W. M. H. PELS&Zn. Uitsluitend origlneele zaivere NATUURWIJNEN. steun van Rijk en Prov'ncie, ferwijl bijna elke gemeente thans steun verleend aan de daar bestaande genootschapsafdeeling. Met behulp van lichtbeelden gaf spr. den aanwezigen een duidelijk beeld van het kolonieleven, doch te- vens van den groei van het Centraal Genoot- schap. Hierna decide spr. nog mede, dat do contribute door de afdeelingen zelf kan wor- den geregeld, noemde allerlei middelen voor het verkrijgen van het benoodigde geld voor uitzending. Na het krachtig applaus op de rede van den heer Bos, dankte de voorzitter den spr voor de- wijze, waarop hij de vergadering had voorgelicht. Naar aanleiding eener desbetreffende vraag, werd nog het een en ander meegedeeld omtrent de kosten en weik deel daarvan voor rekening der afdeeling komt, dit laatste hangt voor een goed deel af van de Rijks- Provin- ciale- en Gemeentelijke subsidie. Bij rcndvraag bleek, dat zich voor het hd- maatschap der te slichten afdeeling 34 per- sonen aanmeldden. In beginsel werd een minimum contribute van /l"per jaar vastgesteld. Een voorloopi- ge commissie werd nog benoemd voor de voorbereidende werkzaamheden en hqt wer- ven van leden. Deze commissie bestaat met Burgerreester Van Slooien uit de dames: Mevr. Bakker-Kooi], Mevr. Spierings. Mej Smit en de heeren J. Liefhebber en Th van der Meer. Hierna werd de bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker en voor de getoonde belangstelling aan de aanwezi gen. Dinsdag vergaderde in het Polderhms het Polderbesiuur. De Dijkgraaf opende de vergadering, n dedeelende, dat van den heer Wijnker bei hi van verhindering was ingekomen, doch dat tot zijn genoegen voorts alien aanwezig wa- ren. Spr. hoopte, dat de besprekingen in het belang zouden zijn van polder en ingeland en dat ook £ij eventueel verschil van gevoelen, genoegelijk zou worden beraadslaagd. Door den secretaris, den heer P. Schilder. werden de zeer uitgebreide notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. (Aangezien deze vergadering niet door ons is bijgewoond, doordien we van hare uit- schrijving geen kennis droegen, stippen we el even uit aan, dat in hcrinnering werd ge- bracht de aanvang der droogmaking, zoodat over vier jaar het feit der droogmaking wel feestelijk zal worden hcrdacht; dat verlof is verleend tot het bouwen van een tweetal slui zen, terwijl in verband daarmee door den pol der een viertal bruggen zal worden geleg-3, dat de polderverkiezingen in het vervolg op het raadhuis zullen worden gehouden; dat de heer K. Blom werd herbenoemd tot Heem- raad, de heer J. Kamp tot Penningmeester.) Voorgelezen werd een schrijven van Gel Staten, waarin goedkeuring werd verleend tot bovengenoemden sluizen en bruggenbouw, terwijl tevens werden vermeld de door Ged. Staten gestelde voorwaarden. De aanbeste- ding der sluizen bleek uit een mededeeling van den Dijkgraaf en van den heer De Boer inmiddels reeds te hebben plaats gehad, ter wijl omtrent de plaats van een der bruggen en het sluisje opnieuw een onderwerp van een zeer breedvoerige discussie uitmaakte Het gaat er in dezen om of de doorvaart voor of achter de kaasfabriek Vila Nova om gelegd zal worden. Tot het eerste was in de vorige vergadering besloten, doch belar^hebbenden schijnen geen bezwaar te hebben tegen door vaart achterom, zoodat het Dagelij'sch Be stuur er veel voor gevoelde om op he; vorige besluit terug te komen. Hiertegen gingen echter verschillende stem- men op, wat aanleiding gaf, dat aanvankelijk twee stroomingen tegenover elkaar staan, doch ten sjotte'leidde tot eenstemming, waar- bij alien zich uitspraken tot handhav-ng van het eens genomen besluit. aangezien men dit plan toch inderdaad het meest doeltreffend vond. hetgeen men meende toch niet te moeten opofferen aan de belan^en van Vita Nova De Dijkgraaf braeht vervolgens ter tafel een verzoek van den heer Groenveld aan den Draai om den grond. welke hij in erfpacht heeft tot wederopzecging toe, voor een be- paald aantal jaren in vrsten pacht zou mo- gen hebben. Spr lichtte d't verzoek nrder toe. doch'gaf als zijn meening te kennen. dat hiervoor wel geen goedkeuring zou worden verkregen van Gcd. Staten. Door den heer Wonder werd opgemerkt dat al heel wat gebouwd was on grond in eri- pacht van den colder onder de beperkende voorwaarde: tot wedn'opzeoging tee en dat dit nog voor niemand last heeft veroorzaakt Spr. achtte het niet gewenscht van den ge- wonen regel af te wijken en zou daarom het verzoek niet willen toestaan. Werd dit wel gedaan, dan zouden on oetwij "eld meerdete aanvragen komen. Zoo ncodio moet door den polder over den grend kimnen worden be schikt, wat wel noodzake'iik is gebleken o.a met den stal bii den Buitenburugerweg. Ja, zeide de Dijkgraaf, die moet opgeruimd worden. De heer Poland zou het verzoek willen aan- houden, doch de Dijkgraaf achtte dit met ge wenscht, aangezien de aanvrager on antwoord wacht, en het verzoek on het convocaat was geplaatst.. Over hot verzoek werd ru gqstemd: met 11 te^en 7 stemmen werd het van ae hand gewezen. Daarna werden de vernarhtin^svoorwaar- den voor dijken, we-on en antere aronden aan besprekl-ng ordfrwerpsn. Ter in'eiding deelde de Dijkgraaf de thans geldepde voor waarden mede, welke ook gelden voor bouw- akkers enz. Voorts werd tm,deped"Hd. dat het Da^e- lijksch bestuur veel gevoelcte voor ver^chl ng met mogelijke verlenging bij behocriijk ge- bruik. Dit wend gearht in hpt-1 an der cach'ers, doch dco>- alhcht Her lardgebruik ook in het belrnn van den PNder. Van verschiP'nde zijden werd hri voor en tegen hiervan car voren gebracht, waarui' viel af te lei den dat men wel erkonde dat bter- tegen eenige bezwaren zijn. doch dat deze niet op wo gen terren het goede, wat men er van meened te mopen verwachten. Ten slotte ver- klaarde men zich hier alpemeen voor. Hiermee, zeide de Dijk"Taaf. zijn we gena- derd tot de rcndvraag. Deze leverde als ge- wconlijk op enze poldervergaderingen, weer heel wat op. De heer Gootjes wees op de bcstratip<r van het deel van den Basserweg nabij de fabriek Uithoorn. De Dijkgraaf antwoordde, dit zelf al ts hebben bemerkt en had daar al eens wat puin laten storten. De heer Poland was van oordeel, dat de melkwagens aldaar te veel ruimte in beslag nemen, waardoor te ver moet worden uitge- weken. Spr. zou daartegen maatregelen wil len treffen, de fabriek zoo noodig verplichten, zelf de zijkant aan de Zuidzijde behoorlijk te beharden. De Dijkgraaf oordeelde, dat de praktijk steeds moeilijkheden zal blijven opleveren. De heer Gootjes wees er nog op, dat het af- vloeiende water van den Dijkkluft weder veel kwaad deed. De Dijkgraaf zeide, dat de weg daar weldra aan verbetering toe was; het bestuur der fa briek zou gewezen worden op het plaatsen der melkwagen. Voorts achtte de heer Gootjes verbetering noodig van het vaarwater langs den Boterweg en vroeg of hier niet een klei- ne baggermokn dienst zou kunnen doen. Hierover ontspon zich een debat, waarvan het resultaat was, dat verplaatsing van een bag- germolen in onzen polder met zijn onderpoi- ders hoogst bezwaarlijlc was. Het opknappen van slooten verdiende, meende men, de voor- keur. De heer Groen vroeg of er nog verbetering werd aangebracht aan de kluft bij de Ros- kam 1 Dijkgraaf zeide, hiertoe reeds opdrachl te he. ..en gegeven; voorts wees de heer Groen er op, dat de schoeiing aan de noodzijde her- stel vereischte, eveneens de schoeiing der laadplaats aldaar. De Dijkgraaf zeide den Polderbaas op- (kacht te zullen geven. Voorts vroeg de heer Groen of de zorg voor het paardenpad der zijwegen niet wat in het gedrang wkam door de aandacht, welke der. laatsten tijd werd geschonken aan de zij- straatjes der hoofdwegen, waarop de Dij <- graaf antwoordde, dat de rommel aan den hoofdweg weldra opgeruimd zou zijn en dan op verschillende wegen het paardenpad on- derhanden zal werden genomen. Hierna gaf de heer Groen in overweging bijtijds bazaltslag in voorraad te nemen en het grint alleen te gebruiken in den natten tijd. De Dijkgraaf zegde een onderzoek toe naar den voorraad. De heer Poland was van oordeel, dat een wals zeer goede diensten zou kunnen doen en stelde voor een onderzoek in te stellen naar de kosten. Wordt het paardenpad iets smal ler gemaakt en dan niet voorzien van een kantstaan, dan zou ook dit met een wals te bewerken zijn, oordeelde spr. Besloten werd naar de kosten te informee- ren en bij niet te hoogen prijs een wals aan te koopen. De heer Groen achtte het wenschelijk de inlaadpompen van een rooster te voorzien om versto-pping te voorkomen. Dijkgraaf zei de onderzoek toe. Door den heer Wonder wordt gewezen op, dat op enkele plaatsen, waar de pa'.en der electrisehe leidi-ng in den weg staan, voor het behoorlijk elkaar kunnen passeeren van twee auto's, het wenschelijk zou zijn aan beide kanten een zijstraatje aan te leggen. Dijkgraaf zal een onderzoek doen instellen en merkte tevens op, dat mettertijd de palen wel achter de boomen geplaatst zullen worden. Door den heer J. Oudeman werden ter sprake gebracht de spoordam en 'n duiker in de spoorlijn, welke -hinderlijk zijn voor een gunstigen wa'terstand voor het va- ren. De Spoorwegmaatschappij maakt be zwaar tegen het stoppen van dezen duiker. Door den heer Wonder werd opgemerkt, dat het desfceireffend verzoek niet goed is ingekleed en de toelichting onvoldoende is geweest. Besloten werd deze zaak nader met de directie te bespreken, waarvan men ver- wacht, dat de bezwaren zullen worden opge- heven. De heer C. van Lamgen wees op de nood- zakelijkheid van verbetering van de tocht tus- schen Pannekeet en Hoog-Veenhuizen. Ook de heer Oudeman meende, dat het gewensvht is, dat de polder eigen slooten goed in orde maakt, om daarna oo-k particulieren te nood- zaken dit ook te doen. Dijkgraaf zeide spoe- aig onaerzoek toe Mede werd door den heer Van Langen opgemerkt, dat de pompen soms te lang open staan. Uit de daarop volgende discussie bleek, dat dit moeilij-k naai ieders genoegen is te regelen, wat niet wegneemt, oat den po-mpopha.er er nog eens op gewe zen zai worden dit zoo goed mogelijk ui-t te voeren, daar dit inderdaad van groot be lang is voor veitn. Nog wees de heer Van Langen op een te lage brug aan den Hasse- laarsweg en een loopbrug aan den Middel- weg. Dijkgraaf zeide dat omtrent eerstge- no-umde trug reeds een onderzoek is inge- sield, waarbij gebleken is, dat het bezwaar wel wat overdreven wordt. Intusschen zal de zaak nader worden onderzocht. Door den h-r. De Boer wordt gevraagd, wat het Bestuur voornemens is te do.n met de slooten langs den Rustenburgtrweg, terwijl tevens door spr. wordt gewezen op den slechten toestan-d der sloot langs den Jan Glijnisweg op enke le piaatsen. Onaerzoek wordt toegez.gd en waar noodig zal verbetering worden aange- Lracht. Het Dagel. Bestuur heeft zich hou- wens al voorgesteld, dat de bruggen en slui- zenlouw verbetering van slooten met zich zou brtngen. Door dm heer Poland wordt nog gevraagd naar de gtheven lasten voo-r den polder Vo- gelenzang, waarop Dijkgraaf antwoordde, dat dit yolgens contract 2 per H A. be- draagt. Near het oordeel van den heer Lief hebber laat de kade van dezen po'.der veel water door. Een onderzoek naar den t-oestand dier kade_ zal worden ingesteld. Door Dijkgraaf wordt' meegedeeld, dat het voornemen bestaat den polder weer eenige dagen op zeer laag water te Irengen, teneinde het slooten gemakkelijk te maken en vroeg naar den meest geschik- en iijd daarvoor. Besloten wordt dit te doen in de laatste helft van Febr. Nog wordt be sloten het Dagei. Bestuur op te dragen iemand als gevolmachtigde aan te wijzeu voor het uitbrengen van stem bij de verkie- zing van and ere polderbesturen. Hierna slui- ting. UIT HEILOO. In het Brunogebouw werd gisteravond een propagandavergadering gehouden van den Land- en Tuinbouwbond. Aan deze vergadering was een feestelijk cachet gegeven. Zij werd opgeluisterd door het fanfare corps „St. Caecilia", directeur de heer P. Kuijs. Als spreker trad op de heer Ganzeboom, KOORSTRAAT 49-51. TELEP. 207. MEN VRAGE PROEP. propagandist van den bond die als onder werp had gekozen „St. Willebrordus als voorbeeld voor het organisatie leven." De spreker deed uitkomen dat men katho- liek georganisiseerd moest zijn om een dam te scheppen tegen het ongeloof. De vergade ring was slechts matig bezocht, gezien het groote aantal uitnoodigingen, dat was ver- zonden. Het ongunstige weer zal hiervan mede oorzaak zijn geweest. De vergadering werd ook nog toe gespro- ken door den Geestelijken Adviseur. Het le- dental werd uitgebreid met 7 personen. UITVOER BLOEMBOLLEN. Onze correspondent te Heemskerk schrijft: De uitvoer onzer bloembollen bedroeg aan gewicht over de maand Sept. 13.049.762 Kg., voor een waarde van 19.505.270 tegen 15.327.909 K G. voor 17.443.596 over- eenkomstig diezelfde maand van het vorig jaar, doch gedurende het tijdvak Janurri tot September luidde deze cijfers: 28.085.320 KiG. voor f 40.885.679 tegen 23.124.403 K.G. voor 26.351.478 overeenkomstig ge- lijk tijdvak in 1924, d. i. voor ruim 14 milli- oen gulden meer. LIMMEN (Oct.). G e b o r e n Petrus, z. van J. Liefting en G. Kooger. Jacobus, z. van C. Groot en K. M. Vessies. Cornelia Anna, d. van G. Brakenhof en M. Brakenhof. Sytse, z. van K. van Til en T. M. Postuur. Johan- nus, Cornells Wilhelmus, z. van W. Dekker en M. Heinis. Antonia Hermina Alberta, d. van A. van de Linden en H. G. Hunne- kink. Anthonius Reindert, z. van R. Bak- ker en G. Schram. Ondertrouwd Willem Klaver, te Heiloo, en Johanna Geertruida Dekker al- hier. Getrouwd: Adrianus Hoogeboom en Klazina Cathrina van der Aar. Tooneel. Het Schouwtooneel in de Harmonie. De Consequerdie van Fatsoen, tooneelspel in drie bedrijven van Luigi Pirandello. Wat stemt dat bij een tooneelvoorstelling toch direct prettig: een voile zaal. Gister avond bij de eerste abonnementsvoorstelling in de Harmonie bleek het, dat het comite voor deze voorstellingen goed had gezien. Er be staat inderdaad in Alkmaar voor goede, in alle opzichten verzorgde voorstellingen groo te belangstelling. Een uitverkochte zaal heeft met groote aandacht Pirandello's stuk ge- volgd. Namens het Comite sprak de heer J. B. v. Amerongen een kort openingswoord, dat wij elders weergeven. Hierna begon de voorstelling. Eerst iets over den schrijver: Een heel bijzondere verschijning in de too- neel-Iiteratuur is de Italiaan Luigi P-ran- dello. Tot voor korten tijd alleen in Italie be- kend als schrijver van zeer goede romans en novellen, heeft hij door zijn tooneelstukken plotseling de wereldvermaardheid verkregen Zijn stukken worden in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitschland en elders vertoond; in Rome heeft hij een eigen schouwburg en een eigen gezelschap, waarmede hij o.a. in Londen en in Parijs voorstellingen heeft ge geven. Pirandello is in de eerste plaats psycho- loog en filosoof. De samengesteldheid van de menschelijke natuur, schijn en werkelijkheid daarin, de onmacht om een ander karakter te leeren kennen, deze en dergelijke dingen houden hem bezig. In het uitdenken van karakters, van om- standigheden, waarin hij ze plaatst, is Piran dello een meester. Zijn rijke fantasie heeft vondsten waar men eerst versteld van staat Naarmate alles zich logis h, scherp ontwik- kelt, wordt men meegesleept, geboeid. De dia- loog is geestig, de ontknooping dikwijls ver- rassend. Wellicht dat dit verrassende, dit heel eigene van Pirandello een groot deel van het succes verkiaart. Bijna alle tooneelstukken van Pirandello bevatten eene uitdaging tegen de gangbare opvattingen. Er komt meestal eeri weinig svmpathieke persoon in voor, die in eene po- sitie wordt geplaatst, welke daarentegen juist eervol is en uit een menschelijk oogpunt be- schouwd toven die der anderen staat. In „I1 Piacere dell' Onesta" („La Voluptee de 1'honneur" bij ons: „De consequentie van fatsoen") b.v. laat Pirandello het volste en schoonste licht vallen op een zekeren Baldo- vino, die er als een voorbeeld van deugd- zaamheid in heeft toegestemd voor den man van een meisje door te gaan, dat een kind verwacht van een ander, alleen om een schan daal te voorkomen. En deze man neemt zijne rol van achtenswaardig echtgenoot z66 ern- stig op, dat de anderen er hem om minach- teri, en de vrouw eindigt met hem te bewonde- ren en werkelijk van hem te gaan houden. Het Schouwtooneel heeft van dit stuk een inderdaad bijzonder verzorgde voorstelling gegeven, een der beste, die wij hier ooit van het gezelschap zagen. Het eischt heel wat inspanning om den schrijver te vo1gen en te begriipen, doch de spelenden wisten in de moeilijkste scenes de aandacht gevangen te houden. De groote zeggingsk~acht van ]an Musch. deed de fi- rnnir van Baldovino alle recht wedervaren, doch deze groote acteur heeft bovendien de rol gespeeld op inderdaad schitterende wijze. Boeiend van het begin tot het einde met tal van fijne nuanceeringen. De rol van de jonge vrouw, die heel wat minder te spreken gaf, werd door Stine van der Gaag zeer mcoi sober en gevoelvol ge speeld. Haar spel sloot zich bij dat van Musch voortreffelijk aan. Ook van de ande- re vertolkers kan dat gezegd worden en daar om juist werd zoo'n mooi sluitend geheel verkregen. Pine Belder was zeer goed als Agatha's moeder, terwijl de zeer moeilijke rol van Mar- kies Fabio door Pierre Mols werd uitgebeeld op voortreffeliike wijze. Niets te veel of te weinig. juist in den tooa Van Staalduynen dient eveneens genoemd om de juiste wijze waarop hij de figuur van en yriend in het geheel plaatste. Svmpathiek was Ko v. Dijk's korte optreden als de pas- toor. Een drietal zeer kleine rollen voltooiden het geheel. Aan de tooneelen was zeer vee! zorg be- steed. In alle drie bedrijven zag het tooneel er keurig uit. Na elk der bedrijven, vooral na het slot, toonde het publiek, dat het de voorstelling bijzonder waardeerde. Vijfmaal werd er aan het slot gehaald, toen aan Musch een krans, en ook Stine v. d. Gaag bloemen werden aangeboden. Het begin is uitstekend geweest. Voor het Comite een succes en een groote vo'doening. G. Ingezonden stukken. (Baiten veranlwuo/ delijkheid van de Re dacts. De opname in deze rubriek bewijst qeenezins dat de -ednrtie er mr.de instemt Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Zou het niet wenschelijk zijn, met het oog op't feit, dat het in 1927 200 jaren gele- den zal zijn, dat Simon van Slingelandt als raadspensionnaris aan de regeering kwam, die zoowel in binnen- als buitenland om zijn kunde, beleid en energie in hoog aanzier. stond, dat voor dit regeeringshoofd ter gele- genheid van die herdenking een standbeeld werd opgericht, hetzij aan de Princesse- gracht te 's-Gravenhage, alwaar hij het voor- malige en latere paleis van Frederik Hendrik en van de Prinses von Wied als eigenaar be- woonde hetzij aan de Van Slingelandtstraat aldaar, hetzij te Dordrecht. VAN HERWERDEN. Utrecht, 6 November 1925. Gemeuyd uieiiws AUTOBUS IN EEN SLOOT. Nabij Den Bosch heeft een aanrijding plaats gehad tusschen de stoomtram uit Den Dungen en een autobus, die voor een wieirij- der uitweek De autobus kwam in een sloot terecht en werd grootendeels vemieud. De chauffeur en twee passagiers werden gewond, van wie een vrij ernstig, zoodat zij naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd moesten worden. BRANDEN. Gisterochtend werd brand ontdekt in den stal van den groentenhandelaar v. d. M., aan den Hoogeberg te Velseroord. Het brandje was spoedig gebluscht. maar een paard, zes kippen en een konijn zijn door den rook ge- stikt. Te Wijster (Beilen) is Maandag, tijdens de afwezigheid der bewoners, de boerderij van J de L. geheel afgebrand. Het vee is gered Alles was verzekerd. PROF. Mr. D. JOSEPHUS JITTA. Het stoffelijk overschot van den overleden staatsraad prof. mr. D. Josephus Jitta zal Vrijdagmiddag om 12 uur op Westerveld worden verbrand. DE MAAS WAST. Men meldt uit Grave aan de N. Rott. Crt. De Maas voor deze gemeente blijft steeds wassende, zoodat het water van dijk tot dijk staat en de Veerstraat te Neder-Asselt reeds begint ender te loopen. Vanavond wordt dc pont van de reep genomen en zal dan de overtocht geregeld plaats hebben per pont, gesleept door de motorboot, naar de zooge- naamd-e brouwerij te Ncder-Asselt. De peil schaal te Grave teekent thans 10.02 M. N A. P. VERWAARL.OOZING. Maandagmiddag werd de burgemeester van Gendringen gewaarschuwd door dr. Ca- petti uit Ulft, die lijkschouwing had verricht bij de 83-jarige vrouw H. te Breedenbroek, wier lichaam geheel was overdekt met won- den. Nadiat het lijk in beslag was gen-omen werd het parket te Arnhem gewaarschuwd, dat gisterochtend ter plaatse verscheen. Dit onderzoek leidde tot het vermoeden dat de oude vrouw niet is mishandeld, maar ver- keerde in staat van verregaande verwaarloo- zing. De justide vond dan ook geen termen tot eenige arrestatie over te gaa-n De oude vrouw woonde samen met twee zoons, zonder eenige verdere vrouwelijke hulp. HEEL DEN DAG WARM WATER. Bij het gemeentelijk electrisch bedTijf te 's-Gravenhage is, naar het H. Volk ver- neemt, een plan in voorbereiding om voor weinig gel-d aan de burgerij heel den dag warm water te verstrekken. Dat plan is gebaseerd op nacht-stroomle- vering. De belasting der electrisehe centrale is n.l. tot nog toe's nachte, gelij-k men zal be- grijpen, zeer gerin-g. Uit economisch oogpunt is het van belang ze te verhoogen. Dat za! de algemeene bedrijfskosten niet doen stijgen, maar zelfs verminderen. Om daartoe te ge- ra-ken wordt nu overwogen op welke wijze 's nachts het stroomverbruik voor de bevol- king aantrekkeiijk te maken. Gedacht wordt daarbij aan het gcedkoop electrisch verwar- men van waterreservoirs. Ieder zou van ge- meentewege een waterreservoir kunnen hu- en, al naar de behoefte, van verschillen-den inhoud. Het kleinste zou 30, het grootste 750 liter inhoud hebben. Zoo'n reservoir, met au- tomatische aansluitin-g op de waterleiding kan boven de gootsteen, een bad, of waar men het anders hebben wil, worden aangebracht. Het water wordt dan 's nachts van de elec trisehe centrale af, buiten den gewonen meter o-m, electrisch tot kookhitte verwarmd, zoo dat men 's morgens (stel dat men een 30- liter-reservoir heeft) over 30 liter kokend wa ter beschikken kan. Maar, niet slechts's mor gens, want in d-en loop van den dag koelt het water slechts enkele graden af. Men zou dus heel den dag, zonder gebruikmaking van gas, onmiddellijk heet water ter beschik- king nebben. Natuurlijk is voor de vraag, of er veel ge- bruik van gemaakt zal worden, de prijs een belangrijke factor. Naar het blad ter oore kwam, zou deze voor een 30-liter-reservoir, met inbegrip der huur, op 2.50 per maand te stellen zijn. Iiuitouland MASSA-ARRESTATIES IN ZUID-TIROL. Volgens de „Innsbrucker Nachrichten" hebben in verband met het compiot tegen Mussolini in alle steden van Zuid-Tirol tal- nike arrestaties plaats gehad. Meer dan 100 ■SMKSaigiMfiB Ill— HYGIeNE- Eli VEILIGHEIDSHOEKJE BRENG GEEN VERANDER1N- GEN AAN in electrisehe leidingen, zonder deze vooraf door omdraaien van den HOOFDSCHAKELAAR te hebben stroomloos gemaakt. In 1923 werden 50 electromonteurs door den stroom gewond 5 doode- lijk). Veiligheidsmuseum, Amsterdam. ■BBBBMHMB— personen, waaronder zakenlieden, ambtena- ren, onderwijzers en geestelijken, zijn aange- houden en vervolgens overgebracht naar de prefectuur of naar posthuizen der carabinieri. Een groot gedeelte der gearresteerden moest echter wegens gebrek aan eenig bewijs weer spoedig worden vrijgelaten. Te Milaan bezette de politie de gebouwen van de socialistische „Avanti" en de commu- nistische „Unita", doorzocht deze, hoewel zander resultaat, verzegelde alle vertrekken, tn v-rbood het verschijnen der bladen. EEN GEHEIME ORGANISATIE IN OOST-PRUISEN. De politie arresteerde op twee landgoederei te Allenstein 20 personen onder verdenking van deelneming aan verboden organisaties De aangehoudenen droegen uniformen, ha<i- den wapens in hun bezit en hielden daarme- de oefeningen. Geweren, munitie en ander materiaal werden in beslag genomen. DE MEI-GEBEURTENISSEN IN SJHANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de interna- tionale juridische commissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de gebeurtenissen van 30 Mei. haar rapport heeft geeindigd, dat naar Peking zal worden gezonden. DE POLITIEK DER FASCISTEN. De secretaris der fascistische partij. Fari- nacci, heeft bevolen, dat de fascisten bij het aanneinen van nieuwe leden voorzichtig moe ten zijn. Onder geen omstandigheid mag wor den toegelaten, dat geheele politieke partijen en bloc tot de partij toetreden, doch ten aan- zien van dergelijke verzoeken moet in ieder geval afzonderlijk een beslissing worden ge nomen. In een oproep spreekt Farinacci de overtui- gir.g uit, dat binnen een iaar bijna alle Italia n-en fascist zullen zijn. De partij moet even- wel de elite van het volk blijven. Naar uit mededeelingen in fascistische bla den kan worden opgemaakt, heeft na de vrijmetselaars thans de vereeniging van het ,Rocde Kruis" deh eerstkomenden aanval te verwachten. Men wenscht r.ameliik te zien vastgesteld, dat deze instelling een vereeni ging is. die afhankelijk is van de vrijmetse laars. De president moet een vooraanstaand Uuetselaar zijn. Een bureau van het „Roode Kruis" in Ncocd-ltalie moet in verband met een en an der rc-eds ziin gesloten. LUTHER EN STRESEMANN NAAR LONDEN? Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt. hebben Luther en Stresemann besloten op 1 December a.s. het verdrag van Locarno te onderteekenen, vooropgezet dat de toegezeg- de consequenties voor de z.g. „nevenkwesties" zullen zijn verwezenlijkt. Mocht dit niet het geval zijn, dan zullen beiden hun ontslag nemen. Het parlententaire probleem al eerst tot op- lossing worden gebracht, zoodra zekerheid over bedcelde consekwenties zal zijn verkre- feLn' DE EERSTE VROUW ALS O. M. Onlangs is mejuffrouw Illic te Serajewo in een strafzaak als 0. M. opgetreden Naar de nieuwsdienst van den Intern. Bond voor Vrouwen-kies-recht mededeelt, is dit de eerste maal, dat dit ambt door een vrouw is waar- genonien. In Japan is men nog niet zoo ver; daar is de Vrouw eerst sedert kort tot de advocatuur toegelaten. i HET PROCES OM EEN PAGE-KOPJE. De strijd tusschen de tallooze jonge meis- jes die de blonde, goudglanzende, kastanje- bruine of als zwarte zijde glanzende lokken- pracht zich willen laten afknippen, al'leen omdat het mode is en in dit streven door „ouderwetsche" vaders en moeders worden tegengewerkt, is althans in Frankrijk beslist ten voordeele van het moderne jonge meisje. In Dijon toch had men zal het zich her- in-neren een verontwaardigd vader een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen een haarsnijder, hebfcende laatstgenoemde zich vermeten, eerstgenoemde doditer te pa- gekoppen. Pa was van meening, dat hierrne- de zijn dochter voor haar gansche verdere leven was ontsierd en dat deze wandaad slechts door klinkende munt zou kunnen wor den geboet. Tot go-ed begrip der zaak moge nog dienen, dat het dochtertje van 14 jaar als geemancipeerde vrouw de meening van haar vader geenszins deelde, integendeel vroolijker dan ooit haar levens-pad verder beschreed, in de trotsche overtuiging thans geheel de mode te hebben gevolgd. De rechter te Dijon is wellicht een oud man, een ouderwetsch man is hij zeer zeker niet. En hij weet klaarblijkelijik maar al te goed, dat het onaangenaam kan zijn, indien men de vrouwen tegenwerkt. Misscnien ook heeft hij zelf geen dochters, zoodat hij slechts als outsider geroepen was een salo- monisch oordeel in deze gecompliceerd juri dische aangelegenheid te vellen. Hoe dit ook zij, hij heeft den vader zijn eisch ontzegd, met de overweging, dat het fabriceeren van pagekopjes thans zoo alge- meen is geworden, dat dit in een speciaal geval niet meer als ontsiering kan worden aangemerkt en dat hiervoor, ook in verband met de a!gemeenheid,, geen bijzondere ouder- lijk-e toestemming wordt vereischt. Weemoed is gedaald over de hoofdee der oude generatie van Dijon, maar het jonge vrouwelijk geslacht en zij die daarvoor trach- ten door te gaan, juichen, omdat zij het pleit hebben gewonnen. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche gezant te Parijs is bij Briand geweest om dezen mede te deelen, dat Mussolini van plan is bij de onderteekening van het Verdrag van Locarno op 1 Decem ber a.s. te Londen aanwezig te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7