SCHEI-VEEMARKT te ALKMAAR, op Woensdas 18 November a.s. DE VERKEERSVEILIGHEID TER ZEE. Een speciale commissie om con onderzoek in te stellen naar de verkeersveiligheid ter zee is uit Geneve naar Monaco vertrokken, waar zij samenwerkt met het Internationaal Hy- drografisch Bureau aldaar en vertegenwoor- digers der betrokken organisaties. Het resultaat der werkzaamheden van de commissie zal dan door het Hydrografisch Bureau te Monaco aan de in 192o te hodden conference worden voorgelegd. EEN BERUCHT MISDADIGER DOOD- GESCHOTEN. Te Muskegon, in den staat Michigan is Maandag bij een revolvergevecht een zeer be- #ucht misdadiger, „Dutch" Anderson dood- geschoten door een politie-speurder. Deze de- tectieve Charles Hammond, werd doodehjk gewond. De thans neergeschoten bandiet heeft samen met Gerald Chapman twee jaar gele- den een politie-anent, James Skelly doodge- schoten. Chapman was later gepakt op_ de aanwijzing van zekeren Hance. te Muncie in Indiana. Om Chapman te wreken had toen Anderson den verrader en een van diens huis- genooten gedood. Dat was op 15 Augustus f.l. geweest. Sinsdien had de politie het spoor van Anderson verloren. Speurder Hammond had hem in Muskegon toevallig op straat zien loopen en toen gearresteerd. Bij de overbrenging naar het bureau trok Anderson zijn revolver en schoot op den detectieve Het slot van de schietpartij is al gemeld Chapman, de makker van Anderson, zit al geruimen tijd in de eel der terdoodveroor- deelden te Hartford, in den staat Connecticut, en zal zijn strai wel moeten ondergaan. De combinatie Chapman-Anderson was een vermetel tweetal en heeft een groote reeks misdaden en geweldolegingen op zijn naam. BELOONINGEN VOOR STUDIE. Een aardige manier om het leeren van de Italiaansche taal bij de Engelsche jeugd aan te moedigen, heeft de Engelsch-Italiaansche vereeniging bedacht. Zij stelt prijzen van twee en drie guinea's beschikbaar voor jonge menschen beneden 19 jaar, die de hoogste cijfers voor Italiaansch behalen bij de Oxford Local Examinations en bij die van de Joint Matriculation Board. Ook neemt zij zelf exa- mens af en stelt een groot aantal boeken als premies beschikbaar, die het Italiaansche ministerie van Onderwijs haar versehaft. KORTE BERICHTEN. In verschillcnde steden van Amerika zijn thans paedagogische consultatie-bureaux opgericht, waar ouders met hun kinderen naar toe kunnen gaan voor gratis advies. Va- ders en moeders van kleintjes, die.niet wil- len eten en van kinderen die ernstige mo- reele of nerveuze afwijkingen vertoonen, ont- vangen daar goeden raad. De staking bij de Londensche Dunlop- fabrieken, waarbij 6200 arbeiders betrokken waren. is geeindigd. Tal van Britsche gemeent-en stellen beurzen voor universitaire studie beschik baar. Het gezamenlijk bedrag daarvan is thans tot 220 000 pond sterling gestegen. De Britsche regeering heeft de benoe- ming van Krassin tot gezant der Sovjet-re- geering te Londen goedgekeurd. Raksvsky, de gewezen Sovjet-vertegenwoordiger te Lon don, gaat thans naar de Fransche hoofdstad Bij het nederstorten van aarde in een steenkoolmijn te Pendleton bij Manchester werden drie mijnwerkers gedocd en twee ge wond, terwijl drie mijnwerkers vermist wor den. Het door het Leipziger Staatsgerechts- hof ter bescherming der Republiek op 16 No vember va-stgestelde proces tegen het bestuur der Duitsche communistische partij, Hecker c.s., is voor onbepaalden tijd verdaagd. De politie te Miincben verbcod een door de nat.-soc. rtartij tetren Zondag a.s, op touw gezet ..wijdingsuur" voor de gevallenen van 9 November 1923 (den dag van de Hit ler-Putsch). Bij een oefening van zes roeibooten eener Berliinsche school voor lichaamsoefe- ningen op de Tegeler See sloegen gistermor- gen tengevolge van den krachtmen golfslag alle zes de booten om. Van de 32 inzittenden konden er 31 worden gered, 1 wordt nog. vcr- misi PrftviTHHna.1 NTfvnws UIT BERGEN. De Raad vergaderde gisteravond ten 7 ure. De voorzitter, Mr. H. D. A. van Ree- nen, deelde mede, dat de heer Zeiler wegens buitenlandsch verblijf verhinderd was aanwe- zig te zijn. Spr. verheugde zich er over weder met den raad te kunnen samenwerken en bracht dank aan den loco-burgemeester voor de vele dienstcn aan de gemeente bewezen. Spr., die voor het eerst na zijn herste'i Van een operatic de openbare vergadering weder leidde, uittc den wensch, dat alien voor ziekte gespaard mochten blijven. De notulen van de vergadering van 8 Sep tember werden onveranderd vastgesteld De ingekomen stukken werden tot de vol- gende vergadering aangehouden. Met een stuk wenschte de burgemeester een uitzondering te maken en wel "met h-.-, beroep van iemand. die door B. en W. de toe- stemmmg geweigerd was geworden om aan den Geestweg twee huisjes te mogen bou- wen. De voorzitter deelde mede, dat B en W de vergunning geweigerd hadden, omdai het terrain niet aan de vereischte breedte vo* deed en bovendien de diejpte er van onvol- doende was. De raad was algemeen van meening, dat het verzoek behoorde te worden afgewezen aangezien dit de eenige weg was om gezonde toestanden te scheppen. De heer Bogtman gaf te kennen, dat aan den hoofdweg wat de terreinbreedte be treft wel eenige soepelheid noodig was. Het voorstel tot wijziging van het raads- besluit van 8 September betreffende het aan gaan van een geldleening groot 120,000, werd zander hoofdelijke stemming aangeno- men. De lste en 2de suppletoire gemeente-be- grooting dienst 1924 werden overeenikomstig het voorstel opnieuw vastgesteld. Het volgende punt van de agenda was een interpellatie van den heer den Das over de door den loco-burgemeester aan de politie verstrekte opdracht om met lijsten gelden in te zamelen voor het de Koningin aan te bie- den huldeblijk. De v,oorzitter, die blijkbaar wat vreemd tegenover een interpellatie stond, verlangde, in plaats van allereerst het woord aan den interpellant te geven, onder gelach der leden, allereerst het woord aan den heer Apeldoorn, voor het beantwoorden van de interpellatie. De heer Apeldoorn deelde mede, dat besproken was geworden om de inzameling door meisjes te laten doen. Aangezien het 'echter niet zoozeer om het bedrag ging, doch meer om de handteekeningen, waarom de ver- ste hoeken in de gemeente bezocht moesten worden. Geld uit de gemeentekas mocht er niet voor gevoteerd warden; van het in te zamelen bedrag kon het niet genomen wor den, zoodat een anderen weg bewaadeld moest worden. Het idee om het de politie op te dragen is niet van spreker. Het is mogelijk, dat hij wat te gemoedelijk is geweest met op dit idee in te gaan. Voor dat spr. het aan de politic opdroeg, polste hij deze of ze soms princi- pieele bezwaren hadden, doch met genoegen constateerde spreker, dat dit niet het geval was. Het seizoen was voorbij. De politie had het dus niet zoo druk. De zaak is prachtig geloopen. Niet in ieder gezin werd een hand- teekening geplaatst, maar in een masas gezin- nen zetten verschillende huisgenooten, onder het offeren van een kleine bijdrage, hun na- .men op de lijsten. De Voorzitter: Wanneer de poli tie bezwaar had gemaakt was het wat anders geweest. De heer Den Das: Dat doet aan de zaak niets af. In het seizoen zijn hier reeds drie politiedienaren noodig. Hieruit blijkt wel, dat het hier druk is. De politie kan bovendien beter gebruik! worden om het verkeer te regelen. De burge- rij betaalt geen belasting om de politie met lijsten te laten loopen voor comite's die wei hun naam geven, maar er voor passen dit zelf te doen. In de dagen, dat de politie met de lijsten liep, konden wij in de Alkmaarsche courant lezen over woonwagens, die voor het rijver- keer gevaar opleverden. Wanneer men dergelijke opdrachten aan de politie geeft, weet men wel waar het be gin, maar niet waar het einde is. Welke reden kan de burgemeester een ander comite opgeven als dit de zelfde hulp vraagt en hij die weigert. Deze mist dan daartoe het moreele recht. Thans kan ieder comite met menschen, die het elan missen om zelf handteekeningen bijeen te brengen of geld in te zamelen, de hulp van de politie gaan inroepen. Spr.'s goedkeuring heeft, dit niet. Spr. vond het gebeurde te meer verkeerd omdat de loco-burgemeester tevens voorzitter van het comite was. Deze gebruikte nu zijn positie voor inwilliging van een verzoek voor zich zelve. Spr. kon dit niet goedkeuren. De Voorzitter: De heer Apeldoorn wil de verantwoordelijkhdd hiervan wel aanvaarden en deze blijft voor hem. De heer Den Das: Het gaat niet aan menschen die in gemeentedienst staan ter be- schikking te stellen van comite's. Waar is de grens. De heer Apeldoorn: Het kan zijn, dat ik het te gemoedelijk heb opgevat, maar het *gebeurde voorheen ook steeds. Wanneer het seizoen niet was afgeloopen zou ik er ech ter niet aan hebben gedacht. De heer Bogtman: De heer Apel doorn zeide, dat uit principieel oogpunt de politie geen bezwaren had. Het scheelt echter wel, hoe men dit beschouwt. Als men veld- wachter is, is men geen colporteur en kan men dus wel degelijk principieel tegen zoo'n baantje zijn. Is het wel waar dat ze geen be zwaren hadden. Niet tegen het bepaalde doel, maar tegen het werk? De heer Apeldoorn: Ik heb ze niet alle drie vraagd, maar wel de chef van de oolitie en die had geen bezwaren. Bij de rondvraag informeerde de heer Martin hoe het stond met de plannen ter verbetering van het electrisch net. De Voorzitter: De plannen zijn klaar, maar zullen bij de begrooting behan- deld moeten worden. Het loopt in de dub- belt jes. De heer Martin: Wij blijven dus va'n den winter'voortsukkelen. De heer Bogtman vroeg verlof in den loop van den week te mogen informeeren naar het verweer van B. en W. tegen Ged- Staten inzake het Prov. Electr. Bedrijf. De Voorzitter zegde toe de te vra- gen inlichtingen te zullen verstrekken. De heer B a 1 t u s had iemand gespro- ken, die geen antwoord had onfvangen op een ingediend bezwaar tegen de rioolbelas- ting. De Voorzitter zeide dat het schrij- ven zich bij de stukken bevond. De raad ging hierna in comite, voor het- houden van een bespreking met de Provincia te advies-commisie over in te dienen bouw- plannen. SCHERMERMOLENS. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Volgens raming van officieele en volkomen bevoegde zijde zal het extra onderhoud aan yernieuwing van ijzeren roeden der rnolens in de naaste 15 jaren een uitgaaf eischen van p.m. 80.000, zoodat gedurende 15 jaar per jaar gerekend mag worden op een goede 5000. Het vrij komen van molengronden zal^ na electrificiatie een bate van 4000 a 5000 opleveren. Na eleetrificatie zal weg- vallen de zelf gedragen brandrisico van 50 molens. Deze drie factoren blijven, althans in de eerste 15 jaar, ongeveer gelijk aan het bestaand verschil tusschen windbemalings kosten en die van mechanische bemaling, n.i pl.m. 13000. Gaat men na dat in de kosten van mechanische bemaling zijn begrepen de afschriivingen in 35 jaren. dan bli'kt de jury voor de ideeen-prijsvraag sterk te staan met hare uitspraak dat „geen der ontweipen een oplossing_ geeft waarbij de molen aan de mededinging van de moderne krachtwerktui- gen met succes het hoofd zal kunnen bie den". Ook blijkt dan dat wind, hoewel gratis verlcregen, niet goedkoop is in het gebruik Een dezer dagen wordt geschreven over ge- gronde vermoedens dat een te maken kos- tenbegrooting voor het aanbrengen en ex- ploiteeren van hulpdrijfkracht in molens, dus met behoud van bestaande kosten van be- diening en onderhoud, ,„verre" beneden de onkosten van eene volledige electrische be maling zoude blijven. Het zal velen interesseeren, hoe, zander subsidie van buitenaf, het aanleggen, onder- houden en afschrijven van die hulpdrijfkracht, benevens de benoodigde stroom. bekostigd kan worden uit het reeds zoo Heine verschil in kosten tusschen de bestaande en mechani sche bemaling en dan te blijven „verre" be- nedlen de kosten eener electrische bemaling. Hierbij nog rekening te houden met den inhoud van bovengenoemd rapport, dat ont- raadt op 50 molens uitvindingen toe te pas- sen die nog slechts op het papier staan, uit werktuigkundig en bouwkundig opzicht hunne doelmatigheid nog niet hebben bewe zen, waar voorzichtigheid wordt aangera- den bij oude molens, die neiging tot verzak- king vertoonen en waarbij op een reeds be- kende tegenvaller wordt gewezen. Er be- staan „gegronde vermoedens", dat het Kon. Instituut van Ingenieurs binnen enkele we- ken, bij de beantwoording van hare prijs- vraag, evenmin tot een gunstige meening zal komen. UIT HOORN- Door de vereeniging „Hoom le klasse" is een request gezonden aan den Minster van Financien, met verzoek te willen bevorderen, dat ook de gemeente Hoom wordt gebracht onder de gemeenten lste klasse. UIT WEST-GRAFTDIJK. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de zangvereeniging „Graftdijk" een zeer mooie operette in studie heeft, ml. „De Lenteko- ningin", om over een week of drie op te voe- ren. Het is te hopen, dat het vele werk dat daaraan is, mag worden bekroond. Stadsnieuws. VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DiEREN, AFD. ALKMAAR. Bovengenoemde vereeniging had gister- middag in Cinema Americain een kinder- en familievoorstelling georganiseerd, waar eenige dierenfilms verto-ond werden. Ete heer D. de Clerq, die de films monde- ling toelichtte, deelde eerst een blijde bood- schap mee, n.l. dat een Jeugdbond voor Die- renbescherming hier ter stede staat opgericht te worden. Als men gedachteloos rondloopt ziet men weinig, maar als de aandacht er op gevestigd is ziet men veel van het leed dat den dieren aangedaan wordt. Wat is nu voor de jongeren heerlijker, dan de ouderen te helpen recht te zetten wat scheef staat. De le den van de Jeugdafdeelingen, die in sommige plaatsen heel veel in getal zijn, komen eens in de week of in de 2 weken samen, maken excursies naar ouiten, door de stad, in den stal en maken kennis met zooveel mogelijk dieren;.en kennis met ze maken staat gelijk met meer van ze te houden.. Het bondslied van de Jeugdvereeniging werd met mooie prettige stem door me* vrouw Rempt gezongen, terwijl de kinderen het refrein meezongen. Om tot den Bond toe te treden is alleen de belofte noodig om goed voor de dieren te zijn, terwijl de contributie 1 cent per week bedraagt. In het brandpunt van de aandacht staan het paard, de hand en de vogel. Ete eerste film was dan ook het leven en werken van de monniken uit het klooster op den St. Bern- hard en de 12 St. Bernhardshonden, die er met slecht weer op uit trekken om reizigers, die door sneeuwstormen zijn overvallen, op te sporen en hulp te verleenen. Zoo heeft jde beroemd geworden hond Barry 40 menseffen het leven gered, bij redding van het '41ste slachtoffer heeft hij zelf het leven moeten la ten. In het museum in Bern is hij opgezet, terwijl op het hondenkerkhof te Parijs een gedenkteeken voor hem is geplaatst, waarop hij is afgebeeld met een gered jongetje, als ruiter te paard, op zijn rug. Eteze redding heeft hij geheel alleen klaargespeeld, door onder het knaapje door een tunnel te graven en toen op te staan. Op de film zien wij hoe een Italiaan door een sneeuwstorm overvallen wordt en in- sneeuwt, alvorens hij het gastvrije klooster bereikte.^ Drie hond:n vinden hem, en het is aandoenlijk te zien, hoe de beesten hem trach- te warmen en wakker te houden, totdat de kloosterlingen, doer 2 der honden gehaald, zich over den ongelukkige ontfermd hebben. 't Is den monniken verboden paletten of sneeuwschoenen te dragen, waardoor het red- dingswerk vaak ten zeerste bemoeilijkt wordt. Dit v/as een buitengewoon mooie opname, waartoe het sneeuwberglandschap en de prachtige honden ten zeerste meewerkte. Dc tweede film was de tragedie van Cesar, gelanceerd door den Anli-trekhonden-bond. 't Is voor Nederland een echande, dat het streven van dien bond, 't trekken door hon den absoluut te verbieden, nog niet verwe- zenlijkt is. Waarom kan dat wel in Engeland, Belgie, Frankrijk en Zwitserland en waarom niet evengoed in Rotterdam als in Amsterdam? Misbruikt de honden toch niet, ze zijn door hun bduw niet geschikt om zwa- re lasten *te trekken In deze- film .zien we eerst de vroolijke Ce sar gewocn met een gezin meeleven zooals het belioort, maar door omstandigheden v/ordt hij verlaagd tot kettinghond en ver- volgens tot trekhond. Het ellendige leven van deze laatste categorie wordt hier ten duide- lijkste aangetoond. Bij de Vogelfilm, „Een drocm van een kind", merkte spr. vooral op, hocvrel p'ezier we van de vogels hebben, hoe zij het land- schap verlevendigenVan de 1200 verschil lende soorten zijn er in de laatste 50 jaren 300 soorten totaal uitgeroeid door de men schen, hetzij door nestjes u'thalen door kwa jongens, of om ze te eten of om de mooie veeren als versiersejen op de dam-eskleeding aan te brengen. Daar deze aardige vogelfilm hier ter stede al eens meer vertoond is en wij haar bij die gelegenheid bespraken, bepalen we er ons alleen maar bij dat ze met de grootste span ning door de kleinen gevolgd werd, terwijl mevrouw Rempt de versjes, die Clinge Doo- renbos cr bij ciichtte, voorlas. Na een opwekking om tot de Dierenbe- scherming toe te tredpn. bedankte de voor zitter, de heer Walraven, den heer de Clerq voor de sympathieke wijze wparop hij de films had toegelicht. Spr. gevoelde bewondc- ring voor den heer de Clerq, die de kinder- harten zoo goed weet te vinden,- en hoopte, dat de kinderen zich als lid van den Jeugd bond zullen opgeven. Dat de vereeniging, ook die der volwassenen, groeie en bloeie. Spr bedankte eveneens mevrouw Rempt, wie hij bloemen als dank aanbood. Het programma werd verder nog aange- vuld door cen komische 2-acter, getiteld: „Een familiedrama". Deze film, die de jeugd in verrukking bracht, was echter op een mid- dag van dierenbescherming minder op haar plaats, daar de hoofdi'rtist een gedresseer- de zeeleeuw was. Men weet, dat de dierenbe scherming absoluut tegen dierendressuur is en er zeifs een Jack-London-verbond opge richt is, welks eenige streven het is: Dieren dressuur te verbieden. Voor aanwezige leden van het Jack-Lon don-verbond was deze film, als slot van de werkelijk fijne films op het gebied der dieren bescherming, dan ook een minder aangenaihe verrassing en zij was te minder op haar plaats waar zij bij de jeugd blijkbaar alle juist gevestigde indrukken op minder ge- wenschte wijze verstoorde en overheerschte'. Blijkbaar heeft het bestuur in dezen te veel op de directie van het Theater gesteund en verzuimd te controleeren of dij „komisch" nummer uit het avondprogramma op een middag als deze wel het meest geschikt mocht worden geoordeeld. Ingezonden stukken. (B uit en veranl woordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de ~edactie er mede instemt.) DIERENMISHANDELING OP GROOTE SCHAAL. Geachte Heer Redacteur. Beleefd verzoek ik UEd eenige ruimte te willen afstaan, waarvoor ik bij voorbaat mijn dank zeg. Ik kan als belanghebbende niet na laten aan het ingezonden stuk van den WEd. heer T. A. Koelman van 31 October nog iets bij te dragen. Ik juich het toe dat bovenstaande heer eens tusschen beide is gekomen, op de wijze waar op de paarden de laatste paar jaar worden gemarteld. Geen wonder dat de paardenliefhebberij in dezen omtrek geheel te niet gaat en de prij zen, vooral tegen den winter, steeds slechter worden. Ik vraag me zelf ook al eens af. wat moet een veehouder tegenwoordig 's winters met een paard doen, werk is er weinig voor en de weg is onbegaanbaar. Bedoelde weg is het achterste gedeelte van den Westdijk. Van het voorste gedeelte van- af de Boekelderweg tot aan den Omval zal ik zwijgen. Ik hoop dat't Polderbestuur van den Scher- mer ook eens zal inzien, dat het zoo niet kan blijven, immers elke landbouwer of veehouder heeft 1 of meer paarden noodig welke nooit gemist kunnen worden. Maar ik ben ook al eens naar de stad ge- gaandat ik mijn paard dat filnke sterke hoe- ven en zoolen heeft, onmogelijk op een draf kon houden. Het dier durfde over die ongeluk kige grove bazalt geen stap meer te geven Of het dus ook pijn veroorzaakt, het woord dierenmishandeling is dan ook wel met recht op zijn plaats. Mijn'hoop en verlangen is nu, dat er aan deze paardenmarteling niet lang- zaam maar spoedig een einde zal worden ge maakt, door gebruik te maken van een stoom- wals, zoodat wij boeren met onze paarden en de honderden fietsers welke hier voorheen ook langs gingen, maar dezen verloopen zomer ook noodgedwongen den overkant van 't ka- naal moesten kiezen, weer eens behoorlijk langs den Westdijk de stad Alkmaar kunnen bereiken. Akersloot, Nov. 1925. A. WIT Sz. Westdijk. Veehouder. Stedelijk Muziekcorps Alkmaar, 4 Nov. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zou ik nog even voor't laatst over dit onderwerp een plaats willen hebben in uw blad. Dat v. d. Tooren mij zou antwoorden had ik well verwacht, maar nu komt hij grooten- d'eels met dezelfde feiten naar voren die hij in zijn ingezonden stuk van 2 Nov. ook al naar voren gebracht heeft, en die ik 3 Nov. al voldoende beantwoord heb. Enkele aigu- menten die ik naar voren gebracht heb niet, dus daarin start hij mij toch in het gelijk. Hiertoe behoort vooral de populairiteit van het S. M. en de 7000.die toch veel te veel zijn voor 21 concerten. Hij is dan toch wel in een hed gemoedelijk corps geweest om maar zoo gezellig te gaan praten inplaats van te repeteeren, maar wat daar nu ge- beurd is moet Eiij niet tegenover de andere dilettantencorpsen uitspelen, want dat is daar lang niet zoo't geval. Want er zijn ge- noeg' dilettantencorpsen die heel wat nooger staan dan het S. M. en dat er bij net S. M. zoo'n verband in zit, nu dat is. te prijzen, maar dat houdt het zware boeten steisei er in. Maar het komt niet uit de men schen zelf, want verplichting heeft niet dat verband, als met liefhebberij het geval is. Hij schrijft ook nog over het muziekpeil omhoog brengen, en naar zijn meening zou een 2de of 3de afd. corps er niet ges-.hikt voor zijn. Maar we zijn toch ailemaal laag begonnen en a.s nu moeten ook die lagere corpsen zich in't publiek kunnen laten hoo- ren met behuip van de gemeente en het pu bliek. Want dat is juist hier de hoofdzaak, zij kunnen zich hier niet uiten, doordat een corps hier den heeien zomer beslag legt op den tuin met behuip van een zware subsidie en de andtren krijgen niets. Juist door con certen te geven naar buiten, krijgen die corpsen routine, en hebben zij een do-el, waar voor zij studeeren. Wat de „Ster der Toe- komst" van Maastricht betreft nu .aat het concours er dan buiten als men dan dat niet belaagrijk vindt, maar informeert maar eens in Maastricht naar de concerten die het daar geeft, dan zal men wel wat anders hooren. Wat de ireer Van den Tooren schrijft over dezelfde programma's, laat hij zelf maar eens de programma's van dezen zomer van het S. M door kijken. En over het concours in Alkmaar, het was toch wel opvallend dat juist een corps uit de afd Uitmuntendbeid bleef steken in het num mer van Lecture a vue en St. Caecilie en Excelsior een eersten en 2den prijs behaalden. Wat die opofferingen betreft, nu waarom houdt het S. M. dan toch zoo vast om die 21 concerten te geven. Het is toch juist de be- doeling van andere corpsen om het S. M. te verliohten. Dan heeft men niet zulke zware opofferingen, en het zal zeker het S. M. ten goede komen. Tot zoover mijn antwoord aan den i heer Van den Tooren. Maar nu over de zaak zelf, want al dat geschrijf over dit corps en over dat corps dat doet aan de zaak niets af, en zet de andere corpsen maar in een verkeerd dagiicht tegen over het S. M. Nu naar aanleiding van de ingekomen stukken en vooral dat van den heer Keppel om ook de zangvereenigingen te subsidieeren. Hier is ook nog een Symphonieorkest A. O. V. dat er dus ook voor in aammerking komt. Nu zou ik den Raad onderstaande in over- weging willen geven: Ontheffing van de zware subsidie aan het S. M., het corps een gelijke subsidie als de anderen, den directeur een schadeloosstelling of pensioen, want men kan dan niet meer een directeur van 2500 per jaar houden. Maar dat is ook niet noo dig want er zijn genoeg bekwame directeuren die het voor veel minder doen. Enfin dat weet men zelf ook wel, en als dan de voorstanders van het S. M. zich ailemaal de opoffering getroosten om donateur van het corps te worden, net als bij de andere corpsen het ge val is, kan het er best komen. En dan kom ik aan onderstaand program, qn dat zal zeer tot genoegen vaij het publiek zijn, daar ben. ik zeker van overtuigd, en dat is: i Het S. M. 3 concerten 250. Arb. muz. ver. St. Caecilia 3 concerten 250 Arb. muz. ver. Excelsior 3 concerten 250 Arb. muz. ver. Soli Deo Gloria 3 conc. 250 Muziekv. Ons Genoegen 3 concerten 250 Symphonie Orkest A.O.V. 3 concerten 250 Zangv. Orpheus 2 uitvoeringen 150 Zangv. Vereen. Zangers 2 uitvoeringen 150 Zangv. De Stem des Volks 2 uitv. 150 24 conc. 1950 De Zangvereenigingen iets minder omdat zij niet dat zware lnstrumentenonderhoud hebben, en'zij geven daarvoor ook 2 uitvoe ringen. i Dan krijgen wij daarvoor den geheelen zo mer een mooi afwisselend programma van verschillende corpsen en Zangvereenigingen, wat zeker zeer in den smaak zaj vallen van 't publiek, dat dan niet 21 weken achtereen naar een en hetzelfde corps behoeft te luiste- ren, onverschillig of dat het S. M. is of een ander want dat wordt op den duur vervelend en trekt absoluut geen publiek. Dat zal de Muziektuincommissie wel het best kunnen bewijzen, en de andere concerten kwamen van buiten, daar was de entree voor het gros van het publiek te duur voor. Dus zou de gemeente geven 24 verschillen de concerten voor een gezamenlijke subsidie van 1950. Dus dat zou een voordeelige oplossing voor de gemeente zijn 7000 of 1950 is nog al een verschil! en voordeelig ook voor den Muziektuin, want die zou heel wat meer publiek gaan trekken, juist door de afwisse- ling van concerten en vereenigingen. En hierbij sluit ik op deze plaats mijn dis cussies, onverschillig wat antwoord ik hierop krijg, en wacht met belangstelling de behan- deling van de begrooting in den Raad af, die toch in laatste ins-tantie moet beslissen. Ik geloof dat ik met deze oplossing de voi le sympathie van het publiek zal mee hebben en ik hoop ook dat deze oplossing zoo uit mocht vallen, dat dan de S M.-leden zich als mensch zullen gedragen' en dat het als Dilet- tantencorps met zijn subsidie en zijn aanham gers-donateurs zal blijven bestaan. Dan zal het als ou-dste corps wel weer populair wor den,- wat op het oogenblik zeker niet het ge val is. U, Mijnheer de Redacteur mijn welgemeen- den dank voor de nogal veel gevergde plaats- ruimte, teeken ik voor 't laatst over dit on derwerp I (J. F. KEESEN. Mijnheer de Redacteur. Zou ik Qok nog een plaatsje in uw veel ge- lezen blad mogen vragen, waarvoor bij voor baat mijn dank. Omtrent de subsidie S. M. heb ik verschil lende ingezonden stukken uit uw blad gele- zen. Als oud lid S. M. (plm. 15 jaren lang) heb ik steeds mede gewerkt om het orkest naar mijn vermogen zoowel direct als indirect te sterken. Na jaren lange studie ben ik gewor den wat ik thans n.l. Contrabassist van het Rott. Philharm Orkest te Rotterdam. Bij on- dervinding weet ik, dat een verjongingskuur voor S. M. geenzins op zijn plaats is. Mu- ziek voelen is individueel en kan onder goede leiding ontwikkeld worden. Wat oude leden na veel moeite en inspanning geleerd hebben is niet zoomaar direct bij de jonge leden terug te vinden. Naar hetgeen het S. M. reeds presteert is het gewenscht voort te bou- wen. Laat van Alkmaar de Victorie klinken. Laat de subsidie momenteelvoldoende zijn om de zwakke plaatsen in het orkest aan te .vullen door goede krachten of beroepsmusici zoo dit noodig is en teVens om de gewenschte muziek te koopen. Alkmaar wordt steeds grooter en zal wellicht als de Zuiderzee ge- dempt is een hoofdstad kunnen worden. Is het dan niet een groot volks- en stadsbelang; in- dien hij reeds het buitenvolk tot zich "trekt door. Alkmaar aantrekkelijk te maken? Is het dan geen voorrecht reeds een goed en alom bekend korps te bezitten? U ziet, het kweekt liefhebberij voor de muziek zoowel bij ver schillende partijen als vereenigingen, zie het aantal liefhebberij korpsen reeds. Moet nu het keurkorps den nek omgedraaid worden terwille van de liefhebberij "korpsen. welke echter juist nog zooveel van het S. M. moeten leeren? Wat zou men van hen kun nen verwachten zonder S. M.? Laten al de liefhebberij muzikanten zich opwerken en hun best doen met studeeren tot zij bekwaam genoeg zijn om ook in het S. M. geplaatst te kunnen worden. Muziek ma ken is geen kwestie van kleur of persoonlijk- heid doch van harmonie. Bedenk, dat dte Heer Maas gaarne met het S. M. vooruit wil en aan Alkmaars bur- gerij izoede en degelijke muziek wil brengen. Laat B. en W. zijn streven steunen door het S. M. gevraagde subsidie toe te kennen. Hoogachtend, D. N. TERHAAK. Contrabasses Rott. Phalhar®.Qpjaas4

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7