Het ligt niet aan he! weer! 1 1 1 Gij behoeft bij vochtig weer niet rheuma- tisch to zijn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder normaile om- sta-nd'igiheden stroomt door uw gestel rijk bloed, dat de weefsels he rste It en voedt. Dit bloed zuiver te houden is de taak der nieren. Te veel werk, zorgen en weereveranderin- gen verzwaren deze taak, en dan kunnen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere sehadelijke on- zuiverheden behoorlij'k uit bet bloed filtree- ren. Scherpgekante kxistalllen vormen zich in de spier en, gewrichten en weefsels der zenu- wen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen belcend als spit, iscfaias of rheumatiek, naar- mate de rug, beenen of andere deeton van het licbaam worden aangetast. Zoodra men urinestoornissen, rugpijn, wa ter zuchtige zwellingen of andere verechijnse- ilen van een nieraandoening opmerkt, gebrui- ke men Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hadden succes, zelfs in gevordferde gevallen van nierkwalen. Let op de verpaWdng in glazen flaeons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar- door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landSch goed1 te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. Ter oplossing voor deze week: Probleem 885 van A. Potaan. m V k Zwart: 8 schijven op 3, 9, 12, 13, 14, 19, 30 32. Wit: 8 schijven op 15, 23, 24, 28, 35, 37, 39, 44. De volgende week geven wij hiervan de jplossing. Stadsnieuws. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. (Vervolg). Bij de rondVraag informeerde de beer Snijders na de resultaten van het onderzoek over de machinale kaasbereiding. De secretaris decide mede, dat een com- missie was sam-engesteld. Twee fabrieken badden zich bereid verklaart de fabriek te bezichtigen. Het was niet voor November mogelijk gebleken. Bovendien had Dr. Schey, als lid van de commissie, nog geen datum kunnen vaststellen. De voorzitter deelde nog mede, dat bet be stuur voor het huldeblijk aan Dr. Schey 75 had bijgedragen. De heer Schreuder had met groot genoegen de bond op de receptie vertegenwoordigd. Spr. drong voorts aan tot gezamentlijke aankoop als zijnde ook een belang van d^j bond, te bevorderen. De heer Kaaij informeerde naar de deug- delijkheid van de nieuwe doorhaalders. Spr. bad gehooxd dat ze wel duur zijn, maar voildaan. De heer Schouten uit ilpendam deelde me de, dat de messen 165 kosten en een uitvin- ding zijn van den heer v. d. Goot uit Sloten in Friesland. Spr. had een week met de messen op proef gewerkt. De resultaten waren niet zoo bij- zonder gunstig. Men krijgt gauwer korter kaas dan met de"kleinder. Waarschijlijk had spr. het te krap geno- men. Met de messen was de wei echter wel dun- ner, zoodat in dat opzicht de messen gauw verdiend waren. De directeur concludeerde echter, dat de kleine kaz^n netter waren dan de messen- kazen. Spr. had echter 15 jaar met de kleine- re gewerkt en slechts een week met de mes sen, zoodat bij daarmede niet zoc vast was, de messenkazcn waren als het er op aan- kwam, degelijker en brachten de hoogste markt op. Op een vraag deelde de secretaris mede, dat het gewenscht was de kazer bij den bona te bestellen. De heer Kaaij concludeerde, dat er toch wel voordeelen aan de messen waren ver- bonden. De heer Schouten kon ze met overtuiging aan iedere fabriek aanbevelen. Men krijgt er door een gelijke verdeeling van de kaas. De heer Lakeman sprak er zijn verwonde- ring over uit, dat gister een uiteenloopende kaas een 3en prijs bekwam. De kaas was fijn, maar toen zij doorgesneden werd, was ze dicht. Spr. veronderstelde. dat de kaas van een bijzondere mtlk was gemaakt. Een der aanwezigen deelde mede, dat de betreffende kaasmaker niet veel meer werkt. De secretaris vroeg of het niet mogelijk was om de kaas weder te wasschen en te olieen. De voorzitter deelde mede ten stadhuize te Alkmaar een vergadering over deze zaak te hebben bijgewoond. De kaashandel van de Jons uit Hoorn was bereid gevonden ->m f 0.50 meer te be- talen voor gewasschen en geoliede kaas. De indruk van de vergadering was, dat het voor de zuivelbereiders niet voordeelig was er op in te gaan. De heer Schreuder wees er op, dat een ma chinale kaaswasscher 700 kost. Gewasschen en geoliede kaas is zeker bevorterlijk dan het Vreemdelingenverkeer. Misschkn wil Alk maar of de V.V.V. wel een subsidie geven aan fabrieken die een mechinale kaaswas- scher aanschaffen. (Gelach.) De voorzitter sloot hierop de vergadering. RAPPORT OVER HET DERDE KWAR- TAAL 1925 VAN DE AFD. ALK MAAR V/D VEREENIG1NG TOT BESCHERMING VAN DIEREN. De Inspecteur der Aid. de heer C. Verver, Tuinstraat 12 alhier vermeldt in zijn maand- rapporten over de maanden Juli Aug. en September het volgende: Bij het lossen van Varkens uit wagens wer- den meermalen de dieren door het indrukken der oogen tot terugloopen gedwongen. De menschen werden op het ontoelaatbare hier van gewezen. De hond van een melkventer vertoonde aan de buik een uitwas. De geleider werd gelast de buikriem te verplaatsen. Vech- tende hanen werden in verschillende manden geplaatst. Losse oogkleppen bij paarden wer den hersteld. Een paard van Egmond aan Zee met borst- en andere wonden is zes da- gen stalrust gegeven, waarna het dier her steld is. Een veehandelaar werd onderhouden over het schoppen van varkens tegen den kop. Bij het dragen van hoenders aan pooten en vleugels ontmoette de Inspecteur zelfs verzet van de zijde van het publiek, wat wel bedroevend is te noemen. Een bewoner van de Tuinstraat die zijn hond (medekostwinner) voortdurend aan de ketting liet liggen te midden van zijn uit- werpselen werd hierover onderhouden en thans geniet het dier weer vrijheid en is zijrt ligplaats gereinigd. Voorkomen werd dat een heer 5 a 6 kippen in een mandje van 40 X 30 X 10 c.M. naar Bergen vervoerde. 't Kcmt reeds veel minder voor dat levend pluinm in zakken wordt vervoer 1. Opgetreden werd tegen een man die een varken aan een oor en de staart droeg. En te Heiloo overreden hond die niet was te redden werd door onzen veearts pijnloos afgemaakt. Een overbelaste veeauto werd gedeeltelijk gelost, waardoor enkele schapen moesten ach- terblijven. Een met ijzerdraad bijeengehouden paar- dentuig werd verbeterd terwijl paarden met losse hoefijzers naar een hoefsmid werden ge- dirigeerd. Een bezoek aan de veelading v/h Station der N. S. gaf geen reden tot bemerking. De Openbare Leeszaal m ihugeland. Een der dames-assistenten van de Alk- maarsche Openbare Leeszaal is eenige maan den in Engeland in een dergelijke inaiohting werkzaam geweest en heeft iiierover aan het bestuur het volgende interessante verslag uitgebracht: De Openbare Leeszaal in Engeland ver- keert over het algemeen in een veeii gunstiger positie dan in Holland. Het is daar een ge- meentelijke instclling, waarvan de onkosten bestreden worden uit de opbrengst der Lees- zaai-bdasting en een bearag, uitgetrokken op de gemeente-begrooting. Dit bedrag is natuurhjk grooter of minder groot, al naar mate het gemeentebestuur zich intercsseert voor de leeszaal. Er wordt ook reeds gesproken over het na tionaiiiseerea van alle leeszalen. Dit voorstel vindt echter lang niet overal instemming. De invloed van het bestuur, (waarin altijd eeni ge gemeenteraadsleden zitting hebben), wordt natuurlijk zeer beperkt, indien alles van rijkswege gecontroleerd en geregeld zou wor den. Ieder belastingbetalend inwoner dter ge- meente kan na een formiuliier ingevudl te heb ben boeken ter leen ontvangen zomder eenige betaling. Ieder niet-belastingbetalend inwoner kan boeken leenen, mits een belastingbetaler zich garant stelt voor eventueele schade aan boe ken. Ditzelfde geldt ook voor schoolkinde- ren, studeerenden en degenen, die een betTek- king hebben in de sta,d, maar er niet women. Kinderem onder 12 jaar moeten een formullier laten teekenen door het hoofd der school. Ieder, die buiten de „borough" woont, kan lid worden tegen een contributie van 6.30, een betrekkelijk hoog bedrag, maar deze per- sonen dragen dan ook niet bij in de belasting. Na het formulier ingevuld te hebben, ont- vangt ieder een lezerskaartje voor romans en een tweede voor wetenschappelijke boeken. Soms nog een derde voor speciale uitleenin- gen b.v. muziek of i'l lustra ties. Deze regelingen gelden met kleine plaatse- lijke wijzigingen, ongeveer voor alle leesza len. Daar alles kosteloos is, is het aantai le- zers natuurlijik veel en veel grooter dan' in Holland. De indeeling der leeszaal is over 't allge- meen als volgt: Een courantenzaal, soms in een zaal en zonder geregeld toezicht. Een tijdschriftzaal. Een uitve'eningafd., altijd open access, waar ik nog op terug kom. Een reference afd., diet., encycl., naslag- werken. Een kindeiieeszaal, kranten, tij'dschr., na slagwerken en uitleening. Een werkkamer, voor cataloguswerk en administratie. Hoewel ik geregeld in Croydon werkte, h ?b ;k ook nog \ei«cheiden Londensche Leesza len ezo :nt om eens eenige vergelijkingen te kunnen mat n De Crovdorsche I eeseaal is wel e°n \an de best geo- ganiseerde Het gebouw is een gedeelte van het staa huis.( In de vestibule vindt men gedurende de zomermaanden vacanfie-literatudr, reis- gidsen en beschrijvingen van land-en en plaat- sen, die echter alleen tijdelijke waarde heb ben en dus niet in de Bib'iotheek opgenomen worden. Veel menschen, die vacantieplannen maken, komen naar de Leeszaal, om daar de noodige informatics in te winnen, die door een dienstdoend assistent gegeven worden Alle gidsen zijn in alphabetische volgorde ge plaatst in omslagen. Van de vestibule komt men in de Uitleening aan den eenen en in de Reference aan den anderen kant. De uitleening. De uitleening is enorm, wanneer men dat vergelijkt met Holland Croydon leent per dag gemiddelc 1000 boeken uit, welk getai 's Zaterdags stijgt tot 1500. Dit is wel een groot getal voor een stad ongeveer zoo groot als Utrecht, die nog 2 filialen heeft, met een uitleening van 300 per dag. Deze getallen stijgen echter steeds. Het ad- ministratieve werk in de uitleening is tot een minimum beperkt. Een lezer komt binnen met 'n gelezen boek, en geeft dat af aan de toon- bank, die uit hygienisch oogpunt met glas bedekt is De assistent ziet in het' boek den datum van terugbezorgen gestempeld en vindt nu in een bak achter dien datum de in het boek behoorende boekkaart met het le zerskaartje De boekkaart wordt in de pocret in het boek gestopt en het lezerskaartje aan den lezer gegeven. Daarna opent de ass. door op een pedaal te trappen he! 2. g. „wicket", een klein laag deurtje, en de lezer kan de boekerij binnen gaan, en uitzoeken welk boek hij verlangt. In de boekerij bevindt zich ook de kaartcatologus, alph. op schrijver en titel en systematisch. Alle fiction vindt men in alph. volgorde langs de wanden en de wetenschappelijke werken volgens Dewey in kasten in het mid den. Wanneer de kasten goed geplaatst zijn, b.v. straalsgewijze, kan de ass. vanuit de counter het geheel overzien en is de kans van stelen wel zeer gering. Nadat de lezer zijn boek gevonden heeft, gaat hij met boek en lezerskaartje naar den anderen kant van de toonbank en geeft beide aan den ass., die de boekkaart uit het boek haalt en deze met le zerskaartje op volgorde in de bak zet; het boek wordt daarna gestempeld op datum van terugbezorgen en alles is afgeloopen. De lezer gaat door een uitgangs„wicket" en verdwijnt dooif den uitgang. Open access heeft wel veel voordeelen. le. Ieder loopt vrij rond om boek naar keuzfe te vinden. Het zoeken wordt zeer ver- gemakkelijkt, daar in Ldere kast een lijstje achter glas een korte beschrijving van den inhoud der kast geeft. Een sterk bewijs hoe zeer het door het pubiiek geapprecieerd wordt is wel in Croydon gegeven. Vroeger was het ook een gesloten boekerij. De Cen tral Library kreeg toen open access, terwijl de filialen het nog niet hadden. Het gevolg was, dat de filialen absoluut niets te doen hadden en ieder naar de Central Library ging. Den laatsten dag sprak de Bibliotheca- ris nog met me over open access, en hij kon niet begrijpen, terwijl er zooveel Holland- sche Leeszaaalmenschen in Engeland geweest waren dezen Holland nog niet hadden kun nen overtuigen, dat open access het eenige practische is. 2e. Het is een besparing van personeel. Niets neemt zooveel tijd als het zoeken van lijstjes met nummers, waar dan tenslotte dik- wijls nog niets van thuis is. Een ass. kan met gemak alleen een uitleening doen Zooals b.v. hier in Alkmaar. 3e. Het maakt het drukken van catalogi overbodig. Ten slotte vindt ieder het wel prettig, zoo dra hij de plaats der boeken weet, zelf te mogen uitzoeken. De Bethnal-Green Library, die ik ook be- zocht, bevindt zich in het East-End van Lon don en is een der nieuwste Leeszalen. Ty- pisch is daar eeri betrekkelijk groote afa. boeken in Yiddisch. Deze voorzien in een groote behoefte voor de vele Joden, die er wonen en soms niet eens Engelsch kennen. Men vindt er b.v. Dostojewski, Strindberg, J. Verne en andere in Yiddisch. In de verschillende Leeszalen, die ik be- zocht,vroeg ik steeds of er veel gestolen werd; het antwoord was over 't algemeen gunstig. Het wordt wel onder de oogen ge- zien, dat er natdurlijk enkele boeken zoek ra- ken, maar dat weegt niet op tegen het grocte nut van open access. Het mag jaarlijks een schade zijn van een klein bedrag, maar wat is dat tenslotte op de groote som, die aan boe ken wordt besteed. Eenige cijfers van Croy don: Aantai banden 84000; aantU uitleenin- gen 800.000 per jaar. Dit over de Uitleening. De Reference. De Reference is zoo ongeveer wat hier stu- diezaal genoemd wordt. Het is wel de meest interessante afd. der leeszaal. 't Is echt een centraal inlichtingen- bureau voor de geheele stad. Men vindt er alle adresboeken zooals: le plaatselijk, 2e alle omliggende plaatsen, 3e voornaamste steden, 4e handelsadresboek, 5e kerkelijk handboek, 6e medisch adresboek, 7e telefoonboek. De meeste in de Kelly uitgave. Sommige Leeszalen hebben de adresboeken in de cou rantenzaal, dit lijkt me echter niet zoo ge wenscht. Men vindt er alle spoorboeken, tramgid- sen enz., almanak, jaarboeken, (o.a. van scholen, universiteiten, vereenigingen en vele andere instellingen.) Who 's who in England en America en Who was who. Wandkaarten van plaats, provincie, land en overzeesche bezittingen. Stafkaart. Beste atlassen. Dan heeft map de z.g. quick reference books, bij elkaar, bestaande uit: Groote Engelsche encycl.Brittanica, Chambers, Everyman (kleine). Amerikaansche: Nelson (perpetual loose leaf). Duitsche: Meyer. Fransche: Groote Larousse. Alle Engelsche, Amerikaansche en buiten- landsche dictionnaires. Ik ontdekte er zelfs onze ten Bruggencate. lets Hoilandsch te vinden in. een Engelsche leeszaal is wel iets bijzonders. Iemand vroeg me zelfs in vollen ernst of Hoilandsch een soort dialect van Duitsch was. E>an heeft men er diet., encycl., en hand- boeken van atzonderlijke wetenschappen: Bijbe'sche concordance, diet. Philosophie, aardiijksk. woordenbock, biographisch woordenboek, diet, van data, letterk. aanhalingen, proza en gedicbten, dialect diet., synoniemen en anoniemen, chemische termen, woordeno. van schilderkunsl, woordenboek van photografie, woordenb. iandbouw en veeteelt, handb. sociologie, Cycl. of education, Everyman's own lawyer, enz. Aparte afd. bibliographische werken. De eigenlijke Reference Bibliotheek bestaat uit 24000 banden, die ieder uit de kasten mag nemen en dan op de tafels laat liggen na ge- bruik om een statistiek mogelijk te maken. Op speciaal verzoek worden deze boeken voor een korten termijn uitgeleend. In de Ref. vindt men ook enkele kostbare tijdschr. Vocr meubilair is wel het meest gewenscht kleine lessenaars. Croydon heeft tafels, waar ongeveer 4 of 6 perSonen aan kunnen zitten. Enkele zijn dan van schrijfbehoeften voor zien. Er bestaat een nauw contact tusschen Leeszaal en Kamer van Koophandel. Werken die van belang zijn voor een K. v. K. worden aanveschaft door de Leeszaal, daar er in de Leeszaal meer menschen van profiteeren dan in de K. v. K. Al het mogelijke wordt gedaan, om steeds meer menschen in contact met de Leeszaal te brengen. Ook worden telefonische informa- ties gegeven, ongeveer 1100 per jaar. In 't begin sta je er wel een beetje vreemd tegen- over. Zoo vroeg iemand mij den eersten dag de kosten van een „special marriage licence". Ik had natuurlijk geen idee waar het zoc gauw te vinden. Toch went het verbazend gauw, daar alles zoo overzichte- lijk gerangsc' ikt is. Per dag worden onge veer 800 boeken geraadpleegd en informa tics -egeven. Nu iets over de Kinderleeszaal, die ook zeer druk bfizocht wordt. De uitleening geschiedt op de zelfde manier als in de „adult library". De kinderen doen dikwijls zelf het uitleen- werk en vinden het erg gewichtig met iets te mogen helpen. Kinderen zoeken ook zelf de boehen uit de kasten, die natuurlijk laag zijn. Aan de wanden hangen aardige platen en schilderijen en eenige borden met vilt be- kleed, waarop illustraties geprikt worden, b.v. bloemen van de maand, portretten van bekende personen, met een kleine beschrijving en jaartallen. Deze illustr., die iedere maand verwisseld worden, zijn dikwijls door de kin deren zelf uitgeknipt en daarna opgeplakt en door den ass. geclassificeerd volgens Dewey en worden op verzoek uitgeleend of aan de scholen afgestaan voor gebruik bij de les sen. Op de tafels vindt men kindercouranten- en tijdschriften, alle in portefeuilles, waarop de naam in gouden letters. De kinderleeszaal heeft ook een reference afd. met kinderen- cycl., woordenboeken, enz. 's Winters worden er verteluurtjes gehouden of lezingen voor de grooteren. Er wordt wel verbazend leuk werk met de kinderen gedaan. Maar toch ge- loof ik, dat het hier nog neel wat moeite zou geven, het zoo in te richten. De Leeszaal is in Engeland veel meer populate en de kinde ren komen er reeds vroeg. Aardig is ook de samenwerking met de scholen. Een onderwijzer(es) zendt een lijst met verlangde boeken voo'r de kinderen.' Deze worden uitgezocht en 's tniddags onder schooltijd komt de onderw. met de heele klas naar de Leeszaal en gaan de kinderen de boeken bestudeeren. Ik geloof, dat iedere klas eens per week komt. Alles is er volgens een vereenvoudigd Dewey gerangschikt, de kin deren raken zoo reeds jong aan het systeem gewend en zijn er geheel in thuis, wanneer ze over gaan naar de „adult library". Ten slotte nog iets over de Couranten- en Tijdschriftenzaal. Croydon heeft deze gescheiden met aparten opgang van buiten en zonder geregeld toe zicht. De ass. van de Ref. gaat ieder uur de couranten en tijdschriften nazien. De cou ranten worden altijd staande gelezen en zijn op schuine lessenaars langs de wanden be- vestigd. De tijdschriften bevinden zich op de tafels in het midden, in portefeuilles. Over- zichtelijk is het, wanmer de tafels in het midden een opzet hebben, waarop de titels der zich op de tafel bevindende tijdsch., dui- delijk te lezen staan. Hiermede hoop ik eenigszins een overzicht van de Openbare Leeszaal in Engeland te hebben gegeven. Alkmaar. A. J. V. Ons Raadselhockje. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Hellendoorn. Hoorn, held, deel, Doom, Deen, hoed. 2! Cairo, Caro. 3. Ier, vier, bier. 4. In Zuid-Holland, want daar ligt het dorp Moordrecht. Voor kleineren. 1. Ka, Neel; kaneel. 2. Kees Bolle liep hard naar huis. (Lelie). Wat was Papa ver doorgeloopen! (Papaver) Koest Caro, o stil dan toch! (Roos.) Zag je de tafel of beL je in de haast er tegen aan geloopen? (Aster). O Jacob, rem toch niet zoo plotseling, als ik vlak achter je rijd. (Brem). 3. Poer. 4. H Helmond. b e k Delft Helmond ploeg ons d r OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Verborgen rivieren in het buitenland. Wij hebben op onze reis in Noord-Italie nog'kenulssen ontmoet. (2). Gaat je broer ook mee fietsen? Heeft Do nauwkeurig alle gegevens op geteekend? Wij malen alle dag en versche koffie. Wat breidt deze nieuwe industrie zich snel uit. 2. Mijn geheel noemt een nuttig meubel- stuk, dat met 10 letters geschreven wordt. 7, 8, 6, 5, 5, 1 is een specerij. Een 9, 10, 5, 5, 1 is een deel van een plant. 7, z. 5, 1 een stad in Duitschland. Een 1, 8, 9, 10 is altijd min of meer zwaar. Een 3, 5, 9, 10 is een woonplaats van sommige dieren. De 1,5, 4, 10, 5 is een jaargetijde. 3. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een stad in Noord-Holland. X X X X XXXXXXXXX - X X X X lo rij een medeklinker. 2o schrijfgereedschap. 3o een broodje. 4o. een stad in Gelderland. 5o. 't gevraagde wocid. 6o. iets wat dqor kleine kinderen ge- bruikt wordt. lo. ee.. riviermond. 8o. iets, wat in een vrucht zit. 9o. een medeklinker. 4. k ben eenVoord, dat met 4 letters ge schreven wordt. Zonder mi; zou alle re- gelmaat verloren gaan. Onthoofdt men mij, dari groei ik op het hoofd. Keert men mijn geheel om, dan word ik gevaarlijk. Laat men van dit gevaarlijke de derde let ter weg, dap ben ik (doch lang niet al tijd) in de keuken. Voor kleineren. 1. Met r vindt men mij in den stal, met d ben ik een vogei en met dr een vruchtje. *5, Als 1, 2, 3, 4 doo- den schoenmaker ge- bruikt wordt en 5 6, 7 op het land groeit, welke man is dan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7? 3.- Welke legerplaats wordt, zoodra men fer een voegwoord achter zet, een stad in ons iand? 4. Met m ben ik een vogeltje, met p bevind ik mij in groote hoeveelheid in het men- schelijk lichaam. met K ben ik een jon- gensnaam en met vr ben ik een ande: woord voor angsh Gempngd Nieuws DE iJSSELSTROOM. Uit Havre wordt gemeld dat het Neder landsche stoomschip Albirero, komend van West-Afrika, dat gisteren daai verwacht werd, 28 leden der bemanning van het ge- strande Nederlandcshe stoomschip IJssel- stroom zou aanbrengen. DE CONFERENTIE VAN DE INTER NATIONALE VEREENIGING TOT BE SCHERMING VAN DEN INDUSTRI- EELEN EIGENOOM. De Nederlandsche regeering heeft gister- avo-nd in het restaurant De Twee Steden in Den Haag ter eere van de conference van de Internationale vereeniging tot bescherining van den industrieelen eigendom en feestmaal- tijd gegeven, waaraan behalve de gedele- geerden en het secretariaat der conference een groot aantai aiitoriteiten waren genoo- digd. Aan den maaltijd heeft minister Koolen in de Fransche taal een rede gehouden. Ook de voorzitter der conference mr. J. Alingh Prin# heeft gesproken. DE UITBETALING VAN PENSIOENEN VAN OUD-GEMEENTE-AMBTE- NAREN, ENZ. Naar aanleiding van vragtn van het Eer- ste Kamerlid Slingenberg betreffende een wijziging in de uitbetaling van de pensioenen van oud-gemeente-ambtenaren en die van we- duwen en weezer. van gemeente-ambtenaren heeft de minister van financien meegedee'd dat de Pensioenraad de volgende regeling heeft getroffen, waarmee hij instemt. Wanneer het in het voornemen ligt van een gemeentebestuur om aan een ontslagen ge- meente-ambtenaar een voorschot op zijn pen sioen te geven, kan het bestuur zich bij den Pensioenraad vooraf overtuigen of aan be- langhebbende niet reeds door dat college een voorschot, als bedoeld bij artikel 73, 3de lid, van de Pensioenwet 1922 (St.bl. no 240), is verleend, en vervolgens van belanghebbende vorderen, dat hij den gemeente-ontvanger machtiging geeft tot het innen van zijn pen- sioen. Is de Pensioenraad tijdig in het bezit van een» door den gepensionneerde onder te e- kend verzoek om tot wederopzeggens zijn pen- sioen hetzij per postcheque dan wel door overschrijving op diens postrekening aan den gemeente-ontvanger over te maken, dan zul- ien de betaiingsstukken ten name van dien ambtenaar worden gesteld Daar echter zoo- danige machtiging volgens het eerste lid van artikel 116 der Pensioenwet niet onherroepe- lij-k is, kan langs den aangewezen weg voor de geineenten geen absolute zekerheia wor den verkregen. De Pensioenraad zal, wanneer een mach tiging mocht worden ingetrokken, het ge meentebestuur daarvan in kennis stellen, het pensioen niet aanstonds rechtstreeks aan den gepensionneerde uitkeeren en hem op zijn ver- plichtigen wijzen. De Pensioenraad kan zich uit den aard der zaak niet verlhnden, om in geval van kwade trouw van de zijde van den gepensionneerde de gemeente schadeloos te stellen. In dat geval zou op den voet van artikel 117 der Pensioenwet op verzoek van het gemeentebestuur inhouding op het pen- sioen kunnen worden verleend. Wordt aan personen, aan wie onder het oude stelsel van betaling een voorschot werd verleend, penr sioen toegekend, dan zal als overgangsmaat- regel de dan reeds vervnllen termijn aan den gemeente-ontvanger worden betaald. BRANDEN. Gisternachi is door onbekende oorzaak de groote broodbakkerij en broodfabriek Hol- landia te Emmer Compascum tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Verzekering dekt de schade, deze bedraagt ongeveer 50,U00. DE „BESTE SPELER", Het gebeurde te Schiedam. Dinsaagavond werd de voorzitter van een der piaatselijke voetbalelubs, zoo meldt „De bianaaard", door een jongen gewaarschuwd, dat er een inbxeker was in het clubhuisje aan aen R'damschenuijk. De voorzitter sneide er verschrikt heen, maar hoide nog harder en nog ontstelder rerug naar de politic, want in- aerdaad had hij oiiraad m zijn veste gdioord. De politic, actief als altijd en zich berinne- rend aen dief, die Zaterdag op die hoogte ontsnapt is, rukte onmiddellijk uit en een inspecteur met twee agenten stendeo wdldra voor het bewuste cluoduis, hoorden ook on- bestemde geruchten. Sommaties hadden geen gevolg en ten laat- ste stormden de onverschrokken macnen met .antaarns en revo,vers het gebouwtje binnen. En er was een vreemdeling binnen! Tegen een der wanden stond stevig vastge- bonaen en recntop een wel doorvoed varken een aangekleed varken. 'n Zwart jasje om- sloot zijn gestalte slordig; 'n hoedje stond hem schuin-koket op den kop geketend, zijn achterpooten staken resoluut in een paar voet- halschoenen en op de jas lung een kaart met het opschrift: De beste speler van (volg- de de naam van de club). De poiitie, die geiukkig gevoel voor humor had, lachte, maar de voorzitter keek vrij sip naar het nieuwe lid van zijn club; die be- greep wel, dat het een wraakneming was van vijandige sportbroeders. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat „de beste speler vanuit een naburig wei- land was geschaakt. Wie dit gedoaa heeft zal wel een raadsel blyvea. 1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6