y DAGBLAD VOOR. ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 265 Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925 DINSDAG 10 NOVEMBER Dif nummer besfaat nil 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVONDbehalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bi] vooruit'oetaling per 3 maanden voor Alkmaar/2.—franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adminisfratie 3. Te'-"33. Postgiro 37060. Hooidredactcur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE POLIT1EKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Rijksdagpresident Lobe, d.e Zondag uit Amerika is teruggekeerd, heeft gistermiddag een bespreking gehad met den rijkskanselier dr. Luther over de kwestie der al of niet vervroegde bijeenroeping van den rijksdag Naar aanleiding van dit onderhoud heeft Lobe het seniorenconvent van den rijksdag tegen aanstaanden Donderdag bijeengeroe- ipen. In parlementaire kringen wordt alge- meen aangenomen, dat't seniorenconvent den rijksdag niet voor den 23sten November a.s zal bijeenroepen, daar voor dezen datum de partijdag van het Centrum en die van de Duiisch-nationalen plaats heeft en er boven- dien technische moe lijkheden bestaan, die het bijeenkomen van den rijksdag voor den 19en November onmogelijk maken. Hedenmiddag zal Lobe door rijkspresi- dent Hindenburg worden ontvangen ten einde hem verslag uit te brengen over zijn reis naar Amerika en het verloop van het inter-parlementaire eongres. Tevens zal de rijkspresident met Lobe den binnenlandsch- politieken toestand bespreken. Vanavond vertrekt rijkspresident Hinden burg naar Stuttgart ten einde zijn bezoek aan de Zuid-Duitsche regeeringen te brengen. Naar het Hbl. verneemt, stellen invloedrijke Centrums-parlementariers pogingen in het werk om dr. Wirth te bewegen weer in de Centrum-fractie terug te keeren. Het verluiat, dat deze pogingen veel kans op succes hebben. De conservatieve partij, die zich sedert de revolutie zeer op den achtergrond heeft ge- houden, heeft Z Her dag in een vergadering, waaraan circa 300 vertegenwoordigers uit alle deelen van het land deelnamen, een motie aangenomen, waarin gezegd word; dat het verdrag van Locarno „natuurlijk" moet worden verworpen. Als doel van de conservatieve partij wordt aangegeven het herstel van den bondsstaat van Bismarck, alsmede herstel van de jegens de „ange- stammte Fiirsten" begane misdaad en terug- keer tot de monarchic. De conservatieve partij verwijt de tegenwoordige rechtsche partijen dat zij niet voidoende voor de legitimistische rechten en den principieelen strijd tegen de revolutie doen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het Japaneesch-Oostersch Nieuwsagent- schap, dat tot nog toe hardnekkig had be- richt, dat Tsjang-lso-lin en Feng Yoe-hsiang waren overeengekomen samen te werken te gen de Jangtse-troepen, deelt thans medp dat de onderhandelingen tusschen Tsjang en Feng zijn afgebroken en dat een botsing w-i niet meer te vermijaen za1 zijn. Feng heeft een spoedconferenitie met zijn onderbeve1 lub bers bijeengeroepen om clefinitief zijn hou ding te bepalen. De toestand wordt er niet duidelijker op. DE TOESTAND IN SYRIe. Zondagmorgen vroeg zijn drie BedocMen die deel hebben genomen aan de overrom- peling van den postwag°n van Bagdad m September, waarbij eec Fransch kapitein werd gedoOd en een and;r begeleider ge- wond, in het openbaar te Daipascus opge- hangen. Men liet de lijken verscheidene uren hangen, gekleed in de witet galabea Aan den hals der gebangenen had men opschrif- ten gehangen, waarop het misdrijf stond, dat zij gepleegd hadden. Een groote menigte sloeg gedurende den geneeien morgen het schouwspel gade. We! opweid:end! De kunstschatten van de prachtige Selam- nik- en Azm-paleizen te Damaskus zijn door de Franschen in veiligheid gebracht. Het is mogelijk geweest een belangrijk gedeelte van de prachtige mozaieken en fresco's, alsook een aantal beeldhouwwerken te redden. Of- schoon de kostbare houten zoldering en de vensters vernield zijn, kunnen de geredde brokstukken van de muren worden gebruikt om de gebouwen te restaureeren en de auto- riteiten doen hiertoe stappen. Men schat, dat het herstel 2% millioen Fransche francs zal kosten. Perstelegrammen uit Damascus melden, dat Zaterdagnacht hevige aanvallen zijn ge- daan op de Oostelijke poort, welke eerst na een bitteren strijd van uren lang door de Franschen werden afgeslagen. De uittocht der Christenbevolking duurt voort. De Syrische opstandelingen naderen reeds het grensgebied van den Libanon. In Syrie kon tot dusver het optreden van vijf benden worden geconstateerd. De spoorwegverbinding met Haifa is her- steld en de spoorwegverbinding met Beiroet functionneert nog steeds. PAINLEVe'S FINANCIEELE PLAN De financieele ontwerpen van Painleve zijn bijna unaniem slecht ontvangen, vertelt de Tel. De socialisten willen den franc veilig stel len door de cautie en de garantie van alle vormen van productie en rijkdom. De regee ringsontwerpen, die de rente practisch verla- gen van 6 tot 434 pet., verzekeren den hou- ders daarvan nog niet eens tegen cen verdere depreciatie van hun papieren. De critiek der rechterzijde is eveneens voornamelijk gericht tegen de inflatie en voorts tegen het feit, dat de opofferingen uit- sluitend gevraagd worden door middel van directe belasiingen. De eenige deugd, die van deze zijde aan'de ontwerpen toegekend wordt, is, dat zij de simpelsle en onmiddellijke kapi- taal-heffing verwerpen. De inflatie door het bijdrukken van bank- biljetten kan theoret'sch tot 834 milliard op- gevcerd worden, zijnde het bedrag der inkom- sten, die in 1926 voor de vorming van de amortisatiekas voorzien zijn. Painleve zei Zaterdag tot Malvy, den voor- zitter van de financieele commissie, die door de groepen der linkerzijde naar hem afge- vaardigd was, dat zijn cntwerp geamendeerd zal kunnen worden, op voorwaarde evenwel. dat de aan te brengen veranderingen binnen het kader van het regeeringsontwerp zullen blijven, welke mededeeling hij Zondagmor gen voor de financieele commissie heeft her- haald. Hij verldaarde, dat de inkomsten, die voorzien zijn om de amortisatiekas te voeden. deze zeker in staat zullen stellen aan al haar verplichtingen te voldcen. Hij zeide boven- dien, het denkbeeld van de gedwongen conso lidate der vlottende schuld beslist af te wij- zen en zich ook te. zullen verzetten tegen de instelling van het Z.g p'afond unique van de bank-biljetten en 'de schatkist-biljetten. Hij voegde hieraan toe, dat de ontwerpen voor Donderdag dcor het parlement aangeno men moeten zijn. Zondagmiddag is de financieele commissi-" opnieuw bijeengekomen. De oppositie tegen de regeeringsontwerpen was nog steeds zooda- nig, dat men het er zelfs niet over eens werd, om deze -als basis der besprekingen aangeno men zouden kunnen worden. Verworpen werd, met 18 stemmen tegen 1 en 12 onthoudingen, een motie-Cachin, waar bij werd voorgesteld, de regeeringsontwerpen eenvotidig te verwerpen. Ten slotte werd met 17 tegen 14 stemmen en 2 onthoudingen een motie van Vincent Auriol aangenomen, welke motie elke inflatie afwijst en de regeering vraagt, zich door de socialistische ontwerpen te laten inspireeren. Het lot van de regeeringsontwerpen was hier- mee bezegeld. De beraadslagingen der commissie werden daarcp tot Maandag verdaagd. De regeering zou een nieuw ontwerp op- stellen, dat dan aan de commissie voorgeleg?, zal worden. Dit zal een compromis zijn tusschen het regeeringsontwerp en het ontwerp der so cialisten. Indien het nieuwe ontwerp echter inderdaad door het socialistische ontwerp ge- inspireerd mocht worden, is de kans al zeer gering, dat het in den Senaat een meerder- iheid op zich zou kunnen vereenigen. Bonnefous heeft namens de rechterzijde een tegen-ontwerp bij de Kamer ingediend, dat de instelling van een nationale loterij bc- oogt, uit welker inkomsten dan de amortisatie kas gevced zou werden. In zijn toelichting be- toogt Bonnefous, dat een som van een mil liard francs, tegen samengestelden interest uitgezet, voidoende is om in 50 jaar een som van 300 milliard franc, zijnde het be drag der Fransche binnenlandsche schuld, af te lossen. Op deze wijze zou de Fransche schuld in 1975 volkomen afgelost kunnen zijn. v In de financieele commissie der Kamer heeft Painleve gisterochtend verklaard, dat de nationale amortisatiekas geen recht van emissie zal hebben, doch slechts het recht om de bestaande bons te vernieuwen. Hij zeide nog, volstrekt gekant te zijn tegen de consolidatie van bons en schatkistwaarden met een looptijd van minder dan een jaar. Hij decide mee, dat het noodig zal zijn voor het einde van het jaar over te gaan tot een beperkte en tijdelijke verhooging der circu- latiemiddelen met 2690 millioen voor de te rug betaling der schatkistbons die op 8 De cember vervallen. Dit bedrag zal aan de Banque de France terugbetaald worden naar gelang de belastingen binnen kotnen.- Hij herhaalde bereid te«zijn om dewkbeeL den te aanvaarden, die binnen het kader van zijn ontwerp passen. Hij oefende kritiek uit op verschillende stelstls van heffing op het kapitaal, betoogende, dat hij er zich niet mee kon vereenigen. Daar de socialisten zich blijven verzetten tegen elke inflatie, zelfs tijdelijk, verklaarde Blum dezen middag dat hij de commisie in de gelegenheid zou stellen, te kiezen tusschen consolideering en inflatie. De financieele commissie van de Kamer, heeft de buitengewone heffing van de roeren- de en onroerende goederen aanvaard. Het voorstel tot heffing eener personeele belasting van 20 francs werd verworpen, e- venals met 15 stemmen tegen 5 en verschei- den onthoudingen, een socialistische motie voor een heffing van een kapitaal onder den vorm van deelneming van den Staat aan alle vormen van den rijkdom. De groep der socialistische radicalen, van de Kamer, heeft Painleve's finarfcieele voor stel als grondslag van bespreking aanvaard. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN FINLAND. De communistische propaganda in Fin land schijnt te herleven en, zooals gewoonlijk. ook de nauwe betrekkingen met de commun'is- ten in Rusland. De gehe'me politic heeft de laatsie dagen verscheidene a'rrestaties ver richt. Een beambte van het Russisch consulaat te Wiborg, Henrik Valk, is kort geled^n ge- arresfeerd wegens militaire spionnage, en naar Rusland verbannen. Papieren, on hem gevonden, toonden aan, dat hij met andere spionnen had samengewerkt. Eveneens te Wi borg werden niet lang geleden zes communis- ten gearresteerd. Later werd ontdekt, dat zij op wettige wijze verbinding met Rusland onderhielden. Ofschoon deze gevallen op ziehzelf stonden. wezen zij alle in dezelfde richting. De be langrijkste ontdekking heeft de politie echter gedaan, toen zij te Heis ngfors een hu;szoe- king deed in twee woningen van communisten en daar vele compromitteerende papieren .vend, waaruit bleek, dat het sinds langen tijd bestaande vermceden juist was. Onder de in beslag genomen documenten bevond zich een rapport betreffende een uitgebreid systeem van militaire spionnage. Dit rapport bevat- te o.a. de namen van twee soldaten, die op het oogenblik nog in militairen dienst zijn en die blijkbaar handelden volgens instructies van de organisaiie. Zij werden gearresteerd en een van hen legde onmiddellijk een beken ten is af. De politie vond voorts een groote hoeveel- heid geheime-propagandamateriaal en rap- porten omtrent het werk van communistische groepen in verscheidene industrieele bedrij- ven. Gedurende de hierop volgende drie dagen werden meer dan 30 personen gearresteerd, on veer de helft te Heis ngfors en de overige te Wiborg, Abo, Wasa en in andere plaatsen Alle gearresteerden zijn lid van de socialisti sche jeugd-organisatie, waarvan bekend is, dat zij communistische propaganda voert. Ei zijn huiszoekingen bij de plaatselijke besturen van deze organisatie gedaan met 't gevolg, dat een groote hoeveelheid kostbaar materiaa! in beslag werd genomen, waaronder circulai- res, die onmiskenbaar het stempel dragen van Russische afkomst te zijn. Eenige gevan- genen zijn weer op vrije voeten gesteld De overigen zullen te Abo moeten terechtstaan DE ONTRUIMING VAN KEULEN. Uit Keulen wordt gemeid, dat de Engel- schen reeds maatregelen voor de ontruming nemen. Verschillende Engelsche officieren bereiden hun verhuizing naar Wiesbaden reeds voor en een groot gedeelte van de ar- chieven der Engelsche bezettingsautoriteiten is reeds naar Engeland getransporteerd. DE STRIJD IN MAROKKO. De Engelsche kapitein Gardner, van wien men zegt, dat hij sedert twee jaar particulier raadgever van Abd-el-Krim is, is te Tanger met een jacht, komend van het Rif, gearri- veerd. Het gerucht gaat, dat zich verscheide ne Rifleiders aan boord bevinden. Steeg, de nieuwe Fransche-generaal van Marokko, verklaarde aan een correspondent van de „Matin", dat hij niet met Abd-el- Krim over den vrede te onderhandelen heeft. Indien deze de vijandelijkheden staakt, zal Frankrijk ze zeker niet voortzetten en dan zal zonder diplomatiek protocol de vrede weer automatisch intreden. Maarschalk Petain is Zondag in Parijs te- ruggekeerd. Ook hier, evenals te Marseille, verklaarde hij, dat het woord thans aan de politiek is, daar de militaire actie geeindigd is. ONGEREGELDHEDEN TE MiiNCHEN. Uit Miinchen wordt gemeid, dat zich daar Zondag, na afloop van de plechtige herden- king der in den oorlog gesneuvdde burgers, ongeregeldheden hebben-voorgedaan. Bij de- monstraties der aanhangers van Hiiler voor de Feldherrn-Halle kwam het tot botsingen. Ook in de andere deelen der stad was het af en toe rumoerig. Er werden 17 personen gearresteerd BRITSCHE COMMUNISTEN IN BELGIe GEARRESTEERD De Belgische politie heeft twee Britsche communisten gearresteerd, een man en een vrouw. Deze laatste, die zonder paspoort in September Ee'gie zou zijn binnengekomen, zou naar het heet een agente zijn van Mos- kou en de betrekkingen tusschen Moskou en Engeland onderhouden. In haar bezic zou den geschriften zijn gevonden voor de pro paganda in het Britsche leger en de Britsche vloot. HET COMPLOT TEGEN MUSSOLINI. Een officieel communique deelt mede, dat voortaan aan de bladen alieen de publicatie van officieele communique's zal worden toe- gestaan aangaande den tegen Mussolini op touw gezetten aanslag, teneinde den arbeid der justitie niet te belemmeren. De grootmeester der vrijmetselaars protes- teert in een communique aan de bladen tegen de beschuldiging van een Romeinsch biad, als zou de vrijmetse'.arij 50 (WO lire aan Zaniboni hebben verschaft om een ops tend in het leven te roc pen of een samenzv gen Musso- ini op touw te zetten. MAC DONALD OVER T \RNO. Ramsay MacDonald heeft te Hull voor een Labourvergadering gesproken over Locai no Fiij zeide nog eens, dat wat te- Locarno tot stand is gebracht, de instemming van Labour kan hebben. Ofschoon Locarno niet alle ga- ten en achterdeuren heeft kunnen stoppen, waardoor een oorlog kan binnensluipen, zijn volgens hem de drie groote verdiensten van Locarno: dat Duitschland in den Volkenbond wordt gehaald, dat de arbitrage, ofschoon nog niet volmaakt geregeld is, en dat de re- sultaten van Locarno weer hoop aan Europa hebben gegeven. DE ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIA Een gioep stakende zeelieden heeft zich bij de aankomst van het stoomschip Port Vic tor te Brisbane op de kade verzameld. Zij hoonden de bemanning en drongen ten slot te op het schip. Er ontwikkelde zich een woest gevecht, waarbij revolvers, ijzeren sta- ven, enz. als wapens werden gebruikt. Een groote politiemaeht was noodig om de orde te hersrellen, drie siakers werden gewond De tweede marconist is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd lichamelijk letsel te heb ben toegeb-racht aan zijn chef, die met de re volver in de vuist de aanvallers hielp af- slaan. Uit Adelaide wordt gemeid, dat veertig man van de stoomboot Balrana'da den ar beid hebben hervat. Twintig man van de Westmorelands zijn uit de gevangenis ont- slagen, om aan boord van hun schip te gaan. Beide schepen zijn vertrokken. DE LEVENSSTANDAARD IN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche minister van Handel,- Hoover, verklaart in zijn voorloopig rapport omtrent het financieele jaar 1924/1925, dat de levensstandaard in de Ver. Staten in dat jaar de hoogste is geweest in de geschiede- nis van het land „en derhalve de hoogste in de geheele geschiedenis". EEN MISLUKTE BALLONTOCHT. Te Liibeck zouden Zondagmiddag de bal- lons „Hamburg" en „Chemnitz", ondanks stroomenden regen en sterke luchtbeweging, opstijgen .De baloln „Chemnitz" was reeds geheel gevuld en gereed voor het vertrek; de ballon „Hamburg" was half gevuld. De plot- seling opkomende Zuid-Oosten wind had tot gevolg, dat het half gevulde omhulsel van de Hamburg" uit het net losgetrokken werd en in de lucht verdween. Bij de „Chemnitz" werd onmiddellijk het ventiel losgetrokken en daardoor werd deze ballon voor eenzelfde lot behoed. Zot Zondagavond was nog geen bericht ontvangen over den ontsnapten ballon. Alle nasporingen, waaraan gok auto's deelnamen, waren tevergeefs De ballon moet in de wol- ken verdwenen zijn. HET NIEUWE PERZISCHE BEWIND. De vertegenwoordigers van alle buiten- landsche mogendheden hebben bericht gezon- den dat zij de regeering-Reza Khan erkennen. DE „KRANKZINNIGE" GEZANT- SCHAPSRAAD De disciplinaire rechtbank heeft thans uit- spraak gedaan inzake de aanklacht van Ste ward. Den Britschen gezantschapsraad te Rio de Janeiro, die zich er over beklaagde, dat de gezant hem door de Braziliaansche politie in een krankzinnigengesticht had la- ten zetten, waaruit hij door vrienden was be- vrijd. De gezant was te Londen ontboden om in deze zaak te worden gehoord. De recht bank was van oordeel, dat de gezant zijn hou- ding met het oog op de bmtengewoon moei- lijke omstandigheden volkomen heeft weten te rechtvaardigen. Aan den heer Steward is een jaar verlof verleend, daarna zal worden beslist of hij opnieuw in dienst kan worden gesteld. Verdere bijzonderheden omtrent dit geheimzinnige geval zijn nog niet bekend ge- worden. DE MONARCHISTISCHE ACTIE IN BEIEREN. De „Frankf. Ztg." zegt van een betrouw- bare Beiersche persocnlijkheia te hebben ver- nomen, dat de beide voornaamste vertegen woordigers van ex-kroonprins Rupprecht van Beieren, kabinetschef dr. Soden en generaal v. Mohl, voor twee weken eenige autoriteiten hebben bezocht om te informeeren, welke houding zij zouden aannemen, indien de kroonprins binnen afzienbaren tijd weder aan het bewind zou kornen. Geen der ondervraag- de heeren, zoo meldt't blad verder, aarzelde ook maar een oogenblik te antwoorden, dat zij in weerwil hunner monarchistische gezind- heid op het oogenblik verplicht waren den Haatsvorm en de constitutie te verdedigen. De aargeduide stap, van wien hij ook uitging. zou slechts als een revoF tionnaire omwen- telingspoging kunnen worden beschcuwd en men zou niet oraten daarteo-en met alle be- schikbare middelen op te treden. HET PROCES TEGEN GRAVIN VON BOTHMER. Blijkons een mvdedee ing in 't „Berl. Tag." zijn in het proces tegen gravin von Bothmei geen nieuwe bezwarende feiten aan het licht gekomen. Integendeel werd vastgesteld, dat het onderzoek van de Potsdamsche politie] zeer slap en onvolledig is geweest; de ter zake verhoorde ambtcnaren moesten toegeven, dat verschillende getuigenissen niet behoor- lijk op schrift waren gesteld. Een incident aan het slot van de zitting] van Zaterdag baarde veel opzien. Er werd over gesproken, dat mevr. v. Both mer eens een vierjarig kind het leven had ge red. Get. Rieck bevestigde dit, terwijl bekl. zeide, dat zij aaarvoor de reddingsmedaille heeft gekregen. De president en het O. M betwijfelden dit, waarwp de verdediger ver ontwaardigd opvloog en de rechtbank in uiterst scherpe bewoordingen beschuldigde 'i heele geval gebrekkig te hebben geinstrueerc en zelfs vooringenomen te zijn. Zonder de aoodige get. bij te brengen werd de be klaagde maar voor leugenaarster uitge- maakt Waaraan hij toevoegde dat het heele optreden van de Potsdamsche politie terdege moet worden or.derzocht. Ook de gravin liet zich niet onbetuigd en verklaarde dat alles van hooger hand in beweging wordt gebracht om haar in elk geval schuldig te doen vcrkla- ren. Getuige Rieck kon zich eveneens niet aan dien indruk onttrckken. Deze verklaringen brachten heel wat op- schudding in de zaal. AMERIKA EN EUROPA'S SOLIDARI1EIT. De „Times" meldt uit Washington: Ten aanzen van de onderhandelingeii over Itali- aansche schulden wordt grooter geheimhou- ding betracht dan het geval was tijdens de onderhandelingen met de Fransche commissie. Volgens senator Smoot kan men optimistisch gestemd blijven. Het is thans duidelijker dan ooit, dat de moeilijkheden meer van politieken. dan van financieeien aard zijn en deze eerder toe- dan afgenomen zijn door een opmerking, welke haar weg in de pers heeft gevonden. Zij luidt, dat mislukking der besprekingen ten gevolge zou hebben, dat binnenkort een Euro- peesche schuldenccnferentie zou worden be- legd, waartoe de Vereen'gde Staten zouden worden uitgenoodigd, doch dat deze zou plaats hebben, onverschillig of Amerikaan sche vertegenwoordigers er aanz ouden dee!- nemen of niet. Ofschoon de idee van Italiaan- sche zijde afkomstig is, begint men in Ame rika meer en meer te beseffen wat er zou kun nen vcortspruiten uit een Europeesche soli dariteit, welke in Locarno haar oorsprong heeft gevonden. DOOR EEN TIJGER GEDOOD. De weduwe Lambert, een oppasseres in Belle Vue,-de dierentuin van Manchester, is door een tijger gedood. Lambert, haar man, was 40 jaar oppasser geweest in het roofdie- renhok en zijn vrouw had hem daariu bijge- staan. Ma zijn dood, reeds tien jaar geleden. werd zij zijn opvolgster. Een neef, die haat placht te helpen, vond haar Zondag dood in het tijgerhok. Met mceite wist men den tij ger, een jong beest, dat nog maar enkele we ken in den tuin was, terug te drijven, toen men het lijk uit de kooi haalde. "Het blcek. dat de vrouw een slag tegen de kaak had gei kregen, die onmiddellijk den dood heeft ver- oorzaakt- Verder letsel werd niet op het lijk gevonden. Men vermoedt, dat de vrouw bij 'i schconmaken van het hok vergeten had hei nachthok te sluiten en dat het beest haar on- verhoeds heeft besprogen. Men heeft al thans geen enkele kreet gehoord. WINTER IN ENGELAND Over geheel Engeland is een strenge vorsf ingetreden. Zware stormen bemoeilpen de scheepvaart in het Kanaal. Talrijke telefoon- verbindingen in Engeland zijn verstoord. In Wales, Noord-Engeland en Schotland is over vloedig sneeuw gevallen. Op het einde der afgeloopen week hebben hevige stormen gedurende meer dan 36 uur de Britsche eilanden geteisterd. Vele plaatsen hadden zware regens en hagelbuien te ver- duren, terwijl uit de hooger gelegen gedeel- ten reeds aanzienlijke sneeuwval wordt ge meid. In het Kanaal en rond de kust ston den hooge zeeen, die de novertocht naar het vasteland bemoeilijkten en de gfeheele scheep vaart belemmerden Scheepsongelukken van beteekenis schijnen echter niet te zijn voorge- vallen. In verschillende deelen van het land hadden overstroomingen plaats. In Lancas hire en Wales werden vele wegen en lande- rijen overstroomd en werd eenige schade ver- ocrzaakt. GIFT VOOR ZIJN GEBOORTE- LAND. Churchill heeft in het openbaar zijn waar- deering geuit voor het feit, dat een in Groot Brittanie geboren, doch in Amerika verblijf- houdend persoon een som van 5500 dollar aan de schatkist heeft geschonker tot verlich- 'ing van de Britsche schuld aan de Vereenig- de Staten. SB3JSS

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1