schoon hef Bestuur de 150 gulden dankbaar aanvaardt- Onder de ingekomen stukken was een schrij- ven van den heer Schermer, houder van het informatiebureau, waaruit bleek, dat in 1925 309 ingekomen schriftelijke vragen zijn be- aniwoord dooi' dat bureau, terwijl 474 mcn- delinge inlichtingen werden verstrekt. Verder was er een schrijven met de mede deeling, dat van het vormen van een Noord Uollandschen bond van verkeersvereenigin- gen niets kwam. Voorts decide de voorzitter nog mede, dat een kleine verloting was gekomen met toe- stemming van den burgemeester. Deze verlo ting had een aangenaam verloop en was goed geslaagd; spreker zeide dank aan alien die hiervoor geijverd hebben. Nog heeft de vereeniging medegedaan aan den reclame-optocht op 8 October te Alk- maar. Het resultaat, een eerste prijs, voor de meest artistieke opvating, kon bevredigen. Het volgende punt was: Bespreking win- teravonden. De idee was, een avond te geven in den zin van het vorig jaar met een weten- schappelijk onderwerp. Na eenig overleg werd besloten, dat in overleg en samenwer- king met „Algemeen Welzijn" getracht zoo worden, zooveel mogelijk aan den wensch der vergadering te voldoen: n.l. een declamatie avond, een radio-avond en om een der bijeen- komsten te Groet te houden. Bestuursverkiezingen; aftredende de heeren A. Gutter en D. Rus, beiden herkiesbaar. Na eenige stemmmgen, behaalde de heer Gutter meerderheid, doch trok de heer Rus zich terug. Tenslotte werd de heer D. Swaan in diens plants benoemd en deze nam, evenals de'heer Gutter, de benoeming aan. Tot de coramissie. die de bescheiden van den penningmeester zal hebben te controleeren, werden benofrrid de heeren A. Selhorst, C. Oldenburg en A. Ruis. Punt 7 was een bestuursvoorstel ora te be- danken als lid van de Algem. Nederl. Veree- nigng voor Vreemdelingenverkeer. De voozitter zeide dat de contributie was verhoogd van 10.tot 25.wat was ordstaan misschien door een vcrg.ssing van den secretaris. De contributie was gebaseerd ou dc contributiebijdragen van de vereeni ging. Vroeger was hier de contributie 1. waar later een bij dr age van 1.50 is bijgeko men voor reclame. Ntt heeft de A. N. V. V. gemeend dat per lid hier 2.50 aan contribu tie was betaald, waarop zij haren omslag heeft gebaseerd Mevrouw R o o s vroeg naar de voordee- ien, hetgeen de voorzitter moeilijk kon beant- woorden. De heer Medendorp vond die split- sing van de contributie een gevaar. De men- sctien kunnen die bijdrage van 150 eens gaan weigeren. Dc heer Schermer zeide, dat er we! een besluit tot contribut'everhcoging is aan- o-enomen. Als houder van het informatiebu reau vond hij 't werk van 't Bureau in den Haag, alsook de wisselwerking van dc diverse zustervereenigingen van zoo groot belang. dat hij afscheiding ten sterksie moet ontra- den. Ook de heer von F r.i t a g n sprak in dezen geest terwijl de heer Jensen zich terdc- ge herinnerde, dat indertijd tot contributie- vcrhooging was overgdgaan. Spr. vond, dat enze V. V. V. nog-een te goeden naam naar buiten heeft op te houden om z ch ran spits- vondighden schuldig te maken. De jurge- meester zou de 25 gulden uit vrijwillige bij- dragen willen putten en ging deze met een mooifc toezesrging vcor, hetgeen navolging vond. Er werd besloten cm bij de A. N. V. V aangesloten te blijven. Bij de rondvraag '.nformeerde de heer Zuurbier of het Bestuur te juister tijd nog stappen heeft gedaan om de Schietbann ir. de Eergerduinen zoo weinig mogelijk nadeehg te maken als mogelijk is. De voorzitter decide mede zich te hebben gewend tot den burgemeester. Deze decide ctearcp mede, dat bevonden was dat de schietbaan voor onze diiinen geen gcvaren kan medebrcngen. De heer jansen echter decide mede, dat ue hrutvester "en hijzelf in deze na onderzoek mind r gcede iiidrukkcn kregen. De heeren Zuurbier en Schermer betreur- den het, dat't bestuur geenb ezwaren had in- gediend. Mcvrcuw Roos waarschuwde het Bestuur op z'n qui vive te zijn. nu de heer Kriller van Greet, zooals haar'is ter core gekomen, schijnt te trachten, cm ook een vereeniging op •te richten. Zulk versnipperen zou ze hejam- meren. De heer Zuurbier vroeg om voor een vol- L. Weglau, R.K., bouwkuncfige, Karel de Grootel. 30, van Velsen. G. A. Lek, D.G., z.b., Russeriplein 6, van Apeldoorn. R. Swaan, echtge. A. Nieuwland, N.H., z.b., dr. van Peltlaan 2, van SchoorJ. W. D. Mesman, N.H.-, z.b., Karel de Gr. laan 36, rvan's Gravenhage. N. F. Schouten, R.K., dienstbode, P. Panderstr. 14, van Amster dam. S. M. D. Bokma-de Boer, z.b., Meer- weg 45, uit Frankrijk. A. J. Schmidt, N. H., apth. ass., Karel de Gr.laan 13, van Hel- der. J. Homan, N.H., kapper, Dorpsstr, 21, van Alkmaar. E. M. Bes, echtge H. B Kleijn, R.K., pensionhoudster, Jan Jacob- laan 5, van Amsterdam. K. Kok, N.FI., z. b., Karel de Gr.laan 36, van Koedijk. W. J. Kip, N.H., landarbeider, Bergerweg 11, van Dreischor, H. vart Os, z b., Prins.- laan 22, van Amsterdam. Vertrokken:N. Kom, R.K., arbeidter, v. Colnotweg, naar Oudorp. C. P. Eecen, N.H., van Breelaan 86, naar Oudkarspel. A. Ermus, echtge Horn, dienstbode, naar Amersfoort, Utrechtsdieweg 106. M. E. Soers, N.H., z.b., van Kogendijk naar West- Graftdijk, p.a. J. Voogds. H. C. J. Stede- laar, N.H., dienstb., naar Wageningen, Kerk- plein 5. J. J. Burgering, R.K., slager naar Hoorn, Ged. Turfhaven 10. M. E. Roos, echtge. A. J. Komen, N.FI., z.b., Loudelsweg, naar Alkmaar, Hofdijkstr. 9. W. Ver- kroost, N.H., z.b., van Breelaan, n. Ridtier- kerk, Slikkerveer B 161. H. Winkel, z.b., van Boulevard naar Hoogeveen, Sloodstreek B 73. G. Kunst, R.K., dienstbode, van Breelaan, naar Rotterdam, CI. de Vrieselaan 44b. A. J. Molenaar, R.K., slagersknecht naar Alkmaar, Zevenhuizen 8. C. Win der, N.H., colporteur, naar Alkmaar, Fores- tusstr. 19. H. J. A. Fijn, N.H., telefoniste, naar Broek op Langendijk, p.a. Wed de Does. —J. J. P. v. d. Bosch, N.H., z.b., Dorpsstr. 2, naar Rotterdam, Oranjeboomstr. 276. - G. de Wit, echtge. J. Keeman, N.H., van Ka naaldijk naar Koedijk, Kanaaldijk 83. S de Wit, N.H., barketbakker, naar Alkmaar, Langestraat 63. S. Postma, keopman, n. Sneek, Prins Hendrikkade 8. P. Breek, machinist, koopvaardij, naar Hongkong. (China). C. D. Buis, echtge. P. Breek, Rem. naar Alkmaar, Kennemerstraatweg 74. J. H. C. Visser, N.H., huisjuff., van Raadhuisstr.. naar Dordrecht Hcogt 54. W. Ko-k, R.K., dienstbode, naar Amsterdam, Vijzelstraat 127. Joh. van Ewijk, N.FI., dienstbode, naar Haarlem. Kleverparkweg 84. W. A. Dingemans, R.K., z.b., v. Bree laan, naar Utrecht, le Reg. Veld Art. P. Kooij. D. G., landbouwer van Boschlaan naar Frankrijk. W. H. L. Schipper, N.H., dfenstbode. Verspr.weg 7. naar Amsterdam, 2e Const. Huvgenstraat 35. P. Bakker N.H., z.b., van St. v.. Surcklaan, naar Am sterdam, Vondelkerkstr. 24 h. D. Moraal, N.H., dienstbode, naar Boskoop, Nieuwstraat 66. H. Koot, cacaobewrker, naar Alk maar, Dijkgraafstr. 33. F, Schaap, dienst bode, naar Alkmaar, S.oOorstr., Hotel- „de Jonge prins". Jn. Dokter, N.H., arbeider- telegrafist, naar Markelo, Wachtpost 17. Joh.' Koning, z.b,, naar Leeuwarderadeel, Huizum, Sportlaan 146 N. permissie tot linger ver- Ook de heer Schermer gende vergadering gaderen te vragen achtte dit rioodig. Hierna sluiting. UIT BERGEN. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: A. Verschuren, echtge. D. Mienie, z.b., Dorpstraat 65 van Amster dam. G. Lief ting, RK z.b., Oostweg 48, van Egmondoinnen M. Bulsing, R.K., dienstbode, Schooistraat 25, van Alkmaar - C. H. en H. A. Vlugt, R.K., dienstboden, Russenweg 3, van Wognum. J. J. Maijs. glazenwasscher, Colnotweg 4, van Anna Paulowna. M. F. van Bohemen echtge. Joh. Hof, R.K., z.b., Heerenweg 57, van Hei- loo. D. Maarschalk, N.H., z, b., Boule vard 16, Bergen aan Zee, van Boskoop. H. Koot, cacacbewerker, Matth. Wiegman- weg 7, van Alkmaar. F. Wiersma, N H., boerenknecht, Kanaaldijk 89, van Westdon- geradeel. C. S. Kolijn, N.H., dienstbode, Kogendijk 55, van Oterleek. J. A. M; M Bernards, R.K., z.b., Pensionaat Loudelsweg 20, van Zandvoort. A. J. M. Hoek, R.K., z.b., Pensionaat Loudelsweg 20, van's Gra venhage. E. J. Schouten, R.K., z.b., Oos- tcrweg 30, van Haarlem. K. Lange, E. L dienstbode, Karel de Grootelean 1, uit Duitschland. Jb. Schuitemaker, G. K., opz., teekenaar, Geestweg 2, van Haarlem. - P. C. Blaauboer, N.H., koopman, Stroo- merlaan 15, van Anna Paulowna. L. A. M. van der Vossen, R.K., onderwijzer, Bree laan 62, uit Zwitserland. Fr. de Geus, N. H., dienstbode, Dorpstraat 52, van Koedijk - G. H. M. Roel, R.K., z.b., Pensionaat Loudelsweg 20, van Amsterdam C. A. Giinther, echtge. F. G. Regoort. E. L., z.b., Kanaaldijk 45, van Willem- s+ad. E. J. Verwc-r, R.K., hc-telhoudster, Komlaan 27, van Gees. - Joh. Dekker, R.K arbeider. Oosterweg 12, van Alkmaar. J. Ituitniiamt HET VERDRAG VAN LOCARNO IN HET BRITSCHE' LAGERHUIS. Chamberlain, de Brit&che minister van bu'tenlandsche zaken, legde gistermiddag in het Lagerhuis zijne verklaring af over het verdrag van Locarno. Hij diende een resolu- tie in „dat dit Huis de ratjficatie goed'keurt van het verdrag van wederzijdschen waar- borg, geparafeerd te Locarno op 16 Oct. en toegevoegd aan het slot-protocol, op dien da tum geteekend". Chamberlain mer'kte met genoegen op, dat geen der bcide amendementen op de motie, welke door de oppositie-partijen waren inge- diend, de overeenkomst critiseerde, die te Lo carno bereikt is, of de politiek van Z. M re- geering gispt, omdat zi] de beperkte verplich- iingen heeft aanvaard, die door het vefdrag zijn opgelegd. Hetgeen beide amendementen doen, is teweren dat het werk van Locarno onvo.ledig zou zijn, tenzij het werd gevolgd door verdere stappen tot algemeene pacifica- tie. Sprekcnde over de critiek, vervat in het amendement der arbeiderspartij, dat te Lo carno geene bepaling is getroffen voor alge meene ontwapening, zeide Chamberlain: „Dat is waar." Maar Locarno was niet de plaats, nocli waren wij, die aldaar vergaderd waren, bevoegd, een plan tot algemeene ont wapening te omwerpen. Wat wij hebben ver- richt, is dat wij eene nieuwe verzekering van vrede en veiligheid hebben gebracht aan vele der naties, die zich het meest bedreigd en on veiiig achtten Allen, die zich aldaar bevon- den, geioofden, dat wij, door aldus te nan- delen, de mogelijkheid hebben verhaast, om met succes de kwestie der ontwapening te be- handelen, dat wij een nieuwen geest hebben gebracht in de vergadering en den Raad van den Voikvnbona, en ik wensch er op te wij- zen, dat de raad ten gevolge van aangeno- men mdties, binnenkort deze kwestie zeif zal bes'preken, ep dat eene vergadering zal wor den gehouden a vorens de raad bijeenkomt, ten ei-nde den weg voor te bereiden voor eene doeimauge behande'ing Chanii.er.ain deed opmerken, dat in een der amendementen hebadvies is verstrekt, ciat het Locarno-verdrag zou worden gevolgd door posipeve aiappen, om het toetrecen van Rusland tot den Vo.kenbond te bewerken. hi: wiide siechts zeggen, dat het't ver,angen is van leder lid van aen bond, dat dezt zoo uit- gcbreid en zoo a gemeen zal worden, ais mogelijk was, de toelating van Rusland is .n de eerste plaats afhankelijk van de hou- a»ng der regeenng van Rusland. De w :1, zjch bij Gen uona aan te sluiten, moet van de be- trokken regeering zelf uitgaan De laatste ini.ichtingen zeggen dat de Kussische regee ring niet bereia is, zich onder eenige voor waarden aan te sluiten, oaar zij den bond beschouwt ais eene vereeniging van naties, bestuurd volgens een systeem, onvereemg- haar met de inzichh*n der Sovjct-r.gee-ring. Chamberlain is van meening, dat elke vriend van den bond, en elke vriend van in- ternationakn goeden wii er zich over zal ver heugen, dat de Duitschc- regeering het mo gelijk heeft geacht, haar toetreden tot den Vo kenbond vooi te stellen. Overgaande tot het feitelijk verdrag van Locarno verkiaarde Chamber ain. dat het een verdrag is, tegen niemano gericht, en niemand bedreigende. Het is ten verdrag van wederzijdschen waarborg. De verplich- tingen van Frankrijk tegenover Duitschland zijn dezelfde als die van Duitschland tegen over Frankrijk. Hetzelfde geldt voor Belgie en Duitschland. De verplichtingen der waar- borgende mogendheden Italie en Groot- Britannie zijn dezelfde tegenover Duitsch land als tegenover Frankrijk en Belgie. Spr. maakte het Huis opmerkzaam, dat alle overeenkomsteni, die te Locarno gepara? feerd zijn, daarin strict overeenkomen met den geest van het verdrag van den Vol'ken- bond, dat zij onder garantie van den bond gesteld wprden, en deze het hoogste gezag vertegenwoordigt ten aanzien van geschillen, welke mochten ontstaan, en dat, hetgeen tot stand gekomen is, niets ontneemt aan de macht of het gezag van den bond, maar die daarentegen steunt bij de regeling en verzoe- ning bij conflicten tusschen de naties. De spreker behandelde vervolgens de ver pldchtingen, welke Engeland op zich neemt. Ik zeg niet, voegde spr. en bij, dat deze verdragen, wanneer zij geraiificeerd zijn, den obrlog onmogelijk maker Het is aan geen menschelijik instrument .geven, dat te doen, maar ik zeg, dat z.. aen oorlog veel moeilijker maken, dat zij de kansen veel verminderen, dat er een ooiriog zal uitbreken over een of ander duister of twijfelachtig in cident of eisch, en wanneer deze o-vereenkom- sten in werking zijn getreden, ge'oof ik, dat het moeilijk zal zijn voor een der natien, die ze onderteekend hebben, om een oorlog te be- ginnen tegen een der naties, die mede hebben onderteekend, zonder zich blijkbaar in het ongelij'k te stellen tegenover de geheele be- schaafde wereld, en het verwijt op zich te laden, onrechtmatig te hebben gehande.d. Bij het debat over Chamberlain's verkla ring wenschte Mac Donald hem geluk, om dat hij iets gedaan heeft om den vrede in Europa veiliger te maken. Lloyd George ook wenschte Chamberlain en Briand geluk en weidde uit over den groo- ten moed der Duitsche staatslieden, die eer- ijk en vrijwillig de grenzen van de neder- laag aanvaard hebben. Lloyd George besloot zijn rede met de verklaring, dat zoolang er geen ontwapening in Europa was, geen ver drag baten zou om oorlog te voorkomen. Het Lagerhuis heeft met 332 stemmen te gen 130 het amendement der arbeiderspartij op Chamberlain's motie-tot ratificatie van het verdrag van Locarno verworpen. Eenige liberalen stemden met de regeering, de an- dere onthielden zich. De motie van Chamberlain, welke de rati ficatie van het verdrag van Locarno goed- keurt, werd aangenomen met 375 stemmen tegen 13. De meerderheid der arbeidersledeti heeft voor de motie van Chamberlain gestemd. Ongeveer 25 stemden bianco. De uitslag werd op gejuidi en gelach onthaald. HOE DE JOUVENEL IN SYRIe DENKT OP TE TREDEN. Bij een rede voor het Fransche Koloniale Instituut heeft 'de nieuwe Hooge Commissaris voor Syrie, senator Henry de Jouvenel, be- toogd, dat hij er naar zal streven, aan de verwarring tusschen de partijen en de gods- diensten in Syrie een eiride te maken. Spreker voegde hieraan toe, dat Frankrijk aan de Sy- ries een onafhankelijkheid zal toestaan, ge baseerd op een volstrekte nationale harmo- nie. De noodzakelijke troepenversterkingen zullen worden ge'zonden, waarvan men even- wel hoopt geen gebruik behoeven te maken, maar de vrijheid is op vrede gebaseerd. Hij zal den Syriers vragen, den vrede onder el- kander te "herstcllen, waarbij Frankrijk be- hulpzaam zal zijn. HET ZWITSCHERSCH-DEENSCH ARBITRAGEVERDRAG. Uit Bern wordt aan de N. R. Crt. gemeld: De in het arbitrageverdrag Zwitserland en Denemarken genoemde permanente commis- sie van vergelijk is als volgt samengesteld: Na overleg van beide regoeringen is jhr. mr. Van Karnebeek, Nederlandsch minister van buitenlandsche, zaken, tot voorzitter be noemd en tot leden zijn benoemd dr. Idman, Finsch minister van buitenlandsche zaken, en Fromageot, rechtskundig raadsman van het Fransche ministerie van "buitenlandsche za ken. Voorts hebben de twee partijen uit vrije keuze tot leden benoemd: Denemarken Georg Cohn, referendaris voor volkenrecht aan het Deensche ministerie van buitenlandsche Za ken, en Zwitserland: Willem Rappard, hoog- leeraar aan de universiteit van Geneve. DE MUMMIE VAN TOET-ANKH-AMEN. Het Dinsdag over de mummie van Toet- Ankh-Amen gepubliceerde communique zegt, dat in den loop der laatste dagen een grcote hoeveelheid amuletten en juweelen is ge- vonden, waaronder der tien vingerringen en twintig arrobanden. De borst van den Pharao is met gouden platen bedekt, waarvan twee den Gier van Boven-Egypte en de Slang van Onder-Egypte voorstellen. Het lioofd van den koning. dat door een gouden masker is bedekt, is nog niet onderzocht. OVF.RW1NSTBELASTING IN AMERIKA Dt- beslissing. Dinsdag genomcn door het New-Yorksche Hof van Appel in zake de be- rekeuing der ovenvinstbelasting in 1917 toegepast, zal. indicn het Hooggerechtshof deze beslissing bevestigt, de federate regee ring ncodzaken tot terugbetaling van enkelc honderden milliocnen dollar aan reeds ge- inde belastingen. BRANDSTICHTING DOOR EEN KRANKZINNIGE De zeventig huurders van het „hotel", gele- gen. Het ge'ukte de brandweer het gevaar- rue du Docteur Paquelin te Parijs werden gistemacht opgeschrikt dcor een geweldig gerucht gcvoigd van een doffen slag. Ter- ze'fdertijd bleek dat een zware rook gansch het gebouw vulde. Er qntstend een paniek en van alle zijden werd cm hulp gerocpen Bui ten, voor het huis, vond men het lijk van een zekeren Rimbault, die op d-e zevende verdi'e- ping woande en uit het raam bleek te zijn gesnrongen. Onmiddellijk werd de brand gebluscht. Dc 'earner van Rimbault was gevuld met allertei boeken, p.apieren en ook benzine. Een huur- der trrchtte ook een kist te verwiideren. maar daar zij te zwaar v/oog, werd zij oper.- e'orcken. Nauwc'ijks had men gezien wat >-r in lag: bommen en granaten, of iedereen nam de vlucht om zich in veiligheid te bren- gen. Het gelukte den brandweer het gevaar- lijke goedje tijdig weg te krijgen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat Rim bault, een onderwijzer, werd ontslagen we- gens zedenmisdrijven, aangetast was door een vreeselijke ziekte, die zijn gesiel onder- mijnde en crisissen en waanzin veroorzaakte. DE „CORRIERE DELL A SERA" MOET VERDWIJNEN. Naar te voorzien was, wordt de strijd der fascisten tegen de laatste organen der op positie-partijen steeds heftiger. Flet verdwij- nen van de „Corriere della Sera" van het terrein schijnt vooral de kwestie van den dag te zijin-. Het is voor het fascisme niet vol- doende, dat het blad in den laatsten tijd al- leen berichten bracht, en zich van elk com- mentaar onthield. In een artikel van Fari- naeci in zijim blad „Cremona Nuovo" zegt hij: A1 onze krachten moeten in de eerste plaats tegen de „Corriere della Sera" ge richt zijn, dat het officieele orgaan van alle revolutionnairen is gewordten, of het blad wordt aan: ernstige en fatsoenlijke menschen afgestaan, of het zal worden gedwongen niet meer te verschijnen. DE BOMAANSLAGEN TE BOEDAPEST. In tweede instantie is vonnis gewezen in zake de bomaanslagen, waarvan Marffry en eenige medeplichtigec beschuldifod zijn. Marffry werd vrijgesproken ter zake van den aanslag tegen de kazerne in de voorstad Elisabeth, en van een poging tot een com- aanslag tegen den afgevaardigde Raffay en tegen den hoofdredacteur Miklos. Beklaagde werd veroordeeld wegens poging tot een bomaanslag tegen het paleis vah de Fran sche delegatie, poging tot moord, huisvrede- breuk en ver-^chillende andtre stracbare fei- ten, tot zes jaar gevangenisstraf, een milli oen kronen boete en ontzegging van burger- lijke rechten gedurende tien jaar. Twee me- deplichtigen kregen gevangenisstraf of boete. De vrijheidsstraf van Marffry wordt ge acht in preventieve hechtenis te zijn onder- gaan. KORTE BERICHTEN. De groep vruchtenwijn- en sapfabrikan- ten van de Nederlandsche vereeniging van fruitverwerkers heeft in een adres aan de Tweede Kamer fiscale, industrieele en com- mercieele en sociale bezwaren ontwikkeld te gen het wetsontwerp tot het heffen van ac- cijns op inlandschen vruchtenwijn. In den Belgischen machinebouw is thans oversenstemming bereikt betreffende de loonkwestie. De loonen worden gestabili- seerd tot einde Maart 1926. In geva! het in- dexcijfer tot 540 stijgt zullen de afgevaar- digden van werkgevers en -nemers den toe stand Qpnieuw onderzoeken. De „Avenir" meent te weten, dat gene- raal Degoutte eventuee! zal worden be noemd tot opvolger van generaa! Petain in Fransch Marokko. Volgens een telegram uit Belgrado is de Kroatische boerenleider Raditsj benoemd tot minister van onderwijs in de Joegoslavische regeering. De jonge Fransche schrijver Henry de Montherlant is te Valence bij een stierenge- vecht, waaraan hij deelnam, gewond. Een stier boorde hem een hoorn zeven centime ter diep in de zij. De toestand van den ge- wonde is gelukkig niet ernstig. Er doen zich geen conrplicaties bij voor. Gravin Bothmer is tot een paar hechte nis veroordeeld wegens diefstal. Haar advo- caat heeft hooger beroep aangUeekend. In een Berlijnsch variete trad een „dame met een baard op. De friseur van het theater stal haar hart: waarna zii de kas stal. De Berlijnsche politie deed een inval op haar kamers; men voncf den baard wel, doch de kas niet. De Belgische vereeniging van het per- soneel der openbare diensten, de vereeni ging van het personeel der financieele dien sten en de vereeriiging van het personeel der openbare werken hebben besloten tot samen- smelting met ingang van 1 Januari 1926. Een Antwerpsche diamanimakelaar Lip- schitz, te Borgerhout woonachtig, is gevlucht met medeneming van een waarde van 700 000 gulden aan edelsteenen, welike hem door ver- schillende hande'.aars uit Antwerpen ten ver- koop waren toevertrouwd. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- lie. De opname in deze rubrtek bewijst geens- zins dat de redacve er mede instemt.) Geachte Redactie, Zooals U bekend werden naar aanleiding van de stormramp te Borculo verschllten>de beschouwingen in diverse bladen gewijd aan de gevolgen die de orkaan heeft gehad ten aanzien van de gebruikte constructie en bouwmaterialen. In het bijzonder trokken daarbij de aandacht de toepassing van bak- steen en kalkzandsteen, als gevo-lg waarvan dcor verschillende deskundigen de conclusie werd getrokken, dat d>e aanhechting van mor- tel aan deze steensoorten 'n nadere bestudee- ring zou verdienen. - Het is met het oog daarop, dat wij ons tot vooraansiaande architecten hebben gewend met verschillende vragen om een oordeel van onpartijdige deskundigen over de in ons land zoo belangrijke hoeveelheden verbruikte bak- steen en kalkzandsteen. Wij verzoeken U belec-fd van een en ander in Uw ge6erd blad mededeeling te willen doen, zoodat van ons streven zooveel moge lijk kennis worde gedragen. U dankend voor te geven mceite, teekenen wij, hoogachtend. N. V. Maatschappij tot exploitatie van het orgaan „Klei". LOOMANS. Kunst. BILDERDIJK. „Hanengevechv'. Blijspel in drie bedrijven van D H. Scheffer. De eerste uitvoering. die de Kon. Rede- rijkerskamer „Bilderdijk" in dit seizoen voor hare leden heeft gegeven, en waar bovenge- noemd bijlspel werd opgevoerd, mag tot een der beste gerekend worden, die wij van de Kamer bijwoonden. Het groote succes (beide avonden waren de toeschouwers ten zeerste voluaan) was eerlijk verdiend, Stuk en spel hebben in geliike mate tot dit succes medegewerkt. Het oorspronkelijke blijspel Hanengevecht n.l. is voor dilettanten ten zeerste geschikt. Niet te zwaar, niet te moeilijk, modern, is het zeer goed in staat het publiek een aller- prettigsten avond te bezorgen. Zoovele di- lettantengezelschappen zijn dikwijls onge- lukkig in de keuze van hun stukken. En zoo velen grijpen veel en veel te hoog, en mee- nen dikwijls dat zij alles wel kunnen spelen De ontnuchtering volgt dan meestal wel. De keuze van Bilderdijk is een zeer geluk- kige geweest. „Hanengevecht'! heeft niet de pretenties van een kunstwerk maar 't is een aardig prettig en vlotgeschreven blijspel. In het huis van Herman van Dalsum, een rentenier, woont ook zijn huishoudster Gon- ne met haar zoon Chrisiaan. Voor dezen zoon, een kunstschilder, die heusch wel eens wat meer man mag worden, wordt een vrouw gezocht, en op aanraden van dr. La- porte, v. Dalsums vriend, wordt het nichtje Loes te logeeren gevraagd. Als dit aardige, vroolijke kind komt, is Laporte direct vuur en-vlam en hij vergeet bijna de Engelsche jonge dame Trixv, met wie hij veel ge- flirt heeft en die hem niet wi". loslaten. Zelfs van Dalsum begint zich jonger te voelen en raakt onder de bekoring van Loes. Als zij hem ecbter bij zijn teederc ontboezemingea uitlacht, ziet hij zijn dwaling in en vraagt Gonne ten huwelijk, wat deze gaarne ac- cepteert. Ook Laporte wordt genezen, en geeft zich aan de Engelsche miss over ter wijl Christiaan langzamerhand ontwaakt en het met Loes prachtig eens wordt. En als nu de besteller na 't kermishouden met Mijntje de dienstbode uit Zeeland ook nog getrouwd is, zijnvde acht personen uit het stuk veree- nigd tot vier gelukkige paren. Het uegeven is niet nieuw, maar allcraardigst uitgewerkt. Ondanks ziekte van eenige leden, kon Bilderdijk dit spel uitstekend bezetten, en juist daarom is de opvoering als geheel zoo geslaagd. Natuurlijk droeg daar ook toe bij de keurige verzorging der tooneelen (hal en schildersatelier waren bijzonder geslaagd) de goede costumes en de welverzorgde grime Om me! de dames te beginnen, zij gecon- stateerd, dat Mevr. Brink—de Geus op- nieuw door haar uitmuntende spel als Loes de toeschouwers heeft doen genieten. Vol leven en temperament, speelde zij het sym- pathieke, wel wat a! te riipe Gyirmasium- meisje. Tal van fijne trekjes gaven haar uit- beelding een bijzondere bekoring Vooral het tweede bedrijf was heel goed. En haar ap- plaus b:j open doek was wel verdiend. Mej. IV. Benmnk trad voor de eerste maal bij de Kamer op, en voor iemand die debuteert stelt een rol als die van de Engel sche miss Trixy zeer zware eisch Zij heeft echter de verwachtfrigen overtroffen en Trixy op zeer gelukkige wijze getypeerd. Ook heeft zij het eigenaardige accent zeer goed volgehouden. Dat haar spel groote voldoening schonk blijkt wel uit't applaus bij open doek, dat ook haar ten deel viel. Mej. Jo Mulder was een lieve hartelijke Gonne, alleen in haar spelen en spreken wat te jong. Mevr J. Cloeck- Keuzekatnp was alleraar- digst als de Zeeuwsche dienstbode. Zij maak te Mijntje tot een echt succesrolietje. De heer M. Kater had een voor hem uit- muntend geschikte rol en hij heeft die op voortreffelijke wijze gespeeld. Hij was als Herman van Dalsum vooral in het eerste en derde bedrijf sober en toch komisch in zijn uitbeelding. Dr. Laporte werd vroolijk met jeugdigen oVermoed gespeeld door de heer L. C. Roster. De tegenstelling tusschen hem en den rente nier was goed getroffen en zijn tooneeltjes met Loes slaagden uitstekend. De heer H. Lind speelde den kunstschilder Christiaan kalm en ingetogen met juist be- grip. De overgang van koele onverschillig- heid tot liefde voor Loes had misschien wel wat warmer kunnen zijn. De besteller van den heer Lakeman was goed en zijn tooneeltje met Mijntje in de derde acte sloeg bepaald in. Na elk der bedrijven en vooral aan het slot klonk een enthousiast applaus. Muziek van de heeren v. d. Pol en Ottink wisselde de pauzes af. G. Marktberichten HOORN, 19 Nov. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 stapels kleine fabriekskaas 60; 9 stapels kleine boerefikaas 58; 16 stapels boerencommissiekaas 58, totaal 35 stapels, wegende 18415 kilo. Handel goed. SCHAGEN, 19 Nov. 1925 Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen: 6 st. Paar den 150 tot /.200; 5 Stie- ren150 tot 250; 29 Geldekoeien (mag.) 210 tot 345; 25 Geldekoeien (vette) /30O tot 500; 16 Kalfkoeien 325 tot P 460; 65 Vaarzen 140 tot 250; 22 Graskalve- ren 60 tot 110; 26 Nuchtere kalveren 15 tot 30; 140 Schapen (vette) 35 tot 55; 541 Overhouders 30 tot 40; 6 Bokken en Geiten 6 tot 12; 30 Varkens (mag.) 35 tot 45; 61 Varkens (vette) p. K G. 0.90 tot 0.94; 136 Biggen 18 tot 26; 56 Konijnen 0.50 tot 2; 297 Kippen f 0.50 tot 2; 67 Eenden 0.75 tot f 1.75; 118 K G. Boter 2.40 tot 2 60; 1552 st. Kipeieren 15 tot 15.80 en /16.30, 297 st. Eendeieren 8.90 tot 9.10 en /9 60. BOVENKARSPEL, 18 Nov. 1925. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool le s. 15—/ 26.80, 2e s. 9.5C 14.50, 3e s. 2.SO5.20; Roode Kool 1.70—/ 3.40; Witte Kool 1— 1.30; Gele Kool 1.80—/ 2.60; Uien 3—/ 3.15; Bie- ten 9.50—/ 10.80, Kl. Bieten 3.80— 4.60; Wortelen 1.25—/ 1.35; Bonte aardappelen 1.70; Blauwe aardappelen 2. NOORDSCHARWOUDE, 18 Nov. 1925. Uien 6.406.70; Grove Uien 6.30— 6.50; Peen 3.60—/ 4.10; Roode Kool 1.40—/ 4.30; Gele Kool 1.60—/ 3.20; Witte Kool 0.90; Deensche Witte 1.50 2.20; Kroien 2.50; alles per 100 K.G.: Bloemkool 1017.90, 2de s. 2.10 2.70 per 100 stuks. Aanvoer: 3700 K.G. Uien; 8800 K.G. Peen; 95400 K.G. Roode Kool; 36400 K.G. Gele Kool; 12500 K.G. Witte Kool; 12800 K.G. D. Witte; 850 K.G. Kroien en 4600 st. Bloemkool.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10