Alkmaarsche Gourant Be Eeisgenoote. Yrijdag IB November. KEUII.LETON. No. 2«9 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. itechtszaken MISHANDELING VAN E'EN POLITIE-AGENT. Gister hebben voor de Rechtbank te den Haag terecht gestaan die 22-jarige koopman T. J. v. d. M., die 24-jarige opperman H. T., de 23-jarige hotelknecht H. J. B. en de 22- jarige varensgezel G. P. G., alle vier in Den Haag, thans gedetineerd, wegens mishande- ling van dien agent van politie Jelsma, ge- pleegd in den nacht van 22 op 23 Augustus in den Gortmolen. Beklaagden zouden den agent geslagen hebben met bierf'leschjes en voorts gestompt en geschopt met het gevolg, dat de agent eenige verwondingen en verder een hersenschudding kreeg. De beklaagden legden nog al uiteenloopen- de verklaringen omtrent het-hun ten laste ge- legde af. Zij waren in eenige cafe's geweest en gingen ruim 12 uur naar huis. De eerste ibekl. liep met nog een andere persoon een eindje vooruit en was eenigszins luidruchtig. De agent Jelsma wilde hem toen, naar deze bekl. 'zeide, aaresteeren en trok zijn gummi- stok. Bekl. verzette zich hiertegen en kwam op den grond1 te liggen, met den agent boven op zich. Daarna zijn de andere beklaagden er bij gekomen. Tot zoover stemden de verklarin gen van de beklaagden vrijwel overeen. Over hetgeen verder gebeurd is, deden zij center verscbillende mededteelingen. Alle vier ont- kenden, met bierfleschjes te hebben geslagen; maar wel zeiden een paar beklaagden, ande re beklaagden dit hebben zien doen Wel gra ven de tweedte en de derde bekl. toe, den agent gestompt, respect, geschopt, te hebben. De vierde bekl. zeide zich niet te kunnen herinneren, wat er precies gebeurd was en ook niet te weten, of hdj den agent iets ge daan heeft. De agent Jelsma als getuige gehoord, deed een heel ander verhaal. Hij hevestigde, dat de eerste bekl. luidruchtig was. Hij heeft hem toen alien aangemaand, stil te zijn. Bekl. zei de daarop: Je moet g. v. d. niet dtenken, dat i'k dronken ben. Getuige antwoordde bekl. dat hij dit abso- tout niet dacht, maar verzocht hem, door te loopen. Bekl. liep even door, haalde toen plotseling een bierfleschje uit een binnenzak, sprong op den agent toe en sloeg dezen met het fleschje op het hoofd. Eerst toen wilde getuige bekl. arresreeren; deze verzette zich echter, wenkte met het hoofd eenige personen, die op een 20 a 30 Meter afstand aankwa- men, en liet zich daarna op den grond val- len. Inmiddels had getuige nog een klap van achteren op het hoofd gekregen; dit moet ver- moedelijk gebeurd1 zijn door den persoon, die in gezelschap" van bekl was. Toen bekl. en getuige over den grond rolden, zijn de andere personen er bij gekomen en is getuige gesta gen, gestompt en geschopt. Wie dit precies gedaan hebben, heeft getuige niet Hinuen zien. Gelegenheid om zijn gurnmistok te trekken, heeft getuige niet gehad. Eerst toen de be klaagden hem weer los hadden gelaten en wegliepen, heeft getuige, op den grond lig- gende, zijn revolver kunnert trekken en eenige schoten lessen, om collega's te waarschuwen. Getuige is daarna naar het Ziekenhuis ge- bracht. Hij kan thans nog geen dienst doen, heeft nog steeds last van hoofdpijnen, en zijn linkerbeen is nog eenigszins stijf. Getuige achte het zeer wel mogelijk, dat de beklaagden vooraf een afspraak gemaakt hebben voor den aanval. Eenige andere getuigen werden n-og ge hoord. Een hunner heeft bekl. v. d M. met een bierfleschje zien slaan; een ander had dit gezien van bekl. G. en hij heeft tevens de beklaagden T. en B. zien schoppen. Ook een derde getuige heeft de beklaagden zien mis- handelen. Slechts met zeer veel moeite en na berhaal- delijk op het gewicht van den eer en de ern- stige gevolgen van meineed te hebben gewe- zen, wist dte president de verklaringen uit de bedoelde getuigen, die den bewusten avond in gezelschap van de beklaagden waren ge weest ,te krijgen. Het O M eischte tegen elk der beklaagden 1 jaat en 6 maanden gevangenisstraf. I Jitspraak 26 dezer. SPOORWEGPERSONEEL. De directie der Nederlandsche Spoorwe- gen heeft thans een nieuw voorstel aan de vakbonden toegezonden betreffende de ver- lofregeling. Deze nieuwe regeling zal ingaar. niet op 1 Januari, doch op 1 October 1926. Voor de ambtenaren van den rang van chef de bureau af zal de regeeling onveranderd Roman. (Uit het Fransch van Guy Cbantepleure). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 77) Dan werd Jap onrustig, sprong, kwispel- staartte en blafte als een wanhopigeen dan nam Phyllis vroolijk het diertje op en zei dat het het liefste hondje van de heele wereld was. Dikwijls ging ze met Jacqueline in haar auto uit; Laurent chauffeerde. 's Avonds, na het diner rookte ze, na daartoe vriendelijk aan Jacqueline vergunning te hebben ge- vraagd, een Turksche sigaret en dan zweeg ze dikwijls, terwijl ze de blauwe roodwolkjes met half gesloten ocgen mijmerend volgde. Phyleke had nog steeds geen vertrouwelij- ke mededeelingen aan Jacqueline gedaan en niets duidde er op, dat ze nog iets vertrou- welijks had te vertellen. Toch waren er oogenblikken, waarop Jac queline niet besligt durfde zeggen, dat al was ze nog zoo'n „kind", Phyllis Willem niet liefhad. Op een dag wees Jacqueline in alle on- schuld haar op een gunstig bericht omtrent blijven. De overige ambfenaren zullen 18 da- gen verlof per jaar krijgen, en de beambten 14 dagen. Vervallen zal de bepaling, dat wie 15 dienstjaren heeft, 7 dagen extra-verlof zal krijgen. Echter zal elke ambtenaar of be- ambte, die nu reeds 21 of 18 dagen verlof heeft, dit recht behouden. De directie verklaarde rich bereid, indien de vakbonden dit aannemen, het aldus gewij- zigde reglement ter goedkeuring door te zen- den aan den minister. Gaan zij er mee ac- coord, dan is de directie niet tot de nu gedane concessies genegen, en zal rij haar oorspron- kelijk voorstel ten aanzien van de verlofrege- ling indienen. Woensdag heeft te Utrecht vakgroep II (locomotief-personeel) van de Nederl. Ver- eeniging van spoor en tramwegpersoneel haar jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzittersehap van den heer Dingshoff. De vergadering werd bijgewoond door de hoofd- bestuursleden de heeren Moltmaker, Joustra en Van Hinte, en door vertegenwoordigers van ruim 50 afdeelingen met machineperso- neel. Nadat de heeren Krythe, Van Rijswijk, Schmoll en Ude tot vakgroepbestuursleden waren gekozen, en de heeren Ude en v. Rijs wijk tot leden van den vereenigingsraad, wer den achtereenvolgens de loonregeling, het R. D. V., de dienst- en rustijden, de pensioenre- geling, de diensitkleeding en de electrificatie besproken. Ten aanzien van deze punten be- sloot de vakgroepvergadering, volledige en krachtige medewerking te verleenen om te po- gen alle gestelde eischen doorgevoerd te krij gen. Eenstemmig werd besloten, in het bijzon- der te ijveren voor verkrijging van de 48-uri- ge werkweek voor het locomotiefpersoneel, een behoorlijke toepassing van de diensttijd- regeling en van den locomotief- en personeel- dienst. BELASTING OP DE VERMAKELIJKHEDEN. De Amsterdamsche raadsleden Solkesz, Weiss en Jansen doen een voorstel om de be- lasting op de publieke vermakelijkheden te brengen van 20 op 10 pCt. Zij doen dat we gens den bena.rden toestand waarin zich het Tooneel- en Bioscoopbedrijf bevindt. Zij mee- nen ook dat het vreemdelingenverkeer er door zal wqrden bevorderd. BOND VAN NED. ONDERWIJZEiR'S. De uitslag van het referendum over de twee volgende voorstellen is: 1. De bond besluit de eerstvolgende alge- meene vergadering te houden in !t voorjaar van 1926. Uitgebracht 1520 stemmen, voor 1374, tegen 31, van onwaarde 115. Het voor stel is d'us aangenomen. 2. Aan de statuten worde toegevoegd' een art. 42: Hoofden van scholen die op 1 Juli 1925 lid van den Bond waren, kunnen onder gelijke voorwaarden als op dien datum voor hen golden, lid van den bond- blijven. Uitge bracht 1540 stemmen, voor 811, tegen 678, van onwaarde 51. Dit voorstel is d'us even- eens aangenomen. DE ARBEIDSWET EN DE VERPLEGENDEN. Nosokomos, vereeniging tot bevordering van de belangen van Verpleegsters en Ver- plegers, heeft aan den minister van arbeid verzocht, niet langer te wachten met de toe- passing van de Arbeidswet 1919 voor de groep der verplegencen, maar, overeen- komstig art. 65 der Arbeidswet, Hoofdstuk IV, bij algemeenen maatregel van bestuur, de verplegenden ten spoedigste onder de wer- king van de wet te brengen. AANGEREDEN. De 18-jarige A. V., naaister te Haarlem, is, op een fiets gezeten, bij die Amsterdamsche Poort aldaar door een auto,, bestuurd door een dame, aangereden. De auto moest naar links uitwijken voor een handwagen. Het rechtervoorwiel van de auto ging over het li- chaam van het meisje. Rechterribben en het linkerheupbekken werden gekneusd. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Gistermorgen is op de markt te Sittard mevrouw O. uit Beest door de auto van den heer S. uit Roermond overreden. Met een ernstige hersenschudding, hevig bloedend uit mond en ooren, werd de vrouw naar het gast- huis gebracht. Haar toestand is zeer zorge- lijk. HOOG WATER. Men meldt uit Grave aan de N. R. Crt: De Maas voor deze gemeent blijft nog voortdurend sterk wassen, zoodat men bin- nendijks veel last van het kwelwater begint te krijgen en de boeren met man en macht be- zig zijn om hunne te velde staande en inge- kuilde veldvruchten in veiligheid te brengen, De peilschaal te Grave teekent thans 10,20 M. +,.N. A. P. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De heer Haazevoet, lid van de Eerste Ka- mer, heeft aan den minister van waterstaat, betreffende de onbewaakte overwegen de vol gende vragen gesteld: 1. Is den minister beljend, hoeveel perso- nen ten gevolge der onbewaakte overwegen Fabrice de Mauve, in 't een of andere dag- blad, waarop Phyllis uitriep: Je weet toch, Jacqueline, dat Fabrice de Mauve me al lang geleden het hof heeft gemaakten dat ik hem heb liefgehad! Neen, dat wist ik niet. En ronduit voegde ze er aan toe: Ik wist alleen, dat je zeer g Idige rede- nen had, om teleurgesteld te zijn over het karakter van een jongmensch, die je het hof had gemaakt Zonder bitterheid vertelde Phyllis nauw- keurig die geschiedenis uit den tijd, toen ze nog wat jonger was: Ik heb er veel verdriet van gehad. In dien ik mijnheer de Mauves huwelijk had ver- nomen terwijl mijn pleegmoeder nog leefde, zou ik er ongetwijfeld ook onder hebben gele den maar niet zoo ergO, Jacqueline, al mijn hoop was op hem gevestigd en in dien wreeden tijd van mijn rouw had ik zoo'n behoefte aan bescherming en teederheid en juist toen heeft hij zich teruggetrokken Dat was een vreeselijk zielsverdriet voor me! En toch zou ik nu liever sterven, dan de vrouw van Fabrice de Mauve zijn Omdat je zijn handelwijze hebit veroor- deeld Juisten voorts omdat ik hem niet meer liefhebWat een hart toch kan ver- anderen! Niet altiid. zei Jacqueline zachtjes. doo'delijk zijn geroffen en Hoeveel personen blijvend of tijdelijk zijn verminkt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het leven van een mensch grootere waarde heeft dan die bezuiniging, door de onbewaakte over wegen verkregen? 3. Acht de minister het niet noodzakelijk, dat de Overheid, vooral in dezen tijd, door haar voorbeeld meer eerbied voor het leven van den mensch heeft te toonen? 4. Indien dte vragen sub 2 en 3 bevestigend werden beantwoord, acht de minister dan het antwoord van de directie der Nederlandsche Spoorwegen op het request van het R.-K. Werkliedenverbond niet onjuist en is Zijn Excellentie bereid om alsnog te bevorderen, dat in den geest van het bedoelde request ten spoedigste maatregelen worden genomen, of, zoo dit niet mogelijk is, de bewaking der overwegen weer wordt hersteld? EEN NORMAALPROGRAMMA VAN ONDEfRWIJS TOT OPLEIDING VAN AUTORIJDERS EN -R'lJDSTERS. De commissie inderiijd op uitooodiging van de Vereeniging van directies van Nijver- heidisscholen in Nederland samengestekl uit een 7-tal vereenigingen op het gc-bied van toerisme en verkeersmiddelen heeft Zaterdag 1.1. te Utrecht, onder voorzittersehap van den lieer L. van Essen Rzn. aldaar, verga- tierd. Na een zeer levendige bespreking werd het rapport vastgesteld. Het is de bedoeling daarvan- een duizend stuks te laten drukken voor belamgstellenden beschikbaar te stellen en over geheel Nederland te verspreiden. Aangenomen werd een voorstel om de be- sturen der samenwerkende vereenigingen te verzoeken zich te wenden tot den minister van waterstaat, teneinde aan de cursisten, die, na het doorloopen van een als in dit rap port, omschreven cursus, het einddiploma heb'ben verworven, zonder verder onderzoek een verklaring te verstrekken, waarop zij een rijtoewijs kunnen verkrijgen. De commissie meent, dat het aantal ver- keersongelukken, dat voor een deel te wijten is aan de onvoldoende breedte onzer wegen, aan de ondoeltreffende situatie der verschil- lende bochten en het steeds drukker wor'den- de verkeer, aan dronkenschap en onverschil- ligheid toch voor het grootste gedeelte wordt veroorzaakt, doordat de chauffeurs geen op- lei ding hebben gehad, hun wagen en de kracht van hun motor niet kennen, geen ver- antwoordelijkheidsgevoel en zelfbeheersching bezitten, geen wegkennis, geen snelheidsbe- grip hebben, psychisch niet geschikt zijn voor hun verantwoordelijke taak. Door het algemeen invoeren van cursussen met een normaalprogramnia zal volgens de m-eening der commissie in dien onverantwoor- delijken toestand. verbetering worden ge bracht. OUDE VONDSTEN. Bij het graven in het Aaltensche Goor op 20 c.M. diepte een mesvormige speerpunt gevonden welke afkomstig is uit de Hallstad- ter periode, den tijd van de 9e tot de 4e eeuw voor Christus. De heer F. Emming te Rolde heeft in zijn land nahij het Fimilibosch een mooien stee- nen beitel gevonden die geheel gaaf en fraai gevlekt is. UITVOER VAN MELKVEE NAAR SPANJE. Volgens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Madrid is in de Spaansche Gaceta een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk aan 88 importeurs van rundvee vergunningen zijn verleend tot invoer van in totaal meer dan 3500 stuks Nederlandsch melkvee. INBRAAK. De vertegenwoordiger van een Duitsche firma in goud en zilver, die kantoor houdt op het Rokin te Amsterdam, kwam Dinsdagmid- dag toen hij naar zijn toonkamers ging, die op een hoogere verdieping liggen, tot de ont- dekking dat ongenoode gasten daar een be- zoek hadden gebracht. Tal van voorwerpen, gouden potlooden, tandenstokers, sigaretten- kokers enz., waren verdwenen. De waarde van de gestolen voorwerpen ligt tusschen de f 1500 en 2000. De deur, die tot de ka- mers toegang verleent, was verbroken en van een deur tusschen de twee toonkamers was edruit ingedrukt. De politie zoekt thans naar de daders. S L INGE R W A A RNE MI N'GEN OP ZEE. Van den Ingenieur der Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing dr. F. A. yening Meinesz, zijn uit Sevilla en uit Tunis berichten ontvangen omtrent de aan boord van Hr. Ms. Onderzeeboot K XI u'it- gevoerde waarnemingen met het nieuwe slin- gertoestel, waaruit blijkt, dat het volkomen aan de verwachtingen beantwoordt. De waarnemingen laten niets te wensehen over; zij eischen veel minder inspanning van den waamemer en de uitkomsten zijn veel gemakkelijker en nauwkeuriger uit de gere- gistreerde krommen af te leiden, d'an bij de in 1923 uitgevoerde waarnemingen. Het toe- stel is weder geplaatst in een bak, die oor- spronkelijk was opgehangen aan een a,s in O neen, niet altijd, dat is volkomen waarWat is het toch moeilijk in zijn ei- gen binnenste te kunnen lezen, Jacqueline! Alvorens mijnheer de Mauve te kennen, had ik een groot verlangen naar liefdeVaag zochten mijn oogen en mijn hart hun held en toen verscheen mijnheer de Mauve Toen heb ik'gedacnt dat ik hem liefhad, Jac queline Ik hefc in hem een wezen liefge had, dat gansch en al geschapen was door mijn verbeelding, een wezen, waaraan ik die verleidelijke trekken, die aristocratische gratie en dat d'ichtferstalent had verleend Maar hij was het niet; 't was geen man, dien ik lief had, maar een min of meer nobel ideaal Ze scheen een oogenblik in gepeins en kreeg plotseling een kleur. Ik geloof, opperde ze, dat men, alvo rens de oude spreekwijze: „dat is de ware liefde niet," na te kunnen zeggen, eerst een vergelijking moet kunnen maken met een nieuw gevoel Wil je daarmee zeggen, yroeg Jacque line, dat je eerst dan zekerheid zult hebben mijnheer de Mauve niet te hebben liefgehad wanneer je iemand anders zult hebben liefge- kregen? O, die zekerheid heb ik nu alriep Phy leke uit met een zangrijke en door haar fijn accent gerythmeerde stem. Ze kuste Jap en zei toen heel zacht: Ik was eigenlijk nog een kind en toen tie Tengteriehting tier hoof, om zoodoende den invloed der dwarsbewegingen te verminde- ren. Daar de wrijving der as hinderlijk bleek, is deze aan boord vervangen door twee pris- matische messen, waardobr het bezwaar ge heel is opgeheven. Waarnemingen in de ondergedoken boot, gewoonlijk op een diepte van ongeveer 13 Meter, zijn uitgevoerd: een bij den uitgang van het Kanaal, een in de Golf van Biscaje niet ver van de Spaansche kust en zeven in de Middelilandische Zee tusschen Gibraltar en Tunis, n.l. twee groepen van twee en een van dlrie waarnemingen. Te Sevilla is op den Guadalquivir en te Tunis in de haven een waarneming in de boot uitgevoerd. Te Tunis zijn ongeveer 15 meter film ont- wikkeld. Eenige waarnemingen zijn reeds voorloopig berekend de waarde van g in de haven van Tunis verschilde slechts 0.001 c.M. van het op de vorige reis gevonden be- drag. De reis was zeer voorspoedig en werd be- gunstigd door prachtig weder. Men is thans op weg naar Alexandrie. Dr. Vening Meinesz zal 23 dezer met het stoomschip Koningin der Nederlanden van Port Said de terugreis aanvaarden. Buitenland ITALIAANSCH VROUWEN- WERK. Onder de Italiaansche vrouwen begint men weer te doen aan maatschappelijk werk. Vooral wordt er veel gewerkt onder de kinde- ren. Te Milaan is een operluchtschool onder toezicht van een vrouwelijke arts, waar de kinderen zijderupsen kweeken, dieren verzor- gen, tuiniereh, het land bebouwen, enz. Te Florence werken vele vrouwen in een kliniek tot verbetering der hygienische toestanden op het platteland, een werk dat in Italie meer dan noodig is. Zij zenden verpleegsters uit naar de armoedige woningen, waardoor de toestanden zeer verbeterd worden. In een der scholen worden proeven geno men om de meisjes na de schooluren aller- lei huiselijk werk te leeren. De meisjes van 12 jaar leeren de beginselen van het koken; dat is de le klas, die kosteloos alle materiaal krijgt. In de 2e en 3e klas gaan de oudere meisjes, die onderwezen worden in alle huis- werk voor thuis of om in een dienst te gaan. Zij behoeven geen leergeld te betalen, maar worden betaald, zoodat de moeders haar niet uit geldzucht of armoede ergens anders heen zullen sturen en zij ook geen ongezond werk behoeven te doen. GEKLEEDE DANSEN. Mevrouw Anna Pavlova is met haar troep Russische dansers te Birmingham aangeko- men, ofschoon ze vooraf gewaarschuwd was, dat in deze stad, de meest conservatieve van alle groote steden, sinds 14 jaar een streng verbod bestaat van het optreden met naakte beenen. Behalve kinderen tot 13 jaar mag er geen danseres anders dan in nauwsluiten- de kousen optreden. Mevr. Pavlova heeft nu een speciaal programma saamgesteld, waarin geen enkele „bloote-beenen-danss" voorkomt en als het moest heeft ze laten weten zou ze zelfs een dans creeeren, waarbij zij en alle dames van haar ballet hun hoeden konden ophouden. DE GEHEELE STAD GEVERBALISEERD. De stad Middlesex in den staat New Jer sey (U. S. A.) is Zondag het tooneel geweest van een groteske toepassing eener lang ver- ouderde wet tegen de zedeloosheid, waar door vrijwel de geheele bevolking in staat van beschuldiging moest worden gesteld. De politie noteerde de namen en adressen van bijna tienduizend personen, die zich schuldig maakten aan overtreding dier oude wet; iedereen die n.l. werd aangetroffen op ande re wegen, dan die naar de kerk leidden, alle passagiers in treinen of trams, of nog erger, alle wufte automobielrijders, alle tennis- of voetbal- of golfspelers en de onverlaten, die naar die .sportdemonstraties waren komen kijken, alle bioscoopbezoekers en alien die betrapt werden op het koopen van een krant of cigaretten, zelfs de hongerigen, die in een of ander restaurant.wat te eten bestelden, werden aangehouden en in het pdlitieboekje ingeschreven. De officier van justitie, die tot deze zonderlinge razzia bevel had gegeven, was aanvankelijk van plan, alle overtreders op te sluiten, maar toen hem werd meege- deeld, dat er niet voldoende ruimte voor zooveel arrestanten zijn zou, heeft hij dat plan maar opgegeven. De aanleiding tot deze vervolging op groo te schaal is de agitatie sedert eenige maan- den door de kerkelijke organisaties gevoerd, om die lang vergeten oude wet te doen toe- passen op de bioscopen, ten einde de Zon- dagvoorstellingen onmogelijk te maken. Het gerechtshof concludeerde evenwel, dat het onrechtvaardig zou zijn, alleen tegen de cine ma's op te treden en besloot, dat de eenige manier, om de kwestie op te lossen was, de wet volkomen letterlijk toe te passen, en daardocr zooveel beroering bij het publiek teweeg te brengen, dat die oude wet wel zal moeten worden ingetrokken. ter tijd had Willem gelijk, dat hij me zoo noemde. Ik meende te begrijpenmaar ik begreep nietSinds dien tijd heb ik veel leeren begrijpen Weer kuste ze Jap en toen ze haar gezicht weer ophief, was haar bios heviger dan zoo even; van haar voorhoofd tot haar hals, die anders zoo sneeuwblank uit de diepe insnij- ding van de japon te voorschijn kwam, was ze rood. Sinds je oud bent geworden? vroeg Jacqueline. Sinds mijn hart niet meer zoo jong is, Jacqueline Maar men kan nu eenmaal zijn leven niet opnieuw beginnenen ik geloof beslist dat ik nooit gelukkig zal zijn of hoogstens dat ik gelukkig zal zijn op de wijze van oude menschenmet versleten stukjes geluk, die men niet eens meer pro- beert te reparee -en. Beschroomd vroeg Jacqueline: Die echtschei-ding heb je daar spijt van? Neen ik geloof, dat die noodig is niet om mijmaar om Willem Hij heeft alles verbroken. Hoe kan je dat nu zeggen, Phyllis? dat is een miskenning van zijn toewijding hij zou je alles hebben willen opofferen Hij heeft me ook alles opgeofferd, al lesbehalve zijn trotsof hoe hij het ook moge noemen! De ziekeliike trots, die 1 EEN ENKEl t/VOORD! ADVERTEERT IN DE 1 ALKMAARSCHE COURANT DE TAAL VAN HET HANDSCHR1FT. De „Berliner Borsen-Courier" heeft een on- derhoud gehad met den bekenden Weenschen grapholoog, prof. Geszmann. De schriftkun- de, aldus prof. G., heeft tot nu toe steeds de symboliek overschat. De moderne psychologic heefi hieraan een einde gemaakt. Elke psychi- sche uiting krijgt, wanneer men haar karakte- rologisch duiden wil, alleen symbool en betee- kenis in het kader van de geheele persoonlijk- heid Bij onderzoekingen in dezen zin is dan gebleken, dat bepaalde halen van het schrift uitdrukkingen van wezenlijke karakterfacto- ren zijn. Beweging van het schrift naar rechts is een teeken van activiteit, naar links van passiviteit. Krachtige ophalingen wijzen op immaterieele, neerhalingen op materieele belangstelling. Aan curven rijk schrift wijst op levendige fantasie, ijdelheid, kunstzin, aan curven arm schrift op nuchterheid, groote °e- leerdheid, maar eveneens op geringere intelli- ger.tie. Men ziet dus, dat de bewegingen van het schrift versclnllende uitleggingen open laten, zocbat men er zich toe beperken kan om het karakter te definieeren, en algemeen psycho- logische methoden ter aanvulling noodig heeft. Ook voor de geneeskunde heeft de grapho- Iogie beteekenis; zoo zijn bepaalde buigingen of verditkingen in het schrift het teeken van zekere orgaandefecten. Deze methodes be wegen zich echter in ba- nen, die graphologen reecfe voor prof. G hebben betreden. Als geheel nieuw beschouwt hij daarentegen zijn theorie over het vloeien van de inkt. In het stadium van de geringste snelheid wordt ten gevolge van het rhythme van den polsdruk de intensiteit der klem be- langrijk grooter, het schrift dus zwarter; bij grootere schrijfsnelheid treedt een merkbare verbleeking in. Van even groote beteekenis acht prof G» zijn theorie over de fouten in het spreken Ondanks de vergaande onafhankelijkheid van deg rafische centra en banen heeft de wijze van spreken invloed op het schrijven. Moei- lijkheden bij het uitspreken van zekere klan- ken hebben b.v. ten gevolge, dat de overeen- komstige schriftteekens langzamer, gerektei worden geschreven. HOOGE SALARISSEN. Een Engelsch impressario die kort geleden uit Amerika terugkeerde, weet een en ander mede te deelen over de fabelachtige salaris- sen van New-Yorksche actrices. Een ster als Daxis Patson, die twee jaar geleden nog cho rus-girl was, krijgt 1200 per week, alleeri voor „looking English". Een danseres die een aanbod van 300 per week voor Londen kreeg, dacht er niet aan haar 500 dollars in New York te laten varen, zij had alleen voor het sa.laris van haar kleedster een 85 per week noodig. De laatste „hit" in de operettes Sunny" bracht 125.000 per week op, en de ,.ster" daarin, Miss Marilyn Miller kreeg daarvan haar gedegen tien percent. 'De too- neelknechten krijgen soms /300 per week. VERANDERDE LOOPBAAN VAN BEELDHOUWER. Een Engelsch beeldhouwer, Mr. J. Cros- land Mc. Clure, die eens zelfs den Engel- schen koning tot model had, en het monu ment voor den Zuid-Afrikaanschen oorlog in Leicester Square op zijn naam heeft, is dezer dagen tot ieders verwondering in de provinrie ontdekt, als manusje van alles in een uit- spanning bij Londen. Hij was zeer tevreden. Er is zeker weinig verband tusschen het schoonmaken van kip- penhokken en de wereld van een beeldhouwer, zeide hij, maar mijn kijk op het leven is hier heel wat breeder geworden, en daar gaat het trots als van een kruidje-roer-me-niet, dat zelfs op de geringste aanraking reageert, dien zou hij me nooit hebben opgeofferd, zelfszelfs, al had hij nog meer van me gehouden, dan hij al deedIn mijn leven komen alle dingen te vtoeg of te laatof wel zooals het niet moestIk herinner me soms een gezegde van mijn kindermeid, die, als ik 's ochtends eens niet zoet was, tot me zei: „Vanochtend ben je met je verkeerde beentje uit bed gestaptDaar is niets aan te doen en dat zai den heelen dag wel zoo blijven!" Er zullen in je leven nog heel wat meer ochtenc'en aanbreken, Phyleke alleen de eerste zal onaangenaam zijn geweest. Phyleke zuchtte en begon zwijgend Jap te sfreelen. In haar witte japon en met haar fijn, blond haar en haar bijna doorschijnend teint, zag ze er uit als een kind, dat speelt. En toch dacht juffrouw Albin dien dag dat Phyleke met haar zangrijke, fijn gerythmeer de stem de waarheid had gesproken" en- dat misschien thans dat teedere, lieve hart, dat men dacht dat kinderachtig was en zich slechts met beuzelachtige dingen bezig hield, dat vriendelijke hart van een' kind, van een vogeltje, een prinsesje of een fee, „niet meer zoo jong was" en dat het misschien klopte als het hart eener vrouw. (Wordt vervolgd.) lf||||llll!lllllHlllllliillllil!llllllll'l'llll!'INIIIIIIllllllllt!Mllllllllllllllll!lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllull!|||in* aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiuiiuiiiimiiiiiiuiuuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiuiiuiiiminiiiii U BEHOORT fOCri ZEKEK TOT ONZE REGELMATIGE ADVER- TEERDERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN, U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWE: m owuuiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiimiuiiiniiiinniniiiiiiiiiiinniiiHiiiiuiiiiiuiiHiiiiiiia iniiHiiiiiuHiiiiutimiiiuiiiiimuiiiiiiiiuuiniiitiiiiiunmiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiuiuiiiHiiiHiiin TTi i;iiiiiinniiiiiiiiiniiiniiiiiinmiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiMUinniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiinii

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5