jjaseli'l' rh'esei>r° ReeTitszaTfceff Ctoor trabben worden huidaandoenWge'tr nog erger. Wend Foster's Zalf aan, die on- middeljij-k verzachtlng geeft en uw kwaal geneest. Lnderdaad een pro-baa t geneesmid- del. In zeer handige tu-be-verpakking 1 EEN KOLENMIJN IN HET POOL- GEBIED. Wat Nederlandsche ingenieurs op het ge- bied van haven-, kanaal- en spoorwegaanleg ook in het buitenland gepresteerd hebben is van algemeene bekendheid, is zelfs van inter naticnale vermaardheid. Minder algemeen be kend is nog het knappe werk, dat in de laatste jaren verricht is in het barre noorden, te Barendsburg op Spitsbergen, waar de kolen- mijn der Nedelandsche Spitsbegen-Compagnie (Nespico) is gelegen. In een bijeenkomst van de afd. Mijnbouw van het Ksninklijk Instituut van Ingenieurs heeft ir. R. J. van Lier belangwekkende medc- deel.ngen over de ontwikkeling van deze mijn gedaan; aan het verslag daarvan in „De In- genieur" is het volgende ontleend: Aan de mooiste fjord van het eiland West- Spitsbergen, de Green Harbour, is de mijn der Nespico gelegen. De haven is vlak bij de mijn al zeer diep, zoodat slechts een korte pier noodig is. De grootste zeeschepen kunnen dan ligplaats vinden, zoodat in dit opzicht Green Harbour met de beste havens van de wereld kan wedijveren. Men beschikt te Green Harbour niet over horizontaal terrein. De woon- en bedrijfsge- bouwen zijn alle tegen de helling gebouwd. De laagste rij staat ongeveer 35 M. boven zee. Daar alle huizen van hout zijn, worden de tusschenru.mten tusschen deze huizen en tus- schen de horizantale riien van huizen groot genomen om bij brand te voorkomen, dat deze grootere uitbreiding verkrijgen kan. De klimatologische invloeden zijn natuur- lijk in de Poolstreek van bijzonder belang en bieden zoowel eigenaardige nadeelen als yoordeelen. De allesoverheerschende factor is de koud~ Deze werkt op ieder onderdeel in, en men moet bij alles wat men in Spitsbergen ver- richten wil, eerst denken aan den invloed van de koude en haar gevolgen. Tal van pu'nten brengen hun speciale moei- lijkheden mee, zooals de woningbouw en de verwarming, de magazineering niet alleen van de voedingsmiddelen maar ook van de materialen in het algemeen, dev oorziening zoowel van drink- en'badwater als van ketel- en koelwater, de afvoer van faecalien, de fun- daties voor woningen, machines en machinale in rich tin yen, de bouwwerken aan de haven, de verbindingen tusschen den boven- en on dergrond, enz. De grond is zeer doorlaatbaar voor water Wii men dan ook op de berghelling fundeerin- gen voor groote machines maken, dan is het noodig. dat de uitgraving geschiedt tot on het vaste gesteente. Het behoeft geen betoog, da dergelijke fundeeringen zeer groot en kcstbaar worden. Ook de afwatering van de in den zomer smeltende sneeuw levert vele moeilijkheden cp. Om te voorkomen, dat de huizen en ge- bouwen last van het smeltwater ondervinden. plaatst men deze op paalfundeeringen. Deze paalfundeer ng is ook noodig om in den win ter de verwarming van de huizen mogelijk te maken. Had men tusschen den vloer en den grond geen luchtisolatie, dan zou de tempe- rauur van den vloer veel te koud zijn om id een woonvertrek dienst te kunnen doen. De grondvorst maakt het weer moeilijk de kolen in den winter, wanneer zij niet vervoerd kunnen worden. zonder veel schade op te slaan. Ook de sneeuw baart bij het stapelen van de kool veel zorg. De eeuwigdurende on- dergrondsche vorst heeft echter in de miin groote voordeclen. ITerdoor is het element water in de mijn onbekend, waardoor het 00- pomperi van water cm de mijn droog te hoii- den vervalt Bij het drijven der galerijen be hoeft men niet angstvallig te zorgen, dat de galerijen onder een bepaalde helling aange- zet worden, om te zorgen voor de waterloo- zing. Maar het volgend voordeel van de eeuwigdurende koude is we! het voornaamste. De lucht in de mijn is en blijft droog Alle vocht, dat in de lucht aanwezig is, slaat neer tegen de wanden der galerijen in den vorm van rijp. De atmosfeer in de mijn is steeds aange- naam, daar het groote ongemak van de Euro- peesche rnijnen, waarbij de lucht verzadigd is met waterdampen in Spitsbergen niet voor- komt. De mijntemperatuur is in den zcmer 2 gr C beneden nul en in den win ter 4 gr. C. beneden nul. De .arbeider blijft tot het e'nde toe friseh en kan veel hoogere werkprestatie geven dan in Europa. In verband met de lage temperauur van het 'gesteente ziet een kolenmijn in Spitsbergen er geheel anders uit dan normaal het geval is De wanden zijn met schitterend witte ijskris- tallen bekleed, die tot sierlijke kristalcom- plexen aangroeien, waardoor het licht der mijnlampen duizendvoudig weerkaatst en ge broken wordt. Daar de mijn vrij is van mijngas, wordt met open lampen n.l. carbidlampen gewerkt Na zeer uitvoerige technische mededeelin- gen over de installatie van de mijn, kwam ten slotte nog het arbeidersvraagstuk ter sprake. In de mijn wordt gewerkt met' Noorsche en Duitsche arbeidskrachen. De Duitschers vor- men voor het grootste gedeelte het „skilled''- element. In iedere ploeg zijn een aantal inge- deeld, de rest wordt gevormd door Noren en, daar het mechanisch werken slechts ebn ge- ring aantal geoefende arbeiders verlangt, vol doet deze combinatie zeer goed. Voor werk buiten en vooral in den winter worden Noren gebruikt, die veel beter tegen he' Poolklimaat bestand zijn. De handwerkers, als electriciens, smeden enz. zijn voornamelijk Duitschers. Het samenwerken dezer twee landaarden gaat zeer goed, vooral daar het Noorsch ge- makkelijk aan te leeren is en ook onder de Noren lieden zijn die Duitsch spreken. Het aanbod van werkkrachten'is zeer groot, zoowel van Noorsche als van Duitsche zijde. Zonder eenige reclame van de zijde der maat schappij, overtreft de aanvraag om naar Spitsbergen te gaan, de behoefte vele tienta! len malen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 10 November, Uitspraken. Mozes B., Amsterdam, (ged.), art. 247 Wet- boek van Strafrecht, onderzoek zal worden hervat op 1 December a.s. Nanne Corn. S., Castricum, schuldmisdrijf, 100 boete of 20 dagen hecht. Jacob K., Koegras, schuldmisdrijf, 40 boete of 40 dagen hecht. Joh. F., Hoorn, (gedetineerd), oplichting, nadere instructie. Jb. W., Broek op Langendijk, hooger be- roejp-zaak, 25 boete of 10 dagen hecht. Corn. L. v. d. H., Hoogkarspel, zedczaak, 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 proefjaren. DIEFSTAL VAN KIPPEN. De gedetineerde 64-jarige hardhoorige ar- oeider Jan K., te Heerhugowaard, heeft zich in October dezes jaars te Oudorp schuldig gemaakt aan diefstal van eenige kippen, ei- gendom van den heer A. Praat aidaar. Op 5 October heeft beklaagde omstreeks 11 uur des avonds 9 witte kippen ontvreemd en in een zak gestopt. Hij heeft de kippen verkocht te Purmerend voor 90 cents per stuk. Een tweede strooptocht gold het kippen- hok der firma Met op den Frieschen weg. Beklaagde nam toen 10 kippen en een haan weg en verkocht deze te Purmerend vooi 14.40. Beklaagde noemde werkloosheid de oor- zaak van zijn aidwalingen. Hij heeft te Alk- maar J 50 onderstand genoten van „Liefda- digheid naar Vermogen". Beklaagde zeide, dat dit geld in zijn huis- houden verdwenen is als sneeuw voor de zon Zijn vrouw is een beetje roekeloos en spring! verder dan haar stok lang is. De president wees beklaagde op zijn ongunstig strafblad. In 1922 is hij veroor- deeld wegens diefstal. Hij is in 1887 reeds begonnen met het plegen van vermogensdelic- ten. De chef-monteur van Maarleve'.d was de eigenaar van de gestolen kippen van het eri der firma Met. De kippen hadden een waarde van 20. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. C. Bosnian, ambtshalve verdediger, wees op den hoogen leeftijd van beklaagde en verzocht een mindere straf dan door't O M is gevorderd. KORTE BERICHTEN. Te Nieuw-Weerdinge (Dris Maandag- avemd de timmerman R. H. verdronken. Vervolgens stond Jan K. nogmaals terecht Ditmaai ter zake diefstal van 9 konijnen, ten nadeele van den koetsier A. de Winter te Alk- maar, aan den Heilooerdijk, op 9 September Hij heeft de konijnen voor 12 verkocht. Toen de Winter kwam om getuigenis af te eggen, bekende beklaagde hetgeen hem ten laste is gelegd. De officier merkte op, dat beklaagde in ver- schillende seizoens van het.jaar zijn misdrijf heeft gepleegd. Zijn beroep op werkloosheid gaat dus niet op. Eisch ook hier 6 maanden gevangenisstraf Pleiter refereerde zich aan hetgeen hij reeds had opgemerkt en verzocht clementie met do zen ouden man. De president noemde hem, wat kippen en konijnen betreft, een echte deugniet. APPeL VONNIS OVERTREDINGEN WEGENS DRONKENSCHAP. De 42-jarige los werkman J. C. H. te Alk- maar is door den kantonrechter aidaar ver- oordeeld wegens herhaalde dronkenschap tot 3^ dagen hechtenis en opzending naar een i ijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maan den. Beklaagde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Hij bevond zich op 13 Juli in kennenlijken staat van dronkenschap op den publieken weg, genaamd de Landstraat, en is geverbali- scerd door den agent J. Roorda. Appellant beweerde niet dronken te zijn ge- weest. Hij was bevangen door de warmte en had geen drank gebruikt. En u riekte naar sterken drank, zeide de president. De beklaagde hield vol geen sterken drank gebruikt te hebben. Beklaagde is vroeger reeds 1 jaar verp'.eegd geweest in een rijkswerkinrichting. Eisch: bevestiging van het vonnis. Beklaagde vroeg een geldboete. GESLOTEN DEUREN. Tegen een ondervvijzer, G. C. T., werd een zaak met gesloten deuren behandeld. Mr. Zeijlemaker trad in deze zaak als ver dediger op. HOOGER BEROEP VONNIS KANTON- GERECHT TE HOORN ART. 15 MOTOR- EN RIJWIELWET. E>e 26-jarige landarbeider Doede K. te Wer- vershoof, veroordeeld door den kantonrechter te Hcorn ter zake het rijden met een rijwiel, waardoor de veiligh'eid in gevaar wordt ge- bracht, op 27 Augustus te Enkhuizen, in de Westerstraat, tot 10 boete of 10 dagen hecht. De agent van politie Weijland heeft proces-verbaal opgemaakt. De veroordeelde is van dit vonnis in hoo ger bercep gekomen. Appellant heeft een jongen, die rechts van den weg reed, aangereden. Hij beweerde, dat hij door de aanwezigheid' van 3 dames links moest uitwijken. De president zeide, dat hij had moeten af- stappen. De verbalisant zeide, dat de dames rechts kwamen aanwandeien. Geeischt we' d bevestiging van het vonnis. VERDUISTEDING VAN KLEEDINGMONSTERS. De 26-jarige handelsreiziger Petrus Joh Jac. F. te Alkmaar stond terecht ter zake, dat hij als reiziger voor de N. V. Holland te Gouda op verschillende tijdstippen monsters van kleedingstukken zich wederrechtelijk heeft toegeeigend. De directeur der N. V. Confectie-industric ,;Holland", Corn. Ponsen, werd als getuige gekoord. De collectie monsters had een waarde van 272. Beklaagde heeft Zater- dag per postwissel 213 en eenige goederen retour gezonden. De goederen bleven het eigendom van de maatschappij. In 1925 heeft beklaagde ontslag genomen en een provisierekening ingediend van 132.88, welke door getuige werd betwist De monster-collectie heeft beklaagde niet terug gezonden. De vennootschap had toen 170 te vordf- ren en 13.06 wegens te veel uitgekeerde provisfe. Alle monstergoederen zijn nog niet door beklaagde terug gezonden. Beklaagde zeide, dat hij de mon- ters onder zich hield, omdat de heer Ponsen zijn vorde ring niet erkende. De president zeide, dat hij geen recht had deze goederen onder zich te houden. Beklaagde erkende, dat hij monstergoede ren heeft verkocht ten eigen bate. Beklaagde zeide, niet te hebben geweten, dat hij het goed niet mocht verkoopen, als hij zelf nog een vordering had op getuige. Uit een overlegd staatje bleek, dat er nog een tekort is aan goederen van 38.57 Dit is het financieele tekort, afgescheiden van het feit, dat hij goederen wederrechtelijk heeft verkocht. De getuige Jan Kossen, winkelier te Petten, heeft van beklaagde verschillende manufacto- ren gekocht ten bedrage van 43. Deze goe deren zijn verkocht in Maart, dus voor be klaagde zijn ontslag nam als reiziger. Waarom deed U zulks? Voor U nog Uw ontslag had? vroeg de president. Bekl. heeft 1000 onsoliede posten aange- bracht. De officier zeide, dat de poging van bekl. om de zaak als nog in't reine te brengen te laat is gekomen. Voorts oetoogde het O. M., dat de ver- duistenng vast staat als een muur. In elk ge val de post, die de officier er heeft uitgepikt. Spreker geloofde niet, dat beklaagde in de gevangenis bp zijn plaats is, en vorderde dus een gedlboete, en wei 100 boete of 100 dagen hechtenis. VERNIELING. De 28-jarige veehouder Joh. B. te Aven- hoorn en de 22-jarige arbeider Corn. D., vroeger aidaar, thans te Heerhugowaard, stonJ terecht ter zak,. vernieling van ver- scheidene glasruiten in woningen aan den Goorn, gem Berkhout. Zulks in den nacht van 20 op 21 September. De getuige Jan Hinke, heeft beklaagde ge- zien en glasruiten hooren rinkelen. Beklaagde erkende ruiten met basaltslag te hebben iageworpen Zij hebben te samen 8 ruiter ter waarde van f 48 vernield en een zieke bewoner, benev^ns een alleenwonende vrouw en eenige ouden van dagen een groo- ten schrik te hebben aangejaagd. Beklaagde verklaarde zich bereid, de schade te vergoeden. Volgens het proces-verbaal heeft eerste beklaagde tegen zekeren Groot gezegd: Hou je stil, anders krijgen wij f 100 boete. Eisch tegen ieder f 50 boete cf 50 dagen hechtenis. Beklaagde verklaarden zich bereid nog deze week de schade te regelen. De president zeide, dat dit in hun belang was, den officier te berichten, als zij de schade hebben vergoed. Uitspraak van alle zaken a.s. week. Sluiting. DIE'NSTWEIGERAARS. De auditeur-militair heeft voor den krijgs- raad in Den Bosch tegen drie principle 'e dienstweigeraars 10 maanden gevangenis straf geeischt en tegen den zoon van het Kamerlid Schaper, eveneens wegens principi- eeie dienstweigering, zeven maanden; daarbij in aanmerking nemende, dat deze reeds vroe ger gediend heeft. De krijgsraad veroordeelde S. to t6 maan den, met ontslag uit den dienst en de drie anderen overeenkomstig den eisch. De N. R. Crt. meldt nader: Gisteren stond voor den Krijgsraad te 's Hertogenbosch terecht Tj. D. Schaper, (zoon van het soc.-dem. Kamerlid Schaper) geboren te Groningen, dienstplichtig soldaat van de opleidingscompagnie van het regiment gre nadiers, beklaagd van principieele dienstwei gering. Bekl. had niet voldaan aan een op- roeping voor den werkelijken dienst totdat hij zich later heeft aangemeld doch toen weigei- de de militaire kleeding aan te trekken. Voor hij dienst weigerde had bekl. reeds 5 maan den gediend. Hij zeide op zijn 19e jaar het probleem van den dienst nog niet te hebbeo doorgrond. Hij heeft nog dezelfde bezwaren, als uiteengezet in zijn door den minister af- gewezen rekwest. Kapitein jhr. de Savornin Lohman te 's Gravenhage, als getuige gehoord, verzocht zijne verklaringen te mogen afleggen buiten tegenwoordigheid van bekl., die in zich den drang voelt om slachtoffer te zijn. De Krijgs raad voldeed aan dit verzoek. Naar de meening van getuige is bekl. prin cipled dienstweigeraar. Hij heeft gewetens- bezwaren als genoemd in de dienstweigerings- wet. Zijnb ezwaar is niet, dat de dienst een uiting is van het gezag, maar dat hij naa: zijn overtuiging zijn medemenschen niet mag dooden. Bij bespreking met bekl. heeft spr. de overtuiging gekregen dat bekl. philosophisch het principe en de gevolgen der dienstweige ring niet voldoende had doordacht. Bekl heeft bij Kees Boeke gelogeerd, doch op de vraag van den auditeur of getuige meent, dat beklaagde onder anderer invloed handelde, en hij nu voldoende gedaan heeft om slachtoffer te zijn, meende getuige dat de drang van slachtoffer te zijn niet zijn voor naamste argument is. Toen bekl. hierna weer werd binnengeleid en hem de getuigenverklaring werd voorge- lezen, verklaarde hij zich dankbaar voor d t getuigenis. Hij deelde mede niet bij Boeke ge logeerd te hebben, hij had er slechts zijn tij- delijk adres opgegeven. Boeke heeft geen in vloed op hem gehad; niet de uitwerking van diens ideeen gaat hij in het geheel niet ac coord. De Auditeur-Militair, requisitoir nemende, zeide dat bekl. de zaak voor den Krijgsraad moeilijk heeft gemaakt. Naar sprekers over tuiging zou bekl. wel bereid zijn andere werk- zaamheden te verrichten. Wanneer hij een nieuw rekest zou inzenden, zou dit naar spr meent wel in overweging worden genomen Spr. achtte de daad verricht om de principi eele dienstweigering ingang te doen vinden. Allerlei onaann-enaamheden heeft hij erdoor ondervonden. Van vrijspraak op grond dat bekl. zich in een noodtocstand bevindt, kan geen sprake zijn. Hij zal veroordeeld moeten worden. maar rekening houdende met het feit dat bekl. reeds gediend heeft, requireerde spr 7 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis zonder ontzegging van het redit om bij de gewaoende macht te dienen. De verdediger mr. Gerlings uit Utrecht weer er op, dat men in or.s land algemeen van oordeel is geweest dat met werkelijk ge-1 wetensbezwaar moet worden rekening ge- houden. De moeilijkheid was echter dat be- zwaar te bevestigen. Toen heeft men opge- legd gevangenisstraf, die de principieele dienstweigeraar zich dan maar moest ge- troosten. Het is iets zooals men er vroeger een heks behandelde. Men wierp die in het water. Als zij verdronk was zij geen heks, bleef zij boven dan was zij een heks. Heeft een dienstweigeraar zijn 10 maanden uitgeze- ten dan word! hij als dienstweigeraar erkend Naar sprekers meening doet de maatschappij aan hem toch onrecht. Een vergelijking ma kende met het fiscale strafrecht waarbij de administrate zich voorbehoudt te beoordee- len of opzet aanwezig is, merkte spr. op dat ook hier de beslissing van den minister de grondslag is van het strafproces. In afwij king met de meening van den rechter kan de minister beslissen of er gewetensbezwaar is. Dat de auditeur-militair verklaard heeft, dat een nieuw verzoek van bekl. in overweging zal worden genomen bewijst dat de dienst- weigeringswet gemaakt is voor menschen als bekl. Hij voelt dat hij niet dienen mag, maar daar hij geen orator is kai. hij zijn bezwaren niet gemakkelijk uiten. PI. begrijpt dat bekl formed veroordeeld moet worden, doch hij verzocht rekening te houden met den aard van den persoon, die terecht staat, en opleg- gino; der geringst mogelijke straf. De auditeur-militair merkt nog op, naar aanleiding van het betoog van pi. dat de Krijgsraad in zijn beslissing volkomen vrij is. Daarna verklaarde getuige Wiersma uit Den Haag nog, dat bekl. serieuze bezwaren tegen den dienst heeft. De Kriigsraad. uitspraak doende, veroor deelde, zooals gemeld, bekl. tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek-van de voorloopi ge hechtenis, met ontslag uit den dienst zon der opzepojng van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Een andere dienstweigeiaar, die terecht stond, bleek tei terechtzilting bereid geduren- de zijn diensttijd andere werkzaamheden te verrichten. Daarop werd ziin zaak geschorst Frovinciaal nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. Onder veel belangstelling werd Dinsdag 10 Nov. door pastoor Th. J. v. Noord de eer ste steen gelegd van de nieuwe R. K. school alhier. Maandag is aan de groentenveiling alhier 5 cent.per 100 K g. voor roode kool betaald. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Op IS November a.s. zal het 25 jaar gele- den zijn dat de heer H. Schoen in dienst trad van de gemeente. Gedurende dien tijd ver- richtte hij verschillende werkzaamheden. UIT BERGEN. Door den Inspecteur der Posterijen is na der bepaal-d dat de tweede middagbestei.ing op werkdagen voorshands bestendigd zal blijven. Men schrijft ons: Zondag herdacht de heer H. Stavenga den dag, dat hij voor 35 jaar de Evangeliebedie- ning aanvaardde. Achtereen vol gens stond de jubilaris ais Evangelist te Lollum (Fries land), Rousselaere (Belgie), Schoondijke, Nieuwe Pekela, Wieringen en Bergen. Veel zegen mocht hij ervaren, veel leed was daarnevens zijn deel. Zijn getuigenis bleef dat van den apostel: „Ik heb het geloot be- houden". De leden der Evangelisatie „Looft den Heer", de leerlingen van de Zondagschool, Meisjesvereenigingen, Cathechisaties, betuig- den evenals andere ingezetenen van Bergen, hun aanhankelijkheid aan den geachten voor- ganger, die met onverzwakte kracht't Evan gel ie van Jezus Christus brengt aan jong en oud. A.s. Zondag 15 November des morgens 10 uur, hoopt de heer Stavenga in het gebouw „Looft den He*r", Kerkelaan 16, een ge- denkdienst te houden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Voor predikant bij de chr. geref kerk al hier is het volgende tweetal opgemaakt: Ds. J. Jongeleen van Hilversum en E>s. A. Grup- p-en van Vlissingen. De oudste mannelijke inwoner o-nzer ge meente, de heer W. Bakker, is gisUrmcrgen overleden in den ouderdo-m van ruim 90 jaar. UIT EGMOND-BINNEN. Dezer dagen vergaderde ten huize van mevrouw Straatman te Egmond aan den Hoef het bestuur van den Oranjebond die zich ten doel stelt behocftige kraamvrouwen te hel- pen aan sommige benoodigdheden. Mevrouw Schild las de zeer nauwkeurige notulen van de vorige halfjaarlijksche bijeen komst voor, waarna mevrouw Fischer mede- deelde, dat er aan 11 gezinnen steun was ver- leend. De rekening en verantwoord'ng werden uitgesteld tot een volgende bijeenkomst. De vereeniging mocht nog onder dank ont- vangen eenige baby-k'.eertjes. Er werd tevens besloten om nog tot enkele ondersteuning over te gaan. 3 Nieuwe leden waren toegetreden, terwijl 1 lid bedankt had. De speldjesdag voor „Herwonnen Le- venskracht", gehouden Zondag j.l., heeft op- gebracht in de Parochie St. Adelbertus ruim 43. Maandagavond 9 November vergaderde de R. K. Volksbond in het cafe van den heei Swart, onder presidium van den heer Ver- heggen. Aanwezig waren 41 mannen en 7 vrouwen. Er werd een cursus gegeven door pastoor Roovers over de „Wereldiijke macht van den Paus". Op een duidelijke wijz<* werd het onder- werp uiteen gezet. De heer C. Orij, die afgevaardigde was naar de 35ste algemeene vergadering, bracht daarvan verslag uit. Daarna hield de pastoor een lezing over den Bijbel. Eenige vragen waren in de vragenbus in- gekomen en deze werden door den voorzitter of den geestelijken adviseur beantwoord Er zulien pogingen gedaan worden om een tooneelclub van den R. K. Volksbond op te richten. Voor het jaarlijksch kinderfeest werd we- derom een zelfde bedrag aan't bestuur to-ege staan als het vorige jaar en de leiding aan het bestuur toevertrouwd De collecte „h'uip in Nood" bracht 2.81 op. UIT KENNEMERLAND. De aanvoc: van dndijvie gaat nog steeds onvenninderd voort, al wordt de kwaliteit minder. Het zachte herfstweaer is oorzaak van den grooien aanvoer, als er nachtvorsten komen, is het ineens gedaan, althans voor de tnassa De prijs is echter niet in overeenstem- nung met het vele werk dat er aan is verbon- den, hij is zeifs weinig loonend, doch er komt wat van terecht en de tuinder is gauw tevreden. De aanvoer van spinazie en sla wordt min er, maar toch ziet men er nog van op om dezen tijd van het jaar. De prijs is vrij goed, voor enkele partijtjes hoog. Bloemkool is er nog steeds genoeg, doch de kwaiiteit en prijs gaan bedenkelijk achter- uit. Voor de lste soort wordt nog een vrij goede prijs besteed, doch overigens is die ma- tig- De aanvoer van de overige koolsoorten is nog vrij goed (te groot voor een redelijken prijs) en de prijs is zeer laag. Alleen voor groene koo. wordt nog een vrij goede prijs oesteed. De groote aanvoer van spruiten is tot staan gekomen. Wel woiiden er nog flinke partijen aangevoerd, doch niet zooals de vo rige weken. De prijs die de vorige week matig tot slecht was heeft zich weer her- steld en voor alles wat goed is wordt een goede prijs betaald; voor extra een hooge prijs. De aanvoer van aardnppelen is iets minder en de handel is lui; alleen bekende kwaliteit brengt nog 5.50 a 6.50 per 100 K-G. op, doch overigens is de prijs laag. De vruchtenmarkt is nogal bezet, doch in hoofdzaak zijn het vruchten van elders. Er is goede vraag naar tafelappclen en keukenpe- ren, die een hoogen prijs opbrengende ove rige aanvoer ging tegen verminderden prijs. Het eerste witlof vond grage koopers, doch nu er meer wordt aangevoerd, loopt de prijs reeds terug. UIT CUDKARSPEL. Gisteren (Dinsdag) herdacht de heer J. de Jong alhier den dag dat hij gedurende 25 jaar in het houtbedrijf van de firma ,Eecen alhier werkzaam was. Zoowel van de zijde van zijn patroon, als van het p^rsoneel en van verschillende ingezHenen heeft het hem dien dag aan belangstelling niet ontbroken. UIT HEER-HUGOWAARD. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den heer Rus de afdeeling van het Witte Kruis. Door den voorzitter, den heer W Molenaar, werd met genoegen geconstateerd, dat deze vergadering eens tamelijk goed was bezocht, terwijl spr. voorts toelichtte, dat deze verga dering was uitgeschreven als gevolg der bui- tengewone algemeene vergadering, 'welke 26 Nov. te Hilversum zal worden gehouden doch deels ook om aan den heer Bos van Egmond aan Zee gelegenheid te geven het een en ander mee te deelen omtrent het cen- traal genootschap voor kinder- herstellings en vacantie-kolonies. Hierna kwam in behandeling de beschrij- vingsbrief voor bovengenoemde vergadering Besloten werd ditmaai tot het zenden van een afgevaardigde, waartoe door de vergadering werd aangewezen de heer Brugman, die deze benoeming aanvaardde. Voor de verkiezing van hoofdbestuursleden werd de wenschelijk- heid geuit de afgevaardigde te doen stemmen op Ds. Staal van Noordscharwoude, terwijl voorts vrij mandaat werd verstrekt. Bij de rondvraag kwamen nog een paar zaken van huishoudelijken aard ter sprake, waarna de voorzitter de Witte Kruis-verga- dering sloot met de mededeeling, dat de ver- dere leiding werd overgedragen aan burge- meester Van Slooten. Deze sprak een woord van welkom, vooral ook aan de dames, die door hare aanwezig heid belangstelling toonden voor het doel, waarmee deze bijeenkomst was uitgeschreven. De afdeeling van het Witte Kruis heeft daar- toe het initiatief genomen, doch wenschte, dat een eventueel te stichten afdeeling van het Centraal Genootschap geheel op zichzelf zal staan. Met genoegen verwelkomde spr. den heer Bos, die de gewenschte inlichtingen zou verstrekken en het gesprokene met lichtbeel- den nader zal toelichten. Spr. hoopte, dat dit optreden succes zal mogen hebben en gaf daarna het woord a-n den heer Bos. Deze wist de ongeveer 50 aanwezigen op zeer on- derhoudende wijze te doen doorlc-vn net wel en wee van het Centraal-Genootschap. Hier- uit biijkt ten duidelijkste, dat na 1909 (toen spr. hier ook was opgetreden, met het rc- sultaat, dat een afdeeling in het leven werd geroepen, welke echter door gebrek aan me- dewerking ten gronde ging) de kinderzorg en het uitzenden van kinderen een verbazend hooge vlucht hebben genomen. Werden door het Centraal Genootschap in 1905 slechts 33 kinderen opgenomen, dit steeg in de volgende jaren tot 261—550—850—1250. Niet alleen in de breedte zette zich het Genootschap uit, doch het won ook in diepte, doordien steeds aan hoogere eischen kon worden voldaan Vooral het gewijzigde inzicht van medici droeg hiertoe zeer veel bij. Meer algemeen won de overtuiging veld, dat goed ingerichte koloniehuizen' en behandeling van kinderen naar de hoo^ste eischen van den gezondheids- leer van onschatbare waarde zijn voor de T. B. C.-bestrijding. Pracht ge resultaten gaf in dezen de verpleging en verzorging van zoovele Belrnschc kinderen in den wintertijd Hiermee verkreeg men een reusachtige recla me ook voor de winrrveroleging. Meer en meer verkreeg ook het Centraal Genootschap H SPREEK UIT. ..TSCHIESBRO" heeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menschen groote diensten als Eerste hulp" bewezen. Weiger namaak en neem slechts origineele ileschjes aan. verpakt door:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6