DE PRTNS Vfm:JTSTET?t>-E"mOOO FRANCS HUISHOUDGELD. Lady Leonore Dougla§ heeft tegen haar tweed en echtgenoot prins Burhan Eddin een aanklacht ingediend wegens bedrog. Omtrent deze aanklacht wordt het volgen- de gemeld: De prinses, die van haar echtge- noot lord Douglas gescheiden was, leerde prins Burhan Eddin, den zevenden zoon van wijlen sultan Abdoel Hamid, van het voorjaar te Monte Carlo kennen. Zij had daar den prins, toen deze zijn contanten ge heel verspeeld had, geld £eleend. Acht dagen later deed hij haar een huwelijksaanzoek Naar in de aanklacht staat vermeld, wensch- ie de prinses zelf, dat de bruiloft in Engeland zou plaats vinden; de prins zette evenwel door, dat het huwelijk te Baden bij Weenen werd gesloten, waarheen hij een Mohamme- daansch priester liet komen. Op 6 Mei had de huwelijksvoltrekking plaats in tegewoordigheid van prins Johann Lichtenstein, graaf Karl Romer en den Pool- schen zaakgelastigde Otto Von Kuhnenfeld als getuigen. De prinses gaf den geheel verarmden prins een cheque van 400.000 Fransche francs ter bestrijding van de gemeenschappelijke huis- houding in het eerste jaar, waar iegenOver de echtgenoot zich verplichtte; het bedrag te rug te betalen, zoodra zijn eigen vermogen vrij zou komen. Hij had namelijk, naar hij verzekerde, sped ale voorrechten op petro- leumbronnen in het Mosoelgebied. In Augustus begaf de prinses zich naar Londen om haar familie te bezoeken en kreeg daar een schrijven, waarin de prins haar mededelde, dat hij het huwelijk geannu- leerd had en haar verzocbt haar'koffers te laten afhalen. De prinses werd bij haar te- rugkeer te Weenen door de bedienden ver- hinderd, de echtelijke woning binnen te gaan, zoodat zij in een hotel haar intrek moest ne- men. Haar advocaat verzekert, dat tijdens het samenleven der twee de prins hoogstens een bedrag van 100.000 francs heeft kunnen heb- ben besteden en dat hij de andere 300.000 frcs. heeft verduisterd. De gewezen echtge noot daarentegen zegt, dat het bedrag hem geschonken is en verklaart, dat het huwelijk „een huwelijk van den tweeden graad" was. waardoor hij volgens de Turksche wet het recht had, zijn echtgenoote naar haar fami lie terug te zenden. De Officiei* van Justitie zal waarschijnlijk alleen wegens verduistering een vervolging instellen, aangezien het huwelijk, dat niet door een ambtenaar van den Burgerlijken Stand gesloten is, in Oostenrijk niet geldig is. '-V; »-b besloten »oor de a.s. verkiezingen voor den provincialen landdag haar lijsten te verbin- den en-zich aaneen te sluiten tot een „Vater- landische Arbeitgemeinschaft." Gemeng-d nieuws EINDELIJK GESNAPT. Sinds eenige jaren werden op de kalkzand- steenfabriek „Loevenstein" te Vuren velerlei voorwerpen, meest machineonderdeelen ver mist. Thans is het de rijks- en gemeentepoli tie gelukt, den dief, zekeren H. van W.., werkzaam aan genoemde fabriek, te betrap- pen. Bij huiszoeking was het meerendeel van het gestolene, waarbij zelfs vormen om stee- nen te fabriceeren, in zijn woning aanwezig. Niet minder dan een wagenvracht voorwer pen werd in beslag gen-omen. Genoemde v W. is dezelfde persoon, die eenigen tijd geleden groote partijen aardap- pelen en suikeibieten op het veld en op de la- dingsplaats aan de rivier, zich toeeigende, waarbij hij. eveneens op heeterdaad bctrapt werd. Na de eerste diefstal-ontdekking heeft Van W. een verklaring van zijn gunstig verleden opgesteld en daarop een aantal handteekenin- gen verzameld; maar toen hij ten 2den male gesnapt werd, wantrouwde hijzelf die verkla ring, want hij was niet te vinden toen de majoor der rijksveldwacht Halma hem zou arresteeren. Gisteren heeft men hem echter in handen gekregenhij is ter beschikking van den off! cier van justitie naar Dordrecht overge- bracht. v. W. is een welgesteld manhij bezit vaste eigendommen en heeft hyppthe^en op. onder- scheiden- huizen. - EEN VEILIG DEPOSITO! Een man, die zich in een zeker perceel op den Zeedijk te Amsterdam had begeven, vond het daar minder pluis en daar hij vrees- de beroofd te worden, gaf hij 60 in bewa ring aan een persoon, die zich er ook bevond. Toen.hij terug kwam om zijn geld te ontvan- gen, was de bewaarder van de 60 verdwe- nen. Inderdaad, dit was het toppunt van goed vertrouwen. STATIONSBRAND. Zondagavond is brand ontstaan in het station van Soignies in Henegouwen. In kor- ten tijd stonden de bureaux in de loodsen in lichten laaie. Tevergeefs trachtte het stations personed het vuur te blusschen. De brand- weer moest tot laat in den nacht alle krach- ten inspannen om den brand meester te "wor den. De schade aan gebouwen en goederen wordt cp een half millioen francs geschat. RELLETJE IN EEN BIOSCOOP. Gister is het in een bioscoop te Dublin tot een botsing gekomen, toen de film Yperen werd vertoond, waarin de daden der Britsche troepen aan het Vlaamsche front worden weergegeven. Vier republikeinen drongen met revolvers in de hand het theater binnen en namen de filmrol weg. Dric van hen maakten zich met de film uit.de voeten, maar de vier- de werd door de bezoekers gegrepen en lee- lijk toegetakeld. KORTE BERICHTEN. Tijdens een vcetbalwedstrijd in het sta- dion te Bordeaux stortte ten gevolge van den hevigen wind een tribune in. Een persoon werd gedood, en 30 gewond, van wie 5 ernstig De wedstrijd werd opgegeven. De republiek Panama heeft haar sinds den oorlog opgeheven gezantschap te Berlijn heropend. De nieuwbenoemde gezant is Berlijn aangekomen. Een telegram uit Rome meldt, dat een Italiaansch eskader, bestaande uit een krui sen en vier torpedobooten, de haven van Spezzia heeft verlaten. Naar de bladen melden zou een en ander /erband houden met de gebeurtenissen in Syrie. Het Belgische koninklijke echtpaar is van zijn reis door Britsch-Indie te Brussei teruggekeerd. In Spalato (Joego-Slavie) hebben anti- Italiaansche demonstraties plaats gevonden. waarbij de Italiaansche winkels werden ver meld. Een sterke politiemacht moest tusschen beide komen, om de demonstranten te ver- spreiden. In tegenwoordigheid o. a. van prof. Sleeswijk als vertegenwoordiger van de Ne- derlandsche technische hoogeschool, is te Aken een studentenhuis der technische hoo geschool geopend- Hoewel het resultant der Belgische provincial e verkiezingen nog niet geheel is, blijkt toch reeds uit de voorloopige uitslagen, dat de socialisten 25 zetelS" gewonnen hebben op katholieken en liberalen. De Engelsche kroonprins is al weer, nu dus voor den tweeden keer sinds zijn terug- komst, tijdens een jacht van zijn paard geval- len. 't Liep ook nu weer goed af. Te Madrid is een tram uit de rails ge- loopen en tegen een anderen tramwagen ge- botst, waardoor 43 personen gewond werden. Pussy Johnson, de voorvechter van het Amerkaansche drankverbod, onderneemt thans 'n nieuwen kruistocht tegen' beweerde machinaties van de Europeesche drankhande- laren, die, naar hij beweert, de fondsen ver- strekken voor de a.s. anti-drankverbod bijeen-. komst in Washington. De Parijsche rechtbank heeft vijf com- munisten, o.a. Monmousseau, secretaris van de C. G. T. U., en Bellanger, gerant van de „Humanite", tot vier a acht maanden gevan- genisstraf en een boete van duizend francs veroordeeld, wegens het aansporen van mili- tairen tot ongehoorzaamheid. Naar de avondbladen melden, zal de Duitsche rijkskanselier morgenavond aan 'n maaltijd ter gelegenhei-d- der vergadering van de Verein Berliner Kaufleute een rede hou den, voomameltjk betrekking hebbende op de kwesti? van Locarno. De „Vorwarts" meldt uit Breslau, dat de rechtsche partiien van de Volkischen tot de D. V. P. en de Economische partii hebben CREDIETVERDRAG MET DUITSCHLAND. Zooals bekend, zegt de Telg., vormt de kwestie van de Duitsch-Nederlandsche cre- dietovereenkomst een punt van bespreking bij de Duitsch-Nederlandsche onderhandelin- gen over een handelsverdrag. Naar wij vernemen is men tot principieele overeenstemming gekomen over het verlen- gen der crediet-overeenkomst tot 1935. Hier- tegenover verleent Duitschland aan Neder- land zekere concessies wat betreft de douane- tarieven. Zooals men zich herinnert, werd in den aanvang van 1920 tusschen de Nederland- sche en Duitsche regeeringen overeenstem ming bereikt omtrent een aan Duitschland te verleenen crediet van f 200 millioen, aflos- baar uiterlijk in tien jaar. Van dit crediet zou zestig millioen gulden besteed worden voor den aankoop van le- vensmiddelen van Nederlandschen of Neder- landsch Indischen oorsprong. Duitschland verbond zich daartegenover tot de voortzetting van de kolenleveringen, waartoe het verplicht was volgens de kolen- overeenkcmst, die op 31 Dec. 1919 afge- loopen was. ZWARE BOSCHBRAND OP DEN TJERiMAI. Een week geleden is op den berg Tjerimai een brand uitgebroken van grocten om- vang. Duizenden kampongbewoners werken mede, om het vuur te blusschen. Reeds zijn 2300 bahoe bosch verbrand. Door den ster- ken wind voortgedreven, bedreigen de vlam- men thans ook de langer op de helling gele- gen bosschen. De aangerichte schade is bij- zonder groot. De Tjerimai is een der hoogste (3078 M.) vulkaankegels van Java, nabij Cheribon ge- legen. De berggroep telt vier toppen. De ge- heele streek heeft uitgestrekte bosschen. De vulkanische werking van den Tjerimai heeft nog steeds niet opgehouden. ZEDENMISDRIJF TE VELZEN. Naar het Vad vernam, blijkt het bericht betreffende een zedenmisdrijf te Vclseroord schromelijk overdreven te zijn. In verband met een overtreding aan den openbaren weg, waaraan twee voorbijgaande vrouwen minder goede bedoelingen toeschreven, in tegen den heer P. W. G. een klacht ingeiend. Van een aanhouding en ter beschikking stel-len van de justitie is geen sprake geweest. Na gehoord te zijn door de politic bleek geen reden tot aanhouding aanwezig EEN MEEVALLER. Men meldt aan het Hbl. dat de groenten- zouters b nnenkort een uitkeering kunnen te-' gemoet zien van 2 per vat ingemaakte snij - boonen en wel over de in 1918 ingemaakte en ingevolge regeeringsmaatregelen niet geex- porteerde boonen. Deze uitkeering zal gedaan worden vanwege de N. U. M. OOK EEN OPVATTING. De vermiste ambtenaar bij de belastingen te Eindhoven, die 25 October van Leerd am vertrok naar zijn ouderlijke woning te Box- tel, en daar noch op het kantoor te Eindho ven is aangekomen, is te Boxel teruggekeerd. Hij had een reisje naar Belgie gemaakt zon- der er iets van mede te deeleh. De politie van Leerdam heeft den geheelen omtrek afgezocht en in verschillende wateren edregd, omdat men vast meende dat hem een ongeluk overkomen was. i tonrechfer dit nader te preciseeren, hndde Het meestal: „dat die vrouw in de vergadering moet zwijgen." Een ander riep theatraal: „Hier sta ik, ik kan niet anders". Een ander meer politiek onderlegd, verklaarde, dat de mvoering van het vrouwenkiesreeht het werk het ongeloof is. Waar de ambtenaar van het O. M. mr. Van der Elst, den. indruk kreeg; dat de gemoedsbezwaren echt waren, vroeg hij schuldigverklaring, zonder toepassing van straf, m de andere gevallen werd een boete van f 0.50 of 1 geeischt. FORENSEN, DIE MEN LIEVER NIET HEEFT. In t Gooi heeft iedere gemeente haar eigen woonwagenkamp, dat geregeld bewoond wordt. In Bussum bestaat wel een verordeninsr waarbij staangeld geheven kan worden, doch deze verordening werd tot nu toe niet toege- pasl De gemeenteraad van Hilversum heeft nu Dinsdag j.l. een verordening, in zake het heffen van staageld vastgesteld en het bekenc worden van dit feit deed een formeele woon- wagentrek van Hilversum naar Bussum ont staan. Het aantal woonwagens nam deze week buitengewoon toe. Bussum, dat wel graag forensen trekt, is op dit soort forensen minder gesteld, en B. en W. hebben nu beslo ten, om voortaan ook het staangeld van 1 per week te vorderen. ~6J&liofc— WAAROM KATWIJKSCHE VROUWEN NIET STEMDEN. Voor de strafzitting van het Leidsche Kan- tongerecht was gister een aantal bejaarde Katwijksche visschersvrouwen opgeroepen ter zake overtreding vac de Kieswet: het niet voldoende aan haar stemplicht, ter gelegen- heid van de laatst gehouden Kamer-verkie- zing. De meeste vrouwen waren verschenen metiiet doel haar gemoed tegen het vrouwen kiesreeht te lucbten. „Men moet Gode meer gehoorzamen, dan de menschen en blijkens Gods Woord is het Vrouwenkiesreeht werk van den Satan", zoo was haar oDvattinsr. Verzocht door den Kau- „DE HOLLANDSCHE MOLEN". Men schrijft aan de N. R. Ct. N(u binnen enkele dagen de beslissing zal va-llen of de Schermermolens zullen verdwij- nen of niet, "zal het menig warmvoeil end Ne- derlander angstig te moe-de zijn, of ook dit onschatbare stukje Nederland zal worden ge- sloopt. Is het niet beschatnend, dat met de groot- ste bezorgdlheid he( lot van zoo iets eenigs en prach-tigs in Nederland tegemoet moet wor den gezien? Is het niet treurig te moeten zeg- gen, hoe weinig Nederlanders beseffen welk een verlies hier op't spel staat? Zeker, een belangrijk aantal menschen in Holland weet, dat hier een kunstwerk van al- lereersten rang met ondergang becreigd wordt, doch een beschamend- groot aanral vaderlanders weet er niets van. Minder g;- waardeerd dan menige Alpentop in Zwitser- lan-d of kasteel aan den Rij'n in Duitschland, ligt daar in uw eigen vaderland, volk van Nederland, een kunstwerk van Leeghwater, dat bij uitstek als onze nationale trots be kend1 moest zijn! Midden in het hart van Noord-Holland is daar een bemalingsinrich- ting te zien, die gij tevergeefs elders in Euro- pa zult zoeken. Dat monument, dat heel Ne derland als een kostbaar bezit moest erken- nen, wordt aangerand! Men wiT -het verbete- ren, zoofeuaamd natuurlijik! er aan peuteren, veranderen, er mee om zeulen tot het een ou- hcrkenbaar wangedrocht is geworden, zoo als op vele plaats-en- van ons land met andere moleninrichtingen is te zien. Verbeteren? Goed, maar waarom dan niet gestreefd naar zoodanige, dat het bouwwerk als geheel gespaard blijft? Men hakt toch ook niet op oude bouwwerken met historische beteeken-is in. Ja, er is een tijd geweest, dat men met antieke kerken en andere bouwwer ken omzeulde als met de grofste koopwaar, hier verminkend, daar onoordeelkundig vfr- vormend. Maar die tijd is goddank voorbij! Met de meeste zorg wordt thans gehand- haafd, wat ho-oge cultureele kunstwaarde be zit. Jaarlijks worden aanzienlijke posten uit- getrokken op de staatsbegrooting tot herstel en verzorging van allerlei kunst-monumen- ten. Duizenden guldens worden daartoe nut- tig aangewend, en dienen zeer terecht om in eere te houden., wat van hooge waarde is. En-»het werk van onze waterbouwkundi- gen? Wie voelt niet het beleedi-gen-de in het sollen en verminken van d'e kunstwer-ken on- zer voo-rvaders op waterbouwkundig gebied? Voegt het ons niet denzelfden eerbied te be- toonen aan deze zoo typische Nederlandsche kunst, en in't bijzonder aan dat monument ons door Leeghwater nagelaten? Arm Nederland, dat die eerschuld niet in een opwelling als gebiedend.voelt! Op het oogenblik kunnen wij nog iets goeds maken. Van de vele vernuftige waterbouwkundige wea-ken in Noord-Holland, staat er nog een in voile, glorie en waardigheid overeind: de Schemer! Als wij de vreemdelingen in Hol land iets te toonen hebben, dat zuiver door onze voorvaderen ontworpen en uitgevoerd is, dan is het dit kunstwerk dat het moge herhaald worden buiten Nederland's gren- zen niet te vinden is. De m-oed en de voi'har- din van ons voorgeslacht, het vernuft en de durf van mannen uit de 17e eeuw is onwrik- baar verbonden aan dit nationale kunstwerk, Ach, laat ons niet zeuxen over 1000 meer of minder in uitgaven, waar het werk zelve voor alles gerd dient te worden. Wie twist nu over een bedrag aan guldens als het her stel van een domkerk te Utrecht of kathedraal te 's-Hertogenbosch aan de orde is? En waar is de pieteit uit de ingenieurswe- reld? Korn heeren teclmici, die zoo knap zijt, dat uw roem verre buiten Nederland klinkt. Die betrokken wordt in adviezen omtrent wa- tertoestanden door Rijncommissie en Egypte! Waar is uw Nederlandsohe trots? Wie neemt d-en handschoen op voor het red'- den van een ingenieurswerk in het eigen va derland? Waar een wil is, is een weg! Gij, die op het werken en streven van een door- luchtigen voorvader als Leeghwater voort- bouwt, bij hebt te toonen, dat het voor u een eerezaak moet zijn, niet af te broken of te Moeder (tot een klein meisje flat is nitge- gledsn),,Kom, kom, Sylvia, zelfs wanneer je je pijn hebt ge-daan, moet je nog niet huilen." Sylvia„Maarj w.waarvoor d.d dient hui len d.d.dan t" (Punch.) verminken, doch een werk als de Schermer- bemaling in eere te houden voor het nage- slacht! Wentelt de schande van ons vader land af, dat dit laatste monument niet ver- dwijne, voor dat het uiterste gedaan i#, om naar een oplossing te streven, waarbij aan de eischen van een betrouwbaren waterafvoer voldaan zij, zonder dat het kunstwerk als zoodanig, dat wil zeggen in zijn geheel en in zijn voile pracht, worde aangetast. De eerste poging daartoe is door de Ver. „de Holl. Molen" gedaan, doch het polder- bestuur heeft die g-estie niet begrepen en niet will-en begrijpen. Moge het den geheel belan geloozen en moeilijken strijd der jonge Mo- lenvereeniging alsnqg begrijipenen waardeeren en zich. berei dverklaren, ook met cultuurhistorische overwegingen rekening te houden. Mogen de heeren Ingelaoden het besef hebben, dat de windbemaling dter Schemer naast het nut, dat zonder twijfel in eersten aanlg heeft te gelden, ook nog iets meer heeft te beteekenen. De' Domkerk van Utrtcht is toch ook iets meer dan een beschutting tegen regen en wond voor de gemeente, bij het uit- oefenen van haren eeredienst. Zoo staan de Schermermolens in hun schit- terende groepen van getrapte bemaling nog overeind, niet uitsluitend als wateropvo r- wer-ktuigen. Neen goddank! Zooals elk ge- Irouw van kunstwaarde, allereerst zijn nut heeft te toonen, openbaart het ten slotte een schat van geestelijken rijkdom, die het voor den menschelijken geest als voorwerp van waarde stempelt. Ten spijt van alle Noord- Hoillandsche nuchterheid die daarmede niet uit het oo-g verloren behoeft te-- worden, is echter de windbemaling van de Schemer meer dan de sotn van 50 molens, zooveel boe- zemtoohten enz. Er blijft een geest-elijke balans van zuiver- nati-onale beteekenis; een schepping die, ge- boren in het brein van Leeghwater, tot ieder ingenieur allereerst moet spreken! Uit het verleden is het heden geborenen een bouwwerk als de Dom van Utrecht breekt men niet uit zuivere nuttigheidsoverwegingen af. De beslissing is aan heeren Gedeputeerden van Noord-Holland. Mogen zij ons derbare vaderland behoeden van de schande, dat de laatste erf-enis van een onzer bekwaamste waterbouwkunigen als Leeghwater niet in eere is gehouden. Moge de overbeid, die in deze voor die beslissing is geroepen bedenken, dat zoo er thans reeds een Monumentswet ware, zij op het lijstje der eerste-rangs water- boewkundege werken uit het verleden, als no. 1 geplaatst zou vinden, een werk van onzen nationalen roem hij uitstekhet getrapte mo- lencomplex van den Schemerpo-lder! Behoud is mogelijik, als de verschillende partijen niet elk stokstij-f op het nuttigheids overwegingen zonder meer blijven staan, doch eendrachtig willen samenwerken tot het scbeppen van een inrichting, die praktisch voikomen bruikbaar en betrouwbaar is en waarbij aan het waterbouwkundig-cultureele element van dit kunstwerk niet de m-inste schade wordt aangebracht. Zu-lk een taak moet een land als Nederland met een zoo bij uitstek bevoegd en bekwaam iingenieurscor.ps, kunnen en widen volhren- gen. Met het voorbeeld van onze oude kerken voor oogen, waar welmeenende doch dikwijls onvakundige -kerkeraden jaren lang aan onze kunstwerken hebben gepnrtst en geknoeid, ten nadeele dier bouwwerken moet er voor ge- waakt worden, dat hetzelfde niet gebeure met de weinige overgeblevene, kostbare water bouwkundige werken, die ons vaderland niet alleen aan ^eemdelin-g doch allereerst aan eigen volk met eere te toonen heeft. EEN MOEILIJK GEVAL VOOR DE POLITIE. Uit Amsterdam wordt aan de Telg ge meld: De misdaad, die Vrijdagavond in of nabij de Haivemaansteeg is gepleegd-, is uit een oogppnt van gerechtelijk onderzoek niet al leen moeilijk, doch ook intercssant. 't Geheele complex van gegevens immers wordt be- heerscht door de vraag. heeft men hier te doen met een moord of met een zelfmoord? Er zijn dingen, die op het eerste gezicht wij- zen op zelfmoord, doch er zijn ook aanwij- zingen, die sterk spreken voor moord. Het staat vast, dat het slachtoffer dien avond in de Royal Bar is geweest en vertrok- ken is met de Duitsche buffetjuffrouw Mar tha Klopweg. Na ongeveer vijf minuten weg te zijn geweest, kwamen zij terug en toen bleek, dat de dia-manthandelaar den doodelij- ken s-teek had ontvangen. Het getuigenverhoor heeft eenige klaarheid gebracht over de handelingen van het twee- tal op straat. Zoo moet er iemand geweest zijn, die de vrouw heeft zien loopen met een langen onbekenden man. Daarachter liep, klaarblijkelijk eenigszins opgewonden. de dia- mantbewerker. Wat het verdere verloop ge weest is, vermocht de commissaris van het bureau Singel, de heer Harrebomee, die het onderzoek ieidde, heiaas niet te ontdekken. Een tweede verklaring van belang is, dat ieman-d den diamantbewerker en Martha Klopweg heeft gezien op den Amstel, onge veer ter hoogte van de aehterziide van cafe „de Kroon". Zij hadden ruzie met elkaar. De vrouw ging daarop de Haivemaansteeg in. terwijl de diamahtbewerker doorliep in de richting Munt. Voor den papierhandel van Vlieger, dus even voorbij de steeg, draaide hij om en Hep de vrouw achterna. Beiden be- traden dus vlak aehter elkaar den Royal Bar. Dat er iets niet in den haak was tusschen het tweetal hun verhouding er buiten ge- laten wordt versterkt door de laatste wcorden, welke het slachtoffer in het ga-sthuis sprak en die ongeveer luidden: „Ik dacht niet, aat je zoo slecht was ill Heh je je les voor jSzelf overgelezen, zooals Ik je gezegd had? Ja. En waarom ken je haar dan niet? Ik denk dat tk er Biet naar geluieterd heb. (Punch) Een andere onidekking van de politie be staat in het feit, dat de diamantbewerker eenigen tijd geleden in den Fransche-Bazar een groot knipmes heeft gekocht in den vorm van een dolk. Het kan heel goed zijn, dat de wond, die het slachtoffer had, toegebracht is met een zelfde soort mes of misschien met hetzelfde mes. Het lemmet drong ongeveer 2% c M. in de borst en trof het hartezakje, ten gevolge waarvan een hevig bloedveriles ontstond Het bloed is in groote hoeveelheid uitgestroomd, waardoor het flanel, het hemd en de binnenzijde van het vest geheel door- drenkt werden. Aan de buitenzijde van het vest zijn geen bloedsporen en het gat doet zien, dat de steek met kracht is toegebracht. Nu zou men uit het feit, dat de diamantbe werker het mes heeft gekocht en uit het'feit dat het lemmet noch het colbert noch de dikke winterjas heeft geraakt, kunnen aflei- den, dat de man ten gevolge van een of an dere behandeling van de zijde van de Duit sche vrouw zichzelf gestoken had. Doch het feit, dat de steek slechts door het vest en de onderkleeding is gegaan, behoeft hier niet op te wijzen, omdat er voldoende aanwijzingen zijn, dat hij zoowel z'n jas als z'n colbert open heeft gedragen. Bovendien is het de vraag, of, als-iemand zichzelf zoo'n zwareu. steek toebrengt, hij nog de kracht heeft het mes te verdonkeremanen. Want het mes is tot dusverre niet opgespoord. De aanwijzing, waaraan, zooals we hoor- den, de poiltie groote waarde hecht, is de richting waarin de stoot werd toegebracht. Deze is van boven naar beneden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat wanneer ie mand zich het staal in de borst drukt, er een steek zal ontstaan, die van boven naar bene den wijst. Dit kan veel beter wanneer een ander den steek toebrengt. En voor een te- genstander valt het wapen gemakkelijker weg te werpen dan voor den getroffene zelf. Uit deze overweging en uit nog andere, waarvan in het belang van het onderzoek het niet wenschelijk is ze te openbaren, kan het vermoeden rijzen, dat de steek is toegebracht door Martha Klopweg. Zij zelf zwijgt in alle taien, ofschoon zij bij den commissaris Har rebomee reeds verschillende keerenin ver- hoor is geweest. Vast staat inmiddels, dat de twist, die de dfamantbewerker eenige dagen te voren heeft gehad met een persoon, welke ruzie gezien is door den zwager en niet door den schoonvader, zooals aanvankelijk gemeld is in geenerlei verband met de Duitsche vrouw staat. Het lijk, dat zich nog steeds in het Binnen- gasthuis bevindt, is inmiddels overgedragen aan de Justitie, zulks. ter gerechtelijke chouwing door den patholoog-anatoom, dr. Hammer. Vandaag zou naar het mes in den Amstel gedregd worden. Nader wordt gemeld: In zake den moordaanslag in de Haive maansteeg vernemen wij nog, dat de politie een sterke aanwijzing heeft gekregen, die er op kan wijzen, dat Martha Klopweg aan het geval niet onschuldig is. Toen de patient naar bet Binengasthuis was gebracht, heeft hij, behalve de woorden: ik dacht niet, dat je zoo slecht was, ook nog gezinspeeld op een vrouw die hem gestoken had. Hiermede kan hij zeer vermoedelijk nie- mand anders bedoeld hebben dan de Duit sche vrouw, ide men met hem heeft zien twis- ten. BIOSCOOPVOORSTELLINGEN EN BALS TE VENLO. De gemeenteraa te Venlo heeft bepaald, dat de politieverordening zal -worden gewij- zigd. Aan houders van bioscopen en bij licht- beeldenvoorstellingen zal worden verboden, dat toegang wordt verleend aan personen beneden de 18 jaren. Eveneens i$ het den houders van openbare dansgelegenheden verboden personen bene den den leeftijd van achttien jaren tot hun I inrichtingen toe te laten bij openbare bait. v

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8