AlHmaarsche Oourant a De Ressgenoote. papiermand a s a a a a J* a a a a a a a a a Honderd Zeven en Twinttesfe Jaargang. Woensdaa: 18 November. l'KllMlliON. B p\ B De B B BBBB®®®®®®®®®® No. 27? 1925 Gemeng-d nieinvs PROVINCIALE BEGROOTING Aan het algemeen verslag der afdeehngen van de Prov. Sta-ten van Noord-Holland over de voordracht van Ged. Staten tot vaststelling van de begrooting der provinciate inkomsten en uitgaven, dienst 1926; een ontwerp-bes m< tat heffing van opcenten, een ontwerp-beslm tot het aangaan van een geldleenmg is het volgende ontleend: Men had meer en meer den indruk gekre- nen dat het College van Ged. Staten in zijn huidige samenstelling, anders dan men aan- vankelijk had mogen verwachten, zich in reac- tionnaire richting ging bewegen. Ter moti- veering hiervan werd met name gewezen op de vooi'dracht tot verlenging van de 4S- urige werkweek voor het verplegend perso- neeT; op de vemietiging van het Amsterdam- sche meelbesluit; op de houding ten opzich.e van de gemeentelijke begrootingen met betrek- king tot den vacantiebijslag en op de hou ding in zhke de behuizing van het gouverne mentspersoneel. Men meende hieruit een houding te moeten afleiden, in strijd met het gevoelen van de meerderheid van de Provin ciate Staten in hun tegenwoordige samenstel- 111 Vele an'dere leden achtten deze critiek ech- ter ongegrond. Van verschillende zijden werd waardeerin uitgesproken voor het financieel beleid van Gedeputeerde Staten, waardoor, zij het dan in verband met het batig saldo van den dienst 1923, zonder verhooging van opcenten een behoorlijk sluitende begrooting verkregen is; en zulks' in weerwil van de thans voor de eer- ste maal voorkomende jaarlijksche storting van 750.000 in het wegenfonds. Ook over den toestand der provinciate be drijven was men geenszins ontevreden. Met het oog op den gunstigen financieelen toestand der iProvincie werd door verschillen de leden de vraag gesteld, of nu de tijd net gekomen is voor' belastingverlaging. De re serves, in vorige jaren gevormd, zouden hier- voor ten deele kunnen worden aangewend; de post ,,onvoorziene uitgaven" leek zeer ruim geraamd. Tegen bovenstaande beschouwmgen en den daarin geoefenden aandrang werd door ve'.e leden front gemaakt. Algemeen uitte men waardeering voor de wijze, waarop Ged. Staten en in het bijzonder de vo'orzitter van dit College ten opzichte van de totstandkoming van gewestelijke plannen het vcorfcereidingswerk zijn begonnen. Men sprak de hoop en het vertrouwen nit, -dat di. werk door de samenwerking tusschen de ste- den en het platteland goede vruchten zal dra gon- i j In verschillende afdeelingen maakte de bcctrijding der werklocsheid vanwege de pro- vincie een punt van disciSssie uit. Vele leden oordeelden, dat de Provincie hierbij niet m- tensief genoeg werkzaam was. E>e optimisn- sche verwachting inzake den terugkecr der normale omstand'.gheden, werd door verschil lende leden niet gedeeld. De werkloosheid is noo- zeer groot, de seizcenwerkloosheid toene- mende en in enkele takken van tuinbouvv heerscht groote malaise. Werkverruiming waaronder moet wor-« den verstaan het vervroep-d uitvoeren van pro- ductieve werken moet, zoo werd betoogd, meer worden in de hand gewerkt. Een rond- schrijven aan de gemeentebesturen, waar n hier op uitdrukkelijk de aandacht zou worden gevestigd, zou hiertoe veel kunnen bijdragen; maar daarnaast diende de Provincie zelf aan te pakken en behoorlijk werk te eischen vooi een behoorlijk ioon, ook al moest men zicn daarbij losmaken van de Rijksregeling. Onder algemeene instemming werd er de aandacht cp gevestigd dat de begrooiingen der 3 ziekenhuizen belangrijk aan overzichte- lijkheid gewonnen hebben, doordat^ hurne samenstelling op dezeifde leest is geschoeid Hoewel meerdere leden zich zeer voldaan toonden over het zuinig beheer. dat zich in de begrootingen afteekende, toch - werd -fi oude vraag opnieuw gesteld: waarom de ver- pleegkosten per pafient te Bakkum zoovec! fiooger zijn dan in de-andere inrichlingen Ook na aftrek van den hoogeren rente- en af- lossingslast, die op Bakkum rust, toont de vergelijking met de overice kosten, dat t ver- schi! nog altijd beduidend is. Het ten vorigep jare gegeven antwoord, dat het verschil is toe te schrijven aan het paviljoensvsteem te Bak kum, achtte men geenszins voldoende. Door meerdere leden werd te kennen gege ven, "dat de verpleegprijs, die aan de gemeen- ten in rekening wordt gebracht voor hunne armlastige krankzinnigen, ondanks de verla ging van 100, nog steeds te hoog is. Aan- gedrongen werd op de afronding van het be- drag tot op 900. Gelet op den financieelen toestand der Provincie, kon, zoo meenden zij, tegen dergclijke verlaging geen bezwaar be- staan. Andere leden waren het hiermede echter niet eens en wezen er op, dat deze schijn- baar onbeteekenende verlaging de Provincie op- rond 100.000 per jaar zou komen te staan. Bovendlen aehtte men het niet juist, dat iedere bezuiniging, in de Provinciate Ziekenhuizen aangebracht geheel of ten deele voor de gemeenten werd opgeeischt, terwijl niet vergeten mocht worden, dat de exploita- tie der Provinciate Ziekenhuizen tekorten op levert Gaarne zou men vernemen, of de ten vori- gen jare ingevoerde verlaging meer patienten in de Provinciate Ziekenhuizen had gebracht. Sommige leden meenden, dat dit het geval was, en dat dit een der redenen was, waardoor de exploitatiekosten per patient niet onaan- zienlijk waren gedaald. Wiiziging ..Pensloenreglment Noord-Hol land 1922". Artikel XC1II, eerste lid der wet van 28 Mei 1925 (Stbl. No. 216) tot wijziging der Pensioenwet 1922 beoogt het beginsel te hand haven van artikel 161, n.l. dat aan- spraken voortspruitende uit verordeningen van provincien, waterschappen, enz., geldende voof de Pensioenwet 1922, die hooger zijn dan die, welke voortvloeien uit de yettelijke bepalinven, zooals die na de wijziginswet van 28 Mei 1925 zijn kbmen te luiden, g handhaafd zullen blijven voor de op 1 Juli -1922 in d'enst zijnde ambtenaren. Aangezien de provinciate pensioenregelin- gen nimmer bepalingen hebben bevat omtrent pensicenaanspraken uit hoofde van ontslag wegens opheffing der betrekking of nieuwe organ satie van het dienstvak, zoomin als omtrent pensicenaanspraken van weduwen en wezen van op wachtgeld gestelde ambtena ren, en derhalve uit dien hoofde geen wijzi ging in de bepalinven van het „Pensioenre- glement Noord-Holland 1922" gevorderd wordt, kan, naar de meening van Ged. Staten worden volstaan met in artikel 1 van dat Reglement vast te leggen, dat cnder „de Pen sioenwet 1922 (Stbl. no. 240)' wordt ver staan die wet, zooals zij ltedt na de totstand- koming der wet van 28 Mei 1925. Aldus wordt voorgesteld ,te besluiten. Algemeenwerd instemming betuigd met de krachtige aansluit-beweging, die door het P W N. ook wederom in het afgeloopen jaar is ontwikkeld; met een woord van hulde aan den directeur werd algemeen ingestemd. Te- vens uitte men zijne voldoening erover, dat thans een regeling met Amsterdam getrof fen is, waardoor de streek Haarlemmermeer Uithoorn en Aalsmeer eer'ang van goecl drinkwater zal worden voorzien. Echter werd de vraag gest Id, of de uitgestrekte yoorzie- ning ten Zuiden van het Noordzeekanaal. waar de bevolking vaak niet groot is, niet aanleiding zal geven tot tekorten in de ex ploitatie van het P W. geven tot tekorten in de exploitatie van het, P. W. N. Daarte- genover werd opgemerkt, dat volgens de des- tiids opgemaakte en aan de Staten overge- legde rentabilitr^rekening voor dergelijke tekorten geen v zou behoeven te bestaan, indien. niet geto' d werd aan den opzet van het P. W. N., hetwelk onder vooropstelling, dat alle nog niet van waterleiding voorziene vemeenten door het Bdriif zouden worden be diend. eene sluitende exploitatie-rekening in uitzicht had gesteld. Meerdere leden spraken hunnc tevreden- heid uit over de ontwikkeling van het P. E. N. Na het tijdperk der verllezen gec urende de laatste jaren van den wereldoorlog en de eerste jaren daarna, gaf het winstsaldo voor 1924 van f 244.148.88 en het geraamte sal- do voor 1926 van 333.408, reden tot tevre- denheid. Anderen wezen daartegenover op de provinciate bijdrage van 240.000, die door het winstsaldo van 1924 bijna geheel werd geabsorbeerd. Reden tot juichen was nog niet aanwezig. Bij de bespreking van de begrooting van het P. E. N.'werd de wenschelijkheid uitge sproken, dat Ged. Sfaien de Staten nsder zov.den inlichten omtrent de priiz.en-politiek, die door het bedrijf wordt gevolgd, zoowel wat betreft' levering en gros aan de gemee- ten, als de directie levering door het Provin- ciaal bedrijf aan huis. Men zou gaarne vernemen, of er reeds vele gemeenten zijn! die hun bedrijf van het PE. N. wenschen over te doen en welke ervarin- gen bij de directe levering tot dusverre zijn opgedaan.a Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure) Geautoriseerde vertaling van W H. C. 81) IV. Voor negen uur liep Kerjean op en neer in rue Velasquez, aangezien hij Phyilis. die uit Jacquelincs huis kwam, bij dezen ingang van 't Pare Monceau moest opwachten. En hij wachtte. Zonder zelf opgemerkt te worden, zag hij haar gracieus uit haar auto komen; ze was met jap bezig en gaf orders aan Laurent. Toen liep ze, vergezeld van't hondje, dat om haar been sprong en waarvan de belletjes van zijn halsband rinkelden, naar het nek. Ze droeg een nauwsluitend, eenvoudig cos- tume-tailleur, waarvan de voortreffelijke snit zelfs aan een oningewijde als Willem, den eersten rangs kleermaker verried. Het cos- tuum was als aan haai lichaam gegoten, zon der echter haar lenige en harmonieuse bewe-. gingen te bemoeilijken. De ruime, golvende plisses van 'n jabot kwamen uit't jaquette te voorschijn; een groote, losse anjer, was op't revers gespeld en dit weinigje wit verleven- digde de sombere kleur der rouwkleeren. On der 't kleine, zwarte hoedje met kostbare aigrettes, schitterden 't zonnige goud van haar zware haar, haar rose teint en't leven- dige rood van haar frissche lippeo. In verband hiermede werd nogmaals ter sprake gebracht, of niet eene tarief verlaging mogelijk zou zijn, gezien de geraamde winst (10 pCt. van den verkoop) en de aanstaan- de conversie van leeningen. Bij eene vorige gelegenheid is op eene der gelijke vraag door Ged. Staten geantwoord, dat men hiertoe eerst zou kunnen overgaan. nadat de geleden verllezen waren ingehaald: men stelde echter de vraag, of dit doel niet eerder zou kunnen worden bereikt door ver laging der tarieven, waardoor de afzet she! zou kunnen toenemen. Door dergelijke maat- regelen zouden de klaehten, die hier en daar gehoord worden over de hoogte der tarieven, vanzelf verstommen. Volgens artikel 9 van Het bijzonder regle ment van bestuur voor den polder Heerhu- gowaard wordt het oude land in dien polder, behoudens de in 1919 opgenomen uitzonde- ring, niet in de polderlasten aangeslagen. Dit is een gevolg van de ten tijde der droog- making van den Heerhugowaard getroffen regelingen met de eigenaren van de toen in het meer gelegen eilandjes en door den nieuw te maken ringdijk binnengedijkte gronden. Dit zoogenaamde oude land zou in het alge meen niet in de lasten der bedijking worden begrepen, maar bezwaard blijven met de las- ten, welke het tot dusverre had moeten op- brengen. Uit dien hoofde vermoedelijk werden van oudsher door het bestuur der banne Zuid- Scharwoude van eenige gronden, zooge- naamd oud bosch en verdolven 'and, welke in den polder Herhugowaard zijn gelegen, lasten geheven, hoewel zij niet tot het gebied dier banne behcorden, en het bijzonder regle ment van bestuur voor de banne bepalingen daaromtrent inhield. Deze heffing leverde geene moeilijkheden op, totdat een perceel, hetwelk naar 3 heda- ren bijdroeg, in handen van verscheidene ei genaren overging, door dezen verdeeld werd en toen bleek ruim 8 hectaren groot te zijn. Het bestuur der banne heeft nu Ged. Sta ten verzocht, de sehuldplichtigheid. in over- eenstemming met de thane daaromtrent be- staande regelen, in het bestuursi;eg!ement tot uiting te doen komen. Ged. Staten stellen voor dienovereenkom- stig te besluiten. POLITIETROEPEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de burgemeestm ge bracht een onder go-edkeunng van den mi nister van justitie getroffen regeling betref- fende het gebruik van. politietroepen voor po- liiiediensten en vord-ering van die troepen voor het verleenen van nnlitairai bijstand, en den burgemeest-ers verzocht, met deze rege ling in voorkomende geval.-en rekening te houden. Deze rege.ing i-uidt als volgt: ingevai ae burgemeester het noodzabelijk acfit, zijn piaats-eiij'ke pclitie< tijdelijk te ver- sterken, b.v. bij vo.ksverzamelingen van vreedzamen aard, bij feestelijkheaen als an- dexszins, waarbdj aan verstoring van de openbare orde door actie van oproerigen aarei met gedacht behoeft te worden, en hi] de naar zijn oordeel daarvoor noodige hul.p, na in- roeping van de beslissing van den procureur- generaal, fungeerend directeur van politic, niet heeft kunnen verkrijgen, wendt hij zich onder mededeeling van die beshssirg tot den inspecteur der Ko-ninklijke marechaussee om assistentie van of aanvuiling met personeei der politietroepen. De ins.pecteur zai gerechtigd zijn, de ge- vraagde hul.p te doen verleenen, ai dan met na gevraagd-e machtiging aan den minister van oorlog, afhankelp van de schaal, waar op zij wordt gevraagd De politietroepen, ter assistentie gekomen, zull-en hun dienst verrichten als marechaus see naar de bepalingen van het Kon besluit van 24 Febr 1893, no. 93, en volgens onder- staar.de regeling. Zij zuil-en worden gesteM onder de bevelen van een divisiecommandant der marechaussee, in wiens ressort zij zullen optreden, c.q. onder den door die autoriteit aangewezen disirictscommandant, of, bij ont- stenienis van zooda'nige commandanten, on der bevel van een officier of onderofficier der politietroepen. De commandant, ondet wiens bevelen de politietroepen worden gesteld, blijft in recht- streeksehe aanraking met den burgemeester of leidende poiitie-autoriteit. De politietroe pen volgen voor den gemeentelijken politie- dienst de bevelen van dien commandant, doch deze handelt bij het geven daarvan in over- eenstemmin-g met de wenschen, die hem door den burgemeester of namens dezen door den leidenden plaafselijken politiechef worden kenbaar gemaakt. Toepassing van het bepaalde in art. 15 der instructie voor den commissaris der Koningin of van art. 184 der Gemeentewet in dien zin, dat personeel van het korps politietroepen wordt gevorderd zonder voorafgaand over- leg met d-eu ins-pecteur der Koninklijke ma rechaussee, kan aanleiding geven tot em- stige ongelegenh-eden in den geest dier troe pen. Met vooropstelling, voor zooveel noo- dig, dat de bevoegd'heid van d-en commissaris der Koningin en van den. burgemeester om in gevallen van verstoring van de openbare or de, rust en veiligheid, waarbij militaire bij stand van het personeel der politietroepen of versterking daarvan, noodig wordt geacht, zoodanigen bijstand of versterking overeen- komstig de desbetreffende wettelijke bepalin gen, waar behoort, te vorderen, onaangetast blijft) verdient het op grond van het boven staande nochtans aanbeveling, dat ook in dergelijke gevallen de commissaris der Ko- nirgin of de burgemeester zich met een aan- vrage daartoe wendt tot deze inspecteurs der Koninklijke marechaussee. Hoewel een dergelijke aanvrage, naar den vorrn en de autoriteit, tot wie zij is gericht,. uiteraard niet het ka rakter van "een vorderir.g kan hebben, zal toch met de strekking van de aanvrage ten volte rekening worden ge- houden door genoemden inspecteur, die al- vorens daaraan te voldoen. zeer spoed eischen- de gevallen buitengesloten, den betrokken procureur-gereraal zal raadp'egen en, wan- nedr het hul.p op een schaal van eenige be- teekenis betreft, machtiging aan den minister van oorlog zal vragen. INBREKERSBENDE. Er is destijds medegedeeld, dat een inbre- kersbende Haarlem en de naaste omgeving onveilig maakte. Reeds waren 6 belangrijke inbraken gepleegd te Bloemendaal, Heemste- de en Haarlem. De manier, waarop de man- nen telkens in villa's en huizen binnen kwa men, gaf eenige aanwijzing. Zij kozen meestal een deur of ra3in, gesloten met een spanjolet. In het hout werd dan een gat ge- boord, waardoor het mogelijk was het span jolet te verwringen door midde! van een draad op te trekken, zoodat de deur of het raam geopend kon worden. Tot heden was die manier van infcreken nog niet bekend Bij de zevende inbraak is nu de politie te Bloe mendaal er in geslaagd een van de inbrekers op heeterdaad te betrappen. De aangehou- dene is g en bekende van de justitie. Het ts zeker, dat er meer mannen in het contract be trokken zijn en het zal nu wel mogelijk zijn om ook de andere daders te achterhalen EVENREDIGE VERT EGENWOORDIGING IN DE NED. HERV. KERK. Te Haarlem hebben in verband met de op handen zijnde kerkelijke verkic-zingen ds. A. J. A. Vermeer uit 's-Gravenhage en ds. W D. M. Baar uit Alkmaar een pleidooi gehouden voor evenredige vertegenwoopdiging in de Neu Herv kerk. Ds. W: D. M. Baar herinnerde, naar de N R. Crt. meldt, aan den kerkelijken strijd in de Ned. Herv. gemeente te Alkmaar, die ten slotte op de overwinmng van de srijzinnigen j is uitgeloopen en is bekroond met de komst van een vrijzinnig predikant. In de eerste ker- keraadsvergadering, die spreker als nieuw beroepen predikant te Alkmaar bijwoonde, verklaarde een der orthodoxe ambtshroeders, dat hij en zijn geesiverwanter dichter bij Rome er de Israelieten staan dan bij de vrij- zinnige Hervormden. Dergelijke toestanden zijn het gevolg van den kerkelijken partij- strijd, die verkeerde hartstochten opzweept. De kerk kan als machtsinstitmB een ver- derfelijke instelling zijn, maar als sociale vorm van geesteliike cultuur is zij voorals nog onvervangbaar. van de vraag, hoe de Ned. Herv. kerk is ingericht, zal afhangen, wat de kerk als instituut van volkscultuur voor ons kan zijn. De inrichting van de kerk moet in overeenstemming zijn met den volks- aard en dient zooveel mogelijk gelegenheid te bieden voor de ontplooiing van het geeste- lijke leven. Vrijheid is haar eerste voorwaar- de en als die vrijheid velen ten val wordt, dan ligt dat niet aan de vrijheid, maar aan die velen, die de vrijheid niet konden verdragen. Voor die vrijheid hebben onze voorvaderen hun leven gegeven. Wjj kunnen het eerder wagen met de vrijheid dan met het gezag, d^t de inquisitie na zich sleept. Wanneer de kerk zich op pietluttige arti kelen en cnbem llige kwesties doodsiaart en de groote zedclijke en maatschappelijke pro- hlemen van dezen tijd over het hoofd ziet, zal zij haar beteekenis als volkskerk ver- liezen. D? strH<^ om -te ir"-ichtir>r dm Ned Herv. kerk betreft groote volksbelangen Laten wij als lidmaten der Ned. Herv. kerk niet altijd angHvallig zoeken naar "wat ons verdeelt, maar zoeken naar wat ons ver- eenigd. Onze gemeenschappelijke betoogin- gen tegen Rome bewijzen, dat wij kunnen samengaan. Gemeenschappelijk hebben de Hervorm den een grootsche roeping jegens de on- godsdienstige en immoreele wereld rondom de kerk; zij hebben een waardiger taak dan N.V. vh. Herms.Coster&Zn. Voordam C 9 Alkmaar. Til Willem vroeg zich af of Phyllis mooier was geworden. Het scheen hem toe haar nooit te voren zoo fijntjes, zoo knap* en trcts haar rouwkleeren zoo verrukkelijx jong en frisch te hebben gezien, als hij haar thans in 't licht van dezen meiochtend zag. Met een zekere ironie moest hij constatee- ren ontelbare malen had hij dat al ge- daan hoe goed't bezit van een fortuin aan haar was besteed. Hoe ongerijmd het ook was, hij kon ni°t nalaten tot zich zeli te zeggen: „Een kleinig- heid verstoort dat mocie geheel, die delikate luxe, die haar iri een nieuwe atmosfeer plaat- ste: 't is Jap, die wel een heel lief en ver- standig hondje is, maar geen kostbaar hond je... Jap, die ze van mij heeft!" Waarschijnlijjc zal Jap het wezen, dat hem boven alles op aarde dierbaar is, nooit van deze weinig vleiende opmerking verdenken. Plotseling had 't hondje, hevig blaffende, t op een loopen gezet... het had zijn meester ontdekt en was dol gelukkig, weer bij hem te zijn. Met een kreet van verrassing zei Phyllis: Ben jij daar?... en nu al?... Haar bekoorlijk teint verdween onder een hevigen, diepen bios. Ze was ontroerd en ze hijgde eenigszins Ik dacht, zei Willem laconiek, dat je met anders dan hier langs kon komen... Hij nam haar arm en ze gingen naar t tweede hek, waar, dieper in, het met zonlicht overgoten lentegroen van 't park zichtbaar werd. Ze gingen rechts af, in de rondom het park loopende laan. De schaduw der boomen mengde zich met het licht, en trilde luchtig en doorzichtig als bloemen van een kanten sluiter op het zand en de grasperken. Een frissche, sterke geur steeg uit een groep muurbloemen. Een parkwachter maakte er hen opmerk- zaam op, dat Jap niet los mocht loopen. Ik had 't vergeten... maar ik heb een riempje bij me, zei Phyllis. Ze hidden stil en willem kreeg van Phyi lis het dunne,'gevlochten riempje. Hij bukte zich, tof hij bijna op zijn knieen lag, om het riempje aat) den halsband van Jap te beves- tigen, die zich oneerbiedig verzette tegen de voorschriften der politie." Om vrijer in zijn bewegingen te zijn, had Willem zijn hod naact zich gelegd tegen den rand van grasperk... Phyllis zag de kleine wond, die nauwelijks dicht was en die over voorhoofd en wenk- brauw en even over het ooglid liepZe had die dadelijk gezien, zoodra ze naar hem keek. Die wond ontroerde haar en deed haar van angst en teederheid trill en. Zoo gaarne had ze haar lippen er op gedruktmaar ze deed haar best om haar ontroering en angst te verbergen, uit vrees dat hij Jacqueline zou verwijten er te veel drukte over te hebben ge maakt en dat Jacqueline een volgende maal nog geheimzinniger zou zijn Maar ze was blij dat Wilteip, die zich over Jap boog, niet op haar gezicht kon iezen. Ze wachtte eenige oogenblikken om haar stem vaster te doen worden en haar b'ik af te wenden Toen Willem met het riempje in de hand opstond en geprikkeld was door het getryk en gespring van Jap. die voe'de niet meer elkaar te plagen met kleinzielige bepalingen. Wie als lidmaten op gelijke wijze tot de kerk zijn toegetreden, bezitten gelijke rechten. Wanneer de orthodoxie den vrijzinnigen die rechten niet geeft, zullen dezen er om moeten strijden tot het bittere einde. HET PACH1VRAAGST UK. Het hoofdbestuur van.den Bond van Land- pachters heeft besloten, een onderhoud aan te vragen bij den ministers van binnenland sche zaken en landbouw, teneinde te beplei- ten de spoedige verwezenlijking van de voosstellen der pachtcommissie-Diepenhorst. Verder zullen eenige Tweede Kamerleden, uit alle partijen uitgenoodigd worden tot een bespreking over de vraag, op wHke wijze een spoedige wettelijke regeling, ter verbetering van het pachtvraagstuk kan worden verkre gen, etteaan sommige ph'teiandsgpmeentebe- sturen zal verzocht worden, de pogingen van den bond in die richting te steunen door een adres aan de regeering te richten. HET VERDRAG MET BELGIe. Men meldt uit Brus&el aan de N R. Crt Minister Vandervelde heeft vanmiddag in de Kamer over de buitenlandsche politiek ge- sproken en daarbij ook het verdrag met Ne- derlant aangeroerd. De officieele vertaling van zijn in het Fransch afgelegde verklating luidt als volgt: De regeering zal weldra het ontwerp van het Nederlandsch Belgische verdrag neerteg gen. dat in den laatstrn tijd aanleiding heeft gegeven tot gedachtewisselingen tusschen Den Haag en Brussel, welke niet tot doel hebben er den tekst v«n te wijzigen, maar het op z -kere punten nader toe te 'ichten met den gemeenschappelijken wensch, zijn aanne- ming voor beide landen te vergeuiakkflijken OUDERAVONDEN EEN PURLIEKE VERM AKELIJKHEID In de kringen der 'Amsterdamsche Ouder commissie was eenige beroering geweki Boor de beslissing van de gemeentelijke belasting- autoriteiten, dat een ouderavond, opgeluisterd door zang, voordradu of gymaastiek van de schoolkinderen, beschouwd werd als een vermakelijkheid en dus belasting ervooi be- taald mRest worden Na reclame heeft de be trokken ouderconnnissie van B en W be- richt gekregen, dat de betaalde belastingpen- ningen teruggegeven zullen worden op grond van art. 16 van de verordening Dit ar tikel bepaalt cfar B. en W. bevoegd zijn ont- heffing te verleenen p grond van billijk- heid of gemeentebelang. De betrokken oudercornmissie meent dat door deze beslissing witgemaakt is, dat ouderavonden vrijgesteld zijn van de verma- kelijkheidsbelasting. AUTO-ONGELUK. Omtrent middernacht reden Maandag- nacht de bedrijfsingenieur L. B en de chef- bedrijfsteider dr. H. van d N.V. Hoilandsche Kunstzijde Industrie per auto den weg tangs de rivier de Mark bij Breda in een matige vaart huiswaarts, toen ongevee'r ter hoogte van de suikerfabriek de chauffeur plotseling merkte, dat de wagen een neiging vertoonde naar links te rijden. Voordat hij zijn maatre- gelen kon nemen, was de wagen te water ge- vrij te zijn, zei ze op een toon, die ze uit vrees om haar gevoelens niet te kunnen verbergen, overdreven kalrn deed zijn: Dat wondje is dus weer genezen, niet waar? Jacqueline vertelde me dat je een on- geluk hebl gehad Ja, dat is weer in orde, bevestigde Wil lem; 't had overigens ook niet veel te bedui- den en Jacqueline had je er niets van moe- •ten zeggen Maar toch was hij eenigszins pijnlijk ge troffen dat Phyllis een ongeval, dat toch on- gunstig voor hem had kunnen afloopen en hem het leven kosien, zoo philosophisch op- nam. Toen ze op dezeifde flegmatieke wijze naar de oorzaak er van vroeg en de omstan- digheden, waarondei het had pleats gehad. antwoordde hij nauweiiiks en vrij onvriende- lijk. Toen zweeg ze. Ze liepen nog een eindje doortoen bracht Willem fwpe stoelen op de plaats, die ze oij het grasperk hadden uitge- kozen en ze gingen zitten. t Was op dit uur stil in de laan; er was bijna niemand._ Op eenigen afstand van hen zat een jonge vrouw met haar naaiwerk, terwijl ze op een kind paste, dat een rood wagentje met zand vulde. Op een bank zat een oude man een courant te lezenbijna niemand kwam voorbij. Phyllis bleef zwijgen en haar oogen ble- ven gevestigd op de' mooie perspectieven in t parte waar, als op een van zonnestralen ge- weven rordijn, alle schakeeringen van groen donkergroen van het klimop hardgroen van het gras, schitterend groen der laurier- hoomen. docscbii-end groen der sveomoren. grijsgroen der wilgen zich dooreenme. den, de oude, steenen bogen omlijstien en de omtrekken der standbeelder. verdoezelden Kerjean zag iets gegeneerds, ieis gedwon gens in haar uiterlijk. 'i Leek op ecu tcrug- houdendheid, waarvan hij het. raadsel niet kon oplossen Zoo had hij zich hun ont- moeting niet gedacht. Wat is er, Phyllis? Wat heb je? vroeg hij. Ze kleurde, juist als zoo even. Er is niets waarom zoti er iets zijn? Je bent niet als gewoonlijk. Toch wel. Neen. Willem keek haar aan en zocht haar oogen. Glimlachend wenddt ze d»e af Je brief je was een soort sommatie, Phy- leke, waarom wilde je me ontmoeten? vroeg hij. Weleenvoudig omdat ik je wensch- te te zienHadt jij dan niet het minste ver- lanuen mij weer eens te zien? Wel natuurlijk! ik verlangd? er gewel- dig naar en miin verlangen was veel groo- ter, veel ongeduldiger dan jij wel denkt Grooter en ongeduldiger dan ik wel denk? O ja, dat zal wel! Wees nu niet ondeugend t Is tech duidelijk dat het in de gegeven cmstandighe- den veel correcter is, dat we elkaar niet ont moeten *in elk geval niet te dikwijls. Ze lachte eenigszins bitter. Was je bang dat ik een „verzoemng tu.^cben ons kwam bewerkstelligen? (Wordt vervolgd Is meestai een niet bcdoelrtp hergplaats voor drukwerk. dat men aan fn klanttn doei toekomen. Ooed u»tK*;voerd zal bet met coo eauw wetc&j^daan worden, als drukwerk. dat een siecbt verzorjf den. slordivjen In* druk maakL Over de resultaten van uw aan kondl* gingea - prospecti, en al uw overi^e drukwerken. ault ^e tevreden cijn. wan- neei ze laat ge- ree maken bii de:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5