meesten nadruk te verzoeken het bestrooien der buitenwegen met groven hardslag te sta- ken en door grint te vervangen of indien hardslag meet worden gebezigd, deze be- hoorlijk in te walsen; zooals thans de wegen onderhouden worden, is het voor de^ dieren die langs deze wegen worden geleid, een duldelooze marteling en is het onbegrijpe- lijk dat de lieden, wier paarden hiervan ern- sti gnaedel onder vinden, niet reeds vroeger daarover hebben geklaagd. Indien een -regeling is te freffen, waar- door de geit en de kooi worden gespaard, dan zal bovengenoemd bestuur daarvan gaarne kennis nemen. Wij danken intusschen de heereri Koelman en Reuvers voor de wijze.waarop zii voor de belangen van dedieren zijn opgetreden. Juist blijkt uit het ingezonden stuk van den heer A. Wit Sz., Westdijk, in de courant van liedenavond, dat meerdere betrokkeiien met hunnc zeer gemptive rde klachten komen. Waar toch de paarden met hunne bcslagen hoeven reeds zooveel last en pijn ondervin den, wat moeten dan niet de trekhonden lij- den door de scherpe steenen waarover zij vooral op de buitenwegen met groote snel- heid worden voortgejaagd. Het komt ons bestuur voor, dat door uwe courant vele zoo niet alle hierbij betrokken zijnde personen zullen worden bereikt. Alkmaar, 5 November 1925. HET BESTUUR V. D. B. Geachte Redactie, Hoewel ik gisteravond al afscheid van U had genomen kom ik nog 6ven terug. Het zal U cngewijfeld aangenaam zijn. want wij ziin goede vrienden ^worden. Bovendien, U eindigt Uw naschrift met een vraag en het zou onbeleefd zijn deze niet te beanwoorden. En zcoiets mag U van een „gedienstig jong- rnensch" toch niet verwachten. Hoewel het scheiden leecl doet, zal dit toch eenmaal moe ten geschieden en daarom thans mijn laatste wooi'd. Het allerlaatste is natuurlijk aan U Uw naschrift heeft mij gisteravond werke- lijk verheugd, want cpnieuw is gebleken hoe wij elkander van dienst zijn geweest. De kern van de zaak laat U wel heel wijse- lijk onbesproken. maar het is toch 'n stuk je „met een slot dat pakt"! Ik gaf U n.l. een ongezcchte gelegenheid iets opmerkelijks mee te deelen, welnu, U mij eveneens! Want Uw opmerking is werkelijk alle aandacht waani Wat toch is het geval? U maak-t het „N H. D." er een verwijt van dat het niet aan haar lezers heeft meegedeeld dat een groep particulieren uit Limmen een subsidieverlee- ning, groot 140.per j'aar, voor het even- tueel te sticht-en ziekenhuis heeft tcegezegd en meent nu heel triomphanteliik mij hierdoor in den val te hebben gelokt. Maar wie is ge- vangen, U of ik? Laat or.s de kwestie eens seherp stellcn. Of het „N H. D." was met het feit dat U in op- winding brengt niet bekend (ach, acb, hoe naff. Red. Alkm. Crt.) en treft dus geen verwijt, of en laat ons dit zelfs eens aan- nemen het was er wel van op de hoogte en heeft opzettelijk nagelaten er melding van te malien. Ook in dit laatste fee val zou het volgens U toch volkomen eerlijk en correct hebben gehandeld en niets anders gedaan hebben dan Uw eigen tactiek vol gen, een tactiek die U door dik en dun verdedigt en volkomen on- partijdig vindt! 7,iet, M. dc R. er is voor U niet de minste reden cm te toornen. Dat U dit desondanks' ideh doet, is dus logisch onverklaarbaar. Vindt U ook niet? Met boogachfing, F. BEERENDS. Alkmaar, 7 XI. '25. (Het thans weer door inzender ondertee- kende stuk is niet onvermakelijk. Het N. Holl. Dagblad, dat zich op abnor male wijze voor elke raadsbeslissing in d: bujtengemeenten interesseert, tracht ae raads- leden in de dorpen die nog beslissen moeten te befnvloeden door allercluidelijkst te laten uitkomen hoeveel gemeentcn reeds een afwij zende houding hebben aangenomen. Het ziet geen kans deze ontmoedigingsge dachte voldoende te verspreiden en daarom moet de Alkmaarsche Courant helpen. Wij bedanken voor de aansporing en wor den als gevolg daarvan in allerlei giftige ar tikelen voor onvolledig en oneerlijk uitge- maakt. Hqt laat ons koud. Let wel, niet de Alkm. Crt. maakt zich druk over de berichtgeving van het N. Holl. Dag blad, maar wel omgekeerd is dit blad ten hoogste verbolgen over het feit dat wij het met onze berichtgeving niet voldoende in de hand werken. Er wordt ten slotte een jongmensch van den Raad van Aj'bcid gevonden, die bereid is zijn naam te leenen. Geen winkelier, die afhankelijk is, geen ge- meente-ambtenaar, die ongenoegen met zijn chef zou kunnen krijgen, maar een jong mensch van den Alkmaarschen Raad van Ar beid. Die wordt inzender en zal ons het werk wel eens even uit handen nemen. Hij verklaart zich hoogst verbaasd, dat wij het N. Holl. Dagblad er bij halen, maar hij doet zelf niets anders dan een lofzang op dit blad zingen en deelt dan mede hoe eerlijk en rechtschapen, hoe waarheidlievend en voile- dig het wel in zijn ziekenbuisberichten is. Hij geeft ons gelegenheid op ongezochte wijze twee bijzonderheden te vermelden. le. Dat censor van het N. Hoi. Dagblad de rector van het St. Elisabeth gesticht is, wat verklaart welke waarde er aan alle mo- gelijke door het N. Holl. Dagblad bijeenge- zochte financieele bezwaren tegen den bouw van het neutrale ziekenhuis is te achten. 2e. Dat het zoo eerlijke en volledige blad geen melding maakt van het gebeurde te I.Immen, opzettelijk dus verzwijgt wat niet in T zijn kraani te pas komt. Of wij dat erg vinden of niet erg vinden? Het laat ons koud, maar het is opmerkelijk genoeg het te vermelden, het is grappig zelfs dat wie zoo hoog van den toren blgast nu op necies dezelfde „misdaad" betrapt wordt, die lij anderen ten onrechte meent te moe ten verwijten. Dat is het punt waar het om gaat en niets anders. En al de kromme sprongen die inzender in het door hem onderteekende stuk hierboven nog probeert te maken, alle verdraaiingen die"" hij nog aan de.zaak probeert te geven, veranderen daaraan niets meer. Wij zijn de onbekende machten die den heer "Beerends zoo'n treurig figuur lieten slaan van harte dankbaar dat zij ons een on gezochte gelegenheid hebben gegeven een oaar opmerkelijke en zeker wetenswaardige bijzonderheden ter algemeene kennis te kun nen brengen. Red. Alkm. Crt.) AFLOOP VAN VFRKOOPINGEN- Uitslag der verkooping te Schagen ten overstaan van notaris H. de Boer te Hoog- woud. Weiland aan de Korte Snevert te Schagen, groot 497.10 H.A., eigendoin van den heer P. Grootes te Aartswoud. Kooper de heer K. Zander te Schagen voor 13383. Kechtszaken DRAlSftfA-vANVALKErtBUR •-.LEV LEEUWARDEff De moord op den Overtoom Verder zijn er nog verschillende portretten van vrouwtn in de koffers van Buseh gevon den, wat er op wijst, dat het zeer wel moge- uijik is, dat Busch op den bewusten avond nog bij een van die vrouwen is geweest. Acht de rechtbank een nad-er onderzoek hiernaar niet gewenscht? De president: De rechtbank zal van al de ze zak-en nota nemen bij de beraadslagingen in raadkamer. Zijn pleidooi vervolgen-de, herhaalt pi- ver- volgens, dat er van den kan-t van beklaagde niets geheimzinnigs meer is. In het stelsel van den offcier van justitie echter is alles nog duiste-r en geheimzin-nig, ik, ald-us heb mijn betoog slechts op fei-ten gebouwd, bij den officier be'rust alles op veron-dersivllingen en psychologische beschouwingen. Wij we- ten zelfs nog altijd niet, aan wien wij de behandeling van deze zaak ter op-enba-re te- reclitziting te danken hebben, Wiie de schrij- ver van den an-onymen brief is geweest. En dit is toch van belang. We wet-en, dat de vij- andschap van Schopman, die den anonymen brief heeft ontvangen en er mede naar de po'itie' is gegaan, was van ouderen datum. Hij schrijft, da-t hij -dien bri-ef met groote ver: bazing heeft ontvangen, maar zelfs a-l-s hij voor 23 Oct. 1924r die f 1000 heeft uitge- loofd, was er voor hem niet de minste reden voor die verbazing. Op het kantoor van Schopman immers verzamelde-men met groo te graagte alles wat maar in het nadeel van M. kon zijn. Het is dan ook zeer -wel moge- lijk, dat Schopman den anonym-en brief heeft ontvangen van De K. die van M. wilde ont- vangfen niet alleen wat h-em toekwam, maar ook wat hem niet toekwam. Al dien tiid heeft beklaagde dan ook groote folteringen en angsten uitgestaan door het optreden van De K., die zek-ef bij -de beoordeeling van de straf- maat zullen moeten m-edetell-en. Wan-neer men nu niet met elkander kan rij-m-en het dooden van Busch door beklaag de in drift, en de omstandigheid, dat hij de meeste waarden van het lijk heeft weggeno- men, moet men alle o-mstanigheden in aan- merki-n-g nemen, en de verhoud-in-g, welke tusschen M. en Busc-h bestond, en hoe die ontstaan was. M. had kennis g-emaakt met Busch in een cafe, waar Busch ais op zooveel anderen op hem den indruk maakte van een jovialen, leuken Brabander. Daarna is er een be-paald vriendschappel ijke o-mgang ont staan. Dan komt M. in groote financieele moeilijkheden; Busch slaagt erin hem aan hypotheken te helpen, maar e-ischt daarvoor een bedrag aan provisie, veel en veel hooger dan men van een vriend zou verwachten. Van een hypotheek van 26,'GOO eiseht hij 5200 provisie, en dat terwijl M. in staat van fail- lissement is. Toch wil M., die door het ac cept geheel aan Busch overgeleverd is, het voile pond. Is bet dan verwonderlijk, dat M. tegen dezen man woede en haat in het hart dr-oeg? En is het van den anderen kant on- begrijp-elijk, -dat hij, overgeleverd als hij aa-n Busch was, zoete br-oodjes tegenover hem moest bakken? Op de geheime zitting is ge bleken, dat Busch naar aanleiding van een geval, dat bij zeer oppervlakkige ken-nisne- ming, volkomen ten onrechte, beklaagde's echtelijke trouw in verden-king zou .kunnen brengen. hierover in tegenwoordi-gheid van beklaagde en zijn vrouw geldieid heeft ge- maakt. Beklaagde heeft to-en in woede Busch met een stoel gedreigd en die sto-el voor diens vo-eten op den grond aan stukken gegooid. Het is daar bijna een handgemeen geworden en Busch is dc d-eur uitgezet. De volgende dag zien wij M. bij Busch excuses maken, hoewt-i- deze hc-t rondom sterk aa-ngedikt bekend maakte. Wijst dit er niet op dat M. geheel in den smaak van Busch was? En wat n-u te zeggen van de verkjaring van beklaagde's vrouw, dat Busch haar het- leven nooit moeilijk heeft gemaakt? Deze vrouw heeft tien jaa-r groote ellend-e dootgemaakt, zou het wonderlijk zijn, als zij aa-n amnesic is gaan lijden? In elk geval heeft zij toch op de zitting vcrk-laard oat het meermalen is voorgekomen, dat Busch haar dwong, hem het laatste huishoudgeld af te staan. Cc-ndud-eeren-d meent pleiter, dat het niet excusabel, maar m-ogelijk is, dat bij d-en be klaagde gedachten van medelijden afgewis- seld hebben met gedachten van haat, om al les wat hem was aangedaanwelke haat leid- de tot de berooving. De mogelijkheid' bestaat, al zal niet ieder ze aa-nvaarden; d-an hangt van ieders psychologisch inzicht af. Maar het gaa-t niet aan, te verlangen, dat beklaagde precies in -d-ez-e situatie zou hebben gedaan, wat men zelf, in deze situatie ve-rkeere-ndj ge daan zou hebben. Over de kwestie: diefstal of verduistering, wil plej-ter het hier niet eens hebben; in dit verban-d wil hij ze slechts aanroeren, o-mdat in geval van verduistering de v-erleiding om de waarden zich toe te eig-enen, veel groote-r zou zijn geworden. Hoe is nu deze, van aard niet s-lecht-e, zelfs goedig aangelegde man hier in de rechtzaal birmengebracht? Groot misbaar is over hem gemaakt, als over het gevaarliikste individu. dat men zich maar denken kan. In dit licht hebben hem gesteld, voor deze geruchten heb ben gezorgd Schopman en een knecht van beklaagde's schoonvader in- die Purrner, welke knecht zijn- ontsiag aan beklaagde weet. En wie het dossier niet kende, moest wel onder den indruk van al deze valsche geruchten ko men. Zijn betrekkeiijike armoede mag men toch niet als aanwijzing tegen hem gebrd- ken. En wanneer blijkt, dat beklaagde na de verdwijning van Busch spoediig weer slecht bij kas was, concludeert de officier daaruit, dat hij den buit heeft moeten deelen, wat zou wijzen op mcdep'lichtigheid. Is d'it nn niet een fantastische veronderstelli-ng? Daaren- tegen gevqelt men in de geheel-e wijze, waar op M. het noodlottig geval beschrijft de waarheid en geen fantasie. Voor het ontnemen van het geld aan het lijk kunnen twee verschillende of liever vol komen aan elkander tegenov-ergestelde u-it- leggingen bestaan. Zijn haat tegen Busch en de verleiding, waarin hij verk-eerde, kunnen hern er toe geleid hebben, en zijn medelijden met de nabestaanden kan hem er toe hebben gebracht. Waarom moet men bij de keuze tuschen deze twee psychologische veronder- stellingen juist die kiezen, welke in beklaag de's nadeel is? En mag de rechter hier een keuze doen? Veel waarde heeft de o-ffieier geh-echt aa-n het feit, dat beklaagde gefaald heeft in het aanwijzen van den jongen, die hem geholpen heeft, de kist uit den kelder in de garage te •dragen. Dit zegt toch heel w-eimig, in v-er- band met het tien jaar gel-edien zijn vpn het feit. Bij het opgraven en verder b-ehandelen van de kist met inhoud is niet die omzichtigheid betracht, welke noodig was om te voorkornen, dat eenig spoor van de doodisoo-rzaak, dat de kist en de ove-rblij-fselen nog had-den- kunnen bevatten, zoek zou raken. De verklaringen, afgelegd door den politiedeskundigen Van Lcdden Hulsebos, laten op meer punten mo gelijkheid van twijfel. Volgens hem moest het lijk- met geweld in de kist zijn geperst. Onmiddellij'k na hem kwa-men eenige medici verklaren, dat het lijk h-eel gemakkelijk in de kist kan zijn gebracht, omdat Idj'kverstijving pas na eenige uren intree-dt. Pleiter komt dan tot het bekende ielejoon- gesprek, hetwelk M. gehad heeft, toen Busch pas dood was. M. werd toen opgebeld door iemand, die volgens bet poliherapport van M.'s eerste verhoor in 1915 gezegd zou hebben: is Claassen daar? Later verklaart M., dat hem gevraafed is: Is Busch daar? En houdt hij ook vol, dat altijd verklaard te heb ben. Het is toch zeer wel mogelijk, dat de- geen, de van dat eerste verhoor proces- verbaal heeft opgemaakt, de namen ver- ward. heeft. Daarvan komen meer voorbeel- den voor, ook in officieele stukken. Pleiter kan zelfs in het proces verbaal, het,welk de griffier, wien hij overigens. voor zijn voor- treffelijk werk alle hulde brengt, een voor- beeld van eep dergelijke vergissing aan wijzen. Daarom zal men dezen man moeten be oordeelen langs de groote lijn en niet op allerlei kleinigheden, die tien jaar geleden al dan niet zijn voorgevallen. Als wij hem be- oordeelen langs de groote lijn, moeten we ons afvragen, of dezen beklaagde inderdaad is, zooals de officier hem voorstelt, een peu- terige stumperd in het ontkennen. In zijn be- kentenis blijft hij steeds consequent, ook wat betreft het zichzelf bezwaren. Pleiter ontkent, dat hij het geweest is, die in deze zaak geheimzinnigheid heeft gebracht Met nadruk zegt hij dit ten aanzien van de verhouding tusschen den getuige Sagers en Busch. Sagers immers verklaarde, dat Eusch, opschepperig als hij steeds was, hem een portefeuille toonde. Blijkbaar geloofde Sa gers niet aan de belofte van betaling. Hij is ook niet gekomen aan de bank. In de papie- ren van Sagers was ook, naar pleiter meent, een door Sagers- aan Busch gerichte maan- brief aanwezig; wederom omstandigheden, waaruit valt af te leiden, dat Busch instede van t-e bulken van het geld, slecht bij kas was. De president onderbreekt hier den verde diger met de vraag, hoe lang deze meent, dat zijn pleidooi nog kan duren. De verdediger kan hierop geen antwoord geven. Wel meent hij dat bij de verhooren veel dingen zoo sterk ten gunste van den be klaagde zijn komen vast te staan, dat het niet meer noodig zal zijn, ze hij pleidooi te releveeren. Uit de verklaring van getuige Kramer, dat hij zich niet kan herr.n :rco, of hij in 1915 M. geholpen heeft met het sjouwen van een kist uit cle'n kelder in de garage, mag niet aflei- den, dat hij het niet gedaan heeft. Deze ge tuige herinnerde zich wel dergelijke kisten en de lorrie; die wijst veeleer op de mogelijk heid, dat hij bij dit karweitje wel geholpen heeft. Daar is gepauzeerd. Na de uaze behandelt m-r. Levy de rol, door K. in deze zaak gespeeld. Eers-t is daar het graven van den kuil. Te dien aa-nzi-en moet e-ers-t een vergissing wor d-en he-rsteld. Er zijn crie1 verschill-ende kuilen gegrav-en. Er is een kuil geweest met een kist erin, die n-iets te maken had met het drama. Dan Insmit de kriti-eke kuil met de krite'ke kist, de kuil- gegraven o-p Zaterdagmorgen na den dood van Busch. Nog een is er gegraven in November 1915, toen de plaats waar M. de kist had begraven mcest worden o-pengegra- .ven, omdat de nieuwe hu-urder hier een water leiding wilde hebben. Er is v-erwarring tus schen" dat laatste graven, en het graven van een kuil waarin het lijk van Busch is begra ven. Bij het graven van -d-en laatsten kuil heeft de K. medegewerkt; toen heeft, beklaag de M. het muurtje gemets-eld, en in die da- gen was het ook dat hij een verbonden hand had. Ook de getuige Sta-p heeft hier ver klaard over het graafwe-rk in d-en n-acht van November 1915/denzelfden waarin M. de eerste laag voor het steenen muurtje heeft gelegd. Als dit alles vaststaat en de werk- lieden hebben dadelijk begrepen dat het lijk van Busch onder clen grond was gesto-pt, dan blijkt Meruit toch ook dat M. den foil aTleen 1 gegraven heeft, dus dat er, geen medeplich- tigen zijn geweest. En dat beteekent, dat M. plotseling, onverwachts heeft gezeten met een lijk in zijn huis, dat hij niet verwacht had. Volgens de opgave van beklaagde -heeft hij den dreigbrief dient hij zegt van de K. te hebben ontvangen geborgen in een geheim iaatje van zijn brand'kast, die later aan Schopman is overgegaan. Monnikenwerk hebben justitie en politic gedaan om dien brief te vinden, wat zij aan M. hebben gewe- ten. Maar dat M. niet onmiddellij'k gezegd heeft dat die brief zich in het geheime Iaatje bevond, ligt hieraan, -dat daarbij nog m-eer brieven lagen, -die voor anderen compromit- teerend waren. Toen hij later gezegd heef-t den brief in het geheime laadje te hebben ge borgen, is deze er niet -meer in gevonden, omdat de brandkast intusschen in andere handien, die van Schopman, was overgegaan. Deze is hier niet als getuige gehoord, om dat niemand diens Yerhalen over M. en zijn moorddadigheid wilde gelooven. PI. betoogt vervdlgens dat de K. niet heeft kunnen waarmaken, dat hij uit zijn verdien- sten de uitgaven heeft kunnen doen welke hij heeft gedaan. Hierin lig-t dte aanwijzing dat de Kort inderdaad M. gedurende acht jaren heeft a-fgeperst, en daaruit volgt dat de K. niet mecTeplichtige is geweest. PI. kom-t thans to.t de vraag: hoe is Busch gestorven? In de zaak van den moord op den korporaal Vos bij Ede heeft de rechter in hoogste instantie den tnoord bewezen geach-t op grond hiervan, dat de vardachte zegt, het lijk met gebonden handen en voeten gezien te hebben, en gevonden is in het bezit van de voorwerpen die aan het slachtof-fer toebe- hoorden. Op dezelfde gronden berust de ver- volging tegen den beklaagden in de zaak M. Maar er is een groot verschil. In de zaak van den moord op den- korporaall Vos, heeft de verdachte niet het minste detail over de wijze waarop het slachtoffer den- dood heeft gevonden, terwijl in deze zaak de beklaagde het doet op een wijze die volgens alle genees- kundigen aannemelijk is. De officier zegt: beklaagde heeft den man gedood op de wijze waarop hij zelf zegt het gedaan te hbben; of alls dit niet bewe?en wordt moet hij het gedaan hebben met ge weld, al weet ik neit precies hoe. Maar op het geraa-mte van Busch is geen enkeli teeken van geweld gevonden. PI .betoogt dan breedvoeri-g dat Busch geen gezond man is geweest en dat er ver schill-ende omstandigheden zijn die wijzen op de waarschijnlijkh-eid of mogelijkheid dat Busch gestorven is door een.bloeduitstorting in de hersenen, of als gevolg van een hart- lijden; op de tnogblijk-h-eid1 dat we hier een geval van inihibi-tiedood hebben, wil pi', zich niet eens beroepen. PI. verzet er zich dan ten sterkste tegen, dat iets gebleken zou zijn- van een in het al- gemeen misdadigen aanl-eg van beklaagde. Itj dezen man ligt in elk geval een goede ondergrond; hij bezit een gevoelig geweten. Het psychologisch rapport van prof. Bou- man acht pi. op meer dan een punt klink- klare nonsens en hij noodigt dezen deskun- dige uit om 90 pCt. van dit geschrijf terug te nemen; om waar te maken dat hij als za- kenman onbehoorlijke dingen deed. Men heeft tegen beklaagde aangevoerd dat hij, als Busch werkelijk onder zijn handen doodgebleven is, onverantwoordelijk heeft gehandeld door door te gaan met schudden ook toen Busch slap en vaalgeel werd. Maar men moet bedenken dat het verhaal hetwelk beklaagde geeft van het noodlottige voor- val is als een vertraagde film. Het gebeurde allemaal in enkele seconden; als volgens de wet der traagheid zet iemand die in een toe- stand van groote drift verkeert nog eenigen tijd onwillekeurig een beweging waarmede hij bezig is voort, zelfs al is dit niet zijn be- doeling. Velen meenen een bewustelooze juist te moeten schudden om hem bij te brengen. Trouwens, terwijl bekl. Busch schudde, heeft hij toch niet geweten dat deze al dood of bewusteloos was. Spr. verontschuldigde verder dat M. na den doo^ van B. niets heeft 'oegestopt aan diens weduwe. Daarmede, op walfo wijze hij het ook gedaan had, zou hij zichzelf hebben aangegeven. Onmiddellijk een dokter roepen bij den bewusteloozen of reeds over! eden Busch had hetzelfde resultaat ge.had. Neemt men intusschen tegen M. voorbedachten rade aan, dan hebben we er niets mede te maken wat daarna gebeurd is. P.l breekt hier zijn pleidooi af; de zitting wordt vanochtend om half elf voorlgezet. Provinciaa! nieuws UIT NOORD-SCHARWOUDE. Donderdagavond werd vanwege de Vrijz. Christelijke Jongeren Bond een bijeenkomst in de N. H. kerk gehouden, waar ds. Bever- sluis van Grosthuizen sprak over „Het Chris tendom. Spr. ging uit van het principe dat God lief- de is, door welke liefde wij alien gedragen worden. Of Jezus bestaan heeft achtte spr. niet van beteekenis, daar dit buiten alle geloof staat. De vraag is wat of Jezus voor ons eigen persoonlijk leven is, en wat hij tot ons te zeg gen heeft. De bijeenkomst werd afgewisseld door zang, waarbij de heer C. Brinkman met or- gelspel begeleidde. Ten slotte volgde nog eenige gedachten- wisseling. UIT SCHAGEN. De heer J. N. van Twuyver Az. van Scha gen is benoemd tot deurwaarder aan de Ar- rondissements-Rechtbank te Alkmaar. Sport VOETBAL. De tweedeklaswedstrijd Alcmaria-Zand- voort zal morgen stelllig heel wat bezoekers trekken want in de eerste plaats begint Alc maria haar j-uisten voi-m te pakken te krij gen en dan heef t zij nog een 31 nederlaag uit Zandvoort te wreken. Dat was de ope- ningswedstrijd van het seizoen. Van Zand voort winnen is echtei' tot op heden steeds een te zware opgave voor Alcmaria geweest. Laat nu morgen eens met de traditie gebro- ken worden. Het elital is er go-ed genoeg voor. In Amsterdam speelt Alcmaria II tegen Ajax III. Voor cfe te klas N. H. V7. B. weer een piaatsclijke out-moding n.l Alcmaria III te-: gen Rood Wit I, een Wedsirijd die spann-end zal worden en reeds om twaalf uur begint. V. A. F. C. en Alkmaar spelen uitwedstrij-. den tegen Q. S. C. II en Mcervogels. Andere belangrijke wedstrijden voor mor gen zijn: V. O. C.—Bl. Wit; D. F. C.— S-parta; StormvogelsGooi; LfnitasH. E. C.; R. C. H.-H. V. V. i West-FrisiaBloemendaal: K. F. C. D. W S; D E. C.—Sehoteo; W. F. C.— Hollandia. Purmersieiju-H. R. C.; HolderE. V C. SpartaanEdo; H. B. S.A. S. C.; HaarlemFeijenoord; ExcelsiorAjax: U V. V.—Z. F. C. JO Nabeschouwing HoU.—Denemarken. i In de „Sportkronick" wij-dt de heer C. A. W. Hirsohman een interessante beschouwing aan den wedstrijd N-ederlandi^Denemarken. Hi} ti'ekt tenslotte naar aanleiding van dien kamp eenige alge-m-eene concl-usies. De heer' Hiirsohmain begint met feiren te noemen. 1. HollandDijitschland. De Duitsche plo-eg speelt beter voetbal in het veflti. Hol land wmt met 21. 2. HollandBelgie. De quaiiteit van het Holland-sche en Belgisehe s-pe-i in het veld ontloopt elkaar niet veeil. Belgie vertoeft blijkens de grafieken over het apelverloop meer op de Holila-ndsche helft dan- de Hol landers op't Belgisehe terreio. Holland .wint toch, zelfs met niet minder dan 5—0. 3. HollandDenemarken. In de eerste helft beheerscht Denemarken. vrijwel het spel geheel. Holland leidt met 10. In de tweede helft gaat het wat gelijiker op. Hol land w-int ten slotte met 4—2. i <1 4. Wanneer men de wedstrijdverslagen in de kran-ten volgt, dan kan men vrijwel weke- lijiks in tal van overzichten lezen, dat de uitslag de krachtsverho-uding in hot yeld niet juist weergaf. Moet men nu uit de eerste drie voorbeelden af leiden, dat Holland op buitengewane wajze door het geluik begunstigd wordt of is het niet logischer ook in verband met punt 4": de conclusde te trekken, dat de steHling, vol gens welke de uitslag van een- wedstrijd de uitdrukking behoort te zjj-n van de spedster4:-, ifce iri het veld, tegen den grond iligt. Het kan geen kwaad, zegt de heer Hirsch-' man en het moment lij'kt er zefl'fs gunstigj voor om eens zeer duidelijk dit verschil' imf waarde tusschen „veldvoetbal" en „doelvoet- bal" naar voren te brengen. Misschien kan zelfs, teneinde deze gedachte gemakkelijker' in-gang te doen vinden, een weinigje overdrijr ving niet schaden. Indien aan dien stroom slechts ten grond- slag iligt de wensch om de waarheid te zien zooals zij werkelijk is, behoeft men niet be- vreesd te zijn, dat het behalen van overwin- ningen door beter „doelvoetbal" tot zelfver- heffing of zelfgenoegzaa-mheid aanleiding geeft. Indien m-cn de vraag stelt: is het een soliide methods om overwinni-ngen te trachten te forceeren alleen door goede doelschutters, dan spreekt het vanzelf, dat het antwoord beslist ontkennend moet luiden. Want wan neer straks het doelpuntena-pparaat mocht ha-peren, de verdediging onder den druk be- zwijkt en de ploeg ontonoedigd wordt, dan is een stevige nederlaag niet moeilijk te voor- speli-en. De taak, die voor ons ligt, is dus zeer dui delijk. Eenerzijds het onderhouden en o-nt- wikkel-en van onze „goalgetters"-talenten, anderzijds het trachten te verbeteren van ons spel in het veld, in de eerste plaats door beter positiespel. Gemakkelijk zal dit laatste oiet gaan. Voor de Olympische Spelen is Townley een paa-r maanaen bezig geweest dit aan onze spelers bij te brengen, bij de O. S. zelf waren de re- sultaten niet of nauwelijks merkbaar, en bij volgende pogingen zal het vermoedelijk pre cies zoo 1-oopen. Dergelijke vera-nderingen in speehvijze leert men niet direct aan, gedu rende een wedstrijd is er eigenlijk geen tijd tot denken en meermalen ziet men spelers, met de beste voornemens bezield om gegeven wenken in practijk te brengen, na eenigen tijd1 tot hun oorspronkelijke speelwijze terug- keeren. J Het is daarom duidelijk, dat wij te dtezen opzidife alleen heii te verwachten hebben van onze vereenigingen en meer sipeciaal van onze joog-e spelers, die nog tijdig in de goede richting kunnen geleid worden. Lukt dit aan onze vereenigingen niet, zien zij het belang er niet van in of zijn onze spelers er toe te krijgen, dan is slechts een hard middel dat helpt; een serie nederlagen, die de massa wakker schudt. -*! Voorshands dienen wij dus de overwinniii-! gen behaalid door middel van onze doelschut- terscapaciteiten, slechts te beschouwen als een aanmoediging om verder voort te gaan o-p den weg van spelpeilverheffing. Ten aan zien van dit laatste hebben wij geen redlen om on+evreden te zijn, indien wij- een blifc achter- waarts slaan en als beginpunt van vergelij- king nemen den toestand vlak na de oorlog. De g-eest is thans flinker dan toen ook al door geleiddijke afstooting van alien, die in dit opzicht te kort schoten. Het aantal! spelers van international-e klasse is grooter, het aantal jongeren, dat mettertijd hun plaat- sen zal moeten innemen, is bevredigend en het gereed maken- van -die spelers voor dat doel geschied-t meer systematisch. V Ten slotte is door verschillende overwin- ningen of zeer eervolle nederlagen tegen sterke tegenstanders het zelfvertirouwen weergekeerd, wat niet de minst belangrijke factor is. Uit dit oogpun-t zijn onze zig. ge- flatteerde overwiuuingen, hoe men er overi gens over denken moge,' van grooten, mo- r-eelen invloed geweest. Toch moeten wij desainiettemin niet schromen- deze waaiiheid onder het oog te willen zien, dat ons voetbal in het midd-enveld over het algemeen van mindere quaiiteit is dan van verschillende landen, die reeds door ons geklopt werden. I Zooeven gaven wij ails een der oorzaken van het overwicht van het Deensche spel voor de rust aan: betei' positiespel. De voornaam- ste oorzaak was inisschieu echter wel hum grootere snelheid van uitvoering. Na de rust, toen de Holland-sche ploeg in veel soeller tempo s-peelde, whs de Deeiische o verm acht in het veld verdwenen, terwijl toch overigens hun speelwijze dezelfde was gebleven. Het is van veel belang, oude lessen niet te vergeteu -en de grootste leering uit de Parij- sche Olympischte Spelen te trekken was well de buitengewone waarde van een groote snel heid van uitvoering r Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag75 ctfcLaxeer 60 ct. Staal- 90 ct. Rheumatiek- 75 ct. Kcelpijn- 60 ct. Hoest 60 Kiespijn 60 ct. Griep A- Influenza 75 ct. Nier Blaas 1 gld. Galsteen 1.50 Wormtabl. 80 ct. Bloedzuiverende 75 ct. Eetlustopwekkende 75 ct. Koorts 60 Verkoudheids 60 ct. Pijnstillende 75 ct. Elke verpakking voorzien van naam Mijnhardt Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten J

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 11