reinierse, Noorderkade 65; ta- bakspijpje, J. A. de Waal, v. d. Meijstraat 4; rood mutsje met 3 sterrStjes, B. Louter, Fa- breiksweg 2; gabardine jas, P. Moeijes, Ach- terstraat 10; hondenpenning No. 881, J. Er- kamp, Lindenlaan 40; boek, (kort begrip Chr. religie), P. Martens, Dijkgraafstraat 17; zwarte portemonnaie, J. Kraaye, le Tuin- dwarsstraat 18; alpina muts, J. Regeer, Nieuwpoortslaan 73; grijze pet, K. Valk, Gashouderstraat 21; rozenkrans in etui, H. Vleugel, Drebbelstraat 3; knipmes, R. Smids, K. van't Veerstraat 52; witte kip, T. Abra hams, 2e Landdw. straat 7; portemonnaie m. inhoud, H. Bulens, Piusstichting; bruin hpnd- je met Witte pootjes, Hoevelaar, Ruiterstraat 23; bestek, teekening en voorwaarden, la. J. Met, Achterweg; jongenspet, P. Helderman, Doelenstraat 6; sigarenkoker met 1 sigaar, W. Gelder, Spanjaardstraat 9; kano, Vaske, 'iVerdronkenoord 90; gummiband van een kinderwagen eh een gouden armbandhor- loge (horloge gevonden 18 Aug. 1925), E. Buers, Houttil 52; vulpen, J. Blank, Linden laan 8; zadeldek, B. Wentink, Staionsstr. 16; gouden ketting, Kuiper, Koningsweg 15a zweep, K. Wit, Overdiestraat 57; voetbal, E. v. Stralen, St. Josephstraat 16; blauwe ro zenkrans, zakdcek en vingerdoekje, L. v. d. Aakster, Heiligland 35; portemonnaie met inhoud, L. Blankendaal, Tulpstraat 17; baret,1 C. Kieft, v. d. Woudestraat 54; duif, A. Boots, Heemraadstraat 9; sleutel van een kraan, A. Kleverlaan, Poppelmanslaan 15; al- paccabeiirsje met inhoud, Schalkwijk, Baan- pad 1; portemonnaie inhoudende sleuteltje, De Vries, Stuartstraat 39; duimstok, Ansingh en Mesman, Magdalenenstraat; zilveren ro zenkrans, P. Verhoeven. Ritsevoort 11; por temonnaie met inhoud, Henneman, Verdron- kenoord 74; goud kinderringetje, J. Wiese, Overdiestraat 54; ziek nhuis-lot, F. van Dok, Hoogstraat 16; lorgnet in etui, W. Wiese, Ged. Baansloot 9; zilveren broche, A. v. d. Brink, Westerweg 254 bij de Algem. Be- graafplaats; Duitsch leesboek, A. Wetsteijn, Hmswaard 8; rozenkrans, R. Geerling, Friedr. Engelstraat 12; pakje inh. vleesch 3i vet, Romijn, concierge Wildemanshofje, Oudegracht; licht-bruine hond, Mertens, Stationswe.g 180; rekenlat, C. de Jong, Sta- tionsweg 37; stoelkussen, J. Koomen," Over diestraat 35; njes, ,W. v. d. Hulst, Laat 11; springtouw, W Eendenbak, Oudegracht 29; ljzeren plaat, Messelaar, Oudegracht; dames- tasch, A Schenk, Westerburgstraat 2. Wanneer men weder in het bezit is van het verioren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van Politie. 1 verzachtende (lijnhardt-s Borsthoning-Sirocp flac.60d Mijnhardt's Thijmsiroop perflacon75ct Anga-Siroop(ook bij Kinkhoest)flac.1.75 - - Bij Apoth,en Drogislen Nieuwe functionnarissen werden gekozer., dcch geen van dezen nam zijn benoeming aan. Zondagrnorgen, 1 November, de eerste godsdienstomening zonder kerkeraad, deelde dr. Veltenaar aan de aanwezigen mede, dat hi; eervol ontslag uit zijn bediening heeft aau- gevraagd aan het Prov. Kerkbestuur Dit zou hem ongetwijfeld gegeven worden, en daaroin wilde hij den zelfden avond zijn afscheidsrede uitspreken. Dit is geschied eri in een gloed- volle rede heeft de predikant van zijn Ge- meente ajscheid genomen, zeggende, dat hij de kerk van Asperen niet in den weg wilde staan en daarom ging. Ruim 4 jaar heeft dr. Veltenaar de Ned Fferv. Gemeente van Asperen gediend. Hij gaat heen, zonder zich eerst van een ander ambt verzekerd te hebben. DE NATIONALE RADIO-OMROEP. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft aan den minister van waterstaat geschreven: Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van de instelling van de nieuwe radlo- omroep-commissie. Zonder op het verslag dezer commissie te willen vooruitloopen, meenen wij uwe exce!- lentie opmerkzaam te moeten maken op de wenschelijkheid, dat fle radio-omroep onder staatstoezicht ook dienstbaar worde gemaakt aan de ontwikkeling van den nationalen geest bij ons volk en het wekken van zijn belang- stellig voor de groot-Nederlandsche vraag- stukken. Omtrent de stambelangen heerscht bij het groote publiek nog maar al te veel onwetend lieid en misverstand, en juist door den radio- omroep kan een breede kring van toehoor- ders bereikt worden. Met het oog op dit een en ander zou het niet ondienstig geweest zijn. als ook een ver- tegenwoordiger van het Algemeen Neder- landsch Verbond in de commissie benoemd ware. Wellicht is Uwe Excellence bereid, als- nog aanvulling van de commissie te bevorde- ren. In elk geval stellen wij ons steeds gaarne beschikbaar om de commissie in de hier- boven aangegeven richting van voorlichting te dienen. Van niet minder belang zal het zijn wanneer de naticnale omroep tevens wordt dienstbaar gemaakt om de Nederlandsche beschaving meer en gemakkelijker onder het bereik van onze stamverwanten in Vlaande- ren te brengen. Nederland kwijt zich dan van een taak, waaraan het zich als stamland niet mag onttrekken. HET BEZOLD1GINGSBESLUIT. De besturen van de Algerreene vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, van het Genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasia en van de R. K. lee- rarenvereeniging St. Bonaventura hebben een adres gericht tot den voorzitter van den raad van ministers in verband met de moge- lijkheid tot het aanbrengen van verbeteringen in het Bezoldigingsbcsluit 1925. Hoewel naar het inzien van adressanten een volledi- ge herziening van dat Bezoldigingsbesluit voor wat betreft de reveling van de salaris- sen oer leer/ren aan Rijks hoogere burger scholea npodzakelijk is, geven zii den minister de volgende partieele wijzigingen in overwe- ging: 1. Verhooging van de lage aanvangswed- den b.v. zoo dat een leeraar met 20 wekelijk- sche lesuren een aanvangssalaris ontvangt, dat niet minder is dan 3000. 2. Verbefering van de opldimming der sala- rissen, zoodat het eindsalaris kan worden be reikt in 16 jaar. 3. Verbefering van de betaling der lesuren boven-de 20 door in plaats van een van f 50 tot 100 opklimmend bedrag een uniform bedrag te stellen van 100. 4. De salarieering van de teekenleeraren zij gelijk aan die van de leeraren in de an- dere vakken. De samenwerkende besturen hebben in het adres speciaal de aandacht van den minister gevestigd op de h.i. buitengewoon lage sala rieering van de leeraren in de lichamelijke oefening. Ten slotte wordt in het adres verzocht den betrokken leeraar zonder diens toestemming niet meer dan 24 lesuren te doen opdragen. PROF. DR. A. J. DER KINDEREN. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft burgemeester Mr .F. J. van Lanschot een rede gehouden ter nagedachtenis van Prof. Dr. A. J. Der Kinderen, die de leden staande hebben aangehoord. Spr. wenschte eenige wo or den van eerbie- dige hopgachting en oprechte waardeering te wijden aan de naged'adrtenis van den man, wiems wieg in Den Bosch heeft gestaan en die daar, in geestdrift gebracht d'oor de grootsche en sierlijke lijnen van de St. Jans Kathedraal, zijn kunstenaarsleven is begon- nen. De naam van Der Kinderen dwong eer- bied af, doordat zijn scheppingen het ken merk droegen van eigem gedachten en hooge kunstopvattingen, waardoor hij een voorgan- ger en een meestar is geworden. Zijn naam zal steeds aan 's-Hertogenboscih verbonden b'ijven om verschillend'e redenen. Vooreerst omdat Der Kinderen daa,r geboren werd, ver- volgens omdat hij d'aar zijn eerste opleiding genoten h^eeft, maar op de voornaamste plaats, omdat hij door de wandSchiMeringen in. de stadhuishal een machtig en groofsch pictuiraal werk schiep, dat weldra een na ticnale vermaardheid1 verwerven zou. Een hoogstaand kunstenaar heeft dit meesterwerk gercemd als te zijn een der voornaamste scheppingen op picturaal gebiedi in de 19e eeuw in de Nederlanden. De historische optochte, die hier in 1855 is gehouden ter gelegenheid van het 700-jarig oestaan der stad en die door Der Kinderen was ontworpen is altijd een tter beste ge weest, die in Nederland zijn gehouden. Spr. memoreerde, hoe Prof. Der Kinderen, toen hij hem advies had gevraagd, op welke wijze de wandschilderingen moesten warden behandeld en in orde gehouden, persoonlijk naar Den Bosch kwam om advies te geven. Daarbij bleek duidelijk, dat zijne geboorte- plaats door vele jeugdirerinneringen hem nog zeer na aan het hart lag en dat hij in zijn hart nog een echte Bossehenaar was geble- ven. De aanwijzingen, door Prof. Der Kind>eren verstrekt voor het aanbrengen van een pas- sende betimmering om de wandschilderin gen, zullen opgevoSgd kunnen worden, zoo dra de gemeentefinancien zulks ook maar eenigszins zullen gedoogen. Door zijn groot sche schepping, die wi] hier in hooge eere zullen houdea, is de naam Der Kinderen voor altijd met eer en roem aan 's-Hertogen- bosch verbonden. De gemeenteraad besloot aan de weduwe van Prof. Der Kinderen een brief van rouw- beklag te zenden. De lijkstoet van Prof. Der Kinderen zou heden van de Ziekenverpleging op de Prin- sengracht rijden langs de Rijksacademie voor Bee.dende Kunsien aan de Stadhouders- kade (10.15 uur), waar voor het gebouw de leeriingen zullen staan opgesteld en zich bij den stoet zuhen aansluiten. Van daar wordt langs het huis van den overledene Vossius- straat 47 naar de R.-K. begraafplaats te Buitenveldert aan den Amstelveenschen weg geredeo. EEN OUDE GRAFKELDER? Maandagmoigen Iteeft de heer Brouwer, lanabouwer te Zeijen (Drente) bij het graven van een aardappeikuii in zijn tuin eenige dikke veidkeien op pl.m. 0.5 M. beneden het maaiveld gevonueA. Direct heeft hij hiervan kennis laten geven aan het Prov. Museum van Oudheaen te Assen, waarop dr. A. E. van Giffen, conservator van genoemde instei- ling, een voorloopig onderzoek daar ter plaat- se heeft ingestelo en geconstateerd, dat men hier te doen heeft met een vermoedelijk ouden grafkelder. Besioten is, deze plaats in het begin van het volgende jaar aan een nader onderzoek te onderwerpen. EEN ZERK BLOOTGELEGD. Bij het graafwtrk voor de school aan de Brandedijnsteeg te Leiacn io ten fraai ge- beeiahom.^e zerk biooigelegd, weiike in het midden in ten ruif het priesierlijk symbool vertoont, gevormd door een aliaarkelk tus schen twee ampul len. Langs de ranuen, wei- ke op de hoeken versierd zijn met de einble- nten d.j; vier Lvangelisten, is in relief met' gothische ietter het opschrift geplaatst, waaruit blijkt, dat de zeix het graf heeft gedekt van heer Pieter Cornelisz., priester, vicaris van de kapittelkerk van Shut Pancras, over lode n 8 September 1540. Uit de regesten Nos. 2364 en 2366 van den inventaris der Leidsche kerkarchieven blijkt, dat deze pries ter in 1539 op voordracht- van Clara van Beendrecht was benoemd tot vicaris tentr vi carie op het H. Kruisaltaar in de St. Pan- craskerk. In de open vakken boven en onder de ruit wordt vermeld, dat in het zelfde graf ook de ouders van den priester, Maditelt Pietersdr., overledc-n 24 September 1522, en Cornelis jacobsz., bakker, overleden 16 Juki 1538, hunme laatste rustplaats vend n. De z is ovtrge" at lit naar het Stedelijk Museum ..De Lakenhal." KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft pater R. R. Wel- schen O. P. zijn intreerede gehouden als bi- zonder hoogleeraar in de Thomistische wijs- begeerte aan de universiteit te Leiden. Dinsdag is de conference tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de veregenwoordigers der personeelorganisa- ties over de wijzigingen in het reglement dienstvoorwaarden voortgezet. De 10-jarige J. B. te Ulft is Vrijdag in botsing gekomen met een fietser. Hij viel be- wusteloos neer en is thans, zonder tot bewust- zijn te zijn teruggekeerd, overleden. Het propagandacomite voor wegenver- betering pleit ook voor verbefering van rivier- overgangen. De Maasbrug te Rottedam, het veer bij Zwijndrecht en het veer over het Hol- landsche Diep zijn verkeersobstakels. Frorirtciaal nienws UIT BROEK OP LANGENDIJK. Het bestuur der Langendijker Groenten centrale vergaderde Maandag 2 Nov. in het vergaderlokaal van het betaalkantoor, onder voorzitterschap van burgemeester Slot. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer Kloosterboer of er nog een opzegtermijn be- stond in het bouwcontract voor het land. Dit zdu nagezien worden en in orde gemaakt. Tegenwoordig waren 20 bestuursleden met een lid van Koophandel, de heer C. Wage- naar Kz. De keurlijst over September werd nagezien zonder op- of aanmerkingen. Uit het rapport over het nazien van het kantoor, werd mede- gedeeld dat alles in orde was bevonden en dat er in de maand September geveild was voor een bedrag van 252872.35, waarvan voor: Broek op Langendijk 95492.16; Koe- dijk 32179.14; Sinfc Pancras 49698 45; St. Pancras R. K. 7088.63; Zuid Schar- woude 12704.72; Zuid- Scharwoude R. K. 657.96; Heer Hugowaard 17329.71; H- Hugowaard R. K. 5331.33; Hensbroek 11691.09; Oterleek 1337.98; De Scher- meer 11474.97; Schermerhorn 978.46; Ursem 4506.33; Diversen 2401.42. Uit de rekening van den controleur voor vroege aardappelen bleek, dat er verzonden zijn naar Duitschland 188091 balen, naar En geland 10570 balen, naar Frankrijk 974 ba len, naar Scandinavie 538 balen en naar West-Indie 500 balen aardappelen. Ontvan- ge voor inspectie en certificatie 3618.68, afgedragen aan het U. C. B. en voor labels 3117.19, zoodat het saldo bedroeg 501.49 Schrijven ingekomen van de Prov. Commis sie om voorstellen in te dienen voor de alg. verg. De L. G. C. zou een voorstel in- dienen, dat de Prov. Comm. het veilen van te veld gekeurde aardappelen -ten zeerste zal bevorderen. Rapport was ingekomen van Mr. L. Nie- miiller inzake het onderzoek van de staten van L. T. B.-vereenigingen, of die in strijd zouden zijn met de statuten der L. G. C. Uit het rapport bleek, dat de staten der L, T. B.- vereenigingen niet in strijd zijn en aan alle eischen welke de statuten der L. G. C. stellen voldoen; zoodat ook die vereenigingen lid der L. G. C. kunnen zijn. Verzoek ingekomen om een brdrage voor steun voor hulpbehoevende veenbouwers in Drente, waarop afwijzend werd beschikt. Evenzoo was een verzoek ingekomen van de tuinbouwvereeniging te Waarland om een bijdrage voor geleden hagelschade, waarop ook afwijzend werd beschikt. Bericht was. ingekomen van het ministerie van Justitie, dat de koninklijke goedkeuring was verkregen op de gewijzigde statuten. Schrijven ingekomen van een koelinrichting te IJmuiden (Dir. L. Alland) om kool te la- ten bewaren in koelcellen. De kosten zullen bedragen voor 5 maanden opslag, dus tot einde Maart 130.— per 10.000 K-G De inrichting zal Woensdag t Nov. door het da- gelijksch bestuur bezichtigd worden. Een schrijven ingekomen van de vereeni- ging „De Koophandel", waarin zij mededeel de, dat zij van oordeel was, dat de keurmees- ter te veel regelend optreedt. Daar er geen klachten bij het bestuur waren geweest en daar nooit de veilingleider als vertegenwoor- diger van het bestuur bij een keuring was ge- roepen en er geen feiten in het schrijven wer den gemeld, werd het voor kennisgeving aan- genomen. Hierna werd er gesproken over het sortee- ren der reuzenbloemkool, dat dit larig niet goed gedaan werd, hetwelk beslist veel schade deed, niet alleen dat de prijs der bloemkoo! zooveel lager zijn dan in de Streek, maar ook de prijzen der verschillende koolsoorten lijden er onder. Dit werd door voorbeelden duidelijk gemaakt. Daarom werd besloten dat per advertentie bekend gemaakt zou worden dat na 5 Nov. a.s. de bloemkool aan de deklaag, weike zichbaar moet zijn, moet voldoen. Te vens zal in de advertentie vermeld worden, dat na dien datum de life soort reuzenbloem kool niet anders dan gestopt geveild worden Aanbeveling verdient, dit soort zoo groot mogelijk te laten worden, daar deze efikel voor het vat bestemd zijn. Voorgesteid werd het looppad aan de vei ling te verbreeden, hetgeen 290.— moet kosten. Het bestuur was overtuigd, dat, wan neer de nieuwe overkapping klaar was, het pad te smal zou zijn, zoodat het voorstel werd goedgevonden. Ook werd goedgevcnden, dat bij de invaart van de overkapping een bord geplaatst wordt met opschrift: „Streng verboden in de overkapping te stoomen". Bij de rondvraag zeide de heer Zeeman dat er geklaaed werd pver de steile oploop van de brug. Gezegd wordt, dat de klachten wel wat overdreven zijn, enkel bij sneeuw zou het kun nen zijn, dat het niet genakkelijk loopt, maar overigens is de brug heel goed bevonden. Den heer H. Glas vroeg hoe het gaan zou met het vervoer van IJlgoed, wanneer het personenvervcer van Broek met het spoor op- geheven werd. Dit zou onderzocht worden Aangaande de toltarieven deelde de voorzitter mede, dat er nog geen verandering heeft plaats gehad, als enkel de uien, elke- vrij is tot 15 December a.s. Hierna werd de vergadering onder dank- zegojng door den voorzitter gesloten. Bij de Langendijker groentenexporteurs is bericht ingekomen, dat zij, als gevolg van de onderhandelingen, wblke de Nederlandsche commissie te Berlijn met de Duitsche regee- ring voert, ten aanzien van de bloemkool een verklaring moeten teekenen, dat, komt het contract iiiet tot stand, zij voor de na 1 No vember ingevoerde bloemkool 15 mark per 100 K.G. zullen bijbetalen. Thans behoeit j nog niet meer dan 5 mark per 100 K.G. be- taald te worden. UIT DE RIJP. Tegen een aantal ingezetenen te dezer plaatse werd door de politie wederom proces- verbaal opgemaakt ter zake het niet aanslui ten aan ae waterleiding. Werden de nalatige aansluitplichtigen on- geveer een jaar geleden ter zake dit feit door het Kantongerecht te Alkmaar veroordeela tot een geldboete ad 1, subsidiair 1 dag hechtenis, thans hebben wij ter zake hetzelfde strafbare feit door hetzelfde Kantongerecht vonnissen gehoord van 6 tot en met 12, bij niet betaling te vervangen door 6 dagen hechtenis. Wij hebben vernomen, dat cnkele overtreders de hoofden bij elkander hebben gestoken om bij een eventueel vonnis in hoo- ger beroep te gaan tot het verkrijgen van vrijspraak. Wij betwijfelen echter of deze personen hun doel zullen oereiken. De heer F. Klokkemeijer alhier is door de stemgerechtigde leden der Doopsgezinde Gemeente alhier tot diaken gekozen in de plaats van wijlen den heer J. Rot UIT HEERHUGOWAARD. Dbor het bestuur der tuinbouwvereeniging „Nieuwleven" werd besloten aan de comnbs- sie voor Tegefling der hagelschade in Waar land1 en de omgeviog 100 ter beschikking te stellen. Met betrekking tot invcntarisatie der stape'productie werd in beginsel beslo ten deze door bestuursleden zelf te doen uitvoeren. UIT BERGEN. Tot onderwijzeres aan de R.K. bijzondere lagere school St. Ursula in deze gemeente is benoemd Mej. W. Looisen te Monnickendam. Door Burgemeester en Wethouders is ingevolge het bepaalde bij ar. 24, le lid van het Melkbesluit besloten, dat vervoer van melk en of melkproducten en van als zooda- nig aangeduide waren door of vanwege hem, die het bedrijf van melkverkoopi.r uitoefent, niet mag plaats vinden zonder een door of vanwege den Burgemeester verstrekt geleide- biljet, behoudens door Burgemeester en Wet houders voor bepaalde bedrijven te verleenen optheffing. Het besluit is niet van toepassing op win- keliers, die uitsluitend melk en/of melkpro ducten in blik- of glasverpakking aan ver- bruikers verkoopen en niet op den melkvee- houder, die niet meer dan 20 Liter melk per dag uitsluitend aan verbruikers, woonachtig in de onmiddellijke omgeving zijner ho'fste- de, verkoopt. Blijkens het verslag der Commissie van het dit jaar gehouden bloemencorso van de Vereeniging tot bevordering van het Vreetn- delingenverkeer, zijn de financieele resultaten bevredigend geweest en zullen, noch de ga- ranten noch de gemeente, welke laatste zich voor een bedrag groot 1000 garant stelde, een bijdrage in de kosten van het gehouden bloemencorso behoeven te verstrekken. Geboren Joseph Maria, d. van Willem Schottea en Guurtje Kager. Volkert, z. van Dirk Koning en Maria Wallaart. Alida, d. van Cornelis Roobeel en Petronella Vras- donk. Gerardus Johannes Wouterus, z. van Johan Joseph Griffijn en Elisabeth Maria van't Hoff. Johannes Maria Petrus, z. van Johannes Molenaar en Cath'irina Wela- ge. Eva Anna, d. van Johannes Petrus Grooteman en Anna Catharina Hoeben. Arend Gerardus Jozef, z. van Jozef Herman Maria den Broeder en Cornelia Afra Maria van't Hoff. Anthonius Johannes, z. van Johannes de Grunt en Adridna Wokke. Laurentius Gerardu*, z. van Cornelis Moison en Adriana Johanne Stokx. Willem Henri, z. van Pieter Johannes de Haan en Henrica Johanna Gortmans. Geertruida Maria, d. van Cornelis Hendricus Ranzijn en Geertrui da Catharina Jol. Catharina Maria, d. van Johan /an Wonderen en Maria Margaretha Min. Cornelis Johannes, z. van Johannes Kooge en Jannetje Kooij. Gesina Johanna Elisabeth, d. van Henri Friso ten Holt en Catharina Maria Cox. Gerrit, z. van Jan Modder en Guurtje Modder. Frederik Maria, z. van Marie Alphons Emile Hubert van der Heijden en Maria Johanna Middel- hoff. Getrouwd: Adolf Schalkwijk en Anna Reintje Hopman. Dirk Mienis en Apoilonia Verschuren. Frederik Guillaume Regoort en Charlotte Augusfe Gunther Willem Anthonius Slingerland en Maria van der Kruk. Hugo Schouten en Emma Geertrui da Roozendaal. Jan Kroon en Trijntje de Vries. Overleden: Simon Met, 16 joverle den te Alkmaar. Maa'rtje Petronella Bij- waard, oud 4 maanden. Neeltje Houtkoo- per, oud 69 jaar. HARENKARSPEL (October.) Geboren Dirk, z van Etse Kleijer en Maria Martha Schenk. Maria Anna, d. van Jan Bruin en Immetje Jong. Veronika d. van Pieter Boekel en Geertje Tesselaar Wilhelmus, z. van Gerrit Dekker en Nantje van Diepen. Petrus, z. van Petrus Johan nes Tijm en Anna Zoon. Pieter, z. van' Pieter Kamper en Neeltje Moras. Dieuw- ke, d. van Krijn Meinisz en Aalfje Wieringa. Aaltje, d. van Cornejis Kuiper en janne tje Mienes. Petrus, z. van Cornelis Vol- kers en Trijntje Ooijevaar. Hiltje, d. van Pieter Kant en Maartje Stins. Ondertrouwd; Jan Strooper en Cor nelia Burger. Berend Zwiers en Helena Catharina van der Muijden. G e h u w d Pieter Dekker en Antje 60s. Jan Spaans en Elisabeth van Straaten "lendrik Ligtenberg en Maartje Doekes. Klaas Bakker weduwn. van Marijtje Rempi en Maretje Lijijps. Jan Strooper en Cor nelia Burger. Overleden: Jan Kooij, - oud 73 jr., echtgenoot van Marijtje Veldman. HYGieNE- Eli VEILIGHEIOSMOEKJE PLOEGENDe bestuurder van de ploeg dient de leidsels steeds in de hand te houden. De verkeerde ge- woonte om de leidsels om den hals te slaan om daardoor beide handen vrij te hebben heeft rdeds velen een ernstig ongeval bezorgd. Raak nooit met de hand het ploeg- mes aan, doch gebruik voor het schoonmaken van dit mes den stootel. Veiligheidsmuseiim, Amsterdam IJiiiteiilaiui HET PROCES-DAIJDET. Met onverstoorbare, haast tergenae kalm- te^stond de heer Lannes, controleui der Surete Generale, Maandag te getuigen als gold het een zaak, die hem nauweiijks betrof. Daudet, die hem maanden lang voor moorde- naar, bandiet en schurk schold, negeerde hij rustig en geen trek op zijn gezicht verried eenige aandoening. Hij vertelde eenvoudig dat de boekhandelaar Le Flaouter bij hem was gekomen om te vertellen dat er een jong mensch in zijn winkel was geweest, die ver- klaarde voornemens te zijn eenige vooraan- staande staatslieden als Poincare en Mille- rand te dooden. Hij had zijn chef daarvan in kennis gesteld, had daarna een rapport opge steld, waarna de zaak voor hem was afge- daan.... Maar interesseerde het u dan niet te ween hoe de zaak afiiep, vroeg hem de pre sident, het geld toch uw zwaeer Poincare? De hfer Lannes moest verk!..: dat zijn be langsteiting gering was geweest. Fiij" kon zich met bezig houden met aile geruchten over aanslagen op zijn zwager Poincare Er bestaau meer dan tweehonderd dossiers over dat onderwerp. Hij had zijn rapport opge steld, en daarmee uit. Wel had hij aan Flaou ter zijn rapport voorgelezen om te zien of de mededeeiirgen klopien. Verder had hij er niets mee te maken. Of het Philippe Daudet of een ander betrof, ging hem niet aan, een verder onderzoek lag niei op zijn weg. Daarop zweeg deze done bureaucraat, van wien Daudet had geschreven dat hij zoo be- vriend was met Le Flaouter omdat hij zoo'n liefhebber was van obscene literatuur. Hoe weet u dat? vroeg de advocaa der tegen- partij. Daudet moest bekennen dat dit maar zoo'n los gezegde was geweest! De zitting van Dinsdag droeg meer een wetenschappelijk karakter door de getuigenis van den heer Hubert Bourgin, leeraar aan het lyceum Louis-le Grand, waar Philippe Dau det op school ging. Het aantal dagbladcor- respondenten, ook buiteniandsche, neemt da- gelijks toe en men verdringt zich op de pers- tribune. De getuige, die als paedagoog een studie heeft gemaakt van het verschijnsel, dat jeugdige personen in de ontwikkelings- jaren vaak het pudeilijk huis ontvluchfen (men herinnert zich dat Philippe zeer sterk deze neiging had en zelfs een keer naar Mar seille was gevlucht), ^erzekerde met nadruk dat „zelfmoord onmogelijk, misd'.ad zeker is". Hij wees er op dat de reputatie van Lan nes alles behalve gunstig is. Destijds heeft hij in Mouiins zeldzame postzegels en boeken uit het gemeente-archief ontvreemd en twee per sonen, naar later is gebleken, ten onrerhte van het plegen van een aanslag op de zeden besehuldigd. Er outstoncl hierop een langdurig debat over de mogelijkheid dat de verbeelding van den Leer Bourgin hem te slerx^ parten speel- de. De naam van den chauffeur Bajof werd terloops genoemd. De goede man, om wien het proces draait, zaf enrens, vergeten, in een hoekje te dutten en schrok op bij het hooren van zijn naam! De heer Lannes bleef onhe- wogen over alles heen staren, en antwoord- de, toen een der advocaten hem vroeg of hij in de „Action Fran?aise" had gelezen dat.... Ik lees de „Acticn Fran^aise" nooit. Een getuige, naar wiens optreden met eeni ge beiannstelling erd uitwezien, was de heer Marlier, vroeger directeur der Sflrete Generale, later om onbekende redenen als prefect naar Corska gezonden. Ook een amb If naar, die door Daudet herhaaldelijk voor moordenaar is uit <-«cholden, zonder dat hij ooit heeft gereageerd. Bij zijn getuigenis werd mevr. Daudet ver zocht even de zaal te verlaten. Het gold n.I. een uitlating van Marlier over de ongeoor- loofde zeden van Philippe en de verhouding tot zijn vader. DE CHINEESCHE DOUANE- CONFERENTIE. Op de Dinsdag gehouden zitting der douane-conferentie te Peking hebben de Ame- rikanen voorstellen gedaan, welke voor het oude China opzienbarend mogen heeten. Verschillende andere gedelegeerden, onder wie de Britsche, Fransche en Nederlandsche, verklaarden, dat zij daarmede in hoofdzaak instemden. De eenige, die een ander geluid deed hooren was de Japansche gedelegeerde, die zijn reeds vroew gedane voorstellen nog eenigszins uitbreidde. De buitenlanders. die in China wonen, heb ben groote moeite zich los te maken van het geioc-f, dat de verdrigen waaronder zij altijd hebben geleefd, niet aan verandering onder- hevig ziin. Hef Amerikaansche vo-orstel nu zet, naar de „Times" meldi door het verleden radieaal cen streep, en geeft China gelegenheid, in het bczb tc komen van de groote dineren, die het wenscht en dit juist op het oogenblik. dat het er om vraagt. De voorwaarden aan de ver- leening verbonden. namelijk de afschaffing der Likin (provinciale invoerrechten) zullen ongetwiifeld moeiliik te vervullen zijn. Doch als het den Chinerzen ernst is en hun lciders hun patriotisme boven onderlinge rivaliteit stellen, is het zeer goed mogeli'k te doen, wat van hen verlangd wordt. Als zii er in slagen, zullen zii de tariefsvrnheid hebben bereikt in 1929 en daarna is dit land zoo vrij als welk land ook. Mac Murray, de Amerikaansche gedele geerde, liet zijn voorstellen voorafgaan door een verklaring, waarin hij zich bereid ver- klaarde, direct in te stemmen met een sxtra heffing van 214 pet. en van 5 pet. op weelde- artikelen. overeenknmstig de bepalingen van het verdrag van Washington. Hij was bereid veel verder te gaan, dan daar besproken was, door onderhandelingen over nieuwe verdragen, waarin het beginsel van China's douane-autonomie zal worden bekrachtigd, op voorwaarde van de afschaf fing van bovenoenoepide heffingen der dou- ane-reehten in China Hij steld-voor, dat de 2 U pet. op 1 Fe- hruari a s. in wer! ing zal treden en de hef- fm.g op weelde-artikelen uiterfifk on 1 Juli 1926. Hi; diende claartoe een voorstel in, dat uit 11 punten bestaat en dat de door heiB uiteengezctte denkbeelden bcllchaamjL

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6