Atkmaarsche Gourant Hondsni hm an Twintlgste Jaargang. Zaterdasr 7 November. In en om cle Iiooldstad. No. 2t» MFLKBESLUIT, 1925 (Stbl. nr. 256). BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op artikel 24 van het Melkbesluu 1925 (Stbl. nr. 256); A. bepalen dat het vervoer van'melk en/of melkproducten en van als zoodanig aange- duide waren in deze gemeente niet mag plaats vinden zonder een door of vanwege den Bur- gemeester van de gemeente waarin het be- drijf gevestigd is verstrekt geleibiljet; B brengen voorts ter openbare kennis, a. dat de befloelde geleibiljetten aan hen, wier bedrijf te Alkmaar gevestigd is, vanwe ge den Burgemeester dezer gemeente zullen worden afgegeven door den Directeur van den Keuringsdienst voor Waren in het dis trict Alkmaar; b. dat een geleibiljet slechts wordt afge- preven nadat de melkverkooper aan den ge- noemden Directeur schriftelijk een volledige opgave zal hebben gedaan van de Urging van het perceel en de perceelsgedPelten, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend met vermeldirig, of de melk en melkproducten geheel of ten deele zullen worden rondge- bracht of gevent, dan wel alleen in het aan- gegeven perceel zullen worden verkocht, als- mede welke behandeling of bewerking zij "zullen ondergaan voor de aflevering aan de koopers en van wie(n) de melk wordt be- trokken c. dat formiilieren voor deze opgave koste- Ioqs verkrijgbaar ziin bij den Keuringsdienst; d. dat het geleibiljet slechts geldig is, zoo- lang geen verandering is ingetreden in den toestand overeenkomstig de oorspronkelijke opgave, tenzij van die verandering aan den Directeur van den Keuringsdienst schriftelijk is kennis gegeven; e. dat dit voorschrift niet van toepassing is op winkeliers, die uitduitend melk en of melkproducten in blik- of glasverpakking aan verbruikers verkoopen. Alkmaar, 5 November 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgem. A. KOELM A, Secretaris. CUV. Bet are verkeersregeling en kiosken. Sub sidies met een schaduwzijde. Ik stond op het Leidsche Plein voor den Stadsschouwburg en nadat ik eenigen tijd had loegekeken, was ik tot de wetenschap ge komen, dat de Amsterdammers het werkelijk beginnen te leeren. Waarmede ik zeggen wil, dat we hier over een jaartje b v. alle kans hebben den slechten naam, dat het hier op straat een vrij-gevochten, ordeiooze bende is, zullen hebben" verloren, iets waarover we ons dan slechts zullen kunnen verheugen. Ik zeg dit in verband met de nieuwe maat- regelen van orde, welke door de politie sedert eenige dagen zijn ingevoerd cm het verkeer te regelen. Wij hebben nu hier en daar: op den Dam, op het Leidsche Plein en op nog enkele andere drukk'e <-• inter, verkeersagenten gekregen, die pest hebben gevat bij een me- chanisch stopbord. De politieman, staande bij een dergelijk op een druk kruispunt ge- plaatst signaal, in casu het Leidsche Plein, had het woord „stop" gekeerd n§ar Leidsche straat en Leidsche Boschje en voor de oran- je-lijnen aan beide kanten -over het asphalt getrokken, stopien de voertuigen, .waardoor het verkeer van Weteringschans en Marnix- straat en omgekeerd door kon gaan en de vodgangers zonder gevaar konden overste- ken. Daarna draaide hij stop-bevel 45 gra- den om en nu ging het verkeer in de richting Leidsche straatLeidsche Boschje en omge keerd voort en stond dat tusschen Wetering schans en Marnixstraat tijdelijk stil. Vracht- wagens, auto's, >fietsers heusch, ook de „kannibalen" van den weg: de fietsrijders met slagers- en kruideniersrnanden ston- den stil voor de gekleurde lijnen. Reeds bin- nen eenige dagen na het invoeren van den nieuwen maairegel heeft deze gepakt, en wanneer binr.en ^nkele weken dergelijke stop- signalen zullen geplaatgt zijn op nog tal van andere gevaarlijk geworden kruispunten der hoofdstad, zullen we er heel wat beter op geworden zijn en zullen vooral mijn provin- cie-vrienden, als zij uit hun rusriger stad hier gekomen zijn, zich met meer vertrouwen in het Amsterdamsche straatgewoel begeven dan voor velen hunner tot dusverre heLge- val zal zijn geweest. Niet dat nu alles op eenmaal volmaakt is geworden, geen sterveling die het zal durven beweren, er valt herscb nog een heele boel te verbeteren; de opvoeding moet nog verder gaan; de fietsers moeten nog leeren, dat de openbare breede wegen geen renbanen zijn; de politie moet nog weten te voorkomen, dat de openbare weg, zooals bii de schippersbeurs op het Damrak en op het Stationsplein, geen plaatsen zijn voor opeenhooping van men- schen, die anderen in den weg staan of van ventende, schreeuwende jongens en meisjes, die het anderen lastig maken maar we durven Veronderstellen, dat ook daaraan een einde zal komen. Laten we voorloopig al te- vreden zijn met het nieuwste goede dat ons gegeven is. Vooruit gaan we naar de groote stads-al- lures. Dat we in een paar winkel-magazijnen een postkantoor hebben gekregen, vertelde ik u reeds vroeger, er komen er ook dqarvan meer in andere stadsdeelen en in kleinere winkel_s en als ik a! die, naar Engelsch voor- beeid ingevoerde verbeteringen zie, dan denk ik nog wel eens terug aan eqri reeds sedert jaren overleden gemeenteraadslid, wijlen den heer Brongers. Hij deed veel zaken met den „overkant", kwam daardoor veel in Engeland en ijverde in den Raad toen vaak voor het invoeren van verbeteringen langs den open- baren weg die hij te Londen had gezien men lachte er toen om, spotte er mede hij is nu in het gelijk gesteld, maar heeft die ,,overwinning" eventnin mogen beleven als het Engelsche pariementslid, dat reeds lang voor den wereldoorlog uitbrak elk jaar in het Lagerhuis zijn: „Er moet een zomertijd wor den ingevoerd?' verkondigde, doch reeds uit cut aardsche leven was woggejiomen voor zijn K**al verwezeajjjlrt wtrd Er fs nu nog een ander „nummer" op het programma van Amsterdamsche verbeterin gen, n.l. het oprichten van hetere kiosken langs den openbaren weg voor den verkoop van dagbladen,'e. d. Al jaren lang kennen we hier op vele stadspleinen, de kleine rood- geschilderde gebouwtjes van de ^Amster damsche Kiosk-onderneming", handige „din- getjes", doch ze, of beter gezegd degenen die ze exploiteerden, zijn niet met hun tijd mede- ge^aan. Ze waren eigenlijk altijd al te kin- derachtig in hun opzet en ik heb steeds de arme juffers beklaagd, die gedoemd waren in zulk een ellendig-kleine ruimte hun zit- tend werk te verrichten. Dat zal nu anders worden. De plannen zijn er om degelijker gebouwtjes van dien aard op te richten, die zich zooveel mogelijk zullen aanpassen aan de omgeving, waarin zij te staan komen; waarin de bcdienCude juffrouw meer ruimte zal hebben; waarin een behoorlijk privaat zal zijn en waar men een goede ruimte zal kunnen afzonderen voor publiek telefoon- verkeer thans hebben enkele kiosken zoo'n telefoon-gelegenheid aan den buitenkant, doch het is al te primitief van uitvoering. De verbetering zal dus een nieuwe stap zijn in de goede richting. Eerstdaags zal de Raad weder beginnen aan het groote jaarlijksche werk waarbij de geheele gemeentelijke huishouding geduren- de een paar weken onderstboven gehaald wordt gelukkig slechts in figuurlijken zin, in vriendelijke en soms onvriendelijke be- woordingen het vaststellen van de Be- grooting. Wij zijn er de laatste weken aan herin- nerd door de beschouwingen in de afdeelin- gen en het antwoord van B. en W. daarop, die de dagbladen ons voorgelegd hebben en we hebben daarbij ook o.a. gelezen, welke subsidies *door het Dagelijksch Bestuur wor den voorgesteld voor instellingen van kunst en wetenschap. En de vermelding daarvan doet mij denken aan twee belangrijke instel lingen van onze stad, de eene op kunstgebied, het Concertgebouw, de andere op weten- schappelijk gebied, onze „Artis". Geen van beide verkeeren in bloeienden toestand, hoe- wel ze beide verdienden door de burgerij zoo danig ,.bescherrr,d" te worden, dat ze het zonder gemeente-subsidies zouden kunnen stelien. Want, dergelijke instellingen zouden er feitelijk beter aan toe zijn als zij het zon der stevn uit de gemeentekas zouden kunnen doen, omdat zij uiteiaard.door het aanvaar- den van subsidie aan voorwaarden, hun door de gemeentelijke overheid gesteld, hebben te voldoen. Met betrekking tot het Concertgbeouw is reeds gebleken, dat zelfs de gemeente-subsi- die niet voldoende was om alle moeiliikheden daar te kunnen ontgaan; de gemeente heeft nog extra moeten bijspringen en de dirigen- ten-sa1arissen heeft men dienen in te krim- pen. Hoeveel beter zou ons beroemde or- chest er aan toe zijn als een degclijk stamka- pitaal bestond, waaruit alle kosten steeds be- taald zouden kunnen worden, zonder dat men van gemeentehulp afhankelijk beh'oefde te zijn. Er zijn in ons land het is meerma- len gebleken en ons schitterend Koninklijk Koloniaal Instituut is er een der meest spre- kende voorbeelden van nog genoeg men schen, die met aardsche goederen rijkelijk gezegend, schatten over hebben om uit lief- de voor kunst en wetenschapen maatschappij, grootsche stichtingen tot stand te brengen. Mij heeft het daarom steeds verbaasd, dat een zoo hoog staande installing als het Con certgebouw niet door dezulken zoo flink ge- hoi pen wordt, dat geen financieele zorgen ooit aan de exploitatie van het gebouw en het in stand houden van een ten voile tevreden orchest in den weg kunnen staan. Ook van een inttelling als onze „Artis" geldt feitelijk hetzelfde. Die pracht-stichting beleeft, zooals het onlangs uifgebracht jaar- verslag aantoont, eveneens moeilijke tijden Het aantal leden, dat bij den aanvang van het vereenigingsjaar op 1 Mei 1924 bedroeg 3694, was in vergelijking van het jaar te vo- ren met orgeveer 300 gedaald. Dit ledental is ontegenzeggelijk voor een stad van 700.000 inwoners kleiri te noemen, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de confribu- tie slechts dertig gulden bedraagt voor een geheel jaar. Het jaarverslag wijt het verminderen van dit ledental aan verschillende omstandighe den. Een dier factoren heet te zijn het hooge tramtarief, hetwelk voor verderaf wonenden een geregeld bezoek aan „Artis" te duur doet worden. Ik lean mij haast niet voorstellen. dat deze reden voor minder druk bezoek erg veel gewicht in de schaal kan leggen, want eeri tramtarief van tien cent per rit is be- zwaarlijk te hoog te noemen, althans niet in onze dagen, nu de gulden veel mindter koop waarde bezit dan in de voor-den-oorlog ja ren. Daarentegen lijken mij de andere redenen voor den minderen ,Artis"-steun begrijpelij- ker. Allereerst het heffen van een belasting van publieke vermakelijkheden voor het be- zoeken der concerten, die er worden gegeven Hoe het mogelijk is, dat men een dergelijke belasting kan heffen voor het bezoeken van concerten, gegeven in de tuinen of zalen van een „besloten" vereeniging, zooals „Artis" toch feitelijk is, begrijpen velen niet, en nog zonderlinger is het, dat men dergelijke belas ting reeds heft van degenen, die Zondags, lang voor het concert beg-int, de tuinen be zoeken, want het is niet aan te nemen, dat heel veel menschen reeds vroeg daarheen zou den gaan alleen om de belasting, werd die eerst 's middags na een uur geheven, te kunn enontgaan. Thans blijkt uif het verslag. dat de belasting-heffing verleden jaaf op- bracht 10.675, dat is f 675 meer dan de subsidie van f 10.000, die „Artis" van de gemeente ontvangt wat de gemeente dus geeft als steun aar deze instelling, wordt aan belasting ruimschoots terug gehaald. En juist die subsidie heeft het Genootschap ver- moedelijk kwaad gedaan, omdat daaraan door de gemeente de voorwaarde werd ge steld van een aantal kwartjesdagen. Zeker, van een „democratischen" gemeenteraad is het begrijpelijk, dat „in ruil" voor die subsi die dergelijke kwartjesdagen zijn geeischt, waardoor vele Amsterdammers, die geen der tig gulden lidmaatschap kunnen betalen, de tuinen kunnen bezoeken, maar aan den an deren kans is daarin zeker een voorname re den te zoeken, dat velen nu of geen lid van „Artis" worden, of hun lidmaatschap hebben opgezegd. Neen, ook in dit geval heeft het aanvaarden van gemeente-subsidie vermoede- lijk een nadeeligen kant voor degenen, die J haar aanvaardden en de gemeente moest m. i. z6o hoogen prijs stelien op het bestaan van een dergelijke hoogstaande wetenschappelijke instelling en van eene die toch nog steeds tot een der groote aantrekkingspunten van vreem- delingen mag gerekend worden dat zij aan het toekennen eener subsidie geen enkele „de- mocratische" voorwaarde behoorde te ver- binden en die zeker niet belastingpliehtig moest doen zijn als de eerste de beste ^open- bare vermakelijkheid." Het schijnt ielwat klein gekeken voor een zoo groote stad, als Amsterdam ook werkelijk is. SINI SANA. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 6 November. DE SPEELSCHE HOND. Een jonge dame uit de High Life van Bergen, met eea pracht-auto aangevoerd, ver- scheen als eerste beklaagde op deze even uit- gebreide als belangrijke kantongerechtzit- ting. Haar was ten laste gelegd, dat zij een haar toebehoorenden gevaarlijken hond, die het had voorzien op de kuiten van een ruim 50- jarig fietsrijder, niet had teruggeroepen. De fietsrijder, destijds reiziger en thans rente- nier, had een beet in zijn been opgeloopen en de wond laten uitbranden. Beklaagde beken- de dat de hond speelsch was, maar zij had nooit tevoren klaehten gehad. Zij werd veroordeeld tot f 3 boete of 3 da gen hechtenis. MOEITE TE VERGE EFS. Een arbei-der uit Wormerveer bij verstek veroordeeld wegens 8 boete of 4 dagen wegens het peuren in het vischwater der firrna Dil te Uitgeest, was van dat vonnis in verzet gekomen. Hij beweerde thans heele- maal niet gepeurd te hebben. De rijksvel-d wachter Gorter tapte echter uit een ander vaatje en vond meer geloof bij den Kanton- rechter, zoodat het vonnis werd bevestigd. DE ZAAK ST A AT BEDENKELIJK. Daarna werd voortgezet de zaak wegens Arbeidswetovertreding tegen een drukker, die zijn twee compagnons overwerk had la ten verrichten, Gehoord werd de technisch ambtenaar der Arbeidswet, die verkiaarde, dat geen verzoek was ingekomen, om in het vervolg deze compagnons als hoo-fd of be- stuurders te beschouwen. De ambtenaar was van meening, dat het dan ook maar hoofden of bestuurders op pa pier waren. Het was een schijnverfooning. De arbeiders zijn niet veranderd van positie. Ze kunnen als arbeiders blijven werken, al leen veel langer dan vroeger. Eisch 20 X 50 boete of 20 X 14 dagen hechtenis. Uitspraak op Vrijdag 20 November. EEN TEGENVALLER. De motor rijdende kant^prbediende uit Alk maar, werd heclen na verhoor van twee veldwachters, die eenstemmig verklaarclen, dat beklaagde op de drukke kermis scbanda- lig hard had gereden, veroordeeld tot 15 boete of 18 dagen hechtenis, terwijl boven- dien zijn rijbewijs voor den tijd van 3 maan- den werd ingetrokken. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Voor dit feit stond terecht een 4S-jarig fa- brikant van T. B. C.-middelen te Alkmaar. die een viertal personen, waaronder zijn 25- jarige dienstbode, haar moeder eh broeder, zoogenaamd mcdisch had onderzocht en ge- neesmiddelen had voorgeschreven in den vorm van een drankje en zalf. De geneesmiddelen had hij geleverd tegen betaling. Beklaagde bekende de feiten. Het O. M. eischte tegen hem 25 boete of 14 dagen hecht., waarna beklaagde een uit- voerig verweer voorlas, waarin hij betoogde, dat het onderzoek met een stethospoop niet is geneeskundike bijstand en dat hij voorts is fabrikant van T. B. C.-geneesmiddelen, 'die niet voorkomen op lijst C. en waarvah de vervaardiging is geoorloofd. ONTIJDIGE LEVERANTIE. Een bakker aan de Vier Staten, wiens -dienstbode voor 10 uur voormiddag verseh brood had verkocht, werd veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hecht. WASSCHERIJ-DELICTEN. Een ondernemer van een wasscherij stond terecht omdat hij in verboden tijd arbeid had laten verrichten. De man verontschuldigde zich met te zeggen dat hij ndg niet op de hoogte was geweest van zijn verplichtingen. De kantonrechter raadde hem ijverige stu- die der Arbeidswet aan en veroordeelde hem tot 3 boete of 2 dagen hecht. Het hoofd van een groote stoomwasscherij moest zich verantwoorden wegens het ont- breken van een arbeidskaart ten behoeve van een 14-jarige arbeidster. Beklaagde -zeide dat die kaarten steeds door de politie werden thuis bezorgd. Men schijnt daarmede te zijn opgehouden, maar dit was aan beklaagde niet bekend gemaakt. De ar beidskaart lag op het bureau van politie, zooals de verbalisant zelf had geconsiateerd. Besloten werd de zaak tot a.s. week aan te houden ten einde den verbalisant te hooreu OP VERBODEN TERREIN. Een 20-jarige slagersknecht, thans te Spierdijk, heeft op 30 Juni al visschende te Koedijk op een koolakker geloopen. Een dure wandeling, want hij wordt veroordeeld tot 2 maal 5 gulden boete of 2 maal 3 dagen hech tenis. ONVERBETERLIJKE LIKKEBROER Een nog jeugdig maar. reeds jammerlijk aan den drank verslaafden Egmond aan Zeesche trawlervisscher moest zich thans verantwoorden wegens 3 feiten van openbare dronkenschap. Er is al veel consideratie met hem betoond, maar hij is, onverbe- terlijk. Wie niet hooren wil moet dus maar voelen en bekl. werd veroordeeld tot 3 maal 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maal 9 is 27 maanden! NOG MEER DORSTIGE VISSCHERS. Nog twee andere visschers uit de badplaats Egmond moesten ter zake cle onverstandige liefde voor de drankflesch terecht staan. De ze proevers werden ieder veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen. Het is hun le berha- len, maar als ze doorgaan met herhalen, zal ook voor hen de rijkswerkinrichting, haar gastvriie poorten wel openen. DE IMPOPULAIRE WATERLEI- DING TE DE RIJP. A! we.i»>roJii skin-dsn hecten eeti drietal in woners van De Rijp terecht, omdat zij wei- gerachtig waren gebleven, zich aan het wa- terleidingbedrijf aan te sluiten. Beklaagde beweerden zich wel degelijk te hebben laten aansluten, maar ze waren later weer afgesne- den, omdat zij weigerde contributie te beta len van water dat zij niet hadden betrokken. Een der beklaagden merkte op, dat hij zoowel door de rechtbank als door den hoo gen Raad is vrijgesproken. Besloten werd in deze zaken a.s. week den burgemeester van de Rijp als getuig'e te hoo ren. GEREINIGD HEENGEGAAN. Een zagenvijler uit Alkmaar was te Ou- dorp geverbaliseerd wegens het visschen zonder vischacte. De man had per abuis een ander jasje aangetrokken, terwijl de vischacte was geborgen in de jas, die thuis hing. Hij legt thans die acte over en kan heen- gaan zonder straf, ook krijgt hij de inbe- slaggenomen vischhengel terug. LATE PLAKKERS. Een zestal personen uit Oterleek werden in den avond van 25 October na 12 uur aangetroffen in een cafe aan den Frieschen weg. Het sluitingsuur is gesteld op 11 'uur, dus zaten deze plakkers er dik in. De aan- wezige beklaagden verschuilden zich achter hun onbekendheid met de wet, die echter nie- mand tot verschooning strekf, zoodat zij ieder werden veroordeeld o 2 boete of 2 dagen. Een hunner een spraakzame Duit- scher, gaf het voornemen te kennen, in hoo- ger beroep te zullen gaan. HIJ IS HET EN BLIJFT HET. Een visscher uit Egmond aan Zee, die te Bergen door den rijksveldw. Mine was geat- trappeerd op strikken zetten, beweerde thans niet ter plaatse geweest te zijn. De Kan tonrechter was echter niet te overtuigen en veroordeelde den man die het niet was ge weest, ijskoud tot 25 boete of 15 d. hecht. TE VEEL VAART. Een chauffeur van de Kennemer garage stond terecht wegens overtrading van de max. snelheid te St. Pancras. Hij had 33 K.M. gereden', terwijl slechts 20 is geoor loofd Het jongmensch erkende, maar beriep zich op de omstandigheid, dat hij met een ziekenauto op weg was om een zieken te ha- len. Er was dus haast bij. De wet geeft ech ter in dit opzioht geen vrijsteHing en dus werd bekl. veroordeeld tot 4 boate of 4 da gen hechtenis. SCHRIFTELIJK VONNIS. G. B., fotograaf te Heiloo, uitoefenen van zijn bedrijf te Bergen op of aan den open baren weg, zonder vergunning van den bur gemeester. Veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis. ProYinciaal Nieuws UIT SCHAGEN. De Banne Barsingerhorn verkoos tot voor- zitter den heer D. van den Oord te Winkel; tot Hoofdingeland van het Ambaoht de Scha- ger en Niedorper Koggen den heer D Ma- rees alhier. Alhier werd een nieuwe afdeeling onder het marktvee opgenomen: Geregistreerde stierkalveren. De proef gelukte Donderdag boyen verwachting. Van leden van een 5-tal fokvereenigingen in Hollands Noorden wa ren circa 50 jonge stieren aangevoerd, waar- van te 10 uur reeds 12 verkocht waren te gen prijzen van 175 a 275. UIT OUDE NIEDORP. In de plaats van wijlen den heer C. Beere- poot te Nieuwe Niedorp is tot voorzitter van den Oosterkamperpolder gekozen de heer J. Wit Cz., alhier. UIT HARINGHUIZEN. De heer J. C. Visser, Hoofd der school alhier, gaat het onderwijs met pensioen ver- laten. UIT NIEUWE NIEDORP. Tot lid van het bestuur van den Moerbe- ker polder is in de kwailteit van Molenmees- ter gekozen de heer J. Waiboer Hz., alhier. UIT OUDE NIEDORP. Ingelanden van den Ooster- en Wester kamp en Leyerpolder bcHoten onlangs tot electrische bemaling in een slecht bezochte vergaaering. Verscheidene ingelanden, die niet op deze vergadering tegenwoordig ■waren, zullen nu een nieuwe bijeenroeping van stemgerechtigden bewerkstelligen, om het besluit ongedaan te maken. Op het be- houd van den windmolen bestaat dus kans, HEERHUGOWAARD. (October). Geboren Trijntje, d. van Simon de Boorder en Grietje Kroon. Christiaan Ge- rardus, z. van Jan Biersteker en Joharma Catharina Swinkels. Margaretha Anna, d. van Jacob Groenveld en Catharina Marga- tha Does. Cornelis, z. van Johannes Leo- nardus van Boheemen en Maria Catharina Ruwiel. Paulina, d. van Johannes Stet en Cornelia Bruin. Johanna, d. van Pieter de Beer en Johanna Schilder. Divera Jo hanna, d. van Cornelis Langedijk en Antje Groot. Paulus Wolterus, z. van Wouter Hoogland en Adriana Oudeman. Simon, z. van Theodorus van Schagen en Catharina Geertruida Giling. Frederik Pieter, z. van Pieter van Leijen en Antje van Leijen. Overleden Cornelis, z. van Johannes Fl-oris en Margaretha Hoogland, 5 jaar. Johanna Maria Adriana, d. van Christiaan Swinkels en Trijntje Komen, 18 jaar. Lijsbeth Beugeling, 42 jaar, echtgen. van Gerbrand Kaij. Trijntje Fijn, 60 jaar, echt gen. van Reindert Ruiter. Margaretha Ma ria, d. van Jap Ursem en Johanna van Schagen, 6 jaar. Cornelis, z. van Simon Doom en Klazina Dekker, 4 weken. Ondertrouwd Pieter Ploeger en Neeltje Slooten. Cornelis Tesseiaar, alhier, en Gerarda Zonneveld te Alkmaar. Cor nelis Kok te Alkmaar en Catharina Stoop, alhier. G e t r o u w d Pieter Ploeger en Neel tje Slooten. Cornelis Tesseiaar alhier en Gerarda Zonneveld te Alkmaar. De man was oogenblikkelijk dood. UIT HOORN. Alhier is het 3-jarig zoontje van den heer W. v. d. B. in een sloot gevalilen en daaruit levenloos opgehaa'd. UIT AVENHORN. De raad besloot met 6 tegen 1 stem tot verwerping van het verzoek om in de exploi tatie van net Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaac gediureade 10 jaar een bijdrage te Tn hoofdzaak was 'dit besluit gebaseerd op de overweging dat men voor de ziekehhuis- verpleging meer op Hoorn was aangewezen. Baitenland DE ZEELIEDENSTNAKING IN AUSTRALIg. In Queensland heblien de producenten (boeren, suikerrietverbouwers en houttevc- ransiers) besloten de arbeiders, die bereid zijn schepen te laden en te lossen, te be- schermen. Zij hebben daarbij formeel jacht gemaakt op communistische leiders. Zoo is dien leiders in Cairns, Noord Queensland, aangezegd, dat zij voor zonsondergang de stad moeten verlaten, anders zouden zij last krijgen. De premier van Queensland, die spoorweg- beambten geschorst heeft in verband met hunne weigering om treinen naar de pier te Port Harry te brengen, omdat daar boeren bezig waren een schip te laden, is een La bour-man. Men vreest van deze schorsing een nieuwe crisis. De Britsche zeelieden hebben hun staking voor geemdigd verklaard. DE TOESTAND IN SYRIe. Het Joodsch Tel. Ag. meldt uit Jeruzalem, dat de opstand in Syrie zich snel uitbreiclt Overal waar de rebellen vasten voet hebben gekregen, wordt een voorloopig bewind in- gesteld. De verbindingen met Damascus zijn thans zoowel aan de noord- als aan de zuid- zijde verbroken, terwijl de opstandelingen het geheele district Horns beheerschen. Het spoorwegverkeer tusschen Damascus en Haifa staat stil en een spcorbrug vo6r Da mascus werd opgeblazen. Vluchtelingen, die te Jeruzalem aankomen, deelen mede, dat in de nabijheid van Damascus hevige gevechten hebben plaats gehad tussfhen Fransclic troepen en rebellen. die tegen de stad oprufc- ten. Fransche versterkingen met artillerie slaagden er in, den opmarsch te stuiten. In Damascus staat het verkeer geheel stil. Ook van andere zijde wordt gemeld, dat de opstandelingen een nieuw offensief ziin be- gonnen. DE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN. De Italiaansche vliegtuigen, die op het vliegkamp te Schellingwoude waren aange- komen, zijn gisteren vertrokken. Zij gaan via Zurich naar Italie terug. SPOORWEGONGELUK IN ZUID-SLAVIe. De sneltrein SofiaBoedapest is voorbij de Bulgaarsche grens in de buurt van Nisi op een anderen trein geloopen. Er moeten drie personen gedood en velen gewond zijn. Twee Servische spoorwegbeambten, die de schuld van de ramp zouden dragen, zijn ge- arresteerd. OPGRAVING DER LIJKEN VAN FRANSCHE SOLDATEN. De Franschen laten in Duitschland de ge- ductnde de. ociiog gestorv .n en begraven soldaten opgraven, om de lijken naar Frank- rij'k over te brengen. De opgravingen zijn dezer dagen in hit oosten begonnen en wor den steiselmatig voortgezet tot aan de west- grens. VALSCHE CHeQUES TE BERLIJN. De Berlijnsche politie is een grootsch op- gezetten chqeue-zwendel op het spoor geko men, en is er in geslaagd de betrokkenen te arresteeren. Bij een huiszoeking vond men stempels van alle groote banken in Duitsch land en het buitenland, van autoriteiten enz. Voorts een verzameling van de handteekenin- gen der betrokkei directeuren en procuratie- houders uit binnen- en buitenland. De zwen- del werd ontdekt doordat een koopman, die enkele cheques van groote bedragen, n.l. 4800 en 2400 pond sterling, aangeboden kreeg, de zaak niet vertrouwde en de politie waarschuwde, waarop deze zich met de be trokken bank in verbmding stelde, en de zwendel aan het' licht kwam. EE NIEUW SOORT BEWEEGKRACHT BIJ DE SPOORWEGEN IN CANADA. Een nieuw type „oil-electric coach", door de Canadian National Railway beproefd, is te Vancouver uit Montreal aangekomen. na een reis van drie dagen en 2937 mijl te heb ben afgelegd. Hiermee zijn alle records voor transcontinental verkeer geslagen. De feitc- lijlke reistijd bedroeg 67 uren. Volgens de ambtenaren van de „Canadian" beteekent dit resultaat een revolutie op het gebied van de beweegkracht voor't spoorwegvervoer, spe- ciaal voor het licht vrachtvervoer. EEN GODSDIENSTIG PROCES. Het hooge gerechtshof te Madras heeft in een eigenaardige kwestie een beslissing te ge- ven. Volgens een kort geleden van krachi ge worden wet, moeten in Britsch-Indie alle in- komsten uit aan tempels toebehoorencle lan- derijen voor opvoedkundige doeleinden wor den besteed. Nu wordt in een tempel bij het beeld van een zekere godheid door de geloo- vige Brahmanen geregeld geld neergelegd, daar zij van meening zijn, dat de god over wonderbaarlijke krachteri beschikt. Hierdoor verkreeg het klooster in kwestie geweldige be dragen, die door de monniken weder werden uitgeleend. De minister van Onderwijs is thans voornemens, dit geld te besteden voor den bouw eener hoogeschool, doch hiermede willen de monniken geen genoegen nemen. Zij hebben zich daarom tot het iioogste ge rechtshof te Madras gewend. Zij beroepen zich op het feit, dat het geld volgens hun voorschriften uitsluitend mag worden gebe- zigd voor het verleenen van rechtstreeksehe diensten aan de godheid, onder welke bepa- lingen zij voorheen den tempelgrond van de Oost-Indische Compagnie hebben verkregen. DE OOSTENRIjKSCHE AMBTENAREN. Nadat de Oostenrijksche bondsambtenapen er in geslaagd zijn, hun eischen in hoofdzaak door te zetten, is thans ook door de ambteaa- ren der P. T. T., die zich tot dusverre afzijdlg hebben gehouden, in ultimatieven vorni de eisch gesteld tot onmid-deiiijke tritbetalfaig eener salarisverhooging van gemiddeld zes- tien schellingen (/5.66) per maand. Evenwel hoopt men ook in deze bedrijver een staking te kunnen verhinderen en de b* noodigde middelen door bezuinigingsmaatre- gelen te kunnen opbrengen. Hierdoor zsv natuurliik op het toch reeds zoo zwawr door de ambtenaarssalarissen beiaste budget een nieuwe druk worden gelegd. Ook de spoorwegambtenaren zullen, naar wordt verwacht, thans met meuwe lopuei- schen Isowbi. Xr

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9