DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noi 263 Honderd zctch on twintfgste JAargang 1925. VRIJMG 6 NOVEMBER Dlt ntiturner besfaat nit 3 bladen. ATbonnementspvijs bij yooruitbetaling per 3 masmflon f2.—fr. per post f2.50. Bcwljsn. 5 ct. Adyertentlcpr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsrntmte. Bile Yen fmnco Me Bock- en Haiidelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adinlnistr. No. 3. Iiedactic No. 33. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Uit het Parlement TWEEDE KAMER. Den Haag, 5 November. In de vergadering van de Tweede Kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting aangevangen. Of ze lang zullen duren? Er is altijd gevaar in voorspellingen gelegen, maar we zouden ons wel aan de profetie willen wagen, dat de mo- gelijkheid niet is uitgesloten, dat de Kamer reeds aan het einde der volgende week ook aan het einde der algemeene beschouwingen zal zijn gekomen. Heden is men ten minste reeds een aardig einde in de goede richting vooruit gekomen. De vier sprekers hebben zich ten minste voor hun doen nogal beperkt en dat geeft een goed vooruitzicht. De heer Albarda, die als woordvoerder der S. D. A. P. de rij der sprekers opende, had binnen de twee uur het laatste woord in ersten 'termijn gezegd Nu is de heer Albarda een man van zaken. Naar oratorische succes- sen streeft hij niet en in tegenstelling met den vroegeren leider der sociaiistische Kamerfrac- tie, den heer Troelstra, zegt hij geen woord meer dan hij tevoren op papier heeft gezet. Dat geeft iets droogs, maar ook iets zakelijks aan zijn redevoeringen. Maar de Kamer 1 Lus ted gaame naar hem, misschien wel juist om die eenigszins negatieve eigenschappen. De heer Albarda heeft uitvoerig uiteengezet, dat het z. i. niet in den haak was, dat de coalitie zich het recht aanmatigde om een regeering te aanvaarden en dat het in het bijzonder onverantwoordelijk was, dat de heer Colijn als premier optrad. Het eerste lichtte hij toe door uiteen te zetten, dat de coalitie ®p alle linies bij de jongste verkiezingen achteruit was gegaan wat het aantal stemmen aangaat, waartegenover hij later de stijging van het aantal sociaiistische stemmen stelde. En dat de heer Colijn als premier optrad, was ge- heel buiten de bin. Immers in de verlde- zingsdagen was reeds ronduit verklaard, dat Colijn niet de baas zou worden en boven- dien is den kiezers de mcgelijkheid van een vooruitstrevend program voorgespiegeld. Bc-ide beloften zijn niet nagekomen, we.heb ben een conservaiief ministcrie van de ergste soort gekregen en de politick van dat mmis- terie is, spreker zetle dat uitvoerig uiteen, be- houdzuchtig in de hoogste mate. Ook voor haar houding tegenover de seciale behoeften geldt die critiek en om de Kamer daarover uitspraak te latcn doen ste'de hij een motie vcor, waarin de wenscheliikheid van medc- zeggenschap van de arbeiders in het bedrijf werd uitgesproken. Over de annnemmg van die motie zal spreker zich wel geen iilusies maken. In tegenstelling met den heer Albarda vond de heer Dresselhuijs, sprekende na- mens den Vrijheidsbcnd, dat de coalitie van haar standpunt groot gelijk had gehad om de regeering na de verkiezingen weer te aan- oaarden. Hij ging zelfs nog een stapje verder en vroeg, waarcm eigenlijk het kabinet-Rups was heengegaan. Dezclfde vraag had staats- raad Fabius ook gesteld en spreker wist er geen antwoord op, als dat hetwelk een Ja- vaansche jongen aan zijn heer had gegeven, toe nhij na jaren langen trouwen dienst ver- klaarde heen te willen gaan en. op de vraag, wat de reden daarvoor was, enkel kon ant- woroden: „Ik ben zoo moe van mijnheers gezicht". Na een uiteenzetting, dat de coalitie slechts daarom regeermacht heeft, omdat tegenover haar staat een onsamenhangend complex van ongelijkgezinden, en na de regeering in- lichtingen gevraagd te hebben omtrent ver- verschillende punten van concreet regeerings- beleid, heeft mr. Dresselhuijs een welspre- kenden lofzang op het beginsel van den Vrij heidsbcnd gehouden en er op gewezen, hoe het vrijzinnig beginsel der rechtshandhaving in de dagen dat de liberalen nog aan het be- wind waren, goede dingen aan het vaderland had geschonken. In het verder verloop zijner rede heeft de spreker nog aan de regeering de vraag ge steld, welke plannen zij koestert voor de cul- tureele opheffing van ons volk, nu de invloed van de kerk zich in dalende richting beweegt Hij vreest voor benepenheid, maar blijft ho- pen op een vrijzinnige opvatting in dezen. De heer ds. Lingbeek heeft een uitvoerige rede, gehouden, waarin hij zich als een heftig tegenstander van Rome deed kenneny wat trouwens geen verrassing was. Hij vermaan- de daarbij, dat zich toch alle groepen van de meest uiteenloopene kleur zouden vereenigen tegen de penetratie van Rome, opdat zich het protestantsche karakter van onze natie zou blijven handhaven. De spreker voor de vrijzinnig-democrati- sche Kamerfractie, mr. Marchant, heeft na- tuurlijk de poiltiek van de regeering in zake belastingen, salarissen enz. aan een niet vriendelijke critiek onderworpen. Maar een groot gedeelte van zijn rede was gewijd aan het incident tusschen hem en den minister van financien, waarbij hij den minister door de niet-handhaving van art. 40 van trouw- breuk had beschuldigd. De minister had dat als een persoonlijke aantijging opgenomen en geeischt, dat de spreker <£t woord zou terug- nemen. Dat had de heer Marchant geweigerd, waarna de minister verklaard had met dezen afgevaardigde niet meer in debat te kunnen treden. De heer Marchant kwam daar nu heden op terug en in plaats van nu rustig te verklaren dat hij er niets persoonlijks me- de bedoeld had, maar dat hij gaarne uitdruk- kelijk wilde verklaren dat het hem speet als hij den minister onwillekeurig had gegriefd, ging hij op de zaa-k door en hield zijn qualifi- catie vol. Daarmede heeft hij de zaak niet be- ter gemaakt, want bij in terruptie heeft de mi nister uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet van houding zou veranderen als de heer Marchant ook niet de zijne wijzigde. Dat kan nog haken en oogen geven in den loop van het debat! Morgen laat de Kamer de begrooting rusr ten, om zich aan enkele andere onderwerpen van minder beteekenis te wijden. Bnitenlanrt HET PROCES OVER DEN DOOD VAN PHILIPPE DAUDET. De zitting van Woensdag, waarin het wel een oogenblik zeer heftig is toegegaan, heeft weinig belangrijks opgeleverd. De eerste ge- tuige was de journalist Pierre Plessis, die vertelde, dat Herriot, ten tijde, dat deze mi nister-president was, hem eens heeft gezegd, dat de dood van den jongen Daudet „veel geleek op een accidenteelen moord." Een andere getuige kwam slechts „een in- druk" weergeven, n.l. dezen, dat Philippe Daudet geen zelfmoord heeft gepleegd maar het slachtoffer is geworden van een duistere machinatie, die opgehelderd moet worden. Het eenige belang van dit getuigenis is, dat het werd afgelegd door Leon Mirman, oud- prefect, thans lid van de Bekenkamer. Niets bijzonders leverde ook het getuigenis op van den directeur van het hotel te Havre, waar de verfrommelde brief van Philippe is gevonden in welken hij zijn ouders zijn voor- nemen aankondigde zelfmoord te plegen. Heel veel belangstelling trok natuurlijk de verschiining als getuige van Delange, den derden" hooggeplaatsten politie-ambtenaar. Hij vertelt op welke manier den 24sten No vember de omsingeling van Le Flaouter's winkel heeft plaats gehad. Tevens vertelt hij, dat van de tien politie-mannen, die daaraan deelgenomen hebben, slechts twee gewapend waren en dat hij dat pas later had vernomen. Delange wijst dah op de onwaarschijnlijkheid dat, indien de jonge anarchist bij die gele- genheid was doodgeschoten, elf menschen daaromtrent een absoluut stilzwijgen zouden hebben bewaard. Delange deelt dan mee, dat hij den 26sten November 1923 naar het La- riboisierehospitaal is gegaan, waar het lijk van Philippe was neergelegd, om aan den directeur te vragen of de jongeman, die in een taxi zelfmoord had gepleegd, ook nog iets gezegd voor hij stierf. Tot zoover was de zitting kalm verioopen. Maar wanneer de advokaat-generaal dan aan Daudet vraagt de beschuldigingen te herhalen, die hij zoo vaak tegen Delange heeft ingebracht, breekt er een onbeschrijfe- iijk kabaal los. Want Daudet begint met een 'stentorstem: Ik besehuldig den controleur- generaal Delange, dat hij den moord op mijn zoon tot zelfmoord heeft vermomd Ik be sehuldig den controleur-generaal Delange, dat hij in functie is gebleven om mij te be- letten bewijzen aan te voeren; iik besehuldig den controleur generaal Delange mijn zoon te hebben laten vermoorden! Het tumult, dat hierop losbreekt, is onbe- S'Chrijfelijk. E>e zaa! kiest voor en tegen par- tij. De zitting wordt gesclTorst. EEN SCHOONZOON VAN WIJLEN PRESIDENT EBERT VOOR HET GERECHT. Morgen zal zich dr. Wilhelm Janicke, at tache bij het Beiiijnsche departement van bui- tenlandsche zaken, een schoonzoon van wij- len rijkspresident Ebert, te Berlijn te verant- woorden hebben. Dr. Janicke heeft, naar men zich zal herinneren in een vreemdelingenboek op Capri een paar ongepaste opmerkingen ge schreven naai* aanleiding van de verkiezing van von Hindenburg tot rijkspresident. Dr. Janicke zal door justizrat Werthauer, een be- icend Berlijnsch advocaat, worden bijgestaan. EEN VERVOLGING VAN FASCISTEN IN ENGELAND. Soortgelijke maatregelen als tegen de com- munisten werden genomen, zijn in Engeland thans ook te verwachten tegen de fascisten en andere organisaties, die haar doel met ande re dan grondwettelijke middelen trachten te bereiken. De politie-autoriteiten, die van mea ning zijn, dat de methoden, die een aantal fascisten in Engeland in den laatsten tijd toe- pasten, een gevaar opleveren v^oor de orde, hebben den minister van binnenlandsche za ken machtiging gevraagd, om tegen deze on- ruststokers op te treden. EEN UITGESTELDE VLIEG- TOCHT. Commandant Casagrande, die Dinsdag van Genua zou vertrekken voor een vlieg- tocht naar Zuid Amerika, heeft zijn vertrek uitgesteld. Er wordt geen officieele reden h'iervoor gegeven. Het verluidt evenwel, dat Casa grande het tijdstip van vertrek geheim wil houden, omdat een Spaansche vlieger met een Fransch vliegtuig aan de Spaansche kust de komst van Casagrande zou afwach- ten om tegelijk met hem over den oceaan te vliegen en daarbij gebruik te maken van *de voor den Italiaanschen vlieger gemaakte or- ganisatie. Deze wil daarom zoowel het tijd stip van vertrek als zijn eerste landingsplaats geheim houden. EEN.INTERNATIONALE BE- TOOGING. Bij de onderteekening te Londen op 1 December van het verdrag van Locarno zal minister Vandervelde daar met de voltallige Belgische delegatie aanwezig zijn. Bij die gelegenheid zal er een groote internationa!e° betooging voor den vrede worden gehouden, waaraan de koning van Engeland deelneemt KORTE BERICHTEN. Er zijn onderhandelngen gaande om 'n deel van de Witte Stad te Londen, die een twintig jaar geleden ter gelegenheid van de Fransch-Engelsche tentoonstelling is ge- bouwd, aan te kcopen als terrein voor een Engelsche filmstad. In den sneltrein KrakauCzenstro- chau is op den Poolschen generaal Szeptycki een revolveraanslag gepleegd; de generaal bleef echter ong'edeerd, terwijl de dader ont- kwam. Naar uit Moskou bericht wordt, wil de Turksche regeering een internationaal con- gres bijeenroepen van de Mohammedanen der geheele wereld. Alleen de Indische blij ven daarvan uitgesloten, daar de Turken de betrekkingen met Engeland niet willen ver- storen. Een Duitsche vlieger is gister in 2 uur 40 minuten van Amsterdam naar Berlijn gevlogen, wat de snelste tijd is het tot dusver in den geregelden dienst BerlijnAmsterdam bereikt. Oemens-d nieuws HIJ LIET IN LANG NIET VAN ZICH HOOREN. Men schrijft uit Eindhoven aan de Telg.: Hadden wij in langen tijd niets van den Spaanschen schatgraver gehoord, thans heeft deze weer eens getracht een slachtoffer in deze streek te maken. De vorige maand n.l. ontving een welgesteld ingezetene van Eersel een brief uit Barcelona, waarin werd mede- gedeeld, dat de schrijver, genaamd Don Ri- cardo Molina Molas, gewezen kononel van het Spaansche leger, vroeger van zijn nu overleden vrouw had vernomen, dat geadres- seerde een familielid van hem was. Hij deel- de verder mede, dat hij thans in de gevan- genis verbleef, zich ernstig ziek gevoelde en zich daarom tot zijn bloedverwant wendde om hem te verzoeken de bescherming op zich te willen nemen van zijne minderjarige doch- ter, die in een pensionnaat was. Vocfrts ver telde hij nog, een veriuogend man te zijn met een kapitaal van ongeveer 190.000, welk bedrag op een Nederlandsche bank stond en waarvan de depositobewijzen in een geheim vak waren opgeborgen in een koffer, welke bij zijn arrestate in beslag was genomen. Deze koffer zou tegen betaling van een bedrag van 800 door de autoriteiten wor den vrijgegeven. Deze som was het bedrag van de protestkosten, welke hij moest betalen. Het kapitaal moest aan zijn dochter ter hand gesteld worden, terwijl de belanghebbende voor zijn bemiddeling een vierde daarvan zou ontvangen. Eenige dagen na den eersten brief volgde een tweede, waarir de „kolonel" mededeelde stervende te zijn. Nog eenige dagen later kwam er 'n derde schrijven, ditmaal ondertee- kend door zekeren Mayo Solar Lara, die me dedeelde kapelaan te zijn en het overlijden van den „kolonel" meldde. De „geestelijke" drong aan op toezending van 800, waarna hij den koffer zou afhalen en het meisje naar Nederland brengen. Gelukkg was de geadresseerde, die dit on- verwachte fortuintje wel aanlokte, zoo slim om eens op informatie uit te gaan bij de au- torteiten, waar hij tot zijn spijt moest verne- men, dat het hier een oude oplichterstruc gold. Ter illustreering van de geslepenheid, waarmede de oplichter te werk gaat, kan nog worden medegedeeld, dat bij den laatsten brief een overlijdensacte en een ccurantenbe- richt, betrekking hebbende op het overlijden van den „kolonel," werden overgelegd. BEGRAVENIS PROF. DE A. J. DER KINDEREN. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. "Courant: Op de R. K. begraafplaats Buitenveldert heeft gister de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van Prof. dr. A. J. Der Kinderen, hoogleeraar-directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Vooraf waren in de parochiekerk van het Al- lerheiligst Hart (Vondelstraat) de plechtige uitvaartdiensten gehouden, waarbij prof, pa ter Hilarius Molkenboer, neef van den over- ledene, de gezongen mis van Requiem heeft opgedragen. Na afloop daarvan bewoog de lijkstoet zich naar het gebouw van de Academie aan de Stadhouderskade, waar de hoogleeraren, leer- lingen en oud-leerlingen stonden opgesteld Uit naam van deze drie groepen zijn hier kransen aan de baar gehecht. Toen de stoet zich in beweging stelde, gingen de hoogleer aren Prof. J. Brenner, Prof. W. A. E. van der Pluym Prof. J. H. Juries en Prof. R. Roland Hoist als slippendragers naast de rouwkoets, waarachter zich de andere hoog leeraren, leerlingen en oud-leerlingen aansio- ten. Zeer vefen, hebben aan den overleden kun- stenaar de laatste eer op den doodenakker bewezen. Pater Prof. H. Molkenboer heeft in het kerkje van Buitenveldert de absoute en daar- na op het kerkhof de beaardingsplechtigheid verricht, waarna Mr. De Graaf eenige woor- den van afscheid heeft gesproken Hij bracht uit naam van de familie dank voor de eer, aan de nagedachtenis van den doode bewe zen. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. In een zaak van F. H., 51 jaar, verlaten vrouw van B. T., die voor den kantonrechter had terecht gestaan, beklaagd van het onbe- voegd uitoefenen van de geneeskunde in April 1925, en deswege was veroordeeld tot 2 maal 1 week hechtenis, van welk vonnis beklaagde, zoowel als de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep waren gekomen, heeft het O. M. geeischt bevestiging van het vonnis. Beklaagde beweerde na een vonnis van den kantonrechter de wet niet meer te hebben over- treden. Ze had haar bordje van de deur geno men en haar klanten gezegd geen urine meer te onderzoeken. Ze had wel tegen een paar menschen, die haar kwamen raadplegen over pijn in de zij enz. verkocht de geneesmiddelen, die voor die kwalen werden gegeven. Ze had daarvoor in twee met name genoemde ge- vallen 4.50 en 5 gekregen. De president: Er zijn een paar vonnissen tegen u geweest. Beklaagde: Een straf van een maand heb ik ondergaan. Ze vertelde verder geen dokter meer te wil len spelen, maar huishoudster te worden. Als getuigen werden gehoord F. Boltje en B. v. d. Velde. De eerste had de vrouw in April geraad- pleegd. Hij had een fleschje urine meege- bracht, beklaagde had echter geweigerd die te onderzoeken, ze mocht de wet niet overtre- den. Getuige fiad zalf, kruiden en pillen ge kregen tegen betaling van 5. Getuige gaat tengevolge van deze behandeling hard vooruit. Beklaagde had homoepatische middelen verkocht, naar zij zeide. Een der rechters: Vond u 5 niet te veel voor die kruiden? Getuige: Neen, ik ben bij Bijsterveld ge weest en daar kreeg ik voor datzelfde geld nifet zooveel! Het O. M. meende, dat de kantonrechter op goede gronden beklaagde heeft veroordeeld, de vrouw moge niet onderzoeken, ze vraagt toch naar de kwalen en geeft verschillende middelen voor verschillende kwalen. Beklaagde zeide 3 soorten zalf, 1 soort kruiden en 25 soorten pillen in huis te hebben. Ze had liever boete, al is ze failliet, dan hech- tenisstraf en bezwoer heusch haar practijken te hebben opgegeven. DRONKEN AUTOBUSBESTUURDERS. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft de heer Van Noort gezegd, dat er toestanden heerschen bij den autobusdienst Katwijk IJmuiden, waartegen krachtig dient te wor- de nopgekomen. Meermalen komt het voor, dat de bestuurders in dronken toestand de autobussen besturen, wat tengevolge heeft dat er soms woest wordt gereden en de auto bussen slingerend over den weg gaan. Nog Zaterdag is daardoor in de gemeente iemand aangereden. Een passagier uit Noordwijk is onderw.eg maar uitgestapt, omdat hij zijn le- ven in de bus niet langer veilig achtte. De heer Oostveen bevestigde dit. Ook spr. is het belcend, dat er in de autobussen van deze ondememing schandelijke dingen gebeu- ren, vooral wanneer de pas met behoudeu teelt te IJmuiden binnengevallen visschers worden vervoerd. Er wordt dan in de auto bussen flink getracteerd en de chauffeurs worden daarbij niet verge ten. Spr. vond dat aan dit onverantwoordelijk gedoe een eind behoorde te komen. De burgemeester zegde een nauwgezet ond.erzoek toe. EX- KEIZER WILHELM. In de memorie van antwoord over hoofd- stuk III der staatsbegrooting 1926 deelt de minister van Buitenlandsche- zaken na de op- merking gemaakt te hebben, dat de in ver- band met het verblijf van den voormaligen Duitschen keizer in Nederland te nemen bij- zondere maatregelen niet tot den kring van 's ministers departement behooren, mede, dat zich tot dusver geen omstandigheden hebben voorgedaan, welke vrees zouden wettigen dat'de voormalige keizer van de in Neder land genoten gastvrijheid een ongeoorloofd gebruik zou willen maken. BORCULO De stormschade te Borculo is, zooals reeds is gemeld, geschat op 840.686. De schat- tingscommissie nam a!s grondbeginsel bij de schatting aan: de kosten van herbouw in den oorspronkelijken toestand, met aanwending van alle nog bruikbare oude materialen. Hier- uit volgt, dat de herbouw belangrijk meer zal kosien; die wordt begroot op ongeveer 1.500.000. De commissie heeft in het geheel 828 ta- xatierapporten ingediend. De schade aan on- roerende goederen werd geschat op 661.242, aan roerende goederen op 114.480, aan oogst, vee, enz op 21.803 aan bedrijfsscha- de op 17.661, aan boomen op 25.500. Men zal zich herinneren, dat de burge meester van Borculo de materieele schade in zijn gemeente aanvankelijk heeft geschat op drie millioen, volgens een bericht uit Deven- ter zelfs op vier miliioen gulden. NEDERLAND EN CHINA. Naar Reuter uit Peking meldt, heeft de Nederlandsche regeering aan de Chineesche regeering voorgesteld, in verband met ide overstroomingsramp der Gele Rivier, welke onlangs heeft plaats gevonden, voortaan af te zien van het gehetle aandeel, dat Neder land nog te vorderen heeft van de schade- loosstelling naar aanleiding van den Bok sersopstand. Het geheele bedrag zou dan worden bestemd voor een wetenschappelijke inspectie en de ontwerping van een bepaald plan voor de regularisatie van den geheelen loop der rivier. China heeft er in toegestemd, dat Neder land tot dat doel een van de bekwaamste in- genieurs zal aanwijzen. NOODLAN'DING. Het K.L.M-vliegtuig H-NABI, bestuurd door de vlieger Scholte, heeft gisteren bij bet vertrek uit Hamburg, met bestemming naar Amsterdam, averij opgeloopen, waardoor de vlieger gedwongen werd weer op het vlieg- veld te landen. Hier bij werd het toestel nog verder beschadigd. De bestuurder en de pas- sagiers hebben niet het geringsfe letsel ge kregen. NEDERLAND EN HET VERDRAG MET BELGIe. De Belgische minister van buitenland sche zaken heeft aan de pers te Brussel een mededeeling doen geworden, volgegns welke de Nederlandsche regeering aan de Belgische had doen weten, „dat er in zekere Nederland sche kringen kritiek was geoefend op enkeie bepalingen van het verdrag, die men te eng uiflegde en dat een dezer dagen een hoogge- plaatst Nederlandsch ambtenaar reeds te Brussel was geweest om de punten van mis- verstand te verduidelijken en de bezorgdhe- den te kalmeeren door eene gemeenschappe- lijke verklaring". Wij willen, zegt de N. R. Crt. natuurlijk op deze mededeeling niets afdingen, maar het lijkt ons toch wel gewenscht er de aan- dacht op te vestigen, dat ook deze mededee ling weer eenige „punten van misverstand" kan bevatten, die mogen worden verduide- lijkt. 1. De critiek, die op het verdrag is ge oefend, betreft niet „enkele bepalingen", doch de geheele strekking van het verdrag, dat hier te lande zeer eenzijdig en voor Nederland in hooge mate nadeelig geacht wordt. Door „verduidelijking" van enkele bepalingen zal daarom, vreezen wij, geen enkele „bezorgd- heid" worden „gekalmeerd". De bepalingen van het verdrag zijn helaas overduiaelijk, en wat noodig geacht wor<Jj; door degenen, die hier critiek uitoefenden, zal bezwaarlijk be reikt kunnen worden door een „gemeenschap- pelijke verklaring". Om het verdrag te doen worden, wat men er van hoopt: eene basis voor eene toekomstige vriendschappelijke sa- menwerking van de beide landen, zou het verdrag zelf opnieuw op de helling moeten worden geplaatst en in zijn geheel aan in- grijpende herziening behooren te worden on derworpen. 2. De critiek is niet geoefend „in zekere kringen". De bedenkingen tegen het tractaat worden vrijwel algemeen gedeeld. Men zou wellicht de positie het best weergeven, zoo men neerschreef, dat de juistheid van de cri tiek slechts „in zekere kringen" niet wordt er- kend. 3. De critiek spruit niet voort uit de wiize van „uitlegging van sommige bepalingen", niet hieruit dat men zich de strekking van enkele artikelen van het tractaat te „eng" of te ruim denkt, doch is ingegeven door een groot aantal maar al te duidelijke en voor tweeerlei uitleg niet vatbare tcezeggingen, die in het tractaat zijn vervat, en waarbij de Belgische politieke, oeconomische en water- staatkundige belangen worden gekoesterd, zonder dat zelfs eraan schijnt te zijn gedacht, dat Nederland ook zulke belangen had. De critiek geldt dan ook zoowel hetgeen positief in het tractaat is opgesteld, als hetgeen daarin wordt gemist. -4. Hieruit blijkt, dat hetgeen men, wij dur- ven wel zeggen, algemeen, zoodra men zich buiten politieken kring begeeft, tegen het trac taat heeft, niet zijn „punten van misverstand", die door eene simpele „verduidelijking" of „gemeenschappelijke verklaring" uit den weg kunnen worden geholoen, doch het tractaat zelf geldt in zijn geheel, „enkele bepalingen" slechts uitgezonderd. EEN VOORTVLUCHTIG BANKIER AANGEHOUDEN. De recherche heeft te Rotterdam aangehou- den den bankier T. P. de H., sedert 25 Octo ber voortvluchtig. Hij wordt verdacht van bedrog te Tiibbingen in Wurtemburg ge pleegd. De bankier is voorloopig naar het huis van bewaring overgebrach*, in afwach- ting dat zijn uitlevering zal worden aange- viaagd. VOORLOOPIG LUCHTVAART- VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN POLEN. Gisteren heeft op het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een voorloopig luchtvaart verdrag tusschen Nederland en Polen. VIJF BEGROOTINGEN IN VIJF MINUTEN. De gemeenteraad van Monnikendam kreeg in zijn laatstgehouden vergadeidng te behan- delen de gemeente-begrooting, de begroo- tingen van het Armbcstuur, het electriciteits- bedrijf, het gasbedrijf en van den vischafslag. Deze vijf begrootingen werden zonder be- spreking goedgekeurd. Het duurde precies vijf minuten. NIJPEND WATERGEBREK. I- Het watergebrek in Solo, Wonogiri en Bo- iolah is nijpend. De paddh-aanplant is yrij- wel mislukt ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1