rVALET" Veili^heids- scheermes tigd worden een autofabriek van de firm?. Renault uit Parijs: VERVALSCHING VXN BORAX EN EN ASPIRIN. Het Persbureau V. D. deelt mede, dat de fabrikanten van Keizerborax, Vasenol en As pirin bij de Nederlandsche jus tine een klacht hebben ingediend, dat in ons land deze arti- keien op groote schaal worden verkocht in nagemaakte verpakkingen. Genoemde artike- len worden in Duitschiand vervaardigd en voorzien van een speciale Hollandsche ver- pakkfctg. De namaak-arttkelen worden bier evenwel in groote hoeveelheden in de Duit- sche verpakking verkocht. Deze is zoo goed vervalsch't dat verschil tusschen namaak en origineel bijna niet is op te merken. Te Arn- hem en Den Haag hebben bij grossiers en w'inkelkrs inbeslagnemingen plaats gehad. De winkeliers verklaarden de artilcelen van een Belg te hebben gefcocht. In verband daar- mede is ook de Belgische justitie van.de na maak in kennis gesteld en zijn in Belgie reeds-25 personen gearresteerd. De fabrikant der namaak artikelen k'on tot nu toe evenwel nog niet worden opgespoord. EEN LANDELIJKE SERENADE. Ook de vredigste plattelandsgehuchten schokken soms uit zoete rust op. Te Zevenhoven vestigde, na:;r de Telg. meldt, eenigen tijd geleden 1 lr.c arbeiders- gezin P. uit Houten. De i v kreeg bezoek van een aanb'.ddcr, die intro:, nam vlak naast de woning van P. Was de man even weg, dan verscheen de aanbidder. P. kreeg hiervan ech ter lucht; uit voorzorg bracht hij zijn beide kinderen vast naar familie in geval het tot een „stevige" opheldering zou komen. Doch de dorpelingen, ontdaan over de hu- ■welijksontrouw, namen collectief zelf maatre- gelen. Toen^e minnaar wederom bij zijn Dulcinea vertoefde, bracht men het paar een oorverdoovende serenade, op bussen en em- mers werd jgeslagen, met ketels gerammeld Eindelijk nam men zulk een dreigende hou- ding aan, dat de politie er aan te pas kwarn. Ten slotte is de minnaar heengetrokken. omstuwd door een corverdoovend lawaai-ma- 'kende menigte. MET EEN GLOEIENDF.N POOK IN MET OOG GESTOKEN. Naar het coglijdersgesticht aan d^ Laan van Meerdervoort te's Gravenhage is de 6- 'jarige T. v. d. 7. vervoerd, wonende op een schip gelegen in de Vliet. Hij was door zijn zusje met een gloeienden pook in het kinder- oog gestoken. De tcestand vari het knaapje is niet buitengewoon ernstig. AUTO IN EEN SLOOT QEVONDEN Dezer dagen vonden arbeiders morgens vroeg in een slcot bij Bouwsluis, te Alphen aan den Rijn, een auto De eigenaar was niet te vinden. Hetgeen later duidelijk werd. Ete man was's nachs allesbehalve nuchtei tegen een laniaarn en daarna in een sloot gc- reden. Hij wist zich te redden en maakte zich nit de voetcn om zijn.niet bepaald voorbeeldi- gen tcestand te verbergen. LAGE INDIV1DUEN. De politie te Utrecht heeft een 23- eri een 21-jarig perscon aan" h uden, die gezamen- lijk er op uit -gin,gen cm katten te vangen, er. daarna de diereii te dooden door verdrinking in een bak met water; vervolgens werd dan het vel afgestreopt, dat verkocht werd voor bont-doeleinden. In „Tuinwijk" oefenden zij gisteravond dit bedrijf weder uit; zij hadden reeds een poes „gcmept" zooals men dat hier in den volks- mon'cl noemt toen een dcr bewoners de po litic waarschuwde, die de beide „me?pers" in reker.de. INBRAKEN bN DE GEMEF.NTE VELSEN. Gistcrniiddag hebben voor de Haarlemsche rechilvmk terccht gcstaan da 28-iarige H. O., varcnsgezel te Purmererid en de 26-jarige J v'. d. G., stoker wonende in Den ilaag Van dcr G. is indcrtijd veroorcleeld tot levens- lai vangenisstraf, als verdacht van mc tugd op zijr. zustcr, in de Enge- ]e: raat in Den Haag. Door het ge- a. i ..of in Den Haag is hij daarvan ccluer viei ireken. Bekiaagdcn stonden tcrccht omdat ze op verschillende data in September inbraken met diefstai hebben geplcegd in de gemecntc VeJsen. Boverulien werden v. d G rijwieldief- stallen in de germ,en te Bioemendaal ten laste gelegd. Ze hebben in den nacht van 23 op 24 September ingebroken in de woning van J. W. IT. B. te Velseroord en daar een. pen- dulestei en andere voorwerpen gestolen. In den daaropvolgenden nacht braken ze in bij den manufacturier A. j. M. te Velsen, waar voor 145 aan lappen stjf ontvreemd wer den. Bij mevr. v. d. H. te Bioemendaal werd waschgoed dat buiten te drogen hing, gesto len, terwijl v. c!. G. een paar rijwielen stal ten nadeele van inevr. C. L. te Bioemendaal Bovendien stal hij een rijwiel van inej. W., verpleegster te Wormerveer. Bekl. O: bekende het hem ten laste geleg- de Bekl. v. d. G. ontkende bij de inbraken te- genwoordig te zijn geweest. Wei heeft hij de gestolen goederen helpen verkoopen. Hij gaf toe de rijwielen te hebben gestolen. Het. O. M. eischte te gen v. d. G. 2'A jaar gevangenisstrat met aftrek van de voorloopi- ge hechtenis. Tegen H. O. 1 M jaar gevange- nisstraf, eveneens met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De verdediger, mr. Ali Cohen vroeg voor O. een voorwaardelijke straf. Wat v. d. G. betreft wees pleiter er op, dat deze het zeer moeilijk heeft. De menschen zien in hem nog den moordenaar van zijn zuster en zoo kan hij nergens terecht. Bekl. is reeds geruimen tijd in het provinciaal ziekenhuis te Sant- poort verpleqgd en lijdt aan tuberculose. Plei ter vroeg vrijspraak voor den ten laste ge- legde inbraak en clementie voor -de rijwiel- diefstallen. De uitspraak werd bepaald op 19 dezer. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het partijbestuur van de Communistische Partij Holland hceit, naar in „de Tribune" wordt meeaedeeld. de maatregelen, die het presidium tegen den lieer Wijnkoop en tegen het voormalig bestuur van de afdeeling Rot terdam heeft genomcn, goedgekeurd. DE KANALEN- EN HAVENKWESTIES IN MIPDEN-L1MBURG. Naar de Limb. Koer. nader verneemt zou- clen in' de commissie, we'Ike de minister van waterstaat zou benoemen om te onderzoeken of het wenschelijk is vast te houden aail Born als plaats van kolenhaven enz., zitting nemen de heeren mr. Paulussen, lid van Ged. Sta" ten, voorzitter; ir. Klink, Maastricht, belast met de werkzaamheden van het Julianakanaal te Limmel, secretaris; ir. Banke, hoofdinge- nieur rijkswaterstaat, Maastricht; mr. Fro- wein, directeur der Staatsmiinen; ir. Huen- ges, hoofdingenieur Prov. Waterstaat, en mr. Kalff, directeur der Ned. Spoorwegen, te Utrecht. De vertegenwoordigers der Kamers van Koophandel te Maastricht, Roermond en Heerlen zouden nader aangewezen moeten worden. DE MOORD TE GIESEN-NIEUWKERK. Op 16 December zal het Haagsche Ge- reclitshof in hoogcr beroep behandelen de zaak tegen J. C K. en J. T. door de recht- bank te Dordrecht ieder veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens diefstal met ge- weldpleging, den dood tengevolge hebberide, gcpleegd op den haltechef-spoorwegwerker te Giesen-Nieuwkerk EEN NIEUW SYSTEEM VOOR SCHAATSENWEDSTRIjDEN. Tt' Winsclroten heeft de Ijsclub „Winscho- ten" een hardrijderij voor beroepsrijders voorbereid, vo.lgens een nienw systeem, ont- worden door den hee K Ufkes Het heeft ten doel, om het deelen der prij- zm door de rijders te voorkomen en daar- door de wedsfrijden aantrekkelijker te maken. Het systeem komt hierop neer, dat, in het vervolg op tijd wordt gereden. Wei wordt geloot en rijden de dcelnemers twee aan twee tegen eikaar in twee ritten, maar na den eersten omloop worden de tien snelste rij ders in de tweede ronde geplaatst. De vijf snelste hiervan komen in de finale. Om te voorkomen, dat deze vijf de prijzen deelen, wcrdt een gezamenlijke premie van 25 be- sehikbaar gesteld voor degenen, die hun trjd uit de vorige ronden verbetercn. De finesses van dit systeem zulten worden uitgewerkt door een commissie uit de vereeniging. Het is liaast uitges'.oten, dat bij dit systeem nog deeling der prijzen mogelijk is. Besloten werd, om als het* systeem hier is toegepast en als het heeft voldaan, een rapport op te stel- len en het dan aan de bij den Bond aangeslo- ten vereenigingen te zenden met het verzoek er een proef mee te will en iemen DE VACANTIEBIJSI.AGEN IN NOORD-HOLLAND. Voor den kantonrechter te Zaandam is gis- teren bchandeld een eisch van W. Stadt, werk- man aan de gemeehtegasfabriek van de ge- meente Zaandam, tot udbetaling ,van den va- cantiebijslag, krachlens de verordening, rege- lende de rechtspositie van g^meente-ambtena- ren en op grend dat daarvoor op de begroo- ting voor 1925 een post is uitgetrokken. net gemeentebestuur heeft de betaling op- geschort iotjoedoclde begrooting door Gede- puteerde Staten zal zijn goedgekeurd. Het gemeentebestuur had zich ter rechtzit- ting niet doen vertegenwoordigen. De kantonrechter heeft den gestelden eisch toegewezen. RIJBEWIJS EN RIJPROEF. Het bestuur van den Nederl. Bond van particu liere chauffeurs heeft een adres aan den minister van waterstaat gezonden, waar in het verzoekt zoo spoedig mogelijk maat- rcgelen te willen treffen om toe te passen de eisch. die in de gewijzigde motor- en rijwiel- wet wordt gsteld ten aanzien van aanvragen van een rijbewijs. Hoe langer de verplich- ting tot het adeggen van de rijproef wordt uitgesteld, hoe grooter het aantal candidaten wordt en dus hoe moeilijker de mogelijkheid om oirmen korten tijd alle aanvragen van een rijbewijs, die zulks na 1 Mei 1924 heb ben ve.kregen, aan een rijproef te onder- werpen. Adr. nierki verder op, dat de ongelukken, die zich den laatsten tijd hebben voorge- daan, waar uitsluitend de onbekwaamheid oorzaak van was, hebben helaas aange- toond, hoe noodzakelijk een examen voor automobielbestuurders is. Reeds geruimen tijd geleden heeft adr., den minister zijn voorstellen van examen- eischen doen toekomen. Het gaf tevens de mogelijkheid aan van de wijze, waarop een practische regeling ware te treffen en zoo spoedig mogelijk alle aanvragers aan een examen te onderwerpen is nog steeds ge- negen tot een nadere bespreking. DE ZAAK MUYLWIJK. In zijn pleidooi in de Mgylwijk-zaak, zegt de Telg, heeft de verdediger, nil*. A. Levy, een week geleden gezegd, dat hij den dagbla- den zou willen verzoeken een fascimile op te nemen van den anoniemen brief, welke in het begin van 1925 aanleiding is geweest, dat de kist met het stoffelijk cverschot van Busch in de garage aan deij Overtoom werd opge- garven. Dit lreeft den onbekenden' schrijver blijk- fcaar bpvreesd gemaakt.' Althans bij de justi tie is een niet geteekende briif ingekomen, welke blijkens het handschrift afkomstig is van denzelfden schrijver. Daarin wordt de justitie verzocht haar medewerkirg t'e ver- leenen om publicatie van den bewusten eer sten brief te voorkjmen. Ter zitting van vandaag zal, zoo vernemen wij, dit schrijven ter sprake worden gebracht. KORTE BERICHTEN. De Provinciale Geldersche Eectriciteits- Maatschappij (P. G. E. M.) breidt haar kapi- taal uit met I 8 millioen. Woensdagmiddag is op de Stadihouders- kade te Amsterdam een 9-jarige jongen door een vrachtauto met aanhangwagen overre- den en gedood. Volgens ooggetuigen was de jongen op de auto geklommen en bijhet af- springen daarvan met het hoofd onder de wielen van den aanhangwagen geraakt. Het lijk is naar het Wilhelminaga'sthuis overge- bracht. HISTORISCHE ANECDOTEN. Bij het uitbreken der Eransche revulutie in 1789, was Bernadotte, de latere koning van Zweden en Ncorwegen, als onderofficier in garnizcen te Grenoble. Toen brak de beroemde dakpannendag aan Op dien dag klommen de vrouwen en meisjes van Grenoble op de daken en wierpen de pannen op de in de straten voorbij marchee- rencte troepen. Bernadotte, die zich met zijn compagnie in de Pertuissiere-straat bevond, kreeg een dezer revolutionnaire pannen op zijn knikker en rolde over de straatkeien. Men dacht, dat hij dood was en droeg hem een naburig koffiehuis binnen. Toen hij weer bij zijn positieven was en de oogen opende, kreeg hij een mcoi blond meisje in de gaten, dat hem medelijdend aankeek met haar blau- we oogen. Om haar beter te kunnen zien, steunde hij op zijn ellebogen en scheen zeer getroffen door haar schoonheid. Zijn ziekte duurde niet lang en toen hij weer hersteld was, ging hij weer naar zijn regiment. Toen de rust weer over het land was geko- men, haastte hij zich den naam, stand en wo ning zijner onbekende op te sporen. Drie we- ken gingen met vruchteloos zoeken voorbij. Op zekeren dag zag hij haar geheel onver- wacht in het o'.antsoen en volgde haar. Den volgenden middag zocht hij haar met een smoeSje op en vertelde haar, hoe- zijn hart in vuur en vlam stond. Het jonge ding heette Amalie; zij was een naaistertje van achttien jaar. Maar Berna dotte was niet de eerste, die zich mocht ver- heugen in haar voorkeur, want in een jongen horlogemaker had hij een gevaarlijk consur- rcnt. Om dezen van het tooneel te doen ver- dwiinen bood hij haar hand en hart. Hoewel Amalie den horlogemaker niet hard lief had, gaf bij hem toch de voorkeur, nmdat hij zich zelfstandig vestigde. En zoo Hep de latere koning van Zweden een blauw- tje. Toen Bernadotte koning was gewotden en de horlogemaker ten grave gedaald, vroeg rpen Amalie eens, of zij van Bernadotte n .g coit iets had gehoord. Och neen, mijnheer. Sinds hij koning is, heb ik wel een paar maal aan hem geschre- ven, doch ik heb nooit antwoord gekregen "eker kan hij mij de grofheid, waarmee ik hem eenmaal de deur wees, niet vergeven. Deze arme vrouw werd schertsenderwijze .,Hare Majesteit mevrouw Bernadotte" ge- ncemd. Zij verdrocg dit geduldig. Immers zij was „biin?." koninmn geweest. Aroun Ereschild was een der strengste ka- hun rug naar hem toe hadden gestaan. man tels omhangen, die van binnen m=t scherpe hij twee hovelingen, die bij vergissing rtet liefs, die ooit geregeerd hebben. En niet al- met verheffing van stem gebood hij den dom- le aanwezigen studenten kozen partij tegen oor stil te zijn. Dat was een beleediging. Al- punten waren voorzien, en toen met knodsen tien slagen op hun ruggen geven De hovelin gen stortten reeds bij den tweeden slag bloe- dend voorover en bezweken onder die gruvve- lijke mishandeling. Aan het hof van Aroun Ereschild vervulde Bahalou! den dienst van gek, iemand, zooals die aan de Europeesche hoven nar genoemd werd, en meest een bult had. Deze Banaloul had de ongehoorde brutaliteit begaay, een kwartie rop den troon van den kalief te gaan zitten. 't Brak hem leelijk op. Eerst wilde Aroun hem laten worgen, maar omdat de nar hem nogal dikwijls vermaakte list hij hem leven, doch een dracht slagen geven, zoodat de arme bult van pijn ineenkromp Hij sihrei- de. Aroun Eereschild kreeg zoowaar mede- lijden. Hij gelastte de beulen op te houden en keek met belangstelilng naar zijn nar. Het is, antwoordde de nar, niet over mijzelf, dat ik schrei, maar overu, die mij zoo dierbaar zijt, want als ik reeds zooveel sla gen gehad heb, die een kwartiertje op uw troon heb gezeten, welk keen hagel van sla gen wacht u dan hierboven, heer, die uw gansche leven op dat verwenschte ding zit. Marktberichten ALKMAAR, 13 Nov. 1925. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 116 stapels wegende 122000 kilogrammen. Eabriekskaas: kleine met merk 59, zon- dea merk 56, commissiekaas met merk 61. Boerenkaas: kleine met merk 58, zon- der merk 57, commisiekaas met merk 58. Handel vlug. ALKMAAR, 13 Nov. 1925. Op de hedien gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2507 hectoliters. 660 H.L. tar we 12 14.50, 120 H.L. rogge 9.50f 10, 488 H.L. gerst: Zwanenhals 13.85—/ 14, id. chev. 1 12—f 13.25, 892 H.L. haver 11.25 tot 11.62><, 136 H.L. boonen: paardeboo- nen 13.25, bruine boonen 21—/ 24, ci- troep boonen 30—/ 38, duiven boonen 17 tot f 17.50, witte boonen 4048, 14 H.L. mosterdzaad, 12 H.L. blauwmaanzaad f 4545.50, 185 H.L. erwten: groene (kleine) 13—/ 17.50, groene (groote) 30 tot 40, id. grauwe 33—/ 42, vale 32, alles per 100 kilo. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 13 November 1925. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen. Bioscopen. Programma's van 13 t/m 19 Nov. Cinema Americain. Hoofdnummar: Het.vijandelijk geslacht. In de hoofdrolien: Percy Marmont en Betty Compson. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnumnier: De roepstem der wildernis (naar het boek van jack London). Hoofdrol: 13uck, de St. Bemardhrend. Victoria Theater. Hoofdnumrner: Parijschc apachen (Tragi- sche levens). HoofdroTen: Roman Navarro en Enid Bennett. Op het tooneel: Willy Derby. Stadsnicwws. UITBREIDING VAN HET VERKOOP- LOKAAL VAN DEN HEER W. TIMMER- MAN. Het verkcoplokaa1. van den heer W. Tim- merman, beecdigd makelaar, Kocltuin 9, al- hier, heeft een belangrijke uitbreiding onder- gaan. De oppervlakte, die met de vestiging van het lokaal (in 1923) 80 yierk. Meter be- droeg, is thans vergroot met 96 vierk. Meter, zoodat ze dus nu ruim 170 vierk. Meter be- draagt. Dit heeft het voordeel, dat de groot- ste inboedels geborgen kunnen worden, die in deze groote ruimte veel beter tot hun recht komen, hetgeen dus koopers en verkoo- pers ten voordeele strelet Een ander voor deel is. dat niet verkochte goederen dagelijks te kodp blijven staan, zoodat kostl>aar trans port vermeden wordt. Tevens zorgt de heer Timmerman voor het halen en bezorgen der goederen, zoowel bin nen als buiten de stad. Eventueele bezoekers op de kijkdagen zul- len goed doen. ook de verbouwing, die door den heer W. J. Karssen tot stand gebracht is, in oogensehouw te nemen. Dat de heer Timmerman een ondernemend man is, moge blijken uit het feit, dat hij zich in 1907 vestigde in een meubelzaakje van 20 vierk. Meter, dat in 1916 vergroot werd tot 30 Meter. D'E FORD-AUTO VOOR 1926. Hedenmorgen werd .op de Kaasmarkt de Ford-auto model 1926 ter bezichtiging ge steld. Daaraan zijn verschillende veranderingen i.e. verbeteringen aangebracht, ingrijpen- dter dan die sedert de totstandkoming van het model T-chassis. PrijsvCrhooging heeft dit niet tengevolge. De belangrijkste kenmerken van de aange- brachte verbeteringen voor open zoowel als gesloten modellen zijn: Lagere en geheel stalen carrosserie op het reeds verlaagde frame waardoor langere le- vensduur en geringere onderhoudskosten ontstaan. De carrosserie is zoodanig gewijzigd, dat een mooi stroomlijn-effect wordt verkregen. De zitplaatseu zijn lager en ruimer zoo dat meer ruimte voor de beenen beschik- baar is. Grootere fraai gevormde spatborden dra- gen het hunne bij tot verfraaiing van het uiterldjk. De carrosserieen worden in verschillende kleuren geleverd: voor de gesloten modellen cobalt blauw terwijl dfe open wagens uitge- voerd worden in diep molgrijs, Schotsch groen en meer karmijn. Bij de tweedeur-sedan en de coupe bestaat die voorruit nu uit een stuk, welke naar voren openslaat. Daardoor wordt tezamen met de smallere raamstijlen een vrijer uitzicht ver kregen voor den bestuurder en is de ventila- tie belangrijk verbeterd Bij alle modellen uitgezonderd de vierdeur Sedan bevindt zich de benzinetank achter het dahboard onder het torpedofront Door een op ingenieuse wijze aangebrachte vuldop, die aan het gezioht onttrokken is door een dek- sel die er hetzelfde uitziet als de ventilatiekap kan de wagon zeer eenvoudig van buitenaf worden gevuld. De bobinedoos bevindt zich onder den mo- torkap aan de Hnkerzijde van dan motor, kan dus gemakkelijker dan vroeger worden be- reikt. De pedalen zijn veranderd en tegen het afglijden van den voet op de versnellings- en rempedaal nokken aangebracht. De Trans- missie remband' is verbreed waardoor de vee- ren soepeler v/erkt. De remtromme's op de achter wielen zijn in diameter vergroot en gebracht van 8 op 11. Voorts zijn deze verbreed en thans 1-1/2" (Oude breedte 1-5/32"). De romsegmenten zijn thans gevocrd met asbest waardoor de oude wijze van remmen door wrijving van gegoten ijzeren sementen binnen stalen rem- trommels vervallen is. De zijzeilen op de open wagens zijn thans aan d'e kapsteunen bevestigd en draaien met de deuren mee. KUNST AAN ALLEN. Voor de vereeniging „Kunst aan Allen" te Amsterdam, welke vereeniging tot medewer- king is aangezocht voor de oprichting van een dergelijke vereeniging alhier, hield onze plaatsgenoot de heer A. van Amerongen gis- teravond in't gebouw van de „Vrije Gemeen- te" te Amsterdam, een lezing over „Charles Dickens" en zijn werken. Deze lezing, die, dank zij het talent van den heer Van Amerongen als acteur vaak over ging in een voordxacht, werd door niet minder dan een 1300 personen bijgewoond. Met voldoening constateerden wij hoe door alien werd genoten van deze literaire voor- dracht De heer Van Amerongen gaf blijk van zijn onderwerp een diepgaande studie te hebben gemaakt. Achtereenvolgens schetste hij den tijd waarin Dickens leefde, Dickens jeugd, Dickens werken en zijn niet vjoropgezette in- vloed op de samenleving van zijn dagen, er den nadruk opleggende, dat de maatschappe- lijk in een hoek gedrevenen het hart van Dickens hadden, hoewel hij van een naar macht strevende arbeidersbeweging ter ver- overing van het recht niets moest hebben, aangezien hij die niet begreep. Spr. deed uitkomen, welk een invloed het tooneel op Dickens meet hebben gehad en stelde in het licht, dat de werken van Dickens, door hun diep maatschappelijken ondergrond, al moge er dan vele verouderd zijn, ook nog van v/aarde zijn voor de menschen van onzen modernen tijd. Spr. wekte vooral op om niet alleen in de jeugdjaren, maar ook op lateren leeftijd het diepere en de schoonheid van die werken te gaan ontdekken. Een deel,van spr.'s betcog was nog ge- wijd aan d/vereering die men ook in onze da gen in Engeland gevoett en hetgeen daar gratis gedaan wordt om hen die -zich voor Dickens interesseeren op de hoggte te sullen. De karalcteristieke passages door spr. uit de werken van Dickens verzameld (een er van was van Frans Coenen) werden op meesterlij- ke wijze door den heer Van Amerongen ten beste gegeven. Menschen van elken leeftijd genoten zoo wel van het humoristische als van het diep- ernstige van Dickens talent. Het werd hun duidelijk, dat, zooals de heer Van Ameron gen aantoonde, Dickens de door hem getee kende personen, diep in zijn ziel doorleefde. Een langdurig applaus beloonde deze uit- nemende voordracht. Sport VOETBAL. Internationale wedstrijd Hongarije-Italie. Over dezen Zondag j.l. gespeelden wed strijd schrijft de N. R. Ct. nog het volgen- de (vooral voor ons Hollanders interessant). De wedstrijd werd in voortdurenden re- gen gespeeld, waardoor het terrein vrijwel onder water stond. Door dien regen, verder door de zwakke leiding van den Franschen scheidsrechter Slawick den man, die den eindwedstrijd bij de Parijsche Olympische Spelen heeft geleid en voorts ook door he' optreden van enkeie spelers, is de wedstrijd vrijwel een mislukking geworden. Het ver- toonde spel was ovCr het algemeen zeer ma- tig, er werd meer geschreeuwd en geprotes- teerd dan gespeeld. Bij beide elftallen heeft de doelverdediger uitstekend werk geleverd; voor de rest hebben zich slechts enkeie spe lers onderscheiden. De Hongaren waren aanvankelijk in de tneerderheid, ze konden echter geen doelpunten maken door het krachtig optreden der Italiaansche verdedi- gers. Na 20 minuten liep Delia Valle den bal met het hoofd in het net, waardoor de Itali- anen leidden. Kort daarna maakten de Itali anen een tweede doelpunt na mooi samen- spel, Slawick kent het punt evenwel niet toe, daar hij meent, dat de Hongaarsche doelver dediger gehinderd is. Juist op het laatste oogenblik van de eerste helft begaat een der Hongaarsche achterspelers een ernstige overtreding binnen het strafschopgebied, doch in plaats van een strafschop te geven, kondigt de scheidsrechter de pauze aan. De tweede helft is pas enkeie minuten oud of er komen reeds kwesties. Een paar spelers worden handgemeen, de zaak v/ordt evenwel bijgeiegd. Eenige oogenblikken later appel- leeren de Hongaren voor een strafschop. Slawick wil echter laten doorspelen, hetgeen de h.ftig protesteerende Hongaren beletten. Het scheelde weinig of de scheidsrechter was daarbij tegen den grond gegooid. Terwijl men nog aan het debatteeren is, zijn in het doel de Italiaansche doelverdediger en de Hongaar Opata een boksdemonstratie be- gonnen. Opata is daarbi] de baas, hij slaat den doelverdediger tegen den grond. Nu vliegen de andere Italianen op Opata af, die het hard te verantwoorden krijgt, doch zich niet onbetuigd laat. Slawick wil tusschenbeide komen maar hij wordt zelf van alle kanten aangevallen en heen en weer geduwd. Na eenigen tijd bedaart evenwel de storm, waarna de scheidrechter. verder laat spelen! Na eenige minuten weer een kleine bokspartij, waarvan het gevolg is dat Slawick Delia Valle naar de kleeakamer stuurt. De Hon gaarsche aanvoerder vindt echter, dat de ltaliaan evenveel schuld heeft als de Hon gaar, hij vraagt dan ook om den ltaliaan ver der te laten meespelen welk verzoek door den scheidsrechter wordt. ingewilligd. Dan gebeurt er weer iets ongeoorloofds bin nen het Italiaansche strafschopgebied, ten mins te vol gens den scheictsrechter, want in werkelijkheid kwam een Hongaar te vallen door dat een achterspeler der Italianen, dien hij wilde aanvallen, plotseling uitvveek. Deze beslissing van den leider geeft een ware volksoploop voor het Italiaansche doel. Alle spelers loopen te hoop en het duurt vollle vijf minuten voor de rust is hersteld en Molnar gelegenheid krijgt den bal in het Italiaan sche doel te schieten, waarmede de stand ge- lijk is. H et appla us van het' publiek wordt do ai de Italiaansche spelers met hoonende op- merkingen beantwoord, wat weer gefluit van het publiek tengevolge heeft. Precies 53 mi nuten na het begin van de tweede helft, wordt het einde aangekondigd. Acht minuten zijn dus door allerlei vechtpartijen verloren gegaan. Men is zoowel in Hongarije als in Italie bij internationale wedstrijden niet voor een fclein geruchtje vervaard, doch deze interna tionale wedstrijd heeft ongetwijfeld alles overtroffen, wat tot dusver op het gebied van inter land wedstrijden werd vertoond. Intusschen moet men dat alles niet zoo ernstig'nemen als het wel lijkt. De Hongaren en de Italianen zijn nu eenmaal wat spoedi- ger opgewonden dan bewoners van meer Noordeiijk gelegen landen. Schrijver dezes heeft wel eens een interlandwedstrijd in Boe- dapest geleid, waarbij men hem met vuisten dreigde en de spelers eikaar de meest geraf- fineerde verwenschingen naar het hoofaslin- gerden. Desonaanks was men dies avonds aan het feestmaal in de beste stemming, za- ten de verontwaardigde tegenstanders van den middag, thans broederlijk met eikaar te klinken en was men tegen den „lieben Schiedsrichter" allervriendelijkst. Andere landen, andere zeden. Voor den heer Sla wick, die aan zoo iets waarschijniijk niet ge- wend is, zal het wel geen aangename middag geweest zijn. Hot eortige apparaat. dat zijn eigen mesjss automat/sch st/jpt. Vraagl demonstratie bij uiv teverancier. A^erfti flRMA B.MEINDERSMA Den Hanp. Kleine jongen (de oorzaak van alle ellende, z'n nieuwe horloge tegen z'n oor houdendj: Gelukkig, het tikt nog goed Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10