AiKmaarsche Courant Be Seisgenoot®. EEN aOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT 7swb w Twinfgste Jaargang. Woensdag 11 November. Londeusch aanteefeeaboefc. KEIIILLETON. 300 (Van onzen Londenschen Correspondent.) Een „Rijk" in puin. Een tienduizendtal stevige mannen en vrou- wen zijn bezig de Britsche Rijks-Tentoonstel- ling stuk te maken. Het gezicht is wat droe- vigf. Wembley scheen een permanente mstel- ling te zijn geworden. Wij konden ons het levcn niet zoo goed meer vGorsteilen zondcr die betonnen stad aan den zelfkant van Lon- den. A1 kwamen wij er zelden toe er heen te gaan, het besef dat ze er was en dat wij, m- dien onze zin er naar stond, de wonderen van het ,,Rijk in Miniatuur" konden gaan be- kijken, was geruststellend. Maar nu m de vaart van het dagelijksch leven onverwacht is Wembley gesloten en is dat laatste be- zoek, lang voorgenomen, ons ontgaan. uc afbraak met zijn klop- en hamermuziek is a druk aan den gang. En het is mer^a^,d!® hoe het aspect van deze machtige „show in een paar dagen al is veranderd. De voor tij- delijkheid gebouwde pavil]oens hebben al veel van hun glorie verloren Een van de ranke torentjes van Indie helt over als de scheeve toren van Pisa. Het enorme huis van Australie, ol dat van Canada, is niets andeis dan pleister en latten. Die monumentale ge- vaarten zijn voos van constitutie en zij T-ou- den het zeker niet nog ens een jaar hebben uitgehoudcn. Een van de duurste inzendingen van de Tentoonstelling de juweelen van Cevlon tot een waarde van een millioen pond sterling zijn al' op de boot, terug naar hun vaderHnd. Langer dan een maand za. Wembley een chaos zijn. Maar de chaos is als de lezer met de tegenstrijdigheid der termen genoegen wil nemen systema- tisch. Voor elke inzending zijn dag en mil der verwoestihg vastgesteld. Maar wanneer de dingen der tijdelijkheid zijn verdwenen, staan er nog de'sterke betonnen gebouwen, waaraaan zelfs de spreekwooidelijk •doe!- treffende tand des tijds niet veel zal kunnen knagen. De groote vraag is wat men er mee zal beginnen Niemand weet precies hoe groot het verlies is dat de Tentoonstelling heeft oogeleverd; maar men spreekt van om en nabij de 1.800.000 pd. st. Arme borgen, die dat alles zullen moeten opbrengen Meer dan 2000 menschen van het Wembley- perso- neel werden Zaterdagavond, toen de lichten voor goed uitgingcn, op de arbeidsmarkt geworpen. Over den arbeid van den af braak regent het nu hard De regen blijft de TenfoorHelling trouw tot haar dodd en hij verinnigt het triestige beeld der verganke- lijkheid dat Wembley nil biedt. Vuurvverk. Op 5 November vragen de straatjongcns van Londen U: „Do you remember the 5th of November With gun powder, treason and plot?" Zij hebben een leclijke stroopop bij zich, die Guy Fawkes voorstelt, die de „stroo- man" was van het groote buskruitverraad in de zeventiende eeuw, dat ten doel had het Parlement en zijn ledcn en's Konings minis ters in dc lucht te doen vliegen. Fawkes werd gevangen toen hij den bocl zou gaan aanste- ken en terechtgesteld. Etken 5den November worden nu nog in Engeiand duizenden Faw kes' in den vorm van hideuze stroopoppen op den brandstapel gelegd. Maar dat is niet het eenige feit van dezcn merkwaardigen her- denkingsdag. Het is een algemeene dag van vuur en gloed en oniplofling. En het publiek is zoo begeerig om met vuur te spelen, dat het niet tot den 5den kan wachten en reeds een paar dagen tevoren begint. Londen is deze week in den avond vol alarmistische ontploffingen en de winkels, die dure pyro- technische aantrekkelijkheden in de uitstal- kasten leggen, worden bestormd. Vuurwerk is duur en daarom wordt het ook gewoon- lijk alleen maar onisioken door insiellingen voor volksvermaak, die het vuurwerkwurmpje uitwerpen om een baais aan entree- en con- sumptie-gelden te vangen. Maar de Engel- schen ziin, geloof ik, de'eenige natie, die zich de weelde veroorlooft van particulier vuur werk. ontstoken op daken en in achtertuinen van huizen. Met een lichtzinnigheid, die om haar grondigheid eeibied afdwingt, verpaf- fen zij in den avond van Guy Fawkes-dag vele ponden sterling aan voetzoekers, vuur- pijlen, molentjes en maeische vuurfonteinen en laten zij een week salaris in den koortsi- Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 75) Er was nooit een tijd geweest, dat Jacque line Albin gehoopt had, dat Willem anders van haar zou houden dan als vriendin of zelfs als vriend, zooals hij het in zijn harte- lijke vrsjmoedighei. uiidrukte en daardoor hulde brengend aan de trouwe oprechtheid, de ondubbelzinnigheid van hun intimiteit Ze had Willem ^ltijd liefgehad met een vast- beraden liefde en zonder gemaaktheid, een innige, bewonderende liefde, waarop men kon bouwen en die toch steeds gereed voor toc- geeflijkheid, zoowel als voor toewijding; in haar maagdelijk hart had de teedere lfefde gewoond van een eenigszins moederlijke echt- genoote. Kalm en vriendschappelijk in dlen ouden tuin met de honderdjarige lindeboom naast haar zittende, had Willem zelfs op die zo- meravonden tijdens hun jongelingsjaren, toen hij haar vertelde van zijn toekomstplan- nen en zijn utapien als vorccher, van niets een voorgevoel gel ad. Toen ze nog een heel jong meisje was, had Jacqueline tot zich zelf gezegd: „Als Willem mij niet als zijn vrouw kiest, dan zal ik niet trouwen." Later echter niet veel later had ze gezegd: „Aangezien Willem me nooit zal Kefhebben, zie ik van't huwelijk af." En hoewel ze ate mooi en rijk meisje zeer gen gtoea en den rook van Bengaalsch Iicht opgaan. t hgeland's verval en Amerika's voorspoed. De president van het Verbond van Brit sche Fabrikanten, die een bezoek aan Ame- rika heeft gebracht, heeft bij zijn terugkeer in zijn vaderland diepen indruk gemaakt met zijn mededeelingen over de welvaart in de groote republiek aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan.... en met zijn ver- gelijkingen met Engeiand. Hij heeft de Ver eenigde Staten gezien als een levende tegen- spraak van de theorieen van Marx' socialis- me. Het land vloeit over van millionnairs en indien de anti-kapitalisten gelijk hadden zouden dus de arbeiders in armoede moe ten zuchten onder de hielen van hun onder- drukkers. Maar dat is geenszins het geval. De arbeiders verheugen er zich in inkomens, waarmede de middenklasse van andere na- ties heel blij zou zijn. Rijkdom en bezit zijn er uiteraard niet gelijkelijk verdeeld; maar wel zijn ze overvloedig verdeeld. Er zijn 74 menschen in de Vereenigde Staten, wier jaarlijksch' inkomen meer dan drie millioen gulden bedraagt. Er zijn duizenden men schen, die meer dan drie millioen gulden rijk zijn. Maar de handwerksman en de gewone arbeider wel verre van daarom armer te zijn gaan elken ochtend in hun auto naar hun werk, een voorbeeid dat door verschei- dene werkvrouwen wordt gevolgd. Hoe heeft deze verbazingwekkende stand van zaken die betrekkelijk van recenten datum is zich ontwikkeld? Niet omdat de vakvereeni- gingen er sterk zijn; want dat zijn ze niet. Niet omdat de arbeiders hun bazen er onder hebben gebracht; want beide categorieen zijn er boven op. Het antwoord is, dat de Amerikanen alle kapitaal, waar zij de hand op konden leggen, hebben aangewend voor productie; en dat de arbeidersrijen het effect van dezen maatregel hebben gesteund door het maximum per man te produceeren. Dit be- teekent niet, dat de arbeiders langere werk- uren kregen, maar wel dat zij werkten gedu- rende de werkuren. Zij hebben zich ook niet verzet uit vrees dat dit hun hun brood- winning zou kosten tegen de invoering van nieuwe handwerk-besparende machines, maar die integendeel-welkom geheeten. Zij hebben aldus niet tegen hun werkgevers maar met hen gewerkt. In Amerika gelooft men niet aan de theorie, die zegt dat werk- gever en werknemer elkaars natuuriijke vijan- den zijn. Dat voor wat Amerika betreft. En nu Engeiand. Daara overheerscht nog het ouderwetsche denkbeeld, dat beperking in de voortbrenging meer en blijvend werk voor den arbeider beteekent. Amerika bewijst het tegendeel. De voortbrenging per hoofd is er veel grooter dan in Engeiand. Nochtans is er geen werkloosheid en de loonen zijn er drie maal zoo hoog als hier. De President van het Verbond van Britsche Fabrikanten, teruggekeerd in zijn lijdend vaderland, komt nu tot de conclusie, dat zijn landgenooten moeten worden ingespoten met den geest van optimisme, die in Amerika wonderen heeft verricht. Men kan den rijkdom van een land niet vergrooten door in de lucht te gaan staan kijken in de hoop, dat er wat goud uit zal komen vallen. Alleen producten vertegen- woordigen rijkdom, aangenomen, dat de pro ducten nuttig en bruikbaar zijn. Producten zijn alleen te verkrijgen door ze te maken, ze te verbouwen op het land, of ze voort te brengen in de fabrieken en werkplaatsen. Hoe meer men produceert hoe rijker men wordt en hoe welvarender de producenten. Amerika is er het schitterende voorbeeid van. Engeiand moet ontwennen aan die schuw- heid, die krachtige productie. in den weg staat. De schuld ligt niet alleen bij den werk nemer maar ook bij den werkgever; zij wer- ken samen aan hun verval. De werknemer meent, dat de vraag naar werk in de ge- meenschap beperkt is en dat de vraag gauw "zal zijn opgebruikt indien hij en zijn kamera- den hard gaan werken. De werkgever lijdt onder het misverstand, dat er een beperkte vraag is naar zijn producten en dat die vraag ook gauw zal zijn bevredigd, indien hij zijn productie verhoogt. Zij zien over het hoofd of beseffen niet, dat verhoogde productie verhoogde welvaart schept mef meer vraag en meer werk. Verhoogde pro ductie doet mee. Hoe meer de machine den werkman helpt, hoe goedkooper hij kan produceeren en hoe nicer men kan verkoo- pen. Niets verschijnt me zoo absurd als het feit, dat vakbondleiders in Engeiand naar Rusland gaan om °r de arbeidsvoorwaarden te onderzoeken. Waarom moet men zich afvragen gaan zij niet naar het land, waar de arbeider het welvarendst is, waar hij zijn eigen automobiel heeft en alle stoffe- lijke vreugden geniet, die alleen de welgestel- den in Europa zich met voorzichtigheid in trek was, trouwde ze niet. Toen haar va- der was overleden, en ze' ergens anders heen wilde, in een nieuwe omgeving, misschien wel om haar gevoel van spijt af te stompen, was ze gaan reizen; verscheidene jaren was ze weggebleven. In bepaalde omstandigheden nog hoop te koesteren, scheen haar in strijd met waren moed; tegen beter weten in, zoe- ken naar bedrieglijke troostredenen, die de hoop ingeeft, was in hare oogen, die slechts waarheid wilden zien, kinderachtige zwak- heid en een erbarmelijk karaktergebrek. En toch had zij die lieve, bedeesde bezoek- ster van eenzame zielen, die onvoorzichtig en alsof ze uit een schuilhoek van haar gewe- ten en haar verstand te voorschijn kwam, bin- nen geroepen, juist toen ze weerloos door het onverwaehte van de bekentenis die me- dedeeling had vemomen, die Willem op koe- len toon had gedaan en toen ze de ongewone omstandigheden had leeren kennen, waaron- der zijn huwelijk had plaats gehad en die de beweegredenen w^ren van zijn echtscheiding. Wat had ze toen gevoeld? Wat verwachtte ze van de toekomst? Willem dien ze als getrouwd man had ge zien, van wien ze dacht, dat hij voor altijd door een groote, gelukkige liefde van haar was gescheiden, was vrij. Hij kwam bij haar en riep haar hulp in Tusschen hem en zijn vrouw had de band der liefde, waardoor ze zoo had geleden, bestaanEn de wettelijke band, die uroze fictie, zou weldra worden verbroken. De indruk was plotseling en verwarrend geweest Misschien had Jacqueline zich meer ver- licht dan gelukkig gevoeld. Maar het was haar toegeschenen dat haar hart, nu ontlast van een gewicht, een keten, zacht en licht kunnen veroorloven? Indien de vaxoondlel- ders werkelijk uit zijn op de welvaart van 1 de werklieden, dan zullen zij hun mannen toch de arbeidsvoorwaarden willen verschaf- fen, die de werklieden in Amerika rijk hebben gemaakt! 3 November 1925. Gemenaid Nieuws OVERWERKVERGUNNINGEN. De minister van arbeid, handel en nijver- heid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden vervaar- digd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in afwijking van het bepaalde bij artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, in het tijdvak van 16 November tot en met 5 December 1925 op werkdagen, en bovendien op 23, 24, 26, 30 en 31 December 1925, door de in hunne onder neming werkzame jongens van 16 en 17 ja ren gedurende ten hoogste 10 uren per dag arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat: a. de betrokken arbeiders niet langer dan 55 uen per week arbeid verrichen; b. de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; c. de betrokken arbeiders, indien zij op Za- terdag na 1 uur des namiddags arbeid ver- richten, in dezelfde week hetzij op ten min- ste een anderen werkdag na 1 uur des na middags, hetzij op Maandag voor 121/2 uur des namiddags geen arbeid verrichten. De minister van arbeid, handel. en nijver- heid; heeft aanh oofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden vervaar- digd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat, 'in afwachting van het bepaalde bij art. 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, in het tijdvak van 16 November tot en met 5 Decem ber 1925 op werkdagen, en bivendien op 23, 24, 26, 30 en 31 December 1925, de werktijd van de in hunne onderneming werkzame bak- kersgezellen per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt verlengd. EERECOMITE VOOR BUZIAU. Er heeft zich een eere-comite gevormd in verband met de vering van de dertigjarige tooneelloopbaan van den heer Buziau in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op 20 November a.s. Dit eere-comite bestaat j uit: de heeren Henri Borel, letterkundige; dr. Deckers en mr. Dresselhuys, leden van de Tweede Kamer; Joh. Fabricius; F. F. H. van Gheel Gildemeester, dir.-generaal Mij. Zee- bad; D. Hans, voorzitter Ned. Journ. Kring; pater Hyacinth Hermans, redacteur van De Maasbode; v. d. Horst en Musch (Schouw- tooneel); mr. E. Hijmans van Wadenoyen, secretaris Gebouw v. K. en W.; Cor van der Lugt Melsert, (Hofstad-Tooneel); Maartens, lid v. d. Kamer van Koophandel en Fabrie ken; J. C. Pape, burgemeester van Rijswijk; dr. W. Royaards; jhr. van Riemsdijk; Roe- land van Kuyven; Schaper, lid,van de Twee de Kamer; W. Sluiter, voorz. van Pulchri Studio; Arnold Spoel; Spree, tooneeldirec- teurpprof. Treub, Nardus Vas> Dias, direc- teur Ned. Corresp. Bureau voor Dagbladen; Balthasar Verhagen, directeur v. d. Tooneel- school; Ed. Verka.le, dr. J. Walch; Kees Valkestein en mej. Jacqueline Reyneke van Stuwe. Het uitvoerend comite bestaat uit de hee ren Henri ter Hall, voorzitter; dr. J. Mei- huizen, dir. Gebouw v. K. en W.Loius Bouwmeester; Joh. Kohler; Willy Mullens en J. Berlott. SPOORWEGPERSONEEL. In de Maandag te Utrecht gehouden ver- gadering van vakgroep I (ambtenaren en schrijvers) der Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel is de vol- gende motie aangenomen: „Vakgroep I, enz., gezien het verloop van de laatste loonactie, waarbij gepoogd is amb tenaren tegen beambten uit te spelen; over- wegend'e, dat er een onverbrekelijk verband bestaat tusschen de loonen van ambtenaren en beambten; van oordeel, diat slechts de al gemeene organisatie in staat is, met vrucht voor de belangen van het geheele personeel op te treden; keurt het optreden der loon- raadsfractie van de Nederl. Vereeniging tij dens de laatste loonherziening, goed; roept de ambtenaren buiten de Nederl. Vereeniging op, zich bij haar aan te sluiten m gaat over tot de orde van den dag." Besproken werd o.a. de kwestie van de on- voldoende bevordering van schrijvers tot bu- reelambtenaar. Opnieuw werd met ontstem- ming betoogd, dat de directie zich niet houdt aan de ter zake bestaande reglementaire be- STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLi- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEER LI J K WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EENREGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. n 3BE aat= trilde, als een gevangen vogel, voor welke plotseling de onbegrensde ruimte zich als iets geheimzinnigs opentMaar al te vlug doemden haar herinneringen weer voor haar op en had ze, door twijfel gedreven, het verle- den weer opgeroepen; ze had geredeneerd en Willem in verhoor genomen. Haar trillen- de onzekerheid had ze verborgen onder vra gen, die haar het grootste leed konden berok- kenen. Ze had van Willem, ze wist zelf niet welke nauwkeurige, moed gevende antwoorden ver- wachtantwoorden, welke door die vragen zelf reeds bij voorbaat onmogelijk schenen te worden gemaakten die dan ook niet wer den gegevenEn de antwoorden, die ze had ontvangen, hadden, zonder te behooren tot die, welke ze het ergst had gevreesd, haar toch fijntjes gepijnigd Toch bleef, toen Willem vertrokken was, de heerlijke verlichting bestaan, waarvan de lieflijkheid de tranen had te voorschijn geroe pen en die lieflijkheid geleek bedriegelijk veel op vreugde. O, Jacqueline maakte zich geen illusies. Willem zou onmogelijk den geur van den mooien, rosen lotus hebben kunnen ruiken, zonder er een beetje door te zijn bedwelmd Welke man van zijn leeftijd zou aan die ver- leiding hebben weerstand geboden? Maar dat was een kortslondige koorts geweest, een voorbijgaande ontroering, die Willem bestre- den en verdreven had en Willem was even- min een levensgezel voor Phyllis, als Phyllis een levensgezellin voor Willem Had hij er zelf niet zoo over geoordeeld? Deze echt scheiding, hoe verrassend aanvankelijk ook,, was even verstandig als het huwelijk, dat haar nood^akelijk maakte, dwaas was ge weest palingen. Vasthoudende aan wat ter zake I reeds werd bereikt, werd het nieuwe vak- groepbestuur opgedragen, na te gaan, wat nog zou kunnen geschieden om de bedoelde promotie te bevorderen. UITVOER VAN VISCH NAAR HON- GARIJE EN ROEMENIe In vervolg op het gister reeds vermeldde vinden wij nog de volgende bijzonderheden in de N. R. Crt. Van IJmuiden uit wordt reedte visch ver- zonden naar Zwitserland en Italie, en thans zal men trachten, het afzetgebied nog verder uit te breiden en wel met Hongarije en Roe- menie. Deze uitvoer zal ter hand genomen worden door de N.V. Vereenigde Ijsfabrie- ken te IJmuiden, die bij haar fabrieken groo te koelhuizen heeft. Gisteren is uit Hongarije een groote koelwagen, behoorende aan de Scottish Ungariar Trading Company te Boe- dapest, te IJmuiden aangekomen, waarmede vandaag een lading van 16.000 K.G. visch naar Hongarije en Roemenie zal worden ver- zonden. Het voornemen is, voorloopig iedere week deze hoeveelheid naar genoemd land te ver- zenden. BRAND. Te Elst is afgebrand de boerenbehnizinge, bewoond door den jachtopziener S. D. De inboediel ging ook verloren, en eenige kip- pen zijn in de vlammen omgekomen. PROF. MR. D. JOSiEPHUS JITTA. t In den ouderdom van 71 jaar is in den Haag overleden het lid van den Raad van State, prof. mr. D. Josephus Jitta, die zich vooral'naam heeft gemaakt op het gebied van het iotemationaal pdvaatrecht. Zoo was hij de schrijver van het in twee deelen verschenen werk over Internationaal Privaatreeht, gegevems hoofdzakelijk ten be- hoeve van Nederlandsche rechtsbeoefenaars bevattende. In de jaargangen van het inter- naiionaai jaarboek Grotius heeft hij even- eens eenige malen over het internationaal privaatreeht geschreven, zoo met betrekking tot den arbeid van de Staatseommissie voor het internationaal privaatreeht, waarvan hij het voorzitterschap heeft bekleed. In zijn laat ste bijdrage van Januari 1925, waarin hij nog op zijn wankelende gezond'heid zinspeel- de, wees Jitta er op, hoe nodi de vol ken, n<och de individuen, doch de menshheid .zelve de basis vormde van alle Internationale ver- iplichtigen en rechten, ook al werden deze in bepaalde geval ten ontleend aan slechts een der vele takken van wat hij het algemeene internationale recht noem.de: het volkenreeht, het internationaal strafrecht, het internatio naal fiscaalrecht, het internationaal proces- recht, het internationaal arbeidsrecht, het internationaal wisselrecht of het internatio naal privaatreeht. Hij was zich bewust, dat die stalling niet algemeen werd aanvaard, maar aan haar overwinning in de toekomst wanhoopte hij niet. Enkele jaren geleden heeft hij ook de in het Vredespaleis gehouden bijeenkomst van de International Law Asso ciation geleid. Staatsraad Jitta was in 1854 te Amster dam geboren. Hij heeft te Brussel school ge- gaan en te Brussel en te Leiden gestudeerd. Bijna 20 jaar is hij hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam geweest, waar hij als opvolger van T. M. C. Asser was be- noemd en behalve internationaal privaati'echt, handelsredit doceerde. Eenige jaren heeft hij zitting gehad in den Amsterdamschen ge- meenteraad en in de provinciale staten vant Noord-Holland. Willem vrij! Jacqueline zou haar vriend van vroeger weer terugvinden. Ernstiger, in- niger zou hun intimiteit nu weer worden En dan Wie weet? Willem was wat ouder gewordenZijn opvatting van het leven en van het huwelijk hadden zich kunnen wijzigenAls hij er eens onder leed, alleen te zijnals zijn ei gen haard hem eens plotseling te koud, te verlaten scheen? Als hij tijdens een oo genblik van uitrusten van zijn zwaren arbeid, om zich heen de toegewijde, sterke levensge zellin, die in het leven meehielp, eens zocht? Jacqueline huilde niet meer. Ze glimlach- te, ze spotte met zich zelf en met haar droom van twintigjarig meisje, dat plotseling alsof er iets in haar hart kiapwiekte, even opleef- de. Toen gingen haar liefhebbende gedachten naar PhyllisPhyllis had Willem niet lief 't was ook niet noodig, dat ze hem liefhad. Zoo even had ijverzucht Jacqueline verblind. En wat was dat vreemd! Terwijl ze vurig wenschte dat Phyllis Willem volstrekt niet liefhad, scheelde het toch weinig. of ze had haar kwaliik genomen, dat ze hem niet lief had Arme, kleine Phyl! Een kind nog! Kan men op haar leeftijd wel liefhebben? Jacqueline voelde zich zacht gestemd, als ze aan de kleine Phyl dacht; ze kreeg een ver- langen haar bij zich te hebben, tegen haar te lachen en haar te kussenen terv/ijl het in de kamer steeds donkerder en de geur der onzichtbare rozen mystieker werd, zei Jac queline tot zich zelf: „Ik zal over haar waken ik zal werkelijk haar vriendin zijn en hoop dat ik eens haar gtluk zal kumen toeve'rtrouwen aan een op- recht man, dien ze zal liefhebben." Daarna is hij ook in den Raad van State de opvolger van Asser geworden. Hij heeft er deel uitgemaakt van de afdeelingen bui- tenlandsche zaken, justitie en arbeid, handel en nijverheid. INOEMAAKTE, NIET UITGEVOERDE SNIJBOONEN. Van wel-ingelicht zijde schrijft men aan de N. R. Ct.: Het bericht over een uitkeering, welke van- wege de N. U. M. aan de groentenzouters, die in 1918 snijboonen hebben ingemaakt, zal geschieden, is juist, doch dient volledig- heidshalve te worden aangevuld met het volgende: De vereeniging van groentenzouters zou den na herhaaldelijk te hebben geconfereerd met de in de crisistijden gevormde regee- ringscommissies, bij wie zij steeds werden af- gewezen, eindelijk besloten hebben, zoowel tegen de regeering als tegen de N. U. M. een proces aan te binden De laatste heeft dit echter weten te voorkomen door de vermelde uitkeering van 2 per vat voor te stellen aan de zouters, van wie echter de meesten inmid- dels zijn gefailleerd of onmachtig bevonden de aan hen door banken en particulieren voorgeschoten gelden ierug te betalen. De N. U. M. heeft indertijd de waarde van de vaten snijboonen, waarvan er voor 15 mil lioen gulden in Nederland is ingemaakt ge worden, geschat op 108 per vat en bedong een zeker percentage aan winst voor zich, als er uitvoer zou komen. De uitvoerpermis- sie kwam eerst een half jaar na het sluiten van den vrede, en toen waren snijboonen ner- ens meer noodig. Het gevolg was, dat verreweg de meeste vaten snijboonen op de mestvaalt zijn terechi gekomen. OPLICHTING. De koopman EI. P. liep Maandag in de binnensitad te venten met vulpenhouders met zoogenaamd gouden pennen. In de Raam- straat alhier sprak hij een rechercheur aan, wien hij meedeelde, dat hij varensgezel was en de vulpennen in Amerika gekocht had; voorts garandeerde hij, dat de pen uit 14 ka- raats goud bestond. Hij vroeg drie gulden voor de pen, die ten hoogste vijftig cents waard was. De rechercheur heeft hem wegens poging tot oplichting gearresteerd. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in perceel Zijlweg 105 te Haar lem, bewoond door den heer A. B. De inbre- kers zijn van de achterzijde door de serredeur het huis binnengedrongenzij boorden een gat onder de spanjolet, zoodat deze door mid- del van 'n draad aan de binnenzijde geopend kon worden. Alleen de beneden-achterkamer is doorzocht. Uit een boekenkast, waar de sleutel inzat, zijn een bankbiljet van10 en een zilveren rijksdaalder weggenomen, bene- vens een gesloten blikken trommel, waar waardelooze papieren in waren geborgen. De trommel heeft de politie op het terrein achter het huis teruggevondende achterzij de er van was opengemaakt. Op hetzelfde terrein werden een schroevendraaier en een deurknop gevonden. Deze deurknop was niet van den heer B. De trommel met inhoud is aan den eigenaar teruggegeven. Het onderzoek van de politie heeft nog geen resultaat gehad. Vingerafdrukken kon den niet worden genpmen. Wel zijn er aan- wijzingen dat hier de inbrekers aan het werk zijn geweest die Bloemendaal onveilig ma ken. II. Jacqueline dacht met een gevoel van onbe- haaglijkheid aan het voonutzicht nu hun le- vens nader tot elkaar waren gebracht, ver- trouwelijke mededeelingen te zullen verne- men, die Phyllis haar naar alle waarschijn- lijkheid zou doenze was er bang voor en er tevens toch ontzaglijk nieuwsgierig naar. Wat zou dat hart, waarvan ze de diepte niet kende en waarin missehien het g heim van haar eigen toekomst stond geschreven, haar openbaren? Drie weken waren reeds voorbij gegaan en het samen leven had voor geen van beiden moeilijkheden opgeleverd en het bleek door haar dagelijks met elkaar in aanraking ko men, dat haar karakters en verstand niet met elkaar in botsing kwamen en dat die elkaar niet alleen aanvulden, maar ook op ongedach- te wijze aan elkaar waren verwant; ook hun wederzijdsche sympathie was door de door- stane beproevingen grooter en inniger gewor den. Toch had Phyllis haar geen vertrouwe- lijke mededeelingen gedaan. Ze was zachtmoedig en hartelijk; altijd hield ze zich met haar gedachten bezig met hetgeen prettig en geschikt kon zijn voor haar vriendin Ze bewonderde Jacqueline en deze was getroffen door dat enthousiasme, waarvan de opwellingen zoo van harte haar jonge en oprechte vertrouwen aan den dag legden. Ze was zoo gewoon en natuurlijk. Jacqueline had haar vroeger spraakzamer en vroolijker gekend en toch had men niet kun nen zeggen dat ze droevig of somber was; alleen hoorde men minder haar mooien, lief- lijken, rreparelden lach, die deed denken aan de helderheid van zuiver hronwater. Niet dat ze iets verborgen Meld of wilde verborger: houden van hare gedachten er was immens afgesproken dat Jacqueline alles zou weten. (Wordt vervolgd I92R) niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiumiiiiimiiiiiiHiitiiiiHimiiuiiiiiiimmiiiiiHiiirHuiiiiiiHiimuuiuiiiwiiiiimmuuiiiimiiiniiHiimiuiuuiiiiiuuimiiiiiuiiDiimni M

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5