Alkmaarsche Ccurant il. ¥raag en Aanbod. Honderd Zeven en T*lntlgste Jaargang, Zaterdag 14 November. N«. 26T» OK Boeken. Het Jongensjaarboek, U it gave H. P. Leo pold's Uitgeversmaatschappij's Oravenhage. Van het jongensjaarboek is thans de twee- de jaargang verschenen. Het is niet gemakkelijk een dergelijk boek samen te stellen want de rijpere jeugd is bub tengewoon veeleischend geworden. De eene jongen vindt flauw, wat de ander interessant vindt en om een groep jongens van verschillenden leeftijd en uit verschillend milieu te kunnen bereiken moet met zorg een keuze worden gedaan uit het materiaal dat voor jeugdlectuur in aanmerking kan ge bracht worden. Men moet zich een oogenblik in den ge- dachtengang van een ontwikkelden Holland- schen jongen verplaatsen en zich dan afvra- gen: waar stel ik het rpeest belang in en wat zou ik graag willen lezen? Wij gelooven, dat de samensteller van het jongensjaarboek 'laarop een gelukkig ant- wcord heeft -:den. Een I idsche jongen uit den padvin- dersleeftijd leest graag van zeeroovers, hij stelt belang in een verhaal waarin opium- smokkelende Chineezen voorkomen, hij interes- seert zich voor een geschiedenis uit het rid- dertijdperk, voor een Oostersche vertelling, voor diamantsmokkelaars en een verborgen vallei. Hij wil iets weten over radio, over geheim- schri'ften en puzzle's en interesseert zich voor schei- en natuurkunde als men den juisten vorm gevcnden lieeft hem daarover wat te ver- tellen. Dat alles is hier te zamen gebracht en zoo if, het jongensjaarboek een kloek deel gezonde lectuur geworden, dat iedere Hollandsche jongen met voldoening een plaatsje in zijn boekenkast zal inruimen. Van Dag tot Dag. Verzamelde Opsiellen van Charles Boissevain. Uitgezocht en ge rangschikt door Leopold Aletrino Uitgav N. V Drukkerij Jacob van Campen, Amster dam. Leopold Aletrino, nachtredacteur van het Algemeen Handelsblad heeft in sitille uren menigmaal zitten bladeren in de lijvige boek- deelen in het kamertje, dat eens het werkver- trekje van Charles Boissevain geweest is. In deze twaalf boekdeelen waren zorgvul- dig alle Van Dag tot Dag's geplakt, welke Boissevain gedurende bijkans zestig jaren. in het Algemeen Handelsblad heeft geschreven. Een werk dus dat een geheel journalistiek leven omvat. Een werk waarvan honderdduizenden in den loop der jaren genoten hebben en dat in de zich vcorispoedende jaren, nu schrijvers tijd- genooten snel in aantal verminderen, vergeter dreigt te worden, zooals er zooveel journalis tiek "werk in cou ranten-j aargan gen begraver naar oude archieven verhuisd is. Het moet voor den ouden hoofdredacteur een groote voldoening geweest zijn, dat de heer Aletrino met succes getracht heeft uit dit levenswerk iets voor het volgend geslacht in boekvcrm vast te leggen. Hij heeft geput u:t den rijken voorraad en verzameld wat we! den stempel van vroegere tijden en toestanden draagt, maar wat als li- teratuur in alle opzichten waard is herlezen te worden. Boissevain heeft een zeer afwisselend leven gehad, hij is als reporter bij allerlei belang- rijke gebeurtenissen tegenwoordig geweest er heeft er in zijn blad van verteld, zooals alleen hij dat toen doen kon- De ware journalist, is de geboren journa list heeft hij in een Van Dag tot Dag in 19011 gezegd en deze juiste uitspraak is allereerst op hemzelf van toepassing. Charles Boissevain heeft ongeveer 4200 van Dag tot Dags geschreven en Leopold Aletrino heeft uit deze rijke verzameling ma teriaal met zorg een keuze gedaan en slechts datgene bijeengebracht wat ook heden nog belangstelling wekken kan. Hier leeft het groot gebeuren uit vroeger jaren weer op, de Dreyfuszaak, de open brief aan den Duke of Devonshire, een onder- houd met Emile Zolas gesprekken met Hilde- brand, Anatole France, dr. Kuyper en ande- ren. De verzamelaar hoopt, dat deze bundel uit het werk van een man, die door de lTefde tot zijn vaderland tot schitterend werk geinspi- reerd is, vreugde verschaffen mag aan hen. die eertijds tot Boissevain's lezers behoorden en een jongere generatie een blik zal doer werpen in het werk van een voortreffelijk Nederlander. Opdat de krantenlezer zal begri|pen, dat niet alle dagbladartikelen noodzakelijkerwijze eendagsvlinders zijn. En opdat ook de grijze journalist op zijn levensavond de overtuiging zal krijgen, dat vele jongeren naar hem als*'naar een meester in het vak opzien. Boissevain zelf heeft dezen gedachtenis- bundel een kleine sympathieke inleiding gege- ven. De Nood van 7 land door Leo Meeri. Uit- gave Rosa de Guchtenaere, Ledeberg Gent. Exploitatie vom Nederland De W ereldbiblio- theek. Een boek, dat zijn waarde niet aan den ro- manvorm ontleent maar aan het doel waar- mede het geschreven is. Leo Meert heeft dit „boek van leven en strijd" in drie deelen verdeeld, waarvan het middelste ons het beste geslaagd lijkt. Doel van dit boek is te doen uitkomen hoe de Vlamingen in Belgie nog van jaar tot jaar als minderwaardigen worden behandeld, hoe hun taal bespot wordt en hoe een Waa'lsche minderheid zich brutaal het overheerschers- recht heeft aangematigd. Het verhaal speelt gedeeltelijk in den na-oorlogstijd, in het tijd- perk dat de activisten, de volijverigen, die van Duitsche zijde herstel van het onreeht ver- wachtten, als landverraders vervolgd en ver- oordeeld werden. Een groep Vlamlnganten heeft zich in Duitschland gevestigd en hun meerendeels weinig interessante avonturen en langdradi- ge g^prekkn ipken het eerste deel van dit wigfK als roman \ve?nfg aanfrekkelijTf. 1 Het tweede deel pakt dadelijk beter, ook a! omdat het hier den strijd der Vlaqrnschgezin- den in eigen milieu geeft. De geschiedenis van Arthur Termeulen, een jong fabrikant, die in het voile Belgische leven staat, doet zien hoe moeilijk het voor overtuigde Vlamin gen is den strijd tegen de Waalsche overheer- sching tot een goed einde te brengen. Dit deel geeft ook een natuurlijk kijkje op Belgische zeden en gewoonten, op toestanden die ons toch een indruk van buiten onze grenzen ge- ven. In het derd'e deel worden de vervo'o-ge- schiedenissen van het eerste n tweede door- eengeweven en komt het ten slotte tot een per- oratie, waarin verkondigd wordt, dat het Vlaamsche na>tionalisme, overtuiging, liefde, haat en opofferende moed in het veld moet brengen tegen verdrukking, list, omkooperij en lage begeerten. Als het uur van Vlaanderen slaat zal de wereld het .weten. Bonte Kleurtjes. Versjes en plaatjes van Sijtje Aafjes, Uitgave G. B. van Goor Zo- nen Gouda.. Een aardig, gecartonneerd prentenboekje voor kleine kleuters. Versjes over Ouwe Teun, een vogelverschikker en Moeder Haas, die naar de stad gaat, met leuke gekleurde plaat jes. Een aardig deelte van de „Guitig en Schai- tig"-serie. Kinderboekjes van Gebr. Klwtman Ook deze uitgevers, die zich in jeugdlectuur ge- specialiseerd hebben, brachten weer eenige aardige prentenboekjes in den handel. Anna Surtorius schreef den tekst en Sijtje Aafjes laat ook hier haar illus-tratie-talent be- wonderen. In deze serie verschenen: Voor vroolijke vriendjes, Een aardig paartje, Voor kleine Kleuters en Het nieuwe St. Nicolaasboek, vk-r deeltjes vol aardige versjes en gekleurde plaatjes door de uitgevers in vroolijke carton- nen bandjes gestoken. Intermezzo, verzen door Margot Vos, Uit gave De Waelburgh, te Blaricum, Een bescheiden dichtbundeltje. De eenvoudige uitgave van eenige gedich- ten die een groote liefde voor de natuur open baren. In dit vier-en-twintig-tal gedichtjes treft een levensblijde toon, een stnl genieten van de schoonheid der schepping, zooals die in het volge.nde versje tot uiting komL En als ik wakker werd Keek de wilg in mijn venster En al zijn takken waren Van '.outer goud. En in zijn open huis Zat een vogel te zingen Zoo'n kleine zonnepriester Die vroegdienst houdt. De ontdekklng van Amerika, Uitgave H. P Leopold's Uitgeversmaatschappij, 's Graven hage. In de serie oude reizen en ontdekkingen heeft Dr. H. Plischke een populaire en zoo natuurgetrouw mogelijke beschrijving van het leven van Chnstoffel Columbus en de ontdek- king van Amerika gegeveri Over de jeugdjaren van Columbus heeft langen tijd een dichte sluier gelegen. In Noord-Italie alleen hebben zestien steden om de eer gestreden de geboorteplaats van Co lumbus te zijn maar nauwkeurige onderzoe kingen hebben vastgesteld dat hij uit Genua komt waar hij in 1446 of 1447 geboren moet zijn De schrijver vertelt hoe het denkbeeld om het rijke Indie langs den kortsten weg te be reiken dc-or den Atlant'-schen Oceaan in Wes- telijke richting over te steken Colombus be- geesterde en welke vergeefsche pogingen hij jarenlang in verschillende Europeesche rijken deed om een expeditie voor dit doel te kunnen uitrusten. Ten slctte nam de Spaansche kroon de reiskosten op zich en op 3 Augustus 1492 verlieten drie karavellen, die, bij de tegenwoor- dige schepen vergeleken, zeer klein waren, de Spaansche kust en voeren naar de Kaiiari sche eilanden. Over de eerste reis vertelt het dagb'oek van Columbus, waarvan de Span jaard Las Casas, bisschop van Chiapas, een gedeeltelijk woordelijk uittreksel gemaakt heeft. Het is een reis vol avonturen, maar het einde kroont het werk en den vierden Maart van het volgende jaar kwam de expeditie te- rug en werden de schepTingen overal triomf ontvangen- Bewonderd werden de m e pa pegaaien, het katoen, de mais en andere vruchten, maar bovenal de zes menschen, die Columbus uit het nieuw ontdekte land mee naar Spanje gebracht had. De volgende reizen zijn minder fortuinlij geweest en het geluk van den grooten zee- vaarder is zelfs 'n oogenblik zoo twijfelachti: geweest, dat hij door ijverzuchtige autoritei- ten in kluisters werd geslagen. In 1493 volgde een tweede reis waarvan Columbus in 1496 terugkeerde. Toen was de geestdrift al bekoeld en eerst in 1498 gelukte het den ontdekker van Amerika een derde ex peditie uit te rusten waarmee hij als gevan gene terugkwam. De volksgunst hergaf hem de vrijheid maar ook een vierde reis in 1502 bracht hem geen roem meer. Arm, verlaten en verbitterd is hij den 21 en Mei 1506 in Valladolid gestorven. Een belangrijk deel dezer reizen is beschre ven in het testament van Diego Mendez, een inwoner van San Domingo, die aan de laat- ste expeditie een werkzaam aandeel heeft ge nomen. Eenige reproducties van oude houtsneden en kaartjes verduidelijken den tekst. In dezelfde serie verscheen De Veroverin van Mexico door Ferdinand Cortes, naar de bewerking van Dr. H. G. Bonte. Ferdinand Cortes werd in 1485 te Medellin in Estramadura geboren. Na een verbrasten stuclietijd komt hij op een expeditieschip naar Amerika waar hij het rustige leven van een planter gaat leiden. Eindelijk lokken hem nieuwe krijgstochten, hij k~ijgt het bevel over een expeditie en wordt de veroveraar van het Mexicaansche gebied. Een deel zijner mannen wordt hem ontrouw en het gelukt hem slechts met moeite de orde ■te herstellen. Hij keert terug naar Spanje, maar ook hier heeft men hem belasterd en keizer Karel staat hem niet 1 anger het opperbevel over het ver- overde gebied toe- Naar Mexico feruggekeerd probeert hij tel- kens opnieuw een doorvaart naar de Stil'e Oceaan te vinden en heeft allerlei ongeluk- kige avonturen aan den Californischen zee- boezem. Tegen het einde van zijn leven nemen de tegenslagen toe en voortdurend moet hij den argwaan aan het hof van Karel V trachten te ontzenuwen. Hij wordt daar tijdens zijn tweede bezoek zeer koel ontvangen en sterft den 2en Decem ber 1547 op 63-jarigen leeftijd, evenals Co lumbus verbitterd en afgeleefd. De beschrijving der avonturen van Ferdi nand Cortes is ontleend aan tritvoerige be- richten die hij naar den keizer heeft gezon- den en aan de gedenkschrlften van een een voudig soldaat, Diaz del Castillo, die als oog- getuige een „Oprecht verslag van de verove ring van Nieuw Spanje" heeft geschreven Ook dit interessante verhaal is door vele kaartjes en reproducties van oude houtsneden verduidelijkt Door de lucht naar Indie, door A. N. J Thomassen a Thuessink van der Hoop, Uit gave Scheltema en Giltay, Amsterdam. Een der merkwaardigste boeken welke dit jaar zijn uitgekomen. En tevens een der merkwaardigste boeken van dezen' tijd want dit is het onopgesmukt verhaal van een koene ondernemirg, die voor ons volk in den vreemde weer belangstelling en bewondering gewekt heeft. Ook onze voorvaderen behooren tot de on- verschrokkenen die in vroeger eeuwen de zeeen op zoek naar onbekende gebiedea door- kruisten. Eens is van hieruit ons gezag in den rijken Indischen archipel gevestigd toen de ouder- wetsche schepen nog rond de Kaap moesten varen en maanden lang onder weg waren om na allerlei avonturen de plaats van bestem- ming te bereiken. Dat alles ligt schijnbaar al heel lang ach- ter ons en geperfectionneerde stoomschepen verbinden in enkele weken tijds moederland en kolonien. Maar de lucht is de weg der toekomst en naarmate de aviatiek zich ontwikkelt, ver- breidt zich het luchtnet, dat voor intematio- nale verbndingen reeds dagelijksche vlieg- diensten organiseert. Steeds stoutmoediger worden de vluchten der verkenners van het luchtterrein, er zijn reeds verschillende pogingen gedaan de we reld rond te vliegen en de groote wereldrijken zenden hun vliegers uit om directe verbinding met hun kolonien te verkrijgen. Is het wonder, dat in ons land de oude on- dernemingsgeest zoo velen onzer aviateurs bezield heeft en dat men wilde trachten ook van Nederland uit een rechtsreeksche vlucht naar Batavia te maken! Generaal Snijders heeft in een voorrede van dit boek de totstandkoming van het comi- te Vliegtocht NederlandIndie beschreven. De bekende tocht van het wakkere drieman- schap was de kroon op het zoo lang voorbe- reide werk. Men heeft het verhaal van dezen tocht des- tijdS in de couranten kunnen volgen, maar de heer Van der Hoop geeft in dit boek een veel uitvoeriger beschrijving, al is hij zoo beschei den eigen aandeel zoo onbeteekenend moge- lijk voor te stellen. Zoo missen wij ook de weergave van de enthousiaste ontvangst in Indie en ieder woord over de geestdriftige verwelkoming der vlie gers bij hun terugkeer in Holland. Dit boek geeft een volledige reisbeschrijving en de heer Van der Hoop weet op onderhou- dende en geestige wijze tot zijn lezers te spreken. Generaal Snijders-heeft er in de voorrede al op gewezen, dat het Co mite besloten heeft werkzaam te blijven ter bevordering van het luchtverkeer tusschen Holland en Indie van welks totstandkoming het rijke vruchten ver- wacht voor de ontwikkeling van de beide hoofdgebieden van het Nederlandsche Staats verband. Ook Van der Hoop ziet in de foe komst en geeft uitvoerig weer op welke wijze men- in Indie zelf de lange dagreizen per spoor door betrekkelijk korte vliegtochten zal kunnen vervangen. Generaal Snijders acht de spoedige opening van het luchtverkeer in Ned. Indie nood zakelijk als steunpunt en voedingsbron voor de wereldluchtlijnen van het Oosten. Wanneer de heer Van der Hoop hiervoor door zijn boek voldoende belangstelling ge wekt heeft zal de Nederlandsche natie toonen de kloeke daad harer Oostindie-vliegers in haar ware beteekenis te hebben begrepen en op haar voile waarde te hebben geschat. Flet boek bevat naast vele schetskaartjes een 112-tal meerendeels door den schrijver genomen foto's, die buitengewoon goed ge slaagd ziji&en waarvan voornamelijk de uit de lucht genomen kieken een interessant beeld van den gevolgden weg geven. In het land der levenden. Naar het Deensch van Harry Sojberg door Margaretha Meij- boom. Uitgave H. J. W. Becht, Amsterdam Dit Deensche werk bestaat uit drie deelen. Voor de poort van het leven, Het licht en Het land der levenden. Het doet als zooveel vertaalde Scand'inavi- sche literatuur een beetje vreemd aan. Het teekent eenvoudige boerenmenschen in een landelijke omgeving en toch voelen wij bij het lezen dat wat zich hier afspeelt buiten onze grenzen mcest gebeuren. Wat is het toch, dat de Deensche schrijvers over het algemeen zoo veel minder oppervlak- kig dan onze eigen auteurs doet zijn. Hier hc-eft Harry Sojberg in een lijvig boekdeel de boeren en vrouwen die hij be schrijft stuk voor stuk aangepakt en hun ge- heele zieleleven voor ons uitgespreid. In dat ruwe buitenvolk kloppen voor liefde en geluk toegankelijke harten en menige ke- rel als een boom is een hulpelooze stumper in handen van het noodlot dat hij als onaf- wendbaar meent te moeten aanvaarden. Niels Karre,.de jonge boer van de Karre- hoeve aan de zeekust, heeft een jonge vrouw van de Dalshoeve getrouwd. Hij meent daar- mede de vloek die op de Karrehoeve rust te hebben weggenomen, maar de overlevering wil, dat geen vrouw het op de hoeve kan uit- houden en de oucle Ole Karre, weduwnaar van drie vrouwen, sH'ipt drar rog rond als een levend bewijs van het noodlot. De komst van Kirsten, de jon^e vrouw, brengt geen geluk. A! spoedig komen de zor- gen. de oude Ole beneemt zich het leven. de knecht en de meid verlaten de onbeilshoeve en als het kindje van Nieis en Kirsten geboren is wordt de vrouw zielsziek en keert naar de ouderlijke woning terug. Dan vecht Niels den zwaren strijd met zijn noodlot alleen uit, Hij komt onder den invloed van den „gek- ken" domine, die „God is liefde" predikt, maar de domine'wordt door de bevolking ver- jaagd en een leeraar, door de heiiige Anna gesteund, doordringt het visschersvolk aan de kust van de gedachte dat een zondaar Gods eeuwige toorn wacht. Ook Niels Karre komt onder zijn invloed, maar de heiiige Anna, die door een wonder genezen heet, sterft en de leeraar verliest zijn aanhang. Na zwaren innerlijken strijd hervindt Niels Karre zijn gemoedsrust en langzamerhand komt het gevoel over hem, dat oude zonden geboet zijn en dat een nieuw tijdperk van ge luk zal aanbreken. Kirsten, hersteld en gezond, 1 keert met haar zoontje naar de Karre-hoeve terug en beiden beginnen van dien dag af een nieuw, gelukkig en voorspoedig leven. Bijzonder gevoelig heeft Harry Sojberg den ,,gekken domine" geteekend. Van hem gaat biijheid en vertrouwen uit, en alle onge- iukkigen die hij bezoekt, ondervinden de rust van zijn rotsvast vertrouwen in Gods onein- dige liefde. Zoo vormt hij langzamerhand een groepje vrouwen en mannen, die hem vereeren en be- schermen tegen de ruwheid van het gros der boerenbevolking. Als de strandlooper Peer Straane domine's eenigste kalf steelt, is de predikant eerst be- droefd, maar bedenkt dan dat de man kinde- ren heeft en het vleesch wcl noodig zal heb ben. En ten slotte zendt hij zijn huishoudster naar de vrouw van den dirt en laat de bood- schap brengen, dat zij elken morgen een emmer melk voor haar kinderen mag halen, omdat de koe nu toch geen kalf meer heeft dat er van leven moet. Deze man is een ziener en als hij in het visscherskamp den vrees predikenden leeraar in den weg treedt, voorziet hij den storm die de booten der afgedwaalden in zee zal doen verzinken. In het land der levenden is een machtig werk, een roman die de voile aandacht van den lezer vraagt, maar die beloont met het beste wat de Deensche literatuur van onzen tijd aan naastenliefde, geloof en schoonheid in boekvorm heeft vereenigd. Nog weinige dagen geleden maakten wij melding van de verschillende prijzen die de Fransche jury heeft toegekend aan verscheide- nen onzer landgenooten, die hun werk op de Parijsche Exposition Internationale des arts decoratifs et industries modernes heb ben ingezonden. Nederland is hier bijzonder goed vertegen- woordigd geweest, het Hollandsche pavilloen verwieri een bijzonderen gelukwensch der ju ry en verschillende in Nederland gevestigde academic's hebben er hun onderwijsmethode en de resultaten van den kunstzinnigen ar- beid hunner leerlingen en oud-leerlingen ge- demonstreerd. Een bij de firma Enschede te Haarlem op oud-Hollandsch papier met artistieke houtsne den van Fokko Mees en Andre v. d. Vossen en bijpassende letter gedrukte catalogus geeft niet alleen een volledige opsomming van alle inzenders en hun adressen, maar bespreekt tevens de op velerlei gebied naar voren tre dende nieuwe kunstrichting, het karakter dat zij in ons land heeft aangenomen, eenige nieuwe tijdschriften en de bekende Holland sche artistenvereenigingen en organisaties. Daarnaast vraagt een typografisch leunst werk door Ant. Kurvers verzorgd, belangstel ling voor doel en streven van de Academie des beaux arts a Rotterdam, de Ecole d'ar chitecture des arts decoratifs et des metiers artistiques a Haarlem en het Institut de l'art decoratif a Amsterdam. Men moet waardeering hebben voor den arbeid van hen die het buitenland op zoo artistieke wijze met de bijzonderheden van onze kunstacademie's in kenins gebracht heb ben. Het laatste werkje geeft in met groote zorg ontworpen teekeningen afbeeldingen van het practisch werk onzer jonge architecten beeldhouwers, kunstnijveren, schilders en teekenaars. Maar een bijzonder fraai werk is het groo te gebonden deel, dat geheel aan l'art Hol- landais op deze tentoonstelling gewijd is. Het vangt aan met een korte inleiding, waarin wordt weergegeven langs welke lij nen de kunst in zijn verschillende vormen zich sinds 1880 in ons land heeft ontwikkelc en vervolgens wordt in hoogst artistieke typo- grafische uitvoering het voornaamste in beeld gebracht van wat de inzenders hier aan moderne Hollandsche kunst in foto of in werkelijkheid aan de bezoekers der tentoon stelling getoond hebben. De illustrations omVatten bijzonder mooie afbeeldingen van bouwwerken en interieuis van J. F. Staal, van Wijdeveld, Berlage, Cra mer, Dudok, van „Gemeentewerken" te Am sterdam, Gratama, prof. Granpee, Van Heu k'elom, de Klerk, Kramer, Lothmann, Oud, Symons, Vorkink, de Bazel, Berlage, Lion Cachet, Lauweriks, Kramer, Ru gers en Wouda, Daarnaast wordt beeldhouwwerk getoond van Van den Eynde, Zijl, Mendes da Costa, Van der Winkel, Theo van Reijn, Tjipke Vis- ser, Altorf, Hildo- Krop, Radecker, decor fieve kunst in schilderwerk, tegels of gebrand n'!as van Dijsselhoff, Van Konijnenburg, prof Roland Hoist, Tcorop,Schelfhout, borduur- en weefwerk van Nelly Bode-nheim, Mad. Tes- tas, Colenbrander, Lion Cachet, Nieuwen- huis, Jaap Gidding, Poggenbeek. van de da mes Ragnhild d'Ailly, Wegerif-Grave6tein, Siewertsz van Reesema, Christina van Zee- cen, kunstaardewerk van Colenbrander, Krop, Lanooy. Nienhuis, Erich Wichman, glas van de Bazel, Copier, kunstsmeedwerk van Van der Mey, nijverheidskunst van Too- rop. Eieenlortfel, Gispen, Bolle, Zijl, Zwol- lo, Lauweriks. boekbandontwerpen van Lion Cachet, Dijssellloff, Stols en Henri Jonas, een houtsnede van Essers, kalenderbladen van Hoytsma, een hout-gravure van Lauweriks, illustraties en affiches vrn prof. dr. Derkio- deren. prof. Roland Hoist Teorop. Bottema. 0:;deckcr. Jongert, prof. Roland Hoist en S'uvters. Uit deze korte onsommitig blijkt hoe hier werk van de beste onzer kunstepaars is vef- z,imr-ld De typografische verzorging berustte bii SCHEI-VEEMARKT. DE DIRECTEUR VAN HET MARKT- WEZEN brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de SCFIEI-VEEMARK1 op WOENSDAG 18 NOVEMBER a.s. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden den HeLDERSCHEN WEG, over de langs HEILOOERBRUG of over die FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Nieuwlandersingelbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee over de BOOMPOORTSBR'UG bij het Zegtis naar de markt gebracht moet den weg volgen langs de VOOR MEER en de BIERKADE, over de SCHERMER- VLOTBRUG en langs den Kanaaldijik naar de FRIESCHE BRUG. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Kanaalka-de, de Havemmeester zal de ligplaatsen aanwijzen Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Kanaalkade mag alleen naar de markt worden gebracht over de KORTE NIEUWE5LOOT van de Handelskade af, Bij de FRIESCHE BRUG, de HEILOOER BRUG en aan de KORTE NlfcUWESLOOT zal het aan te voeren vee dood deskundigen worden onderzocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. i In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskun- dig onderzoek en betaking van het markt geld- voor des morgens ZEVEN UUR worat ge envee ter markt toegelaten De Directeur van het Marktwezen voornoemd, D SCHENK. Alkmaar, 12 November 1925. M. J. van Krimpen, de illustratieve bij Van -Leer en Co. en de fotografische arbeid was in handen van B. J. Eilers te Amsterdam. De firma Joh Enschede en Zonen te Haar lem heeft al dit kunstwerk tot een boek vereenigd, dat voor Hollands artistiek ver- mogen in den vreemde zeer zeker belangstel ling zal gewekt hebben. Uitsluitend 2e handsgocderen. Geen dienstaanbiedingen, enz. TE KOOP: Engelsch Heerenrijwiel 12, Singer-naaimachine f 2.50, Weegschaal 10 K.G. f 4, Petroleumstel, 3 pits, 2, 2 prima Autobanden, maat 31 X 3 3/4, twee groote Schilderijen f 2. VAN LEEUWENHOEKSTR. No. 13. TE KOOP: Een 3/4 VIOOL met STOK en KIST. Een D'VAN verstelbaar, wegens plaatsgebrek. KINHEIMSTRAAT 43. Groote SALAMANDER KACHELS koop bij A. NIEROP, Nicuwesloot 13. te TE KOOP een KINDERWAGEN. Pitriet. Adres: VAN DER WOUDESTR. 37. TE KOOP: een Heerenrijwiel met Dunlop- banden f 12 en een Damesrijwiel, zoo goed als nieuw f 30. Adres: FORESTUSSTRAAT 17. ERNEMANN KAMER-FILMTOESTEL met FILMS te koop aangeboden. Adres: VOGELENZANG 14. Gramophoonhandel „DE CONCUR RENT", KINHEIMSTRAAT 34, v. h. Ko- ningsweg 23. In- en verkoop van gebruikte Gramophoons. Oude platen vanaf 25 cent. TE KOOP groote VULKACHEL merk Juno 13.50. Gewone Vulkachel 9.50 Beiden met nikkelen vceten en kopstukken VINK, Bruinvisstraat 2. GEVRAAGD gebruikte MANDOLINE in goeden staat bij C. VAN TWUIVER, H. Hugo waard Noora. TE KOOP een beste Godinkachel, Eap- naaimachine, buffetten vanaf 22.50. In de tweede handsch Menbelwinkel, Koningsweg 30. Let op het adres. P. VENNlK's MEUBELHANDELl TE KOOP een goed onderhouden N AGEL PIANO. LAAT 37. Mooi gebruikt gasfornnis met braadoven te koop ;t 15, leunstoelen, theekasteo, bloem- tafels, kleerhangers, kasten, tafels, stoelen, enz. J. L. SOSTMAN Jr. Verkooplokaa1! Ridders'traat 4. TE KOOP AANGEBODEN of in ruil voor een kleine, een B. en B. KACHEL in prima staat. SCHOUTENSTRAAT. 9. Stadsnieuwg BEKENDMAKING. De directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe- middeling maakt bekend dat op heden de vol gende werkzoekenden staan ingeschreven 1 banketbakker, 1 betonwerker, 1 boerenar- beider, 3 chauffeurs, 1 deksorteerder, 1 druk- ker-zetter, 1 electricien, 1 fundeeringwerker, 16 grondwerkers, 8 kantoorbedienden, 3 kleer- makers, 3 klinkers, 2 letterzetters, 2 loopjon- geijs, 2 loopknechts, 1 mach. stoker, 1 maga- zijnbediende, 9 metselaars, 4 meubelmakers, 20 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 1 plaat- werker, 1 reiziger, 27 schilders, 2 schippers, 1 schoenmaker, 2 sig. sorteerders, 12 sigaren- makers, 4 smeden, 1 steenbikker, 1 stoker, 2 stukadoors, 13 timmerlied<en, 1 tuinman, 3 voegers, 1 wagenmaker, 1 winkelbediende, 1 zadelmaker en 60 losse arbeiders. Plaatsin- gen gedurende de afgeloopen week: 3 metse laars, 1 sigarenmaker, 1 winkelbediende en 3 losse arbeiders. Alkmaar, 14 November 1925, De Directeur, P KIKKERT REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1925. Op 15 November zal geopend zijn de apo- theek van Mevr. de WecL P. A. F. Schouten, Verdronkenoord 121. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avends 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop vo-lgende week de nachtclienst waargencmcn.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9